Ingezonden Stukken. Tweede Kamer. Ëinnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. GERECHTELIJKE VERVOLGING DER CONTRA- REVOLUTIONNAIRE LEIDERS. In het extra-blad van de „Vorwarts" komt een opmerkelijk artikel voor onder het opschrift: „Er uit-" „Met smaad en schande, door de geheele we reld vervloekt, eindigt het laatste Baltische avon tuur. Weg met Kapp, den schurkachtigen verrader! Weg met Lüttwitz, den medneedigen generaal! Waardoor kon het zoover komen? Omdat er fou ten gemaakt zijn, waarover nog in het openhaar gesproken moet worden, en waarvoor degenen, die ze begaan hehben, de gevolgen moeten dragen. De regeering moet hervormd worden, niet naar rechts, om den dood niet naar rechts, maar naar links. Wij hebben een regeering noodig, die onvoorwaar delijk besloten is, uen strijd tegen de militaristisch"1 nationalistische reactie door te zetten en die het vertrouwen van het volk tot zoover mogelijk naar links weet te verwerven. De misdadigers moeten gestraft worden, doch genade voor de verleide man schappen; met de grootste wettelijke gestrengheid moet worden opgetreden tegen de schurken, die voor dit idiote optreden verantwoording schuldig zijn. Hoe ze heeten, moet nog worden vastgesteld; wij noemen nu echter reeds de namen van Kapp, von Lüttwitz, Ludendorff, kolonel Bauer, Jagow, Traub en Zumbrisch. Tot dusver mocht niet mede gedeeld worden, dat Ludendorff in een conferentie met Kapp en Von Lüttwitz verklaard moet hebben, j dat er nu nog maar één middel was, en dat was I de witte terreur." Op een andere plaats publiceert de „Vorwarts" het volgaide„Aan het 'vota moet gelegenheid wor" I den gegeven zoo spoedig mogelijk zijn oordeel over 1 de misdadigers en hun aanhang uit te spreken. Dit kan slechts geschieden door het spoedig uitschrij ven van nieuwe verkiezingen. Het parool moet zijn: weg met de Duitsch-nationale reactie! Er moe ten voorzorgsmaatregelen getroffen word'en, waar door de republiek eens en vooral voor overvallen van gewapende bandieten gevrijwaard wordt. De oorsprong van het kwaad moet volkomen worden uitgeroeid. Over dezen eisch is de geheele sociaal democratie het eens". ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Er heeft gisterochtend een ernstig spoorwegonge luk plaats gevonden in de buurt van Rolandseck, bij Mehlem aan den Rijn. De locomotief van een goederentrein is uit elkaar gesprongen. Machinist en stoker werden gedood. Door de verwoestingen, welke aan het rollend, materieel werden toege bracht, is het heele spoorwegverkeer op den lin ker .Rijnoever gestremd. Alleen het personenver keer wordt nog met overstappen onderhouden. Voor het overige rijden te treinon over den rechteroever over de brug bij Neuwied. De slechte toestand, waarin de locomotief verkeerde, i swaarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk. ERNSTIG LAWINE-ONGELUK. Loindon. 17 Maart. De Zwilsersche correspondent vain de Times" meldt, dat gisteren nabij het Bernina' hospitaal ©ene lawine op den Berninaspoorweg is ge" vallen. De sneeuwmassa viel op het eerste gedéélté vain den trein, wierp de sneeuwploeg in de rivier en beschadigde de twee daarop volgende locomotiefven waarbij 6 spoorwegarbeiders gedood werden. Zeven personen werden zoo ernstig gewond, dat zij in het hospitaal overleden. Twee passagiers werden door glasscherven, gewond. ZES TERECHTSTELLINGEN. Op de historische Groote Markt te Brussel zijin eer gisteren zes menschen onthoofd... Dat wil zeggen, de betrokken personen waren zelf niet aanwezig, doch de executie is geheel volgelns