AliemiEi Nims- Mmimtit- LaiilHillii. Firma Jb. MOLENAAR, ZATERHAli 3 APRIL 1120 Alkmaarsche Tabak van J. R. KEUSS. Kwaliteit als voor den oorlog. J a r h n ij '»n. 5515 EERSTE BLAD. Sinneniandsch Nieuws. Gran Valor, Wereldhandel, floordster (prima 0 ets.Sigaarj Gemengd Nieuws. SC IA Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UITüLVtRS: TRAPMAN CO., SCItAGEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 et. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. HET HUIS VAN DEN RAAD VAN ARBEID TE TlEL. Het Kamerlid Hermans heeft, zooals reeds ©enigen tijd geleden is gemeld, tot den minister van Arbeid de volgende vragen gericht: „Is het waar, dat voor den Raad van Arbeid te Tiel een pand is aangekocht, dat f 40000 koet, terwijl er twee panden te "koop waren die én vèel goedkoo. per, én veel beter geschikt waren voor het benoodigde doel? „Is het waar, dat de beide laatstgenoemde te koop geboden panden respectievelijk voor f 17000 en f35000 verkrijgbaar waren? „Is net waar. dat het .aangekochte huis totaal of na- tfcnoeg ongeschikt is en geheel moet worden ver- Bouwd. waardoor de koopsom nog zeer zal worden be zwaard? Als dit alles waar is, hoe oordeelt de Minister dan wel over dit besteden van 's land» gelden en welke maatregelen heeft Z.E. in dit geval genomen?5' De minister heeft daarop zeer uitvoerig' geantwoord, alle omstandigheden over onderhandeling van verschil lende perccclen breed uitmetend. Aan hét éind komt de minister kort saamgevat tot de volgende antwoorden „1. Het is waar, dat te Tiel ten behoeve van den Raad van Arbeid een huis is gekocht, dat 40000 gul den kost. „2. Het is waar, dat twee panden te koop waren, onderscheidenlijk voor 18000 en 35000 gulden. Het eerste pand, dat geschikt zou zijii geweest voor heit gebouw Van den .Raad van Arbeid, was echter be_ woond, terwijl redelijkerwijze kon worden ondersteld dat de huurder nog geruimen tijd in hot genot van de huur zou blijven gehandhaafd. Het tweede pand bleek in verband met het ontbreken van de mogelijk heid van uitbreiding, ongeschikt. „3. Het is niet waar dat het gekochte huis totaal of. nagenoeg ongeschikt is eji geheel moet worden verbouwd. Uit den aard der zaak zullen aan een woonhuis, dat voor "bureau wordt ingericht, verbouw wingen moeten geschieden. „Zoodanige verbouwing zou echter ook hij; den aan koop' van elk ander woonhuis noodzakelijk zijn ge- woest. „4. Het 'door den Verzekeringsraad te Arnhem in gestelde onderzoek heeft, naar die overtuiging van ondergeteekende, geien handelingen of gédragingé'n. van den, voorzitter van den Raad van Arbeid te Tiel aan het licht gebracht, ter zake waarvan dezen ambtenaar eenige blaam kan treffen. Er bestaat dan ook voor ondergeteekende geen aanleiding tot het némén van eenigen maatregel in dit geval. „De minister heeft echter gemeend aan den hédoél- deri voorzitter de aanmerking niet te mogen onthouden dat het beter ware geweest, indien hij was blijven staan op hri aanvankelijk door hem ingenomen stand, punt, dat de taxatie van de waarde van zijn pand zou zijn te geschieden door een of meer door het bestuur der Rijksverzekeringsbank aangewezen deskundigen. Aangezien echter de door dien voorzitter aangewezen deskundige, de heer Beu toner, bekend staat als één achtenswaard: en betrouwbaar persoon en het bestuur der R iksverzekeringsbank volledig bevoegd was, des- gewensclit een nieuwe taxatie door anaere deskun digen te bevorderen^ kan den heer Rink in deze uitsluitend het verwijt van onvoorzichtigheid treffen, waarbij echter de goede trouw van dien voorzit Lef volstrekt onaangetast blijft." DE SUIKERDISTRIBUTIE. Op de vragen van het Kamerlid Abr. Staalman be. treffende handhaving der suikerdistributie antwoordde de Minister van Landbouw De minister is inderdaad voornemens ook in het komende