Polder Waard en Groei. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. warmte bevangen. Hij opende een der vensters om lucht te scheppen en schijnt tengevolge van dein piot- selingeu koelen luchisiroóui onwei ie zi|n geworden, zoodat hij uit hot vrij groote portierraam van den wagon is gevallen, DE HULP UIT HET BUITENLAND AAN HON GARIJE; Do voormalige minister-president Huszar heelt in een onderhoud verklaard, dat Hongarije tol dusver voor een bedrag van een kwart miiiiard kionen uit het buitenland heeft ontvangen tot leniging van den hcerschenden nood. Reeds luO.ÜOO personen ontvingen ondersteuning, maar aan evenveel verzoeken om hulp kon nog nicL worden voldaan. Amerika heeft aangeboden allo Hongaarsche krijgs gevangenen op Ainerikaansche scheen te ïepatrielé- ren, voor welk doel 800.000 dollar is bijeengebrachi EEN TEEKEN DES TIJDS. lil Spamdau de fabrieksstad dicht hu krijgen de kinderen van de gemeentescholen maaitij den in de schoolgebouwen, verstrekt door het Ameri kaansche hulpcomité. Do onafhankeliikie socialisten, had den in den gemeenteraad /die klacht ingedielnd, dat hu 'deze schooivoeding de kinderen van goeden huize werden voorgetrokken bij arbéiderekinderen. De le den van de Amerikaansche missie stelden een on derzoek in, eai de burgemeester van Spandau werd door hen gemachtigd te verklaren, dat uit dat on derzoek gebleken was, jdat kinderen uit de zooge naamde gegoede kringen veel meer onder sléchté vod- ding te lijden hadden dan der arbeiderskringen, dat de arbedidier het zijn kinderen veel béter kon góvón clan de middenstander. OOK EEN REDEN TOT STAKING. dn het Engelsche Lagerhuis heeft dr. Addison me- dedeelingen gedaan omtrent eèn eigenaar/dage sta king. Een aantal metselaars had van den aannemer het ontslag verzocht van een opperman die trade unionist was, tNaar de reden gevraagd antwoordden zij dat de mannen die onder hem werkten veel meer steenen metselden dan de anderen, De aannemer weigerde het ontslag te verleenen, waarop/ de mannen die minder werk leverden, n.1. 350 steenen metselden tegen de ijverigen 700 per dag, het werk /staakten, Dr, Addison voegde er aan toe dat de leiders der vakvereeniging met dit optreden niet accoord gin gen, DE OMWENTELINGSPLANNEN, Uit Berlijn,- 25 April. Zoowel de njksregeering als de Pruisische regeering geven toe, dat de veléPutsch" geruchten, die de laatste dagen weer in omloop, zijn, niet van allen grolud zijn ontbloot. Er schijnen ijuidietr daad verbindingen te bestaan tusschen zekere rechtsche kringen en de uiterste linkerzijde. Naar veszfikerd wordt, ondersteunen 'deze rechtsche kringen de links- radicalen met geld, wapens en leiders. Afgezien hiervan zijn er klaarblijkelijk nog andere dingen aan de hand.' Volgens bij 'de regeerung inge-» komen berichten hebben de voorbereidingen voor eón reactionairen Putsch" te Stettin schier ongelooflijke afmetingen aangenomen. Voortdurend komen hiér kleine groepen soldaten van 25 tot 30 man aan, zwaar bewapend met machinegeweren. Nadat er cenigégroé" pen waren gepasseerd trok dit de aandacht der, po litie. Zondag werden oen troep van 32 man en een van 28 man aangehouden. Zij waren voorzien van papieren van een Beiersch vrijcorps en behoorden tot de afdee- ling Epp. Uit de papieren bleek, dat allen gedemobilir soerd. waren. Zij verklaarden, dat zij als arbeidsge meenschap van Stettin uit over de landgoederen zou den Worden verdeeld. Een der aangehouden officierén verklaarde, dat hij niets anders te doen had dau voor het transport en het onderbrengen van deze uit heit leger ontslagen menschen te zorgen. VerschilleJnde marr scnappen verklaarden, dat zij imet de eehige Bieierschó troepen