Alitmii Nieiws- Mrattitit- Lniliullal een Voordrachtavond geelt Zondag 14 Maart ZATERDAG 13 MAART 1920 53ste Jaargang \!g, 5fi83 EERSTE BLAD. Nieuwe Abonné's GRATIS. Binnenlandseh Nieuws. Anna Paulowna. „Intiem Theater Pisuisse", in Veerburg. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. )it blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder- lag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UlTGtVtRS: TRAPMAN CO.. SCHAÖËN. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. voor do Schaper 'Courant ont vangen de nuinniersdie nog voor 1 April verschijnen I' KAAS. Op vragen van den. heer Rink betreffende dein in ons Tand aanwezigen voorraad kaas, antwoordde de Minister van Landbouw Het is juist ,dal in Nederland thans 'nog een aanzien^ lijke hoeveelheid kaas aanwezig is. Blijkens mventa-/ risatie van 30 Augustus 1919 en 1 Februari 1920 be. vonden zich de volgende hoeveelheden kaas hier té lande Volvette Gouda 6 500.000 7 100.000 Edammer 4900.000 4 000000 Friesche 11.700.000 14.100.000 .23.100.000 25.600.000. Hoe groot de voorraden thans nog zijn, is bezwaar, lijk juist op te geven. De oorzaak, dat op 30 Augustus een zoo groote hoeveelheid kaas beschikbaar was, is hierin getegefn, dat met hot oog op de bij' uitvoer te behalen groote winsten, in dein voorzomer de marktprijzen der kaas onrustbarend werden opgedreven, wat een ernstig ge vaar voor de melkvoorziening koin opleveren. De ori- dergoteekende heeft, miöt het doél een gerégelde mblk- voorziening tegen redelijken prijs te waarborgen, er aanstonds op gewezen, dat uitvoer va'n kaas niet zou kunnen worden toegestaan, tenzij' de prijzen voor dit artikel in overeenstemming 'waren met die van d^ melk en de boter. Desniettegenstaande trad géén prijs verlaging van ©enige beteeke'nis in, alvorens hier té land© de kaasvoorraad tot een buitengewoon hoog peil was gestegen. Nadat een. zij het ook op dat tijdstip nog niet vol doende prijsverlaging had plaats gevonden, werd in Sepetmber 1919, met ingang van 3 October daaraan volgend©, uitvoer toegestaan in vier perioden van een hoeveelheid, gelijkstaande met 60 pet. van den op 30 Augustus aanwezigen voorraad volgens inventarisa tie. Ook toen konden aanvankelijk nog zeer hooge prij zen in het buitenland worden bedongen aanmerke lijk hooger dan naar verklaring van den handel tegen over onaergeteekfinde mogelijkheid zpu zijn, Sedért is een groote daling van buitenlandsohe valuta gevolgd, waardoor een winstgevende export steeds bezwaarlijker werd. Op dit oogenblik kunnen dan ook de handelaren hun in den zomer 1919 tegeln zeer hooge prijzen gei. kocht© kaas vermoedelijk niet dan met geldelijk verlies van de hand zetten. Een prijsopdrijving als ten aanzien van de kaas heeft den vorigen zomer met betrekking tot de boiler iniieit plaatsgevonden, daar belanghebbenden zich hadden vei'* bonden hier te lande geien hongeren prijs dan f 2.80 per K.G. in den groothandel te noteeren. Tén einde een prijsstijging in den winter 1919.1920 te voorkomen. gelastte de ondergeteekende in den nazomér van 1919 e vorming van een reserve van koelhuisboter, die in een periode van schaarschte aan versche boter tegefn billijken prijs zou kunnen gedistribueerd worden. Aan de producenten werd gewaarborgd, dat zij biji afname der boter in Januari of Februari 1920 daarvoor een prijs van f 3.15 per K.G. voor eerste qualiteit zouden ontvangen. Voor kaas is een zoodanige waarborg ten aanzien van den prijs nimmer gegeven of in uitzicht gesteld. De minister is dan ook niet bereid met betrekking tot de kaas soortgelijke maatregelen te