campagnejaar een rantsoen suiker, overeen komende met een verbruik van 0.25 Kg. per hoofd en per week, beneden den kostenden prijs béschik. baar te stellen en daarnevens de gelegenh'éid tot hét verkrijgen van verdere hoeveelheden suikér tégén hoor geren prijs te handhaven. De prijs voor de gerantsoeneerde suiker zal worden bepaald op J0 cent per Kg; bij het vaststellen van dezen prijs is tekening gehouden met een eénigszins verhoogde winstmarge voor den tusschen- en klein handel. De prijs voor de niet gerantsoeneerde suiker zal gelijk zijn aan dien van de wereldmarkt^ verminderd met een bedrag, gelijkstaande meit een in geval van uitvoer door de N.U.M. te heffen gedeelte der ovér winst. welk gedeelte hooger wordt al naar gelang de prijs van de wereldmarkt den kostprijs meer over schrijdt. Deze kostprijs is dezerzijds geraamd f 73 pier 100 Kg. te zullen bedragen. Zou aan de bevolking suiker uit sluitend tegen koslenden prijs worden versterkt, dan zou in den kleinhandel een prijs van f 0.82 a f 0.84 per Kg berekend worden; hij levering legen den prijs van de wereldmarkt zou de suiker vermoedelijk f K.10 a f 1.20 moeten kosten. Aangezien tot dusver de gerantsoeneerde suiker slechts f 0.60 per Kg. gold, zou levering tegen den kostprijs of den prijs van de wereldmarkt neerkomen op een zeer aanzienlijké prijsstijging, die door onderscheidene groepen der be volking als te bezwarend zou worden gevoeld. Het is uit dezen hoofde, dat de ondergetaekeiide béslotén heeft, in het komende campaguejaar, bijl wijze van overgang voor de gerantsoeneerde suiker, een prijs vast te stellen, die ongeveer het midden houdt van don tegenwoordigen distributieprijs en den kostenden •prijs. VERKOOPING. Uitslag der verkooping te 'Stv Maarteni, op 1 April, ten overstaan van notaris J. van der Knaap, Wieiinger,- waard.. Renteniershuis aan den Kneijnsbergweg le St Maarten, eigendom van de dames La user. opgehouden op f 3590; WAARD EN GROET. Door den verkoop zijner landerijen in den polder Waard en Groet aan den heer J. Sleutel, WioringerJ waard, heeft de heer J. v. Stok, Nieuwe Niedorp, het radicaal voor lid van het Bestuur van genoem den polder verloren. In zijne plaats zal flus eerst ©en Hoofdingeland en daarna moet binnen twee maanden «en drietal voor Heemraad warctoa opgemaakt. Sigarenfabriek Sehagen. BLIJVEN SEEDS AANBEVELEN ONDERSTAANDE MEKKEN H.H. Wederverkoopers vraagt prijsopgaaf. VOORDRACHT HEEMRAAD. Voor Heemraad van den polder Waard en Groet werd het volgende drietal ^gemaakt: 1. M. Vethman, P. Blaauboer, 3 K. Breebaart, allen Kolhom. Het af'tr. lid, de heer G. Boers, alhirir, wenschte niet weder in aanmerking te komen. EEN NEDERLANDSCH SLACHTOFFER. Een medereiziger van den op 9 Januari, in Zuid- Rusland, .op 34jarigen leeftijd overleden heer Corner* lis Marx, de heer A. Uchtman, Nederlands ch vice- consul te Charkof, zendt ons een schrijven, waaraan wij het volgende ontleenen. Na hulde gebracht te hebben aan het organisatorisch talent en, de techni sche deskundigheid van den overledene, die directéur was van een steenzoutmijn te Stoepki, toebehoorende aan de Hollandsche Maatschappij tot Zoutexploitatie in Zuid_Rusland, zegt hij;: De heer Marx, zeer gezien bij; het plersoneél én zijn vrienden, was nauwelijks zes, maanden geleden uit Ne" derland naar zijn mijn teruggekeerd. Weldra echter moicst hiji de vlucht nemen, ómdat de rooden weer naderden. Marx, die reeds tweemalen de beérschappii der boisjewiki had Leeren kennen en die daarbij al zijn have en goed had verloren, daar roode gardisten en vertegenwoordigers van de buitengewone commissie hem beroofden, Marx die herhaaldelijk met neerschie ten was bedreigd, begreep dat zijn verder verblijf aan de mijn nutteloos was als de roode terreur daar na derde. Hij besloot dus weg te trekken, maar daar de