Predikbeurten. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kame.r. Gemengd Nieuws. d«mpen «ener sloot, welke grond voor het gebouw rou benoodigd zim. Deze kosten werden hóekend op f 1 per vlerk. M. De heer F. Blaauboer informeert, of in het gebouw een mijntoestel zou komen. De voorzitter moest dit wegens de hoooe kosten ontraden. Wel zou het gebouw zóó worden inge richt. dat er mettertijd zulk een toestel in ge plaatst. zou kunnen worden, Dc heer J. Krouwel vroeg naar den financieeldnj toestand der vereeniging. Medegedeéld wérd, dat hét bezit der vereeniging f 9000 bedroeg. Tot stemming overgaande^ werd tot den bouw be sloten, met 27 stemmjen voor- 8 tegen en 3 blanco, ook werd goedgevonden tot demping der sloot over te gaan. Bn de rondvraag gaf de heer Th. A. Smits zijn wensch te kennen, als de plannen voor het veilings-. gebouw gereed zouden zijn, dan nog eens vóór den aanvang van het werk té vergaderen. Bij stemming werd besloten, hiertoe over te gaan. Na afloop der vergadering had de verkoop plaats van het bergplaatsje van de veelading. Dit wera gekocht door den heer P. Huiberts Cz. voor f 68. Na dank voor de opkomst slooit do voorzitter de vergadering. ARR.-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 27 April 1920. Jan B., St Pancras, diefst., 6 mi gev. Anth. V.tf Snoek, verduistering, ruet bew., vrijge sproken. W. J. W. Blokker, huisvredebreuk, f 10 of 10 d' h. Gerrit B., Twisk, beschadiging, f 20 of 20 d. h. Nicolaas J., Zwaag, huisvredebreuk, f 10 of 10 <1. h. Gerrit B., Twisk, xnish., f 30 of 30 d. h Jan Z., Zijpe, beleediging, f 7 of 7 d:. h. Jan S.. Harenkarspel, dierenmish., f 25 of 25 d.h F, J. N„ Alkmaar, wederspannf 25 of 25 d. h. P. v. d. UMedemblik, mish., f 25 of 14 d. h. K. v. d. Gracht, Amsterdam, diefstal, 8 m gev. Johanna P., Alkmaar, zaak aangehouden. C. v. d. Kooij, Hoorn, diefstal, zaak aangehouden* A. Gijsbertsen, Hoorn, heling, zaak aangehouden. SCHAGERBRUG. Dinsdag is door den Inspecteur van Politie alhier^ en een Rijksveldwachter, de hand gelegd op A. de Vr„ wonende ..te Schagerbrug, wegens diefstal van een rijwiel. Bedoelde persoon is in arrest gesteld én het ontvreemde rijwiel in beslag genomen. Na een nauwkeurig onderzoek te hebben ingesteld^ en genoemden de Vr. een streng verhoor te héb'bén afgenomen, heeft deze bekend, op verschillendé tijd stippen en plaatsen drie nj wiel en te hebben ontvreémd en weer verkocht. Eén rijwiel was nog in zijïi be zit, terwijl die twee andere reeds door hem waren verkocht aan personen te Burgerbrug. Ook deze rij wielen zijn door de genoemd© politiebeambten in beslag genomen. Men gelooft hiermede een goede vangst te hébbén gedaan voor de omgeving alhier. Wel typisch is hoe dit gevalletje uitkwam. Zon dagavond stond A. de V. met een fiets met oramje- velOingeu en sterk omgebogen stuur aan de bioscoop te Schagen. „Da's de fiets van mijn broer", luidde eensklaps het uit dén: mond van een der omstan ders. „Da's leugen", >wias het antwoord en ruzie volgde. Den volgenden daig wend er politiezaak van ge maakt, met bovenstaand1 resultaat. O jol Bis ook terecht de fiets, gestolen indertijd voor, de kappers- salon van den heer Stuurman alhier, - OPMEER Het was Dinsdag voor het personeel der Coop. Zui velfabriek „Aurora" een feestdag Wegens het aan staand vertrek van hun directeur naar Balk' had deze hen allen tot (een gezellige bijeenkomst uitgehoodigdij waar bet dan ook recht gezellig is toegegaan. Door het gezamenlijk personeel werd den heer Dijkstra een foto geoffreerd, voorstellende den Directéur om ringd door zijn personeel vóór de fabriek. Wil hejbben de foto gezien en kunnen niet ba,la ten om den ver vaardiger, den heer