zim, die naar Oost-Pruisen. en Pom mieren worden gedirigeerd,- maar dat er reeds 7000 man Beio" ren heen waren gezojnden. Dergelijke transporten fan gedemobiliseerde troepen moeten overigéns niét alléén in het Oosten voorkomen, maar ook in andere deelen van het rijk, met name in Westfalem, De „Vorwarts" publiceert een lang! artikel, over het. gevaar van een nieuwen.' Putsch. lin /dit artikel heette het, dat in geval van een communistisch en putsch, zoowel de vrijcorpsen als de rijksweer pas sief zouden blijven en in zekeren zin een militaire staking zouden beginnen. In verband hiermede wondt van bevoegde zijde aan. de „Deutsche Allgemeine iZeitumg" meegedeeld. dat deze bewering niet van allen grond ontbloot is. HOOPVOLLE TEEKENEN UIT ENGELAND. Indien de teekenen niet bedriegen, gaat Engeland wat de kosten der voornaamste levensmiddelen en andere onmisbare artikelen/ betreft, betere tijden te gemoet. Alle Ehgelsche bladen wijzen daarop, en de corres pondent van de „Daily News" te Manchester spreekt zelfs van „het eerste betrouwbare teejeen van een prijsdaling over de gansche wereld. Hij geeft deze meeding op gezag van een expert in den katoenhandel. In de katoenprijzen is belang rijke daling merkbaar. De prijzen van Amerikaansche katoen zijn nog la ger. Deze prijsdaling staat niet /alleen. Ook in scheeps- vrachtprijzen wordt belangrijke plotselinge prijsda ling verwacht. De vrachtprijzen worden lager en volgens een me dewerker, deskundige op scheepvaartgebied van de „Daily News" zullen de vrachtprijzen nog belang rijk dalen voor het einde van dit jaar. De tijdens den oorlog verloren tonnemaat is nu weer vervan gen door andere schepen. DE STAKING DER KOOPERS IN DUITSCHLANpc De afkeer van inkoopen, die sedert weken reeds in Duitschland tót uiting is gekomen, neemt volgens het „Berl. Tagebl." angstwekkende afmetingen aan. Men hoort de eigenaars van solide firma's steen en been klagen over leege winkels. De grossier /krijgt geen bestellingen van den détaillist en de produ cent merkt natuurlijk heel erg deze „Flauite", zooals de (Berlijner de malaise noemt Vele fabrikanten zijn plotseling in de grootste financieele moeilijkheden geraakt, zoodat er door et- telijke producenten thans verkocht wordt tot prijzen beneden fabrieksprijzen, alleen maar om aan geld te komen. Heel erg, wordt de „Flaute" gevoeld in do leer-, meubel-, ga&en- en textielindustrieën'. De bekende schoenfabrieken in iPirmasens zijn /tot den nok toe vol, verkoopen niets. (Het publiek verwacht door de stijging van de valuta een daling van de prijzen. En wacht dus met koopon, heeft zelfs hier mede gewacht in de dagen voor Pinksteren, anders een tijd van algemeonon inkoop, omdat in Duitsch land het begrip „Plnksterblom" nog meer algemeen goed is dan bij/ ons. Het „Berl. Tagebl." heeft bij verschillende groote en solide firma's in de echoenen-, kleeding- en meu belbranches gevraagd, of er iets te zeggen valt voor het standpunt van het stakende publiek. En het antwoord luidde natuurlijkl - „niets, absoluut niets". De valuta zal niet zoo heel veel invloed hebbon op de prijzen, omdat er aan de stijging wel spoedig een eind zal komen, een der onderge- vraagdon noemdo de tegenwoordige stijging niets anders dan een Amerikaansche boursmanoeuvre! en... de, grossiers kunnen niet met de dure voorra den blijven zitten, zullen dus de prijzen niet ver lagen voor zij deze voorraden kwijt zijn. Voor dit standpunt zon van producenten- en wln- koliersstandpunt misschien iots te zeggen zijn, in dien deze kringen vroeger niet hadden geprofiteerd en niet zuinigl van de voortdurend en snel dalende valuta. Het stakende publiek kan wachten, Van meer belang is