Raad Sint Maarten. Binnenlandseh Nieuws. destijds loco-burgemeester, nog moest worden gehoord. Deze verklaarde, ais loco-burgemeester niet te hebben ingetrokken de doorloopende vergunning, in 191/ aan Weber door den toenmaligen hurgemeester uitgereikt en waar Weber zicü steeds op beroept, bij wijze van verdediging. De U.v.J. achtte het bewijs voor het aan Weber ten laste gelegde niet geleverd en vroeg vrysp.raak. Tot de volgende week. Nogmaals was het de bioscoophouder W. Weber, uit Alkmaar, die alp beklaagde poseerde, nu omdat hij den violoncellist E. Druijf, die hielp, de voorstelling mei muziek in de pauzen aan te vullen, had beleedigd. Deze zaak werd tot a.s. Dinsdag aangehouden, om dat do pianiste, racj. Catharina Geertruida dohanna Eecen destijds bij Weber, nu in 'Amsterdam in betrekking, niet als getuige aanwezig was. A.s. Dinsdag uitspraken. Vergadering van den Raad op. Woensdag 16 Juni, des voorin. 10 uur. Voorzitter de heer A. Klerk, burge meester, tevens secretaris. Voorzitter heet de aanwezigen welkom en opent de vergadering. De notulen worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen een dankbetuiging van den heer C. Dek ker -te Eenigcnburg, voor de vergoeding, welke hem werd uitgekeerd voor de laagste inschrijving op. clen schooibouw te Eenigenburg, welke bouw niet was door gegaan. Eveneens een dankbetuiging ingekomen van mej. ModderKoosen, te Dirkshorn, voor den toegestanen toeslag van f 5, voor elke verlossing bij vrouwen in den werkenden stand. Goedgekeurd terugontvangen de sup.pletoire begrooting over 1920. Is ingekomen een circulaire van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw, in Hollands Noor derkwartier, waarin de heeren raadsleden werd mede gedeeld, dat op. de a.s. groolc Landbouwtentoonstelling te Sehagen een demonstratie, van brandspuiten en an dere brundbluschmid.délen zal worden gehouden. Volgt het verzoek van hel Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren, tot het verleenen van toeslag op pensioen van gcm.-amb- {jpnareo. Dorzitter zegt, dat in'deze gemeente nog «een gc- P'meerde gem. ambtenaren zijn, behalve de Wedu we ui den oud-veldwachtér, welke jaarlijks f 100 ge nie i. wat nu met 40 pet. verhoogd is. Allen voor, om voor kennisgeving aan te nemen. Door mej. Querner, onderwijzeres te St. Maarten, is tegen 15 Augustus a.s. ontslag aangevraagd, wegens be noeming te Krommenie, B. en W. stellen voor, om hel ontslag eervol te verleenen en voor 15 Juli nieuwe sollicitanten op te roepen. Voorzitter zegt nog, dat mej. Querner hier ruim 3Va jaarverbonden is geweest, en getoond heeft eSn uitstekend onderwijzeres te zijn. Het is u allen bekend, dat zij voor 3 volle klass-i stond en ondanks dat hel onderwijs altijd met lust en ijver heeft gegeven en hel op een behoorlijk peil wist' te nouden, waarvoor wij haar gaarne ook namens vele ouders onzen harte- lijkcn dank betuigen, en haar een eervol ontslag verleenen, waar allen mee inslemmen. Is ingekomen een schrijven van de Tuinbouwver- eeniging Noord-West te Eenigenburg, waarin zij het Gemeentebestuur medewerking vraagt om van de woon wagens, die daar hun bivak opslaan, bevrijd te -.wor den wegens de schade die zij daar in de landerijen aanrichten en de onveiligheid door het laten losloopen van kelten, enz. Voorzitter zegt, dat wat betreft het losloopen der paar den, daar weinig aan is te doen. Toen er zich echter laatst op. Qroenveld eenige gevestigd hadden, waardoor veel gevaar voor de veldvruchten ontstond, is Hene- weer met een rijksveldwachter er heen geweest om gedurende den nacht de wacht te houden. Het ze ge heel te verbieden, hun bivak op. te slaan gaat moeilijk. De menschen dienen bovendien toen ergens te pauzeeren en daaromtrent