Raad Nieuwe Niedorp. Woensdag 7 April 1920. 63ste Jaargang No. 6597. Vergadering van den Baad op Woensdag 7 April 1920, des middags 2 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer P. Koopman, burgemeester, secretaris de heer P. Haringhuizen. Voorzitter heet' de heeren welkom en opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen die onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Gaijaard of er nog stappen zijn gedaan ten opzichte van aankoop van goederen van de textielfabriek Voorzitter zegt, dat aan' Pool is opgedragen de goederen te laten zien bij Brouwer, Keuken en Van Leijen, opdat die de verhouding en prijzen zouden kunnen vergelijken. Mij: persoonlijk heeft Pool nooit het resultaat van dat onderzoek meegedeeld, doch van1 den secretaris heh ik gehoord dat van Leijen en Brouwer er geen heil in zagen en ze de goede ren in hun zaak niet aanwenden. Ze meenden dat het niet iets was er werk van te maken. Waar de heer Pool juist ter vergadering komt, vraagt voorzitter den heer Pool rapport van het onderzoek uit te brengen, dat hij voorzitter had be boeren mede te deelen. De heer Pool noemt het zeer gemakkelijk, de menschen hier hadden beter en goedkooper goed, alleen van Keuken is geen antwoord gekomen. De heer Gaijaard zou liever hooren van den secretaris hoe deze er over denkt. Toen spr. op de secretarie was, kwam Brouwer vragen of de secre taris eens naar de stalen kwam kijken. De secretaris zegt, dat, zooals de heer Gaijaard weet, hij op dat oogenhlik geen gelegenheid had do stalen in ,te zien en later waren de stalen weg. De heer Pool meent, dat men er toch geen Ver stand van heeft. Dat is een verwaandheid die de heeren zich toeëigenen, Secretaris weet dit nog zoo zeker niet De heer Gaijaard zegt genoegen te-nemen' met het rapport van Pool. Hij ziet er nu toch geen voor deel in. Voorzitter deelt nog mee, dat hij er geen ver atand van heeft, maar zijn vrouw veroordeelde het goed ook en deelde mee d;at de goederen hier niet voorkomen, vooral dat blauwe goed niet. Daarom hebben B. en W. er geen werk van gemaakt Ingekomen stukken: a. F.en exemplaar der verordening betreffende de eeraeenschappplijke regeling omtrent de toelating van kinderen uit deze gemeente tot de openbare la gere. scholen te Hoorn. Bericht, dat het reglement van orde voor de Raads vergaderingen alhier door Ged. Staten voor kennis geving is aangenomen. b. Het suppl. kohier voor den Hoofdelijken Om slag en het besluit tot verkoop van grond aan de i.ouwvereeniging. Beiden door Ged. Staten goedge keurd. Het proces-verbaal van ikasverificatie over (het le kwartaal 1920, aangevende dat in kas was en be hoorde te zijn de som van f 1017.54. c. Verzoek van de Vereeniging van Gasfabrikan- ten om indien alhier reductie op gasprijzen, wordt verleend, deze niet meer toe te passen. Hier is nog oude prijspolitiek van1 toepassing en woïdt het schrijven voor kennisgeving aangeno men. d. Missive van de tAfd. Noordholland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren over het salaris van Secretarieambtenaren. Ook dit stuk is alhier niet van toepassing. e. Rapport van den directeur der gasfabriek al hier, omtrent de aanschaffing van een nieuwen gas houder. f. Voorstel van de Gascommissie om over te gaan, hetzij tot het bouwen van een nieuwen gashoudei met een nuttigen inhoud van 1000 kub. M. en welke eventueel later getelescopeerd kan worden tot 2000 kub. M., hetzij tot, het bouwen van een gashouder van 600 kub. M., direct uitgebouwd 'tot '1200 kub. M. g. Verslag van de laatstgehouden vergadering dei Gascommissie. De gasddrecteur, de beer Meijer, leest