De dingen om ons heen, Sinnenlandsch Nieuws, Toein het eerste deel van dit artikel aan het Duitsche gebeuren gewijd den lezer Donderdag onder oogen kwam, was de toestand in Duitschland reeds zeer ver* anderd. De regeeringtfKapp had zich reeds te elfder ure Ieruggetrokken, uit het wespennest, natuurlijk niet, dan nadat zij, liet Duitsche volk, moreel, politiek en financieel een schade had berokkend, die voorloopig nog niet is te overzien, doch zeker enorm zal blijken. Dat Kapp moest vallen, was duidelijk, zoodra 'het bleek, dat hij, de steun van de groote mannen van het oude keizerlijke regime moest ontberen. Ludénp dorff, Helffrichj Kuhlmann bleven achter de schermen. Hindenburg, die in de politiek een kind van buitenf gewoon groote afmeting is, zette .zich onmiddellijk nadat hiji het bekend telegram van Groner had ontp vangen, aan zijn lessenaar om Ebert een briefjte te te schrijven, waarin hij zijn diensten aanbood om aan de muiterij: der „Kappeimain''-éoldaten een einde te makön. Zonder medewerking dier halfgoden was de reactior oaire omwenteling gedoemd tot mislukking. Een hand" jevol jonkers met een paar duizend door dik-ten~dun~ getrouwe solaten, met :m paar millioen ontevreefnefci! maar tevensongeorganiseere, conservatieven en bour geois achter zich, kunnen geen revolutie tot een goed einde brengen, die indruiscnt tegen d© wenschen éénér tienvoudige meerderheid, die óf niets verlangt dan rust te hebben, óf wier idealen lijnrecht tegen die der omwentelingsheeren ingaan. Bovendien had het getalm met de samenstelling van een Kabinet al duir» delijk aangetoond, dat het Kapp niet alleen aan sol? daten, maar ook aan kader en officieren voor zijn conf trarevolutionaire beweging ontbrak. Daarom kon het einde niet ver af zijn en misschien is het gelukkig, dat het zoo gauw kwam. Wellicht voor Kapp zelf ook. Over de moreele nadoelen van deze révolutié spraF ken wij reeds, toen wij er op wezen, dat deze bewóF ging noodzakelijk de opvatting van vele jEngelschen en bijna alle Franschen zal versterken, dat de heele omwenteling van 1918 komediespel was. De financieele nadeelen van dit somber avontuur zijn 'niet alleen, wat het Duitsche volk geleden had door aangerichte schade, door regeeringsuftgaven voor troepenverplaatsingen en wat dies meer zij, maar spe ciaal de zekerheid, dat de overige wereld nog wat bedachtzamer zal zijn bij het verleenen van eremeten aan Duitschland. Zooals men weet, was speciaal Enf> geland en Amerika daarmede reeds begonnen. Er wa« ren credieten gegeven of zij: waren op het punt van gesloten te worden en hel is zeer de vraag, of men thans nog tot afsluiting bereid zal zijn en of men zich van de reeds geslotene niet zal pogen af te maken met eön beroep op de sociale clausule, die in alle contracten 'is opgenomendat een Duitsche revolutie 'naar links of rechts het contract kan ontbinden. Dan zou Duitschland, dat juist ietwat op adem begon te komen, zijn crisistijd nog weder met maanden en maanden verlengd zien. De politieke gevolgen van den mislukten Staatsgreep zijn echter de gewichtigste. NI. of Spartacus, die wel vrij stil, doch geenszins dood was, niet een gooi zal do. n naar de macht. Als dit geschiedt en het lijkt er bijzonder veel op dal de toestand zich in die richting gaat ontwikkelen, als ongewenschte doch niet'emin noodzakelijke conso" qu-entie van 'Kapp's optreen, is Duitschlans lee niet te overzien. De berichten der laatste dagen bewijzen, dat de ver schillende socialistische groepen zich in een aantal steden aaneen hebben gesloten negen dé réactié, tér verdediging der democratische republiek. Zelfs zijn er hier cu daar „tijdelijke' „dictaturen van het proleta." riaaf opg.