Alltlül NitllS- Aiïeitem^ Lnlliiillil Firma Jb. MOLENAAR, Heerenbaai van J. R. Heuss. Extra kwaliteit JAÏÏRDAli 10 APRIL 1928 TC W Jnatoonq \n. 8399 EERSTE BLAD. Hei' vredesverdrag Turkije en de balkan. Gran Valor, Wereldhandel, (Noordster [prima 5 ets. Sigaar) Binnenlandsch Nieuws. SCÏÏAO Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHA6EN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Met geen van do verschillende vredesverdragen Is het in Parijs heel voorspoedig gegaan, doch de al lermeeste moeilijkheden neeft toch ongetwijféld dé regeling opgeleverd, die men voor Turkije, dein Balkan en Klein-Aziö heeft meenen te moeten vaststéllém. Dit spreekt, aangezien men hier te 'maken heeft mét landen, die reeds sedert eeuwen voortdurend één brom zijn geweest van rustverstoring in Europa. De gods dienstverschillen en vooral het feit, dat de sultan niet alleen wereldlijk heerscher over Turkije is, doch tegé- lijkortijd geestelijk hoofd van een religie,' „die veJé honderden milUoenen aanhangers over de geheelé wé- rald cxmvat, maakt een regeling nog moeilijker. Het christelijk Europa had sedert lang een appeltje te schillen met den Turk fcn telkens in de geschie denis is er sprake geweest van pogingen om den In dringer van den Europeeschen bodem te verjagen. Vruchteloos steeds. De Turk, hoe verzwakt, hoe be dreigd hoe vaak dood verklaard, bleef leven en bleef waar hij was. Wel was zijn rijk gestadig ingekrompen: het rijk, dat zich eenmaal uitstrekte van Ragusa tot den ooste lijken oever van de Zwarte Zee, dat de geheélé noord kust van de Middellandsche Zee van Tunis tot Egypte omvatte, waartoe Budapest behoorde en geheel Gne- kvnlaud, dat Kreta en Cyprus, Suez, Arabië en Oe kraïne en Podolie behecrechte, is sedert langen tijd slechts een schaduw yan de oude macht. In Europa was het sedert 'do jongste Balkanoorlogen terug ge bracht tot het kleine stukje ten zuiden van de lijn Enos.Midia en in Azië was het Turksch gezag in vele Scvallen reeds teruggebracht tot een naamheeirschappij: ie hoogstens, in veie gevallen, in een qymsplichüg- hodd bestond. Niet alleen uit /semtimentsoverwegingen wilde mem den Turk zooveel mogelijk vernietigen, den invaller uit Europa verjagen, uit het Europa, waar zijn cultuur, zijn religie, zijn opvattingen op bijkans elk gebied iniet thuisbehoorden. Er kwamen nog andere feiten biji, die meer praktisch belang hadden. De Armenische quaes- tie bijv. de uitmoording op groote n schaal van de chris ten-Armeniërs en dergelijke dingen meer die. naar men meende, zouden ophouden, zoodra de macht van don sultan eenmaal afdoende zou -zijn gefnuikt. En bovendien waren de sultans sedert .eenige jaren dikke vrienden van Duitschland. dat door de con cessie voor den Bagdadspoorweg een gevaar voor En geland en niet minder voor het Czarenrijk was ge worden. Voeg daarbiji de eeuwige quaesties van de Dardonellen en het is duidelijk, ho© het komt, dat de Oostersche quaestie zoo uitermate moeilijk tot een oplossing kón worden gebracht. De groote vraag voor de 'hoeren in Parijs was, of de sultan in Constantinopel zou worden gelaten of niet en zoo ja, wat er dan moest gebeuren met het Dardandlenprobleem 'en Zoo neen, wie de macht zou verkrijgen over het tegenwoordige Europeesclie Tur kije. Onderlinge naijver verhinderde natuurlijk, dat een der Weslersche mogendheden zich'daar vastzetté. Engeland, noch Frankrijk, noch Italië vertrouwdeln den geachten bondgenoot van thans gönoeg, om den ander daar zoo machtig temaken. Rusland, wien mm de Dardanellen beloofd had, was afgevallen.