zijn rapport voor en wijst er in. dat rapport op, dat voor een goede exploitatie de aanwezig zijnde gashouder be slist ontoereikend is voor het bedrijf, aangezien reeds in 1919 een etmaal gasatfname is geweest van 1100 kub. M. en thans na de kort geleden aange brachte stormschade, de nuttigie inhoud van den gashouder hierdoor slechts 150 pet. bedraagt. Het staat onomstootelijk vast, dat dit pet. absoluut on voldoende is wat betreft de bedrijfszekerheid, daar een kleine bedrijfsstoring, waardoor 'de productie eenige uren zou moeten worden stopgezet, in het drukst van het gebruik, reeds tot gevolg kan heb ben dat de gaslevering zal moeten worden onder broken. Ook bij eenige malheur met dezen enkel- voudigen gashouder, kan direct, stagnatie in de af levering van gas het gevolg zijn. Door aanschaffing van een tweeden gashouder van voldoende capaciteit, zullen de hierboven ge noemde bezwaren' zijn opgeheven en een groote be drijfszekerheid worden bereikt. Door oprichting van een gemeentelijk electrici- teitsbedrijf zal het gasverbruik voor verlichting ver minderen, maar niet dn zulk een mate dat .dan de aanwezige gasberging voldoende zou zijn, aangezien het gasverbruik voor kook- en verwarmingsdoel- einiden zóó is gestegen, dat zelfs dn die maand F'ebr. van dit jaar het gasverbruik, 's morgens 6 uur tot 's avonds 6 uur, dus in' een tijd dat absoluut geen gas voor verlichting wordt toegepast, even groot en vele malen zelfs grooter was dan het gasverbruik van; 's avonds 6 uur tot 's mor gens 5 uur. Het gasverbruik voor andere doelein den dan voor verlichting is op zich zelf reeds zóó groot, dat daarvoor een tweede gashouder noodig is, en niet alleen technisch veel beter is, maar ook vooral een groote verbetering zal brengen in! den arbeidstoestand, zonder het aantal arbeiders uit te breiden. Als de gasberging blijft al3 ze is, zal bij een 8-uren dag het stokerspersoneel met 2 man moeten worden uitgebreid, terwijl de .terreindienst één man- zal blijven eischen. Voor vergrooting gasberging is uitbr eidingskapi- taal noodig, waarvoor rente en aflossing moet wor den betaald, maar daar tegenover staat besparing van loon van .twee arbeiders, terwijl do arbeids tijden van het personeel toch even gunstig kunnen worden. Door een tweeden gashouder kan ook gas wor den geproduceerd van meer constante qualiteit, ter wijl als eventueel tot het aanschaffen van' een wa- tergasinstallatie wordt overgegaan, het ook noodig is meer dan één gashouder te bezitten. Bij aanschaffing van een tweeden gashouder zal de tegenwoordige kunnen worden gerepareerd zon der stagnatie in het bedrijf, terwijl anders de gas- veibruikers geruimen tijd van gas verstoken zul len zijn. Geadviseerd wordt aan te schaffen een tweeden gashouder met een nuttigen inhoud van 1000 kub. M,, welke eventueel later kan worden, getelescopeerd tot 2000 kub. M. Deze te koopen van de firma Aug. Klönne te Dortmund, wiens aanbod tot 15 Maart «•k. geldig im, Vólst lezing verslag gascomralssieveïgadwing. tilt de vergadering der gascoraraisste op 5 Msart vermelden wil dat de directeur meedeelt, dat de kofenprija met 10 pet, is verhoogd en stelt deze voor, met ingang van 1 Maart dien gasprm met 2 cent per kub. M, te ver. hoogen. Dit wordt goedgevonden- Is ingekomen het rapport over de aanschaffing van een tweeden gashouder eü wordt besloten tot aanschaf fing te adviseeren. Uit hot verslag der gascommissie op 25 Maart mei den wijdat voor de geldleening voor een 2en gashou der slechts één aanbieding js, nl van GeaL-crodiety tegen, 6 pot, koers 96 pet. met aflossing in hoogstens 2() jaar terwijl ook nog 1 pet