Aliencci Nieiws- ZATERDAG 20 MAART 1920 53stR Jaargang So.s GRATIS. wordt vervaardigd van uitsluitend ie klasse Overzeesche Tabakken UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. EERSTE BLAD. Nieuwe Abonné's Uit het Hart van Holland. Bmnenlandsch Nieuws. Alkmaarsche Tabak van J. R. K£USS Gemengd Nieuws. sc Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag, Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuiikomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1,55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. voor do Kehiiger Courant ont vangen de nummers (li» nog voor 1 April verschijnen De poging des heeren Schaper om van de regeering te mogen, vernemen, welke maatregelen Nédérland zou treffen, om te verhoeden, dat door ontvluchting van dén keizer de democratische Duitsche republiek in gevaar zou komein, is mislukt. Natuurlijk. De regeering-liep alldng met een Koninklijk Besluit in haar binnenzak, waarin feitelijk de interneering des keizers .tin zijns zoons was vastgesteld. Jammer genoeg, had de regeering vergeten er één datum op te zetten, zoodat nu de Kamer over deze quaestie Iets inader wilde weten, cr 16 Maart 1920 op moest worden geplaatst. Als de Kamer pas op 16 Mei een dergelijk verlangen had geuit, zou er zeker 14 Mei op hebben gestaan. Maar klaar was het Koninklijk Besluit. Héélemaal klaar: meineer Ruys heeft het zelf gezegd,... Ein welke maatregelen er genomen zijn tegen ont snapping van onze „gasten"? Maar, meneeren, wie zegt dat nu? Als iedereen weet, welke maatregélén er zijn genomen, weet hij ook, welke er zijn verga ten en daarom mag het Handelsblad alles publiceeren. Aangezien dan niet de regeering, doch alleen maar „'ai krant" de maatregelen hoeft medegedeéld, zal dé geïnterneerde of diens vrienden allicht denken, dat ér nog veel meer is dan dat drie dubbele cordon veldf- wachters en jnarechaussees, die denk eens* aan niet eens meneer Kan (he hémzelf 10 hebben door-4 gelaten, omdat hij geen briefje had van den denk meester va»n Graaf Benlinck. Zou men de heel© bewa king met veel eenvoudiger en goedkooper aan dicin kaartenuitgevenden rentmeester kunnen ovér* laten? Die zal toch wel weten, wie er behoort te won den toegelaten in De Tegenwoordigheid en wie ^iél. Dan is net gezeur de lucht uit en kan de Entende! voortaan haar nota's aan den rentmeester richten, in plaats van er meneer Karnebeek mede lastig te vallén.... Dit is de eene groote quaestie van de week, waar" over Den Haag ïlfet uitgepraat raakt. De tweede is, of, als twee candidaten voor ëen door don Raad te begeven betrekking cvenveél stén/ men hebben, men nog eens moest stemmen in de hoop dat er één lid verkeerd stemt, dan wel of men ineens mag loten tusschen beide heeren. De vraag lijkt me buitengewoon onbelangrijk, met uitzondering natuurlijk van voor de «betreffende heet" rem zelf, want het ging om een mooi baantje. Het eönige, wat mijl in dit geval spijt, is dat ik het uitloten van den GemeenteLSecreflaxis niet heb bijr gewoond. Als het uitoefen obéld wordt, zou het wel aardig zijn goweest de helft van den Haag loopt toch tegejni- woordig met dobbelstee'nen op zak, zooals de anaeref helft met kronen en marken om bijv. op de pers? tribune ook te gaan dobbelen tusschen de twee candf^ daten. Stel u voor, dat, terwijl beneden voor memoer Pelkwijck 17 was gegooid, de perstribune al in den derden worp drie zessen had gehad voor memder DeBash Is een. journalisten dobbelsteen van minder waarde dan de dobbelsteentjes van een raadslid? Als nu toch eenmaal „hèt" lot beslist? Onze derde topic van gesprek is de aanvraag van Verkade om vijf dagen 's weeks in onzen gemeentel schouwburg te mogen spelen. Aangezien „de Khunst" i'n het spel is, bemoeit heel de stad zich er mede, Speciaal zij. die als 'n kat in 'n vreemd pakhuis in het rondloopen. wanneer zij eens in de zooveel jaar liefst op een vrijbiljet of bij een goedkoop© vooiv stelling binnen