bepalingen te maken zou al leen van rijkswege kunnen geschieden. Een verbiedende bepaling zou in de politieveror dening kunnen worde nopgenomen, maar dat zou dan voor de geheele gemeente moeten gelden en niét al leen voor Eenigenburgdat zou onbillijk wezen tegen over de andere deelen der Gemeente. De heer Slot: Is de plaats waar zij staan van de gemeente of van den polder? Voorzitter: Dat maakt in dit geval weinig uit; het is publieke weg. De heer SlotKan de plek, waar zij staan, niet opge hoogd, zoodat het voor hen onmogelijk is, er zich te vestigen? Voorzitter: Dan verplaatsen zij zich. De heer BlokVoor de kluft ziet men ze niet, doch wanneer men de hoek omgaat, staan ze eensklaps voor je, en acht ik dat gevaarlijk. De heer Glas zegt, dat het een moeilijk geval is, maar, zegt spr., zou het niet mogelijk zijn, het rijk hierin te moeien, door ze het opslaan hunner bivakken p den openbaren weg te verbieden. Het beste is echter oor, wanneer ze komen, er de politie mee in kennis te stellen, ze te verwijderen. Voorzitter zegt, dat zij het dan wel or' Dijkstal zul len aanhouden. De heer Slot: Dat kan niet, want in Dijkstal is alles particulieren grond., De heer Glas; Misschien weet de heer Slot wel een :oplossing. De heer Slot: Als ik daarop antwoorden mag. Even als de ingezetenen van Eenigenburg lijkt het ook m.i. het beste de plaatsen waar ze staan, te verwijderen, wat het best gedaan kan wordent door ze op te hoogen. Dc heer Blok zegt, dat destijds dat bewuste plekje is afgegraven door Geestmerambacht Voorzitter; Dus dan zouden wij aan Geestmeram bacht moeten vragen om het weer op te hoogen. De heer £lotDat zal Geestmerambacht niet doen. Het is een gemeentebelang en de gemeente zal kiér- voor moeten zorgen. VoorzitterDan moeten wij toch aan Geestmerambacht vragen als wij dat op willen hoogen. Dc heer Slot: Dat is logisch. De heer GlasDe toestand zou daar door B. cn W. moeten worden opgenomen om te zien of het mogelijk zou wezen die plaats afgebakend te krijgen. Hiermee kan de voorzitter zich wel vereenigen. De heer Slot; Zou het niet mogelijk wezen, de Tuin- bouwvcrcenigina er mee te belasten? Voorzitter: Het is een algemeen belang, dus ben ik er tegen om het in handen van particulieren jte geven. De heer Slot: Wanneer uit het onderzoek blijkt, dat vóór <!e gemeente onmogelijk is, zou hel dan geen ann- bew! verdienen om met de Tuinbouwvereeniging in overleg tc treden? Na nog eenige discussie wordt algemeen goedgevon den oui eerst door B en W. een onderzoek te luien in stellen cu met het bestuur vun Noord-West in overleg lo treden. Van de vereeniging Nosokomos 'is een verzoek in- gekomen, om de wijkverpleging in do gemeente te ma ken tot een gcmoenteltyke tak vun dienst en naast' een salaris vun 1800, de zusters do noudigo rechten te verzekeren. Voór/iilor zegt, dat op het oogonblik de verpleging geschied door dc Gezinsverpleging lo Sehagen. Thans wordtin pogingen in hel werk gesteld, om met Wormen- huizen in overleg te treden, wat Eenigenburg betreft, die eerst door Zijpe word bediend. Allen voor, om voor kennisgeving aan te nomen. Is ingekomen een schrijven van de gemeente Oud- Beicrlana, waarbij bij de behandeling van de subsidie aanvrage voor dc Politieschool te Hilversum een motie was ingediend, waarin gevraagd wordt algeheele reorga nisatie. van de politie en de gemeentepolitie te maken, tol rijkspolitie, welke motie was Ingediend bij de 2e Kamer der Staten Generaal en naar alle gemeenten was gezonden om adhaesiebetuiging. B. en W. stellen voor, om geen adhaesie te betuigen, wat door allen wordt goedgevonden. Was ingekomen een schrijven van den Burgemeester van Purmerend, voorzitter van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, waarin