Polder Heerhugowaard. Woensdag 14 April 1920. 63sle Jaargang No. 6601. Op Dinsdag den 13dein April 1920, des voormi'dldiagis ten uur ure, vergaderden Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den Polder Ileerti ugexwaard in het Polderhui-s bij den Huigen-dijk aldaar. Aanwezig waren de heeren: W. van Slooten, Dijk graaf, voorzitter, P. Schilder Jr., secretaris, K.-Blom, Jn. Schilder, W. Appelman, -K Kruier, IC van Langen en IC v. Stralen, Heemraden, Jn. Ivamp, penning meester, 'Jb. v. d. Oord, C. Poland, P. Groen Pz., F. Liefhebber, P. Wonder Piz., Jn. Oudeman, C. v. Lan gen, J b.iWijnker, P. Kieft, Arie de Boer, Iv. Konijn, en D. Schil-der;, Hotofdingelanden. De Dijkgraaf opent ter bestemder tijd de vergade ring met het gebruikelijke welkom en hoopt dat de besprekingen in het belang des Polders zouden zijn. Daarna worden de notulen gelezen door den secre taris. Goedgekeurd: A De voorzitter doet mededeeling, dat de plannen voor sluisbouw nogal danig- zijn achteruitgetrokken. En1 er is eien plan aanhangig gemaakt om een over haal te maken. Van den sluisbouw, zal dus wel niets komen. Dus het plan met Noordscharwioude over bemaling vervalt dan. ook. Voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt voorzatter mede, dat het Bijlzonder Reglement van Bestuur waarin opgenomen be lasting op de wegen door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Dat kan nu van het jaar voor het eerst worden uitgevoerd, 't Is dus nu Koninklijk goedgekeurd. De heer P .Wonder Pz. vraagt of al het oude land er onder begrepen is en zou daaromtrent desnoods de betrekkelijke oude stukken willen raadplegen. Voorzitter vindt, dat daarmede wel veel tijd heen zou gaan en verordening en reglement zijn nu goed gekeurd, maar voorloopig kan er rekening mee ge- honden worden en zal er onderzoek'worden bewerk stelligd. Voorzitter brengt ter tafel wijziging Keur van den Polder voor Tusschenslooten in de vorige ver gadering behandeld. Daarop- hebben Ged. Staten eenige aanmerking. Teil opzichte van het vrij toestaan van modderen in den Polder, wat het Dag. Bestuur voorstelt en dat bij voorlezing der verordening met de "door Gedepu teerden daarin wensóhelijk geachte wijzigingen ter sprake komt, wordt door den heer P. Wonder Pz. voorgesteld het modderen niet vrij te geven, onge-1 wensdhte gevolgen, als spreker daarvan voorziet. Met 13 stemmen tegen en 6 stemmen voor, wordt het voor st el - Wond er verworpen en zal voorstel Dag;. Bestuur vrij modderen dus wonden gehand haafd. Goedgevonden wordt om de verordening overeen komstig de aanwijzingen van Ged. Staten te wijzi gen en aan hen in tweevoud etr goedkeuring in te zenden. Ingekomen verzoek om salarisherziening, inge diend door den machinist van het stoomgemaal, den heer Jh. Kerkmeer, die f200 salarisverhooging vraagt Voorzitter licht toe, dat adressant thans f 1300 sa laris plus vrij wonen heeft. Met emolumenten. We hebben verleden jaar het salaris herzien. Maar de machinist meent dat het niet voldoende voor hem is. Er is in 'f Dag, Bestuur bespreking geweest, maar er was daar ge«n eenstemmigheid. Daarom wordt nu het oordeel der vergadering gevraagd. Het Dag. Bestuur wil wel wat verfnboging toe staan, maar niet zooveel als in het adres wordt ge- vraagdl Daarvoor zouden Dijkgraaf en Heemraden geen vrijmoedigheid vinden. De heer v. d. Oord vraagt: Is het net als in andere Polders? Voorzitter: In Deemster,, Worm er en Haarlemmer meer wordt meer verdiend Hier is maar één stoom gemaal; als er