-richt. die ten doel hadden samen te werken, tot men de „Kappelmannen" onder den duim had. Aangezien niets zoo bestendig is als het'tijdelijke, zouden die dictaturen met Soviets en -commissarissen dn heel het apparaat, dat er bij hoort, wel eens zeer blijvend in plaats van temporair kunnen blijken te zi|n. Communisten en socialisten zijn nu eenmaal in dit opzicht „nèt kinderen" dat zij gaarne de heele iiand hemen, als men hun één Vinger geeft. Het proeven van de macht, zelfs al is het maar een paar uren lang heeft nu eenmaal een. eigenaardige uitwerking op zulk ©en machthebber. Zelfs in een paar uur raakt men eraan verslaafd. En bovendien weten wij uit Budar pest en Rusland, dat een communistisch-revolutionair bewind, al dient het nog zoo kort, gewoonlijk zoo radicaal is, dat het practisch onmogelijk is, de prde zooals wij dat woord opvatten" weer te doen terug* keëren. De regeering.Ebert bevond zich in een zeer moéilijk parket. De vlucht 'naar Dresden bewees, dat 'zij in totale onzekerheid verkeerde omtrent de leansén van Kapp eln heldhaftig was haar optreden in geenen deele. Maar teveins moest Kapp bestreden worden en die bestrijding die, bij de .onzekere houding van al de verschillende soorten van legers, die de republiek ér op na houdt, niet van militaire zijde kon komen, moest dus door een ander strijdmiddel geschieden. De republiek is ia gevaar, en dus werd buiten Ebert ein Bauer om. zooals zij zélf zeggen de staking geproclameerd i'n allerlei gewichtige bedrijvengas, water, electriciteit, spoorwegen om er slechts eenigé te noemen. Zoodra Kapp blijkbaar niet door de oude •goudkragen en jonkers afdoend.gesteund werd. enscef fiat naar Frankrijk en ik heb geen lust ruzie met em te maken. Als er niets tegen het meisje zëlf té zeggen valt En even hield ik vol hoop op. De oude Jardine krabbelde aan zijn kin. „Dat hangt heelemaal af van wat je niet „tegeinj haar" bedoelt." zeide hij in zijin verwarring. .„Maar het spijt me werkelijk, Buchanan, dat ik er eeq, woord over gezegd heb; ik ben een oude bemoeial. Zooals mijn lieve vrouw altijd zeide Hij hield op. zooals hij steeds deed, wanneer hij ove ujzijin vrouw begon. Er volgde een korte stiltedan vroeg ikZeg eens eerlijkzou jij; als Don jouw zoon was, nem graag met dat meisje zien trouwen?" „Neen," zeide de oude Jardine terwijl hij hard met zijn hand op zijn knie sloeg, „dat zou ik om den donder 'niet graag zien." Dat was voor mij voldoende. „Dan weet ik genoeg," zei ik. „En nu ga ik naar huis." Hij bracht mij; fot het hek. „Ik wou, dat ik er geen woord over gesproken had, Buchanan," zeide mj weer. „Ik ben ©en oude bemoeial, maar ik bedoelde het goed." „Ik ben je heel dankbaar, dat je het gezegd hejbt. Jij ,bent een paan van de wereld en ik niet. Jifi be grijpt vrouwen, maar ik laat me hangen, als ik ©r iets van snap." De oude Jardine schudde- zijn hoofd. „Mijn vrouw zou het niet met je eens geweest zijn," zeide hiji droevig. „Ik wou, dat je haar gekend hadt, Buchanan: een vrouw uit duizenden." Ik ging haar huis en probeerde te geloovön, dat ik vast in mijn schoenen stond en dat ik den jongenhex?r Don aan zijin verstand brengen zou dat hij; niet alles krijgen kon wat hij widlei, maar ik keek dadelijk paar zijn kepi toen ik het huis binnenkwam en mijin eerste vraag aan Gestie Swas „Ook iemand geweest?" „Ja sir," zeide Castle vrty aarzelend. Mr. Don is z^n boeltje komen halen." Zijl vermeed net me aan to kiiken, „Ik zeide: „o ja", alsof ik niets anders verwacht had. „Heeft hij geen boodschap achtergelaten?" ,.Nck ii, sir", Ik wilde naar mijn studeerkamer, gaan, toen zij