Ingezonden Stukken. Marktberichten. Gemengd Nieuws. KOLHORN Alhier gaf het 'Harmoniecorps „Be Eendracht", directeur de heer IL. Kaper, op 21 Maart in de zaal van den heer Rempt een goed geslaagde uitvoe ring. Een tiental muzieknummers werden op uitsteken de wijze ten gehoore gebracht, afgewisseld door een tweetal stukjes, als: Werkstaking van (Rosier Faas- sen en Hans Bussel op 't Gemeentehuis, Van J. A. Holtrop. De zaal was geheel gevuld, en opgekomenen heb ben zoowel van het een als het andere genoten. De muziek was mooi, en de opvoering der «tukjes was onberispelijk. KOLHORN. Vele arbeiders in de kracht van het leven, mel den zich nog dagelijks bij het Werkloozenbureau aan, terwijl ouden van dagen, 70-jarigen en oude ren geregeld' aan het werk zijn, 'Wel averechtsche toestanden. BARSINGERHORN. Voor de betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school alhier hebben zicb 4 solliciaftten opgegeven. VERPLETTERD. Te Onstwedde waren twee kinderen van den ar beider B. op een wagon geklommen. Toen het paard 'aanzette, sloegen beide kinderen van den wagen en geraakten onder de wielen. Een werd on middellijk gedood, het andere werd zwaar gekwetst. NIET VERGETEN. (Ben dienstweigeraar uit 'Friesland, die eenige maanden gevangen zat, ontving in dien tijd ruim 800 brieven en briefkaarten. DOOD ELI JK SCHERMONGELUK. Zaterdagavond heeft a'an de Kon. Mïl. Academie te Breda een droevig ongeval plaats gehad. Sinds den 19en Maart wedden in de schermzaal d£r Aca demie door de cadetten onderlinge schermwedstrij- den gehouden. Een der partijen op sportsabel werd geschermd door cadet-vaandrig-titulair van het tweede studiejaar "infanterie in Ned.-Indië E. P. v. Stenis. Toen deze zijn tegenpartij wilde aanval len, liep hij ongelukkigerwijze in de sabel van zijn medeschermer waardoor Van Stenis in den hals slagader werd getroffen. De off. van gez. der Kon. Mll. Academie was terstond ter plaatse, doch stond machteloos. De .getroffene overleed onmiddellijk aan inwendige Verbloeding. Gelukkig treft niemand schuld. DE STAKING IN HET HAVENBEDRIJF. Het werk opengesteld. Mén meldt uit Amsterdam: De scheepvaart Vereeniging Noord deelt mede, dat in haar houding ten opzichte van het bedrijf in de haven in zoover verandering is gekomen, dat be sloten is in verband met bet groote aanbod van bui ten, het werk te hervatten. Nader meldt men, dat zich 200 man hehhen aan gemeld. Uit Rotterdam bericht men: De Nederlandsche Stoomsleepdienst, v.h. P. Smit en Co., heeft Maandagmorgen met 3 booten het aan tal werkwilligen naar kie Holl.-Amerikalijn gcr tran sporteend. Deze zullen worden ondergebracht in loodsen. De herkomst van deze lieden, noch het juiste aan tal, hoewel dit in de honderden moet loopen, is op het oogenblik bekend. DE ENGELSCHE LUCHTSCHEPEN. Uit Londen, 21 Maart. De Sunday Express ver neemt, dat drie van de groote IBritsche luchtsche pen, die onlangs geslaagde proefvluchten hebben gedaan, weldra gebruikt zullen worden, om een handelsluchtverkeer met Skandin&vië en Nederland in te richten. NiED ER LANDBELGIë. Uit Brussel, 22 Maart. De „Libre Belgique" ver neemt uit goede bron, dat de Opperste Raad zijn vol ledige goedkeuring heeft gehecht aan het Neder- landsch-Beigische concept-verdrag. WTERINGEN. Do bewaking van den exJKroonprins opgsheveül Be alhier Inabi] den Oever liggende torpedojager vala do marine, ter bewaking .van den exjkroonprin^ is wederom 'haar dien Helder teruggejkéerd en de extra bewaking alzoo opgeheven. WIERINGEN. JI. Zaterdagavond hield de Nutsvereeniging .Oost Wielingen" in 't lokaal van den heer H. Koster te Oosterlalnd, een bijeenkomst Be opkomst was matig en 'had beter kunnen zijn. