Alieieti Nieuws- lie- OELVONIA EAU DE COLOGNE. Zaterdaq 26 Juni 1920. 63st-^ J»era»na. No. 6641. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. EERSTE BLAD: Het wetsontwerp tot bestrijding van revolutionnaire woelingen. Bïnnenlandsch Nieuws. SGHAG Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.Öuur worden Advertentiën zóóveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Toen in November 1918 de heer Troelstra zijn beruchte redevoeringen hield, waarin hij zijn hoorders opwekte ook in Nederland een omwenteling te bewerkstelligen heeft de Regeering er geen oogenblik aan gedacht hem voor die uitlatingen strafrechtelijk te doen vervolgen. Dit was zeer verstandig gezien. Een vervolging zou nog grooter beroering hebben uitgelokt en dus het tegenover gestelde hebbeïi veroorzaakt van hetgeen men beoogde. Het getuigde van heel wat wijzer politiek, dat de Re geering toen verklaarde mede te willen werken aan de totstandkoming van Staatkundige en maatschappelijke hervormingen, die waren overeenkomstig den polsslag van den tijd. Immers de revolutionnaire strooming was het gevolg van den grooten achterstand in de wet geving, die ontstaan was doordat de opvolgende minis teries eri regeeringsmeerderheden in het parlement gé- weigerd hadden te voldoen aan de eischen eener demo cratische politiek. Door dien achterstand met voortvarend heid op te ruimen zou de ontevredenheid, die de beste voedingsbodem voor de revolutie is, verdwijnen en den revolutionnairen de wind uit de zeilen worden genomen. Jammer genoeg echter begon de Regeering naarmate zij verder van de gebeurtenissen van November 1918 ver wijderd raakte in haar hervormingszin te verslappen. Het sterkste kwam dit uit op militair gebied. Hoe haar politiek daar geleid heeft tot den val van de ministers van oorlog en marine heb ik reeds vroeger in dit blad ge schetst. Alen mocht verwachten, dat na die gebeurtenissen een minister voor die departementen zou worden gezocht, die in staat zou zijn de hoog noodige bezuinigingen op de uitgaven van leger en vloot aan te brengen Het mocht wat I Enkele dagen voor de generaal Pop als de nieuwe minister 'optrad, werden door den tijdelijken minister Van IJsselstem voorstellen verdedigd om de bei- 4e kruisers „Java" en „Sumatra" waarvan de afbouw door Minister Bijleveld was stopgezet, alsnog af te bou wen. Bij do 18 millioen, die aan die schepen reeds ver spild was, moest opnieuw een bedrag van 18 millioen worden gevoegd. Het was niet anders aan goed geld naar kwaad geld gooien I Het toppunt van onoprechtheid was daarbij, dat die afbouw .werd verdedigd op „commerciee- le" gronden, terwijl inderdaad geen andere bedoeling voor zat, dan de kruisers voor de verdediging te gebrui ken, waardoor boven de millioenen voor den afbouw nog millioenen voor de jaarlijksche exploitatie zouden worden gevorderd. En een volgzame kamermeerderheid, gesteund oor,een deel der liberalen, gaf haar toestemming tot deze 'nieuwe geldverspilling. Voor het leger zal het niet anders gaan. De nieuwe minister zal straks komen met een aanvraag om de oorlogsbegrooting met niet minder dan tien millioen te verhoogen om de tractementen der beroeps-militairen te verbeteren. Op zichzelf is die ver betering natuurlijk noodig. Ook voor een militair is de koopkracht van het geld belangrijk verminderd. De ver hooging der salarissen dient eenter gepaard te gaan met een belangrijke vereenvoudiging der organisatie van het leger, opdat het totaal der uitgaven naar beneden zal gaan in plaats van naar boven. Van zoodanige hervorming is tot nóg toe echter geen spoor te bekennen 1 Dergelijk optreden der Regeering