dan ook, dat de rijksminister voor economische aangelegenheden het „Berl. Ta gebl." heeft medegedeeld, dat hij stellig een- daling van de /prijzen der schoenen en kleeding verwacht. En de rijksminister van arbeid was dit volkomen met hem eens. Hetgeen het publiek versterken zal in de overtuiging, dat het raadzaam1'is om niet te koopen, maar te wachten. HET LIEP GOED AF. Maandagniorgen kwam de heer J. (S. alhier de brug vanaf de Stille (Laan over achter zijn motor fiets die hij aanliep. De motor pakte, een sprongetje en dan bij de brug neer, de Laan op. Maaj juist de bocht moetende nemen, kwam er een auto aange reden. Van weerszijden had men elkaar niet zien komen/ en een botsing was onvermijdelijk. De auto reed zacht, de bestuurder stopte ©ogenblikkelijk, zoo dat de botsing betrekkelijk goed afliep. De mo torfiets wias natuurlijk leelijk defect, voorwiel, spat bord enz., in allerlei 'bochten. De berijder had zich gelukkig niet bezeerd. OOK DAT LIEP GOED AT. Maandag kwam de hr. K. M. van Barsiiigerhorn het Noord alhier per motorfiets oprijden met een be hoorlijk gangetje. (Plotseling bemerkte hij! tot z'n schrik, dat hiji niet zo©1 snel zou kunnen stoppen of 'hij zou een of meer der vele voetgangers, die zich daar juist bevonden, van de voet rijden. Daarom sprong hij maar van den motor, maar kwam, door de vaart, te vallen, waarbij hij1 gelaat, handen en knie nogal bezeerde. De motbr schoof nog een klein eindje over de straat zonder ongelukken te veroor zaken en bleek later ook geheel onbeschadigd te zijn. Doordat M. van zijn motor sprong, ^bleven meer dere ongelukken achterwege, wat zeker niet gebeurd was als hij was blijven zitten, want het vele volk had zich op dezen smallen weg niet zoo vlug kun nen bergen. M. was hier gistermorgen1 al weer terug en bleek het ongeluk voor hem geen ernstige gevolgen te hebben gehad. Alleen zijn nieuwe (Pinksterpak was totaal bedorven. ALWEER EEN. 'W. (R. ging Dinsdag op vader's „Ihdian" een toer tje maken. Op den Sliikkerdijk had hij; het ongeluk te vallen. 'Hij bezeerde zich geducht in zijn gezicht, maar anders liep het ongeval best af. Ook de me- tof* kreeg weinig defect. MOND. EN KLAUWZEER. 'Eendgen tijd geleden is in deze courant melding gemaakt van een voorbehoedmiddel tegen/ mond- en klauwzeer, n.1. het inspuiten met bloed van koeien die reeds een week of drie van mond- en klauw zeer waren genezen. We hebben gisteren eens aan den heer P. de Boer, rijksveearts alhier gevraagd naar de resulta ten en deze zeide ons: Honderden runderen en kalveren zijln door mij ge- ent met bloed afkomstig van genezen dieren. Aan vankelijk leek vrij goed succes verkregen. Toch bleven slechts weinige van de geënte komen vrij van de ziekte, maar de tongblaar en haar naweeën schenen lichter et verloopen. Het is natuurlijk heel moeilijk uit te maken of de ziekte in1 een bepaalden veestapel licht verloopt tegenover de entingen, aan gezien ook zonder entingen/ soms het mond- en klauwzeer zeer goedaardig verloopt. Slechts weinige veehouders waren bepaald tevreden m6t het resul taat; het overgroot© deel beweerde niet te kunnen zeggen dat de ziekte tegenover de entingen minder ernstig .verliep. Het resultaat van de door mij, op groote schaal genomen proeven is, idat ik den vee houders aanraad hun runderen/ niet te laten enten, Een uitzondering dient te worden gemaakt voor de kalveren. Vrij algemeen zijn de veehouders over het succes der entingen' bij' kalveren zeer tevreden, In veebeslagen, waar niet geënt was stierven pl.m. 50 pet der kalveren. Het percentage bij de geënte kalveren is zeer gering. En bij vele veehouders zijn de geënte kalveren, zelfs al liepen de dieren bij be