den regél géschiéd. Het gold zes leden van den beruchten Raad van Vlaanderen, J$ck, Lambrichts, Verhees, Vernieuwd Vandenbroek en Dumon, die bij, den wapenstilstand tezamen met het Duitsche leger don aftocht hadden geblazen en zich thans eigens in Duitschland of Ne derland ophouden. Niettemin zijn ze eergisteren voor dén vorm ont hoofd. De Brusseische beul, vah Nieuwlandt en zijn helpers, geëscorteerd door vier gendarmen te paarcL warén ter plaatse. Een paal werd er midden op Jiét plein opgesteld met een bordje, waarop een afschrift vah dit doodvonnis was geplakt Het vonnis stond in het Vlaarasch vermeld. De griffier leverde de zes veroordeeldéh aan dén beul over. De ge'ndarmen trokken de sabel. Doode- lijke stilte... Er gebeurde hiets. De plechtigheid was afgeloopen. Het publiek werd bij het schavot toegelaten. De filmopnemers draaiden om het hardst. VALUTA-HUMOR. Eén Weener komt bij; een Zwitsersche Bank en wénscht zijn kronen oan te zetten in Zwilsersche Franks gelieve baar de afdeeling hiernaast to gaan? daar staat eeh weegschaal. Het kost ons teveel moeite dé Kronen te tellen, zij gaan hier bit het gewicht". Eén andere Oostenrijker liet aan het een of anderé station een portefeuille met Kronen liggen benevéns oen doos sigaretten. Toen hij zijn nalatigheid bemerkte én "terugkeerde, vond hij de sigaretten verdflvenénj de Kronen waren echter onaangeroerd. Een Ame" rikaa'nsche soldaat wenschte bij' een Weensohe Bank' loeb.-Ainerikaansch goudstuk in te wisselen tegen Kro ten en vroeg hoeveel hij daarvoor ontvangen kon. ..Zooveel als u maar hebbeh wilt", zegt de bankber diende met een diepe buiging. WINKEL, 19 Maart 1920. Geachte Redactie, Volgens het verslag der protestvergadering, opgei nomen In de Schager Courant van 18 Maart j.L be weerde de heer Westerhof. dat de heérén van Léér sum en Kamp in de vergad. der ver. Winkel er Wo ningbouw voor 12 woningen zijn, in deh Raad er tegen. Mogen we eens van den heer W. vernemen, in welke vergadering, dier vereeniging we ons voor den bouw van 12 woningen hebben verklaard? Komt de heer W. ba informatie bij; .zijne partij al hier tot de conclusie, dat hij eene onjuistheid ludefi gedebiteerd eene onjuistheid, die om de toévoéging: Bestaan die menschen dan uit 2 personen, zijn zij dubbel", .ontaardde in eene beleediging dan ver trouwen wij dat hij dat gedeelte van zijn rede in het openbaar zal herroepen. U dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, v. LEERSUM. G. KAMP. Minister Heemskerk en collega IJsselstein heb ben Donderdag hun Duurtewet verdedigd, in hoofd zaak de artikelen 3 en 22a. Zooals bekend, had hierop Mr. Mardhant een amendement, om het ont- bindingsrecht van oude overeenkomsten te schrap pen. Dit werd verworpen met 37 tegen 26 stemmen. ^Het" amendement van Treuh om alleen te ontbin den op verzoek van een der partijen, kelderde even eens met 42 tegen 22 stemmen. Artikel 3, dat bepaalt dat de Centrale Duurteraad bevoegd is bedongen prijzen tot redelijke prijzen te rug te brengen en bepaalde bedragen on overeen komsten te vernietigen, werd toen aangenomen met 87 tegen 27 stemmen. Art. 22a, om den Hoogen Raad met de controle te belasten, zakte eveneens met 37 tegen 28 stem men. Het ging steeds vrijwel links tegen rechts. Van de beslissingen, die verder nog werden ge nomen, valt te noemen: een wijziging, op aanstich ting van den heer Marchant, waardoor partijen kun nen kennds nemen van alle stukken, tenzij ze een fabrieksgeheim mochten betreffen, en het aanne men van een amendement-Marchant waardoor de