Schepel, Hoorn, een woord van hulde te brengen voor zijn schitterend werk. Na afloop dankte de heer Dijkstra ook namens zijn vrouw allen voor het mooie cadeau, dat in zijn nieu we woning een eereplaats zal innemen. BETAUNG VAN AANSLAGEN IN DE VERDE DIGINGSBELASTINGEN Ib EN n DOOR MIDDEL VAN SCHULDBEKENTENISSEN, Uil GEGEVEN KRACHTENS DE LEENINGWET 1919, De Minister van Financiën maakt, ter uitvoering van art. 16 van bovengenoemde wet, bekend, dat .ieder bevoegd is. aangeslagen in de Verdedigjngsbélas- tingien Ib en/of II,- zoowel .die van hem zelf als van anderen, te betalen .door middel van schuldbe kentenissen, uitgegeven krachtens de 'Leénjlngwét 1919. De betaling kan geschieden aan ieder kantoor der directe belastingen of der successierechten. Geschiedt echter 'een betaling, door middel van schuldbekentenissen als vorenbedoeld; aan een an der kantoor dan dat in het aanslagbiljet aangewezen; dan moet de aanslag iu ééns worden betaald en wel binnen drie maanden na de dagteekehing in het aanslagbiljet, vermeld. Voor de hierbedoelde betalingen worden de schuld bekentenissen voor bare volle nominale waarde in betaling aangenomen, terwijl zaj vergezeld moetelb zijn van alle ten tijde dier betaling nóg niet versche nen coupons. Het gezamenlijk bedrag van de aangeboden schuld bekentenissen mag het totaal van het te betalen bé- drag niet overtreffen, tenzij de ontvanger volgens hem daaromtrent gegeven instructiën in kleinere cou pures kan 'terugbetalen. Hieruit volgt, dat de betaling van een pf meer aanslagen in totaal blijvende bene den f 100, niet door middel van schuldbekentenissen kan geschieden. De loopende rente tot den dag, waarop de schuld bekentenissen worden aangenomen, wordt aan den houder der schuldbekentenissen uitbetaald tegen één door dezen te onderbeekenen quitantie. Géscniédt dé betaling op den eersten dag der maanden April en October, dan^ mag de coupon, welke op dien dag van betaling vervalt, niet inbetaling worden gegeven. Do belanghebbende moet deze coupons dus behou den en op de gieworie wijze verzilveren. Wordt door den ontvanger terugbetaald met schuld bekentenissen, dan zal de belanghebbende, dié bé- taald heeft, de loopende rente op die schuldbekénr tenissen aan den ontvanger moeten, vergoeden. - Ten slotte wordt bekend gemaakt,- dat van af 1 Juni 1920 ten kantore van den agent vain het Minis terie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no .3) de gelegenheid bestaat schuldbekenlenissén van f 1000 en van f 500 van meergenoemde leening te verwisselen tegen een gelijk nominaal bedrag aan schuldbekentenissen van kleinere coupures,- voor zoo- vei* -deze laatste rer verwisseling beschikbaar zijn. Bij do aanvragen tot verwisseling moeten de aanslag biljetten der "belastingen- tot voldoening waarvan oe aangevraagde schuldbekentenissen zullen dienen, wor den overgelegd. In de maand Juli van elk jaar zal geen verwisseling, als vorenbedoeld, kunnen plaats vinden. MR. MARCHANT GEHULDIGD. Uit Maastricht, 28 April. Do besturen der af- doclingen Maastricht van den Bond en van de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht, hadden mr. H. P. Marchant; don leider van den V..D. Bond, uitgenoo- digd, om een spreekbeurt te vervullen naar aanlei ding van do o.s. raadsverkiezingen hier ter stode, waarbij do Nederlandsche vrouwen voor de eerste maal lvot stemrecht zullien uitoefenen. De lozing wérd gehouden in de oude Dominicanerkerk. Mcj. Boots opende de drukbezochte vergadering met eén woord van hulde aan den spreker, aLs indiener en verdedigér van hot wetsvoorstel, waarbij aan de vrouwen het kiesrecht werd gegeven en overhandigde hém één lauwerkrans met linten in de Maastrichtsche kleuren. Do