mij! nariep, „O, dat zou ik bijna vergeten; er zit een dame op u te wachten." „Een dame?" herhaalde ik. „Ja sir", En weer vermeed zij het. mij aan te kii ken. „Ik vroeg haar in den saloP te wachten, sir, maar zij wilde liever in de studeerkamer en daarom1 Maar ;k liet haar den zin Piet afmakenik deed de deur van de studeerkamer open instinctief wist ik, wie de bezoekster was en daar zat op mijn P-eerde men de proclamaties der vakvereenigingsbé®' sturen, om het werk dadelijk Weer op te nemen. Maar toün was het juist te laat. Want niet de meerder hei dsr socialisten (die natuurlijk vo-or een, groot deel vóór eind 1918 nimmer door socialistische neigingen waren her kropen) doch de onafhankelijken en de communisten hadden de staking in de hand gekregen.... Hoe men de zaak beredeneert, dit feit staat vast, dat de regeeringjJEbert van Spartacistische hulp heeft geprofiteerd oim Kapp's revolutie te nekken. Precies zooals zij, de troepeln en de leiders, die nu Berlijn bezetten, destijds heeft gebruikt tegen Spartacus. Dit gaat Piet. Jan roepen als hulp tegen Piet en Piet als hulp tegen 'Jan, is een spelletje, dat hoogstens ééns in de rondte gaat. Bij den tweeden keer zegt Jan al „dank je!" Ebert had de kans te kiezen op welke partij hij, als noodhulp wilde steunen. Aanvankelijk had hij rechts genomen. Nu biedt links zich aan. En hoewel hiji die hulp formeel Piet aanvaardde, zal toch niemand durven zeggen, dat Kapp niet hoofdzakelijk door de actie der stakingen het veld heeft moeten ruimen. Dat destijds de conservatieMnilitairisten in 1918 het hunne deden om Spartacist en Bolchewist te nekken, lag in den aard der zaak. Evengoed als het nu yanr1 zelfsprekend is, dat een groot deel van het regeéringsr bloc, dat wel sociaaldemocratisch stemde, doch feitelijk steeds op den bodem van „„God, Eigendom en FamiT li-e heeft gestaan, zijn steun aan dat bloc zal onttrek;-1 ken, zoodra tte relaties met de ultrasociaiisten wat ai te innig worden. Psychologisch geredeneerd lijkt het uitgesloten, dat mensehen. die kapitalist zijn of, menschel ijker wijs ge" sproken, kans zien het ooit te worden, alleen om te voorkomen, dat de heer Reichsprasident Ebert weer zadelmaker zou mo-etern worden bij niet-herkiezing, thans zin zouden hebben samen te gaan werken met scharlaken roode socialisten. Dit doet hoogstens iijj, die pertinent weet nooit „bezitter" te zullen worden, tenzij zijn idealen op politiek en economisch gebied zóó sterk zijp, dat zij kunnen wegloopen met zim brandkastje. Om Ebert in diens regeerslelsel te redden, zullén zéér vele bourgois en centrumleden, die in 1918 met de sociaal-democratie meegingen, buitengewoon weinig zin hebben, met heele en halve bolchewisten té gaan sa* menwerken. Zoodat de oPaangenaam-femadelijke nederlaag van Kapp zeer waarschijnlijk een verschuiving naar den conservatieven kant ten gevolge zal hebben, wanneer het voor Ebert noodzakelijk blijkt met de onafhanke lijken samen te werken. Nu links won door hulp der onafhankelijke sociaJ listen en communisten,stijgen de kansen van rechts. Het zwijgend aanvaarden der ongecontroleerde, plaat" sclijke extremistische hulpkrachten, zal o.i. Duitschland goeddeels in handen van de contrarevolutie brengen. Zouden de Jonkers in weerwil van de verloren eerslé manche toch nog den robber kunnen winnen? Hun Jeans wordt nog vergroot, doordien thans op tientallen plaatsen Spartacus en onafhankelijken hel heft in handen hebben genomen, nu straatgevechten overal plaats hebben tusschcn de mannen van de po<- litieke staking èn de regeeringslroejpcn. Ebert heeft thans de keuze, voor de laatste maal, of zijn -democratie een rood of