Alltntü Bitlis- Mraitntit- Lnüiifllil WOENSUAli 14 APRIL 1920 x UITütVtKS: TRAPMAN CO., SCIfAGEN. Tweede Kamer. öinnenlandsch Nieuws FEUILLETON. Het Meisje van hiernaast. SCHAOË iioS'!. j t <iii i) <i >0. 6601 II Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 0.80, iedere regel meer 15 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De Kamer is begonnen met de Lageronderwijswet van Minister De Visser en ofschoon slechts spre kers van 'links aan het woord zijn geweest, is de toon tegenover dit wetsontwerp niet ongunstig. De Sociaal-democraten; KL ter Laan1 en OssenicLorp brachten den minister dank voor de aanzienlijke verbeteringen/ en de eerste zegde toe dat zij aan 't wetsontwerp dat 'n pacificatie IbnadhL hun stem zou den geven. Ook de heer Ketelaar juichte het voor stel toe en wees erop dat het volkomen in overeen stemming was met de eischen van de bevredigings- commissie. Het vredelievende en correcte karakter van de wet bleek z.i. ook uit de leegte in de Kamer en uit de bedaardheid der redevoeringen. Do heer Otto achtte dit wetsontwerp meer een gelijkstellings clan een hervormingsontwerp, vooral omdat het on derwijs tusschen 8 en J4 jaar vrijwel onveranderd wohdt gelaten. Over tret algemeen achtte hij het voorgestelde niet kwaad. Zeer zeker hadden deze sprekers hun aanmerkin gen. De heer Ketelaar wdlde de leerplicht uitstrekken tot het 854 leerjaar, diende een motie daarvoor in. Door de te lage salarissen, waardoor het verloop der leerkrachten heel groot werd. Terwijl zelfs leer plicht tot het 7e jaar meer krachten zal eischen. De heer Ossendorp had reeds een motie ingediend bij de salarissen zouden worden opgenomen onder bijiage A van het bezoldigingsbesluit. De" heer Ketelaar maakte den minister er een ver wijt van dat hij 's ministers beleid inzake het uit lichten van de salarisregeling uit het ontwerp gisp te, opmerkend, dat dit in de Memorie van Antwoord iuog was afgewezen, maai* toch geschied was op schriftelijko aansporing, van één lid der Kamer, den lieer Van Wijnbergen. De verschillende geuite wenschen zullen nog wel eens de revue passeeren. MOEILIJKHEDEN BIJ HET BIJEN TRANS PORT. Men meldt uit Limburg aan hel Hdbld Gedurende den bloeitijd van cLe kersenboonmaarden in 't vroege voorjaar behooreU de bijenhouders uit Noord- en MiddenJLimburg hun V9lken naar 't Zuiden der provincie to brengein en omgekeerd moetén, voor een voldoend hoiniggewin, de ZuidJLimhurgsche imkers in Augustus, als de heidevelden paars worden van bloemenweelde, hun volken naar t Noorden trans- porleeien. Voor transport met paard en wageta is de 'afstand echter al le groot er is veel meer dan 100 K.M. ruimte tusschen Mook en Eijsden en daarom maakT ten voorheen de imkers uit een bepaalde streék wél eens collectief een colntract met de spoorwegmaat schappij, zoodat hun volken in korten tijd zonder te veel onkosten worden overgebracht naar de plaatsen in de buurt waarvan veel honig te winnen wras. Thans echter, nu de tarieven bij de spoorwegmaatschappijen zoo geweldig zijn 'opgevoerd, vooral bij snielvervoeij, en de spoorwegautoriteiten geeta of slechts weinig égards meer schijnen te kunnen toonen voor zulke gevoelige passagiers als bijen zijn. hobbein vele imkers, die bij betere fratispor ivoorwaarden gaarne hun volken ge durende den kersehbloei naar 't Zuiden zouden heb ben gebracht, besloten ze maar 'thuis te houden tot 'schade voor het honiggewin dn. voor de vrucht- zetting in de boomgaarden, die vooral door groot I insectenbezoek ten zeerste wordt bevorderd. Nu zou het in 't jvervolg, als de bijenhouders in een bepaalde gemeente de handen ineen- sloégén, misr schien wel mogelijk zijn om het vervoer van Noord naar Zuid en omgekeerd per vrachtauto te doen plaats hebben, maar zoo'n transport is over zoo'n grootejn afstand ook nogal tamelijk kostbaar ein 't. heeft bovein" dien het bezwaar, dat er door 't gedreun en-geraas en 'gedonder ven zoo'n vervoermiddel een zeer gjroolé onrust zou ontstaan in die van nature nogal nerveuze j bitenvolken. 