gemalen moet worden1, moet hij het doen. Hij is verantwoordelijk ook. En hij volbrengt zijn taak heel goed. Maar, zo-oals gezegd1, f 200.ver booging vond geen algemeene instemming. De heer Wonder vraagt hoe hoog vrij wonen en emolumenten zijn. Ook de heer Groen vraagt daaromtrent inlichting. Voorzitter' licht toe, dat adressant vrij wonen en een stuk tuin heeft. Het vrij wonen wordt op 10 pet. zijner jaarwedde gesteld* Ook heeft hij vrij vuur en lic'ht. De heer Wonder vindt zoo het loon volstrekt niet hoog voor zoo'n verantwoordelijke betrekking. -• De heer J. Ouidennans stelt voor f 100 verhooging te bepalen. De heer C. Poland is niet tegen verhooging, indien die noodig; is. Maar de landbouwende bevolking heeft thans geen rooskleurige tijden. Daarom zou spre ker niet voor salarisverhooging zijn. Wel wad spreker tijdelijke verhooging en voor hoogstens 2 jaren toe slag gevern '-De heer Oudemans: We hebben nu een paar goe de jaren gehad, wordt dat minder, dian kunnen we ook het salaris weer verminderen. Voorzitter en anderen iwijlzen er op, dat dit echter niet zoo gemakkelijk gaat. Voorzitter gevoelt voor toeslag niet veel. - De heer Wonider vindt beter f 100 salarisverhoo ging dan toeslag. Bij. stemming over f 100.salarisverhooging of f 200 toeslag, wordt met 15 stemmen voor besloten tot f 100 salarisverhooging. V-oor toeslag van f200 waren 4 stemmen, die van A. de Boer, Jh. v. -cL Oord, C. Roland en P. Groen Pz. De heer K. Konijn en P. 'Wonder Pz., aftredende en herkiesbare hoofdingelanden, werden als zoodanig herkozen, terwijl hunne geloofsbrieven in orde zijn bevonden. De gebruikelijke felicitatie volgt en voorzitter- hoopt weder op vruchtbare samenwerking, De 291e rekening des Polders, die over 1919, is door eene commissie, bestaande uit de heeren Kieft, Oudeman en Groen nagetzien. Ze wordt, goedgekeurd na eenige kleine bespreking over enkele onderdee- len, op ontvangsten f 148085:11 Yop uitgaven f 153115.72K, nadeelig slot f5030.61. iHet batig saldo over 1918 was f 3858*86. Het bezit des Polders is een paar inschrijvingen Grootboek N. W. Schuld, respec tievelijk f900 en f250. Aandeel spoorlijn station Dorp (Noordschamvoude, 94.19.15 HA. polderkade, wa ter enz. en Yt aandeel in brug Broek op Langendijk. Schulden zijn f17000.4 pet. uit geldleen,ing 1907; f2000.4 pet uit geldleening 1912; foOOO.— a 4/4 pet. uit deelname spoorlijn station 'Dorp Noord- scharwQude; f1000 4J4 pet. uit daarstelling 3 he- tonbruggen; f3000.k 414 pet. uit deelname brug naar Broek op Langendijk. Voorzitter brengt na goedkeuring der rekening, 'zij nen dank aan de verschillende lieeren en beveelt de Polderbe 1 angen weer in de belangstelling aan. Volgt bagroo'ting 1920, die eveneens wordt goed gekeurd in eindcijfer sluitende in ontvangst en uit gaaf op een totaal van f -167993.09X>, met f 1234.48/4 voor onvoorzien, terwijl de aanslag is: f25.per HA. voor gewonen' omslag des Polders, f7.voor wegenbelasting per IIA., alzoo totaal beloopende f32.per HA. De begrooting goedgekeurd zijnde, is aan de orde benoeming, van een Heemraad. Periodiek aftredend en herbenoembaar is de heer K. van Langen, die met 18 stemmen en 1 blanco, wordt herbenoemd en zich de functie weer laat welgevallen, onder dank voor gesteld vertrouwen: Voorzitter feliciteert hem en drukt het vertrouwen uit weder op dezelfde pret tige wijze verder met den beer Van Langen in het bestuur des Polders te mogen samenwerken, waiarna applaus volgt ter instemming. Goedgevonden wlordt voor het