heer Marchant besprak daarna de geschiedenis van het vrouwenkiesrecht. DROEVIG. Winterswijk, 27 April. Dezer dagen beging de arbeider O. bij de firma Driessen, te Aalten. de ver gissing oen fLesch, waarin hit m&enda, dat brandewijn was, aan den mond te zetten Zij bevatte echter creoline, die hij binnenkreeg, met het treurig gé- volg, dat hij dienzelfden dag nog overleed. ONMENS CHELLJKE VXRWAARLOOZING. De politie te Yeendam was ingefluisterd, dat een 24jarige zoon van den zadelmam* J. K. Eizinga in de .Kerklaan op erge wijze door zijn ouders werd mishandeld en al sedert jaren was opgesloten Een inspecteur, vergezeld van een hoofdagent, dééd één inval in de woning, toen men vermoedde dat het gezin aan de middagtafel zat. Allen waren gezetetn.,\ behalve één, de vermiste Johannes Albertus. Spoedig was do ongelukkige gevonden, opgesloten in een obs cuur krot met steenen vloei*. Als een wezenloozé zat hij daar, ïn angst én vrees voor die vreemden Hn gebruikte zijn sober middagmaal Bijna geen kleeren Had hij aan zijn lichaam en het bed. waarop hij moest slapen, geleek op een hoop vodden Ter dék- king had hij een oude jas. Op de vraag van den inspecteur, waarom de arme stumper niet mee aan tafel zat, gaf de vader tot antwoord, dat hij te vies was. Het bleek den inspecteur ten duidelijkste, dat hiér verwaarlooziiig en mishandeling in 't spel was. Met toestemming van den vader heeft hij den jongen meegenomen naar het politiebureau. Meer dan acht jaren is hij In de kyot opgesloten geweest, In heel do Kerklaan wist niemand het bestaan van den jon gen en nog veel minder wist men van dit huiselijk schandaal .En dat in het centrum der plaats. De zusters van het Groene Kruis hebben den otn.- gelukkigen jongen gereinigd en goedgezinde iingézé- tenen hebben Hem van boven» en onderkleérén vöor" zien. Prov. Gron. Crt NA DE HAVENSTAKING. Zonder incidenten' is 'gistermorgen bet werk in de Rotterdam sche haven herval Verschillende on dernemingen hebben een deel van- hun vaste ar beiders ontslagen. Zoo moeten vooral (bazen als slachtoffers van de staking, zijn gevallen. Uit heel wat ladingen kwamen bedorven goede ren te voorschijn. Van het terrein der Batavierlijn !b.v. zagen we sleeperswagens ham en spek naar het abattoir rijdemi. Te Amsterdam Is slechts een klein aantal haven arbeiders gisteren aan die organisatiebesturen zich komen melden, dat bet niet is teruggenomen. Wel zijn er .verscheidënen opnieuw aan het werk moe-* ten gaan kt -een bescheidener functie, dan zij voor de -staking vervulden. HET MEPPELSCHE HONDJE. De kleine gele viervoeter, die de vorige week heel Meppel dn beroering bracht, deed Zondag opnieuw „van zich spreken", In de „Meppeler Courant" toch, lezen wij!, dat bet dier zich dien dag wederom ongemuilkorfd op straat vertoonde en weêr vond een marechaussee het noadi'g de hond per rijwiel te achtervolgen. Was het toaval of boos opzet, dat de viervoeter ook ditmaal de wijk nam naar het weiland, waar op de marechaussées de vorige keer hunne revol verschoten richtten met het noodlottig, gevolg dat iemand uat het publiek werd gewond'. Ondanks die harde les meende de marecbaussée thans ook weer van zijn .vuurwapen gebruik te moe ten maken. De schoten troffen gelukkig voor dé omstanders, dMmaal geen doel, zélfs hot hondje wist aan- het moordend lood te ontsnappen. De voorzitter der dierenbescherming noodigt de genen, /die -het zwervende dier kunnen opvangen uit, het te zijnen huize te doen,'bezorgen1, daar zzich reeds pleegouders hebben aangemeld. Voor de veiligheid dér Meppelsche burgerij is het te hopen dat aan d'e „ongebonden" -leefwijze van het beest spoedig een. einde wórdt gemaakt SCHANDELIJK. Bn do behandeling