De crisis in Duitschland. Raad Nieuwe Niedorp. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De nieuwe schutsluis te Rustenburg. Coöperatieve Zuivelfabriek „West-Friesland", Boterprl|s vanaf heden f 2.90 per K.B. verhoop. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. 21325 21360 21367 21376 21392 21469 21537 21559 21593 21682 21737 21743 21768 21800 21804 21812 21826 21846 21809 21945 21958 21974 22058 22154 22177 22300 22375 -387 22396 22410 22-122 22435 22501 —509 —577 22619 22046 22652 22608 22701 —749 —755 22787 22793 22854 22877 22911 22958 —960 22980 22985 2o Klasse, le Lijst: 2828 m.z. 2868, 5205 m.r. 5215, 6326 in.2. 8326, 12769 m. 12767, 13152 m.z. 16152, 13715 13725, 14321 m.z. 14361, 20246 m.z. 20217, 21018 m.z. 21047, 22140 nys, 22210 22906 m.z. 22916, LANCHDIJXEH GROENTEVEILING. BrOok op L. 7 April. 'Roode kool A f 13.50, id .B f5.50, gele kool A f6.a f8.90, id. B f 4.40 -a 5.80, 'Deensclie wit te kool A i6.30 a 7.70, wortelen f2 a f2.30, rabar ber f2.80, bieten f2.50, uien f 8.30 a f 10.90, id. 2e soort fl a 1.40. Alles-per 100 K.G. Aanvoer 3275 K.G, roode kool, 17950 KXr. witte kool, 8050 K.G. gele kool, 3750 K.G. wortelen, 7800 K.G. uien, 200 K.G. rabarber, 1500 K.G. bieten, NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 7 April. Grove uien f 10 a 11.20, peen f 1.90 a f2.50, roode kool fll a 12.60, kleinere f9 a 11, uit schot f4 a 6, gele kool f7 a 9.20, kleinere f6 a 7, Deensche witte f7 a 8.30 kleinere f6 a 7, iSOflAiGEiN, 8 April 1926. 8 Paarden f200 a 800, 107 igeldekoeien, mag., f200 a 600, 98 idem vette f 450 a 950, 40 k'alfkoeien f350 o, 650, 35 vaarzen f200 a 450, 25 pinken f 100 a 140, 313 nuchtere kalveren, f 15 a 35. 325 ovcrhouders f 44- a 80. 6 bokken en geiten f 5 a f20, 13 varkens, mbg. 'f 60 a 105, 53 idémi, vette p. Kg. f 1.50 a 4.88, 68 'biggen f 35 a 45„ 12 konijnen 1 a 2, *kipp-en f 2 a 2.50t, 70 Kg. boter f 2.55 a 2.75, 8042 kipoieren, I 9 a 9.50, 4183 eendeieren f 8.50. Woensdag ls onder groote belangstelling do nieuw gebouwde Schutsluis te Rustenburg officieel ge opend door den Dijkgraaf van GeesLmerjVtnjbacht, dien heer G. Bos te Oudorp, Deze opening geschloddo na mens het Bestuur van Geeatm er-Ambacht in bijzijn van vele gonoodigden, De spreker bracht in een dankbaar gestemde rede hulde aan allen, die de uitvoering van dit zoo belangrijke werk hadden mogelijk gemaakt en tot stand gebracht, Vooral dankte hij de initiatiefnemers,en de polder- en ge meentebesturen en vele anderen voor hunne gel delijke bijdragen, speciaal ook de suikerfabriek „Holland" en den heer P, Verburg te Noordschar-' Woude voor hun krachtigen en doorzettenden steun. Sterk deed. spr, naar voren komen de vele moeilijk heden, die het comité te overwinnen had; gehad, me de vooral door de geringe medewerking, feitelijk te genwerking van GetL Staten, die aan andere plan nen de voorkeur geven; Spreker bracht hulde aan het comité dat al die moeilijkheden nu waren over wonnen en bekroond met de gereedkoming van dit belangrijke stuk werk. Hij hoopte en verwachtte, dat de sluis .zou beantwoorden aan de verwachtingen, die zoovelen ervan koesteren en dat zij zou blij ken te voorzien in de behoeften van een. groote landstreek. En hierna werden Bestuur van G. A. en génóo- digden verzocht plaats te nemen in twee versier de booten, op éen waarvan had plaats genomen het fanfarecorps van Ursem en onder de opwekkende tonen der muziek gingen deze eerste booten door de nieuwe sluis en was deze