smette koeien, vrij gebleven van/ de mond- en klauw- zeerziékte. Hoe moeilijk het is om uit te maken of succes verkregen is tegenover entingen, geeft het volgende geval: (Bij: een veehouder, waar onder de melkkoeien tongblaar was uitgebroken, zijn door mij de kalve ren wel, de koeien/ niet geënt Na 2 weken waren er nog geen nieuwe gevallen bijgekomen. Waren ook de runderen geënt geworden, dan zou het succes vrij zeker toegeschreven zijto aan de entarij. EEN AARDIG DIERENGEVALI Op het land van den heer 1B. achter de Loet lie pen schapen met lammeren en koeien vreedzaam bijeen hun/ „dagelijksch brood" zoekende. Een der schapen met lammeren scheen wel zoo melkrijk, dat de lammeren haar niet bijhielden, het schaap moest daarom bijgemolken worden. Het was een bizonder' geval, maar daar bleef het bij, want het was geen schadepostje en daar neemt men allicht genoegen mede. De oplossing echter van dit raadsel kwam weldra. Want de lammeren werden zuigende gevonden aan de spenen/ van een der melkkoeien, waar ze zich blijkbaar zoo voldoende té goed deden, dat de „moe dermelk" in de tweede plaats kwam. POLITIE. Verloren, 1 zakmes. Inlichtingen ter Secretarie. GEMEENTE SCHAGEN. Gebaren: Geertruida Johanna, d. van Siike Sme ding en, Anlna Catharina de Veer, GetrouwdJacobus Jansen, 35 j„; muziekdirecteur, en Alida van Ham, 24 j., zonder beroep, beiden alhier. ALKMAAR. 22 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd 3 26 paarden f 300—750, 59 koeien en ossen f 250 —750, 131 nucht. kalveren f 20—30. 124 mag. schapen f 54—70, 372 lammeren t 22—36, 28 mag, varkens f 63—95, 125 biggen. 10 w. f 40—55. 42 hokken en geiten f 330. PURMEREND, 25 Mei. 18 st. Fabriekskaas f 66, 46 st. Boerenkaas f 67, 1 st commissiekaas f 62. 1250 Kg boter f 2 602.70. 185 vette koeien f 1.80—2.30 p. Kg., 287 melk- en geldekoeien f 350—600, 22 stieren ol paarden f200— 600. 126 vette kalveren f 2.30—2.60 p. Kg 451 nucht. kalveren f 20—63 p. st., vl. 195 vette varkens f 1,60— 180 p. Kg.,- m 41 mag. varkens f 75—110, m, 99 biggen f 42—58, 415 schapen f 50—95. 649 lamme ren f 20—38. Kipeieren f 11.50—12. Eendeierön f1025 BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. In de te Leeuwarden gehouiden jaarvergadering van den Bond voor Staatspensioaneering is verworpen een motie van de afdeeling Koog-Zaandijk, waarin, tüt overweging dat de onderlinge verhouding in het hoofd bestuur veel te wenschen overlaat en van oordeel, dat dit niet in het belang1 van den Bond is, de mee ning wordt uitgesproken, dat hierin alleen verbetering kan worden gebracht door algeheel© aftreding van het hoofdbestuur; wenscht de algemeen© vergadering uitspraak te laten doen door verkiezing van een ge heel nieuw bestuur, te kiezen door de hier aanwe es algemeene vergadering. Na do pauze kwam aan ae orde het vootstel van het hoofdbestuur om art. 1 der statuten te lezen dat de Bond beoogt het tot stand komen eöner wet, waarbij le aan alle .Nederlanders op een niet te hoog en leeftijd recht wordt toegekend op een gelijk staatse pensioen2a. aan allen, die niet uit onwil zich aan de maatschappelijke plichten onttrekken dn niet in staat zijn uit eigen middelen zich het noodzakelijke levensonderhoud te verschaffen, edn uitkcering van staatswege wordt Verstrekt yoldoende voor dat on derhoud* oen en ander zoüder premiebetaling, de kosten te vinden uit do opbrengst van belasting naar draagkracht. Het werd toegelicht door het hoofdbestuurslid den heer De Ruiter, die in eenige conclusies de richting aangaf, waarin de Bond, iin verband met de invalidi teitsverzekering dient te werken. Bn de discussies werd het eerst aan de orde gesteld de begrenzing der actie van Idenj