eener strafzaak voor de Bossche rechtbjmk wegens mishandeling, vroeg de president aan een getuige; Hoeveel borrels drink je wel per dag? 30 of 40, antwoordde de kerel brutaal Schaamt ge u niet? zei de president hoogst verontwaardigd. Wel neen. —Dan moet ge wel een laag gezonken individu zijn, hernam de president. Als ik den eerstien borrel 's morgens heb ge dronken, dan verlang ik haar den tweeden, waagde de drinker nog,. Ga heen, gebood de president, die niet wil dat dergelijke wezens komen als getuigen. Helaas genoot die publieke tribune als bij een blij spel ZONDAG, 2 MEI - NEÏ>. HERV. GEMEENTE te; Schagen, geen dienst. vacature. Oudeslius, voorm. 10 uur. Ds, de Graafif Kolhorm voorm. 10 uur, Ds, Trnholt. Warmenhuizen. voorm. 10 uur, Ds. Oterdooroi Wieringenvaard, geen dienst Julianadorp, nam. 8 uur, Ds. v. Griethuijsen Winkel, geen dienst, wegens vacature te Eenigénburg. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Callantsoog, voorm, Halfedf, Ds. Franco. Kerkebuurt, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Burgerbrug, geen dienst SI Maartensbrug, nam. halftwee; Ds. de Vries Schagerbrug, geen dienst. Haringbuizen, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon, Dien Oever en Oosterland, géén dienst, vac. Oudkarspel, voorm. halftien, Ds. de Leeuw. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds,. Broekêma. DOOPSGEZ. GEMEENfE te: Oudesluis, voorm. halMf, Ds. v. dj. Gooi Nieuwe Niedorp, geen dienst. Barsingarhom, vooim. 10 uur, Ds. v. d, Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boek©. Nam. 7 ,uur, EvangelisaUesamenkomst. De heer ït. Rieurink. Breezand, voorm. 10 uurs da Eerw, Hfljer Stavega, van Wieringen. SCHAGEN5 29 April 11 Paarden f 2tXJ a .500, 5 süereil f 280 a 850, 135 geldekoeien, mag. f 450 a 650, 90 idem, vette f 500 a 975, 115 kalikoeien f 400 a 700. 72 vaarzen 350 a 600, 86 pinken f 200 a 300, 260 nucht. kal. veren 1 20 a 45, 243 overkouders f 45 a 79, 27 lam. meren 1 20 a 22, 2 bokken en geiten t 15 a 30, a 2.50, 6825 kipcieren 19.50 a 10,50, 4385 eend. eieren f 9,50, LANGEDIJKEH GROENTEVEILING. Broek op L. 28 April, Rabarber f 4 a 4.30, bieten t 1.10, uien f 15 a 20.20. 2e soort (4a 4.70, alles per 100 Kg. Aanvoer 5250 Kg uien, 3650 Kg rabarber, 2600 Kg. bleten WE WORDEN GROOTSTEEDSCH. Eén orizer winkeliers presenteerde bij een zijner klanten -dezer dogen- de quitantie voor geleverde boodschappen. Nooit gehaaid, luidde het antwoord van de huisvrouw. W-at bleek? -Een meisje had deze boodschappen- gehaald voor rekeannig ivan mevrouw dio on <hef en had dus blijkbaar den winkelier op gelicht. M'en Zij dus voorzichtig. VOOR EEN GOED DOEL. De toon-eelvereem.ring V.V-V. alhier heeft met al- meeno stemmen besloten -eén bedrojg van f25.be schikbaar te stellen voor 'het „groot® planwKet el aar' van Vacantiekoloniea. BENZINEWELLUSTELINGEN. Telkens weer krijgen wij in onze gemeente staal tjes te zien van wezens die op motoren zitten-, waar bij een mensch zijn hart vast houdt Het ds een gedaver en gevlieg met die wegloco-motieven, dat hooren en zien je vergaat niet alleen, maar ook is het hoogst gevaarlijk voor mensch en dier op straat, terwijl ook de zinneloozen, die op zoo'n machine zitten-, hun hachie er dreigen bij in te schieten. Dat hierbij de kruik zoo lang te water gaat -tot ie breekt, ondervond C. B., die Woensdagavond van de Mie- nisbrug komend, in vliegende vaart de 'bocht bij den heer Bruin trachtte te nemen, met het gevolg dat een paar hoornen werden geraakt en moto-r en berijder tegen den grond sanekten. De motor was natuurlijk danig beschadigd, en de berijder, sterker van constructie, bracht het er tzoo gelukkig af dat wij hem den volgenden morgen weer op de been zagen. Zou het nu niet gewensoht zijn-, -dat in onze ge meente met (kracht tegen dat waanzinnig ged'oe werd opgetreden en wordt hei. geen tijd- -dat zulke men-schen beschermd worden tegen zichzelf, door hen diat gevaarlijk-speelgoed af te nemen. GESLAAGD. Mej. Jo. Vader van hier, thans te Haarlèm, tó ge slaagd voor het examen van apothekers-assistente. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Pieter Johannes Cats, 50 jaar, schil der en Petronella Margaretha Bilzee, 44 jaar, zon der beroep, bedden alhier. De Kamer is door de strafvordering heengekoraen, de eindstemming' volgt later. Daarna volgde d-e ver dere behandeling der Lageronderwijswel De héér Abr. Staalman, bepleitte een uitreiking van een spe ciale acte voor lichamelijke oefeningen. De héér Snoéck Hefikemans wilde- het M.U.L.O, laten bestaan in den bestaanden vorm met 'de mogelijkheid van het be houd van het Fransch op de lagere school De spr. wilde, dat de praktijk In deze uitspraak zou doen. En 'Claama hield de heer Gerhard een beschouwing over het wezen en het doel van het lager ondér- wijs en deze rede had zoo. de algemeené belangstelling, dat de Kamertelkens den voorziLter bewoog, om den spreektijd van den heer Gerhard te verlengen, In 't algemeen bewoog het betoog van den heer Gterhard, schrijft het Hdbl., zich in dezen zin: Er is veel te weinig vrijheid van onderwijs in de be. teekenis" van paedagogische vrijheid, er wordt veel te weinig gelet op de noodzakelijkheid van maatschap pelijke vorming van het kind in plaats van het wat parate kennis in te gieten, er wordt te weinig reké- ning gehouden met oe inzichten der ouders enjneh geeft, onder het motto„Geef het kind wat des kinds is," eigenlijk alleen wat de paedagogen en de wéttén- makers des kinds achten. Het wekken van de be_ langstelling der leerlingen moest doel van het onder- wus zijn, niet het bijbrengen van een zekere afgé- paste hoeveelheid kennis, en het onderwijs moét dat gene tot grondslag hebben, wat men- in de maatschap pij lioodïg heeft: arbeid en gemeenschapszin. Zoo dat,- als bet kind de Lagere School verlaat, het in staat moet zijn te gaan leeren. In verband met een en ander was de heer Gérhard van oordeel, dat men veel te vroeg begon met hét leeren l-ezen, schrijven en rekenén; dat moést pas in de hoogere klassen der L. S. gebeuren, wanjneiér bet kind eerst had leeren waarnemen en bégnjpén -en wanneer bet zelf begeerig was géwordén om lé zen, schrijven e'n rekenen te 'leerén. WaJnnéér méln zoo het onderwijs verband deed houden met de belangstelling van het kind, dan kon men ook met veel .minder schooluren toe,- vooral ook wanneer mem niet stijf vasthield aan een lesrooster en; midden in de belangstelling van de klas, moest ophouden om tot een ander vak over te gaan. Dat men die lesrooster en het vaststellen der verplichte leervakkén nog niét geheel kon "missen, begreep de héér Gérhard. Maar hn w£[de veel meer vrijheid van inrichting. En die achtte hij zeer wiel mogelijk en zeer noodig. DE DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. Uit Parijs, 28 April De federatieve raadi van de spoorwegbeambten beraadslaagde gisteren over dé maatregelen die hij nemen zal, in verband met de door het nationale congres aangenomen motie, waar in besloten wordt tot afkondiging van de onmiddellijke algameene staking. Er wordt vandaag overleg gepleegd met de C. G. T. Men vreest,- dat de staking reeds hedenavond zal worden afgekondigd. Het schijnt echter zoo goed als zeker te zijn, dat men daartoe niet vóór den eerstéta Mei zal overgaan. TeL RELLETJES TE WBENEN. Uit Weenen, 28 April. Een vergadering van den burgerraad is door communisten uiteengejaagd. Toen