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer E. Spaander, opende de waarn. voorzitter, de heer S. J. KooTn de bijleenkomst en heette alle aa'nwezigen hartelijk welkom, waarna ver" schillend© sprekers optraden. Voor 't voetlicht ve*T schelnen alzoo de heeren L. B<erghuis Ds. F. C. de Vries, B. Verfaille, D. Bakker Ez. dn M. Kalf, welke allen op zeer verdienstelijke wijze hunne voor1" en bijdragein ten uitvoer brachten. Be pauzen werden aan gevuld door muziek van de heeren D. Verfaille en J. N. Bruul. 't Eén en ander gaf alzoo afwisseling en verschafte de aanwezigen een genoeglijken avond, zoodat de voorzitter in zijn sluitingswoord de mer dewerkers dati ook hartelijk dank bracht voor help geön zij dién avond ten beste haddën gegeven, waarna hij: de bijéénkomst sloot en een gezellig bal de aan" wezigen hierna nog langen tijd bijeen hield. ANNA PAULOWNA. Zondag 21 Maart gaf de zangvereeniging „Zang? lust" iln de zaal van den heer C. Slikker ©ede uit voerilng. met medewerking van mevr. Rachel Coppijin', sopraaln. te Amsterdam, Voor rekening der vereeniging bevatte het programma 10 nummers, die zeer ten genoege der aanwezigen ten gehoor© werdén gébracht. Aan de instudeering was goede zorg besteed en dank zij de degelijke leiding lieten zuiverheid en voordracht lniels te wenscben over,waardoor het succes niet kon uitblijven, H<§t applaus na elk paar nummers .getuigde vain dm goeden indruk, die de zang op de aan'wézigen gemaakt nad. Uit. Afscheidslied" van Julius Otto en meer nog uit Avondlied" van F. Abt, viel op te mar ken, dat de vereeniging groeit en ook moeilijke zang naar voren kan brengen. Het valt te bejammeren, dat nog velen, die over een goede stem beschikkén zich niet bij de vereeniging aansluiteh. Deden zij dit, jlan zou Zalnglust onder de bekwame leiding van naar directeur zich weldra edn© voorname plaats kunnen veroverön onder de zustervereenigingen. Mé vrouw Ra chel 'Coppijin voldeed niet in alle opzichten van de misschien te hoog gespannen verwachting. Mogelijk dat eene lichte verkoudheid hieraan schuld had. .JonT ge liefde" en „Slaap nu mijn ventje" hadden succes, het laatste nummer werd met veel gevoel voorgedrar gon. wat men niet in die mate kon zeggietn van .Gebed van Elisabeth". De heer Hovenier accompod" n-eierde voortreffelijk, daarvoor een woord van lof. De uitvoering is goed geslaagd en een gezellig bal besloot den avond. SCHAGERBRUG. Uit eon zestigtal sollicitanten naar de betrekking van rijknecht aan de nialerij de Goede Verwachting, is o©n' vijftal opgemaakt, die zullen worden opgeinxr pen om persoonlijk kennis te maken, VEENHUIZÉN. AlMor zijn qok een paar stallen vee door het mond- en klauwzeer aangetast. 'Bij den heer J. H. is een der koeien aan de gevreesde ziekte bezweken. WINKEL. Vergadering van het Ziekenfonds Kracht door Samenwerking, op 21 Maart 1920, ten 2 uur narn., hij den lieer Rakker, voorheen café Kroon. Na opening volgt lezing en goedkeuring der no tulen. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging thans 08 leden tekle en 34 begunstigers. 