Hooge Raad wel hof van cassatie zal zijn ten aan zien van beslissingen van den Duurteraad dus als er strijd is met de wet evenals in belasting®^ kenn. Verder mi Het dmte lasers wtft weiaig iatwie&séérén. VERDUISTERING! VAN 1121.000? Dc politie te Amsterdam heeft aangehouden den penningmeester van een der grootste vakorganisaties hier te lande, die verdacht wordt een zeer belangrijké som, bestemd voor uitkeerimg aan werklooze vakeenoo" tdn te hebben verduisterd Men spreekt van eén bédrag van f 121.000. Het onderzoek zal nog moeten uitmaken o fvoldoonde gronden voor deze verdenking aanwezig zijin. DAAR VEILIGER? Naar wiji vernemen hebben eenige weiges téldé Frié zen, met het oog op mogelijke .gebeurlijkheden hier te lande, een gedeelte van hun kapitaal belegd bij banken in Amerika. KAAS. De Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) heeft, in ant woord o pzijm adres aan den minister van landbouw inzake een door de regeering ie verschaffen garantié tegein verliezen op den .verplichten voorraad kaas en de regeling 'der credietverleening, bericht ontvangént, dat de minister uit den aard der zaak zooveel moge" lijk ertoe zal medewerken dat, indien een creüiet" overeenkomst met Duitschland wordt geslo.en, bij den aankoop van levensmiddelen, uit dat erediet ook met de belangen van het zuivelbedrijf wordt rekening ge houden. Het is intusschen 's ministers voornemen claar I jaq ojoïinorprad op uooa p?p 'uopüjs qosio.' nep fpq I lainghebbenden zei ven y4 geueelte van het totaalbedrag of in. a. w. Va van de ten laste van het regoerings j erediet te brengen som zal worden gedragen. HUISELIJK DRAMA. Een tramconducteur, woonachtig in de 'Rubroek- straat te Kot.erdam, kwam Donderdagmiddag bij de politie aangifte doen, dat hij zijn vrouw na een hui- selijkeui twist met een dolkmes had doodgestoa^i- j liet vijf ern. twintigjarig slachtoffer, zeer e.nstig gewond 1 in de borst, werd naar het ziekenhuis oveigeüracht. WARMENHUIZEN. lui den nacht tusschen 18—19 Maart j.1. werd door de vrouw van J. Kraakman Az. 'n verdacht geluid ge' hooj-d in de richting van den kelder. Zij üegaf zich baar de voorkamer en luisterde ongeveer 1U minu ten. doch hoorde niets moer en be'gar zich weer ter ruste, 's Morgeus bleek echter, dat de slangen van het kelderraampje waren verbogen en men in den kelder was gekomen. Bij de entree stapte men éch ter in een bak met pekel, jvaardoor vrouw Kraakman waarschijnlijk is ontwaakt. Wel zijn er pogingen gedaan om vanuit den kelder verder té komen, aoch dit is «liet gelukt. Ook op het terrein van de kaas fabriek meende men sporen van „verdacht bezoek" te kunnen bemerken. Tusschctü SchoorIdam en Koedijk is men vervolgeus 'la bezoek gaan brengen bij: den heer S. Ligthart Jz. op do boerenplaats „Nauernawaar heel wat kleeding stukken ter waarde van ongeveer f 500 worden vermist. Door den heer Ligthart wordt tevens 'n flink bedrag aan geld vermist. HOOGWOUD. Onze plaatsgenoot, de heer R. ,N. C. de Boer, slaagde deze we^ek voor het eindexamen Tuinbouwschool te Hoortn. HOOGWOUD De Land bouwcommissie in deze gemeente wordt met ingang van 1 April a.s. opgeheven. HOOGWOUD. Bh' cm paai- veehouders in deze gemeenté is wédér loingblaar uitgebroken, —HOOGWOUD. Nader zijn aangewezen om 6 April a.s. te worden ingedeeld bij; de Huzaren, de lotelingen Jb. Hartog Jz. ein H. .Rood, beiden lichting 1920. BROEK OP LANGENDIJK. De heer A. Dekker, beambte op het Rijkspostkantoor alhier, is tijdelijk aangesteld te Santpoort. NOORDSCHARWOUDE. Alhier is eein vereeniging van losse ,spoorde(fs". Hun werkkring ishet laden van de goederenwagons :met kool of andere groenten. Voor het laden van een wagon wordt f 10 gerekend. De eisch is, dat 2 man een wagon laden. We hoorden, dat het op die wijze verdiende geld onder de bij de veréént ging. aangeslotene^ wordt verdeeld. Er zal niemand zijin die. dp vrijheid beminnende en .den arbeider goed loon gunnende, iets tegen het bovenstaande 'hééft. Doch.... we vernemen ook, dat de spoor ders eisch ein, dat zij alleen de wagons zullen laden. Gekke consiei- quénties vloeien daaruit voort. B.v. een handelaar heeft een paar zoons, flink uit de kluiten gewassen. Hij heeft een wagon groenten verkocht en draagt zijn zoons op. de wagon te laden, ,,'t Zal niet gaan", zeggen de spoor" ders, „dat is om werk". En de beide, naar arbeid dorstende zoons van den handelaar, mogen met de handen in de zakken toekijken naar het werk, dat voor hen door anderen wordt verricht voor f 10, die ze toch zelf in het vrije Nederland konden en mochteh verdienen. HEERHU GO WAARD. Het rijtuig van bakker R. uit het Noordeind stortte bij de pijp aan den Donkeren weg pardoes de sloot in. dooi-dien bet paardje niet voldoende naar besturing luisterde. Het beest zei feu de voerman blevén op het droge, doch mein had heel wat moeite om helt rijtuig weer uit de sloot te krijgen. De schade aan het rijtuig was niet groot, terwijl ook slechts enkele brooden verloren gingen, doordien de bakker vrijwel de ronde bij zijn klanten had gedaan. HEERHUGOWAARD. De kantooruren voor het hulpkantoor Zuid zijn zoo dainig gewijzigd, dat het kantoor nu geopend is 's morgeins van 9.30 tot 12, 's middagis van 1 tot 4 ien van 6 tot 7 uur. WIERINGER WAARD. Donderdagmiddag geraakte de 82-jarige J. K., ter wijl hij in zijn tuintje bezig was, onverwachts bij den wal teer te water en zou zeker verdronken zijn, in dien het niet opgemerkt was geworden door P. S., die met behulp van buren den ouden man weer behouden in zijn woning heeft gebracht. BROEK OP LANGENDIJK. De Coop. Boerenleenbank stelde den rentestandaard voor spaargelden vast op 4 pet., voor voorschotten be" meden f 5lX)0 op 5-pet., boven f 5000 op 5Va pet. Als bestuurslid werd herkozen de heer D. Slot, als lid van 'den Raad van Toezicht de heer S. Wagenaar Aan den Directeur werd een gtatificatie van f 200 ver leend ,aan ieder der Bestuursleden f 100 en aan de 3 leden van den R. v. T. ieder f 50. Het Dagboek wees in ontvangsten aan f 1.046.138.88, in uitgaven f 1.000.522.77. Aain spaargelden was f 346.022.88 ont vangen, aan voorschotten f 20.652, in loopende rek. f 313.368.43. Aari spaargelden was terugbetaald f 336.757.94, aan voorschotten gegeven f 30921, in lpo" peude rekening uitgegeven f 284.823.46. De winst over 1919 bedroeg f 1890.28. ANNA PAULOWNA. J-Iiertoe uitgemoodigd door de vereeniging T.A.G.O. trad Vrijdag in „Vcerburg" voor een vrij goed be zette zaal op de heer Ds. J. J. van Meurs van Koe dijk ,met het onderwerp „Eene reis naar verre, vréém de werelden". Na een hartelijk welkom van den voor zitter, den heer C. Keijzer, oan de aanwezigen en in het bijzonder aan den spreker, ving deze laatste zijne populaire lezing aan. In de eerste plaats werd gewcr zcin op de oudheid der sterrekundige wetenschap, maar ook op de verkeerde begrippen, dio voorheen dézé wetenschap aankleefden, vooral wat den vorm der aarde betrof. Door de uitvinding van den verrekijker en door de latere verbetering van dezen, verdwénéjn vele dwaal begrippen. Copernicus, Gallileï. Christiaan Huijgütis en anderen werden genoemd als