Raad Yan öudkarspel. De dingen om ons heen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Juni. 's namiddags half twee. Voorzitter de heer A. C. Kroon, burgemeester Allen aanwezig. Na opening van den voorzitter werden de notu len van de laatste zitting gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit de ingekomen stukken bleek dat de goed keuring was ingekomen op de geldleening voor uitbreiding van het kerkhof, op het kohier hon denbelasting. op de schoolgeldregeling, op de le suppletoire begrooting 1920, groot f 21700, op de leening groot t 1000 voor de restauratie van het raadhuis, op de 2e suppletoire begrooting 1919, groot f 5229.65. op de at- en overscnj'ijvingen, op de regeling fot uitbetaling der onderwijzerssala rissen. op de 2e suppletoire begrooting 1920 en op het besluit oetreffende huurwaarde van de woning van het hoofd der school. Bericht is ingekomen dat de goedkeuring op het besluit betreffende aankoop van grond voor uit breiding van het kerkhot is aangehouden omdat het onderzoek daaromtrent nog niet is afgeloopen. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen, waarin zij mededeelen met belangstelling te heb ben kennis genomen van de beschouwingen der betrokken gemeentebesturen over het denkbeeld de gemeenten van den Langedijk met elkaar te vereenigen. Zij zullen deze aangelegenheid thans nader ter hand nemen en daarna beslissen. In welken zin deze beslissing ook moge vallen, het komt Ged. Staten thans reeds gewenscht voor te berichten, dat het minder gewenscht is ook de gemeente Sint Panèras in d* eventueel nieuw te vormen gemeente op te nemen. Ingekomen is verder de rekening van de N.V. Spoor station—dorp Noordscharwoude, en een dankbetuiging van de afd. van den A.N.G.O.B. voor de verleende subsidie. Ingekomen is een circulaire van den Ned. Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, waarin verzocht wordt een regeling te treffen voor eventueel verder voorkomende werkeloosheid. In het adres werd de vrees uitge sproken dat de werkeloosheid in den komenden winter niet minder groot zal zijn dan in den afge loopen winter, terwijl door de Regeering een anaere regeling getroffen is dan welke tot heden geldende was. Wil men voor Rijkssteun in aanmerking komen, moet men aan een vereeniging minstens 6 maan den contributie betaald hebben, waarom geadvi seerd wordt de arbeiders zoo veel mogelijk tot aansluiting aan een vereeniging aan te sporen. De raad besloot de gevraagde medewerking te verleenen. Door allen werd net nut van aanslui ting ingezien, niet alleen in het belang van de betrokken personen, doch ook in het belang van de gemeente. Ter tafel komen hierna de volgende voorstellen als gevolg van een mededeeling in de vorige ver gadering gedaan, door den heer Paarlberg inge diend. Van het drankweer-comité was een adhesie be- tuiging ingekomen op de voorstellen door den heer Paarlberg Ingediend. Art. 35 van de politieverordening te lezen als volgt: Het is den houder van een in art. 34 dezer ver ordening genoemde inrichting verboden tusschen 10 uur 's namiddags en 's morgens 8 uur de daarin genoemde localiteiten geopend te hebben, of be-* zoekers in die inrichting te ontvangen of te hebben. Toe te voegen de art. 35a; Het is verboden in een voor het publiek toegan kelijke localiteit waarvoor een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend sterken drank te verstrekken, toe te die nen of te verkoopen: Op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag na des avonas U) uur en voor des mor gens 8 uur. Op Zaterdag na 12 uur op den middag. Op Zondag, op erkende Christelijke feestdagen en dagen waarop in de^gemeente openbare fees telijkheden worden geh'ouden en op lotings- of keuringsdagen den geheelen dag. b. Het is aan een verkooper ran alcoholhou dende dranken andere dan sterken drank, ver boden om in de uitoefening van zijn beroep aan een persoon beneden den leeftijd van 16 jaar al coholhoudende drank andere dan sterken drank te verstrekken. c. Het is' verboden om personen beneden den leeftijd van 16 jaar in vergunning of verloflokalen dienst te laten doen d. Het is verboden om personen beneden der leeftijd van 16 jaar in.bierhuizen toe te laten, anders dan onder geleide van een meerderjarig persoon en toe te laten personen die in