officieel ingewijd. Daarna nam de heer J, Wonder, schipper te Rus tenburg, staande bii nieuwe sluis, het woord!, en in een kranige speech bracht hij; hulde en dank aan allen, die dit voor de schipperij zoo prachtige en belangriike stuk werk hadden -tot stand gebracht. Gedeeltelijk in dichtmaat had; de heer Wonder fcijn gevoelens vertolkt on hij* oogstte oen daverend ap plaus van de talrijke aanwezigen. Daarna vereen igden zich bestuur en ©ehige getioo- digden in het lokaal van den heer Kok, waar door Burgemeester v. d. Heuvel van Urseml (op wiens gebied de sluis ligt) den eerewijn werd aangeboden. Menige heilwensch werd hier uitgesproken, net was een ge zellig en mooi .uurtje. Dankbaar was ieder gestamd, overtuigd ,dat Hier een goed en nultig werk was tot stand gebracht. Uitgenoodigd waren de verschillende polder- en ga meentebesturen, diebijdragen hadden verleénd, .én verder enkele personen, die zich voor de sluis hadden geïnteresseerd. Zoo merkten we o.a. op de Burgeiméés- ters Dekker van Obdam, —(tevens Statenlid), v. d. Heuvel van Ursem, v. Sloolen van Heerhugowaard (tevens Dijkgraaf van de Heerhugowaard) vertegen woordigers van de polderbesturen Hensbroek, Ursem. Hugowaarden, Mijzen, Spanbroek, enz., den heer Jac. Met, lid der Stalen en den heer -Lommer, vroeger Burgemeester van Ursem., thans te 'Castricum', enz. enz. Wij herinneren er-aan, dat te Rustenburg een gewoon keersluisje lag tueschen Raaksmaatsboezem en Geest- merambacht, dus alleen voor af tappin** yan water, Thans is -het 'éen schutsluis geworden, die ©ene zéér verkorte scheepvaartverbinding vorm tvan een groot middengebied met het zuiden. De omweg over Alk maar, is niet meer noodig. Voor dit werk heeft zich vooral geïnteresseerd de suikerfabriek „Holland" te Halfweg en de heer p. Verburg, die den ,su£kerbietén- verbouw -willen bevorderen Vermeldenswaardig is wel, dat door oudJBurgenreesf tor van der Steen te Spanbroek 40 jaar geleden eén dergelijk plan reeds bij Ged. Staten is ingediend. Jam mer, dat net zoo lange jaren heeft moeten duren, eér hot werk Is uitgevoerd, en dat dit nog wel door die belanghebbenden zelf is moéten worden to|t stand ge bracht Er dient nog op gewezen te tvonclen, dat deze' sluis bouw voor vele polderbesturen een eerste stap is tot werkelijke verbetering. Tallóoze vaarten en bruggen wachten nu op uitdieping, vérbreeding of verhoogiing om 'den goed schepen verkeer mogelijk te maken. HET HAVENCONFLICT. De scheepvaarivereemgtogen Noord' enZuid pu- ibliceeren een brief van minister Aalberse, waarin deze verklaart, hoewel hij zich. niet verantwoordelijk stelt voor een door andere gedane arbitrale uit spraak, 'hot toch in 'slanids belang te achten, dat een spoedig einde aan het conflict komt. De minister heeft met het stakingscomité op haar verzoek een onderhoud gehad en als gevolg daar van' is eon schrijven ingekomen van den Centralen Bond van Transportarbeiders mot de bereidverkla ring met de tegenpartij dn het geschil ito spreken, ton einde te onderzooken of er gemeenschappelijke grondslagen ter arbitrage voor het geschil bestaan. Ook. de Nedorlandsche Federatie van Transportar beiders, hoewel bekend le boe zij over arbitrage denkt, wilde eon dergelijke bijeonkomst bijwonen. En nu vraagt do minister hoe do scheopvoartver- oonigingon over zulk eon bijeonkomst denken. Deze hebbon don mindstor moegedeold aan zulk een con ferentie nlot to zullen' deelnemen, bekend als hun standpunt in dozo is. Zij wijzen er op dat de voor- waardon