spoorwegen geen veiligen uitweg meer boden, wérd de tocht van Stoepki naar Rostof met paard en wagen ondernomen. Tier* dagen duurde de reis dia met groote moeilijkheden gepaard ging, zoowel tengevolge vanvden slechten staat der wegen, als door den over last, dian men ondervond van de vluchtende kozakken van het vrijwilligersleger, door wie men gevaar liep beroofd ,en vermoord te worden. Overnachten moqst men af en toe in door typhus besmette boerenhoeven. Want men bedenke, dat in deze streken alle klassen der bevolking, bourgeoise en proletariaat gelijkelijk, Rostof en Novo.rossisk, achterlaten. Wij waren wel gedwongen, hem door vreemde handen te laten be graven, en konden hem nog slechts een laatst vaar wel toeroepen. DE ROODE VLAG TE HARDERWIJK. De berichtgever van het Hdbld. te Harderwijk schrijft: De 19->jarige visschers-jongen W. Goosen, meer be kend onder den naam van Lou, vond dat het maar eens uit moest zijn met de tegenwoordige Regeering hier te lande en te.r stede. Gistermorgen ongeveer negen uur ging (hij het stadhuis binnen en begaf zic'h naar den zolder, die toegang verleent tot het toren tje. Daar begon hij de alarm-klok te luiden, en na dat het .publiek in grooten getale op de markt was samengestroomd, verscheerf hij op den omloop van den toren. Toen eindelijk de politie kwam om hem te verwijderen, kleuterde Lou den toren hooger ln en ging op den windwijzer zitten. Daar liet hij in de richting van de Duitsche grens zijn roode zak doek wapperen met het doel, uit gehrek aan een draadlooze verbinding met de Diuitsche communisten, deze te waarschuwen dat zij gerust Harde,rwijlk kon den binnentrekken. De politie wist hem tenslotte met levensgevaar bij zijne heenien omlaag te trek ken en onder hevigen tegenstand armen en beenen te binden. Bij het onderzoek van den geneesheer bleek de ongelukkige totaal krankzinnig te zijn. HIJ zal nog heden naar Veldwijk vervoerd wonden. DE TELEGRAAFDIENST. Als bezorgloon voor een telegram naar een plaats, ongeveer 20 minuten fietsen puiten Heerenveen Boveniknijpe moest f 1.10 betaald worden. Het te legram zelf, uit Frankfurt a. M. verzonden, heeft over den afstand Frankfurt a. M.(Heerenveen min der gekost! DE VROEGE LENTE EN BE TURF. Als een groote ,bii'zonderheid meldt men, dat ten gevolge van het' gunstige voorjaarsweder, in de veenderij de „Eendracht" onder Sloten, reeds giste ren begonnen is met het opbreken der turf. Dit is sinds mensóhenheugenis niet voorgekomen. Dit jaar wordt daar ongeveer 60 millioen turf aan gemaakt. RUSSISCHE COÖPERATIES. Het Russische volk dat is: de Russische coöperaties. Da bekende publicist Morman Hapgood geeft in „The New Republic" een uitstekende verhandeling over de coöperaties in Rusland. De sovijet-regeering is heden, zegt hij, veel sterker dan vroeger, toch kan ze de distributie van produc ten der coöperaties niet controleeren. Ze heeft dat nooit gekund. Zij hebben berust in elke de facto re geering, maar zij hebben steeds elke controle gewei gerd en dit evenmin aan Lenin als aan Koltsjak toe- ondermijnd wonden door verschillende zich schrikba rend snel verspreidende epidemieën. De sanitaire diensten bestaan alleen nog op papier, tegen de zich onheilspellend uitbreidende .epidémiën, waaronder de typhus dagelijtks meer slachtoffers maakt, ziet men in dé praktijk geen maatregelen nemen. In de verschillende sovjets wordt de toestand uitvoerig besproken, maar er wordt niets gedaan. Er wordt wel gemoord, geroofd en vernietigd. Maar er wordt niets tot stand gebracht. De arbeidscapaciteit daalt. Worden locomotieven defect zoo worden deze meestal in het depot gezet, en niet gerepareerddit geidt tévéns voor de goederenwagens. Men treft in het Donetsge- bied (steenkolen) dikwijls spoorwegparken aan waarop honderd lallen van goederenwagens en tientallen van locomotieven, eenvoudig, onder den blooten hemel slaan te verroesten. Alle spoorweg wagons en stations zijn besmet. De overledene was nog kort voor zijn dood in Charkof, en was daar in gezelschap van den Franschen en Zwitsërschen consul, en nog twee hoe ren. waarvan een de agent van de Hollandsche mijn was. Bij zijn aankomst in Rostof waren deze beide laatste heeren reeds aan typhus overleden en 5 da gen daarop stierven ook de Fransche en Zwitsersohé consuls, de heeren Bonnifait en Bernhardt. Van Rostof uit werd nu de reis voortgezet in een goederenwagen No,. 