de heilige muren verdwalen. VerV1 kade neeft zijn beste periode bij ons gehad en er was een tijd, dat alle winkeljongens en winkelmeisjes hum houding en spraak, de manier om hun zakdoek te bergen, of haar sjaal om te doen, copieerdejn van eeln of ander Hagespel-artist(e). Tegenwoordig heb? ben ziji als voorbeeld een filmster, sinds de thejateri prijzen alleen op O.W.'ers zijn berekend. Doch dit is tot daaraan toe. Bevreemdendei- is dat de relaties tusschen Verkade en zijn ouden Hagiespel-schouwburg nog altijd zoo intiem zijn, dat hl] de houder van de foyer-vergunning is en hij dus verondersteld wordt volgens de Drankwet in het gebouw te wonen. Ho© is Het dam mogelijk, dat hij zooveel speeldagen in de Gemeente-Schouwburg ambieert, zonder dat er iemand iels van gehoord heeft, dat hij met zijn (ietwat nevelc achtig'gczelschap en (dito) repertoir in de zaal waan4 toe hij in zulke nauwe relatie staat, denkt te gaan op? treden? Vermoedelijk gaat het hier om eeln meer vertoondé truc, dat men n.1. huurt zonder eenig plan van dien huur eeln ander gebruik Te maken dan door onder? yerhureln; een methode waar sommige „impresarios" iln binnen,-j en buitenland meer geld mee plegeln té verdienen dan met het laten bepalen voor eigen risico. Ook huizenkoopers kennen dit kunstje. Trouwens de man .die in onze dagen iets doet op eigen risico, wanneer hij de kans heeft de winst heelemaal voor zich zelf en do risico heelemaal voor een ander te laten, verdiént, dat hij geen aanslagbiljet in de inkomsteniJbelasting krijgtZoon man behoort niet thuis in onze moderne maatschappij, waarin allen alles „afwentelen" op de schouders van den buurman of nog liever (want buurman zou kunren protesteeren I) op die van de „gemeenschap,,. Die nu eenmaal niet protesteert En die_ (volgens den wethouder van financiën) het volgend jaar gemiddeld 16 pet. inkomstenbelasting voor ddn gemeentejbntvanger alleen zal hebben af t« zonderen. r Het eenige wat me buitensporig nieuwsgierig maakt, is hoeveel kleine aanslagen (van zeg beneden 13000) ér het komende jaar méér zullen zijn, nu practisch geen elakelt arbeider onder de twee mille blijft en ér *n menig arbeidersgezin met een paar inwonende kinde? rein, die in de v.erdienste zijn, inkomens van 6000 7000 gulden worden gemaakt. Ik vraag verlof den lezer met nadruk te mogen verzekeren, dat dit geen ovei'^ drijving is, doch, dat mij persoonlijk verschillende voorbeelden van dergelijke inkomens in„arbeidersr^el zinnen" bekend zijn. In een geval ging zelfs het gezinsf hoofd loonsverhooging vragen, toen zijn dochter die op kantoor 1800 gulden bij elkaar typte, ging trouwen. Zijm huishouding was nu eenmaal op zesr-mille inge" richt en hij had geen zin tot de „nieuwe armen" te gaan behooren. Aangezien de zaak waar hij werkte, zevein pet. dividend gaf en zijn eigen belegging 'hem in doorsnee maar zes opleverde, leek het hem juist, dat er door loonsverhooging in zijn „nood" werd voor zien Dit geval is historisch en teekenend yoor onzen tijd 1 -Ecui paar jaar vroeger had hij 25 gulden voorschot gevraagd en gekregen toen zijn oudste dochter trouwde, omdat hij zooveel kosten had, een voorschot dat nooit was ingehouden trouwens. Thans is ©r een vacature in die zaak op een week? loom van f 60, maar de patroon is niet uilzuigerig genoeg om alleen om een man te adverteerén „met kinderen ten zijner bate". Op personen, wier inwa4 mende kinderen met eigen verdienste éérlang gaan trouwen, wordt niet gereflecteerd,,. Toch zal het tot dien vorm van annonce komen, wanneer eischen tot loonsverhooging op dergel ijken grond navolging vinden. Vermoedelijk heet dit in het jargon van de moderne salaris-politiek „gezinsloos". A. EXPLOITATIE VAN VREEMDELINGEN. Wij lezen in de N. Ct. Van een reiziger, die een dezer dagen uit Bélgië kwam, vernamen wij het volgende ergerlijke feit, waar mede de bekende „fault of the Dutch' weder ieéns duidelijk wordt aangetoond. Aan het