provisie daarbij komt Deze lijkt niet aannemelijk en zal nog elders worden geprobeerd. Medegedeeld wordt, dat van de firma Klönne aan bieding is ontvangen voor een gashouder op f 36422. De voorkeur wordt gegeven aan een Hollandsche firma in verband met den heerschenden toestand in Duitsch. land. Is een aanvraag ingekomen tot aankoop van pi ml 2 snoes grond voor bouwterrein van het aan de gas fabriek. bek oorend terrein aan den Winkelerweg. Den grond wü men onder nadere goedkeuring afstaan te gen f 1.25 per vierk. M mits over de gebeele diepté en van het meest oostelijke gedeelte. Als voorloopig de uitgaven voor die nieuwe achtretorts oven, buiten beschouwing blijivenv kan aan Winkel worden uitgekeerd f 7336.71, aan N. Niedorp f'8951.73, doch nu moert een gedeelte van de geheélé uitgaaf ad. f 9610 voor dieizen. oven op 1919 worden geboekt. De directeur zegt, dat de bedragen voor rente en aflossing voor Winkel en N. Niedorp respectievelijk over 1919 zullen zijn pint f 5100 en f 6440 en zal het in verband met de genoemde uitkeeringsbedragén mogelijk zijn zijn, plm f 4000 van het geheele bedrag af te schrijven. Dit wordt goedgevonden. De heer Gaijaard vraagt, of de verzekering kan wor den gegeven, dat als een nieuwe ketel wordt aangé- schaft, nij 8-urendag en 45-urige week voldoend^ per soneel aanwezig is. Spr. vraagt, waarom of de gas commissie juist inlanasch fabrikaat wü en waarom geen Duitsch fabrikaat. Met den lagen koers is dat voordoeliger. Spr. vraagt, of de gashouder tegen storm schade verzekerd is. Is dat niet zoo, dan raadt spr, het aan. De heer Meijer zegt. dat met 2 gashouders er vol doende personeel is, dat zij, den 8 uren werkdag krijgen en 45_urige werkweek en om do 14 dagen een .Zonf dag vrijL De heer Gaijaard vraagt, of het personeel niet te voel wordt afgejakkerd. De heer Meijer: Minder dan thans. De heer Visser wijst er op, dat met het oog op den toestand in Duitschland het zeer riskant is daar een gashouder te bestellen. Bij, bestelling moet i/ö gestort worden. Va "bijl aankomst en 1/3 bij èinde van het werk. En nu is het zeer gevaarlijk Va van het bedrag op een Duitsche bank te storten. De heer Meiier zegt dat moeit worden gestort op een Duitsche bank. Bij; een HoUandsche firma moet echter 40 pet. worden gestori De Hollandsche firma bestelt zijn platen echter toch in hoofdzaak bij een Duitsche firma. De heer Gaijaard meent, dat als bij een soliede Duit sche .firma wordt besteld, het gevaar en risico niet zoo groot is. De heer Visser wijst er op, dat Dortmund ligt in het meest gevaarlijke terrein. De heer Gaijaard meent, dat wanneer men met eén solide firma onderhandelt, die firma, indien züji door terreur, zooals de' heer Visser zegt, dei boel kwijlt raakt, zich op zal moeten werken en die firma zal dan wel aan haar verplichtingen blijven voldoen. De heer Visser wijst op hetgeen tegenwoordig ge lezen wordt over den toestand in dat gebied ien .waar door men geen zekerheid kan hebben. Spr. wijst op het vernielen van de mijnschachten, 'waar blijft op deze wijze de zekerheid? Maar we zijn nog niet zoo ver en zoh'den den aankoop nog óverwegen. De heer Gaijaard' ineent% dat het nog de vraag is, al zijn we dat Va deel kwijt of we dan duurder uit zou den zijn door aankoop in 'Duitschland. Voorzitter gelooft niet, dat het verschil zoo groot zal zijn. Wat betreft de verzekering tegen stormschade, deélt de heer Meijer mede, dat de( aetel vérzékérd is té-^ gen stormschade. Voor den heer Visser is het de vraag of de schade vorig jaar nu wei zoo groot was. Het is meer de armoede geweest, die het bedrijf door het ongeval ondervond. De