nemén als géno- men zijn tón aanzien van den ingevolge zijn opdracht gevormden voorraad koelhuisboter. - LANGEREIS. In het lokaal van den heer L. Galis werd Donder dag. 11 Maart 1920 een openbare vergadering gehouden van de afdeeling Laingereis vain den Bond voor Staats- pensionineeribg, onder presidium' van den heer B. Verhoeven, die de bijeenkomst opende. Daarna werden welkomstlied eln „De Ster der Hoop" gezongen, gevolgd door de opvoering van „Ouderdomst leed", dramatische schets in één bedrijf. Ook werd gezongen „Nog is 't nacht". Door den neer A. C. Zwaag en mej. P. Stapel— Zfwaan werd „Het eerste Ouderdomspensioen" voor gedragen. De geschiedenis van Arie Vliermam blijft altijd attrac tioneel op zoo'n avond, vooral als ze zoo prettig met lichtbeelden wordt gegeven, als meester Verhoévén, al uitleggende, deed. Behalve eenige aardig gézongén lie deren, kregen we nog te hooren .eén bhjspellétjé in één bedrijf, getiteld „Hoog Bezoek", heel aardig door de dames AnnieBenit eln P. Stapel—Zjwaati en den heer Verhoeven weergegeven. Er wérd door voorz. in zijn sluitingswoord van eön aanwinst van eventjes 34 nieuwe leden gerept. De avond is dus ook in dèt opzicht zeer welgeslaagd te noemen. ORGANISATIE BOERENLEENBANKEN. In de organisatie van de Coöperatieve Boereinlefön-i banken, waarvain er zoo goed als in ieder dorp in Noord_Holland een bestaat zal,worden de reorganisatie^ voorstellen aanvaard, een belangrijke wijziging komen. Officieel zullen n.1. de Ringen worden ingevoerd, fe deraties van Banken, aain welke bepaalde functies en verrichtingen zullen worden opgedragen, mede ter voor bereiding van de verschillende zaken, op de Algemeéné Vergadering te behandelen. Op 't oogenblik bestaan wel al enkele Ringen, doch zij nebbdn slechts officieuse geen officiëele beteekenis. r BROEK OP LANGENDIJK. Herhaaldelijk werden hier en in Zuid.Scharwoude in den laatstón tijd fietsen gestolen. Gisteren gelukte het een paar Broekers iemand te snappen, die eén fcete va» den heer R. Slot gtal* staande bij brug van de veiling. De politie, welke spoedig werd gewaar schuwd, rekende den dief iin. Het bleek eön Amstér- -dammer te zijn, die met dit doel naar den Langedijk wafe giekomen, in gezelschap van ee'n „collega", die eventfsns werd ingerekend. ZUIDSCHARWOUDE. Mej G. van der Pol slaagde voor de acte nuttige hand werken. i LANGEDIJK. Sinds de handel weer vrij is, is de drukte aan de veilingen weer aanmerkelijk toegenomen. Héél wat orders komen bij de kooplieden in, zoowel uit het bin nenland als buitenland. Bovendien zijn de prijzen aanmerkelijk hooger, zoodat de hoop van den bouwer weer begint te verlevendigen. Jammer dat het séizoén reeds zoover gevorderd is, en gebrek aan rolldnd ma teriaal een spoedige verzending, die zoo noodig is, belemmert. Ook voor de werklooze arbeiders komt er weer licht. NOORDSCHARWOUDE. Voor de acte nuttige handwerken is geslaagd mej. M. Keizer. alhier. BROEK OP LANGENDIJK. Alhier zal, bij genoegzame deelname, ee'n cursus in nuttige handwerken worden geopend door mej. L. de Jong, gediplomeerd in nuttige en fraaie handwerken. GEBREK AAN ONDERWIJSKRACHTEN. Was er tot voor korten tijd in het arrondissement Alkmaar overvloed van keus, als het de vervulling bef* -trof van een .tijdelijke betrekking als onderwijzer^), thans is dit het geval niet meer. Alle bezitters van de acte zijn geplaatst, of hebben een a'nderein werk kring gekozen, hetzij als kantoorbediende, hetziji in dienst Lij de Posterijen. Er zijn reeds voorbeelden., dat in tijdelijke vacatures niet kan worden voorzien door gebrek aan onderwijskrachten. We