de politie ingreep, verscheen de communistische volks- weter, waarop het tot een gevecht tusschen de politié en de volks weer Kwam. De stemming is zeer opge wonden. Tal' van menschen zijn in hechtenis genomen. KOLENNOOD. Uit Brussel De kolennood in Luxemburg ver toont langzamerhand,een ernstiger karakber. Van de 49 hoogovens zijn er' 45 buiten werking gesteld, tot dat er weer cokes genoeg voorhanden zal zijn. DE LEVERING VAN STEENKOLEN. Een der medewerkers van het Hdbl in het Ruhr- gebied schrijft: De productie en het transport van steenkolen zijn vergeleken bij de maand Maart, die te lijden had onder den communistischen opstand, zóó, dat er on geveer drie millioen ton minder gedolven werd dain in Februari, in April toegenomen. Het was echter reeds mogelijk in Maart, dank zij de betere voorzie ning «net wagens, meer van voorraden weg te rijden dan te voren. ïn. Maart werden verladen - 4.41 millioen ton tegen 4.23 millioen ton in Februari. De waag naar steenkolen is buitengewoon groot, daar de huisbrand zich van het noodige wil voorzien voor den. komenden winter, alvorens de prijzen op- -tnieuw stijgen. Het vervoer te water gaat volkomen normaal, daar er voldoende schepen zijn en de wa terstand in April bevredigend was. In de kringen der mijneigenaars is m'en met zorg vervuld in verband met de houding der entente, voor al van Frankrijk. Ik heb bevestiging gekregen van het bericht, dat inderdaad Frankrijk den eisch zal stellen, dat Duitschland de levering van Ruhrkol-en aan neu trale staten moet staken, zoolang Frankrijk niet de hoeveelheid krijgt, bepaald in het vredesverdrag. Hiér van zou in de .eerste plaats Nederland de dupe wor- jden. En dé mijnwerker, omdat hij dan verstoke|n blijft van de levensmiddelen uit Nederland. Do ver meerdering van de productie is slechts mogelijk ge weest door den arbeiders meer levensmiddélén té bé- loven. De verhooging der loonen speelde hierbij één kleine rol. Niet net geld, doch een betcré voorzié- ning met levensmiddelen heeft den mijnwcrkér bé- wogen overwerk te doen. En deze levensmiddéléfc komen in de eerste plaats uit Nederland in ruü voor d'e kolen. Il-ot Is niet Juist, dat Nederland meer kolen heeft gekregen, dan waarop het recht heeft krachtens dc gesloten overeenkomst Integendeel, ér ls dó laatsté maanden steeds te weinig gezonden. En indien in April er moer volle wagens naar Nederland rolden, dan moet dit alleen toegeschreven worden aan het feit, dat getracht werd het achterstallige in te halen. Naar mij wordt meegedeeld van goed ingelichte zijde, overwegen de mijnwerkers do staking te proclamoé- ren, indien Frankrijk bij zijn eisch blijft en dein uitvoer van kolen naar neutrale landen wil beletteri BRUTALE BANKROOF. Uit Washington, 28 April. Gisteren, laat in den I n'amdddiaig, reden ze/ven. ongemaskerde (bandieten in een grooten auto tot voor ®en bank te Somdry Spring*. Zij gingen het gebouw binnen, echoten den directeur dood- en sloten vder employe's en een jonge, vrouwe lijke klerk iu een kluis op, waarna zij de plaat poet sten met een buit van 30.000 dollar. Er werd een (beloonintg van 20.000 dollar uitgeloofd en het geheele land werd gisteravond en heden af gezocht. Tenslotte wenden vier man, die aan het op gegeven signalement beantwoordden, te Elkton ge arresteerd en nog -twee anderen te Brunswick, op het oogentolik, dat zij spoorkaartjes namen. 