1 Veel meer in 't belang van de steeds in aantal toer nemende bijenhouders en van de fruittelers zou hel daarom zijn, zoo de spoorwegmaatschappijen ertoe konden besluiten om. bij tijdige aanvrage, voor het I transport geschikte wagens beschikbaar te stellen en die na oplading zoo sinel mogelijk naar de bestemmingsr plaats-en over te brengein en ongetwijfeld zou het hoofdbestuur der nationale bijdnhoudersvereeniging een goed Werk doen, zoo ze, desnoods ondier inroe- 1 ping van den steun van den minister van landbouw I en van waterstaat, ia 'die richting stappen ging nemen. JAGEN. De heer Wintermans, lid der Tweede Kamer, hééft aan den minister van Landbouw gevraagd, wanneer de openbaarmaking van den uitslag van het ingestelde onderzoek naar de toestaindem op jachtgebied kan worden tegemoet gezien, OOSTENRLIKSCHE EN HONGAARSCHE KINDE REN NAAR ENGELAND. Volgens de N.R.Ct. zullen binnenkort kinderen uit Oostenrijk en uit Holnganje door bemiddeling van hel vroegere comitéLWachter uit Rotterdam naar Engeland gaan, 'om daar gedurende ten minste zes maanden te worden opgenomen. Het comité heeft daartoe een overeenkomst aangegaain met bet te Sbuthampton ge vestigde Familie Area Childnen's Hospitality Gommiltee, dat een vrijwel onbeperkt aalntal kinderen wil laten overkomen. Van Engelsche zijlde zal worden, zorg gedragen voor de aanwezigheid van eein dokter van den gezondheids dienst, verpleegsters en verder personeél. dal voor dé zeereds noodig is. Voorts zullen deinkinderen ldeer deren verschaft worden' die zij1 met het oog op de zeereis noodig hebben- De booten van de Batavierlijm zullen de kinderen kosteloos naar Engeland vervoeren. Het is niet uitgef sloten, dat de overtocht ook over andere lijinen zal plaats vinden. De Èngelsche regeering zal de helft van de kosten dragen, <ue aan «dn en ander verbonden zijn- Het Rotterdamsche comité is miet Hongarije over j deze aangelegenheid reeds tot ovAereénstémming géko- i men. Aangezien elk transport over land het comité on" 'geveer f 10.000 kost, zal het van het Engels cbe co mité een bankgarantie vragdn SCHOORLDAM. iZondja-gi jj.1. werd! alhier een rtogistekerij gehou den op ffietsenu Alhoewel 'het weer tamelijk ongun stig wais, bestond1 er nogal veel animo. Er waren 25 deelnemers. De prijzen, werden gewonnen respec tievelijk door L. Sldhoen le en 2e prijs en D. Wdtte- bol, 3e prijs, beiden van Sdhiaigerhrug. NOORDERMARKTBOND. In de heden Woensdag 14 April 1920 te Noond- sdhiorwoude gehouden vergiaderdnig vian Iden Noorder- marktbonld, ia door den (heer J. Kliffen het jaarver slag uitgebracht. De secretaris belgint met uit te spreken' diat wend verwacht dat nu alle crisismaat regelen en dlwingende bepalingen van thoageiriiamd opgelegd zouden eindigen', er eien algemeene verade ming voor den' tuinbouw zou komen, toch de al gemeene toestand voor (het bedrijf niet is vehbetend. Het wend nog lang geen geregelde loop van zaken in de wereld en het gevolg daarvan was dat het tuinbouwbedrijf geducht heeft geleden. Relatiën mét het buitenland waren niét aan te knioopen en dat liet zijn geduchten invloeldi op de veiling gelden. De taak van het bestuur was daardoor niet ge makkelijk en een deelder leden oefende scherpe critiek, die het werk van het bestuur en de geheele organisatie zeer sterk belemmerde ten spijt van de goedgeJZ'inlden. De mariktvereeniging ontbrak het niet aan belang stelling zoowel van aanvoerders als van koopers. Het aantal aiangesloten vjereenigingen van den Bond is met 2 vermeerderd, n.1. L.T.B. te Heerhu- ■gowaard ien Harenka-rspel-Oost te