'Een lid werd ver loren. door den dood en 2 begunstigers door ver» trek naar elders. Het ledental bedroeg op 15 Maan 1919: 69 leden en 96 begunstigers. Het totaal dei bezittingen bedroeg op 15 Maart 1919 f 1092.02, thans f 1163.66, een vermeerdering dus van f71.64. Commis sarissen en bode vervulden hun taak met ijver en toewijding. Er hadden 54 uitkeeringen plaats tegen 67 in het vorige jaar. "De uitgaven bedroegen f451.35, de inkomsten f495.21. De rekening van den penningmeester werd nage zien en goedgekeurd door een commissie, bestaande uit de heeren. G. Molenaar, iA. Mantel en R. Keijzer, onder dankzegging voor het richtig beheer. In plaats van de aftredende en niet herkiesbare bestuursle den A. Mantel en A. Jes, werden gekozen de hee ren A. Wit en G. Molenaar. De heer A. Volger, secretaris-penningmeester, werd herkozen. Aan den bode werd' over 1919 een toelage verleend van f 10. De leeftijdsgrens wordt opnieuw vastgesteld van 1840 jaar. Tot nazien der rekening tn 1921 worden aangewe zen de heeren C. Koorn Jz., A. Jes en G. Molenaar. De rondvraag leverde niets op en de voorzitter, de heer :R. Keijzer, sloot met een woord van dank aan de aanwezigen en ©en afscheidsgroet aan de aftre dende bestuursleden, de vergadering. NIEUWE NIEDORP. Hot is reeds eenige jaren geiteden, dat wé hét voor-" recht hadden want zóó mag dat gerust genoemd worden om eens mede te spelen inet „WesLFrisia" WesVFrieslajnd's 'beste Toomeelclub,'t 'neusje van den zalm. Owze indrukken toen van vóór en achter het voelr lichtzo waren, vele l En als we onze indrukken neerschrijven van Zonr" dagavond j.1.ton opzichte van de reproductie in C. Kooimain's zaal van „De Distel", dan hebben we ei'genf lijk maar ééln Mtmotief„Wat was het toch zeldzaam mooi Waar er reeds een ware zegetocht met „De Distél" is gehouden en bij: herhaling reuzensucces is ingcoiogst, terwijl al talrijke recensiën het lezend publiek z.in ger bodein,wat zullen we er veel meer bijvoegen?...... Dat de Wilsöns en we willen dadelijk laten vol gen óók alle anderen. meesterlijk werk hebben verricht, 't is waarmaar het is zóó algemeen ber kénd, dat we er niet verder over behoeven uit té wijdén. Wijl achten het een groot voorrecht voor Wesjrries" Jalnid en omgeving, zulke menschen in hun midden te bebbeln, naar wier zeldzame praestatiën men telkens opinieuw met groot welgevallen ziet en luistert. Eüa genoegelijke dans sloot dezen éénigein avond CALLANTSOOG. In de Zaterdag 20 Maart gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Calïantsf oog, is tot heemraad herkozen, de heer Jb, Vos Az, alhier. DERKSHORN. Algemeen e vergadering van de Coöperatieve Boêrénr leenbank alhier, op Vrijdag 19 Maart 1920, ten huize van den heer D. Bruin. De voorzitter, de heer L. poekes opent te onaevéér kwart voor acht do vergadering en betreurt de slechte opkomst vah dezen avond en na voorlezing van de ledenlijst, blijkt dat er van de 126 leden ruim 40 loden aanwezig zijn. Do potuien worden daarna voorgelezen die onverr aüiderd worden goedgekeurd. Daarna kregen wij het jaarverslag, over het 9e boekjaar te hooien en daaruit bleek, dat de vereenif1 gilng met 6 leden was vooruitgegaan, 9 leden hadden zien aangemeld en 3 leden waren om verschillende redenen afgevoerd. D© heer M. de Pee brelngt namens die commissie voor heit (nazien der rekening over 1919 verslag uit. en zegt, alles in de beste orde te hebben bévoudén en adviseert vervolgens tot goedkeuring daarvan. De rekening wordt goedgekeurd. Wij' vermelden daarf uit, dat de op reserve gebrachte winst f 674.59 bef droeg, de ointvangen spaargelden f 185693.01, t,erugber taalde voorschotten f 18687. De terugbetaalde spaargel den. bedroegen f 156.303.44, de gegeven .voorschotten f 59360. Biji punt 5, benoeming financieel© commissie, 1920 zegt de voorzitter dat het bestuur de welnschelijkheid had uitgesproken, om voortaan geen commissie voor het nazien der rekening meer te benoemén. Dé vêrf gadcring was het hiermede eens, als te zijn een was sen neus, daar bedoelde lijsten en staten reeds nar5 gezien waren door het bestuur pn den raad van toer zicht. Alzoo werd besloten. Volgt bdnoeming