heer Gaijaard: Zou er niet anders verzekerd worden dan de feitelijke stormschade? Er is toch enorme schade geleden door het gasverbruik doordat zooals spr. hoorde, zooveel duizend kub. M. gas is verloren geraakt. De heer Meijer: Neen, pardon, dat ïs niet het geval geweest. Er is geen gasverlies geledén, hét gé val was, dat de ketel scheef was gezakt cn nu moeten we den ketel op diepte houden. De ketel hééft daar door niet de capaciteit van voorheen. Uit de verdere mededeelingen blijkt, dat de kétél nu 550 kub. M. inplaats van 600 ktibl M;. gas kan bevatten. De heer Gaijaard vraagt, eten heer Meijer, hoe dezé denkt over een grootste en kleinste ketel De heer Meijer leest nu een uitvoerig rapport voor, dat door hem is opgemaakt en waarmee ae gascom missie niet bekend is. In het rapport wórdt gewezen op de noodzakelijkheid van deze uitbreiding met het oog op de bedrijfszekerheid. Werd geen 2e gashouder aangeschaft, dan zou met 'het oog op de invoering van den 8_uren<Jag een vermeerdering van uitgaveto ontstaan, die een verhooging van gasprijs van 1.03 cent zou veroorzaken. Voor het aankoopen van een gashouder had de heer Meijer oorspronkelijk gedacht een maximum1 van f 50000 te moeten vaststellen, f 50000 tegen '6 pel rente 's jaars met een aflossing in 20 jaar zou de exploitatiekosten van het bedrijf Ver- hoogen met jaarlijks f 4825. Hier gaat af, door gas besparing'f 650, zoodat de exploitatiekosten met f4175 worden verhoogd, of een gaspriisverhooginc van ,1.06 cent. Voor een verschil van 0.03 cent wordt dus een zeer groote bedrijfszekerheid verkregen. Rapporteur wijst nu voorts op het groote bezwaar dat ae belangen van de gas verbruikers te Winkel en Nieuwe Niedorp nfet gelijkelijk worden bereikt, en wel door de overeenkomst tusschen beide gemeéntéij Indien toch de kosten verhoogd worden door meer dere uitgaaf aan arbeidsloon, aan zullen de verbrui kers zoowel te Winkel als te N, Niedorp 1.03 cent meer móeten betalen, en wel In verhouding met hét gasverbruik. Volgens overeenkomst zal de verhou ding anders worden bij meerdere uitbreiding van het bedrijf. Rapporteur komt "ha berekening tot de slotsom dat de gasprijs voor Winkel zou moeten worden ver hoogd met 2.03 cent, die voor N. Niedorp miet 1.37 cent, zoodat de kosten voor Winkel 0.66 cent meer bedrogen dan voor N. Niedoip. De "invoering van den S.urendag geeft Winkel een verhooging van 0.73, of een verschil met N. Niedorp van 0.07 cent Rapporteur eindigt zijn rapport met erop te wijzen, dat de goede' werking van het bedrijf lijdt, door dit verschil en gasprijsverhooging medebrengt voor Win.-1 kol en daardoor ook voor N. Niedorp. De heer Wiiken wijst er op, dat dit laatste rapport van den heer Meijer ook voor de leden der gascom- missia Dieuw is. Voor een goede exploitatie is het noodig, dat wij de overeenkomst met de gemeente Winkel herzien en zal een bespreking der beidé ra. den over deze zaak noodig zijn. Thans is het zeer ongewenscht óm daar verder op in te .gaan, omdat ook eerst de gascommissie dit dient te bespreken. En thans meen ik, dat alleen moet .worden beslist of de raad van N. Niedorp er voor is, een gashouder te bouwen en daarvoor een geldleening .wil aangaan Dan kan de heer Meijer doorgaan en nieuwe olferten vragen. De heer Visser wil een machticing aan de gascom missie voor het aangaan ©ener geidleeaing van f 50000,. ▼oor N. Niedorp f 30000. Wat tfe heer MWTer heeft aangevoerd, is een belangrijk punt, maar kan hier niet worden beslist Een oplossing moet er echter komen. De voorzitter meent, dat een geldleening van f 60000 beter ls. De heer Gaijaard vraagt, of, als