Waarland. Het ledental bedraagt nu ongeveer 1500. /Er werden 10 bestuursvergaderingen gehouden, terwijl het bestuur op verschillende andere vergade ringen was vertegenwoordigd. Tengevolge van den steeds toenemenden bloei Van de markt, werden 2 pakhuizen bijgebouwd. Er zijn er nu 9. Het K pet. registratie-geld van de. voor distributie geveilde producten, werd tenslotte van den fiscus terugontvangen. De toeslag op de goede soorten aardappelen, als- melde op sommige koolsoorten, werd behoudens de beboeten, ten volle uitgekeerd. Het verplichte veilen van alle producten is een feit geworden. Dit Wordt telkens door enkelen nog bestreden en op de meest unfaire wijze ontdoken, i De aflzet van vroege aardappelen is bevredigend geweest; er werd een tamelijke prijs bedongen. De wortelen werden los geveild. Dit is geen suc- ces geweest. De uitkomsten waren beneden het ma- tige. Er was geen aniinio voor d'eze wijize van ver- 1 koop, tenminste riet voor den hiuneulanidisclhen hian- .del. Eir werden dit jaar weer eenige honderdtallen spoorwagens le gerpaancLenin est geveild Er was een heel groote animo voor. De pogingen tegen den zomertijd waren vruchte loos. Het verplicht veilen der sneezenkool is geen suc ces geweest. Voorgesteld zal worden hiermee vxxxr- loopig te breken en de partijen gelegenheid te ge ven om door onderiiandschen handel tot elkaar te komen. Voor een middel tegen dnaaaharta'gheild is door de Prov. Commissie een premie uitgeloofd van f3000. 'Er werden, dezen winter 25 wagons groenten kos teloos verzonden ter leniging van den nood te Wiee- nen. De kosten bedroegen ongeveer f 15000 en zullen bestreden worden uit het reservefonds der Pnov. I Co mmissi e. Het verzoek der coimmissde van de tentoonstelling te Behagen om met een collectieve zending tuinbouw! producten uit te komen, werd geaccepteerd!. Als ad1- 1 viseur voor den Bond in deze werd benoemd de heer P. Gootjes. Tegen de invaliditeitswet werden bezwaren inge bracht. 'Door de bemoeiingen van bestuur en veilingslei der werd de wiagonnood tot een minimum beperkt Gezdien de lage prijzen die voor de producten wer den besteed en de veel te geringe afname, wend naar een" middel gezicht Om de uitkomsten voor het be drijf nog «enigszins loonend te. mak en. Uit het jaarverslag vian de Commissie van Be heer van den Noord'ermarktborlcL, over het jaar 1919, vermelden wij dat de omzet over 1919 bedroeg: over NAAR HET EINGElLSQH VAN RUBY M. AYRBS DOOR W. J. A. ROLDANUS Jr. ii Uitgave van W. DE HAAN, Utrecht Hij zag ar heel vraolijik en opgewekt uit zij droeg haar arm in een verband; toon wist ik natuur lijk oogenblikkellijk, dat zij Rosabelle Girling, de heldin 'van het auto_ongeluk moest zijln. Zij scheen veel belang in Don te stellen; zij lachte en praatte 'legen hem alsof zij hem haar beele levén gekend had; in de loge zat ook een oudere dame, aan wie zij hem nu voorstelde. Ik keek als mfeit jbetooverde oogen naar hen en ik wist, dat naast mij Joy ook naar hen keek. Ik probeerde de een of andere gemeénplaats té- vétr- zinnen. om de situatie wat minder pijnlijk 'te. maken!, maar geen enkele viel mij; in en het was een oplich ting voor me .toen de tooneelbel ging Natuurlijk dacht ik, dat Don terug zou komen, maar neen, Jiiji bleef waar hij' was. De oudje Jardine was weer ingedommeld ien ik geloof niet 'dat Jóy of ik veel van het tweede bedrijf zagen. Ik werd boos op Don; ik vond zijn handelwijze beleedigend; ik koek het meisje aan en vroég mé af of ik haar voor hom excuses maken maast, maar toen ik haar "hoogjiartigen trek en haar vastberaden, jongensachtig profiel zag, leek mij zulks onmogelijk. Ik voelde mij allesbehalve op mijn gemak. Nooit meer, beloofde ik mezelf, zou ik naar de' combdie gaan. Blijkbaar moest de avond een reeks onaangename incidenten en ongelukken