station te Roosendaal, welks wachtkamers langzamerhand weder het internationaal karakter van voor den oorlog gaan aannemen, wilde een uit België aangekomen Engelschman, die geen tijd had in Roo" scndaal een wisselkantoor op te zoeken, met Fransche franken of ponden sterling een kleine consumptie be talen. Dat kón, doch de kellner scheen de waartieid dat alle waar naar zijn geld is op eigenaardige wijze uit te vergadering niet kon leiden. De vereeniging te Schér" merhorn was afwezig. Voorzitter deelde mede, dat de marken van de in consignatie gegeven 118 wagons kool kunnen worden, afgegeven, zoodat het niet noodig is, tot April van het volgend jaar te wachten. Het jaarverslag, waarin gememoreerd wordt, wat zich in "het afgeloopen jaar in den tuinboufw heeft afge speeld, had de volle instemming van de vergadering. Uit het finantieel overzicht bleek een ontvangst van f 48853.82, een uitgaaf van f 24060.53 alzoo een saldo van f 24793.29. De rekening van de legerpaardenmeist gaf een ontvangst* en uitgaaf van f 10031.49. voor de eerste 40 en f 11247.80 voor de Volgende 72 wagons. In verband met de rekening stelde Koedijk voor, om het Va P0*., dat is betaald als registratierecht van distributieproducten niet te besteden voor een te stich" ten betaalkantoor, doch aan de rechthebbende leden, uit te betalen. Het bestuur was van oordeel, dat het niet 'mogelijk is deze bedraden eerlijk te verdéélén, en vond het daarom beter, dit voor het betaalkantoor te bestemmen. Besloten werd niet uit te betalén. Groeintecultuur van Broek stelde yoor, bezuiniging op de posten verga derkosten f 1173.70 en presentie" gelden f 1521. Het bestuur had dit ook reeds onder oogein gezien en was reeds begonnen om de kosten van de algemeen© vergadering te verminderén. Dé aanwezigen hebben dan ook op deze vergadering zei" ven hun verleering te betalen. Zuidscharwoude maakte aanmerking op de uitgaven van f 4000 voor een straat te Broek. Zij meende, dat de gem. Broek daar zelf het meeste voordeel van had. Het bestuur was van andere meening en vond, dat het noodig was voor de vereenigingen te Heer", hugowaard. Be rekeining wordt hierna goedgekeurd. De heer Zeeman, van Zuidscharwoude hield een kleine beschouwing over het openingswoord van den voorzitter en wees er tevens op, hoe gewenscht hét is om de markt in eigendom te hebben. Spr. protes teert verder legen hetgeen gisteravond géschrévên is door ©en lid uit Broek in de Langedijker. Dat is niet bevordeiijk voor de eendrachi in het vereenigings"* leven. In de bepaling der boeten voor afvallige leden kwam geen verandering. Voorstellen. Hierbij werden de volgende besluiten genomenVrijheid om de wortelen per bos of los aan te voeren. Nu moest dit los geschieden. Vrijheid om de smcczenkool al of niet te veilen. Nu was dit verplicht. De moedige stappen te doen om terugbe taling van het aandeel in de N.U.M. te krijgen. Verder komen een legio van amendementen aan dé orde op gewijzigde toegezonden statuten, huishoud©" leggen. Voor den Franschen frank kreeg de Engelsch- man 15 oent, hoewel die frank dien dag 228/* cent kostte; voor het pond sterling kon de reiziger f 8 krijgen, terwijl de waarde dien dag f 10.72Vj ge droeg. De kellner, gewezen op het bedenkelijké van één dergelijk wisselbedrijf, deelde mede, dat zijn patroon, de pachter der buffetten, den door hem aang^(geven koers" had vastgesteld. Als motief werd opgege\\(h het feit, dat de koers van het vreemde geld dagelijks sterk fluctueert en dat men niet eiken dag naar een wisselkantoor kan loopen. Aldus de mededeelingen van onzen zegsman. Wij hopen voor onzen goeden naam in het buiten land en voor ons vreemdelingenverkeer dat de pachter hier bedoeld, die overigens het grootste deel van dé stationsbuffetten in ons land exploiteert, zijn eigen machtige koersbepaling van nu af zal laten varen en zal leereln beseffen, dat hij het fatsoen in zijn bedrijf hoog heeft te houden, SLAPTE. Wegens slapte heeft de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda aldaar, eeln gedeelte van haar personeel op wachtgeld gesteld. Het ontslag bepaalt zich tot 40 pet. vain het vrouwelijk personeel en een aantal jeugdige mannelijke krachten. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de Langedijker Groentencentrale op Donderdag 18 dezer, in lokaal Marklzicht te Broek op Langendijk. Alle aangesloten vereenigingen waren aan wezig. behalve Schermerhom. Door den vice-voorzitter, den heer P. Slot werd de vergadering met een hartelijk woord van welkom geopend. In een breed opgezet betoog piemoréérdé hij wat door de organisatie in haar vierjarig bestaan alzoo gedaan is en wat alzoo tot stand is gekomen. We hebben, zegt voorzitter, in dien tijd veel door gemaakt. Het is echter gebleken hoe goed het gézién was om de markt van de gèm. Broek te huren en deze zoodoende in eigen exploitatie te nemén. Ook was het goed gezien van de zoozeer gevreesdé N. U. M. aandeelhouder te worden; dit heelt zeker wel dé noodige voordeelen gebracht. De 2 millioen zouden we zeker niet hebben teruggekregen, als onzé voor mannen niet zoo krachtig op de bres gestaan hadden. Veel kwaads is zeker door hen afgewend, veel goeds door organisatie tot stand gekomen. Met enkele sprer kende staaltjes werd dit aangehaald. In dien tijd Was het echter oorlog en nu is het vrede, waardoor ook ten opzichte van de regelingen andere gedachten zijn gekomen. Men wil nu weer de volle vrijheidlaat die echter 'niet in bandeloosheid ontaarden. Hadden de gedane pogingen gouden bergen gegeven, zouden de menschep die de leiding hébbén, zeker onze mannen geweest zijnnu zijn ten opzichte daarvan soms de gedachten anders. De kooplieden hebben we 2Va jaar lang op hun plaats gelaten., of schoon we wel drievierde van hen hadden kunnen missen; nu wordt het ons kwalijk genomen, dat we getracht hebben, zelf pns goed weg te maken, iets I waar zij geen kans toe zagen. We zien ook hier on" 1 dank is 's werelds loon. Met de hoop, dat van de. kracht vata de organisatie niets verloren gaat, doch steeds naar harmonische ontwikkeling gestreefd wordt, ten voor deele vam een bloeiendentuinbouw verklaarde dé voorzitter de vergadering voor geopend. Va'n den voorzitter, den heer P. Gootjes kwam te- 1 iegrafisch bericht ia, dat hij wegens ongesteldheid dq lijk en veilingsreglement waarbij o.m. werd vastgelegd dat gehandhaafd blijft de verplichting 'van .elke ver eeniging om lid te zijn van den Ned. Tuinbouwraad. De L.T.B. te Hugowaard wilde dit niet verplichtend stellen, omdat zij als katholieke vereeniging daarvan geenlid kunnen zijn. Het bestuur behoudt het recht tot benoeming, schorsing en ontslag van .personeel, doch St. Paincras wilde de vaststelling van salarissen aain de vergadering overlaten. Dit voorstel kon ech" ter geen meerderheid vinden. De veilingleider zal voortaan geen deel meèr van het bestuur uitmaken, doch haar op de veiling wel in rechten vertegenwoordigen. Bij het veilen gold tot heden de regeling dat de eerste 10 aanvoerders, die hun producten ophoudén, op willekeurige plaatsen weer mochten invallen. Be sloten werd, dat zij voortaan achteraan zullen hebben aaln te sluiten. Zichtbaar wegen wordt voor beide par" tijön. verplichtend gesteld. Het bepalen. eener boete voor overleggén van pro ducten zal zoo .mogelijk met de Noordermarkt en koop" handel worden geregeld. Als commissie daarvoor wer" den aangewezen de heeren G. Kloosterboer, W. Vis ser en P. Zeeman. De L.T.B. te Hugowaard heeft, doordat ze geem lid zijm van den Ned. Tuinbouwraad, geen stemrecht Bij referendum zal worden uitgemaakt of dit pok in het vervolg zal doorgaan. Oo kwerd bij de rondvraag besloten om stappen te doën om de .markt van de gem. Broek te koopen. De vergadering, die om 9 uur geopend werd, werd hierna on/ 7 uur gesloten. OUDKARSPEL. De woningbouwvereniging hield Donderdagavond haar tweede vergadering <jm de