een'conservatief kanh tje zal hebben. De eerstvolgende dagen zullen toonen, hoe zijn keus uitvalt. Wij w-eten h-et niet. Wat ons niet kwalijk valt te nemen, aangezien hij het blijkbaar zelf ook niet weet. UITKIJK. HEERHU G OWAARD. VAARWATERPLAN. Was het Zuidelijk deel vain onzen polder alreeds eemige jaren in bezit van geschikt vaarwater, om de groenten naar de veiling te brengen, hel noordelijk deel evePwel niet; Door het verplaatsen der groéntén- vciling van sation .Noordscharwoude naar Noordschar- woudedorp, werd de behoefte er aan gevoeld en het verlangen er naar dan ook steeds grooter. In den loop der laatste jaren zijn er verschillende pogingejn gedaan om dat verlangen bevredigd te zien en het' scheen of de grootsche plannen, welke het vorigty jaar uitgewerkt werden en die veel medewérking kré- gen. verwezenlijkt zouden worden. Doch de groote kosten hieraan verbonden, zijn zeker wel de hoofd oorzaak geweest, dat ten slotte ook dit plan weder Piet uitgevoerd kon worden. De gunstige ligging van den Pannekeetpolder heeft nu ©enige ingelanden doen 'besluiten, nogmaals ©en poging te doen, om dan tenminste voor dit deel ge schikt vaarwater te krijgen, om de veiling varende te kunnen bereiken. Dinsdagavond waren als resultaat van die pogingen verschillende belanghebbenden ter vergadering bijéén ip het café van den heer P. Roos om tot daadzaken over te gaan. Door den heer C. Groot werden de aanwezigen welkom geheeten. Spreker gaf eén uit eenzetting van de werkzaamheden, die gedaan zijn en van de resultaten, welke bereikt werden. Spa*, hoopt, dat nu hedenavond het besluit tot oprichting van een en ander genomen zal worden en door alle belanghebbenden het contract van deelname gef leuningstoel met haar eene been hoog opgetrokken en h-et andere ©eP paar'iinches boven ddn grond, Joy, het meisje naast ons. HOOFDSTUK HL We keken elkaar een oogenblik zwijgend aan, dan deed: ik de deur dicht en kwam -dan een stap nadee- bij. „U wou mij graag, spreken?" vroeg ik stijf. „Ja." Zij klom uit den stoel en stond met haar 'handen op haar rug in een soort „kleine meisjes" houding, die mij dadelijk ontwapende. Gewoonlijk let ik niet -veel op japonnen, maar de gene, die zij toen droeg, trok dadelijk mijn aandacht, omdat zij een appelgroenkleurigen tint had, dien ik heel mooi vond, en al mag ik haar haar rood ge noemd en gezegd hebben, -dat het volstrekt mijn smaak niet was, ik zou wel blind geweest moeten zijn, als ik niet gezien had-, hoe prachtig die vlam- menkleur bij het groene japonnetje stond, Ik had haar zeker vrij sterk gefixeerd, zoodat zij wat bloosde en zenuwachtig vroeg of er iets aan scheelde. „iAan scheelt?" 'herhaalde ik. „Ik 'begrijp u niet". „Ja, omdat u mij zoo fixeerde", legde zij uit. Er volgde een pijnlijke stilte; dan vroeg ik: „Wilt u niet gaan zitten?"* 'Ditmaal ging zij op den arm van mijn stoel zitten en keek naar haar voeten; idioot kleine voetjes wa ren het en zij droeg witte schoentjes. Ik keek haar onvriendelijk aan en ik kon mij voorstellen, dat alle portretten en mijn meubilair hetzelfde deden; in ieder geval had mijn armstoel .nog nooit ozo'n bezoekster geherbergd. Zij plekte licht tegen het donkere, ouderwetsche meubilair en ik begon mij af te vragen of zij wist, •hoe verlegen Ik mij voelde, toen zij vlug haar oogen opsloeg en zeide: „Hot is over -Don". Ik fronsde mijn wenkbrauwen. „Als Don u hierheen gestuurd heeft „begon ik, maar zij viel mij in de rode. ,U weet heel goed, dat Don nooit zoo iets doen zou. U weet net zoo goed nis ik, -dat hij het vree- selijk zou vin-den, als hij wist, dat ik hier was; maar -hij is ongelukki-g; ik weet, dat hij het