vernemen, dat de eerste klasse der Normaallessen te Alkmaar slechts één leerling telt, terwijl het aantal camdidaten, dat zich tot nu toe voor den nieuwen cursus heeflt aangemeld, zeer gering is. VRIJWILLIGE BOOTWERKERS. Uit Rotterdam, 11 Maart. In het pand St. Job is hedenmiddag een twaalftal Delftsche studenten gearriveerd, die het voor Weenen bestemde graan, dat nog steeds niet gelost is, in de wagons' zul len brengen. EEN Z EPPELINVLIE GBOOT IN ONS LAND. iDe Zeppelinv 1 iegboot „Dormer" is dezer dagen van Norderney, in het militaire vliegkamp de Mok op Texel aangekomen. De konstrukteurs hebben deze boot naar de Noord zee gezonden om de zeewaardigheid van de ma chine te meten. Met de vlieghoot zullen eenige demonstraties wor den gegeven boven Amsterdam. De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kunstprogramma's, Directeur: Jean Louis Pisuisse, Aanvang half Acht. Entrée f 1.25 met pl. belasting, achterste rijen f 1.— zonder ver hooging. Plaatsen vanaf heden te bespreken. Bal na. voorziening met en de distributie va'n grondstoffen en levensmiddelen. Zij wijden verder alle aandacht aan dein biizonderen toestand der verwoeste gebieden, speciaal van Frankrijk. Het is in hooge mate in het belang der geallieerde landen, niet minder dan in dat van Duitschland, dat zoo spoedig mogelijk het totaal bedrag der door Duitsch land ingevolge het verdrag van Versailles te betalen schadevergoeding wordt vastgesteld en dat dit land wordt in staat gesteld om de noodzakelijke levens^ middelen en grondstoffen te bestellen en dat aan Duitschland, indien do commissie van herstel dit noo dig acht, wordt toegestaan in het buitenland een lee ning te sluiten om in zijn meest dringende behoeftejn te voorzien, tot een zuudanig bedrag en met een zoo danige prioriteit als de commissie van herstel noodig zal oordeelen. Voor Oostenrijk is wellicht neg krachtiger bijstand noodzakelijk. Ten einde den vrede in de wereld' te herstellen, acht de conferentie het aanbevelenswaard, dat de \rede en de normale economische betrekkingen in geheel Oost-Europa zoo spoedig mogelijk worden hersteld. 'De legers moeten overal tot de vredessterkte wor den teruggebracht. Dat van Armenië moet worden DE ECONOMISCHE NOTA. De Opperste Vredesraad die pog maar steeds bijeen is om den faillieten boedel vain dein oorlog zooveel als mogelijk te beredderen, heeft thans eön hola gépubli- ceerd over den ieconomischje!n toestand van de wereld. Het is geen rooskleurig beeld, dat deze hooge vent1 -gadering naar buiten uitspreekt. Zij begint met een overzicht va'n dein tegenwoordig gen toestand en de oorzaken der hooge prijzen en besluit met een aantal aanbevelingen, welke steu* nen op bet gezag der onderteekenende régééringén. Sedert 1913 zijn de algemeene groothandelsprijzcfn in de Ver. St. 120 pet. hooger geworden, in GrooL Britannië 170 pet., iin Frankrijk, Italië en België 300 pet. Circa vijf jaar geleden is ae vergrooting van aen rijkdom der wereld 'stop gezet en de vroegere hulp bronnen zijn opgebruikt of vernietigd. De toekomst is verhypothekeerd in den vorat van credieleln of pa_ Eieren geld en de buitensporige creatie vain dezé ulpmiddelön, vergeleken met den omvaing van dejh werkalijken rijkdom der wereld wordt aangeduid door het omhooggaan der prijzen, Door het optreden der regeöring kaïn de uitwerking worden verdoezeld, maar het kan dein wortel, de oor zaak der moeilijkheden niet wegnemeln, welke dén rijkdom vernietigt. Europa Is op verre na nog 'niet teruggekeerd maar den toestand vain den. volmaakten vrede. Rusland heeft, naar vërklaard