waarop het. werk kan' worden' hervat, In do pers zijn go public oord. Do minister hoeft nu gemeld zich van voivloiro Ju- menging to zullen onthouden. De minister schrijft: De zaken staan thans zoo: le. Do werkgevers willen geen bemiddeling aan vaarden, wel arbitrage, echter op voorwaarde, dat de geheele negeering di «arbitrale uitspraak voor hare verantwoordelijkheid neemt, een voorwaarde, waaraan de Regeering niet bereid is te voldoen; 2e. De Centrale Bond wil zich over arbitrage nog niet uitspreken, maar wil met de werkgevers een conferentie over de punten van, arbitrage, om daar na te beslissen, of hij arbitrage zal aanvaarden; Se. De Federatie wil geen aibitrage, doch alleen bemiddeling. Mijn poging om aan het conflict door arbitrage een eind te maken, stuit dus af zoowel op de onaan nemelijke voorwaarde, door do werkgevers gesteld, als op de afwijkende houding der Federatie, on de weifelende houding van den Centralen Bond. Nu de zaken zoo staan, zal ik mij van verdere po gingen onthouden, totdat ik verneem, dat er in de mecning der partijen een wijziging is gekomen, WIERIN G ER WAARD. Woensdag heeft alhier eeno keuring plaats gehad vanwege de provinciale commissie ter bevordering veefokkerij. Van de 6 aangeboden tweej. stieren wér den er 4 aangehouden; van de 24 eenjarigen, werden er 14 aangehouden en 6 toegelaten. De keuringscommissie bestond uit dc heeren Wilbr hens, Dr. Bakker en P„ D. Schenk. Eerstgenotimdie wegens ongesteldheid van den hoer E, Koster. WJEÏUNGER.WAARD. Do heer D„ Doets, alhier, heeft zijn huis met smederij uit 'de hand verkocht aan den neer F. Tauber, ifo Anna JPauiowna. WIERIN GER WAARD. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofd ingelanden, op Woensdagmiddag halivier, onder lei ding van den heer K. Koster Hz. Afwezig- de Heem raden J. A. Kaan en R. Kaan, wegens ongesteldheid^ terwijl van den heer K. A. Kaan to Alkmaar bericht is ontvangen ook om gezondheidsredenen iniet aanw-e,- wezig te kunnen zijn. Genoemde heer doet tevéns mededeeling ,dat hij hij ©ene eerstvolgendé vérkié- zing van .Hoofdingelanden niet meer in aanmerking wenscht te komen. Voorzitter zegt, dat we dit schrijven voor kennis- gaving kunnen aannemen on bij! de a.s. verkiezing kan hiermede rekening worden gehouden. We moetén dan ook in de plaats van den heer Jl>. Waihoer Hz., dio tot Heemraad is verkozen, een nieuw Hoofdingeland stommen. De door den hee rJ. K. Kaan voorgelezen notulen worden onveranderd onder dankzegging vastgesteld. Naar aanleiding; der notulen wordt medegedeeld, dat God. Staten oen wensch hebben geuit, .om niet 't rooien der hoornen, waagmed© eon proef is geno. men er om den andere één uit te nemen een paar jaar ta wachten, opdat dan beter kan worden beoor deeld. hoe de overblijvenden zich ontwikkelen. Van t bestuur der Landbouwtieutoonstellina to Scha" gen is een programma ontvangen, levens met verzoek voor oen der rubrieken een medaille beschikbaar té stollen,. Dijkgraaf zegt, officieus te hebben vernomen, dat door onze gemeente voor eqn goed bedrag is gjetéé- kend voor het waarborgfonds en stelt daarom voor, dit gewoon voor .kennisgeving aan te nemen. Goed gevonden, Dan is van hot Provinciaal bestuur van N.JHolland goedkeuring ontvangen omtrent de nadere vaststel ling salaris Dijkgraaf, alsmede de verordening op het hebben vaa brongasinstallaties. De verordening moet 30 dagen ter ijizage liggen, wat bij de bekendmaking moet worden, vermeld/ Dan deelt voorzitter nogmede, dat het