'Het is een van d'e brutaalste banikberooivinlgen*, welke ooit in ïiet Oosten -hebben plaats gehad. VERHOOGING VAN BROODPRIJS. Uit Berlijn. (Het Levensmiddelenbe-st-uur voor groot-iBerlijn besloot in zijn zitting van gisteren den prijs van een brood van 1900 gram te bepalen op 4.50 mark. Op het oogeriblik kost een dergelijk brood 2.65 mark. ONGEREGELDHEDEN TE POSEN. Uit 'Berlijn, 28 April. Reizigers, dd-e heden uit Posen hier aankwamen, deelen mede, dat (het daar gisteren op den- ScMossplatz tot -ernstige botsingen is gekomen tuiss-cheu stakende spo-o-rwe'gmannen en Poolsche militairen. Een optocht van stakers ver zette zich voor het slot tegen Poolsche militairen. Aan het bevel om uiteen te gaan gaiven- zij geen gevolg, D-e jpilitainen' gaven- vuur en binnen- zeer korten tijd waren er zes dooden, een groot aantal zwaar- en een nog veel g-rooter aantal lichtgewonden. Tenge volge van deze botsing, heeft zich een groote opwin ding van de stad- meester gemaakt. Het. geheels spoor wegverkeer van en naar Posen staat stil, daar ook de spoorwegambtenaren gedwongen werden zich bij de staking aan te sluiten. De Duitsche landverhui zers/trein, die gisteren uit Posen vertrok, werd door Duitsch personeel bestuurd. TEGEN VROUWENARBEID IN ENGELAND. Uit Londen, 08 April. De correspondent te Bristol van- de - „D-adly Chroni-cle" seinde gister avond aan zijn blad, dat er ongeregeldheden té Bristol haddten plaats gehad tengevolge van een betooging 'van 6000 wehklooze gedemobiliseerd en te gen het te werk stellen van -vrouwen op de trams. De dienst was gedurende eenige uren gesrtaakt, ten gevolge van- he-t optreden der befo-ogers die ruw te werk gingen. Erwiend aanzienlijke schade aan het rollend- materiaa.1 toegebracht EEN IJSZEE-DRAMA Een Noorsche Briefschrijver van de» N.R.CH schrijft het volgende: In tijden van oorlogen en revoluties schijnen men- sch-enlevens geen waarde meer te hebbén; millioénén zien wij offeren, terwijl wij lijdelijk toeschouwer moe ten blijven van een massamoord; het gevolg van een krankzinnigen vemietigingslust dier menschheid, die periodiek tot uiting schijnt te moeten komen. De zelf opoffering, die de menschen in dergelijke tijden ook aan den dag leggen, wijst er intusschen op, dat d® verriietigingslust eigenlijk meer een collectievé uiting terwijl de zelfopoffering individueel is. De eerste wordt opgewekt door een algemeen© suggesti der voor een oogenblik verblinde massa, de laatste is een gevolg der altruïstische natuur der menschen, die d-e zwakkeren, de lijdenden wil steunen en h-elpéu. Ik kwam ier onwillekeurig toe, bovenstaande overden kingen te maken, toen ik net bericht las, dat de Russi sche regeering zich per draadlootze telegraaf tot de Noobschd regeering gewend had met verzoek, al het mogelijke te willen doen, oen Russisch schipi le hulp le komen, dat met een bemanning van 84 main ergens in de Karazee hulpeloos rondzwalkt, en onvermndelijk tot onderging gedoemd is wanneer het al niet ver ongelukt is als niet spoedig de gevraagde! hulp verleend wordt. In 'het midden van Jainuari van dit jaar vertrok de Russische IJsbreker „Solovey Boe. dimirowitsj" uit Archangel met een voor het leger be stemde lading proviand naar Moermansk; onderweg zou het schip indiga aanloopen tot het inladen van een partij rendiervleesch. De IJsbreker, di esléchts vol doende steenkool voor de u-eis aan boord bad, kwam 25 Januari in het ijs, kon er zich nog een paar dagen doorheen werken en bereikte de Indigabechtmaar was toen niet in staat verder door het ijs breken. Het schip, dat een bemanning had' van 52 koppen, en 33 passagiers aan boord had, waaronder vrouwen en kinderen, vroor nuT vijf mijl van den. mond der In- digarivier aan dé Timankust, vastj waarna het in drift kwam. Den 12en Februari bevond het schip zich in de na bijheid van Petsjora, wat tet dcxor de praadlooze tele graaf, die hét aan boord' tu®, de buitenwereld kon me- dedeelen. Het dreef nu met Zuidwester storm naar hét noordoostenhet schip had naar omstandigheden