de gemeente St. Maarten verzocht wordt, lid te worden van bovengenoemde vereeniging. Gehoord, de verschillende verbeteringen die men geza menlijk tot stand zal trachten te brengen, wordl door allen goedgevonden om lid te worden. Volgt een schrijven van de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten, welke te Amsterdam een vergadering had gehouden ter bespreking van de malariabestrijding. Door deze was het plan opgemaakt, om de malariabe strijding georganiseerd te voeren, door Rijk, Provincie en Gemeenten, en de kosten voor de Gemeenten te bepalen op 5 cent voor iederen inwoner, gedurende 4 a 5'jaar. B. en W. stellen voor, om medewerking te verleenen. De heer LimmenZe kunnen het probeeren, maar of het gaan zal, betwijfel ik. Voorzitter zegt, dat in verschillende gemeenten beproe vingen zijn. gedaan, welke goede resultaten opleverden, en ook uit de berichten, der couranten blijkt dat het niet zonder- succes is. De heer Schermerhorn kan zich best met het voor stel van B. en W. vcreenigen, als zijnde een stap in de goede richting van het goede doel. Ook de heer Glas ,uit zich in dezen geest. Algeróeen goedgevonden. Is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, over de oprichting van een Politieschool te Hilversum, welke ten doel heeft het aankweeken van goed geschoolde politiemannen. B. en W. stellen voor. om voor kennisgeving aan te nemen, wat bij de heeren algemeene instemming vond. en door den heer Slot nog even werd opgemerkt, dat St. Maarten evengoed wel een veldwachter zou krijgen zonder die school en hij het zond vond om daar geld aan te besteden. Verder wordt door voorzitter medegedeeld, dat nog een paar oosten moeten worden overgeschreven tot een gezamenlijk bedrag van f 104.51. Dóór B. en W. wordt machtiging gevraagd om een bedrag van f 2297.391/2 af te schrijven op den post onvoorziene ujlgaven en een bedrag van f 1084.941/2 uit verschillende posten af- en over te schrijven. De machtiging wordt gegeven. Behalve deze poster is er nog een ongedekt tekort van waarschijnlijk tl 100, B. en W. stellen voor, om een supplctoire begroeting op te maken met efen ontvangst var> f 5 en een uitgaaf van f 1700. B. en W. achten bet niet wenschelijk om een leening aan 'te gaan, doch eerst eens af te wa. riten" hoe de financiën in 1920 er voor zullen staan. Is ingekomen een brief van den heer G. Schoor!, waarin hij wegens zijn vertrek naar Alkmaar ontslag aanvraagt als schatter voor de rijksinkomstcnbelnsting. Het staat in deze den Raad vrij wie of z;j voor deze betrekking willen aanstellen. Door B. en W. wordt hel echter wenschelijk geacht niet iemand uit Eenigenburg te nemen en dienen een aanbeveling in, met als no. 1 de heer Abr. Nottelrnan en als no. 2 de heer Jb. Strooper. De heer Nottelrnan wordt met 6 stemmen ge kozen. De heer Strooper had 1 stem. Verder geeft voorzitter een toelichting over het lange uitblijven van het kohier'van den Hooraelijken Omslag. Spr. zegt, dat het de heeren bekend is, dat door ver schillende burgemeesters uit Tuinbouwgemeenten een controle is gehouden om te probeeren of die gemeenten een uitkeering zouden kunnen krijgen van Rijkswege uit de OAV.-belasting, om daarmee dé H.O. te kun nen verminderen. Daartoe is een poging gedaan bij den minister, die evenwel heeft laten weten dat men zich hierover moet wenden tot de commissie uit Ged. Staten. Wij hebben in het N. v. d. Dag kunnen lezen, dat aan verschillende gemeenten een 2e uitkeering der O.W.