^ Telde niet meer mede als factor en dus bleef ér féL telijk. als men den sultan verjoeg, geen ander erf genaam over, dan Griekenland. Maar is dit een land, dat geacht kan worden voor een zoo groote en om vangrijke taak geschikt te zyn? Hoe beschaafd een paar van zijn provinciën een twee duizend jaar ge leden ook mogen zijn geweest, van die beschaving is niet bijster veel meer overgebleven én allérminst Is het bewijs geleverd (n'en déplaise den heer Vénizélos) dat de Grieken er iets van zouden terecht brengen om in den Turkschen chaos orde te brengen.... fin. mil dere mate geldt hetzelfde bezwaar voor een oplos sing die den sultan in Constantinopel zou laten, maar onder toezicht van den Volkenbond of van cein man dataris. De Volkenbond zelf, voorloopig nog zonder eigen machtsmiddelen en zonder .©enig ainder or gaan, dan een secretariaat, kan zelf niets en als het er op aankomt ©én mandataris aan te wijzen, dan stuit men weder op dezelfde moeilijkheid, ni. de vraag wie als zoodanig moet optreden en wie er zin in 'zóu hebben zulk een moeilijke, kostbare' en on dankbare taak op zich te nemen, waardoor hij1 de wrijfpaal zou worden tusschen de conflicteerende be langen der andere mogendheden. De groote mogend heden zijn direct uitgeschakeld om aezelfde reden, waarom zijl niet als machthebber op eigen gezag toe laatbaar zijn. Dus zou men moeten zoeken bij de kleine statenBelgië, Nederland, Scandinavië of dein sprong wagen en Amerika er toe uitnoodigen. Vast staat echter, dat Nederland en de Scandinaaf- schc landen zeker voor de eer zouden bedanken, tér- wijl Amerika, door zijn zonderlinge houding ten'aan zien van den Volkenbond nauwelijks iin 'aanmerking zou komen en overigens reeds zeer duidelijk te vér- staan heeft gegeven zich achter zijn Monroeleer te willen terugtrekken. Hiermede zijn de moeilijkheden echter nog hiet afgeloopen. In principe was in Parijs uitgemaakt, dat Europo2sch_Turkije zou verdwijnen. Amerika, Fraiikp rijk «n GrootjBritannië waren het er over eens en hoopten, dat de verdere oplossing ook wel zou kunnen worden gevonden. Toen kwam plotseling da nieuwe bedreiging. Ditmaal uit het Britsche rijk zelf. Men kwam eensklaps tot de 'ontdekking, dat Groot. Britannië de eerste mahomedaansche mogendheid der wereld is en dat het last zou krijgen met zijn onderda nen in Indië en elders, wan'neer de Kalief uit Europa werd' verjaagd, ja zelfs wanneer hij ónder een soort van voogdij werd gesteld, die het hem onmogelijk zou maken zijn taak als „beheerscher der geloovigen" en als hoofd van den Islam in volle vrijheid uit te oefenen. Nu had: Engeland bij het recruteeren van Indische troepen de vage belofte afgelegd, dat het Kalifaat zou voortbestaan, wat gevaarlijk was,' hoewel het 'destijds vrijwel een bi] quaestie leek 'te zn. Im mers de overwinning was er nog lang niet. hing nog geheel en al in de lucht en dat het Turksche Rijk zóó zou worden geslagen als geschied Is leek vrijwel uitgesloten. Overigens was de alspraak., dat Rusland die Turksche quaestie ter oplossing zou krijgen. Als dan de Czaar den sultan verjoeg, kon Engeland zijn handen in onschuld wasschen... Het is anders geloopen. Rusland telt niet mede. Engeland met zijn Indische hulptroepen en zijn Arabieren oin- I der den koning der Hedjsnas heeft den doorslag ge- geven, Bagdad, Jerusalem, heel Klein-Azië werd tenf slotte door de Britsche wapens veroverd. De sul tan werd overwonnen door mahomedanen onder Brit sche aanvoering. Toch kwam er van een heiligen oor log, dien de sultan proclameerde, niets. Men liet hem proclamceren, zooveel hij wilde en bestreed hém, als ware hij een gewoon vijand, inplaats van den be- i heerscher, der geloovigen. Thans evénwel is het blaad- 1 je plotseling omgekeerd. Den sultan bevechten en overwinnen is één ding, maar hem als religieus hoofd uit Europa verjagen is een ander ding. Aldus rede neeren plotseling de aanhangers van het Kalifaat in Britsch Indië, vermoedelijk minder omdat zij zoo bijr zonder veel voor het Kalifaat gevoelen, als wel omdat dit hun een prachtig propagandamateriaal tegen