is, en daarom ben ik u komen vragen, of u het werkelijk meen de." „Ik begrijp u, geloof ik, niet goed". Zij schudde ongeduldig haar kortgeknipt kopje. „U begrijpt het wel, maar u wilt het niet begrij pen", zeide zij. „U bent even koppig als -hijgen ik heb medelij-den met iedere vro-uw, die probeert het teekend zal worden. Na eenige besprekingen van on" dergeschikt belang, wordt door alle aanwezigen het contract geteelcend en is alzo-o besloten tot het daar- stellen van een overhaal, waardoor men in den Noord- scharwouder polder kan komen. De benoodigde gron den zijn bereids aangekocht en met de uitvoering van de verschillende werken zal spoed gemaakt wordeh; zoodat omstreeks Juni het geheel afgewerkt zal zijn. De kos tenbegrooting bedraagt circa f 5500. De gjew legeinheid tot deelname zal nog ©enigen tijd openstaan, doch ma verstreken termijn zal een zelt-er bedrag als ©Intreegeld geheven worden. Door de commissie is aan het bestuur van den pol der verzocht, voor rekelning van den polder een brug te leggen in den Hasselaarsweg. waardoor de inge* landen van den Middenpolder in de gelegenheid ge steld worden, zich aan te sluiten. Wordt op dit v-erzoek goedgunstig beschikt, dan zal het aantal deelnemers belangrijk, grooter worden, efi daardoor die lasten per H.A. kleiner. Eeln woord van waardeering, gericht aan den heer C. Groot, was'niet misplaatst, gezien de vele moeite en opoffering welke hij zich getroost heeft, om dit einddoel bereikt te zien. ROGLKRAGEN. In aansluiting met bericht Nr. 8 van den phytopa- thologisch-en dienst. Januari 1920. waarin aangeraden werd tijdig koolkragen te bestellen o-f te vervaardigen, opdat men deze gereed zou hebben, als de tijd voor het aanleggen dezer kragen was aangebroken, kan thans de aandacht er Op worden gevestigd, dat bin nenkort de kragen moeten worden omgelegd. Zooals reeds is medegedeeld, dienen dezé kragén om dé kool vlieg té belet'en. hare eieren aan den voét dér kool- plainten te leggen. Zij moeten dus aangelegd zijn vo-or aat de vlieg verschenen is. Bij; normale weersgestelril heid is het voldoende, indien de koolplanten yóór de laatste week van April van koolkragen zijn voorzien. Dit jaar is de ontwikkeling van de natuur, door het zachte weer in Februari zoozeer vervroegd, dat het mogelijk is, $at ook de koolvlieg belangrijk vroeger te voorschijn zal komen, d^n in andere jaren, zoodat m-ön goed doet te zorgen, dat de koolkragen reeds be gijn April om de planten zijn gelegd. Alle planten van vroege bloemkool, roode en ander© koolsoorten, die men wil beschermen tegen vreterij van koolvliegmaden aan de wortels, moeten dus in 't be gin van April van koolkragen worden voorzien. Het is niet gewenscht de koolkragen reeds veel vroegér té hebben omgelegd, gangezien er zorgvuldig tegen ge waakt moet worden, dat zij met grond worden bedekt Zoodra er ml. door regen, grondbewerking of andere oorzaak groind op den kraag terecht komt, is de be schermende werking er van zeer verminderd; als er h.1. grond op den kraag ligt laat de koolvlieg zich niet mer er door weerhouden hare eieren aan dén koolstengel le 'leggen. Als men de kragen zeer vroég aanlegt, is er meer kans dat zij met grond bedekt worden 'dan wanner men met het aanleggen wacht tot het oogenblik, waarop zij hun dienst moeten doen. Het is dus raadzaam, alle vroege koolplanten in 't bijzonder blo-emkool. begin April van koolkragen te voorzien dë later uit te zetten planten worden dader lijk 'na het planten gekraagd. Grondbewerking tus- schen de planten moet met zorg geschieden, ten cindé de kragen niet met grond te bedekken. Is dit toch ge schied, wat ook ma zware regenbuien