gepaard met reactl- onnaire maatregelen als de indiening aer nieuwe Zondags wet, versterkt de revolutionnaire strooming, Daarom tracht de Regeering die strooming weer baas te worden door andere maatregelen. Een eerste poging daartoe vormden de burgerwachten. Dit instituut was in beginsel niet kwaad. Wanneer het niet anders was gebleven (dan een organisatie van goedgezinden, die zich willen verzet ten tegen het schrikbewind van een gewelddadig optreden de minderheid had het ook onze sympathie kunnen be houden. Inderdaad echter is het ontaard in een minder waardige politieke propaganda. In tal van gemeenten, waar ae burgerij in rust en vrede leefde, waar vanrevo- lotionnair gevaar geen sprake was, werd door katholieke en anti-revolutionnaire drijvers, dikwijls tegen den zin der plaatselijke autoriteiten, de oprichting van een bur gerwacht doorgedreven. Die oprichting leidde dan meer tot verstoring aan tot bevordering van de rustige samen leving Zoo lokten de maatregelen der Regeering weer verzet van de revolutionnairen uit, wat dan weer tot nieuwe maatregelen van de Regeering aanleiding gaf, enz. Er ontstond op deze wijze 'n oneindige keten van oorzaak en gevolg die telkens weer onze rust dreigde te verstoren. Dit was vooral daarom zoo verkeerd, omdat de revoluti onnaire agitatie er bij ons volk toch niet inging. Toen bekend werd, dat Wijnkoop en zijn vrienden met behulp van Russische diamanten in Nederland de omwenlelihg wilde bevorderen, verwekte dit algemeene verontwaardi ging.. En dit volstrekt niet alleen onder de z.g. bezit tende klasse. Ook de arbeiders hadden in hun over- groote meerderheid voor dergelijk optreden met meer of minachting. De ervaring in net buitenland met meer of minder socialistische regeeringen opgedaan, lokte vol strekt niet tot navolging. Meer en meer zag men in, dat het socialisme, ondanks de vele groote woorden, die zijn aanhangers jarenlang hadden gebezigd, niet in staat was de maatschappelijke toestanden te verbete ren. De hooggeroemde socialisatie vermocht maar matig dc belangstelling te wekken. Het was in de socialistische partijen een duffe boel .geworden. Helaas, de Regeering zelf maakte aan die dufheid een einde. Zij gaf den socialisten van verschillende richting een wapen in handen, dat hen in staat stelde hun volgelingen opnieuw warm te maken. Zij ontketende door de indiening van haar- anti-revolutiewet een gewel dige- agitatie. Die indiening was een politieke fout. Te gen een werkelijke revolutie zal de wet niets uitrichten. Ook zonder deze wet had de Regeering Wijnkoop en Troelstra kunnen vervolgen. Zij heeft het wijselijk na gelaten en zal het ook in de toekomst wel niet pro- beeren. Toch brengt zij de brave burgerij van Neder land in den waan, dat zij thans zoodanige maatregelen heeft genomen, dat revolutiemaken in Nederland voortaan tot de onmogelijkheden behoort. Doch,, wat hel ergste is, zij geeft daarvoor gezonde beginselen op het gebied van net strafrecht prijs, beginselen, waarop Nederland te allen tijde trotsch is geweest. Politieke processen, vervolgingen van andersdenkenden op Staatkundig terrein, zij waren bij ons onbekend. Vrijheid van spreken en schrijven is altijd ons hoogste fjoed geweest. Het is de groote verdienste der vroegere iberalen. dat zij, wat men ook op hen moge aan te mer- 'ken hebben, die vrijheid altijd noog hebben gehouden. Wij waren nooit bevreesd, dat dwaze theoriën vat zouden krijgen op ons volk. Daarvoor was de groote meerder heid te nuchter en te verstandig en op dien geest van ons volk vertrouwden wij liever dan op strafbepalingen. Hoe menig politiek vervolgde uit het buitenland