Bond in die toekomst Bergum wilde alleen actie voeren voor wijziging der Invaliditeitswet in dier voege* dat de ouderdomsver zekering, worde losgemaakt van de invaliditeiitsverze-- kering, een denkbeeld dat gesteund werd door Aarts woud en Leeuwarden. Het werd, als derde van zes' door Rotterdam op het voorstcl-hoofdbestuur inge diende amendementen, aangenomen met, algemeéné stemmen. Het vierde Van genoemde ameademéntén strekkende om de taak van den Bond uit te breiderj tot de blijvend invaliedm eti te/ bevorderen, dat dezén gelijk gesteld werden met de ouden van dagen, werd met 62 tegen 53 stemmen aangenomen, Daarbij weid bepaald dat de Bond zijn taak moet begrenzen tot de verzorging van oude en blijvend invaueden. Het voorstel vannet hoofdbestuur was hiermee vervallen. Bij de bespreking 'van de te voeren actie werd op/ voorstel van Aartswoud besloten een volkspetitioai- nement te houden tegen de Invaliditeitswet. Het hoofdbestuur zelf verklaarde zich demissionnair. Alle leden hadden bedankt. De meerderheid vérklaar- de tevens geen herbenoeming te willen als dé lédén, de heeren Meier en Postma, weer zitting zouden nemen. y In de bestaande periodieke vacatures werden gekozéln de heeren Goud, Hessielink en Spaargaren. WIERINGERWAARD. Gedurende de Pdnksterkermis aan de Nieuwesluis, die druk werd bezocht en een ordelijk verloop heeft gehad, werd ook ringsteken op fietsen gehouden,, waaraan door 31 personen werd deelgenomen, waar van de uitslag was, dat K. Jongejan van Anna Pau- lowna met den lep, Sen en 4en prijs ging strijken. De 2e prijs was voor C. Keesman alhier. ONDER PUIN BEDOLVEN. Van de gesloopt wordende villa „Ruimzicht" aan den Badhuisweg te Scheveningen is gistermiddag een vrij groot deel van een gevelmuur omgevallen. Een werkman, in de nabijheid werkzaam, geraakte onder het puin bedolven. Toen (hij er onder vandaan werd gehaald bleek hij bewusteloos. (Hij is door den Gemeentelijke Eerste Hulpdienst naar het zieken huis vervoerd. Zijn toestand ds zeer ernstig. PINKSTERDRUKTE. De Gooische Stoomtram had voor de Pinksterda gen de zomerdienstregeling als in Juli en Augustus ingevoerd. Ontzettend groot was bet aantal vervoer de passagiers. Te Muiderberg werd de politie gehol pen door marechaussees, ten einde de orde te be waren. Men ging bij het bestormen ger trams soms aan het bakkeleien, vooral toen men vernam, dat de tram bij paal 8 een ongeluk had gekregen, 't Was echter niet zoo erg. Ben volle tram uit 't Gooi kon, door het breken van een koppelstang niet verder en daardoor was het verkeer voorloopig gestremd. Ongeveer half twaalf werden de 'achtergebleven rei zigers van Muiderberg en Muiden gebaald. KOLHORN. Was de verwachting dit Jaar klein inzake ansjo vis, zoo bedroevend als 't is, had men toch niet ge dacht. Een motorschuit ligt in de haven om de viscb naar den afslag te Medemblik te brengen, maar geen dag kan de vervoerkosten' worden ge dekt. Vangst en prijs, beide zijn gering., De gewone koopers van andere jaren ziet men aan' dan afslag niet, er is geen handel. Zij, die hun netten droog hielden, hebben geen spijt er van en zij dié nog vlsschen, eindigen al deze week. Voor Kolhorn be- teekent de mislukte vangst duizenden gulRena, wat op een klein dorp terdege zal worden gevoeld. BELGIë TEEKENT NIET. Zooals bekend, liepen nog pteeds de onderhande lingen tusschen Nederland en* België over de (her ziening van het tractaat van 1839. Het eindresultaat zou don/ nu komen. Alles was voor de onderteeke- ning in gereedheid gebracht en de dag ervoor al bepaald, toen de Belgische afvaardiging uit naam van 'hare regeering verklaarde dat zij de onderhan delingen niet voort wenschte te