zijn. Don kwam juist terug Uoen "het scherm viel. Hij koek vlug naar mij jen dan naar Joy; en ik veron derstel, dat hiji besefte, dat 'hij ditmaal een beetje te ver was gegaan, want hij ging vlug op den stoel, dien ik weer vrijmaakte, zitten en hoorde, dat hij haar wat influisterde M'aar te oordeelen naar de notitie, die zij van hem nam, luisterde zij zelfs niet naar hem en na eeh tweede even succeslooze poging om haar aan het spreken te brengen, haalde hij zijn schouders op en verviel weer in zijn gemelijk zwijgeü. Ik was dankbaar, toen het stuk uit was en de oude Jardine wakker werd en. blij naar ons keek. De arme kerel had er niet de minste notitie van dat wij alles gedaan hadden behalve ons amusoeren. Toen we de. trap naar de vestibule afgingen, stak Joy haar hand door zijn arm en zeide tegen hem, dat hij een „schat" was en dat zij een heerlijken avond gehad had. 1'k zag hoe hij' glimlachend naar haar keek. „We zullen het de volgende week nog eexn^ over doen", zeide hij. In den trein vormden we een stil gezelschap. Joy trok haar mantel dicht om zich heen en hield zich alsof zij sliep. Ik wist, dat zij zich zoo maar hield, omdat zij eenmaal, toen ik haar aankeek, haar oogen opsloeg. Don rookte ontelbare sigaretten en keek hot raanvp- Jiq uit en de oude Jardine was opnieuw ingedommeld. Hetzelfde stoffige, oude rijtuig stond aan het station op ons te wachten en hoste ons naar huis. Bijl hot hek van den ouden Jardine stopten we; hij werd wakker en wilde, dat ik nog een glas whisky mei hem ging drinken. „De jongelui kunnen alleen naar huis gaan," zeide hijik weet zeker dat hij dacht hun een groot pledzier te doen door mij mede. te 'nemen. Ik stond dadelijk op om hem le volgen en dan grepen in de donkerte de kleine handen van het meisje de mijne en hielden me terug. „.Ga niet ik wil niet, dat u gaat," hoorde ik haar fluisteren. ^Kom nou," zeidie de oude Jardine en ik maakte mijn hand los 'en stapte uit. De oude Jardine had met zijn huissleutel de deur geopend en was naar binnen gegaan; maar ik bleef in don donkeren tuin een oogenblik het wegrijdend rijituig na staan kijken. Waarom had' zij: gewild, dat ik medeging? De eenige reden, die ik bedenken kon, was, dat zij boos was op Don; nou ongetwijfeld, zouden zij elkaar weer lang voor zij bij ons hek waren, gekust en verzoend hebben. Ik volgde den ouden Jardine in het huis. De oude man was erg opgetogen over het avondje; hij zeide, dat het een groot succes geweest was; ja zelfs had hij de onbeschaamdheid te beweren, dat hij het stuk mooi gevonden had hoewel hij had ge- slapen als. een roos. „Het doet'je goed om öu en dan eens naar de stad te gaan, Buchanan," zeide bij', terwijl hij de whisky inschonk. „Mijn, lieve vrouw was dol op co- modie buitengewoon dol. Was ziji vanavond maar bij ons geweest. Maar daar zullen we het nou maar liever niet over hebben. De wereld is toch al vol droefheid." Ik biedt misschien een half uur bij hem en wan delde dan langzaam naar huis. Er brandde zoowel in mijn huis als in dat naast mij nog licht, en ik zocht -juist naar mijn huissleutel, toen de deur door Don zelf geopend werd. Dat verwonderde mij zeer, want ik dacht zeker, dat hij in het huis ernaast zijn zou en ik was iftg meer verrast, toen ik zijln bleek gezicht zag, nadat hijl mij' in mijn studeerkamer gevolgd was Nog voor ik tijd had, hem iets te vragen, barstte hij uit: ,t,Zij! heeft me den boins gegevdn, sir en dat allemaal om dien vervloekten avond. Zij wilde van geen uitlieggingeh of excuses faooreti zei zeide, dat het heel duidelijk was, dat ik me voor haar schaamde en dat ziji niets meer van me weten wilde, niets meer Er klonk aandoening in zijn stem en hij spreek wanhopig met zijn vingers door zijn haar. Hij liep de kamer door en kwam dan weer terug zult het natuurlijk heel