r Johan Kuhl, Alkmaar, Tentoonstelling Vlas. Zaaizaden. De naam PEEK S DLGPFENBIiRG Alleenverkoop dezer Firma alle soorten VRUCHTBOOHEN, Ie nabouw Svalöfs Goud- en Princesse Gerst, Mansholt's Markenen en kleine Groene Erwten, Oudere nabouw Zege-Haver. Voor Maatgoederen Voor den zaai TE KOOP; DERDE BLAD. Gemengd Nieuws. Neem geen proeven. Hof B 43. der nieuwe modellen. Uitsluitend soliede Stoften eene uitgebreide keuze. in elk kleedingtuk waarborgt U dit. AANGEBODEN; Laan- en Sierboomen, Heestergewassen, enz,, door P. BUIS Gz. Zn., Boomkweekers en Bloemisten/Aalsmeer. Zaait vlas! Wit- en blauw bloei. X 0UDES Azn., St.-PANCllAS. C. KUIPER, BUGGY'S. bij Kossen Smit, Barsingerhorn. R. DE MOEL ZOON Dames-Kleermakerij is toegevoegd Zaaizaadvereen. Anna Paulowna „Z. A. P.", biedt aan Beschrijvende prijscourant op aanvrage bij G. C. van Balen Blanken. Zaterdag 20 Maart 1920. 63ste Jaargang No. 6587. HET BOERENLEVEN EN DE POSITIE DER SER VISCHE BOEREN IN SANDJAK. Dit is de titel waarander ©enigen tijd geleden eéji Hollaindseh geneesheer aan het Handelsblad het een ein ander vertelde van zijn bevindingen in Servië. De woningen der hoeren liier zijn armzalige krotten, met leemetn vloer en zonder eenig comfort. Slapen doet de heele familie in het stroo op den grond. Bed den zijn groote zeldzaamheden. Ze zitten bij open vuurhaarden, gebruiken dikwijls kleine lage driepootjes als stoelen, en bezitten zéér zelden 'een kast. x Hollandsche heibewoners zijn er, wat 'woning be treft. meestal beter aan toe. Men" zou echter eene verkeerde conclusié trékkén, indien men hun welstand naar hunne woning afmat, want dikwijls bezitten deze hoeren land, dat menigetn Hollandschen boer in verrukking zou 'brengen. Hun schapen en geiten zijn talrijk, en de kudden die op de bergweiden 1e grazen worden gestuurd, yertegén- wooxdigem eene groote waarde. De absolute afzondering in deze uitgestrekte bergsteken, het gemis aan goéde svcgen, de slechte voorlichting en het gebrek aan eénig onderwijs, hebben hun levenswijze ver beneden péü gehouden. In een geheel dorp, dat overigens uit niet meer dan een vijftigtal hutten bestaat, vindt men hoogstens een of twee menschen die lezen én schrij ven kunnen. Een officier vertelde, jlat er in zijne compagnie, die uit Sandjakboeren gerecruteerd was, maar vijf soldatdn waren, die „iets van de letters af wis tén". Jn twee van de vijf oorpscomplexen, die .ik medisch bestrijk, zijn burgemeesters, die lezen noch schrijven kunnen. In een stad van 20000 inwoners was alweer ,de burgemeester analphabeet. Het laat zich iniet aanzien, dat deze schoolkwestie spoedig opgelost zal zijn. Honderden scholen zullen gebouwd, duizenden onderwijzers aangesteld moeten worden. Er zullen vele jaren voorbij, gaan yoor Servië zóóvdr met zijn „kolonisatie" is. Ik bezocht zoo n pas ingerichte school te B.een groot dorp dat met omgeving ongeveer 2000 inwoners telt. Op een bovenverdieping van een balfverwoest huis (een soort van zolder) is het onderwijs begon-' tien met één onderwijzer en vier klassen, welke laatste uit dertien kinderen bestonden. De kinderen zitletn op 'zeer eenvoudige lange banken, allen vlak naast elkaar. Als ©enig leermiddel is een zwart bord aanwezig, doch ze leerein lezen uit een soort Servisch leésboék. waarin goede foto's van kinderkoppen/die a-o-'ui, uit' spreken. Over die brokstukken goede Westersche beschaving, die hier als bijl toeval in deze woestijn zi]n