aangaan eener kas- geldleening groot f 40.000, de goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Omtrent het idéé om den aanslag des Polders, 2 maal per jaar telkens dus de helft bij de Inge landen te innen,, vindén Dijkgraaf en Kernraden het toch beter dat eiens per jaar te blijven doen. Voor zitter zou bij 2 maal innen vele wanbetalingen, met als gevolg vervolgingen voorzien. Dat is niet g-e- wenscht Goedgevonden iwordt, op' den ouden- voet door te gaan, eens. per jaar. Doch de biljetten 1 of 2 maan den eerder aan te bieden. Goedgevonden wordt f 8000.te leenen voor de nieuwe brug aan den Middenweg. Aflosbaar in 10 jaren, tegen een maximum rente van 6 pet. 'Voorzitter brengt nu in- bespreking het salaris des penningmeesters, den heer Jn. Kamp, Dat is te laag naar verhouding van liet vele werk,, naar het oor deel van het Dagelijksch Bestuur. Voorzitter zegt zelve er voor te zijn het salaris thans f 600.,met 100 pet. te verhoog en en aldus te brengenop f 1200. X, De heer Appelman wilde f 400 verhoogen. De heer Van Stralen wilde er slechts f200.„op doen". Sommige andere Heemraden waren heele- m-aal niet voor vérhooging en meenden dus dat f 600 genoeg was. Er is* alzoo geene eenstemmigheid onder de Heemraden en Dijkgraaf en1 wordt nu het oordeel der vergadering gevraagd. De penningmeester verwijdert zich bij de nu ko mende discussiën tijdelijk uit de zittingszaal. De heer Oudemans zegt, met het meerderé wérk d'oor de wegenbelasting wel voor verhooging fte zijn. De heer Jh. Wijnker meent, dat het' op onzen weg ligt,-ingeval het salaris te laag is, voor penningmeester en secretaris, om -dan die twee ambten maar te ver eenigen iin één persoon. Voorzitter: Dan mocht er toch eerst wel 'n vaca ture zijn. En die hebbed we nu niet. Je kunt tóch een der beide functionarissen nu maar niet zoo zon- der meer uit zijn ambt zetten. De heer Wijnker zegt, dat ook niet te bedoelelu. Voorz.Als er later eten vacature was, dan zou dein. we kunnen zien. Maar !t lijkt m-e tóch niet aanbe velenswaardig. De heer Wijnker: Maar ik bedoel als een der twéé nu Wn-dt dat het er -niet vóór kan, dan zou liet in één hand kulnnen. Dat kén toch wel. Er zijn loch meer gevallen, dat een dn dezelfcro pérsoon sécrér taris.penningmeesfcer is van een polder. De heer A. de Boer; Ik vind, ons Polderbestuur en de Hoofdingelanden mogen mij zijn, dat \er .2 ambtenaren hier zijn als secretaris en als penning meester, die behalve hunne fulnctie elk nog eén brood winning hebben. Om daarenboven nu -echter nog een verhooging loe te passen, die om1 zoo te zeggen "meer dan present is, daar ben ik niet voor. Voorz.Maar dat is de redeinjeering' niet. De vraag is of het werk voldoende beloond wórdt. Al' werd 't salaris f 1200, dan kon ed penningmeester alleen daarvan nog mi-et leven. Hij is een beste ambtenaar voor dat werk en er'komt steeds meeir te doen ito die functie. De heer F. Lilefbebber zou f 400 willen verhoogen. De heer Groen wil heit salaris ook wel redelijk herzien. De héér Poland meent, dat Kamp niet zoo dikwijls Zaterdags 'naar Alkmaar behoefde, al i.s liet sommige keeren wei gew-enscht, dat hij: daar Zaterdags is om zitting te houden, walnt dan kunnen zij:xdiie bood schap aaii hem hebben, hem daar aalntreffen, als ze naar stad gaan. Ook behoeft Kamp niet alle ver gaderingen van. het Dag. Bestuur mee te maken. Zoo wordt er meer >vieirk geboren dan er is of hoeft te wiezen. En al is dat vele te Alkmaar zijn voor 't ge mak van Ingelanden, die "niet op- tijd