prettig vinden.," zeidd hij; uitdagend. Vond ik het prettig? Op mijln woord, ik wist helt nauwelijks1 alles kwam zoo vreeselijk' onverwacht. Ik had zelfs iniet aan de mogelijkheid, dat zoo iels zou kunnen gebeuren, gedacht en Don ging voort. „Wat kon ik 'er aan doen? Het was mijn schuld niet, dat die stommeling van een Selby met dien onzin begon. Ik heb hem in geen weken gesproken: hoe had ik hem kunnen vertellen, dat ik geëngageerd was? En vóór ik een "woord kon zeggen, nam de oude Jardine me mee en dat is alles." Hi| keek mij smeekend aan. „Je kan met een vrouw niet re deneeren ging hij; voort op den loon van iemand; die er alles van weet. „Als ze eenmaal een idéé in haar hoofd hebben, kun je het er met geen lading dynamiet uit krijgen. Natuurlijk schaamde ik me vol strekt niet voor haar. Dat weet u evengoed als ik. Het is een bedonderde boel Maar ziji is zoo duivels trotseh.... 'en gevoelig." „Ziji meent het zoo niet," kon ik er eindelijk tus schen krijgen. „Morgenochtend is alles weer in orde" Hij lachte ongelukkig. „Denkt u? Het ziet er anders niet erg naar uit,". en 'hij; wierp den ring met parelen op de tafel. „Zijl zei, dat het haar speet, dat zij dien ooit van me had aangenomen. En toen verloor ik mijn ge duld ,en zei, dat het me speet, dat ik haar hem ooit gegeven had" „Jullie hebt natuurlijk allebei een boel' gezegd,' waar je niets van meende," zeide ik om te trachten hem te kalmeeren. „Maar dat komt morgenochtetnd allemaal weer terecht, maak je daar maar geien zorg over." „Ik kan niet inzien, dat ik er iels atfn doen kon, u wel?" vroeg hij opgewonden. „U hebt gezien boe het gebeurd is wat heb ik kunnen doen om he't tegen te houden? Selby praat zijn mond altijd voorbij hiji is een stomme ezel" Ik keek hem eens aan. „En is dat nou alles, waar Miss Lambert zoo boos om is?" Don keerde zich ocm en kreeg een kleur; hij haalde rijn schouders op. „O, rij, was natuurlijk ook woest, omdat ik Miss Girling besn gaan aanspreken. Zij zeide, dat het oen geringschatting van haar was. Verdomd, als ik dat kan inzien. Zijl heeft me afgesnauwd vanaf dat we uit het restaurant waren, en dat kon ik niet verdrageio. Miss Girling was veel aardiger." ,sDat schijnt wel," merkte ik droogjes op. „Het is allemaal onzin. Er stak absoluut geen kwaad de maand Januari f565.789.63, iFeftxruari 664.713.47, Maart f772.32a64, April f319.821.43, Mei f7.303.87, Juni f28.048.06, Juli f690.053.29, Augustus f321.974.07, September f 112.127.95, Octolber f 172.320.96i, November f93.382.02, December- f92.939.62. Totaal f 3.740.748.01. De oimzet wend verkregen door den aanvoer ter Veiling van.: 12096172 K.G. rooide kool, 8423908 K.G. gele kool, 10847039 tK.G. Deeniscbe witte kool, 3355011 K.G. gewone witte kool, 22749 sluiks bloemkool, 2379182 K.G. uien en nep, 3569892 KjG. peen, 223062 KjG. kroten, 45515 KjG. rapen, 240351 K.G. rhobarber, 12925035 ILG. aardappelen, 633 KAL sjalotten, 690 K.G. tuinboonen, 65 K.G. peulen, 66KG. aalbessen, 3395 K.G. slaboonen, 3011 KG. appels en peren, 5276 K.G. stroo, 8860 KjG. rammenas, 7 KG. augurken, 105754 snees kool. Hoewel de hoeveelheid producten grooter was dan in 1918, was de totale ontvangst één millioen min der. DE ZOMERDIENSTREGELING BIJ DE SPOOR- .WEGEN. In verband met eien vorig bericht berinneren wij er nog aan, /dat de eomerdienstregeling bij de spoor wegen eerst 1 Juli a.s. wordt ingevoerd. ZOUTONTGINNING. In 'de Tuunte, in de gnmididellijke nabijheid van het dorp Winterswijk, iis men bezig met het boren naar zoutlagen. PLAATSELIJKE KEUZE. Uit Lichten/voorde, 12 April. Hoornetend gemeen teraden hebben nu adbaesi betuigd aan het Wets voorstel der heersen. Rutgers c.s^, inzake in/voering van Plaatselijke Keuze. De honderdste was de Raad van Ambt Ommen. Het tweede honderdtal begon met den Raad van