vervoer van. grint en steenkolen 'ten behoeve van den polder voor ongeveer denzelfden prijs als verleden jaar wéér is toegewezen aan schipper Tuin, te 't Zand on dat de levering van grint is gegund aan de firma J. J. Oud- ktib. M. in ontvangst ©n Enkele wijzi gingen in de hoeveelheid bunders worden vermeld, terwijl voorgesteld wordt de termijne11 van betaling ba stellen op 17 April en 16 OoLober. Het kohier zal ter inzage liggen van110 tot 25 April, .Het aantal bunders in dozen polder is 1688.28.60. De .omslag is vaslge_ stald op l 28 per H.A. Alnu is aan de orde het bewust© adres van de aan den Westfrieschen dijk wonende landgébruikers, om bet óhderpad van den dijk te beharden. opdat men beter van en naar 't land kan komen. Dijkgraaf heeft toet den opzichtier eb de heeren E. Rijkes en Jb. Waiboer den 5 Februari j.1. het zaakje opgenomen. Volgens het oordeel der twee gé- noemde Hoofdingelanden zouden adressanten ten zeer ste gebaat zijn, wanneer van de onderpaden ongeveer 1200 M. en van de kluften 220 M. op nader te noemejn plaatsen veerden behard. Het Dag. bestuur van oor deel zijnde, dat der onderhoudsplicht dier paden jen kluften als toegang tot den publieken weg op do eigenaren der aanliggende landerijen rust. is echter gelet op het langzamerhand zwaarder onderhoud door veranderde cultuur en meer verscherpt toezicht, gé- voegd bij: hetgeen reeds op andere gedeéltén van dén dijk door het Polderbestuur is gedaan „genegen u voor te stellen, te besluiten dat ingeval genoemde éi genaren en gebruikers bereid zijn de te verhardén gedeelten voor afwatering te zorgen- en waar noodig te effenen, bet bemoedigde veriiardingsma teriaa 1 voor rekening van den polder te verschaffen. De benoodigde sintels, puin en .(of) grint zal dan vanwege dea pol der ,zoó nabij mogelijk bij het te verrichten weirk worden gebracht. Op. een vraag van den heer Groneman. wat de kosten zoo -ongeveer zullen zijn, wordt door den Dijkgraaf geantwoord van vermoedelijk, ongeveer f 1600. Over deze zaak ontspint zich wederom, een zeer breedvoerige discussie .die we niet allemaal zullen weergeven, omreden 't slot van da besprekingen toch nog was: nogmaals aanhouden. Do heer Rijkes begrijpt niet, da'L de Hoofdingelanden er zoo tegen op komen, het is een groote onbillijkheid. Da heer Jb. Waiboer zegt o.m, dat indien niet aan het geheele yerzoek wordt voldaan, adressanten eén afwachtende houding aannemen. Op andere voorsteden zal niet worden ingegaan. Do heer G. A. Waiboer stelt voor, dat adressanten zelf de onderpaden, en kluften zullen maken em dat de polder het onderhoud op zich neemt. De heer E. Rijikes heeft dan nog ©en ander voorstel en. wel dat de Polder alles zal betalen, nl. h,et ma ken van een en ander .en het onderhoud. De héér D. Kooiji vindt het een groot schandaal. Vooral dat Dijkgraaf nu nog permissie heeft gegeven om daar ta baggeren, het js gewoon een modderpoel. Da heer Groneman meent, dat dit buiten de zaak om gaat en vindt overigens 't idee van den heer C. A. Waiboetr zuiverder. m Nu er behalve het voorstal van, het Dag. bestuur nog twee andere voorstellen zijn, zou de Dijkgraaf nogmaals willen aanhouden, opdat de heeren nog eens rijpelijk over alle 3 voorstellen kunnen nadenken. Dit idee wordt in stemming gebracht en me(t 7 tegen 5 stemmen aangenomen. De .heeren P. J. Blaauboer, R. Bakker. G. A. Waiboer, P. Grin en Jb. 