het geval kan zijin, dan moeten de kragen met een borstel van grond worden bevrijd. Aan ben, -die nog inlichtingen wenschen o-ver de koolkragch en de wijze waarop zij moeten worden aangelegd, worden deze door den Phytopathologischen dienst te Wageningen en door de plaatselijke contro leurs gaarne verstrekt, - ZUIDSCHAR WOUUE. Naar aanleiding van het aan ons toegezonden en iin het nummer van Woensdag gepubliceerde bericht over d-e gewijzigde wcrkregeliug van het bakkerij- p-eif soin-eelder Coöperatieve V er br u iks ver een i ging „Voor uit" enz., ontvingen wij van den secretaris net volgend schrijven Met eenige verwondering nam ik kennis van het bericht, voorkomende in het nummer van Woensdag-*" avond, daar het bestuur sindjs 8 dezer niet vergaderd heeft en toen een zoodanig besluit niet genomen is. Om te voorkomen dat de gedachte wordt gewekt, dat Zuidscharwo-ude tot de middeleeuwen is teruggen keerd} meen ik even te moeten meédéélén dat dè werktijdregeling is zooals die reeds geruimen tijd ge weest is, een arbeidsdag van 10 uur en overwerken wanneer dat tengevolge van ziekte of andere onvoor ziene omstandigheden noodig geoordeeld wordt. Of deze regeling al dan niet goed is, kan ik hier onbesproken laten, alleen meende ik even dé to-talé omjuislheid van het bericht te moeten kenbaar maken. De inzender van het betreffende bericht, wien wij inzage gaven van deze tegenspraak, verz^ht ons het volgende te plaatsen: Mijmheer de Redacteur. Hierdoor bericht ondergeteekende, dat de door hem gepubliceerde dienstregeling van het bakkerij-personéél van „-Vooruit" door den bedrijfsleider ingevoerd en door dein voorzitter dezer vereeniging volkomen on derschreven is. Van twijfel van de juistheid van het voorgaand be richt is dus geön sprake. Dankend voor de opname, teeken ik mij, achtend G. JANNESSEN. met u klaar te spelen". „U behoeft geen medelijden te hebben. Want geen eene vrouw: probeert het". „Nou, als er dan ooit een komt", antwoordde zij, vastbesloten het laatste woord te hebben. „Ik kan u verzekeren, dat dat al zeer onwaar schijnlijk is", zeide ik. Zij lachte en keek me -van onder haar lange wim pers aan en/-daar ik vond, dat het tijd werd om tot het oorspronkelijke onderwerp terug te keeren, zeide ik: „Maar u hadt het over Don". Zij knikte. „Ja hij voelt zich ongelukkig, omdat hij woor den met u'gehad heeft. Hij is zoo loyaal, dat hij zich er verder niet over wilde uitlaten, maar ik kan het best raden. U hebt hem gezegd, dat, als hij met mij trouwt, u met 'hem zult breken, niet waar?" ■Haar directe uitdaging ontwapende mij. Het was zoo vreemd dat iemand, die er nog zoo als een kind uitzag, al zooveel tegenwoordigheid van geest be zat. „Ik heb hem gezegd, dat ik hem nog te jong vond om te- trouwen", stemde ik tóe. „En dat u niet de vrouw was, die ik voor hem kiezen zou. Maar Don is meerderjarig en kan doen wat hij wil." ,/Mlaar niet, als u diat niet prettiig vindt", riep z-ij uit. „Hij heeft -heel veel met u op. Bat weet u even goed als ik. Ik «zou het me nooit vergeven, als u hem om mij het huis uitzette". Ik kreeg een kleur. „Ik heb hem het huis niet uitgezet", zeide ik kortaf. „(Hij is uit éigen bewe ging weggegaan en heeft de deur achter zich dicht gesmeten". „Het is een specialiteit van u bei-den, om een deur dicht te smijten", zeide zij glimlachend. „Ik heb het u al zoo dikwijls hooren doen". „Ik zie niet in wat dat er mede te maken heeft", antwoordde ik stijf. I'k was vastbesloten niet op vriendsc-happelij.ken voet met haar te komen. Er volgde weer een stilte, die zij verbrak. „Wat wilt u, dat ik doe?" vroeg zij plotseling. Ik koek haar koud' aan. „Ik