kennelijker! staat van dronkenschap verkeeren e. Het is verboden personen, omtrent wie door den Burgemeester is medegedeeld, dat deze wegers overtreding van art. 426 .of 453 van het wetboek van strafrecht onherroepelijk tot minstens 7 dagen hechtenis zijn veroordeeld, vanaf den dag waarop die médewieeling is gedaan, gedurende 6 maanden toe te laten in .eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein of een vergunning voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank is verleend. De boete op overtreding te verhoogen van f 25 op f 100. Tevens wordt voorgesteld bij algemeene veror dening vast te stellen dat verlof voor den verkoop van alcoholhoudende andere dan sterken drank alleen kan worden verleend in een lokaal meteen oppervlakte van minstens 40 M2. voorzien van vol doende lucht en licht nader te bepalen. Waar B. en W. in de gelegenheid waren gesteld vooraf de voorstellen onder oogen te zien en ook aan de leden van den raad vooraf een afschrift was toegezonden, zijn de voorstellen door B. en W. behandeld, met gevolg dat zij meenen te moeten voorstellen op alle punten afwijzend te moeten beschikken, omdat zij, zoo de^lt de voorzitter mede, het aannemen van deze punten voor deze ge meente niet noodig achten. Alleen zouden zij, wat betreft het laatste punt, een verordening uit een andere gemeente willen opvragen om binnen korten tijd. voor te stellen een zoodanige bepaling vast te leggen. De heer De Groot vraagt waarom het noodig is om zoodanige krijgsartikelen te maken, het is voor deze gemeente niet noodig. Hij voelt er dan ook niets voor. In deze gemeente staat het er niet zoo voor wat het misbruik betreft. De vr^je Zaterdag middag daar is hij niet voor. De neer Sehrleken begrijpt de bedoeling niet, omdat volgens zijn oordeel het drankmisbruik er niet door zal verminderen. Zeer lastig zal het zijn, omdat in vele gevallen permissie moet worden gevraagd. De heer Paarlberg vraagt, wat de bedoeling van B. en W. is: om de voorstellen punt voor punt te behandelen of dit enbloc te doen? Voor het enbloc behandelen zijn ze s.1. te vebl uiteenloopend. In de toelichting van het eerste punt zegt hij, dat alleen het feit dat deze gemeente nog de eenige aan den Langendijk ls die om 11 uur sluit het1 reeds gewenscht maakt dit vast te leggen Immers we zullen de café-bezoekers die in Noord, Scharwoude de eaié's moeten verlaten ona 10 uur nog een uurtje in onze gemeente krijgen. Voorzitter is het niet bekend, dat Noord-Schar. woude dit besloter heeft, wat eehter door andere heeren wordt bevestigd. Verder zegt Voorzitter, dat'wanneer de raad besluit om 10 uur te sluiten ook geen permissie zal worden gegeven om langer open te blijven. Dan moet om tien uur ook alles gesloten zijn. Wat het niet tappen op Zondag betreft, vreest voorzitter dit niet wordt goedgekeurd. De heer Paarlberg deert mee, dat hij uit inge wonnen inlichtingen vrij zeker er voor kan in staan dat een besluit als zoodanig de goedkeuring zal krijgen. Wat 35a betreft, de vrije Zaterdag middag wordt meer en meer gebruikelijk en de vrije Zaterdagmiddag en Zondag wordt meestal voor het overmatig gebruik van alcohol gebruikt, vooral door den arbeider, omdat die op andere dagen niet over financiën heeft te beschikken. Bovendien zijn er reeds verscheidene gemeénten, die tot zoodanige besluiten komen, besluiten die zeer zeker in het voordeel zullen zijn van die ge zinnen die het meest van de drankellende hebben te lijden. Voor de vrouwen en de kinderen uit die gezinnen en voor de neringdoenden die zéér zeker in de eerste plaats er schade van ondervin den zou het zeker aan te bevelen zijn, wanneer op die dagen geen gebruik werd toegestaan. Ik veronderstel, zegt de heer Paarlberg in de toelichting verder, dat allen het met mij eens zul len zijn dat het drankgebruik geen ander voordeel doch wel veel nadeelen brengt, ook voor de ge meente, en daarom meen ik wel met eenig recht op de medewerking in deze van den Raad te mogen rekenen. De caféhouders zullen hiervan weliswaar de schade ondervinden, doch het algemeen belang mag niet voor het belang van enkelen worden opgeofferd. Bovendien kan het vergunningsrecht zoo laag mogelijk worden bepaald, waarvan zij dan wettelijk 50 pet. vermindering krijgen omdat op Zondag niet geschonken wordt. Zoo kan de