heeft niet in Nederland een veilige wijkplaats gevonden. De vrijheid zat ons 'öjtijd in het bloed en heeft ons in moeilijke tijden de kracht gegeven, om ons tegen on derdrukkers te verzetten. Geheime politie, spionnage, zooals onze voorvaderen die moesten ondervinden in de dagen van een Alva en een Napoleon, zij zijn ons altijd een gruwel geweest en op de scholen wordt nog steeds geleerd, dat dergelyk optreden een eeuwige schan de is ^oor hem, die het doet plaats hebben. Geen wonder dan ook, dat de indiening dezer anti- revolutiewet een kreet van verontwaardiging deed gaan door geheel vrijzinnig Nederland. Niemand twijfelde aanvankelijk, of deze wet zou, wilde zij tot stand ko men, moeten worden aangenomen door de rechterzijde tegen i de stemmen van alles wat links zetelde. Een der liberale bladen riep zelfs de linkerzijde op. de behande ling aan de rechterzijde over te laten, dié dan om de noodige leden bü elkaar te brengen, een beroep zou moe ten doen op aen uitgestootene, monsieur van Groe- nendael. Hoe anders is het echter uitgekomen. De liberalen, aanvankelijk felle tegenstanders, omdat zij gevoelden, dat het. voor hen, die beweren de nazaten van Thorbeckef te zijn, een eeuwigs schande zou zijn aan zoo'n pro duct van wetgeving hun stem te geven, werden bevreesd. De regeering had net nu eenmaal voorgesteld en in het land aen indruk gewekt, dat de wet noodig was ter bestrijding van de revolutie en nu durfde men niet meer daartegen In te gaan. Er mochten er anders onder j de liberale burgerij eens velen zijn, die de liberalen den rug zouden toe keeren, omdat bestrijding der revo lutie bij hen niet veilig zou zijn. Zoo weinig kracht vond men in "eigen beginsel, dat dit beginsel werd prijs- gegeven en geheel het liberale kamp, met uitzondering I van den heer Otto, met pak en zak naar de rechter zijde overliep. I Zoo bleef net verzet tegen het -wetsontwerp overgela ten aan de socialisten en vrijzinnig-democraten en aan den christelijk-sociaal. den heer Van de Laar. Het verzet der socialisten Icon daarbij uit den aard der zaak niet denzelfden indruk maken als dat der vrijzinnig democraten. De socialisten zijn allen min of meer re- volutionnair. De wet is in het bijzonder tegen hen ge richt en men beschouwde hen dus als de onmiddellijk belanghebbenden. Daarbij kwam, dat zij voor hun ver zet zeer ongelukkige middelen kozen. Toen de meerder heid der Kamer tot een overhaast in behandeling ne- men der wet besloot, grepen zij het wapen der obstruc tie aan en wisten daardoor een ceheele week fnet min derwaardige redevoeringen te vullen en gedurende dien tijd de werkzaamheden der Kamer volkomen stop te I zetten. Dit was een groote fout. De democratie vor- I dert, dat de minderheid der Kamer zich neerlegt bij het besluit der meerderheid. Ook al is dat niet naar haar zin. Geen der andere partijen van links, hoe wel er ook bij haar tegenstanders van de overhaaste be handeling waren, heeft dan ook die obstructiegesteund. Van vrijzinnig-democraat tot anti-revolutionnair hebben allen achter den president gestaan om hem te helpen bij zyn pogingen die obstructie te knotten. Niet minder verkeerd was het middel van de demon stratieve staking. Hoewel die staking, althans voor zoo ver zij niet overheidsbedrijven of spoorwegdiensten be treft, niet wettelijk verboden is, is zij in het wezen der zaak een zuiver revolutionnair middel. Immers zij komt hierop neer, dat bepaalde groepen in het volk, die in de volksvertegenwoordiging geen meerderheid hebben, de meerderheid naar hun pijpen willen doen I dansen. Gelukkig echter is gebleken, dat slechts een 1 zeer klein deel van het