baanbrekers voor juistere opvattingen, Van de tegenwoordige slernf kuiudigcn werd als vooraanstaande genoemd prof. Kaptcüin. Op duidelijke wijze werd door spr. den weg aangewezen, om afstanden te meten vanaf de plaats der waarneming tot een niet bereikbaar punt. Zoo was berekend, dat de afstand van de aarde tot de zon zou kunnen afgelegd worden in 175 jaar, als men per spoortrein ging, die 100 K.M. per uur aflegde. Ook de grootte ein zelfs het cewicht der hemellichamen kwamen aan de orde en de bepaling ervan werd ver duidelijkt. De Gregoriaanscbe tijdrekening werd uit" 'voerig belicht, waarna het geheele zonnestelsel ééné beurt kreeg. Verduisteringen werden op bevatteüjké wijze verklaard. Van elk der planeten van het zon nestelsel, ook van Kranus en Neptunus werden de bijzonderheden medegeueeld, en door prettigé inlas singen werd zoo nu en dan op aangename wijze de strenge aandacht onderbroken. Aan het slot dankte de voorzitter den spreker voor de bevattelijke wijze waarop deze ziiai onderwerp naar voren had gebracht en deelde mede ,dat dit de laatste winleriezmg "was yam T.A.G.O., terwijl hij eindigde met den wensen, dat T.A.G.O. in het komende seizoen weder mocht re kenen op dezelfde beiaugs.eLhig der ingezeténén. Hiér" na sluiting. BIETENBOUWERS. De bond van bieienbouwers is in onderhandeling met de "Nederlandsche Suikermaatschappij voor af sluiting van een contract over '600 H.A. Een defini tieve prijs kan echter nog niet gesteld worden, daar gewacht wordt op de door den minister te stellen •eischen voor de suikerregeling WEERINGEN. Vergadering van de Middenstandsvereeniging Wderingen, gehouden op Woensdag 18 Maart 1920, des avonds 8 uur, in het hotel van den heer D. Lont Aanwezig 13 leden. De voorzitter, de heer C. J, Boaker, opent de. ver gadering, met ,de voldoening dat er iets meer animo was dan op de vorige vergadering, toen men wegens geringe opkomst, vijf man, onverrichter zake huiswaarts ging. Hierna volgde lezing der notulen van de vorige vergadering, door den waarnemenden secretaris, den heer N. Koorn, welke onveranderd werden goedgekeurd1. Door de heeren H. Stavinga en G. Timmerman, als afgevaardigden naar den hoofdinspecteur van Onderwijs, werd rapport uitgebracht aangaande hun besprekingen over-de oprichting van een han delscursus. Het bleek dat de oprichting van zulk een cursus niet zoo heel gemakkelijk ging als men zich destijds had voorgesteld, doch dé zaak zal door genoemde afgevaardigden verder worden behandeld De heor J .C. de Haan bracht rapport uit van een vergadering door hem bijgewoond van de Midden standsvereeniging te Anna Paulowna. Nu volgde rapport van den directeur der glas verzekering, den heer G. Timmerman. Deze sprak zijn ontevredenheid uit dat voor de vergaderingen van de glasverzekering zoo weinig belangstelling is. Aanwezig waren een paar bestuursleden en 3 leden, zegge 5 man. Uit zijn gedaan verslag bleek, dat de verzekering had gewerkt met een tekort van f36.52. De premiën werden met 50 pet. verhoogd en op de geleden schaden een duurtetoeslag verleend van 20 pet. Aan diverse schilders was prijsopgave, drie maandelijks, gevraagd van glas, doch deze konden wegens de varieerende prijzen hieraan geen ge volg geven. Uit een ingekomen missive van den Inspecteur der Rijksbelastingen, bleek, dat in den zomer zit dagen en wel Juni en Juli, ook des namiddags van 2 tot uur belastingen betaald kunnen worden. Verder werd besproken bij den Inspecteur dei Posterijen aan te dringen op een betere buslichting te Westerland. De rondvraag miets opleverende, sloot voorzit ter de vergadering. DE KAAS. De Alg. Ned. Zuivelbond en dertien andere cor poraties op zuivelgebied hebben in eon request aan den Minister van Landbouw gevraagd: a. met den aanvang van. 