van een bestuurslid, aftr. de heer J. Spaans en een lid van den raad van toezicht, aft. de heer C. Francis. die 'beiden met een groote méérf derheid van stemmen werden herkozen en hunne béc noeming wederom aanvaardden. Alsnu volgt benoeming van twee plaatsvervangende! bestuursleden. Aftredend waren de heer D. Swart, die piet hijlna ajgem. stemmen werd herkozen, i©rc wijl voor dein 'heer D'. Hoogland, 'die wegens gezondr heideredenen niet m'eer in aanmerking wenschte té komieh, werd benoemd de heer M. de Pee. Pu'nt 9. salarisrègeling kassier (art. 25 statuten). De voorzitter zegt, zooals de leden weten, moet ieder jaar het salaris valn den kassier geregeld worden, en nu hoeft het fbestuur gemeend, dat salaris, wat thans f 500 bedraagt, te verhoogen met f 300 en te brengen op f 800. .Het'bestuur meent, dit met gerust geweten te ku'nnen 'doen, afgaande dat de kassier altijd een beloo'ning voor zijn werkzaamheden, heeft gehad en het dus n ueens een salaris wil geven voor het vele vele werk aaJn dit ambt verbonden. Eenige aanwezigen vonden de sprong van f 500 op f 800 wel wat hoog. doch niemand verklaarde zich er tegen, zoodat dit bestuursvoorstel werd aangenomen. Punt 10, bespreking verhooging crediet Centrale. Kaïn huiten bespreking blijven, daar dit punt bij' regie- melnt is bepaald. Voorts, dat de rentevoet geen verh andeling ondergaat, nl. spaargelden 3y± pet en 41/2 pet. voor voorschotten. Biji de rondvraag zegt 'de heer K. Schuit, voortaan liever op tijd te willen vergaderen, heden was de vergadering om 7 uur uitgeschreven en tegen acht uur werd pas begonnen. Hiji gelooft, dat dat van inf vïoied is opi het bezoek der vergaderingen. D'0 voorzitter zegt, er voortaan rekening mee te zullein houden en op de convocatiën te zetten b.v. half acht precies. Ook zag de heer Schuit de boete voor de wegblijf vers liever verhoogd tot f 0.50. Ook de heer B. Kuiper zegt, dat zulks 't vorig jaar al was bepaald. De voorz. zegt, dat dit puint het bestuur is ontgaan en verzoekt den secretaris hier nota van te némen. De voorzitter sluit daarna met een woord van dank aaln die aanwezigen, al is het ook weinig in aantal, voor de aangename samenwerking, de vergadering. ANNA PAULOWNA- Be Herv. gemeente alhier heeft zich tot den uister van financiën gewend met een verzoekom het rijkstractemént. aan de standplaats alhier ver? bomden ad f 500 te willen verhoogen. Zij" grondt dat verzoek op het feit, dat dit bedrag va'a f 500 indeiv tijd blij de stichting dér gemeente is vaslgcptold in overeenstemming met het aantal inwoners, terwijl dat aaln tal sindsdien aanzienlijk vermeerderd is. ALKMAAR, 20 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren angevoerd 40 paarden f 200—800, 12 koeien en ossen f 300—675, 261 mucht. kalveren f 20—50, 156 mag. schapen f 50 70. 4 lammerdn, 2 vette varkens, 29 mag, varkens f 80—105, £6 biggdii, 10 w. 24—42, 16 bokken en goilein. f 10—30. WIERINGEN. Naar wijl vernemen is bij Koninklijk Besluit van 19 Maart 1.1. door do Regeering de goedkeuring van het Suppletoir Kohier van Hoofdelijken Omslag dezer gemeente voor zoover beti-cft de aanslagen van den cxJcroohprins en heide hoeren van zijin gevolg, nl. Major Muidiner von Mulnheim 'en Major .van Kumij mor, geschorst. INBREKER GEARRESTEERD. Be beruchte hoofdman van de Haagsche Inbrekers^ bdnde, Jungschlager, is Donderdagnacht door de politie te Brussel gearresteerd. Hij wordt verdacht van «en groot aantal inbraken en poging tot doodslag op den agent van politie Bevers. Een preimic van f 500 was uitgeloofd aaln hem, die aan de justitie eenige mededeeling kon doen, waardoor zijin amegr