Nederlandsche volk iets voor dergelijke revolutionnaire gymnastiek gevoelde. De de monstratieve staking was een volslagen mislukking. Dit alles versterkte de positie der socialisten niet. I Het zuiverste en meest principieele verzet tegen de wet is gevoerd door den leider der vrijzinnig-democraten, Mr. Marchant. Zijn verzet kon principieel zijn, omdat i hij en zijn parüjgenooten van de wet zelf nimmer 1 last zullen hebben. Immers de vrijzinnig-democraten zijn er felle tegenstanders van, om in een land als het onze, waar ieder volwassen staatsburger invloed kan oefenen op de samenstelling der volksvertegenwoordiging, een revolutie te verwekken. Dit is wel heel duidelijk genleken in de dagen van November 1918, toen niemand £oo scherp stelling nam tegen den heer Troelstra, als juist de vrijzinnig-democratische leider. Wanneer men dus thans hier en daar de voorstelling tracht te wekken als zouden de vrijzinnig-democraten niet zoo erg tegen de revolutie zijn, dan is dit volkomen in strijd met de waarheid. Het ging bij dit wetsontwerp echter niet om de vraag of men voor of tegen de revolutie is, doch om de vraag, met behulp van welke middelen men die revolutie moet bestrijden. De grootste fout van het wetsontwerp was wel arti kel 5, dat verbiedt het in verstandhouding treden met het buitenland om omwenteling te verwekken. Deze bepaling doelt op de verstandhouding tusschen de 4 communisten en de Russische Sovjet-repuliek. Doch al mag de bedoeling zich niet zoover uitstrekken, de woor den van de wet zijn zoo ruim, dat een partij, die zich revolutionair noemt en deel uitmaakt van een internationale organisatie (men denke b.v. aan de socia listische internationale van vóór den oorlog) er door tot een verboden vereeniging wordt gestempeld. Feitelijk maakt het wetsontwerp daardoor alle leaen der S.D. A.P. strafbaar, ook al moeten zij persoonlijk, zooals de heeren Vliegen en Schaper, niets van de revolutie hebben De voorstanders van de wet gevoelden zelf wel, dat dit te ver gaat. Doch, wat doet dit er toe, zoo susten/ zij hun geweten in slaap, de ambtenaren van het Open baar Ministerie zullen wel voor een verstandige toepassing zorg dragen Zij zullen, lang niet altijd tot vervolging overgaan, al zouden de woorden van de wet dit ver oorloven. Terecht heeft Mr. Marchant deze houding scherp afgekeurd. Niets is bedenkelijker dan strafwet ten' te maken, waarbij men zich geheel verlaten moet op de ruimte van blik, de helderheid van geest en het onderscheidingsvermogen van de ambtenaren van het openbaar ministerie. Onze Grondwet vordert ter wille van de rechtszekerheid, dat het strafrecht wordt neergelegd in een algemeen strafwetboek, opdat ieder burger daarin vinden kan, waaraan hij zich te houden heeft. Aan de bedoeling van dat voorschrift der Grond wet wordt zeker niet voldaan, wanneer de bepalingen van dat wetboek zoo vaag zijn, dat ieder Officier van justitie, ieder rechter er uit halen kan, wat hij verkiest immers dan hangt de strafbaarheid van ons handelen niet meer af van de objectieve wet, doch van de sub jectieve personen, die haar moeten toepassen. Die rechtszekerheid, een der beste beginselen, door het liberalisme destijds in onze wetgeving gebracht, zij werd door den vrijzinnig-democratischen leider met hardnekkigheid verdedigd. Hij heeft zich daarbij niet alleen moeten richten tegen ae rechterzijde, doch wij vermeldden het reeds eerder, helaas ook tegen de libe ralen. Indien er nog iets in de liberalen leefde, uit hun grooten tijd, toen zij de baanbrekers waren van het neuwe. toen zij vriijheid en rechtszekerheid de plaats wilaen doen innemen van de dwang en