664267, waarin 26 menschen plaats namen, terwijl de helft van deze wagen mieit bagage was gevuld. Na drie dagen op- het station te Rostof, in weer en wind gestaan te nebben, gelukte het na veel moeite aan een der vertrekkendé tréinén naar. Novorrossisk aangekoppeld te worden. Den daaropvol- genden ochtend werd Rostof door de bolsjewiken be zet. Naarmate de roode legers dichterbij' kwamen, werd de dienstweigering der stationscommandanten die onzen trein op ieder station moesten doorlaten, steeds duidelijker. Den tweeden dag bleek plotséling dat de trein midden in de steppen, tusschen twoe sta tions was afgehaakt. .Omdat het roode gevaar nabij was, en de trein met veel wagens moeilijk voort kon hadden eenige speculanten den machinist door middel van groote sommen geld omgekocht, om zoo, /ich niet storende aan het lot der overigen, "het hazenpad te kiezen. De stationscommandant weigerde ons in dezen benarden toestand te helpen, alleen door mid del van groote sommen geld en ten slotte met bedrei gingen, gelukte het ons verder te komen. Onderweg zagen wij: aan verschillende stations treinen met vluch telingen, waaronder vele typhus-zieken waren. Op open wagens lagen vele dooden. Op andere stations zag men transporten van lijken opeengestapeld. Over al ellendeDe overledene, die al bij; het bégin van de reis ongesteld was, werd ondertusschen ernstig ziek. met het treurige gevolg, dat hij' niettegenstaande allo mogelijke zorgen aan hem besteed, den 9 Januari in onzen wagon No. 664267, overleden is. Het gezel schap van vijf personen dat nog onlangs te Charkof vertoefde, en waarvan de overledene déél uit maakfé was zoomede een prooi der besmetting geworden, alle vijf waren dood. Het stoffelijk overschot van onzen goe. den landgenoot moesten wij; op het station Attamau" gelegen aan den Wladikawkaser spoorlijn, tusschen gestaan. Zij zijn in staat geweest om elke poging van de regeering, om controle uit te oefenen af te slaan, om de eenvoudige reden dat hun producten noodig waren en dat de leden niet wilden werken en pro- duceeren, tenzij men hen toestond hun zaken zelf te doen als gewoonlijk. Alles wat deze verklaring, zegt Hapgood, tegenspreekt, is propaganda. De aanhangers van Koltsjak hebben sprekers uit naam van de coöperaties «uitgevonden, om te trach ten aan te toonen, dat de coöperaties Koltsjak steun den. De boisjewiki vormden zelf een zoogenaamde communistische «coöperatieve organisatie om mo ties aan te nemen, welke de organisaties onder re- geeringscontrole plaatsen. Maar de werkelijke coö peraties hielden voet bij stuk. Zij hebben meer dan 7*. geleverd van wat het Russische volk noodig heeft.. De centrale regeerinig heeft waarschijnlijk vooi minder dan 2 pet. gezorgd: mijn beste cijfers zeggen \V* pet. In meer dan tweederde is voorzien door particu liere kleinhandelaren, z.g. „speculanten". Die vor men voor een groot deel de „nieuwe bourgeoisie", waarvan Lenin steeds in zijn redevoeringen spreekt. De z.g. huisindustrie speelt een heel bijzondere rol in het leven van Rusland, en omvat vele arti kelen, die door de boeren verlangd worden. In 1915 waren er 15 millioen boeren, die aan huisindustrie deden, natuurlijk vooral in den winter. In het begin van de bolsjewistische