de buitenwijken worden aangesloten, als straks de materialen -wat goedkooper worden of de gashouder van 500 kub. M. aan groot genoeg is. Is dat niet het geval, dan is spr. voocr de grootste. De heer Meijer acht die van 1000 kub'. Ml dan noodig, die kan desnoods tot 2000 kub. M. worden uitgebouwd. Het verschil is niet zoo groot, nl f 5000 a f 6000. De heer Wit vraagt, of het niet mogelijk is, nog wat te wachten met het oog op' den buitenlandsche(Tï toestand en we kans hebben dat de gashouder wat goedkooper wordl Spr. vraagt, hoe lang of het duurt» De heer Meijer zegt, ongeveer 8 maanden na bé- stelling. Wachten, antwoordt hij, wij hebben al reeds lang gewacht en het* is steeds duurder geworden. De heer Wilken wijst er óp, dat met het oog op het bedrijfszekere een nieuwe gashouder béslist noodig is. De Raad adviseert algemeen tot aanschaffing van den grootsten gashouder ien keurt algemeen een geldlééning van f 30000 goed tegen 6 pd, aflossing in 20 'jaar. h. Voorstel van de Oascommi'ssie om met ingiam» van primo Maart den gasprijs te verhoogen met 2 cent, word t dus 21 ct. B. en W. adviseeren daaraan te voldoen. Allen voor. t Verroek van de Ambachtsschool te Hoorn om de bijdrage van deze gemeente voor die inrichting te verhoogen' met f160.— per leerling vanaf 1 Jan. 1919, dit in verband met de stijging der salarissen, materiaal prijzen enz, In 1919 'bezochten 3 leerlingen uit deze gemeente deze school en in 1920 zal waar schijnlijk 1 leerling den cursus volgen. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken, voor- namelijk, omdat de instandhouding dier school geen speciaal gemeentelijk (belang geldt, althans niet voor deze gemeente, maar meer gewestelijke-, zoo niet 'rijksbelangen raakt. De heer Gaijaard betreurt het dat op deze wijze misschien de school gevaar loopt, maar geeft met de andere heeren zijn stem aan het voorstel van B. en W. j. Verslag van de afdeeling 'Winkel der Vereent- 1919 bevordering van het Vakonderwijs ovet 'Hieruit blijkt, dat 4 leerlingen der gemeente Nieu we Niedorp van dit onderwijs gebruik maken. k. Verzoek van de Weesmeesters der Ned. Her*. Weezenadminlstratie alhier om met den Raad een bespreking te mogen houden over het in gebruik geven van een gedeelte van het voorste Zaagmolen- weid je voor een kinderspeelplaats. (B. en W. zouden daartoe in de volgende verga dering gelegenheid willen geven. Wordt goedgevonden met de Weesmeesters- eens te praten. Ingekomen is het verzoek van eenige ingezetenen om de Zaagmolenshaven, het voorste Zaagmolen- weidje, voor zoover dit niet voor het speelterrein wordt afgestaan en het Zaagmolenpad voor een ge deelte, kosteloos aan hen in gehruik te geven ora door het opknappen en in exploitatie nemen van de haven en beplantingen op het omliggend terrein, dat dorpsgedeelte zooveel mogelijk te verfraaien. De heer Gaijaard oordeelt dat deze beide voor stellen, het vorige der weesmeesters en dit der in gezetenen, eigenlijk gelijk moeten worden behan deld. Spr. meent dat als er grond voor een speel plaats af gaat, er van een fraaie beplanting geen sprake kan zijn en het verfraaien om het natuur schoon niet behoeft te worden opgenoemd. De bei de voorstellen zijn met elkaar in finale tegenspraak. De heer Visser is het hiermee niet eens, het heeft met elkaar niets te maken. De ingezetenen willen het achterland, terwijl de weesmeesters een klein voorgedeelte voor speelplaats Willen. De heer Gaijaard zegt, dat er voor speelplaats een belangrijk stuk noodig is van het op zich zelf zeer smalle weidje. En als nu de kleine kinderen zonder toezicht of weinig toezicht daar spelen, zal