wordt, nog een leger van 1.500 000 man of meer in het veld en de demo. bilisalie dezer legers is natuurlijk de eerste voorwaar de voor .den Europeeschen vrede. Niet minder dan een millioen manschappen staan nog onder de wapenen in Polen, Roemenië en de nieuwe staten, die uit Oostenrijk_Hongarijie zi]n ge vormd. Bovendien beheerschetn. h-oewel het gewapéndé con flict is opgelost, de wederzijdsche mededinging en an tipathie, die de nationale erfenis zijn van den oorlog, nog vele natiën in JEuropa, en zij leiden tot de op richting van kunstmatige economische slagboonien, wel ke het herstel der welvaart moeten belemmérén. De vreedzame toestanden moeten terugkeéré'n in alle afdeelingen van het maatschappelijk levein. Zoou wel die overwinnaars als de overwonnenen zijn uitgeput door sterfte, invaliditeit, ziekten eln gebrek. Do in validen en de noodlijdende gezinnen moeten worden onderhouden. De toestand moet onder de ooge'a worden geziein met denzelfden moed, welke gedurende dén oorlog aan beide zijden werd ten toom gespreid: er moet in elk land een eerezaak van worden gemaakt om te toonein, dat de vrede meer kan doen dan de oorlog. De mogendheden verklaren hiermede opnieuw vast besloten te zijn om voor dat doel samen te werken. Ieder burger moet ten volle de noodzakelijkheid in zien, pin zijn verbruik te beperken. Onzelfzuchtige ontzegging en persoonlijke zuinigheid zijn niet minder dringend noodig dan zuinigheid in de regeeringsuit* gaven. De conferentie is overtuigd, dat er geen gebrek zal zijn aan credieten vpor den handel, wanneer het ver trouwen in de economisch politiek der regcerimgén is hersteld. Zij zullen blijven beraadslagen omtrent de beperkt tot het laagst mogelijk aantal manschap pen, dat in overeenstemming is met de eischen der nationale veiligheid. De Volkenbond moet worden uitgenoodigd om ten spoedigste een desbetreffend voorstel in overweging te nemen. De staten, die zijn ontstaan of vergroot ten ge volge van den oorlog,- moeten onmiddellijk: hun vol komen en vriendschappelijke samenwerking herstel len en regelingen treffen, opdat de noodzakelijke eenheid van het Europeesche economische leven niet in gevaar worde gebracht door het oprichten van kunstmatige economische slagboomen. Er moet over het algemeen meer worden voortgebracht en minder worden verkwist. Ten spoedigste moeten stappen worden gedaan om het crediet en de valuta té herstellen door dë ver mindering der. regeeringsuitgaven, door 'belastingen, door uitgifte van obligaties op korten termijn, door leeningen te plaatsen onder het volk en door on middellijke beperking der in omloop zijnde bank biljetten. De ter conferentie vertegenwoordigde mogendhe den erkennen de noodzakelijkheid van de samen werking der geallieerden en van het uit den weg ruimen dér hinderpalen, die aan den ruil van le vensbehoeften in den weg, staan. Het voor het herstel der verwoeste streken benoo- digde geld kan worden gevonden door het uitschrij ven van openbare leeningen in anticipatie op de 'betaling der in het vredesverdrag vastgestelde scha deloosstellingen. De in het protocol bij het vredesverdrag vastge stelde termijn van vier maanden na de ondeerteeke- ning van het verdrag, gedurende welken Duitschland het recht heeft voorstellen betreffende de vaststel ling der data voor de volledige afbetaling te doen, zal worden verlengd. EEN GODSDIENSTIGE TRUST. De correspondent van The Daily Telegraph te New- York schrijft aan dit blad (8 dezer) Een grootsche campagne wordt hier op touw gezet om de wereld te kerstenen. Het zal de grootste, bést gefinancierde en georganiseerde