'het a.s. seizoen en uit sluitend met betrekking tot de productie in dit sei zoen alle voor de zuivelindustrie en den export nog van kracht zijnde crisisbepalingen te willeü opheffen, opdat zij zich weer als voor den oorlog vrij kunnen bewegen en weer in de oude banen geleid worden, om te trachten de in het buiitenland ver loren markten te herwinnen; b. aan een door requestranten benoemde com missie audiëntie te willen verleen en tot nadere toe lichting. Het verzoek wordt gemotiveerd met het feit, dat de b uitenlandsche markten overstroomd worden met producten uit andere zuivel-exporteerende lan den, in het bijzonder kaassoorten, die aldaar het Nederlandsche product voor goed dreigen te ver dringen. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. De correspondent der N. R. Ct. te Parijs meldt: Men heeft hier den indruk, dat interneering van den gewezen keizer en beperking van zijn vrijhe den, gelijk censuur op zijn briefwisseling, naar de meening van de geallieerden voldoende waarborgen zouden verschaffen, WEER KOLEN. Men meldt d,at het verkeer van de kolentreinen met Duitschland hersteld ia. AANGEHOUDEN. Te Winterswijk zijn gisteren vier Duitschers aan gehouden, die/bij een boer in de buurt een rijwiel gestolen hadden. Toen zij in verzekerde bewaring zaten, kreeg de politie bericht, dat in de grens plaats Bocholt een moord had plaats gehad. Vier individuen hadden een 35-jarigen landbouwer, die niet aanstonds zijn geld aan de indringers wilde afstaan, op staanden voet doodgeschoten. De vrouw en de kinderen moesten met opgeheven handen de plundering aanzien. <Een onderzoek heeft uitge maakt, dat de aangehouden vier personen de moor denaars zijn. Ze zijn voor den officier van justitie geleid. HET HAVENCONPLICT. Het standpunt der wrekgevers. De Scheepvaartvereeniging „Noor'd" deelt mede: „Gisteren heeft in Den Haag een vergadering van de leden-werkgevers van den Loonraad plaats ge vonden, waarin de toestand in alle opzichten uit voerig is besproken. De vergadering was geheel voltallig en unaniem in hare goedkeuring van het totd usverre door de besturen der Scherepvaartvereenigingen Noord en Zuid gevolgde beleid. Met algemeene stemmen werd aan die besturen volmacht gegeven naar bevind van omstandigheden te handelen, onder volledige handhaving van het op 19 December door de werkgevers ingenomen standpunt. DE EX-KROONPRINS. De bewakingsmaatregelen. Uit Wieringen, 19 Maart. 'Hedenmorgen is mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst, hier ahngekomen, die met den burgemeester, den heer Peereboom, av den ex-kroonprins een confe rentie .had, zulks in vsrband met de desbetreffende mededeeling van den Ministerpresident in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de interpellatie Schaper. TsTaar men weet, deelde de Ministerpresident me de, dat overwogen wordt het verblijf van den ex- kroonprins te beperken .tot een deel van het ei land Wieringen. Tel. CALLANTSOOG. Op de nieuwe kiezerslijst komen voor de namen van 231 vrouwelijke kiezers voor de Tweede Ka mer, 231 voor de Provinciale Staten, en 207 voor den Gemeenteraad; £60 mannelijke kiezers voor de Tweede Kamer, 260 voor de Provinciale Staten en 237 voor den Gemeenteraad, totaal 491 kiezers voor de Tweede Kamer, 49.1 voor de Provinciale Staten on 444 voor den Gemeenteraad. VERKEER MET