het onrechte van den vroegeren tijd,, dan hadden zij zich in deze aangelegenheid naast de vrijzinnig-democraten geplaatst. Deze laatste traditie verloochenende, gaven zij echter,z ij het onbewust, maar daarom niet minder duidelijk, te kennen, dat zij als politieke partij hebben uitgeleefd. De krans, door de Liberale Unie op 19 Juni „in dankbare herinnering" gehecht aan het stand beeld van Thorbecke zal hen niet kunnen redden. De liberalen hadden Thorbecke kunnen eeren, door bij het debat over dit wetsontwerp zijn beginselen hoog te hou den. Hadden zij dit gedaan, dan was de krans over bodig geweest. Nu zil dit verzuimden, werd die krans tot een hoon, dien de groote staatsman niet verdiend heeft. P. J. OUD. Het fijnste wat Ujfagt krijgen. Overal verkrijgbaar. Voor tnoros: J. STtJUHMAN, behagen. GEHEIME ACTIE, Wij hebben in ons -vaderland een vereeniging „Onwe Vloot", dat naar onize meenling* een vrij on schuldige vereendgingi was. Uit een mededeeling van' den voorzitter op een te Arnhem .Woensdag ge houden algemeene vergadering, werkt deze ver eeniging ook in het duister. De voorzitter zeiide daar, dat het hoofdbestuur niet aan politiek wil gaan doen; „wij moeten boven de politiek staan". Het hoofdbestuur doet eebter veel meer dan men -weet; maar dit gebeurt in het geheim, zelfs het bestuur weet daar niet alles van. Aan hen, die vragen om krachtig op te treden, eenagszins een- indruk te geven van het verrichte werk, zal spreker een tipje van den sluier oplich ten. Zoo is in 1913 een geheime commissie van groot-industrieelen, financiers en anderen opgericht om propaganda te voeren voor het behoud der ko loniën; niemand wist, dat „Onze Vloot" deze pro paganda leidde en een van (de grootste journalis ten van ons land heeft, met voorlichting van een commissie, zes maanden lang artikelen geschreven., die gratis aan 150 couranten zijn toegezonden. 'Deze geheele perscampagne geschiedde anoniem, zonder dat men wist, dat „Onizê Vloot" er achter zat. Nie mand kenlde de bron dezer propaganda; in de Ka mer is gezegd, dat ons volk „vergiftigd" werd met propaganda, maar het succes was grooter dan men had durven verwachten. Spreker zal het bij deze mededeeling laten; het is onnooddg alle anldere geheime middelen te -pu- bliceerren, waarmee gewerkt is. „Want dan zou „Onize Vloot" haar vlag wel mogen strijken", zegt spreker zelf. Wij zien hieruit duidelijk dat deze vereeniging een anonieme propaganda voert en dat haar daden in donker worden verricht Geen aanbevelenswaar dige manier van doen. EEN ERGERLIJK GEVAL VAN VERWAARLOO- ZING. Christelijke naastenliefde in de praktijk. Uit Rhenen schrijft men aan Het Volk: Dezer dagen kwam den klacht in ons bezit van een verpleegde uit het Proteslantsch bestedelingenhuis, in hoofdzaak neerkomende op het volgende: De treurige toestand, waarin ik my thans bevind, is ontstaan door opzettelijk plichtsverzuim van den vader en de moeder. Ik heb n.1. sedert jaren een breuk en droeg altijd een breukband. Toen ik hier in het huis kwam was ik van breukbanden voorzien, die echter in het najaar van 1919 defect raakten en onbruikbaar werden. Beleefd heb ik aan de moeder' gevraagd, om nieuwe breukbanden. Deze antwoordde echter; je mankeert niets, dus je hebt geen banden noodig. Toen ik geen breukband meer droeg, werd mijn toe stand met' den dag slechter. Ik vroec daarom op 15 Dec. 1919 aan den vader om den dokter. De vader weigerde en ik bleef zender geneeskundige hulp. Den 23en April kon ik niet meer loopen en moest net bed houden. Op 26 April vroeg ik weer om den doktér, waarop de vader weer antwoordde, dat hij voor zoo'n bagatel den dokter niet