- belasting over 1918 is uitgekeerd en dat een 3e zal volgen. En nu achten B. en W. het gewenscht om de noodige opgaven aan Ged. Staten te verstrekken om trent de finantieele draagkracht der burgerij, de te hef fen belasting enz. Ma,ar dan is het noodig, dat er een voorloopig kohier van den Hoofdelijken Omslag wordt opgemaakt en daardoor wil voorzitter dan ook met den raad in B. en W. bijeenkomen om zoodoende het te heffen percentage te kunnen vaststellen. Spr. deelt dit in openbare vergadering mee, opdat de burgerij zal we ten waarom of de H.O. zoolang uitblijft en wat in deze door B. en Wl fis gedaan. Bij de rondvraag wordt door den heer Glas in lichtingen gevraagd omtrent den bouw van de R.K. school. Spr. acht het wenschelijk met het oog op de overbevolkte school, er spoed mede te maken. Voorzitter zegt, dat 14 dagen geleden bestek en tee- kening ter goedkeuring zijn overgelegd cn na te zijn goedgekeurd, direct naar den heer Limmen terug gestuurd. Spr. spreekt eveneens zijn spijt uit over den landen duur. s De heer Limmen zegt, dat de schoolopziener nog een kleine wijziging wenschte aangebracht te zien, wat reeds gebeurd is en is goedgekeurd. Ook te Haarlem is alles, goedgekeurd. Spr. twijfelt niet, of de aanbeste ding zal nu spoedig plaats hebben. De heer Schermerhorn vraagt naar den toestand van de woonschuit van Bakker. Voorzitter zegt, dat er in B. en WL over gespro ken is, om een woning te bouwen. Gezien echter het i advies van den dokter, is de schuit, nadat een kleine verbetering zal zijn aangebracht, best bewoonbaar, mits op het droge gehaald. 1 De heer Schermerhorn zou de schuit gaarne op het droge gehaald zien, wat z.i. geen bezwaren zal opleveren. Dat zal kunnen gebeuren op een stukje Ar- menland aan het Rijpje. Daar zal het heel goed kun nen, mits nog 'het een en ander aan de schuit ver timmerd wordt. Voorzitter voelt daar veel voor, en zegt, dat B. en W. pogingen in 't werk 'zullen stellen om dat tot stand te krijgen, wat algemeen wordt goedgevonden. De heer Glas zegt, nog, dat mij altijd een voorstan der van goede woningen is geweest en gezien het advies van den dokter, vindt hij, dat de slaapgelegenheid nog al wat te wenschen overlaat. Niets meer te ^behandelen zijnde, sluit voorzitter de vergadering. NATIONALE BANK VEREENIGING. Aan het jaarverslag, over 1919 der Nationale Bank- vereeniging ontleenen wii het navolgende In verschillende takken van handel, industrie cn landbouw had men gehoopt ha het definitief sluiten van den vrede, een vrijer en stabiler handelsverkeer mei het buitenland te verkrijgen; deze hoop is .echter in §een enkel opzicht in vervuiling gegaan. Wel werden e grenzen voor meerdere artikelen wederom openge steld, doch toen bleek eprsl recht, hoezeer de ontzet tende kapitaalsvernieliging tijd ns den oorlog dc 'mop- kracht in allo landen om ons heen had verminderd, zoo niet geheel vernietigd; de daling der valuta dezer landen nam steeds ernstiger karakter aan. Eenerzijds werd het daardoor voor onzen export voortdurend moei lijker, ja zolfs in vele gevallen totaal onmogelijk zijne artikelen te verkoopen, anderzijds hadden de impor teurs er rekening mede te houden, dat dc daling der valuta meestal in sneller tempo ging dan dc prijsstij ging der goederen in hot buitenland; waardoor vcriiès op te vroeg ingeslagen voorraden kon ontstaan. Niet gewilde valuta-risico's ontstonden voor den han del ook dikwerf door de niet vlotte afwikkeling van builcnlandsche transacties. Hoewel in het algemeen do goederen-prijzen zich op een hoog niveau blijven bewegen, zijn belangrijRe verliezen geleden in artikelen, welke in den oorlog zeer beper-kt aangeboden en buitengewoon in prijs opge- loopen waren, doch thans weer ruim aanwezig bleken. Al deze omstandigheden zetten ons nog meer dan anders aan tot uiterste voorzichtigheid bij het verlee nen van credicton. Dank zij de uitgebreidheid onzer cliöntele over het geheele land en in alle takken van handel en bedrijf, waardoor