tatic mogelijk was. Tijdens de terechtzitting van Donderdag, waarin énkele leden der bénde terecht stomdén én waarbiji dé verdediger zijin leedwezen uitsprak, dat de hoofddader aan do handen der politie ontkomen was. kreeg de justitie in Den Haag een telegram van de portie te Brussel, méldende, dat aldaar 'a nachts een Nedciv lander was gearresteerd, verdacht van inbraak, die» zonder pas in België gekomen was en wiens signaled mént volkomen overeenkwam met dat van Jungf schlagén, wiens aanhouding was verzocht. .OnmiddeJT lijk na 'de terechtzitting vertrok de inspecteur van den justitiaeletn dienst, de heer Smith, met necherchéur Bergman naar Brussel, waar ziji in den aangehoudene onmiddellijk den langgezochten man herkenden, pij het zien van den inspecteur ontstelde J. .merkbaar; hij) bekende onmiddellijk, dat hl] een valscheh naam had opgegeven. Hiji was in een der voorsteden van Brussel geait* resteerd >en toen in het bezit gevonden van eén aantal ijnbrekerswerktuigen, een geladen revolver én één masker. Het bleek, dat hiji daar in de o-mgeving in drie; huizen door middel van boaing getracht had in te breken, volgens hetzelfde svsteem, waarmede hiji ook iln Den Haag werkte. Reeds eenige andere inbrakén waren te voren vastgesle.d, waarbiji ook o pdezeüfdê wijze was te werk gegaain. J. zal eerst door de Belgische justitie gestraft worr den en daarna aan de Neueilandsche justitie worden uilgcléverd. Voor den Haag alleen wordt hiji verdacht van meer dan 'twintig inbraken. Dat de uitroeiing van deze bende van groote beteekenis is geweest mogé blh'kén uit het feil, dat de laatste drie weken geen enkélé inr' braak moer in het stadskwartier van de Laan van Meerdervoort heeft plaats gehad. REIZIGERS UIT BERLLIJN. Men meldt uit Amsterdam: Zaterdagavond te 10 uur is aan het Centraalstation voorniet eerst silnds eenige dagen weder ©én tréin uil Berlijin aangekomen, die zooals men zich kan voorstel" Len overvol was. Onder de terugkeerende reizigérs bé" hoorden de heer F. M. Wibaut, wethouder van Amsteaf dam en de heer de Roode, hoofdredacteur van Het Volk. die gelijk bekend is te Berlijn -aan Conferenties vanwege de tweede internationale hebben déélgénor mén, welke ten doel hadden de mcerdcrhéidssocialistén en de onafhankelijken tol elkaar te brengen. Naar men woet. hebben deze pogingen gefaald. Eenige dagen hebben ze te Berlijn op reisgelégénf beid moeten wachten. We vernamen Zaterdagavond biji aankomst van den trein aan het Centraalstation, dat bedragen van 25000 Mark aangeboden zijn voor vervoer per auto van Duitschlands hoofdstad naar de Ncderiandsche grens. Dé thans aangekomen trein is Vrijdagavond uit Berlijn vertrokken. De route ging niet Jangs door Sparluf eisten bezette stations. Op een enkel traject moest men des nachte rijden met gedoofde lichten, aanget* zion daar volgens geruchten kort tevoren op treinen geschoten was. BRAADLOOZE TELEFONIE TUSSCHEN ENGE LAND EN NEDERLAND. Do Loindenscbe correspondent van het Hdbl. seinde: Ik had bodem 'een onderhoud met den directeur der Marconi-maatschappij betreffende het verzoek der Nederlandsche Kamer van Koophandel om een draadr loozén telefoondienst met Nederland. De Marconi- maatschappiji is bereid dezern dienst binnen een week tot stamd te brengen van haar slation te Chelmsford uit, tegeln een voorloopig tarief van één shilling tol achttien penoe. als de poslautorileiten, die coucur? rüntie vreezen, erin toestemmen .doen tol dusver werd hiervoor vergunning geweigerd. Daarom is m©n zeer ingenomen met den druk, uitgeoefend door het Emgelsch-Nederlandsche publiek, want het postkan toor is de eerste