DUITSCHLAND. Mén meldt uit Oldenzaal Nu de dielnst van de D^-trein op het traject Amster dam—Oldenzaal—Berlijn voorloopig is gestaakt, is het Verkeer vain hier met Duitschland (Bentham) beperkt tot vijf locaaltreinen per dag. Het persomdfT verkeer im die richting en omgekeerd is daardoor na" tuurlijk gerimg. Toch komen hier noc voortdurend reizigers uit Berlijln, Hannover en andere, ver-afger legeln plaatsen aan. Zij' hebben geen kosten oniziein. om hun reisplan ten uitvoer te brengen. Auto's, rijtui gen, boerenwagens, zelfs hondenkarren dienden hun als vervoermiddel, Vooral de auto-verhuurders maken goede zakein: voor een auto-rit Berlijn—Benthelira wordt ten minste 10000 mark berekend. We spraken reizigers, die voor een ritje, met een hondenkar gé- du rende drie a vier uren 150 mark hadden betaald. Ook kolen- en levensmiddelentreinen nemen nar tuurlijk tegen speciale vergoeding aan- het treinper1 soneel dikwijls passagiers op. Vandaag zijn hier een aantal Duitsche landverhui zers uit Argentinië aangekomen, die verklaarden, dat zij aan gene zijde van den oceaan geen werk hadden kunnen krijgen en daarom gedwongen waren, naar hun land terug te keeren. Hoe deze menschen, dié pér locaallreim 'naar Bentheim vertrokken, de plaatsen van hun bestemming zullen bereiken, blijft een raadsel. Naar aan de Telegr. wordt gemeld, hebben te Ber~ lijln vertoevende Nederlanders zich telegralisch tot onze regeering gewend met het verzoek, éen tréin maar Berlijln te zenden om hen af te halen. DE BEZOLDIGING VAN ONDERWIJZERS. Op de vragen van hel Tweede Kamerlid Van Wijn bergen betreffende de regeling van de bézoldiging van de onderwijzers bij het lager onderwijs bij algemeenen maatregel van bestuur, heeft de minister van Oncferwijs als volgt geantwoord ,.D© minister is bereid de regeling van de bezoldiging der onderwijzers bij het lager onderwijs uit het man" haugig ontwerp der Lager-ondei'wijs wet te lichten en daarin de bepaling op te nemen, dat die regeling bij algemeenen maatregel van bestuur zal geschieden. De minister stelt zich voor, binnen enkele dagein een Nota van Wijziging van die strekking in te dienen. GEMEENTE ZIJPE. GeborenEmma Adriana, d. v. N. Kooijman en C. Rietveld. OndertrouwdGerrit Veuger, 24 i., photograaf cn Goesje van der Oordt, 2 0j., beiden alhier. Gerrit Brak, 20 j.. jamdbouwer en Grietje Schermer, 22 j., beideri alhier. PAASCHTENTO ON STELLIN G. Onze Tentoonstelling heeft dit jaar meer inzendin gen dan vorig jaar en zal dus een heel wat beter figuur maken. Paarden zijn er minder, maar vet vee telt niet minder dan 90 nummers, terwijl nog een groot aantal vette koeien ter opluistering is in gezonden. Ook de andere rubrieken zijn vrij voldoen de bezet, Natuurlijk is weer niet het minst waard om be zichtigd te worden de rubriek op de Gedempte Giracht en Laan, Daar zal weer prijken een keur van „allerlei". Als het nu mooi weer is, wordt het weer een succesvolle dag. NUCHTERE KALVEREN. Donderdag werd van de markt alhier verzonden een wagon nuchtere kalveren naar Vlissingien, één naar Hoek van Holland en één naar Boxmeer. Geleiders uit Scha gen vergezelden de zendingen, volgens de éind- stations bestemd voor Engeland en Duitschland. DE GRIEP. In onze gemeente zijn weer velen aangetast door de Griep, of eene daarmede overeenkomendó ziékté, De verschijnselen zijn: koorts, keelpijn hoest, gen brek aan eetlust. In de gemeenteschool zijn klassen waar 50 pet. der leerlingen ontbreken. MARKTOVERZICHT VAN DONDERDAG 18 MRT. Met de vette koeien ging hel niet best, de handél was