'Waiboer willen, 't nu maar afhandelen, terwijl de heeren K. K. Kaan, Groneman, K. Zijp, E. Rijkes, D'. Kooi] en A. D. Sleutel met den Dijkgraaf meegaan om de zaak nog 'oens aan te houden. ]>o hoer Rijkes vraugt .wat flj nu moeten doen tegen 't Dijkbestuur, omredien deze hoeren stééds op spoed aandringen. Do heer Groneman vindt 't vreemd, dat do hoeren Rhkies en Kooij dan gestemd hebben voor aanhouding. We zullen dus een volgende maai weer fyet onderpad opi 't programma hebben. Hierna is opn de orde benoeming secretaris. Do heer J. K. Kaan wordt met algemecne stemmen herkozen. Dijkgraaf zcgt< dat dit lang niet de le keer is. .feliciteert den hoer Kaan on hoopt dat hem do kracht en gezindheid moge worden gegeven om deze betrekking ook het volgende tijdvak wederom waar te nomen. De heer Kaan 'dankt voor deze woorden en hoc^t ook 'de kracht en de gezondheid te mogen hebben De hecrei; zullen begrijpen, dat 't op hoogen leef tijd steeds moeilijker wordt, vooral met de steeds meerdere werkzaamheden, doch wanneer wfeér op dén- zolfden steun van voorheen mag worden gerekend, zal het wel weer marchoeren. Applaus. Als commissieleden voor 1 nazien der rekening wor den aangewezen de heeren E. Rijkes K. Zijp en C. A. Waiboer, en als plaatsvervanger de neer R. Bakker. Rondvraag De heer K. K. Kaan informeert of er in verband met den waterstand aan de Tweewegen nog iets is gevonden. De opzichter licht toe, dat de duiker in het land van Gouwenberg door het riet wat verstopt was, doch nu weer in orde Ls. De .heer R. Bakker wijkt 'op dé rietschotten die op enkele perceelch aan dien Oostd'j'ic niet zijn opgeruimd. Dijkgraaf zal met'den opzichter onderzoeken. Dc neer Rijkes vraagt, of hij er nu met do andere adressanten over spreken mag. .vat hier is besproken. Voorzitter vindt er niets tegen en bovendien is de pers toch ook aanwezig en zullen ze 't dus wel lezén. Hierna sluiting. INBRAAK. Ten huize van een weduwe aan den Zijlweg to Haarlem is "een geldkistje met f600 ontvreemd. Twee jongens, die bekend hebben het geldkistje te hebben opengebroken, 'zijn aangehouden, f570 is nog teruggevonden^ Da rest was verteerd. STEENKOOL. Do steenkool heeft tegenwoordig heel wat te be- teekenen in de wereld. Men huivert al bij de ge dachte, hoe hot dezen winter moet gaan, als in En geland de mijnwerkers langdurig gingen staken on de steenkolenaanvoer uit Duitschland niet spoedig in orde komt Daarom is het een heuglijk bericht, dat de eerste lading Zuid-Afrikaansche kolen met de Rijndijk, van ,de Ho 1 land-Zuid-Afrika-1 ijnin onze haven is aangekomen. Cij zullen dienst doen als fa briekt en als bunkerkolen en het is nog maar een begin, want er zullen meer ladingen volgen. De aan voer geschiedt in overleg met ons distributie-beheer, en de merkwaardigheid ervan is dat deze kolen, die men zoo ver moet halen, ondanks de vracht, op onze markt kunnen- co-ncurreeren met de steenkool, die wij van onze Europeesche buren krijgen, PASVISUM GEWEIGERD. Men meldt uit Berlijn: Legien, de bekende leider der Duitsche vakver- eenigingen, moest naar Nederland om een vergade ring hij te wonen van het bestuur van de internati onale vakvereenigingscomissie, 'die op 18 April te Amsterdam zal plaats hebben. De Vorwarts meldt, dat de Nederlandscho auto riteiten aan Legien het pasvisum hebben geweigerd, Legien heeft dit telegrafisch aan den heer Oude- goest medegedeeld. .Hij verzoekt dezen te Berlijn te komen om aldaar do bespreking te houden. PROF J3R. HECTOR TREUB. f Men meldt uit Amsterdam: Gisternacht om 4 uur is vrij onverwachts te Ut recht overleden ptfof. dr. Hector