zetten, zoolang de kwestie van de Wielingen niet in haren geest was opgelost. De Belgische minister van buitenlandsche zaken is van plan morgen in de Kamer het stand punt van zijn regeering uiteen te zetten en tot zoo lang zal men geduld moeten oefenen, met het vor men van een oordeel over het Belgische standpunt. De Wielingen zijn, gelijk men weet, de zuidelijkste toegangsweg in den Schelde-mond ten Noorden van Staatsvlaanderen en het, beste zeegat om van de Noordzee uit Antwerpen te bereiken, waarvoor Bel gië vrije doorvaart verlangt. Men moet het .bejam meren, dat alleen in deze kwestie geen overeenstem ming tusschen Nederland, en (België is bereikt, maar zal goed doen bet verschil van meening niet al_ te. tragisch op te vatten. De onderhandelingen mogen misschien voor een tijdje afgebroken worden, twee kleine buurvolken als het Belgische en Nederland- sche hebben niet alleen uit hoofde van1 huin geschie denis, maar ook door de eischen van het oogenblik een belangengemeenschap, die zich op den duilr niet laat verloochenen. NOORDSCHARfWOUDE. Hot Haimoniegezelschap Excelsior is op het met die Pinksterdagen te Hoorn gehouden concours weer schitterend uit het strijdperk gelreden. In die eerste afd. werd gewonnen de ©ersté prijs met 174Va van de 180 punten, met bij zonderen lof van de jury. In den eerewedstnjd wérd de ,eersté prijs gewonnen met 861/» punt ed daarenboven ont vingen ze het gouden eerekruis voor het behalen van het hoogste aantal punten. Is dit voor „Excelsior" ,een reuzehsuocjéb, voor haar wakkeren directeur den heer Pranger was heit succes nog grooter Deze wist boven de reeds genoemde nog te behalen met Oostwoud den eersten prijs ilu de eerste afd., met „Zuidseharwoude" den eersten prijs in de tweede afd. Fanfare en met Nieuw© Nie- dorp den tweeden prijs in de tweede afd. Deze schitterende resultaten mogen zeker op dézé plaats wel eens genoemd worden. V EENHUIZEN. De afdeelinc van den Bond v. Staatspensionneermg vergaderde alhier bij £en heer P. Groot. Aanfwezig waren 6 leden Na opening enz. kwam het jaarver slag van den penningmeester aan die orde. De uit- faven waren f 21.27y3y de ontvangst-eb f 33.17 en het atig saldo f 11.891/2. Bij acclamatie werd tot voor zitter gekozen de heer J. Sinjejwel. Beslotén wérd een afgevaardigde naar de algem. vergadering te zen" den Alszoodanig werd benoemd de heer Smit. Deze/ kreeg vrij mandaat De afdeding verklaarde zich ech~ ter tegen gesalarieerde bestuurders, terwijl als candi" daat voor t hoofdbestuur door het (bestuur den heer Lampers krachtig aanbevolen werd. Mocht op de algem. vergadering een debat dreigen te ontstaab, over de kwestie nagedachtenis Voorbrood, dan, zal de afge vaardigde trachten dat debat te sluiten, als zijnde zulkeklcinzielige twist niet inl 't belang van den Bond De afdeeling zal een propaganda-avond houden, met een spreker en tooneeliutvoering. De héér Postma van Pui-merend die zich als het vorige jaar beschik baar stelde, zal weder aangezocht worden, te komen spréken. Nog zii onze leden er op gelwezen, dat de Bond strijdt voor pramievnj Staatspensioen,, dus dat wil streven om de betaling van die 39 ets. premie te doen vervallen, en ook, dat zii die Inzake vrijwillige verzekering enz. raad wenschen. te ontvangen, steeds door de bestuursleden geheel kosteloos zooveel mo- gelijk bijgestaan worden. DIRKSHORN. In het concours, door den Bood van Westtriesche Harmonie, en Fanlarecorpsön. op Pinksteren te Hoorn 1 gehouden, heeft het Fanfarecorps alhier, onder lei ding van don heer Blaauw, ajtt goeden naam weder hoog gehouden Voor 't eerst ln de 2e afdeeling mededingende,- hé- haalde hot corps daarin den len prijs met 1671/» p;> met