groote vaart en dreef bijvoorbeeld op één dag, den 15en Fe bruari, 100 K.M. af. Op dien datum' kwam het door de Karastraat en bevond zich 16 Februari in de Kara zee, en dreef nu verder noordoostelijk en daarna in noórdelijke richting. Op 23 Maart is heit laatst ontvangen bericht Sedert heeft men geen tijding meer ontvangen. Dr. Leonid Breitfuss, die hoofd is van het hydra, meteorologische station te Alexandrofsk, en een bekend poolvorscher, ontving 9 Maart te Alexandrofsk ieen draadloos telegram van den IJsbreker, waarin de vrees werd uitgedrukt, dat het schip in noordelijke richting naar Franz Josefs land en ip westelijke lichting haar Groenland in drift was. In dit telegram kwam de zinsnede voor: wij weezen, dat wij den tocht der Sankt Anna gaan herhalen. De Sankt Anna was, gelijk men weet het schip, dat onder luitenant Broessilof (èen zoon van den'Hekenden generaal) in October 1912 Alexaio- drofsk verliet, met het doel langs de Noordkust van Siberië te gaan jagen, en Nordenskjolds weg naar 'de Bekringstraat te volgen. Bij het Jamaüschiereiland kwam het schip in het pakijs in drift en voer met ©en geu wieldige vaart naar het 'noorden. Het schip dr©er 542 dagen en legde een afstand af- van 1540 zeemijlen. De reis eindigde in April 1914^ 70 mijlen ten noorden van Franz Josefs Land teen die Sankt Anna met Broessilof en 11 manschappen vierdween ip. de diepte. De stuurman en een jnatroos bereikten Kaap Flora op Franz Josef Land, waar zij door een uitgezondetni reddingsexpeditie gevonden werden. De bemanning van de 'Bolovey Boiedimirowitsj vreest alzoo het lot van de Sankt Anna te zullen moeten oindorgaan. Di. Breitfuss, die inmiddels in Noorwegen gekomen is om tezamen met kapil 'Otto Sverdrup plannen te be ramen om pen IJsbreker te hulp te komen, meent^ dat er redenen zijn te gelooven, dat de IJsbreker niét dézélf de drift, zal maken als de Sankt Anna, omdat wij nu een ander jaargetijde hebben en iu het voorjaar anderé winden in 'de Karazee heerschen als in' het najaar, toeiii de Sankt Anna in drift kwam. Hij meent .daarentegeM, dat het schip veeleer kans heeft dezelfde drift té maken als het Deensche schip Dymphna en het Hol- landsche schip Varna, die beiden in 1882—'83 bil een wetenschappelijke expeditie in 'de Karazee in drift kwamen. De schepen bereikten slechts 72 graden^ n.br. on dreven toen met dep stroom in de Karazee rond, zoodat het Deensche sóhip ten slotte weer in westelijke richting door. de (Karapoort dreef, Jerwiil het Hollandsche soliip miet zijn Noorsche! en Holland- sche bemanning zonk Zou de Russische ïjsbreker evenwel tegen alle vér- wachting toch naar liet noorden drijven, dan zou dit voor de bemanning zeer noodlottig kunnen wor den. Het telegram, dat ar. Breitfuss op 9 Maart ontving,- luidde verder nog: „een hulpexpeditie over land is buitengesloten .(hier is een mogelijke èxpoditié ovér het Jalmalschiereüand bedoeld). "Wij smeeken u wendt u tot Noorwegen en Engeland, om in naam der meln- schclijkhcid een zelfstandige hulp.expeditie te organi" scoren. Daar de accumulatoren weldra niet meer zullen kunnen fungoereta, kunlmen wij geen verllero télégramr men zenden; ons ontvangapparaat is daarentegen nog in orde." Het telegram was onderteekend door de bei de kapiteins Rekstien eri Anofriedi Dela 21 en Maart zond dr. Breitfuss een draadloos telegram naar den IJsbreker van den volgenden inhoud: „Ik' reis naar Noorwegen om tezamen met Otto Sverdrup een hulp expeditie te organiseeren. Tracht de voorraden vleésch en spek met visch, (en zeehondenvangst aan te vullelu Verlies den moed niet Tot weerziens." Dr. Bwiifus* hield zijn belofte en vertrok den 23an

Schager Courant | 1920 | | pagina 2