godsdienstige bé- weging zijn sedert de kruistochten. Onder den naam van de Inter.Church World Movement of America hebben 19.500.000 protestanten va'n dertig gezindten hun krachten vereenigd eln ©en werkprogram ontwor pen voor 5 jaren ,aan het eilnd waarvan, naar men noopt, de godsdienstige opvoeding van Amerika ge heel zal gereorganiseerd zijn en de wereld éé'n héél eind op weg gekerstend te worden. In vergelijking met deze beweging zijn strijdvaardige boindeln als de Anti- Saloon League, de Society for the Suppression of Vice en zelfs de Bill Sunday Revival, maar klein-goed Wat betreft haar zakelijke methode, haar uitgaven en krachtsinspanning ,haar samenwerking in het ideale en verbinding van de details van het onmete lijke werk, kan de Inter.ChurchJMovement vergeld" ken worden met de Standard Oil e'n andere geweldige financieele combimatie's. die de laatste vijftig jaren in dit land opgekomen zijn. Er zijn 26 millioen protestanten in Amerika, waar van 75 pet. achter de Inter_Churchr.'Movement staat eln de overblijvende 25 pet. zal zoo gauw mogelijk eraan worden toegevoegd. Men schat, dat het budget voor de 5 jaren de som van 26 millioen pond sterling zal bereiken. De hoofdkwartieren zijn reeds in New-York opgericht, in ©en ledig magazijn waarvoor een huur van 700000 pond sterling is betaald. Een van de grootste ondernemingen, die thans de organisators be zig houdt ,is een godsdienstig overzicht van de Ver- eenigde Staten en de bijeenbrenging van eén vollédigé kaarten-index van eiken man, vrouw en kind in het land. Een verslag van elk gezin wordt opgemaakt, dat volledige inlichtingen zal geven over den gods dienst enz. van elk lid van dat gezin. Vanuit de kooge- scholen verwacht de InterXhurchJMovement in vijf jaar 100.000 jonge mannén en vrouwen voor het gods dienstig wer kte kunnen recruteeren. De algemééné doeleinden der beweging sluiten inEvangelisatie van de wereld het onkerkelijke Amerika meer kérksch ma ken, aan elk kind godsdienstige opvoeding geven, 'het aantal godshuizen aanzienlijk uitbreiden, het vermijt- den van dubbel werk en concurrentie door de kerken, de zwakke kerkelijke middelpunten versterken én hét brengen van godsdienst in het leven van ten minste een groot deel £er 58 millioen Amerikanen., die los van elke kerk staan. Voor dit ontzaggelijk werk worden fondsen bijeen-" gebracht door algemeene contributie en men hoopt, dat de balans aan het eind vain de campagne zóó zal 1 zijn ,dat men emeriti geestelijken kan pensioeneérén en de noodige geestelijken ka'n verzorgen. De léidérs van de beweging verklaren, dat de wereld thans voor een crisis staat met problemen, die niemand kan op- I lossen, ponder dat godsdienst in de harten van alle i menschen zijn plaats vindt. De hedendaagsche wereld I zoo zeggen zij heeft een godsdienstige herleving I meer dan iets anders noodig ,en de protestantsohe kerken gelooven, evenals de geallieerden, dat zij dé overwinning slechts kunnen behalen door onder een centraal gezag te werken. BEDIENDENBELASTING. De Parijscihe gemeeenteraad heeft besloten een be lasting in te voeren van 40 frs. voor elke vrouwe- lijke, van 80 frs. voor eiken manlijken bediende; deze belasting zal verdubbeld worden voor bedien- den van geallieerde, verdrievoudigd voor bedienden van neutrale, en vervijfvoudigd voor bedienden van vijandelijke nationaliteit. DIEFSTAL VAN TELEFOONDRAAD. In den laatsten tijd heeft het stelen van telefoon draad in Duitschland onrustbarenden omvang aan genomen. Volgens de 'directie der posterijen heeft men hier te doen met een organisatie van dieven, die