kantteekening vah de JuryBravo voor de schit terende techniek van Sopraan Saxophoon en Solo Bugel (de heeren J. nuts en C. Bregman). In den eerewedstnjd behaalde het corps voorto den 2en prns met 80 p. Een vereeniging,- die blijkbaar de muziek zoo ijverig en ernstig bestudeert, is wel waard door de burgenj gesteund te worden. Dat aj zoal WIEMNBEM. v Op den len Pinksterdag had onder begunstiging van prachtig weer, vanwege een-e daartoe opge richte .commissie te Westerland een /groot volks feest plaats. Des namiddags om 2 uur werd er een aanvang mee gemaakt. Te half drie arriveerde de muziekvereeniging „Harmonie", welke met vol orkest een ronde op het feestterrein deed en waar na (het belangstellend publiek in dichte drommen kwam opdagen, zoodat naar schatting ongeveer 1500 menschen op het terrein waren. Direct werd met verschillende wedstrijden aangevangen. Alle spe len werden belangstellend gevolgd, ja, sommigen verwekten veel hilariteit. Na afloop was de uit slag als volgt: 1. Hardloopen met hindernissen, heeren: le prijs R. Koelman, 2e prijs H. Baijs Jb. Evz., 3e prijs J. Slikker Cz. 2. Estafetteloopen, dames: 1. Geertje Wit, Clas. Ruitenburg en Tr. Lont; 2. M. Baijs Ed., N. de Haan en Tr. Baijs; 3. M. de Wit, A. Lont en J. (Ruiten- burg. 3. Sprietglljden, een prachtmummer: t H. Baijs Jb. Ez., 2. S. Bakker, 3. E. Baijs Jb. Ez. 4. Mastklimimen, heeren: 1. R. Koelman/, 2. N. de Haan, 3. P. Rotgans. 5. Stembuswedistrijid, dames: l.Ma rie Baijs Ed., 2. Tr. Lont, 3. Cl, (Ruitenburg. Tonnetjes kruien, dames: 1. Cl. Ruitenburg, 2. N. de Haan, 3. Maartje de Haan. 7. Touwtrekken, heeren: 1. J. Tijaon en C, Steig- stra, 2. N. Otmis Pz„ 3. S. QmtLs Gz. 8. Zakloopen, dames: 1. Gï. KoolJ, 2. D. Keijzer Ad., 3. M. Keijzer Ad. Alles werd opgeluisterd door muziek van „Har monie" on zang van de Westerlander Zangvereeni- ging. De prijzen, allen bestaande uit prachtige luxe voorwerpen, werden na afloop in het café Sanders uitgereikt door den voorzitter, den héér C. J. de Wijn, die tevens dank betuigde aan allen voor de medewerking tot het welslagen van dit mooie volks feest, inzonderheid aan de Harmoniekapel voor haar onmisbare muziek. Na den inwendigen mensch versterkt te hebben, werd een aanvang gemaakt met het (Bal-CIhampêtre. Ook dit slaagde naar wensch. Ongeveer 600 per sonen namen hieraan deel. De commissie kan met genoegen op dien welge slaagden feestdag terugzien. WIERINGEN. De huis vlij t tentoonstelling van „Omhoog" werd vanwege allerlei Pinksterfestiviteiten niet met zulk een druk bzoek vereerd als vorige jaren, 't Was in de zaal van den heer De Haan, waar ze gehouden werd, zeer stilletjes; alleen op 2en Pinksterdag en vjporal ld es avonds toen/ de zangvereeniging van Westerlond, directrice mevr. A. J. de Wijn^—Kuiper optrad, was er een oogenblikje nogal veel publiek aanwezig, hetwelk van den zang genoot, want het jonge k,oor zingt onder haar voortreffelijke leiding perfect. Te ongeveer half elf werd de tentoonstelling door den voorzitter Ds. J. M. Leendertz met donk aan allen .die hun medewerking verleenden, geslo ten. v wieringen. Op den 2en Pinksterdag, des nam. vam half vier tot half zes, gaf de muziekvereeniging „Harmonie" ln hare muziektent op het Kerkplein een volkscon cert, dat door zeer veel publiek werd bijgewoond. Het weer was praebtig, de muziek als altijd mooi, dus het waren een paar genotvolle uren voor het heen en weer wandelende publiek. wieringen. Op den 2en 'Pinksterdag, des avonds half acht, gaf de muziekvereendgiing .yApollo", directeur de heer L. Spaander, in (het lokaal van den heer M. Tijsen te Den Oever een uitvoering voor genoodig- den. De zaal was flink bezet. Het