Treub, de beken de hoogleeraar van de Universiteit van Amsterdam. Met prof, dr, Treub daalt oen der schitterendste -fi guren van ide Amsterdamsche hoogeschool -ten grave, Niet alleen als wetenschappelijk man trad prof. Treub voortdurend op den voorgrond, maar nog meer als verzorger der lijdende menschheid, als de begaafde en doortastende redder op een der meest precaire terreinen van de medische weten schap: de gynaecologie en de verloskunde. In de bijna 42 jaar, dat hij den'leerstoel aan de Universi teit bekleedde, heeft hij door zijn ongelooflijke werk kracht en zijn onversaagdheid voortdurend van zich doen spreken. De vrouwenkliniek van het Wilhelminagasthuis behoorde tot de best geoutilleerde in den- lande en geniet ook in den- vreemde vermaardheid. De Duitsche regeerdng heeft te Parijs geprotes teerd' tegen de bezetting der Duitsche steden door Fransche troepen. Dit zal wel niet veel helpen en in de- wandelgangen der Fransche Kamer werd dit protest onbeschaamd genoemd. De andere geallieerden laten over het optreden van Frankrijk nog niet veel 'hooren. Veel*instemming betuigen- zij met deze handelwijze niet. Uit Lon den en Washington wordt over deze kwestie van gedachten gewisseld. Wel eigenaardig is, dat er te Frankfort stellige geruchten hebben geloopen dat de stad weer zou worden ontruimd op aandrang van Amerika. De bezetting heeft tot dusver tot geen ongeregeld heden aanleiding gegeven. De Fronkforter journalisten hebben besloten uit protest te staken en niet mee te werken tot hét verschijnen der bladen. Hamburg is nu ook door" de Franschen bezet. De Italiaansche bladen constateeren, dat de re geering gisteren' besloten heeft, dat Italië Frank- rijks actie tegenover Duitschland moreel zal steu nen, doch tot geen prijs geneigd is mee te doen aan militaire maatregelen tegen Duitschland. Latere berichten melden dat het in- Frankfort her haaldelijk .tot 'botsingen is gekomen. Frankfort is bezet door Marokkanen en deze hadden in de na bijheid der hoofdwacht een post met drie machine geweren opgesteld. Den geh-eelen d'ag stonden er honderden nieuwsgierigen te kijken. Op een gege ven oogeühlijk grepen de Marokkanen onder een of ander voorwendsel naar de wapens en schoten op de menigte, die verschrikt uiteenstoof. Et vielen tal gewonden. Een schooljongen- en een man werden onmiddellijk gedood. 'Naar het ziekenhuis werden 35 .zwaar gewonden overgebracht, waarvan er in- tusschen reeds drie zijn gestorven. Vele andere ge wonden ve-rkeeren mo-g in levensgevaar. Nader wordt gemeld, dat het he-dennamiddag te gen drie uur ook op de Kaiserplatz tot zeer ernstige botsingen is gekomen. Volgens een nog niet beves tigd bericht heeft de verwoede menigte drie Fran sche soldaten en een officier van de bezettingstroe pen- ernstig gewond. Aan de zijde van het publiek vielen tien dooiden. Het roode leger is nog steeds in 'aftocht, al gaan de vorderingen der politietroepen zoo heeten thans de regeeringssoldaten -niet vlug. Groote af- deelingen roode troepen zijn ontwapend in verschil lende deelen van -het verontrustende gebied. Door de vakvere-enagingen en de Soc.-Dem. par tijen Js -gezamenlijk den toestand besproken en hebben verschillende eischen aan de regeering ge steld o.a.: terugtocht der rijksweer uit de neutrale zone; de rijksweer mag niet optrekken ten zuiden van de Ruh-r; er moeten 'direct Ortswebren worden opgericht, waar-na de rijksweer moet aftrekken en nog een paar maatregelen die er op wijzen dat de arbeidersorganisatie ook de militaire macht willen uitoefenen, dat zoo heet het, om de hevige opge wondenheid der aibeiders te kalmeeren. We zien hieruit weer een scherpe verschuiving naar links, die da wanorde niet minder zal doen worden. Lutjewinkel. DE BEHEERDER. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven' gedurende de maandi Maart 1920. GoborenAlbert, zoon van Jan Smit on Antje Smak. Nelly, Kloditer van1 (Klaas Kllstemaker on Geertje Kooijman. Klaas, zoon van Gerrit Butter en Aaltje Over. Grietje Maria, dochter van Jan Sleutel en Neeltje Maria Swaerta. Gehuwd: Pieter Hoep, 27 Jaar en Moertje Koster, 23 jaar. IJsbrand B-mijn, 37 jaar en Jannetje Kroon, 26 jaar. Overleden-: Levenloos geboren kind van Martinus Hartman en Ne eitje Winkel. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van- 15—31 Maart 1920. Geboren: Theodorus -Petrus, zoon van Johannea Buis en van Cornelia van Diepen. Overleden: Klaas Burger, oud 15 jaar, zoon van Jan Burger, overleden, en van Eli'sabeth Brouwer. Ondertrouwd: Siraon Hendricus Rigter te Oude Niedorp, en Neeltje Pannekeet, te -Hoogwoud. Theo dorus Kok te Wogn-um, en Catharinia Gonijn,te Hoog woud. Dirk D-oodeman te Sijbekarspel, en Geertrui- da Floris, te Opmeer, Getrouwd: Geen-e. MELKZAAK VERKOCHT. De heer S. A. Bos alhier heeft zijn perceel in de Landbouwdwarsstraat, waarin gevestigd eene melk zaak, verkocht aan den heer P, G. J, de Geus te Warmenhuizen, VERKOCHT. Het burgerwoonhuis aan den Stationsweg alhier, eigendom van den heer Zwart te Den Haag, en voor heen 'bewoond door den heer Van der Wekken, is thans verkocht aan den heer A. Sleutel, incasseer der alhier. ZONDAG. II APRIL. NED. HERV. GEMEENTE, te: Schagen. voorm. 10 uur, D&r Haars. Ko-lhom. nam. 2 uur, Ds. Onneikes. Wieringerwaard, voorm, 10 uur,. Ds. Onnekes. Burgerbrug, nam. halftwee, Ds. I^holt, St. Maartensbrug, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Unholt. Oudeslius, geen dienst. Barsingcrhorn, voorm. 10 uur, Ds. r. Loon. Heerhugowaard, voorm. half tien, Ds. Broekema. Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, geen dienst. Oudkarspei, voorm. halftien, Ds. de Leeuw. O'osterland, voiorm. 10 uur, Ds. de Vries. Doop. Hippolytushoof, voorm. 10 uur, Ds. Bax. ÜOOflPSGEZ. GEMEENTE toj Stroe, /roorm. halfeif, Dg. Leendertz. Noord- en ZuidJZijipe. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. v. ÉL Ycea. Stroa, yoicxrm. half elf, Ds. Leendort^, fi EVANGELISATIE tan Schageit. nairt. 7 uur, Ds. Boeke. Breezand, voorm, 10 uur, de heer Boon. Vergadering van den- Raad op Woensdag 7 April 1920, des middags 2 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer P. Koop-man, burgemeester, secretaris de heer P. Haringhuizen. Voorzitter heet de heeren welkom en opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen die onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Gaij-aard of er nog stappen zijn gedaan, ten opzichte van aankoop van- goederen van de textielfabriek „Bato". Ujt de bespreking en mededeelingen van het on derzoek blijkt, dat bij' de plaatselijke manufactu- riers de burgers beter terecht Iconden en de goede ren hier niet gewenscht^ worden» Ingekomen stukken: a. F.cn exemplaar der verordening betreffende de gemeenschappelijke regeling omtrent do toelating van kinderen uit deze gemeente tot de openbare la gere scbolen te -Hoorn. Bericht, dat*het reglement van orde voor de Raads vergaderingen alhier door Ged. Staten voor kennis geving is aangenomen, b. Het suppl. kohier