schade voor den caféhouder tot een minimum beperkt worden en wordt zeer zeker het algemeen belang ia niet geringe mate gediend. Deze maatregel zal tevens een aansporing zijn om de openbare vermakelijkheden zooveel moge lijk te veredelen, waaronder vooral de kermis in moreele waarde zal winnen. De punten b. en c., zegt voorzitter, zijn in de wet vastgelegd,, zoodat het nemen van een besluit daarom trent overbodig is. Wh't e betreft, zal groote moeilijkbe den meebrengen, omdat dronkenschap moeilijk le con- stateeren is. De heer Meiten merkt op, dat op, vergaderingen zoo goed als nooit alcohol wordt gebruikt. De heer Hart wil stemmen, elk heeft zijn houding kunnen bepalen. De heer Schrieken wil voor deze gemeente de 11 uursluiting handhaven. Vervroegde sluiting zal veel moei lijkheden geven en het heeft op het gebied van drank bestrijding absoluut geen nut. De heer Bakker is er voor, hij meent, dat de men- schen dien tijd thuis behooren te zijn en niet in de kroeg zonder noodzaak. Art. 35 wordt met 5—2 stemmen verworpen. Voor de heeren Bakker en Paarlber«: Nog wordt «esproken over het weinige nut, dat er voor de drankbestrijding in gelegen zou zijn, wat den heer Paarlberg doet opmerken, aat het nut van drank bestrijding door de heeren niet wordt gevoeld, anders zouden ze dit niet zeggen. Zij, die zich veel met deze zaak bezighouden' geven 'hun oogen hiervoor meer den kost en zijn daardoor een andere meening toegedaan. Wat artikel 35a betreft, zou de heer Van Exter de men- schen niet aan banden willen leggen. De heer Meiten merkt op, dal er ook enkele bur gers mee worden geraakt. Voorzitters oordeel is, dat dit laatste buiten 'beschou wing moet blijven. Als b.v. een polderbestuur een ma chine gaat plaatsen, vragen ze ook niet, of de molenaars er schade van kunnen nebben. Als de raad het in het algemeen belang acht, moet het belang van enkelen wnkèn. l)e heer Paarlberg wijst er op,, dat het zeer zeker in het algemeen belang is, dat er zoo weinig mogelijk alcohol gebruikt wordt. De drank staat veel ontwikke ling in den weg. De heer Schrieken is van oordeel, dat het lapmidde len zijn, er blijft wel zooveel gelegenheid over dat elk aan zijn behoefte kan voldoen. Voor de politie zal het veel moeilijkheden opleveren en door een verordening zijn de menschen niet beter te maken. De heer Paarlberg merkt op, dat er meermalen gezegd wordt, dat de ingezetenen te dien opzichte wel kunnen worden vertrouwd, dat geen bepalingen noodig zijn als we van die gedachte zijn, laten we dan ook de versterking van politie op kermis achterwege laten. Dat is dan ook niet noodig Voorzitter merkt op, dat op kermis juist de last van van menschen buiten de gemeente wordt ondervonden. De heer Schrieken meende, dat er op kermis geen baldadigheid voorviel. Verschillende discussies werden hierna over de ver schillende punten gevoerd, waarna de heer Éakker op merkt, dat deze gemeente er zeer zeker rijp voor is om in deze de medewerking te verleenen. De katholieke leden begrijpt hij niet, daar toch de Zondag een Christelijke rustdag en mee een wijdingsdag is, die dan tóch niet door het gebruik van drank ont wijd moet worden. Van de tegenwoordige kermissen gaat geen opvoedende kracht uit en het kan aanlei ding zijn, dat er meer op veredeling wordt aangestuurd. De beer Van Exter zegt, dat de kermis van oudsher een volksgebruik is en drankmisbruik sporadisch voor komt. Het zou de algemeene vrijheid zeer belemmeren. De heer Meiten antwoordt, Bakker, dat de katholie ken Zondags hun plichten hebbln te vervullen, doch er verder niets is voorgeschreven. Met 5—2 stemmen wordt afwijzend ook op dit punt beschikt Het laatste deel van D vraagt de heer Paarlberg stem ming over met denzelfden uitslag. Ook D wordt met deezlfde verhouding verworpen. Wat E betreft, is het, zegt de heer Paarlberg, se dert de invoering van het instituut der voorwaardelijke veroordeeling mogelijk, om aan een veroordeelde als bijzondere voorwaarde op te leggen een verbod om ge durende den hein opgelegden proeftijd drankhuizen te bezoeken. Daarom kan dan ook een artikel als zooda- Ijig wenschelijk zijn. Het reclasseeringswerk wordt hier mee in de hand gewerkt. Met 3—4 stemipen wordt ook dit verworpen. Voor de heeren Paarlberg, Bakker en Van Exter. Art. 36 wordt met 5—2 stemmen