jarén 0111 technische redenen niét in staat met draadlooze telefonie te werken. De 'heer Wijnand Wiolff, secrearis der N-eid. Ka^ mer 'Van 'Koophandel, te 'Londen, roept den stoun der Engelsche Kamer van Koophandel te Londen én van. '"Sie Kamer van Koochandel te Amsterdam.alsf mede van {ten Engelschen en den Nederlandschen directeur-generaal der posterijen, omdat de ontwik" keling van den Engelsch-Nederlandschen handel urgent wordt geacht. TREINVERBINDING MET DEN HELDER. Het "departement Helder d©r Maatschappij van Niir verheid neef een adres gericht tot de directié dér N'oderlaindscbe Spoorwegen, waarin met klom van rer dénen wordt aangedrongen op een betere treinvér- binding HelderAmsterdam in de nieuwe dienst^ regeling. MONUMENT SAAL. Het monument van Willem Saai, de overleden dirigent van de beroemde zangvereeniging Jacob Kwast, zal Hemelvaartsdag te 'Wognum worden ont huld. ZUIDERZEEWERKEN. Verschenen is no. 3 (Maart 1920) van jaargang 1 van het maandbericht betreffende de Zuiderzeewer ken. Hieruit blijkt, dat met ingang van 1 dezer de van wege de staatscommissie inzake hooge waterstan den in verband met de afsluiting van de Zuiderzee geplaatste diepmeters vermeld in het eerste maand bericht, aan den dienst der Zuiderzeewerken in be heer en onderhoud zijn overgedragen. De plannen voor de overbrugging van het Am- steldiep zijn gereed gekomen en aan den minister van waterstaat toegezonden. Tot de uitvoering van dit werk zal vermoedelijk in den zomer van dit jaar worden overgegaan. EIERENVEILING TE PURMEREND. Te Purmerend zal een gemeentelijke eierenveiling worden opgericht. Het ligt iin die bedoeling de veiling eiken Dinsdag te doen plaats hebben. UITSLUITING IN HET MEUBELMAKERSBE- DRUF?. In het igeheele land is gisteren aan de gezellen in het Meu'belmakerstoedrijf en aanverwante vakken meegedeeld, dat zij uiterlijk 25 Maart de voorwaar den der patroons hebben te aanvaarden. Zoo neen, dan wordt de uitsluiting 27 dezer een feit. UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. Aan de sigarenmakers en ander personeel is op eenige fabrieken te Eindhoven en omgeving giste ren het werk opgezegd wegens overproductie en slapte. Op tal van andere» fabrieken is de arbeids tijd belangrijk beperkt. Ook de nieuwe loonregeling volgens het collectief arbeidscontract is van ern- stigen invloed op den bedrijfstoestand, daar tal van daarin vervatte regelingen zwaar op den kostprijs drukken en den afzet van het product verlammen. In 'fabrikantenkringen, zoowel in die der 'noorde lijke als in die der zuidelijke bonden, heerscht agi tatie over het optreden der bestuiirsafgevaardigden, die, steunende op een oud mandaat, alle regelingen met de arbeidersafgevaardigden hebben tot stand gebracht, zonder voeling met de fabrikanten te houden. De tabak- en sigarenfabriek voorheen Brou wer cn Peelen en Zn. te Weesp is stopgezet, be halve de kerverij. 40 Sigarenmakers zijn daardooi werkloos, DUITSCHE STEENKOLEN. Naar uit Zeveriaar wordt gemeld is gisteren avond de aanvoer van Duitsche steenkolen opnieuw stopgezet. MOND- EN KLAUWZEER BIJ VARKENS EN KONIJNEN. Op het Zuid-Holl. eiland Rozenburg, waar het mond- en klauwzeer onder hot vee zeer veel sterf gevallen veroorzaakt, heeft deze ziekte ook do var kens- en konijnenst'apel aamgetast. Reeds zijn en kele krulstaarten en langooren bezweken. SALARISVOORSTEL VAN DEN ONDERWIJS RAAD. De Onderwijsraad adviseert in zijn rapport, aan dén minister van onderwijs het aanvangssalaris voor onderwijzers te stellen op f2000 met 11 ver hoogingen van f200, de eerste vier na één, de vol gende na twee jaren, waarbij de drie laatste