terecht gükomein, verwondert men zich onophoudelijk. Zoo vindt men in een afgelegen, verloren stadje soms plotseling een gymnasium, of rechtbank. Zoo ontmoet men op een hortenden ezelwagen eén pro fessor in 'de philosophie, in pilow_broek en kaplaarzen. Ook de wonderlijke alcoholstokerij doet mQdern Westeïsch aan. Iedere boer is ln.1. brandewijnstoker en een maand na den pruimenoogst is het geheele land één groote distilleerderij,. Bij elke boerenwoning staat, naast den eigepaardK gein gevlochten korf, waarin de inaiskalven worden geborgeln, een groot „vat". Den geheelen zomer snapt men de bedoeling van zoo'n reusachtig Vat niettotdat de pruimenoogst komt. Het land dat eens wasj „het rwijnenparadljs onder den pruimenhemel," heeft na den oorlog den laats ten roep kunnen handhaven. Overal zijn honderden boo" men met zwaarbeladen, onder hun vracht neerbui- einde takken. Rijdt men in den oogsttijd door het land. ain heeft men „vriji pruimen eten". Het frijn groote blauwe piruimein, zeer zoet van smaak. In Jt begin van October begint de „pluk" of liever schud en het groote vat, dat vaak hooger ia dan hot stulpje, slokt alles op. Nu blijven de pruimen in dit vat een maand lang gisten., en vervolgens wordt do papperige brei, aan een stuk. meestal dagen en nachten achtereen, gédisüb loerd. Met allerprimitiefste hulpmiddelen maken de boe- rein uit koper of ander metaal twee stevigo halve bollen, die, nadat de onderste met gistend pruimbnsap is gevuld, met eetn mengsel van leem', koemest, én versche pruimeln, zoo hermetisch te zamen worden gevoegd, dat geeln alcoholdamp kon ontsnappen. Oindcr dezen „ketel" wordt eein houtvuur gestookt, en de vluchtige alcoholdamp wordt, bijna volgens de regeleln der kunst, door een buis boven uit den bol, door water geleid, afgekoeld en gecondenseerd; vér- volgdns langzaam aan het einde der buis afgetakt. Zoo ziet mein 's avonds 'en 's 'nachts bijl zoo'n vuurtje altijd twee of drie boeren zitten, wakend tegen stoor nis in het distillatieproces. Als men voor het eerst hoort, dat al die vuurtjes kleine tiis tilleerderijtjes zijn, klinkt het ons onge looflijk. gewend als we zyn aan Sehiedamsche fa brio" ken en erarmé"- bedrijven. In het simpele, achterlijké inatuurvlok had men nooit dergelijke industrieele ca paciteiten vermoed. Dezelfde alcoholstokende boer ploegt met ossen, ge" bruikt, eein houten ploeg, rijdt, op een houten zaad, draagt inict veel meer dan lompen en bewoont een krot, waarin bij' 's zomers stikt en 's winters bevriest. Hij, woolnt eóhter hoogst zelden met zijn vee sa men, zooals nog vele boeren bij. ons, als men 'tenminste een enkele geit of varken, in de woonkamer toegéla- ten, wil uitzonderen. Op ongeveer 10 M. van zijne woonhut staan meestal drie of vier hutjes, voor 't vee. ein voor de weinige., zeer eenvoudigé wérktuigén. Do paarden trekken nooit voor ploeg of wagen. Tiet zijin zijne lastdieren, zijn dragers, zijn dorschers, maar nooit zijn trekkers. Zijn dorschers. Want zelfs de primitieve dorschvle- gel ontbreekt hier. De hoer maakt eenvoudig gebruik van het feit, <jat elk paard vier pooten heeft. Ifn 't (midden van een stevig vaslgestampt, cirkelvormig dorschvloertje in dc open lucht plaatst hij: ©en paal. Aan dien paal wordt een lijn gebonden, y/aarvan het uiteinde aan een toit drie paarden wordt bevestigd. Het graan wordt op den vloer gespreid, de paarden aangedreven, en al rondloopend als in oen caroussel