heerschappij besloten de plaatselijke lichamen, welke die huisin dustrie vertegenwoordigen, om een permanent cen traal bureau op te richten. Dit centrale bureau riep in Mei 1918 een congres bijeen in Moskou. Dit con gres was het eens over de noodzakelijkheid om een Russischen coöperatieven Raad in te stellen, welke tot doel zou hebben om de huisindustrie te organi- seeren en evemzoo de kleinindustrie in afdeelingen en bonden- Het grootste bezwaar bij dit alles was het gebrek aan grondstoffen. De beweging van Mei leidde tot wat men noemde een „constitutioneele vergadering" in Juli 1918. Deze vergadering ging voort met systeem te bren gen in de huisindustrie. Nu gebeurde er iets yan buitengewoon belang. De ondernemingen van die aaneengesloten coöpe ratieve groepen groeiden in omvang en hadden steeds meer succes op hun. vroeger arbeidsveld en ook hun groote zakendoen nam toe. Van deze coöperaties hing het publiek af, wat betreft lèer, schoenen, jas sen, handschoenen, kousen, wanten, touw, gereed schappen, enz. enz. Voor iemand die weet hoe deze coöperaties ver wikkeld zijn met het leven van den Rus, schijnt het ongelooflijk, dat buitenlandsche regeeringen hen zou den willen djwmgen tot een bepaalde houding te genover de centrale regeering. M. a. w, elke voor waarde over distributie, gesteld door een buiten landsche regeering, is een dwaasheid. De interven- tionisten te dezen opzichte in het buitenland bewe gen onzin. Soms zeggen zij, dat de coöperaties tegen de bois jewiki zijn. Of zij zeggen, dal de coöperaties pro- bolsjewistisch zijn. Dat is allemaal niet waar en onvolledig. Deze lichamen zijn in den volsten zin des woords het Russische volk. De organisaties die wij hebben besproken staan in het nauwste contact met den bond van steden en de Zemstwo^s, welke zij van het noodige voorzien. Een constitueerende vergadering bestaat en de Entente weigerde bod Januari, jn haar "blinde on wetendheid, met haar te werken. Het falen van de grootindustrie in Rusland en het succes .van de kleinindustrie is van groot gewicht voor de toékomst. Deze organisaties hebben een wasdom gebad in de geschiedenis van Rusland, een wasdom die vai> eeuwen her dateert. Zij zijn op het oogenblik de ver tegenwoordiging van millioenen Russen. Zij dragen in zich de tradities en het wezen van het Russische volk. Zij zijn de productiviteit en de arbeid van Rusland. Als zij spreken, spreekt Rusland. En zij hebben gesproken. Voordat hun vertegenwoordigers ons vragen de rol van Litwinof tegen te gaan of eenig ander politiek feit, is (het niet aan ons te intervineeren. Hun betrekkingen met Lenin en consorten moeten zij 'bepalen en vaststellen. Wij hebben alleen ornze oude zonden te overdenken; zonden, die dochten zijn van onwetendheid, van vrees en haat. Teneinde Rusland en de wereld te beschermen van toekomstige fouten, door ons of West-Europa te be gaan, moeten we één ding toegrijpen: dat het Rus sische volk benaderd kan wrorden en dat het gespro ken heeft, zoo duidelijk, dat allen het kunnen hoo- ren, behalve diegenen, welke niet willen luisteren uit woede en bitteren haat. DE DROOGLEGGING DER VEREENIGDE STATEN. De qu&estie der „drooglegging" van Amerika, die van lieverlede ook voor Europa, immers. Engeland en ons Land, mede door de komst van „Pussyfoot" van grooter actueel belang wordt, blijft in de V. S. ook een brandende strijdvraag. De „Association opposed to national prohibition" heeft een rapport gepubliceerd, houdende de resul taten van haar onderzoek naar de werking der wet die het drankgebruik verbiedt, en waarin deze re sultaten zijn neergelegd in vier punten: le. het drankverbod is het krachtigst doorgevoerd waar de uitvoerders der wet deze doorvoering het gemakkelijkst uitvoerbaar achtten, of'in gemeenten die reeds sedert jaren „droog" waren; 2e. er zijn weinig of geen pogingen aangewend, om de wet krachtig te handhaven in de meests grootesteden, waar de ovd*gioote meerderheid dér bevolking tegen de wet is; 3e. de beweringen dat tengevolge van de invoe ring der wet de misdaad, belangrijk is afgenomen, zijn onjuist. Natuurlijk is in de rubriek „openbare dronken schap" het cijfer gedaald, maar in andere rubrieken is het daarentegen gestegen. 