systematisch te werk gaan, goed' gewapend zijn en in groote troepen optreden, zoodat een poging tot arrestatie niet zonder gevaar is. Zij werken niet alleen op het platteland, waar weinig toezicht ia, doch ook in de steden, zelfs onder de huizen, waar zij het voorzien hebben op telefoonkabels. Alleen in de onmiddellijke omgeving van Ber lijn zijn in de afgeloopen week vijftig telefoonlei dingen door diefstal vernietigd. Op- één dag alle lei dingen naar Hamburg, een anderen dag vijf naar Munchen. Naar wij vernemen- is thans de directe telefoni sche verbinding tusschen Berlijn en Amsterdam ge stoord ook tengevolge van diefstal. DUITSCHLANDS ECONOMISCHE MOEILIJKHE DEN. Uit Berlijn, 11 Maart, De economische raad van het ministerie voor economische aangelegenheden is gasteren de groote beraadslagingen begonnen over de verhooging der binnenlandsche productie en het vraagstuk der credietverschaffing; Talrijke deskun digen zijn tot medewerking opgeroepen. Onderstaats secretaris Hirsch zette in een toespraak uiteen, dat de levensmiddelenwoorziening er niet zoo gunstig voorstaat als verleden jaar. Een vaste politiek ia noodig voor de industrie en de bureaucratische toe standen moeten plaats maken voor zelfbestuur van de belanghebbenden. De productie moet genationali seerd worden. Met betrekking tot het vaststellen der prijzen merkte hij op, dat niet zoo gemakkelijk over eenstemming is te -brengen tusschen de prijzen in het binnenland en die van de wereldmarkt. Bij de de batten drongen de deskundigen en Vertegenwoordi gers der arbeiders er op aan, dat men scherpe be palingen zal maken ten opzichte van de winst bij den uitvoer. Invoering van overwerk stiet op tegenstand bij de arbeiders. 4000 STERFGEVALLEN TE WEENEN. In Weenen zijn deze week weer 4000 sterfgevalle» voorgekomen. Dit aantal is het hoogste, dat sedert jaren voorgekomen is. De toestand laat zich zeer treurig aanzien, indien niet ten spoedigste verple- gingsmateriaal gezonden wordt. Het meest heeft de bevolking te lijden van, de tuberculose, waarvan vele gevalen met doodelijken afloop voorkomen. SPREKENDE CIJFERS. De stad Wiesbaden staat betreffende de loopende uitgaven voor een tekort van 85 millioen mark. Nu heeft de gemeenteraad besloten de opcenten der in komstenbelasting van 337.5 pet. tot 472.5 pet. te ver- hoogen. Het schuldencijfer der Badensche staatsspoorwe gen wordt eind 1920 op 970 millioen Mark geraamd, tegen 600 eind 1918. Een locomotief voor de Duitsche spoorwegen, die in 1914 100.000 Mark kostte, kost nu 1.700.000 Mark. DE KONING EN DE KONINGIN VAN BELGIS NAAR ENGELAND. I-Iet staat thans vast, dat het koninklijk paar dit voorjaar, vermoedelijk in Mei, een bezoek zal brengen aan Londen en eenige andere groote ste den van het Vereenigtl Koninkrijk. MABKTOVERZICHT. In vette koeien was nogal een. aardige aanvoer, de omzet ging iets grager. Het was zoozeer geen prijs* verhooging, maar toch was er meer handelt |Den hoogsten prijs voor le kwaliteit, was met 1 gld. per nnd betaald. Anders schommelden de prijzen van >.80—f lper pond. In kalt, geldekoeien, vaarzen en pinken ging het trekkend. Voor paarden was minder aanvoer van minder kwa liteit en de handel was stug. Van nucht. kalveren was de aanvoer groot, met een vluggen omzet en duur. Overhouders waren er iets minder met eén stuggéa handel, doch prijshoudend. Met magere varkens en biggen was het "matig, doek duur. De vette varkens varieerden van 75 'tot 88 d per pond. pret een vluggen omzet, aanvoer minder. Bij konijinem tin kippen bleven dö prijzen staan «n wu

Schager Courant | 1920 | | pagina 1