de Engels chen verschaft. Dit heeft vele Britten ba.ngge- maakt. Ziji vreezen den weerslag op het Indische rijk. op Persië. en andere streken, dj© onder Britsche heór- schappij en toezicht staan en zijn er dus voor den sultan, wat hij ook overigens op zijn historisch gewet ten moge hebben, maar liever te laten blijven waar hij is, inplaats van in eigen huis voor nieuwe moei- lqkheden te worden geplaatst. Maar Wilson is er ook in December van Het vorige besloten, dat de Turk weg. vanwaar dan n*i die ommekeer? Bovendien moet Rusland ook stem in het kapittel nebben, daar dit direct geïnteresseerd is bij, wat er aan dén Gou den Hoorn gebeurt. Als we ons dus eens hielden aan. de afspraak? En als we het den Turk eens onmogelijk maakten verder allerlei niet_Turksche volken te onT der drukken en casu quo uit te moorden? I Tallooze stemmen in Engeland sluiten zich bij Wil. son aan. gezaghebbende mannen als Lord Bryce stel den zich aan het hoofd van comité's, die tegen dein Turk propageer en. Maar de Kalifaalsbeweging uit Britsch Indië blijft niet achter. Ook zij heeft een der putatie naar Londen afgevaardigd, die alles doet om j de Engels clie regeering er toe te brengén dén sultan in Europa te laten. Ziedaar de stand van zaken. Wat er uit zal voortvloeien kan nog niemand zegr gen, doch dat hoe de beslissing ook uitvalt het wespennestin ZuidoosUEuropa blijft .voortbestaan is wei zeker. 1 Naijver en geheime afspraken zijn nu eenmaal lastige dingen..... Sigarenfabriek Schagen. BLIJVEN SEEDS AANBEVELEN ONDERSTAANDE MERKEN H.H. Wederverkoopers vraagt prijsopgaaf. Nog werd besloten een van f 500.000, dat voorloopig van de geleende f 2.000.000 over is, te beleggen bijl de Centr. Bankveneeniging voor den Mid denstand, tegên een rente van 4»/4 pet. met eén maand opzegging. OUDKARSPEL» De werkeloosheid aan den Langen dijk is groot en neemt nog steeds grooter afmetingen aan, doordat er nu ook nog een groot aantal spoorders bijkomen. De kool is bijna uit de hoeken, zoodat er weinig meer te laden is. Door de hooge loonen wordt door vele bouwers op vereenvoudiging van het bedrijf aanger" stuurd, omdat voor hen de toekomst zeer onzeker is en ook de opbrengst van de verkochte producten niet van dien aara is dat ze de risico van een duren werkp man aandurven. Die het ©enigszins kan maken redt het met éigen kracht. Vele arbeiders zijn wel bij een vakbond aangesloten, doch nog te kort om werkeloozenuitkeering te kunnen genieten. Zoo mien ons meedeelt wordt deze toestand ook door de gemeentebesturen gevoeld én ondér oogé'n géziéin. ST. PAN CR AS. Een groot aantal arbeiders uil deze gemeente, mén noemt ons een aantal van 30, zijln in dienst getreden bijl een of meer stoomvaartmaatschappijen te Amster" dam om daar als onderkruiper dienst te doen. Aanvankelijk was het de bedoeling van het gemeentéf bestuur, dat de beschikking heeft over een goedg stuk veengrond, om. door de werkeloozen turf te laten sta' ken, waar nu geen .gevolg aan behoefde te worden gegeven. GEMEENTERAAD VAN HELDER. Men schrijft uit den Helder; Na het overlijden van den vrijzinnigen wethouder De Ven werd in diens plaats in het college gekozen de sociaaL/democraat D. G. A. Zwart. Hierdoor was de samenstelling van het college niet in overeemr stemming met die yan den Raad. Niet alleen, dat de soc.