eenige beplanting spoedig in het gedrang komen. Het zou spoedig genoeg blijken dat deze beide za ken niet samen gaan. De heer Wilken acht het noodig nu eerst eens te hooren of demping van de iZaagmolenhaven mo gelijk is. Spr. vraagt naar het rapport De heer Gaijaard wil deze zaak in de volgende vergadering bespreken. Spr. wijst op den school- bouw en zegt dat als er een nieuwe school noocfïg is, ze daar moet worden' gebouwd. Dat is de alge. meene opinie. En als er nu eerst een speelplaats komt met beplanting enz., en de school moet daar komen, zijn deze kosten alle voor niets gemaakt, dus spr. wil eeTst een beslissing hóoren over den schoolbouw. Voorzitter doet mectedeeling over het onderzoek door den heer P. Smit gedaan naar de kosten van demping van de Zaagmolenhaven. Noodig zal zijn 1100 kub. grond, waarvan de kosten 'totaal zullen beloopen met inbegrip van afgraving enz. f 1784. Voorzitter fcegt, dat deze zaak een eigenaardige wending neemt en spr. had wel gewild dat de heeren eerder met hun rapport waren gekomen. Spr. blijft voorstander voor het dichtgooien van de haven en dan beplanten. De heer Gaijaard* En dan éen vijvertje in het midden. Ik geloof wel, dat de heeren wel allen er van zijn overtuigd, dat de toestand van thans zoo niet "kan blijven. Den heer Visser doet het werkelijk genoegén dat er stroomingen in de gemeente zijn. die net werkéliik mooie plekje dat de gemeente daar heeft, daar wil len benouden. De heer Gaijaard zegt. niet tegen het natuurschoon te zijn. Wat spr. van plan was heeft ook hij voorge. steld met het oog op natuurschoon en naar aanleiding daarvan hebben misschien ook anderen er aan ge ■dacht het op te houden. De heer Visser wil de zaak 'dan verder bij de „com missie in bespreking brengen. Het plan was om een brug over de voorsloot te leggen. Voorzitter: Nou, nou, regelmatig is de raad van plan de voorsloot ruim té houden. De heer Visser: Daar kunnen we het later dan over hebben. Voorzitter gevoelt er niet veel voor, daar een speél- plaats te hebben. Daar hecht spr. niet de minste waar de aan, enkele kinderen maar, die daarvan zouden profiteeren. De kinderen van 't Veld, Moerbeek énz. zouden er nooit van profiteeren, omdat de ouders het niet zouden toelaten, dat de kinderen daar spelen. Het zou misschien voor 'een jaar gaan, maar volgend jaar zouden de oudere kinderen den boel hebben gé sloopl Dc heer Visser meent, d.at dat een zaak is die met Weesmeesters kan worden besproken. Voorzitter: Jawel, maar ik voel toch jnlet veel voor een speelplaats. De heer wilken heeft door het rapport .deh indruk gekregen]; -hoewel het er niet In staal dat men meende, dat de Raad de zaak onoordeelkundig zou behandelen..... Voorzitter: Dat we niet toerekenjiaar waren. De heer Visser: En dat vond ik èrg onaangenaam. Spr. heeft Maandag een 3.tal leden van die commissie gesproken en die hebben gezegd, dat dit in geen geval de bedoeling was. Spr. heeft gedacht over het plan van Voorzitter en den heer Gaijaard, om te dempen en spr. wijst in verband daarmee op het gebrek dat we hebban aan een terrein voor voetbal en korfbal Wanneer we nu tot demping overgaan, zou het achterste gedeelte daarvoor een goed ténréin zijn en een dergelijke oplossing zou niet veel kosten Spr. zou daarom voorstellen met de Weesmeesters dn rrerimlMift te raadplegen over de demping. nw*t beplanting. Het leggen van een hriig zou een belangrjtk .onderhoud vergen. Spr. vindt het prachtig, dat de Weesmeesters zien voor de zaak interesaeérén en hun portemonnal© ervoor beschikbaar willen stellen. Voorzitter zou er niet tegen zijn, dat de Web meesters hun portemonnale