wij een duidelijk perspectief van het zaken leven verkregen, konden wfj nienigen cliënt in deze moeilijke tijden door tijdig advies vooc gevoelig ver lies behoeden Met voldoening mogen wij co/istateeren, dat ondanks de zeer moeilijke omstandigheden de resultaten over het afgeloopen jaar die van 1918 aanmerkelijk over treffen, en ons bedrijf zich in steeds verdere uitbreiding mag verheugen (0$ 1 Januari 1919 hadden wi^ kantoren op 69 plaat sen, terwijl wij thans bij het uitbrengen van ons ver slag gevestigd zijn op 73 plaatsen. De behaalde winst over 1919 bedraagt t 2.436 571.02 zijnde f 920.258.43 meer dan over 1918. Tol de verkrijging vari bovenbedoelde winst-uitkom sten heeft in niet onbelangrijke mate medegewerkt de krachtige steun van en de aangename samenwerking met de Rotterdamsche Bankvereeniging. Hoewèl .de verkregen resultaten een hooger divi dend voor aandeelhouders alleszins zouden kunnen toe laten, meenen wij de belangen onzer vennootschap en die der aandeelhouders meer te behartigen door eene afschrijving der kosten van oprichting en overname van nieuwe kantoren ad f 626.616.32Va, alsmede eene afschrijving op gebouwen van f 400.000.— en eene storting in "het reservefonds van f 600.000.een en ander ten laste der winst- en verliesrekening. Wij mo gen als vr'.jwel zeker aannemen, dat wij over 1920 geen belangrijke kosten van overname van nieuwe kantoren meer zullen hebben af te schrijven en dus zelfs bij een doorgevoerd conservatief beleid, als thans gevolgd alleen reeds door de uit desen hoofde vrijkomende feldcn, bij dezelfde resultaten, tot.hoogere dividenduit- eering zullen kunnen overgaan In net vierjarig bestaan onzer instelling zal dan af geschreven zijn op gebouwen f 875.000.—, alsmede de totale kosten van oprichting en overname van kantoren ad f 1.240.842.13, en zal de reserve tot f 2.100.000. pensioenfonds tot f 225.000.zijn opgevoerd. De Balans vertoont de volgende cijfers DebelzijdeKas, Coupons en Vreemd geld t 4.014.561.11 Va (v. -j. f 3.5..0 602.99 Credit-saldi bij Ban kiers en Kassiers f 1.738.080.25V* (v. j. f 2.810.991 J)9) Credit-saldi in vreemde valuta bij bankiers f 173.276.13 (v. j, f 146.629.05) zijnde de tegenwaarde van het be drag aan vreemde valuta, dat voor onze eigen reke ning en risico bij bankiers uitstaat, berekend tegen den koers van 31 December j. 1. Wisselportefcuille 13.811.327.03Va, (v. j. f 11.010.188.25), Leendepot f 7.468.446.44 (v. j. f 5.762.069.31), Effecten f 742,417^27 (v. j. f 452.056.97), Prolongatie, gegeven en voorschot ten tegen effecten f 21.942.899 (v. j. f 11.616.498.43), Debet-saldi in rekening-courant f 96.098.681.271/2 (v. j. f 73.510.474.961/2), vorderingen wegens gestelde borg tochten f 5.004.248.66 (v. 1. f 28.33L606.74Va), gebou wen f 1.966.042.09i/a (v. j. f 1.396.877.63%) Creditzijde: Kapitaal f 6.000.000.— (v.i. f6.000 00Ó) Reserve f 2.400.000.— Cv. j f 1.500.000.—), Leendepot f 7.468.446 14 (v. j. f 5.762.069.31Deposito cn Credit- saldi in Rekening-Courant f 126.246.024.881/2 (v. j. f 81.110.771.851/a). Te betalen wissels f 1.742.894.08Va (v. j. f 17.954.234.091/2), Nederlandsche Bank en Bankiers f 3.968.188.051/2 (v. j. f 476.571.74i/o), Gestelde Borg tochten f 5.004.218.66 (v. j. f 28.331.606.74%) Dividen den, Tantièmes en Belastingen f 420.107.72 (v. i. f 484.698.90), Onverdeelde winst f 10.069.73 (v. j. f 8.042.78V*). Het winstcijfer der rente-rekening bedraagt f 2.511.561.521/2 (v. i. f 1.753.496.05%), dat der provi sie-rekening f 2.312.385.47 fv. i. f 1.615.019.36), zoodat de totale bruto winst, hét saldo van het vorige boek jaar inbegrepen ad f 8.042.78i/a (v. j. f 7.699.20%) be draagt f 4.831.989.78 (v. j. f 3.376.214.62), De onkosten- rekening wijst aan, gesplitst