bedoel ging zij voort. „Als u .wilt, dat ik Don opgeef en hem wegstuur, zou dit toch niet hel pen, want ik -heb het al geprobeerd en hoe meer ik het hem zeg, des te meer volhardt hij, dat hij blij ven wil Zij hield op. „Mannen zijn nu éénmaal zoo", zeide zij. Zij contateerde het als iets natuurlijks en volstrekt niet alsof zij voor effect sprak. „Eer slot van rekening", -ging zij een oo-genblik later voort ,^gaat hij Zaterdag weg; een week is zoo CALLANTSOOG. De stalhouderij van den heer A. Kots alhier wordt uitgebreid met twee automobielen, waarvan voorloopig ©ein bij den heer Poldermans te 't Zand ©n een in dé stalhouderij op 't Dorp gestationneerd wordt. Voor de vereenigingen voor vreemdelingenverkeér té Grooté K-eeten en het Dorp is deze uitbreiding zeker van 'bé- la'ng. Eén auto is reeds beschikbaar, terwijl de tweede) spoedig zal arriveeren. AARTSWOUD. In onze gemeente doen zich biji twee landbouwers gevallen voor van mond- en klauwzeer. AARTSWOUD. - Ook in onze plaats arriveerden heden eenige Weénp sche kinderen, welke bij verschillende inwoners eén liefderijk onderdak hebben bekomen. DOOR HET SCHIETMASK.ER. To-ein een slager in de Koningstraat te Hilversum Donderdagmiddag een koe het schietmasker wild© opr zetten, stootte het dier hem door een onverwachten ruk het masker uit de hand, waardoor dit op den grond viel en het schot afging. De kogel trof den knecht P. Hagen, woonachtig t-e Kortenhoef, in dep buik. Hij zakte ineen en werd in hoogst ernstigen toe- staind naar de R.K. Ziekenverpleging" vervo-erd. MALARIABESTRIJDING IN NOORDHIOLLAND. Op uitnoodiging van d-en burgemeester van Haarlem werd Dinsdagmiddag ten Raadhuize aldaar een samen komst gehouden, tot bijwoning waarvan een uitnoo diging was gezonden aan wijk. en bezoekzuslers. wijii" broeders, woninginspecteurs, de Vereeniging van Huis vrouwen en de zusters van het Maatschappelijk werk. Oorspronkelijk was de gedachte om vereenigingiefci, die zich m-et huisbezoek bezig houden, uit te nooai- gein en aan te moedigen om mede te werken aan de bestrijding van de malaria. Het doel van de samenkomst waarvan de leiding was opgedragen aan den heer L. VV. Havelaar, directeMr van hel laboratorium voor pathologische bacteriologie, was te bespreken op welke manier diegenen, dié zich met huisbezoek bezighouden, hulp en medewerking zoudein kunnen verleenen inzake de bestrijding van d-e malaria. Er waren een 25 vertegenwoordigers aan wezig. Uit de bespreking bleek het groote nut er van om bij personen, die vermoeden, dat zij aan malaria lil den. aan te dringen zich onder medische behandeling te stellen en niet zichzelf trachten te genezén. De nadruk werd er verder op gelegd, dat het ge wenscht is m-ede te deelen, indien blijkt, dat in ge deelten van de stad -o-f in bepaalde straten veel ma- lariagevallen zich voordoen. Voorts werd verzocht i'n de wintermaanden een opgave te doen .van huizen, schuren 'en stallen, waar veel muggen zijn. Eindelijk werd de wenscheliikheid betoogd, dat onder de bevolking meer bekend wordt de Wijze vain besmetting en de wijze waarop een verbreiding van de malaria geschiedt. Reclames. Een verzuim dut hersteld moet worden. Misschien is er ten uwent een zieke die aan bloed armoede of algemeen© verzwakking lijdt en bij wien men de Pink Pillen nog niet geprobeerd heeft. Her stel dat verzuim spoedig en dat zal de beste gevolgen hebben. Uw zieke sleept zich voort en toch zou wer kelijk het leven heel wat aangenamer voor hem kun nen zijn. Ziet eens, ter voorlichting van uwe over tuiging, hoe alles voor onze zieke van heden t©n goede is gc-keerd vam af den dag waarop zij de Pink Pillen gen om-en