beschikbaar stellen, maar dat de gemeente dat doet. daar zou spr. niet voor zijn. De heer Gajjaard wijst er nog eens öp, dat voor demping er grond genoeg is, terwijl de heer Wilkoa zegt .dal het achterstuk het slechtst is. Misschien ver dient het overweging over de helft ©cn dam te leg gen en het „wekeind open to laten voor sportteraeüx. Voor dan «en speelplaats, in het zrdiden plantsoen iKQ achter sportterreifl. De heer Visser zegt, dat er nu zoowat 3 vooratellen zijn en het verbaast spr. dat de hoeren er nu zoo. voel geld voor over hebben. Voorzitter: Zooveel voor over hebben? De heer Visser: Zeker, er wordt van de gemoénté een uitgaaf van 1 1784 gevorderd en wij vragen alleen" oen deel van de huur. Spr. hoort met genoegen, tfat de heeren er zooveel voor over hebben. Voorzitter: Dat is nog maar een opvatting van u.. De heer .VisserIk hoor toch, <lat verschillend^ heeren voor demping zijn. De heer Wilken verwacht, dat, waar de commissie toezegging aan de Weesmeesters hebben gédaan tot medewerking, rij die medewerking aan den Raad niet zullen weigeren. Spr. meent Verder, dat al kostte het "dempen f 2000, dan zou spr. zeggen, doe faet,! want later heb je het pog als bouwterrein. Aan jva- ter heb je niets. Dc heer Borst: Maar als de school er nu komt? De heer VisserAls dc school er komt verandert alles. Dc heer Wilken oordeelt, dat er niets pp tegen is, voor de school een groot, terrein te hebben. Voorzitter zegt, dat een speelterrein voor de school wel goed is, maar zonder meer een speelterréin, daar gevoelt spr. niets voor. De heer Borst: Zouden het zulke vandalen zijn. denkt u dat? De heer Wilken zou graag willen, Ifat Smit ©eO kostenberekening ""maakte van het andere plannetje, om de helft af te dammen en dan het achterterrdn droog te maken. De heer Visser verwacht, dat de kosten van dat plan heel wat minder zouden wezen. De lieer Wilken meent, dat daardoor misschicjri aan alle plannen tegemoet kon worden gekomen. De heer Visser meent, dat detz© kwestie dan vérdér in 'een vergadering met "Weegmeesters ,én commissié moet worden besproken. Heit eind is, dat besloten wordt, een conferentie te houden 'itioor den Raad met de Weesmeesters en daarna mot de commissie uit de ingezetenen, om zoo mogelijk te konten tot een algemeen ge wens oh té op. lossing. lm verband met de vastgestelde regelen, waarme de Gedeputeerde tSaten bij de beoordeeling der ver ordeningen, bedoeld in art. 26 undecies 3e lid, der wet op het Lager Onderwijs, rekening houden, stel len iB. en W. voor de ter zake door dezen Raad vast gestelde verordening zoodanig te wijzigen, dat: a. de jaarwedden in maandelijkscbe termijnen worden uitbetaald; b. ingeval van ziekte gedurende een jaar de volle jaarwedde en daarna gedurende zes maanden de helft der jaarwedde wordt genoten; en c. aan de gehuwde onderwijzeressen gedurende het verlof wegens zwangerschap en na de beval ling de volle jaarwedde wordt uitgekeerd. Naar aanleiding van een bijgevoegd schrijven van Ged; Staten stellen B. en W. verder voor te bepa len, dat in geval van verlof buiten de gevallen be doeld in de artikelen 3 tot en met 6 der verordening de geheel e jaarwedde wordt ingehouden'. Algemeen goedgevonden. Ged. Staten wenschen voorts, uit overweging dat in Hoogwoud en voor de gemeenschappelijke school aan de Langereis de huurwaarden van vrije wonin gen der hoofden van- scholen op f 250.zijn 'bepaald, deze ook voor onze gemeente op dat bedrag te zien vastgestelde Voorgesteld wordt daaraan te voldoen. De heer Gaijaard is van oordeel, dat de fout hier schuilt in de gemeenschappelijke vergadering te Hoogwoud