winden de beesten de lijn om den paal en worden zei ven gedwongen, in sk&ds nauwer kringen den paal te inaderen. De pooten raken dus overal detn dorschvloer en kloppen het graan. Is de lijln geheel opgewonden, dan spant de boer zijn paardje af en keert ze om. Gaande in tegenover-' gestelde richting, £e lijn steeds afwindend, bewerken zij het graan ten tweeden male. Nu wordt het stroo weggehaald, de korrels'"bijeengevoegd en van stof gé- zuivord, door ze met groote scheppen in den wind omhoog te gooien. De zware korrels vallen neer, de slechte waaien weg met het stof. Dein eigenaar (in den regel eein „Turk") kan men urön. lang, al rookend bij, zoo'n dorschvloertje zien zittön, waar zijn pachtboer of een 'van diens kinde ren. de paarden in groote spiralen rondjaagt. Qo kinderen zwerven om hot huis. totdat ze oud genoeg bevonden worden, om te helpen. En dat worden ze a! gauw. Kleine wurmen van jongens ziet men al met de boeren moesjouwen, en meerydén, achtér op het houten zadel Zoo'n zadel is alweer een primitieve vinding van ©en natuurvolk. Op twee houten bokken, die, onge veer 80 c.M. van elkaar verwijderd op schoft en rug van het paard passen (of met binden pasklaar gemaakt warden) zijn dwarslatten, of ruwe onbehouwen zak ken gespijkerd. Een touw loopt boven over het zadel en ónder den huik van het paard door, waardoor het ©enigszins bevestigd wordt. Aan de zijden bengelen touwlussen-bij wijze van beugels. Een touw ooi den kop maakt het hoofdstel uit, waaraan één lange lijln vastzit, die den ruiter dient als teucel en waarmee hij door rukken naar rechts of links net dier regeert. van eigenaardig maaksel zijn ook de „spanken' van d«n boér. Een ruw stuk leer wordt door middel van vele reepjes en strikjes, onder en om den voét kunstig bevestigd. De voet kan er vriji in bewegen en uiL zetten en men hoort hen nooit klagen over hun schoenen. Menig soldaat heeft dan ook in den oorlog zijn schoenen weer voor zijn spanken verwisseld. De boerendochters waren vroeger in zoer gunstige condities, wat „vrijers" betreft. Er waren in Servië veel meer jongens dan meisjes., zoodat er (ook in de koopmanskringen van meer moderne stede^) weinig animo voor Mudie bestond, nu 'de huwclijkskanscn, zoo groot waren. Het was dus eerste vereischto om zich op do huishoudelijke bezigheden toe te leggen; én ook in de betere kringen heerschten op dit gebied toe standen, die '1 meest overeenkomen met die dér 17dó eeuw in Holland. In den boerenstand vonden de meisjes ©en jongen die „iin dienst" was geweest, dus van ongeveer 21 jaar, al veel te oud, en men zag menigen jongen van 18 jaar trouwen met een meisje van 2-1 of 25. Na den oorlog is dat alles veranderd. Honderddui- zemden zijn gesneuveld en verminkt, 'en de boerén- dochters komen voor den arbeid op. De vrouwen zijn nu over 't algemeen zeer te be. klagen. Kromgetrokken en gehavend door het zware werk, verbrand en verweerd door zon^ wind en regent, verlept door de vele bevallingen zijn ze voor haar tijd oud. Meestal zijn het pezige wezens, die met man- nenpassen rondgaan en arbeiden voor haar- gesneu velde of nog gemobiliseerde mannen; veelal rèéds lainger dan zeven jaren achtereen. Ziet men een frisch meisje, dan is het stellig niet ouder dan zestien tot achttien jaar en in den regel zijn ook zij reeds door den arbeid gestempeld. De bezigheden van de Servische bo<erenvrouw zijn in dezen oorlogstijd zoo vermenigvuldigd, dat ze voor cenige