4e. Onruststokers en verwekkers van arbeiders- troebelen zijn plotseling in het geheim voorstanders van de „anti-saloon-league" geworden, daar zij de wet gebruiken als een voorbeeld hoe de heerschende klasse den werkman van zijn vrijheid berooft. Door bet succes der „droogleggers" aangemoedigd, voorspelt de „Women's Chrislian Temperance Uni on", dat in 1924 de V. S. „tabakloos" zullen zijn. En ten slotte maakt het rapport melding van de stichting, van een „Anti-tea and coffee league". Wie volgt? DE OOGST EN DUITSGHLAND. Duitschland moet, wil het niet geheel ondergaan, dit jaar een goede oogst hebben. Het staat toch reeds op den rand van de afgrond, dat deze tegen valler zou niet te dragen zijn. De vroegtij-dige en strenge vorst in den herfst van het vorige jaar heeft aan het toch al laat gezaaide winterkoren zeer veel schade gedaan en het gunstige weer, dat op deze koude vol-gde heeft de schade niet kunnen her stellen. Het buitengewoon zachte weer in de tweede helft van Februari en ook in deze maand heeft de wintenzaden goed gedaan, zoodat ze thans flink vooruit zijn gekomen. De stand der tarwe wordt algemeien bevredigend geacht, terwijl het voornaam ste gewas, de rogge, het broodkoren, in het bijzon der in Noord- en Oost-Duitschland er bedroevend bij staat Bovendien zijn zeer veel roggeakkers over stroomd of hebben ze zoodanig van de muizenplaag geleden, dat ze moesten worden omgeploegd. Daar bij komt nog, dat een belangrijk deel van de nor male landerijen voor de teelt van wintergraan in den vorigen herfst niet bezaaid kon worden; dit be draagt voor hfeel Duitschland gemiddeld 10 tot 15 procent der normale oppervlakte voor de teelt der rogge alleen. In sommige streken is die teelt zelfs tot op de helft verminderd. In de plaats van winter tarwe zal in vele.streken zomertarwe moeten wor den verbouwd en voor de rogge zal meest haver en gerst geteeld worden. Ook de voorjaarszaai is zeer vertraagd, omdat de gronden niet tijdig genoeg kon den omgeploegd Worden door gebrek aan goede trekdieren. Wiaar het klimaat gunstig was, heeft men reeds midden Februari zomergraan gezaaid, terwijl men in 't .Oosten en Noorden over het al gemeen daarmee nog niet begonnen is. Algemeen wordt geklaagd over gebrek aan kunst meststoffen en pootoardappelen. Het gebrek aan ar beidskrachten schijnt minder ernstig te zijn dan in 1919. Uit de streken der beetwortelcultuur wordt echter zeer over het tekort aan menschelijke ar beidskrachten geklaagd. Mten is d«aar van meening, dat zonder krachtige hulp van vreemde werkkrach ten de toekomst voor de bieten-cultuur zeer duistei is. ilnzondertiaid heerscht er gebrek aan mannelijke en vrouwelijke dienstboden, aan de Laatste vooral, een gevolg van de ongekend hooge loonen, welke geëisebt worden. Miaar veel meer dan over dit alles wordt geklaagd over den geringen arbeidslust onder het dienstpersoneel en de uiterst geringe arbeids prestaties. Stakingen in allerhande bedrijven hebben ook op het platteland orde en rust verstoord. Men koestert allerwege gegronde vrees, dat in dit voor jaar en in den aanstaanden zomer ook de landar beiders door stakingen de volksvoeding in groot ge vaar zullen brengen. HUISHUUR. New-York heeft ook zijn huizennood', en New-York heeft dus ook zijn huiseigenaren die van dien hui zennood onmatig profijt trekken, en menschen die in huizen gokken.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1