voor den: Hoofdelijken Om slag en het besluit tot verkoop van grond aan de bouwvereeniging. Beiden door Gect Staten goedge keurd. Het proces-verbaal van kasverificatie over het le kwartaal 1920, aangevende dat in kas was en be hoorde te zijn de som van f 1017.54. c. Verzoek van de Vereeniging van Gasfabrikan ten om indien alhier reductie op gasprijizen wordt v-erleend, deze niet meer toe te passen. Hier is no-g oude -prijspolitiek van- toepassing en wordt het schrijven voor kennisgeving aangeno men. cL Missive van de -Afd. Noordholland van den- Ned. Bond van Gêmeenteamb-tenaren ovefr het salaris van Secretarieambtenaren. Ook dit stuk is alhier niet van toepassing. e. Rapport van den directeur der gasfabriek, al hier, omtrent de aanschaffing van een nieuwen gas houder. f. Voorstel van de Gascommissie om over te gaan, hetzij tot het bouwen van- een nieuwen gashoudei met een nuttigen inhoud van 1000 kub. M. en welke eventueel later get-elescopeerd k-an worden tot 2000 kub. M., hetzij tot het bouwen van een gashouder van 600 -kub. M., direct uitgebouwd tot 1200 kub. M. De gasdirecteur, de 'heer Meijer, leest zijn rapport voor en wijst er in dat rapport op, dat voor een goede exploitatie, de aanwezig zijnde gashouder be slist ontoereikend is voor het bedrijf. Ook bij' e-enige malheur met dezen enkel- voudigen gashouder, kan direct stagnatie in de af levering van gas het gevolg -zijn. Door oprichting van een gemeentelijk electricï- teitsbed-rijf zal het gasverbruik voor verlichting ver minderen, maar niet in zulk een mate dat dan de aanwezige gasherging voldoende zou zijn, aangezien het gasverbruik voor kook- en verwarmingsdoel- einden zóó is gestegen, dat zelfs in die maand Febr. van dit jaar het gasverbruik, 's morgens 6 uur tot 's avonds 6 uur, dus in een tijd dat absoluut geen gas voor verlichting wordt .toegepast, even groot on vele malen! zelfs grooter was dan het gasverbruik van 's avonds 6 uur tot *s mor gens 5 uur. Het gasverbruik voor andere doelein den dan voor verlichting is op zich zelf reeds zóó groot, dat daarvoor een tweede gashouder noodig is, en niet alleen technisch veel beter is, maar ook vooral een groote verbetering zal brengen in! den arbeidstoestand, zonder het aantal arbeiders uit te breiden. Als de gasberging blijft als ze is, zal bij een 8-uren dag het stokerspersoneel met 2 man moeten worden- uitgebreid, terwijl do teireiiudienBt één man' zal blijven eischen. Voor vergr-ooting gasherging is uit'brelddngslcapi- taal noodig, waarvoor rente en aflossing moet wor den betaald, maar daar tegenover staat besparing van loon1 van .twee arbeiders, terwijl de arbeids tijden van het personeel toch even gunstig kunnen worden. Geadviseerd' wordt aan te schaffen een tweeden fashouder mot eon nuttigen inhoud van 1000 kub. L, welke eventueel later kan worden getelescopeerd tot 2000 kub. M. Deze te koopen van de firma Aug. Klönne te Dortmun'di, wiens aanbod! tot 15 Maart e.k. geldig ia. ■Ingekomen ls oom verslag van de vergadering der Gascommissie, wiaaruit (blijkt, dat deze met het voorstel van.1 den Gasiddirecteuir accoord 'gaat, doch de voorkeur geeft aane «Hollandsche firma. De dlscussiën over dit punit bewegen- zich In hoofd zaak over de vraag, of aan' een Dultschen-, dan wel aan ©on Hó 1 landschon leverancier de voorkeur zal worden gegeven. De heer Gaijoard wil lieVer een Duitsche firma, .vermoedende dat dit voordeeliger zal Zijn tin verband! met lag» geldkoers; de

Schager Courant | 1920 | | pagina 2