over de twee hoofden: ho noraria f 1.563.473.75 (v. j. f 1.220.669.69), bedrijtsonkos- ten f 831.944.11 (v. j. f 639.231.44). De netto-bedrijfs winst bedraagt f 2.436,571.92 (v. j. f 1.516.313.49) De verdeeling der netto-winst ad f 2.436.571.92, na aftrek van de tantièmes, uit te keeren aan Directeuren onzer kantoren, bedragende f 383.624.14Va, v. i. f 232.674.48) laat o.m. toe eene afschrijving der in het afgeloopen boekjaar be taalde kosten van oprichting en overname van nieuwe kantoren f 626.646.32% (v. j. f 216.285.32V2) eene af schrijving op gebouwen van f 400.000.— (v.j. f250.000) eene toevoeging aan het Reservefonds van f 600.000.— (v., i. f 300.000.6 pet. dividend f 360.000.(v. j, f 360.000.en een reserveering voor belasting van f 32.580.— (v. j. f 96.080.—). KANTONGERECHT SC HAGEN. Uitspraken van Donderdag 10 Juni. G. B., Wed. H. S,., Anna Paulowna, overtr. Leerplicht wet, vrijspraak. G." L:, Sehagen, ov Melkverord., t 15 of 10 d. P. B., A. Paulowna, ov. Vuurwapenwet 1919 f 8 of 8 d. verb. verkl. schietgeweer en patronen. G B., wed. H. S., A. Paulowna, 'ov. Leerplichtw., herhaling f 3 of 3 d. S. B. en B<., Zijpe, ov. art. 46lW.V#Stni ieder f 3 of 3 d. T. L., h.v. J. B., Oude Niedorp, ov. Drankwet; ontsl. v. rechtsverv. Jb. K., Zijpe, ov. art. 461 W.v.Sr., J. R., Oudkarspel, ov. art. 453 Wi.v.Sr. beiden vrijspraak. W. W,., Sehagen ov. art. 461 W.v.Sr. f 3 of 3 d .A. B., Zijpe, ov. Polv. E 5 of 5 d. G. (W, en D. R., N. Niedorp. A.A. S.e n L. J. S., Anna Pau lowna, ov. M. en R., Ie f 3 subs. 1 w. tuchlsch., 2s teruggave a. ouders, zond. toep. v. straf, 3e en 4e f 3 of d. Ti. P. L. en P. C. S., Helder, ov. jart. 4j&l W.v.Sr., teruggave a. ouders, zond. toep. v. straf. C. B., Schagen? ov. Bouwverord., f3 of 3-jd. A. K., Oudkarspej G. A. S., Zijpe, A. de G., A. Paulowna, ov. M.enR., Ie en 3e f 3 of 3 d., -2e f8 ot 8 d.K. H., N. (Niedorp, ov. Drankwet, f 25 of 15 d. bevel tot verniet, v. d. in besl. gen. flesschen. C. de R:. Sehagen, ov. Arbeidsw., K. H., N .Niedorp, ov. Drankwet, ieder f 10 of 10 d. G. v. D., Zijpe, ov. art. 427 5o. W.v.Sr., f 3 of 3 d. C. v. ri. B., A. Paulowna J. B., Callanlsoog, (M. J. G., A. Paulowna, Jb. S., Hoogwoud, ov. M. en R., Ie, 3e, en 4e f 3 of 3 d., 2e 2 m. f 5 of 2 m.| 5 cl A. B., Ziipe, ov. Polv., J. C., B., Harenkarspel, ov. art. 431 W.v.Sr., C. J., Sehagen, ov. Trekhondenw., allen f 3 of 3 d. J. G. H., Zijpe, B. S., Oude Nie dorp, ov. art. 461 W.v.Sr., Ie f 3 of 3 a., 2e bevel tot teruggave a. ouders, zond. toep. v. straf. .E. J. M.., hv. H. de L. Sehagen, ov. Polv. f 5 of 5 d. Jb. B., H. B. S. R. P. van H., C. G., P. P./B D., C. de R., allen Sehagen, ov. Polv., allen f 5 of 5 d. KOLHORN. J)e zouterij allüer maakt geen gebruik va® de aan geboden gelegenheid om dit, jaar voor de regeering te zouten. Door de v-isschers werd hierop i® het ge heel niet aangedrongen. KOLHORN. .Met de werkzaamheden aan den walmuur en aan legsteigers aan de havenkade alhier, is een hegin ge maakt. Gereed zijnde, kunnen eenige schepen tege- ::jk worden geladen. ST. MAARTEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jb. Klerk, thans te Amsterdam, heeft aldaar met goed gevolg het Mercu- rius-examen in de Duitsche Handelscorrespondentie af- gelegd. EEN LEGAAT. Dezer dagen overleed te Alkmaar een oude dame, die haar vermogen, pl.m. f30.000, benevens huisraad, op onkele voorwerpen na, niet aan hare familie had vermaakt, doch bij testament alles gelegateerd had rian een dames-kapster, die haar veel diensten had bewezen. Do notaris die als executeur-testamentair opitrad, kreeg, oen eigenaardig geconstreerden stoel, waarin een muziekinstrument was gemaakt, dat begon te spelenwanneer men op de stoel plaats nam! VALSCHE