flauw. De prijzen liepen van 70—90 ets. p. pond. In kalf- en geldekoeicn en vaarzen was het stug met lerugloopenden priis. Van paarden was niet veel bij zonders aangevoerd, en zonder gang. De aanvoer van nuchtere kalveren was weer groot, met een vluggen handel en duur. Van overhouders kan hetzelfde gef zegd worden. De handel in magere varkens was matig, van biggen .en vette varkens vlug. Voor de beste var kens is 91 Y« ets. per pond besteed. Van konijnen en kippen was de aanvoerklein mèt vluggen omzet, prijshoudend. Boter maximumprijzen. Kip- én eendeieren groote aanvoer met eén trékh kénden verkoop, de prijzen iets minder. Kivietselerén waröu voor het eerst aan de markt aangevoerd, 2 stuks brachtén den prijs op van 75 ots. per stuk. Zij warén gevonden in èén nestje door A. de Wit, Oude Niedorp ein zijn gekocht door H. ter "Hoeve te Heerhugowaard. Over het algemeen was de markt niet zoo gunstig als de vorige week. GOUD MUILTJE. De Kinderzangklasse van den heer J&c. Jansen gaf Vrijdagavond! nogmaals een opvoering van Goud Muiltje. Thans tegen zeer verlaagd entrée, opi de kleintjes eens te kunnen laten genieten van dit mooie sprookje. En die opzet is gelukt. De zaal was niet vol, maar er waren toch een ruim 200 klei nen plus een aantal volwassenen, die genoten heb ben van Goud Muiltje. De opvoering liep tenminste weer perfeot en het is weer een volkomen succes geweest. V.V.V. Men verzoekt ons mede te deelen dat voor de too- neeluitvoering van Zondagavond een prachtige Zxmlichtverlichting der heeren Schaafsma en Ple vier dienst zal doen en tevens dat geheele nieuwe decors zullen worden gebruikt. STEEDS DRIESTER. Ook oinze gemeente is 'de eer te beurt gévallén ©en nachtelijk bezoek te krijgen van ongenoode gasten, die deze week een poging tot inbraak deden bij' den heer G. P. in de Hoep. De heer P., die onraad hoorde, hoeft evenwel géén kennismaking kunnen maken met zijn bezoekers), ze waren verdwenen, de achterdeur openlatend. GEMEENTE SCHAGEN. OverledenTrijntje Denijs, oud 79 jaren, echtger1 noote van Jan Kweldam. POLITIE. Gevonden 1 sigarenkoker. Verloren 1 zakmes. ZONDAG, 21 MAART. NED. HERV. GEMEENTE to: Schagem. voorm. 10 uur, Ds. de Graaff. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Warners. Wieringerwaard, geen dienst. HOORN, 18 Maart. KI. Fabriekskaas f 62. Aangevoerd: 3 stapels, wegende 2276 Kg. Handel goed. I.ANGEül.lKER GROF.NTENVEII.ING, Br. op I. 19 Maart Roode kool a f 6.80 a 7.,70, b f 5.40 a 6.60, uitschot f 0.90, gele kool a f 3.90 a 4.70, b f 230 a 3.80 uitschot f 1 a 2.10, Deelnsche witte kool a f 3.50'a 4.60. b f 2.70 a 3.40. uitschot f 1.70 a 2. wortelen f 1 a 2.10, bieten f 1.10, uien f 7.20 a 6«0. 2e soort f 2, alles per 100 Kg. Nauvo-öT 56325 Kg ro-ode kooI. 52350 Kg. witte kool, 100550 Kg. gde kool, 8875 Kg. wortelen, 25900 Kg. uien, 1000 Kg. bieten. WARMENHUIZEN. 19 Maart. Roode kool f 3.40 a 7.80, gele kool fl 3 20 a 4.60. witte kool f 1 a 4 70, uiefc f 7.90, uitschot roode kool I 1.80. alles per 1Ö0 Kg. ALKMAAR, 19 Maart 1920. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 12 slapels. wegende 8513 kilogrammen. Fabriekskaai kleine f 62. Handel goed. ALKMAAR, 19 Maart 1920. Op de hedeln gehouden Graanmarkt waren aangevoerd 1225 hectoliters. Tarwe f 28-31, rogge f 27, gerst chev. f21.75r- 27.50. haver f 19—25.50; paardeboomen f 18-20, brui ine boonen f 20—25.50, citroen boonen f 25—33, witte booten f 38—45. kanariezaad f 37, erwten groene kl. f 22—26, groéne grauwe f 44—75.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2