betalen, de polder zou dat met verhooging van salaris maar* kunnein betalendat is niet gewenscht. Voorz. zegt, dat Kamp wel niet alle Dag. Bestuurs vergaderingen hoeft bijl te wónen, maar dat doet hij uit liefhebberij ien ook om op de hoogte van de dingen te blijven. De heeren Van Laógen en Blom waren in 't D. Bestuur niet voor verhooging. .De heer van Stralen dok niet, aanvankelijk. Maar die was na toelichting voor f 200 verhooging te vinden. De heer Jn. Schilder sloot zich bij! f 200 verhooging aan, maar als dan -eenmaal heffing per jaar, inplééts van tweemaal heffing valn omslag werd toegepast. .En dal is het nu geworden, zegt de heer Schilder. De heer Wonder acht verhooging wel, gemotiveerd. Toen Bos vroeger pénlnjngmeester was, was er lang zooveel werk niet als nu. De heer Jb. v. d.. Oord is wel voor Verhooging, maar vindt 100 pet. zooals voorz. wil, wel wat erg. Sp-r. zou als Appelman f 400 verhooging villen. De heer C. van Langén. kan er inkomen om tot f200 verhooging over te gaan. Het voorstel van voorz. (100 pet. verhooging) wordt bij stemming met 18 stemmen tegeneen voorz.leen voor verworpen. Het voorsteLAppelman f 400, ver' hooging, gesteund door de heereln. Liefhebber em V. d. Oord, valt ook met 13 stemmen tegen. Voor: Wónder, Oudemans, v. d. Oord, Liefhebber, Appelman en voor zitter. Het voorsleLVan Stralen e|n Jn. Schilder, f200 verhooging wordt met 15 stemmen voor aangenomen. Tegen 4 stemmen, die va'n C. Poland, K. Blom, K. Kruier en K. v. Langén. De vefnooging gaat in 1 Januari 1920. Als de heer Kamp weer ter vergaderzetel is néér- gedaald, wordt hem door voorzitter het „hengel ijk" nieuws medegedeeld. De heer Kamp zegt de heeren wel dank, ein voégt er aan toe: „Men mo-et altijd da'nkaar zijn. Maar... 't valt me juist wel niet mee....." De heer Poland wil in !t vervolg graag dergelijke punten op de agenda vermeld zien, aan kunnen we er beter over denken. Volgt bijdrage sluis Rustenburg. De meerderheid van het Dag. Bestuur, is er, zooals voorz. mededeelt, 'niet voor. om bijdrage te geven. Voorz. ziet er overigens wel voordeel in met de sluis te Rustenburg iin ver band m-et de vrachtprijzen, inu groo-tere vaartuigen geschut kunnen worden.' De neer P. Groen vraagt, of er voor den Polder zelf ook nog voordeel in is. te zien. Bijv. met aanvoer van steenkolen voor het stoomgemaal. Voorz. meent van wel, als dat per groote vaartuigen kan plaatsvinden. Het meerendeel van het Dag. Bestuur was intus- schen niet voor bijdragen en meende, dat zulks niet op den weg' van den Polder lag. De heer Wonder: We welen, i!n de toekomst zijn er kosten aan verbod-den. Spr. is er wel voor om de bruggen, als die ie nauw blijk én, te verbeteren en wijder te maken. Maar overigens moeten we nu -eerst afwachten, vindt spr., eii thans nog niet tot bijdrage overgaan. De heer C. PolandHet uitvoeren va'n het werk door het Ambacht van Westfriesland, hoe gaat dat? Op welke wijze worden dekosten bestredel.u? Dat heb ik 'nog nooit goed begrepen. Voorz.Nou komen we tot den vader. Dat durf ik Werkelijk niet te zeggen. De heer Poland meent, dat 't Ambacht vain West friesland met zijn 15000 én zooveel H.A. wel zoo'n groot lichaam is, dat het dan het opnoemen -niet waard is, als dat -er zelf voor staat. Maar als je nu almaar van subsidie hoor, dan vraag ik, hoe worden de kosten bestreden? Voorz.Zooals het plan is opgezet, dan worden, ze bestreden uit de bijdragen. Maar mij is ter oore ge komen, dat het plan iniet voor elkaar is nog. Ik ga er thans niet