gehouden. Daar heeft mem de huur waarde van de school te Langereis bepaald op f250. terwijl die bedragen voor de hoofden hier zijn be paald op f 150.Dat heeft bepaald de aandacht van Ged. Staten getrokken. Spr. wil zich echter niet neerleggen bij het advies van Ged. Staten, maar daartegen protesteeren, Ged. Staten zijn toch niet op de hoogte der plaatselijke toestanden. De heer Visser meent, dat wat Gaijaard' zegt, niet geheel juist is. Van Ged. Staten is een brief geko men en daar is gewezen op het huis van het school hoofd aan het Veld der bijzondere school. Toen heeft de secretaris opgezonden een uittreksel der notulen en naar aanleiding daarvan is dit schrij ven van Ged. Staten gekomen. De heer Gaijoardi is door dezs mededeeling nog versterkt in zijn oordeel en epr. meent, 'dat juist döor het besluit van de gecombineerde vergade ring, waar verschil is gebracht tusschen het huis te Langereis en die in onze gemeente, Ged. Staton tot hun opmerking zijn gekomen. Als onze raadsleden beter waren opgekomen op die gecombineerde ver gadering en de stemming daar zuiver wo.9 gehou den, dan had de zaak niet dezen' loop genomen. Spr, wijst er op hoe het huis van het schoolhoofd in Hoogwoud op f125 a f175 huurwaarde is bepaald, dat is belangrijk lager dan te Langereis en ook dan te Aartswoud en Weere, waar ook de huizen be ter zijn. Spr. wil eveneens bij dit protest aan1 Ged« Staten probeeren om de huurwaarde voor Lange reis verlaagd te krijgen op f150. De heer Wilken oordeelt, dat de Riaad' niet anders dan met het voorstel-Gaijaard kan meegaan. 'Dat is toch geheel in den geest van het vroeger genomen besluit. Aillen zijn hier voor, ofschoon de heer Visser er niet veel resultaat van verwacht. iln velband met een bericht van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie, dat een uur langer openstel ling van het telefoonkantoor f100.per jaar zal moeten kosten plus eventueel meerdere kosten, daarop vallende, stellen SB. en W. voor een dergelijke langere openstelling te verzoeken op conditie even wel, dat de aangeslotenen 50 pet. der kosten beta-< len en de gemeente Oude Niedorp naar gelang van het getal aansluitingen in die gemeente bijdraagt. Oude Niedorp moet van de 50 pet. die Nieuwe Nie dorp moet betalen B/.10 betalen. De heer Wit vraagt of de bijdrage der gemeente nu niet te hoog is in verband met wat de aange slotenen betalen. De andere heeren meenten, dat het een algemeen belang is en eigenlijk de gemeente alles wel kan betalen. A'llen voor. De Burgerwacht in 't Veld verzoekt tot dekking harer kosten over 1919 een subsidie van f30.~. Bio subsidie is berekend naar het aantal loden, dat deza Burgerwacht telt onder de ingezetenen van deze ge meente. Er wordt gevraagd naar het advies van B. cn W. Diat is er niet, zegt voorzitter en nu wordt ge lezen een correspondentie van den burgemeester, waaruit blijkt, dat voorzitter de Burgerwacht er kent en. verklaart deze te zullen gebruiken als hef voor de veiligheid noodig is. Spr. vertelt hoe h1J twee officieren.uit Den Haag heeft gehad en gezegd heeft de Burgerwacht hier niet noodig te vinden, er niet mee te sympathiseeren. De heer Borst zegt dat hier allen het christelijk beginsel aanhangen en dat is antimilitaristisch. De Schrift zegt: die de wapenen draagt, zal door de wapenen vergaan. Daarom is spr. tegen oen Bur gerwacht. In Nieuwe Niedorp is men vrij algemeen tegen heit militarisme, tegen de Burgerwacht en daarom kan spr. het niet goed vinden er f30 sub sidie aan' te geven. Spr. wijst er verder op, hoe hij in (Het Veld kinderen sa# loop en met een geweer,

Schager Courant | 1920 | | pagina 7