satuten en het huis houdelijk reglemelnt vast te stellen. Een en ander wérd vastgesteld, zooals dit door den bond van arbeiders/ wonmgbouwvereenigingen was voorgesteld. Medegedeéld werd. dat het ledental is gestegen van 18 op 25. Dié contributie werd bepaald pp 5 ct. per week. Als het ledental grooter wordt, zal dit iets lager worden. Als bestuursleden ^werden gekozen d© heerén R. Mulder,. -H. Bakker, B. Mulder, E. Zaagman en ,C. Paarlberg. De eerste zal als voorzitter, de tweede als secretaris en de 3e als penningmeester optredén. tér- wijl de heer H. Huigen voorloopig de functie als bode op zich mam. GEEN LIEFHEBBERIJ. De eenige sollicitant voor die betrekking van hoofd der O. L. School te 'Hollum op Ameland, heeft zich weer teruggetrokken. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. IDe correspondent der IN. R. Ct. te (Londen seint: De Pall Mali Gazette heeft een nootje met op schrift: De cynische Nederlanders. De bedreiging voor den Europeesche vrede zal blij-ven bestaan, zegt het blad, zoolang de personen, die op den Duit- schen troon aanspraak maken, in Nederland blijven en vandaar kunnen samenzweren. Onder de tegen woordige omstandigheden vormt de politiek der Ne- derlandsche regeering een cynische vermeerdering (sic!) van de zorgen van ieder beschaafd land. EEN NIEUWE NOTA DER GEALLIEERDEN?. De Parijsche berichtgever vam het Hdbl. seint (Ld. 18 Maart: De Conferentie der Ambassadeurs heeft zich heden bezig gehouden met het vervoer van oorlogsmateriaal door Nederland, Men 'heeft hier namelijk den indruk, dat groote voorraden kanonnen en munitie, die in Duitschland nog na fden wapenstilstand zijn gefabriceerd, voor een groot deel onder allerlei vermommingen door Ne der Land .zijn vervoerd. Men wil daar de aandacht vam de regeering op vestigen. Waarschijnlijk zal dit in een vriendschappelijken vorm geschieden. GOEDEREN PEP. LUCHTSCHIP VERVOERD. Donderdag om kwart over .drie arriveerde te Soes* terberg een Engelsch vliegtuig,, medevoerendé voor on geveer f 7000 aan stukgoederen. Om kwart over één was hot toestel uit Landen vertrokken. De goederen waren bestemd voer een Amsterdamsche firma.. Zij werden in twee auto's naar de plaats van bestem ming vervoerd. EEN BOERDERIJ VOOR VERMINKTEN. Herriot. de burgemeester vam Lyon, Kamerlid enz. heeft otoder veel andere groote dingen ook gebouwd een school en boerderij, voor de oorlogsverminkten. Hjj; is 'In hian van durf én initiatief, 'n zaken -eml vooral een zakelijk man, dat bleek hij ook, het eerst e^n school stichtend, waar in den oorlog verminkten een beroep kunnen loeren en zoodoend© wéér voor dé samenleving pasklaar worden gemaakt. Sindsdien heeft dit werk een breede vlucht genomen. De bond der buitenlandsche kolonies heeft er zich voorgespannen. Torin is de mildheid van in Frankrijk woonachtige lniet_Franschen en daarbuiten voor Frankrijk, voelen" den gebleken. Een Amerikaan onderscheidde zich o.a., die voetstoots de lastem voo?- het onderhoud van een der daartoe hoerende instellingen voor zijn re kening nam. Ook landgenoot en hier betuigden op die manier hum dankbaarheid aan hun twoede vaderland. Thalns is ook de hoeve bezichtigd te Juvieisy. De comespojndent van de N.R.Crt. vertelt er over: Daar wordt ©en tweehonderdtal verminkten voor allerhande beroepen opgeleid. Het is ©r éénzaam een drie kwartier tuffens van Parijs den kant van Fomtainebleau uit, door een vlakke streek, die aan Holland doet denken. Daarin de hoeve, heelemaal niet Hoilamdsch, gebouwen en stallen in het vierkant om een binnenplaats. Een paar honderd hectaren hoort er bij vette grond heb ik gehoord. Daar in de werk plaatsen. de stallen en de" schuren zijn de jongens bezig, die geschonden er het leven hebben afgé- bracht. Jongens lijken het Stil en tevreden gaan ze hun gang. Een enkele wil wel eens herrie stoe ken. Zoo was er een revolutionair .onder, die zijn beginselen preekte. Het bestuur ging daar ni©t hard