ver- hoogingen alleen toegekend zouden worden aan ge zinshoofden. Volgens dat voorstel zouden de sala rissen dus loopen van f2000—3600 resp. f4200. Voor hoofden van scholen zou het salaris vermeer derd worden met 10 pet. van het maximum, als de school tot 3 leerkrachten telt, 15 pet. bij 4—4> leer krachten en 20 pet. bij 6 of meer leerkrachten. KIEZERS. Amsterdam heeft ongeveer 160.000 mannelijke en 180.000 vrouwelijke kiesgerechtigden. DE EX-KROONPRINS. Een Koninklijk besluit. Uit 's-Gravenhage, 22 Maart. Naar wij verne men zal de „Staatscourant" morgenavond een Kon. Besluit bevatten, waarbij den ex-kroonprins bet ei- lamd Wieringen als verblijfplaats in ons land zal worden aangewezen. Tel. Mag ik, mijinheer de Redacteur, nog eens en wél voior 't laatst, u verzoeken om eenige plaatsruimte) iln. uw geacht blad? Biji voorbaat dank. Daar ik naar aanleiding van het door mij in uw courant van Dinsdag j.1. ingezonden stukje ,Aan de Koolbouwers", dezer dagen nogal eens moest opvanr gön. dat ik (maar dan zieker wel meerderen met miji) aén koolbouw in het komende jaar veel te duister Inzié. ik er de opmerking nog biji krijg, dat Langedpk wei meer eén slecht bouwjaar hqieft meegémaakt én hierop nu toch wel eens een goed jaar kan volgen, wénsch ik mijn inzichten wel eens nader lo© 'te lichtén. Om zoo een en ander dan eens in ruw© trekken na te gaan, welke lasten en druk onze kool tegeui" woordig wordt opgelegd, alvorens zij op de plaats van bestemming is aangekomen, éh ten slotte den verbruiker heeft bereikt,, lén eerste dé vérdiénsté van de massa kooplieden (onze directe afnefmers) die,^ door dén ook voor hen zooveel duurderen levens;-1 standaard, de onderlinge concurrentie wel zóó zullen berekenen met het inkoop-en, dat zij zich wel een voldoönd bestaan zullen verzekeren. Voorts de tweemaal zoo hooge transportkosten in oins land en zoo ik goed meen te weten circa viermaal zoo hooge vervoerkosten in Duitschland, yelr Ice worden berekend bij vóór den ..oorlog, .|<an, dunkt me. wel eenige kijk geven op het thans zeer du ré vervoer, Verder de natuurlijk niet te vergeten zéér lage markenkoers, welke het allerergste is, en dén prijs der groenten voor den Duitschen afnemer zeker zoövvat een 15 a 20 maal duurder maakt. Voorts dat laatstgenoemde afnemer door de voor hem nog aanr1 ziénlijlc duurdere levensomstandigheden een ook zoo voel lioogcr winstcijfer dient Ie berekenen kuninén wij eindelijk ons zoo ten naaste bij indenken U?gon welk een ontzettenden prijs onze groenten daar ginds over de grens betaald wordende 'consument daar, zoo het me voorkomt, tot het uiterste wordt gedretvön om zulke sommen gclds er voor neer te leggen. En dat wij tuinbouwers als voortbrengers dier groenten, nu zoo'n betrekkelijk luttel bedrag voor de door velen mot zooveel zorg en vaak zwaren arbeid verkregen producten ontvangen, kan zeker wel eon groot-c te- geinstelling worden ge noem cf. Maar het kan ook niet aindors. dat door den financieel zwaren druk onze groenten opgelegd, de producent er de dupe von wordt, hij dén terugslag aan den lijve moet gevoelen. De koolbouw wordt alzoo den 4ujnbou\ver onmooglijk gemaakt. Geziein de zeer hoogo productiekosten, welké nn onze bouwstreek onvermijdelijk zijn, om de kans te hebben., een flink gewicht koel t© verkrijgen, daarbij de mog steeds aanhoudende onrustig'© toestand in ons grootste afzetgebied belooft het, aanstaande jaar naar veler meening nog niet veel verbetering té brénp genlijkt me een deel van het anders voor kool be? stemde laind met graan of andere zaadgewassen te bezaaien, aanbevelenswaardig toe. Er wordt hier een groot tekort aaln graan geteeldconcurrentie m.L vanp uit 'Amerika, door hooge tralnsportkosten e.a. niet licht 'te duchteln valt, de granen in tegenstelling met groönten niet zoo afhankelijk van builenlandsche aan." gelegenheden worden gesteld herhaal ik bezaait een deel van uw land dit jaar met graan of andera zaadgewassen. Met nogmaals dank 'en achting, M. VISSER, Noordscharwoude. ALKMAAR. 