BANKBILJETTEN. Aan leen dor bankinstellingen, te 'Enschede is een valsch bankbiljet van f25 in betaling gegeven. Uit een naar aanleiding daarvap ingesteld onderzoek bleken er meer vrij goed nagemaakte biljetten in om loop te zijn gebracht. De recherche slaagde er in aan de grens verscheidene valsche bankbiljetten in be slag te nemen, terwijl haar onderzoek te Gronau, voortgezet in samenwerking met de Duitsche politie, tot resultaat' had, dat ook daar valsche biljetten in beslag wenden genomen en drie personen in verband hiermede werden gearresteerd. De hoofddader, dien men meent op het spoor te zijn, vertoeft eveneens in Duitschland. De biljetten zijn in hoofdzaak van echte te onder scheiden, doordien het watermerk ontbreekt en de cij fers (25) afwijkingen vertoonen. KINDEREN WERKZAAM IN HET BEDRIJF HUN NER OUDERS BUITEN DE INVALIDITEITSWET. Men zendt het volgende communiqué aan het Hdbld.: Bij uitspraak van 10 Juni 102Ö hoeft de Centrale Raad van-Beroep te Utrecht beslist, dat in het alge meen tusschen ouders en kinderen, die in het bedrijf of de huishouding dier ouders werkzaam zijn en van hunne ouders kost, inwoning, kleeding en zak geld genieten, geen arbeidsovereenkomst bestaat. Bedoelde kinderen zijn derhalve niet in loondienst werkzaam en niet verzekeringsplichtig ingevolge de Invaliditeitswet. Wel kunnen zich, naar het oordeel van den Central en Raad, gevallen voordoen, waarin tot het gestaan van een arbeidsovereenkomst zoude moeten "worden besloten, doch dit zullen uitzonderin gen zijn op den regel, dat tusschen ouders en hunne kinderen geen arbeidsovereenkomst bestaat. -Deze uitspraak is in het bijzonder van belang voor die landbouwende bevolking, waarbij het samenwer ken van ouders en kinderen in eenig landbouwbe drijf algemeen voorkomt, in welke omstandigheid dan ook eene der belangrijkste oorzaken mag worden ge zien van- het verzet, dat in het hijzonder op het plat- teland zich tegen de invaliditeitswet openbaarde. Hoewtel de bovenbedoelde uitspraak van den Cen- tralen Rlaad zich niet verder uitlaat over de gevallen, j waarin eene arneidsovereenkomst wel zial kunnen I worden aangenomen, zullen daaronder in hot bij zonder die gevallen behooren, waarin het-kind niet bij zijn ouders inwoont, doch in zijn eigen onder houd voorziet door het*voor zijn arbeid in het bedrijf i zijner ouders verdiende geldv>on. Als gevolg van dez «uitspraak zullen de ren te kaar ten, welke zijn opgemaakt, voor kinderen, 'werkzaam in het bedrijf of de huishouding hunner ouders, en welke opmaking derhalve ten onrechte blijkt te zijn geschied, nietig worden verklaard, terwijl do waarde der inmiddels op de nietigverklaarde rente- kaarten geplakte rentezjegels vanwege de Rijksverze keringsbank zal wbrden terugbetaald. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het oordeel var. de gemeenteraden en de z.g.n. dubbele i raden gevraagd over een wetsontwerp tot snrnenvocging j met 1 Januari a.s. van de gemeenten Wijdenes en Venhuizen, y 'T ZAND. De bisschop van Haarlem zal Maandag 5 Juli een bezoek aan 't Zar.d brengen. OP DE HORENS GENOMEN. De heer P. de Wit van 't Noord, zou een koe uit het. land halen. Dit scheen echter niet naar den zin van 't. beest te zijn, want plotseling nam het den lir. De Wit op de horens en wierp hem op *t land en herhaalde dit nog 'eens toen De Wit opgestaan was. Met veel moeite kon de Landbouwer zich naar, buis j begeven. Veel pijn- lijdt hij thans. EEN OUDE FIETS. Men schrijft uit het Rijnland Het is tegenwoordig een lastig geval, als men een buitenlandsche reis moet ondernemen, 't Kost tijd en geld, doch beide schijnen hun waarde verloren te hebben. Nu krijgt men bovendien neg den last met zijn ba gage, dank zjj de Duitsche