liethalen. Door de tusschen- komst van andere verpleegden, die hem op zijn onver antwoordelijk gedrag wezen, werd toen evenwel de dokter ontboden. Deze vona het, toen hij mij ónder- zocht had, een ernstig geval en vroeg van wanneer af het zoo erg geworden was. Ik antwoorddevan af oegin December. De dokter: En waarom heb je je niet dadelijk onder behandeling laten nemen. Ik antwoordde: den 15en De cember heb ik den vader beleefd om den dokter ver- ozcht, maar hij heeft zich niet geschaamd met mij te bespotten, door te zeggen: denk ie dat ik voor zoo'n bagatel den dokter Iaat halen. Op s dokters vraag waar om ik geen breukband droeg, vertelde ik hét antwoord van d§ moeder. De dokter oordeelde een operatie noo dig. Daarvoor is echter opname in een ziekenhuis noo dig ,en wie zal dat betalen? Ik lig dus sedert maar hier, waar op de behandeling ook nog al iets aan te merkeitwalt. De verschooning zoowel als de voeding la ten vee!'te wenschen over. VLEEGDIENST HOLLAND—ENGELAND. De vliegdienst" Holland—Engeland is wat betreft de eerste maand een succes te noemen. Het aantal passa giers voldeed aan de gestelde verwachting. Daar Hol land zich meer met landbouw bezig houdt, bleef het aantal pakketten onder het middelmatige. De passagiers zijn bijna uitssluitend zakenmenschen. Een groot percentage van de passagiers zijn Ingenieurs. De prijzen schijnen geen bezwaar te zijn. Een lage prijs is alleen mogelijk bij een zeer druk verkeer. Daarom wordt er naar gestreefd, den dienst op te voe ren, zoodat men dagelijks eenige malen tusschen Am sterdam en Londen kan vliegen. Zoodra dit bereikt is, zal het aantal passagiers zeer stijgen, daar dan, een ieder het voor hem gewenschte uur kan kiezen. Het eerste huweliikspaartje werd reeds door een der toestellen yan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij vervoerd. De goederen, die vervoerd worden, zijn natuurlijk van een bepaald soort. De vrachtprijs is in vergelijking met het scheepvaartvervoer veel te hoog, om alle goede ren per vliegtuig te vervoeren, trouwens een ieder weet, dat een vliegtuig slechts kan dienen voor het snelver- voer van lichte goederen, van hooge waarde en. dat het nooit een ernstige concurrent kan worden van het vervoer per schip, of per trein. Vervoerd werden schilde rijen, o.a. een van f 10.000, medische instrumenten, documenten, gravures enz. Het vervoer van monstèrs is natuurlijk overwegend. Een zeer typische zending was een korf bijen. Het pakketvervoer uit Engeland is bo ven verwarnt'ng. zee* waardevolle zendingen van dames.- toiletten en zijae, bont, werden aan de vliegtuigen toe vertrouwd.- Als voorgenomen tochten zijn noch door technische bezwaren, noch door weersomstandigheden onderbroken geworden. De medewerking van den radio-telegrafischen ienst te Soesterberg en Schiphol, maakt het mogelijk dat de vertrekuren tijdig aan de overzijde bekend zijn en dat de veilige aankomst snel aan de haven van ver trek wordt medegedeeld. Uit een technisch oogpunt is deze dienst zeker een succes. lEens- is liet ■voongekomeo, dat bij vertrek van Schiphol door het breken van een propeller gea ring een toestel moest i worden uitgeschakeld, een anderen keer een propeller en radiator door dl aanwezigheid van hooi op het vliegterrein in Schip» hol beschadigd, in heide gevallen viel een reserve toestel in en werd de voorgenomen tocht volbracht. De vijanden- van het verkeer zijn de douanerech ten en speciaal voor het luchtverkeer, maar dank zij de voortvarendheid van' ons (Ministerie van Fi nanciën Hs.het luchtverkeer op Engeland mogelijk. Hiolaas zijn de lagere rangen nog wel eenis de mee ning toegedaan, dat het moderne luchtverkeer zich m'aar aan de meer oude douanebepalingen moet aanpassen. Het eerste moeilijke begin, dat met suc ces bekroond weid, is dus gemaakt. Denk niet dat dit zonder horten of stoöten ging, inwendig is veel gestreden moeten worden. 