programma be vatte een. 8-tal muzieknummers, benevens een mili tair blijspel ln 4 bedrijven, getiteld: „Z'n Weledel Gestrenge", door Henri 'tSas. Allereerst kwam de muziek. Dadelijk willen wij zeggen, dat we onze eischen met het oog op het nog korte bestaan der vereeniging, niet hoog hadden ge steld, doch na alles gehoord te hbbben, kwamen wij tot de conclusie, dat de vereeniging hard, zeer hard gestudeerd heeft en onze verwachtingen verre over troffen werden. „Apollo" leverde goed werk en wan neer zij' zoo doorgaat, zal ze binnen1 korten tijd een goede plaats in/ de muziekwereld gaan innemen. Hierna kwam het blijspel', ook dit werd zeer goed opgevoerd en bracht menigmaal de lachspieren in beweging. Een daverend applaus klonk na ieder muziekstuk en tooneelbedrijf door de zaal, als be wijs dat het gespeelde goed in den smaak viel. Na afloop bal. wieringen. (Mevr. Spaander met de Pinksterdagen van' Ooster- land naar Hippolytushoef per rijwiel gaande/had onderweg het ongeluk van haar fiets te vallen en haar pols te breken, zoodat zij zich onder heel kundige hulp van Dr. Piccardt moest stellen, PINKSTERDRUKTE TE ROTTERDAM. De drukte met de Pinksterdagen is buitengewoon geweest, vooral Maandag. Op den eersten Pinksterdag werden aan het station Hofplein van de 'Zuidi-Holl. Electijsche Spoor 5 extra treinen ingelegd; (Maandag niet minder dan 40. De laatste trein kwam eerst te middernacht binnen. Zondag bedroeg het aantal reizdgiers naar Den Haag en Scheveningen aan dit istatioini ongeveer 18.000 en Maandag 35.000. Aan de stations D. P. en Maas was de drukte voor al Maandag eveneens bijzonder groot. De Ro^erdamsche Electrische Tramwegmaatschap pij heeft op den eersten Pinksterdag 188.706 en op den tweeden Pinksterdag 248.990 passagiers vervoerd in totaal 437.696. Met dé Heen- en. Weerbooten van de gemeente lijke veren zijn vervoerd: op den/ leten /Pinksterdag 44.959 en op den. 2den Pinksterdag 63.308 personen. De •stoomboot-reederij Fop Smit en Co., heeft op de beide Pinksterdagen vervoerd 27.199 passagiers, van wie 4934 naar Oostvoorne. samenvoeging zaanscke gemeenten. Burgemeester en Wethouders van Wormerveer hebben zich in verband met de inzichten omtrent samenvoeging van gemeenten gewend tot burge meester en wethouders der gemeenten Zaandijk* Koog aan de Zaan, Oostzaan, Westzoan, Assendelft, Krommenie, Worm er en Jisp, met verzoek hunne meening te mogen verniemen omtrent eventueele samenvoeging van Zaansohe gemeenten, fokken. Te Krimpen aan de Lek doet zich weder een ge val van pokken voor. nieuwe niedorp. Schreven we reeds iets over de bioscoop, die hier op de kermis staat, thans kunnen we daaraan toe voegen, dat zij Dinsdags wegens defect en zich daar bij voordoenden tegenspoed niet heeft gewerkt, zoo dat middag- en avondvoorstelling allebei achter wege bleven. J Ongetwijfeld tot veler spijt, 'n Goeie film Is nu eenmaal een aardige kermisattractie, Vlijtig is er gedanst en van de zweef van Dobber gebruik gemaakt, terwijl met het reuzenweertje ook de kramen, enz. wél flinke zaken zullen hebban ge maakt. Alles had een gezellig en rustig verloop, winkel. Op het concours te Hoorn behaald© Winkels Har monie tn do 3e afdoehng B deto 3en prijs met 106y* punt Op Vrijdag 21 Mei J.L veraderd© Hoofdingelanden van den polder Waard ©n Groot in. het Polderhuis, gemeente Winkel. Afwezig do heerein Béérs fin van der Stok. Heemraden. Na opening met welkom worden dfi botulon geler ren en goedgekeurd. Naar aanleiding dier motuleh vraagt een; der Hoofd ingelanden inlichtingen oimtranlt het ingestelde onder zoek naar electrische bemaling van dielni Waardpoldler.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2