Vinkeveen en Waverveen. Het. aaptal vereentigingen dat adhaeisie betuigde met het Wetsvoorstel loopit nu paar de vierduizend heen. Sedert het begin. van. dit jaar hebben zeshonderd Viereienigingen zich aangeisloten als contrilbue eren de buitengewone leiden. Daarmede was het twee- duijzendftal bereikt. Als no. 2000 werd ingeschreven de Chr. Historische Kdesvereeniging te Nieuwe Pe- kela. DUUR VEE. Op bet boelhuis te Koegras van j.L [Dinsdag 13 April, bij de wed. Neefkes, brachten 22 kalikoeten f 13808.op, en 8 pinken f 2560. WIERINGERWAARD. De fokvereenigipg alhier zal op nader te bepalen dag en plaats een aantal goedgekeurde stieren te koop aanbieden. Wie zich dus een goede fokstier wlil aanschaffen, kan van deze gelegenheid protfitoeren. INGEZOUTEN GROENTEN VOOR MEST. „De Goidro" verkoopt thans haar ingezouten, groen ten voormest. Leidlsch DgbL GESTIKT. Uit Heerlen, 12 April. Te ScMmmert is gisteren het 2-jarig zoontje van den heer B. gestikt, doordat het hij het spelen met boonen er een on den' mond stopte en in de luchtpijp kreeg. ALKMAAR. Dinsdagmorgen 13 April vertrokken vanuit onze stad een 16-'tal Duitsdhe kinderen, 'die ivanaf 18 Februari j.1. alhier hadden vertoefd. Ze red-aden af met bestemming naar Dusselidorf. NIEUWE NIEDORP. Alhier werd Maandag 12 Apri'l voonkeuripg voor de Ptrov. Stderenjkeuriing gehouden. Aangevoerd: 5 tweejarige stieren, waarvan 4 goedgekeurd, en 19 jonge, eenjarige, stieren waren aangevoerd, waar van 3 werden aangehouden, h.L van de heeren P. in. Ik ben alleen naar haar arm gaan vragen" C heeft dan nog al lang geduurd," zeide ik. vloekte binnensmonds. „Ik wist niet, dat u voor Joy partij trok," zeide hij gegriefd. „Ik trek voor niemand; partij," zeide ik vlug. „Maar toeschouwers zien het meest en je zult moeten erkennen^ dat je, je iniejt fatsoenlijk gedragen hebt." Dotn ham.' een boek op, keek erin e-n gooide het dan weer neer. „Ze heeft lue aardig op stang gejaagd," zeide hij jongensachtig. „En ik heb het haar eens flink gezegd, maar.... wat kan mijl het ook schelen, ik ga naar bed.' Hij nam den ongeluksring met parelen op. „Goeden nacht," zeide hij brammig. Ik luisterde terwijl hij de trap opiiep. Hn liep zwaar en het verwonderde me heelemaal niet, dat hij met een harden slag de deur van zijn slaapkamer dicht smeet Ik draaide het licht uit, sloot de deur en ging naar mijn eigen kamer. Het was over eenén, maar toen ik uit mijn raam keek, zag ik, dat er in het huis naast -me nog licht brandde. Het was eien treurige avond, vond ik. De arme oude Jardine zou ons niet gauw bereid vinden het expe riment te herhalen. Het was een warme nacht, te warm voor mij om te slapen, tenminste, zooals ik in plaats van naar bed te gaan, de ramen open zette, de gordijnen ineér- liet en ging zitten lezen. Gewoonlijk is onze straat heel rustig en kalm, waar door het me nog meer eten anders het geval zou zijn, opviel, dat ik nu en dan 'een vrij luide manne- stern en ook van een vrouw hoorde, die huilde was zij; het? Ik legde mijn boek neer en luisterde maar alle» was nu weer rustig, dan ,echter hoorde ik de vrou wenstem 'weer angstig en verschrikt: „O, vader, doe me toch geen pijn I" Ik zat heel stii en in ges-painnen aandacht te luiste ren; dan juist toen ik begon te denken, dat ik het me w:el verbeeld' zou hebben klonk een gé- smoorde gil door den nacht een gil van pijn was het gevolgd door het onmiskenbaar geluid van een vrouw, die snikt. Ik wierp het boek neer, deed het licht ttit, ging naar het raam en trok het gordijn wat op. Naast ons "brandde nog licht en nu kon ik dat snikken duidelijk hoonen en ook de afgebroken woor den, gesproken door een stem. die ik kende en herkende. „O," jij bruut, jij bruut! Hoe durf je^ boe durf je?" Hiet was Joy. .Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1