^iemocraten op zich zelve slechts een vertel egnwoordiging van zeven (feitelijk acht, want de miet in partij,verhand opgenomen heer Schoeffêlenberger behoort toch ook tot de soc.Jdemocralen) leden in den Raad hadden, maar de anti-revolutionaire wethou der van financiën, de heer Adriaanse, wordt als zoo danig door zijn fracticgenooten niet erkend, ©n. dus in alle opzichten tegengewerkt. Oorspronkelijk waren de vrijzinnigen met de sociaal-democra ten overeen gekomen den vrijzinnigen heer Grunwald calndidaat voor den wethouderszelelte stellen, doch toen dezé daarvóór bedankte, en de .vrijzinnigen diefnsvolgews met een ander hunner leden kwamen, meöndé dé S.D.A.P. dezen heer niet te moeten steunen, doch zelfstandig met een candidaat uit te komen. Hiervan was het gevolg de verkiezing bijl overrompeling, van den heer De Zwart. Naar aanleiding van de thans van dezen ingekomeïl verklaring, dat hij den wethouderszelel wenschte Ie aanvaarden, werd namens de vrijzinnige raadsfractie in de vergadering van Donderdagavond een© verkla ring voorgelezen, waarin zij mededeelde, dat het ten vorige jaremet de S.D.A.P. aangegane compromis, tot uiting gekomen in een gezamenlijk .urgeintiepror •gram, door de handelwijze van de S. D. A. P. bij de laatste wethoudersbenoieming verbroken is en dus buiten werking is gesteld. Zii meent, dat de tegen woordige samenstelling van het college niet weer geeft de politieke verhoudingen in onze gemeéncé én wenschte uitdrukkelijk te constateeren. dat geen ver antwoordelijkheid voor de daden van het college van B. en W. door haar kan worden aanvaard, verklaart echter, dat elk voorstel ernstig zal worden overwogen en daaraan geen medewerking zal worden onthouden indien deze voorstellen, getoetst aan eigen beginsélén geacht worden in het belang der gemeente te zijn. Tegenover dit verwijt van de vrijzinnigen verklaarde de S.D.A.P., dat zijl den heer De Geus niet als wet houder wenschte voornamelijk om het feit, dat deze die na. 4 op ae candidatenlijst geplaatst was. in de „Held. Ct" verklaard had het niet wensen el ijk te ach" ten dat de vrijzinnigen deel zouden hebben aan het college. Biji ieen voorstel betreffende de invoering, bij wi|zé van protef, van een gemeentelijken ophaaldienst voor de belastingen, was de tegenwerking die het collégé ondervond, reeds merkbaar, want dit voorstel werd niet dan na heftige discussies aangenomen. Vóórnamer lijk werd den sooir[Sem. verweten, dat zij deze proef, die klein opgezet is, nemen met een imcasseérdér voor, half salaris aan te stellen, hetgeen tegen hun steéds gecolporteerde beginselen was, waartegen >vér dé soc." democraten opmerkten, dat een dergelijke proëfné" ming zeer goed met halve krachten kon Worden aan vaard. Het voorstel om' zoo'n ophaaldienst in te voer ren, werd ten slotte aangenomen met een kléinié meerderheid. Daar met een en ander de geheele avond gémoéid was. werd de verdere behandeling dar agenda vérdaagd. -- OUDKARSPEL. Wij1 zijn aan den Langeudijk i!n het bezit gekomeln van een nieuwe vereenigiing. Toen het onder de tuinbouwers misère was, doorf dat ier geen afzetgebied voor de kool te vinden was én daardoor verschillende besluiten werden genomen om te trachten de toestand nog zoo dragelijk mogelijk te maken, waren er sommige leden die zich niet met dé besluiten konden vereenigein dn op eigén hamdjé hun producten van de hand deeden, natuurlijk teto. nadeele van hen, die zich stipt aan de genomen besluiten biet den. Het gevolg daarvan was dat ze als lid van de veq1 eeniging werden geroyeerd en daardoor verschilténdé voordeden, daaraaa nerbonden, moesten missen. Deze uitgetredenen hebben zich in verééniging aan eengeslotdn om zoodoende te trachten wéér als lid in hunne respect, organisaties opgenomen te worden. Het is ons momenteel nog niet bekend, welke houding de tuinbouw-Vereemgingen zullen aannemen, en ook niet wat bedoelde personen zullen doen als ze hun zin niet krijgen. Het is echter wel zeker, dat ©en en andér één énne stig punt van bespreking zal uitmaken, want eelaer zijds wil men het deze personen niet te moeilijk makém en anderzijds is men op deze menscheln zeer vérbolgén, DA'S GENO EG. Naar Roosendaal is overgebracht een 19-jarig jonigmensch, diat, volgens de Grondwet, ruim hon derd diefstallen in verschillende gemeenten van Noord-Brabant en (Limburg op zijn kerfstok heeft. GEMEENTELIJK SPORTTERREIN TE ALKMAAR. Men meldt uit Alkmaar, dat op a.s. Hemelvaarts dag het gemeentelijk sportterrein ter gelegenheid van de eerste door de Kennemer Sportclub te houden courses, officieel zal worden geopend. VERVOER NAAR HET RUHRGEBIED. Viam Duits che zijde wordt medegedeeld, dat de spoorwegen in het Ruhrgebied voor levensmiddelen transporten weer zijn vrijgegeven. Het vervoer van andere goederen is op het oogenlblik echter nog niet naar het uhrgebied mogelijk. Het vervoer v.an steenkolen uit het Ruhrgebied ondervindt geen belemmering meer. EEN MODERN FILMBEELD. Het cinematografisch bureau „Filma" te Amster dam gaf gisteren een gastvoorstelling in het Cen traal Théater, van een Amerikaansche sensatiefilm, die getiteld was: „De roowers der lucht". Deze film staat geheel in het teeken der aviatiek, wel het meest moderne geven voor de cinematografie en men heeft door het zien van dit filmbeeld den in druk gekregen, diat de Amerikanen, die helaas niet op de Elta in het luchtruim mochten aanschouwd worden, als „vliegers" niet onder behoeven te doen voor hun collega's in Europa. De meest gewaagde staaltjes werden in het luchtruim uitgehaald. Zoo zien wij o.a. luitenant-vliegenier Locklear tot twee maal toe in het luchtruim van een in volle vaart zijnde aeroplane langs een touwladder in een hoo- ger vliegende machine overklimmen. Een staaltje van luchtacrobatiek, dat wij nog nimmer aanschouw den. Van de Amerikaansche filmacteurs wordt veel verlangd, doch de operateurs hebben een niet min der gevaarlijk werk om in het luchtruim hun op namen te doen, want van trucs was bij de opname van dezen film geen sprake. De geschiedenis, welke in het filmgebied behandeld wordt, is van minder bar lang, maar juist de schitterende staaltje op het ge bied van luchtacrofbatiek maken dat dit filmbeeld eenig is in zijn soort. SCHERPE CONTROLE. Van de Limburgsche grens meldt V. D.: Hoewel de Belgen van het bezettingsleger nog lie ver geld dan passen zien, en dus de gelegenheid om doorgelaten te worden zonder behoorlijke pas, nog altijd bestaat, houdt echter de Duitsche douane een steeds scherper controle óp den uitvoer naar Neder land. In de omstreken van Heerlen werd een Duit- scher aangehouden, die voor 200.000 mark goederen poogde uit te voeren. De. goederen werden gedeelte lijk in beslag genomen. KIEVITEN. Kenige landbouwers in Friesland hebben aan de regeering een adres ingediend, waarin wordt ver zocht om de Jachtwet in dien zin te wijzigen, dat het zoeken van kievitseiren moet worden gestaakt op 15 April inplaats van op 1 Mei. De kievit, die zich voedt met wormen en insecten, is voor den landbouw een nuttige vogel en dooT het vele en langdurie-e eierenzoeken wordt, naar adressanten beweren, de kievit uitgeroeid. VALSCH BANKBILJET. Een Belgische aaks^:"^pr wilde te Zwolle een bankbiljet van f 40.in betaling geven. Het werd dadelijk opgemerkt, dat het een valsch biljet was. Het watermerk ontbrak, de rand was grof en dof van kleur. Het bleek, dat de man ter goeder trouw was.; hij had het te Antwerpen ontvangen. ZUIGELINGENSTERFTE. De inspecteur van de Volksgezondheid 'heeft de Gezondheidscommissie in den kring Winterswijk verzocht een onderzoek in te stellen naar de groot? sterfte van zuigelingen in de gemeenten Groenlo, Gendringen en Lichtenvoorde, waar nu moeder-cur sussen zullen worden opgericht. HERZIENING DER GEMEENTEWET. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Ter Hall betreffende den stand der werkzaam heden van de staatscommissie tot voorbereiding van de herziening der Gemeentewet, heeft de ministei van Binnenl. Zaken geantwoord, dat vermoedelijk oinnen niet ver verw" ierd tijdstip de voltooiing van den arbeid der staatscommissie tegemoet is te zien. Bij de beoordeeling van den voortgang van dien arbeid mag intusschen niet worden voorbijgezien, dat de leden der commissie door hun overige ambts bezigheden zeer in beslag worden genomen en het uitgebreid noodzakelijk voor-onderzoek van de te verwerken stof belangrijke vertraging onvermijde lijk maakte. Bovendien zal eerst na wijziging van het 4e hoofdstuk der Grondwet het dóór de staatscom missie aan te bieden voorstel in een ontwerp van wet, van de regeering uitgaande, kunnen worden be lichaamd. MPJ.lt. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: In een vergadering te Delft van den R.-K. Bond van Handelaren in Melk en Melkproducten in Neder land is meegedeeld, d'at een Melkwet, als onderdeel der Warenwet, wordt voorbereid. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ïs zulke niet juiist. Aan het departemnet van arbeid is men van oordeel, dat voorzooveel de melkhygiëne be treft, de Warenwet de regeering 'voldoende dn staat stelt, de noodige maatregelen te nemen. Van do urgentie van het nemen van maatregelen op melkhygiënisch gebied is men aan het departe ment van arbeid ten volle doordrongen. Binnenkort zal de commissie voor advies ingevolgen art. 17 der Warenwet worden ingesteld. En een van de eerste aangelegenheden, welke zij ter hand zal nemen, is het in het leven roepen van uitvoeringsmaatregelen in het belang van de melkhygiëne. Aan het depatement van landbouw is thans in voorbereiding een wetsontwerp tot regeling van de melkvordering voor de groote steden. DE THEORIE DER BESMETTING. Uit Amsterdam meldt men d.d. 8 'April: Eenige gemeentewerklieden, werkzaam in hét „Entrepotdok" aan het Kadijksplein, hebben gister middag het werk gestaakt, omdat zij beweerden, dat de arbeid, drie zij moesten verrichten „besmet" zou zijn. De taak dezer werklieden bestaat in schoonhou den en het controleeren Van hetgeen 'het „Entrepot dok" in- en uitgaat. Zij behooren deels tot de Mo dernen, deels tot de Federatie en deels tot de Ka tholieken. In den normalen tijd geschiedt dit in- ëh uitbrengen door bootwerkers, hetgieen nu door de staking niet het geval is en hierin schijnen een 9- tal federatiemenschein benevens 1 Katholiek aanlei ding tot hun weigering te hebben gezien, daar zij niet met onderkruipers" verkozen te werken. In overleg met de betrokken autoriteit, zijn de wedger- achtigen voorloopig geschorst, omdat diens oordeel luidt, dat In dezen van „besmet" werk niet kan wor den gesproken. Het gerucht gaat, dat ook Modernen den arbeid zouden hebben geweigerd. De Moderne Bond echter oordeelt het werk niet besmet, terwijl het bestuur der Katholieken den weigerachtögen ar beider gelast beeft het werk te hervatten. De Fede ratie der Transportarbeiders en die van het gemeen- tepersoneel zullen inzake dit optreden een confe rentie houden. WERKWILLIGEN. Uit Katwijk meldt men: Gisteren werden weder 140 werkwilligen naar Am sterdam en naar Rotterdam vervoerd om werkzaam te zijn in het transportbedrijf. UIT AMSTERDAM. De Scheepivaartvereeniging Noord deelt mede, dat sedert Dinsdag j.l. het aantal werkwilligen met ruim 200 is toegenomen, zoodat thans 1600 man in de haven zijn te werk gesteld. Maatregelen worden ge troffen om dit aantal in den loop van deze week tot 2000 man op te voeren. VIER KIPPEN EN EEN HAAN. Men schrijft uit Barneveld: Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat al hier vier kippen en een haan, echte „Barnevelders", zijn verkocht voor de kapitale som van f75. D?z& kippen zijn, behalve om hun donker bruine eieren, ook vermaard wegens het groot aantal stuks dat zij leggen. De eigenaar had van 13 dezer hoenders, ge boren 30 Mei 1919, in de maand Maart j.1. niet min der dan 287 eieren, of gemiddeld vijf per week en per kip,, geraapt, een hoeveelheid, die zeifis Leg horns zelden bereiken.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1