handig tegen in, wel neen. Men kwam den man teu gemoet. met het gevolg, dat hiji zijm propaganda staakte en de solidariteit van belangen met de ka meraden werd hersteld. Natuurlijk vergt het takt met de malnnen om tjo springen. Onze leidsman bleek de kunst terdege te vér- staan. Eigenlijk is het heelemaal geen kunst Eenvou digweg had hij voor ieder, dien we tegenkwamen, een guitig woord. Hij vroeg, hoe het er mee ging, hoe het was met de verwonding, informeerde bij den chef. oJ die tevreden was en Of de ander zelf het met 't étén kon stellen, herinnerde zich. wanneer hij, zoowat op de hoeve was gekomen, maakte een grapje en vooruit maar weer, er was zoo veel te zien, de middag was te kort. Allerhalnde verminkten zitten daar bijleen. Eén kom er aanvankelijk heelemaal niet spreken, nu kocmt öt met moeite een woord uit: een zinnetje, hem voorgé- zegd, wou Inog niet. misschien ook wou hiji zelf met Die meeste kerels hebben bij 'n natuurlijke vrijmoes digheid iets iu_zichzelf-gekeerdsEen ander 'toont ziin hand, eenige vingers ontbreken. Daar zit een man, di© beide beenen mist. Dit is bet risico van den oorlogs- arbeid. De gezondheid hoeft .er niet onder" te lijden. Toen wij er waren, was de ziekenzaal leeg. Met trots leidde de verpleegster er ons rond. Alles is er één* voudig, licht en zindelijk. De mannen hebben het er gezond. De opzichter voor het landbouwwerk liep met ons mee. Hij, is uit de streek. Als Hollandsch welvaren ziet hij eruit. Toch trekt het eene been, hij steunt op ©en slok. En hij, aan het vertellen: bij tientallen won den heeft hiji ereen gehad van een granaat, die vér- splilnterde. Het been doet nog wel zeer. Het régélma- tige levein en de stevgie kost: ziedaar de besté médi, cijn en afleiding. Hier wordt de achtuurswerkdag toe gepast. Het kost geen moeite, de menschen hebbén ér lust iln. Daar is bijvoorbeld de schoenmakerij. Oud schoei sel wordt er gelapt eln nieuw vervaardigd. Dat komt in dén handel, voor de levering van grondstoffen staat de boerderij, met bepaalde firma's in verbinding. Ook in dè keuken hebben we een kijkje mogen né men. Daar stonden van die weeshuispotten met groen te e'n ik_weetiniet-wat voor geurig lekkers te vuur. Twee fiksche keukenprinsessen zorgen voor d©n in- wendigen mensch. De voorraadkamer en de apotheek bleken stevig toegerust. Schapen worden op het land geweid, prachtig geteekende en breedschofiigé koéién liggen in den stal, heel anders dan hun Hollandsche zusters, logge lompe varkèns knorren er als welte vreden. O.W.ers, ossen met overkroesde voorhoofden vam saamgedrohgen kracht, door sierlijk en forsch ge welfde horens gekroond, trekken de wagens met tra gen .en onverzettelijken pas. Opmerkelijk is de door stookte ruimte, waar in de broedmachines de kuiken tjes de eierschaal stuk pikken. Daar krielen de pas geborenen nattig met hulpeloos gesjirp tusschen de geborsten eieren door. Ook wordt er mamden vlechten geleerd. Nu was het wachten op een bioscooptoestel. De mannen moeten ook aangenaam bezig worden gehouden. De levering van dat toestel had nogal voeten in de aarde. Onze leidsman hakte den knoop door. Die paarhonderd fran- k-ön zou het bestuur wel toeslaan. Damspellen en dér- gelijke zijm er natuurlijk. Wie hier de'm boel opgenomen heeft, prijst hét' initiatief dergenen, die den verminkten den moed in het leven teruggegeven hebben. Eerst hingén én la gen wie op kunstledematen wachtten, ter vervanging vam "weggeschotene, maar werkloos rond. De herberg was uitkomst. Er dreigde ontaarding. Bovendien wa ren die eerste artificieele ledematén tamélijk wél on bruikbaar. Ook tegen andere moeilijkheden hadden de heeren op te tornen, bijvoorbeeld van menschön, die, hoe ook iln hun naaste verwanten door den oorlog getroffen, toch nog tiit verkoop van huis- en ander goed ter wille der verminkten oen slaatje wild©* slaan Maar .dat ia nu voorbjjj.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1