uitvoerbepalingên. Eind Maart, wilde een mijner familieleden z'n fiets naar Nederland meenemen, informeerde echter eerst veiligheidshalve bij het douanekantoor. Nu, probeeren kon men 't, als 't een gebruikt exemplaar was, doch men had veel kans, dat de grensbeambten het rijwiel niet zonden doorlaten. D,e eenig bruikbare weg was bij de Handelskamer op, informatie te gaan. De Handelskamer verklaarde, dal uitvoer zonder vergunning van Berlijn onmogelijk was en gaf het adres op, waartoe men zich moest wenden. Daarop stuurde ik een spoedbrief aan de ^Zentral- stelle fur die Ausfuhrbewilligungen in der hahrzeug- Industrie", vroeg om .spoedig bericht, daar 't toch een oud rijwiel gold en de eigenaar binnen veertien dagen moest vertrekken. De eigenaar moest echter zijn fiets thuislaten. Het Berlijnsche lichaam speelde stommetje. Ongeveer.drie weken later wordt er op een Zondag morgen om zes uur gescheld^ Wat nu? Wiel, een sp.oea- brief uit Berlijn. Met de uitvoervergunning? Neen, zoo gauw gaat 't tegenwoordig niet. Eerst moest een uitgebreid for mulier ingevuld worden met de opgaven, waar alle onderdeelen gemaakt waren, wat de kosten en de ca talogusnummers waren, enz. Na inzending van deze formulieren plus één mark zou men de vergunning krijgen. Weer schreef ik, dat ik dat formulier niet kon in vullen, omdat het een oud rijwiel was, enz. Geduldig wachtte ik en gisteren ,10 Juni, komt er een brief met 5 mark rembours uit Berlijn, die wa rempel de vereischte vergunning bevatte. In huis heerschte, ondanks die 5 mark als onver- wachte kosten, groote vreugde. In twee en een halve maand was het gelukt voor den eigenaar, die al lang m Nederland woont een uitvoervergunning voor zijn oude fiets te krijgen. Voor een dergelijke snelle be- handeling- van zaken betaalt men gaarne 1+5 mark. wat toch maar een bagatel iis. Maar het fietsdrama is nog niet ten einde. Bij nadere ontcijfering van het ambtelijk stuk bleek, dat in '11 blauwe stempelafdruk terloops vermeld wordt, dat bij uitvoerzestig mark aan de grens betaald moet worden. WETSONTWERP VERRUIMING BELASTINGGE BIED. Naar wij vernemen, is thans zeer binnenkort, als gevolg van hei jongste overleg tusschen de Regecring j en de Commisies van Voorbereiding uit de TVeedè Kamer nopens het wetsontw erp betreffende de verrui ming van net belastinggebied der gemeenten, een nieuwe nota der Regeering aan de Tweede Kamer te ver wachten. Het verluidt ,dat in dat stuk een noodmaatregel zal worden in uiizicht gesteld tot verbetering van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. UITVOER VAN VROEGE AARDAPPELEN. De minister van. landbouw, nijverheid en handel- brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 21 dezer de uitvoer van- vroege aardappelen zal zijn toe gestaan, do"h uitsluitend op consenten aan te vra gen bij de Nederlandsche Uitvoer Maatschappij. Onder vroege aardappelen worden niet gerekend de zoogenaamde vorvroegd-e late soorten aardappelen. DEN HELDER. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering is in- behandeling gekomen een voorstel van B. en W., uitgezondord vvothonder Adriaanse, om voor het stichten van een schoolbioscoop aan te koopen de Cinema-Palaco aan de Binnenhaven- alhier, voor f25.000 en liet aan-stellen vna heit benood'igdo perso neel. Dit voorstel is verworpen met 10 tegen stem men. STAKINGSGEVOLGEN. Door de staking aan de condenseerfabriek De Uit hoorn heeft men Maandag, naar do Alkm. Ct. werd medegedeeld, 10.000 liter taptemelk moeten laten wegloopen. Van do 400 liter room, die dien dag ge karnd moest worden-, is weinig terecht gekomen. Ook Dinsdag heeft men een grooite hoeveelheid m-élk in het Kanaal laten wegloopen.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2