graag verder Qp in en zou niet graag onjuistheden iin deze debiteeren. De heer C. Poland zou de zaak nu 'nog willen aanhouden, om eerst meer gegevéns door grondig onderzoek te verkrijgen. Als die te verzamelen gé- gev-ens aanleiding t-oit het toekennen van eene bijdrage geven, dan zou spr. -wei willeb bijdragen. Het voorstel Poland om 't aan te houden, wordt bij: stemming toet 16 'tegen en 2 voor (Poland en Groen) verworpen. Besloten wordt,. ,niel bij te dragen. Daarna komt ter tafel een verzoekschrift uit den Pannekeetpolder, om een brug te maken, een sloot te verbeteren en eén bestaan-de brug té herstellen. Na eenige bespreking wordt goedgunstig op het ge- neele verzoek beschikt én zaf met de commissie, die het verzoekschrift indiende, in óverleg worden gef treden en wordt verder in deze aan het Dag. Bestuur vrijheid van handelen gelaten. De neer C. Poland vraagt naar dé resultaten van het opnemen -der Ursemmerbrug 'teln opzichte van de scheepvaart Voorz. zegt, dat de bruggen' wat hauw zijin. In een adres van de vereenigimg ,,Schuflevaer" is gevraagd, de bruggen allen op- 6 M. wijdte te bréngen. Maar het is beter, vindt voorz., én ander eerst goed voor te bereiden en Inaar een goed aannemelijk plan te werk le\gaan, dan zoo- maar Onvoldoende voorbe reid te beginnen. Algemeen wordt dan ook goedgevonden, nu nog af te wachten en eerst óns beter voor te bereddén. De heer C. Poland vraagt naar de- bemaling van het Noordscharwouder water. Voorz. wijst er op, zooals eerder in deze ver gadering reeds is aangegevén, dat als er ge-en sluis komt, de bemaling niet doorgaat. De heer Poland zegt, dat de bemaling naar zijne berekening olns op- f 16 ruim pel" H.A. komt, waar voor we f 7 per H.A. 'terug zouden ontvangen. Dat zou -*nfet goed zijn. De heer Poland; zou de grintbakke'n willen verklei nen, ln.u ze allen voor controle zijn, o-f we de maat wel krijgen bij grintlevering. Zal te zijner tijd rekening mee gehouden worden. De heer Groen geeft verbetering valn eén dam tér overweging. Voorz. zal er met den polderbaas oveir spreken. De heer Groen bespreekt Verbetering va'n één kluft. Zal door den polderbaas worden onderzocht, waartoe voorz. opdracht zal geven. De T\ Liefhebber klaagt over te lagen waterstand bij: hem. De heer C. v. Langen acht het mogelijk dat de pompen lek zijn. Eén en ander zal worden onder zocht De heer W-oinder bespreekt h-el noodzakelijke, valn grondige verbetering eén-er sloot. Belangheb-bendén benooren dat goed in orde te makén, anders uitkeuren. Besloten nu Inog eens aan te zeggen, dat "verbetering móet geschieden. Helpt dat niet, dón Strengere maat regelen. De heer Oudemans vraagt, of er al steen is voor de door hem besproken straatlegging. Nog niet. Als -er is, zal 't gebeuren. De heer C. v. Langen vraagt wijziging van het peil bij heto. Zal zoo goed mogelijk geregeld worden. Ook zal onderzoek volgen in zake een paar grinlhoopen, die door v. Langen ter sprake werden gebracht. De heer Wijnker bespreekt een paar .zoogelnaamdé spekdammen, die onder handen moeten worden ge nomen. Zal gebeuren. De neer v. d. Oord zou de nu vervelooze woning van den opzichter des Polders willen doen schilidere|n. Algemeen goedgevonden. Voorz. is nu aan de sluiting toe en zeglIk hoop dat de besprekingen, én besluiten in het belang des Polders zullen zijn geweest. Ik hoop, dat de Inu niet rooskleurige toestand beter moge worden én ik sluit onder dank voor opkomst e;n medewerking de verf gadering.

Schager Courant | 1920 | | pagina 5