ontwikkeling tijd noch lust heeft. Ze ploetert en zwoegt bij haar kleine, meest van leem, riet en takken, opgetrokken hut. zadelt haar paardje, om naar de markt te gaan, bestuurt op zijn lijd den ossenwagen, draagt zware pakken stroo en zorgt tevens voor kin deren en maaltijden Wel is de productie iets loonender geworden, maar geestelijk zijn ze zeer verarmd, in den oorlogstijd. Toch is de Servische vrouw er veel beter aan toe dan haar „.Turksche" seksegenoote, ook al moge deze laatste een schijnschooner lot zijn toebedeeld. De Ser vische bereikt bij haar trouwen een levenspositie, zij het 'dain -ook een ondergeschikte. Ze moet liard wer ken, maar is toch een persoonlijkheid, een zelfstandig wezen. De „Turksche" is niet meer dan mooie koopt- waar, flie alleen wordt gespaard door haar bezitter, zoolang zo mooi blijft. Over 't algemeen wordt de positie der vrouw hier omdergeschikter, naar mate de zeden Oosterseher zijn. Een typisch bewijs van de onderdanige positie van de Servische vrouw is de „handkus". Al moge het een enkele maal- voorkomen, dat de man den hand kus brengt aan een pope of prefect, de vrouw kust de hand van den man en van andere vrouwen, bij elke begroeting. Op markten kan men deze ceremonie onophoudelijk zien, en dikwijls zag ik oudere vrouwen de nand kussen van jonge hoeren. Niet altijd is de ceremonie volledig, want menigk) ma'n bijt wien het „begint te dagen" drukt de 'hand omlaag; zoodat de vrouw met een ongewoon diepe neiging kan volstaan. Men kan in dit land eerst een eerbiedig „Kuss die Hand, genadige Frau" hooren. en kort daarna een boerenvrouw zich slaafs zien buigen over de stevige hand van haren marktgenoot. De Servische vrouw kan echter openlijk haren eer bied voor bet sterke geslacht uiten terwijl aan de .Turksche" ook dat is ontzegd. Ze is alleen de mooie speelnoote van haar man, en blijft in goudbrocaat en zijde, gchter de traliën van haar kooi gevangen. Een Turk" spreekt nooit anders over zijn vrouw(en) en kinderen, als over zijn „robe" (slaven) ,,mijn slaven maken het wel" „mijn slaven zijn afgereisd naar hun familie". Het is waar, de veelwijverij1 van de Tur ken is lang niet zoo „Veelvoudig" als men het vaak laat voorkomen, maar ook de positie van „eenige" yrouw van den Moslim blijft hoogst slaafs en hachelijk, Echt- ■cheidfng toch of liever „wegituren der vrouw" t» zoo gemakkelijk, dat Turken die successievelijk vijf of zes vrouwen hebben gehad, goen zeldzaamheid zijn. Er wordt zelfs bij; de „huwelijksceremoniën" vooruit in voorzien, want het overeenkomen vaji de „scbsD dingssom" d.L de som die voor een korten fermijin i'n 't onderhoud van de weggestuurde vrouw mo©t voor zien .is een voorname factor in de ondcrhandelingMb tusschen schoonvader en schoonzoon. Wordt de koop gesloten, dan wordt deze som ge. dcponeeid in de kïeerkoffer di© de vrouw meébréngl Bevalt ze niet, of niet moor, dan heeft de echt gén noot maar te zeggen^Scheer je weg mert je koffer" em de scheiding is juridisch, ijtueel, en moreel oen voldongen en gebillijkt feil In de haremsfeer, waar muffe mystiek, domme bcr haagzueht Jl leege schoonheid, hoogtij vieren, wordt do jonge Turksche kunstmatig gespeend van alle mo derne .bevrijdende invloeden. Z© blijft een békorénd vogeltje dat nooit zal weten dat het „vriji kan vliegen". De „Turksche" vrouw wordt zelfs, in tegenstelling va'n de Servische bijl godsdienstoefeningen buitenge! -sloten. HARENKARSPEL. Het