22 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 14 koeien en ossen f300—660. 2 vette kalveren ƒ100— 165, p. mod. pond f 2—2.60, 194 nucht. kalveren f20— 40. 122 vette varkens, p. ned, pond 1.62—1.84. AMSTERDAM, 22 Maart. Op' de heden, gehouden veemarkt waren aangevoerd 430 vette koeien, le kw. f 1.80—2, 2e kw. f 1.701.85, 3c kw. f 0.95—1.35, 60 melk- 'ön, kalikoeien f 350700, 52 graskalveretn f 4115—130, 420 nucht. kalveren J 15 30. £>9 schapen f 30—60, 337 vette varkens le kw. f 1.95 2e en. 3e kw. f 1.85—1.90 p. Kg., schoon gewicht NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 22 Maart. Grove uien f8.10 a 9.50, peen f l.30 k f2, roode kool f7.50 a 9.10, kleinere f5 a 6.90, uit schot f 110 a 2.90, gele kool f5.20 a 6.40, kleinere f4, k f5, uitschot f2 a 3.50, Deensche witte 14.20 a 5.40, kleinere f3 a 3.80. LANGEDLJKER GROENTEVEILING. Br<>ek op L. 22 Maart. Roode kool A f 6.50 a 8.80, B f 5.20 a 6.40, gele kool A f5.30 a 6.40, B f 2.90 a 5.20, uitschot f 1 a 1.80, Deensche witte kool A f 4.20 a 5.10, B f2.40 a 4.10, uitschot fl.30. wortelen fl a 2.20, uien f7.60 a 8.30. id. 2e soort f 0.70 a 2, alles per 100 K.G. Aanvoer 57850 K.G. roode kool .34700 K.G. witte kool, 87100 K.G. gele kool, 7500 K.G. wortelen, 17700 K.G. uien. WARMENHUIZEN. 20 Maart. Roode koo lf 3.40 a 8.40. gele kool f 2.50 a 5.40 witte kool f 1.40 a 4.90, uien 'f 6.90 a 8.20, uitschot roode kool f 1.30 a 1.60. uitschot gele kool I 1.30 a 2. alles per 100 Kg. DE VEREENIGDE STATEN EN DE VREDE. Uit Washington, 21 Maart. Bij het Huis van Af gevaardigden is een gemeenschappelijke motie in gediend, verklarende d'at er vrede met Duitschland bestaat. 'Duitschland moet echter alle rechten er kennen, die dé Vereenigde Staten bij tractaat gehad zouden hebben. UIT IERLAND. Uit Londen, 20 Maart. Een bende, gewapende en gemaskerde mannen heeft zich met geweld een toegang gebaand tot het huis van den Lord Mayor van Cork, Vrijdagochtend om een uur. Zij schoten bem met een revolver dood en gingen er toen met een auto van door. DE SENAAT EN HET VREDESVERDRAG. Uit Washington, 19 Maart. De Senaat heeft he den gestemd over de ratificatie van het vredesver drag. Vóór ratificatie stemden 49, tegen 35. De ver- eischte tweederden meerderheid is dus niet ver- Uregen. (Hierna -werd een resolutie aangenomen, welke hé- paalt, dat het Vredesverdrag aan Wilson zal wor den teruggestuurd met de boodschap dat de Se naat heeft geweigerd het verdrag te ratiflceeren. VALSCH BANKPAPIER. De F/vening Standard verneemt, dat men nu ont dekt heeft, dat de bolsjiwiki op vrij groote schaal een poging hehhen gedaan om Engelsch bankpa pier na te maken. De valscho biljetten zijn van ver schillende bedragen, maar hoofdzakelijk biljetten van 10, 5 en Mén heeft er een heele hoeveel heid van ontdekt, waarvan vele eerst in Duitsch land' waren ingevoerd. Alle Engelsche havens wor den nu nauwlettend bewaakt.Een dergelijk com plot, zoo merkt het blad op, zou in overeenstem ming zijn met Lenin's veldtocht om de waarde van het geld te vernietigen, ten einde het internationale crediet nog meer afbreuk te doen en den finan- cieelen krak te veroorzaken, waarnaar de bolsje- wiki streven.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2