heeft. Mevrouw Johamna Hartman, weduwe J. G. van Eelen ,63 jaren o-ud, wonende te Ittersum, bij Zwolle (Overijssel), schrijft ons Ik heb lange jaren aan hevige bloedarmoede ge leden. Mijn leven werd zeer pijnlijk gemaakt door allerlei kwalen, als moeielijke spijsvertering, zenuw crisissen, hoofdpijnen, groote zwakte, duizelingen, hart kloppingen. Ik had velerlei middelen genomen zonder succes te verkrijgen. Bij het zien van de publicaties der genezingen met de Pink Pillen verkregen, héb ik besloten ze ook te nemen. Zij hebben mij onmiddelliik veel goed gedaan. Na de kuur eenigen tijd te heb- ben voortgezet, ben Ik genezen en sedert lijdt ik in het geheel niet meer." De Pink Pillen hebben een kracht, die hen alleen eigen iszij geven bloed met iedere pil. En men weet dat bloed het leven, de kracht en de opgewékt- heid is. zelfs voor meer bejaarde meuschen. Het is het gezonde uiterlijk, het goede jiumeur, de regelmatig heid der functieën van alle organen. Het is het vol maakte evenwicht. De Pink Pillen zijn onovertroffen, tegen bloedar moede, bleekzucht, algemeen© zwakte, maagpijnen, scheele hoofdpijnen, zenuwpijnen, verschietende pij- inen, neurasthenie, zenuwuitputting. D-e Pink Pillen worden verkocht a f 1.75 de doos en f 9 de zes doezen, franco, in het Hoofddepot Nassaukade, 314, te Amsterdam ein. bij. verschillende apothekers en •drogisten. lan-g niet en ik zo-u het vreeselijk naar vinden hem pijn te doen", voegde zij er aarzelend aan toe. „U denkt toc'h zeker niet, dat ik het prettig vdn-d ruzie met hem te maken?" vroeg ik hits. Zij keek mij aan en plotseling verzachtte haar ge laat. „Neen", zeide zij en er klonk een vreemde zacht heid in haar stem. „Neen, dat weet ik zeker van niet. Maar wat moet ik doen?" Zij strekte haar han den in een typisch gebaar van hulpeloosheid uit. „Hij zegt, dat het zijn hart zal breken, als ik 'hem opgeef hij wil het niet". „iHarten breken niet zoo makkelijk", zeide ik grimmig. ,jHo% weet u dat?" vroeg zij. Ik keek haar aan en voelde, dat ik een kleur van woede kreeg en zij -barstte impulsief uit: „Was dat cru? Dat was mijn bedoeling niet. Ik zeg altijd de dingen, zooals zij mij voor den mond ko men, en dan heb ik er later berouw van; en na tuurlijk ziet u bij voorkeur den slechten kant van mij". Zij was nu weer opgestaan met baar handen op haar rug op die „kleine-meisjes" manier, welke mij zoo hinderde. „Natuurlijk is het de heele quaestie, dat u geen sympathie voor mij voelt", ging zij met een zucht voort. „Ik ben een van die menschen, voor wie u nooit sympathie zult voelen, en dat weet i'k. Ik heb het gisteren op uw gezicht gezien,toere ik over de heining met u sprak. U vondt, dat ik afschuwelijk was! U vondt, dat het brutaal van me was om met u te praten! Maar als u in mijn plaats was en bijna altijd alleen hier moest wonen, zoudt u het maar -al te prettig vinden vrienden te worden met iedereen wie dan ook!" Er 'kwam een blos van woede op haar gelaat en zij zeide het met roekeloozen nadruk teegn me. „Ik had gehoord dat u te Heston zooveel vrien den hadt", zeide ik geprikkeld, tot een scherpe re pliek. Ik had onmiddellijk, nadat ik ze had uit gesproken, spijt over die woorden, maar het was te laat om ze terug te nemen. Als een wervelwind wendde zij zich tot me. „En waarom.zo-u ik die niet hebben?" vroeg zij heftig. „Heb ik niet hetzelfde recht van 'het leven te genieten als ieder ander? Wat voor kwaad steekt erin, als je eens een pretje wilt hebben?" Zij hield op met een óngearticuleerden krete van woede. ,B, ik vind de wereld' afschuwelijk,,, zeide zij harts tochtelijk. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 6