Heemraadschap van den Hazedwarsdijk, gein. Zijp-e. wordt opgeheven; het besluit der Staten van Holland en Westfriesland van 1598, waarbij; het be stuur over genoemden dijk is geregeld, wordt ingek trokken. HOOGWOUD. Woensdag 17 Maart j.L heeft in het café van den heer J. Modder een feestavond plaats gehad van het Departement Hoogwoud van de Maatschappij" tot Nut van 't Algemeen. Een afwisselend programma was voor dien avond samengesteld. De verschillende zang en muzieknummers, alsmede een tweetal tooneélstuku 2S genaamd le. Zoekt en gij' zult vinden", en 21e. 'akydille, beiden, in 1 bedrijf, voldeden zeer. Een woord va'n dank en hulde aan de zangers en -spelers was dajn ook wel op zfytl plaats. De verschillende num mers van de Mathéfoon, bereidwillig afgestaan door den heer H. de Boer, notaris alhier, droegen pok ten zeerste bij om den avond te doen slagen. Tot slot een heel gezellige tombola met keurige priizén. Qvér het geheel kan men dus op dezen avond als ©en uit stekend goed geslaagde terugzien. Reclames. MET EEN NIERKWAAL MOOGT GIJ NIETS WAGEN Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zijt gij onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door irrines toornissen, zenuwpijnen en rugpijn, neem dan geen proeven. Er bestaat maar al te zeer reu den om verstandig en onmiddellijk te handelen. Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieraan" doening aan, die als zij verkeerd behandeld wordt of verergert door verwaarloozimg of verkeerde gewoon ten, mettertijd tot niergruis, blaasontsteking, rheuma- tiek, ischias, niersteen, nier.waterzucht en urinezuur* vergiftiging leidt. Laat deze erlnstige verschijnselen niet de boven hand krijgen wijdt spoedig aandacht aan de njeren. Laat oveirwerking, te laat naar bed gaan, een verkeerd dieet of omnoodige prikkels na en neem integen" deel een eenvoudige, goed verzorgde lééfwijzé aan. Dit zal de in het lichaam gevormde vergiften vermin deren, die de teere nicrfüters overspannén hébbén. Neem om de verzwakte nieren te herstellén één speciaal niergeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pil len zijn als zoodanig erkend. Zij' genezen niet ollefl. maar worden aanbevolen als sucoesvol geneesmiddel voor 'nier. en blaaskwalen. Foster's Pillen zijn uitstuif tend voor dit soort ziekten zij; werken niet op de maag, lever of ingewanden. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zijn halnden in de lendenen kocmt "voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schaffen verkrijgbaar bij Gebr. Roitgains a f 1.75 p. doos of 110 p. zes doozön. Coupe en afwerking voldoen aan de strengste eischen. en in verhouding naar kwaliteit zeer billijke prijzen. Onze Confeclie is thans ook weer met roshaarbewerking. voor Alkmaar, Sehagen en Omstreken. WIJ OFFREEREN: ZOMERBETALING. TELEFOON NO. 1, Rijtuigen, Anna Paulowna. Steeds voorradig: Nieuwste modellen. Uiterst solide afwerking. Scherp concurreerend. (WONDER VAN AMERIKA), gegarandeerd zuiver, f30.- per 100 K.G., maken bekend, dat vanaf heden aan hun Kleermakerij een met beslist goed passende coupe en nieuwste modellen tegen zeer billijken prijs. Tevens vragen wij Uw aandacht voor onze HEEREN-CON- FECTIE en aanverwante HEEREN-MODE-ARTIKELEN, waarin wij zeer groote keus voorradig hebben. Aanbevelend, R. DE MOEL ZOON, Hoogzijde, Sehagen. N.B. Z.A.P.-zaden worden erkend voor keuring te velde H. M. v. L.

Schager Courant | 1920 | | pagina 9