14 Mei was voor dezen dienst nog niets gereed. Hoewel de K. L M. vasx alle autoriteiten een absolute medewerking heeft ontvangen., wordt de snelle voorziening van de dringende behoeften vaak door administratieve wrijving verdaagd. De directie is echter overtuigd, dat door de sa menwerking en de toewijding welke haar gegeven zijn, in het luchtverkeer een plaats te veroveren welke overeenkomstig is met zijn positie op scheep vaartgebied. WIERINGERWAARD. Naar wij veernemen, heeft de heer J. Rezel, alhier, zijn woonhuis met ruim 1 H.A. bouwland, staande en gelegen aan de Tweewegen, uit de hand verkocht aan den heer R. de Vries. WIERINGEN. Jl. Donderdagnamiddag kwam het politievaartuig „B«- ron Rengers" de mond van de hiven te de Haukes inloopen. De havenmeester ,de heer De Vries, wetende dat het vaartuig even verder liggen blijft, was de rem ming opgegaan om een van T vaartuig toegeworpen touw vast te maken. De Vries had daarbij 't 'ongeluk, hoe weet hij zelf niet, van de remming te vallen en kwam met een zijner beenen tusschen de remming en een daaronder zittende balk terecht, zoodat hij, voor over aan zijn been hing. Na ongeveer zoor 5 minuten go- hangen te hebben, wist hij na veel inspanning .zijh been los te krijgen en viel toen in de haven. Gelukkig was 't laag 4 i—u 1 had verdronken. werd direct een boot 'te water gelaten en ging men dé drenkeling tegemoet, welke men spoedig in de boot haalde en aan boord van de „Baron Rengers" bracht, waar hij door den Inspecteur werd opgenomen, en de bekomen beenwoonden van 'n noodverband werden voor zien. Na het noodige yerband te hebben gelegd bracht men hem thuis en werd hij spoedig van droge klee- ren voorzien, 't Ongeval welke zich leelijk deed aanzien, is gelukkig goed afgekomen, alhoewel het been vreese- lijke vleeschwonden had en stijf en pijnlijk is. LANGEDIJK. Ook in de westelijke polders vertoont zich thans de ziekte onder de visschen. Velen drijven ook daar dood. LANGEDIJK. Het conflict tusschen de arbeidersorganisatie en de kooplui is geëindigd,, doordien beide partijen het eens zijn geworden over eéh viertal punten. Het inladen te Broek, het lossen te Amsterdam en dus het geheele vervoer gaan nu weer hun geregelden gang. ZUTDSCHARWOUDE. Beslqten is op 22 en 23 Juli .een schoolfeest te hou den. Er werden in de commissie 11 nieuwe leden ge kozen, zoodat er nu met het onderwijzend personeel 16 zijn. Als secretaris werd herkozen de heer P. Berk hout. Besloten werd, dat ook de hier vertoevende Oos- tenrijksche kinderen aan het schoolfeest mogen deel nemen. Er zal met lijsten bij de burgers worden ge circuleerd. BROEK OP LANGEND IJK. Onder begunstiging van prachtig weer vierden <de kinderen der openbare schooi het jaarlijksch schoolfeest door een uitstapje te maken naar Bergen en verdere om streken. Er was voor ongeveer f 300 op de lijsten ge- teekend. NOORDSCHARWOUDE. De 36 Hongaarsche kinderen, die hier bij particu lieren gedurende 7 weken zijn verzorgd, zullen de vol gende week weer naar hun land terugkeeren. OUDKARSPEL. De wortelenakkers hebben tengevolge wn de langdurige droogte, veel te lijden gelhad, wat voor vele bouwers een, groote schade beteekent. WOLHANDEL. Ter verbetering van den wolhand el hebben de schapenhouders in Drente zich vereenigd. ZIJ bie den thans de wol aan van 16.000 schapen.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1