verworpen. Art 40 moet vervallen, omdat men daarmee met de wet in botsing zou komen. De heer Paarlberg .meende, dat hiermee voorkomen zou kunnen worden, dat men er graag een boete voor over had; als echter de wet het veroiedt, is het af. Bovendien heeft het door het verwerpen van de overige punten geen zin. Ingekomen is een verzoek van de schoolfeestcommis sie om een subsidie evenals die ook andere iaren is toegekend .B. en W. willen wachten om te zien wat er aan vrijwillige bijdragen binnenkomt, ook in ver band met het saldo vorig laan De heer Paarlberg merkt, op, dat het beter zal zijn om nu een besluit te nemen, het la vanavond vergadering en dan is het goed als men weet, nvat bedrag er kan worden besteed. Het is meestal kunst- en vliegwerk om de rekening sluitende te krijgen. Als er een saldo is, is dat meestal door een onvoorziene omstandigheid. De heer Meiten merkt op, dat er nog meer scholen komen, het is gevaarlijk om subsidie te verleenen. De heer Van Exter zou ook gaarne wachten om te zien, of do commissie zich kan Bedruipen. Het is een jaarlijksche post op de begrooting en we moeten zoo zoetjesaan aan "het inkrimpen. De heer Bakker wil ook de subsidie verleenen, het kan een voorbeeld voor de ingezetenen zijn. De heer Paarlberg merkt op, dat hèt zeer goed zou kunnen zijn, dat de ingezetenen het volgend jaar gaan zeggen i als wij meer geven trekt het gemeentebestuur .zich terug, wij geven wat minder, dan zou het van kwaad op erger worde*. - De heer G. Hart merkt op, dat het oordeel van B. en WL was om hét te moeten afwachten. De heer Schrieken weet ook oiet, wat er tegen is om het af te w.achten. Mei 5—2 stemmen wordt besloten, om een afwach tende houding aan te nemen. Ter tafel komt hierna het adres van de vereeniging Nosokomos, om de gezinsverpleging tot een gemeente lijke tak van dienst te maken en dan het aanvangssa laris voor de zuster op 1800 te bepalen. B. en W. stellen voor, in deze overleg te plegen met de andere gemeentebesturen, omdat het natuurlijk voor één ge meente niet uit te voeren is. De heer Bakker juicht dit ten zeerste toe. De heer Paarlberg juicht ook deze mededeeling toe, omdat daardoor misschien zou kunnen worden ver kregen, dat er niet telkens een andere zuster komt. Ze zijn nu niet bij machte onf de zuster voldoende (le salariecren, waardoor het moeilijk is een zuster te krijgen Op de motie van Oud-Beierland, over de Politie, wordt afwijzend beschikt. Het verzoek inzake malariabestrijding stellen B. en W. voor, voorloopig voor 1 jaar in te willigen. De heer Paarlberg vraagt, wat motief B. en W. hebben, om het niet voon 5 jaar te doen. Na een iaar zal men toch de resultaten niet kunnen beoordeelen. De heer Van Exter meent, dat het beter is om vol gend iaar desgewenscht weer een besluit te nemen. De heer Paarlberg meent, dat er toch een plan yoor 5 Jaar gemaakt zal zijn, zoodat na een jaar het resul taat niet beoordeeld kan worden. Hij zou het verzoek geheel willen inwilligen. Het bedrag is niet zoo groot. Voorzitter twijfelt aan de resultaten, juicht de bestrij ding toe, doch met de wijze waarop het gedaan wordt, Zooals het ging is het verbazend fluur. Het voorstel-Paarlberg werd met 5—2 stemmen ver worpen, het voorstel B. en W. daarna met algemeene stemmen aangenomen. Aan 7 personen wordt wegens vertrek afschrijving verleend op den H.O. Opgemaakt wordt een derde suppl. begrooting, dienst 1919, groot f 4500. Betalingen uit den ost van onvoorzien worden goedgekeurd op. een totaal edrag. groot f 446.86. 39 Personen hebben een reclame ingediend op den H.O'., welke in handen van de commissie worden ge steld. 6 De leening voor de lichtbedrijven,' groot f 12500 zal niet tegen 6 pet., knnen wourden afgesloten, doch dat zal 6x/a pet moeten zijn. Een nieuw besluit wondt genomen. De heen Paarlberg vraagt nog of het niet moge lijk is een zoodanige leening bij de ingezetenen ge plaatst te krijgen. NEir zijn reeds meerdere gemeen ten die dit klaar spelen. Het wordt al te erg. Voorzitter zegt al e'enls iets in die richting te heb ben gedaan, doch ziet -er geen resultaat in. Goedgekeurd wordt het voorstel van de gascom- m&ssie om den giasprijs wederom met een cent te verhoogen en de commissie vrijheid te geven' zoo lang de abnormale tijtien duren, de prijzen te ver hoogen of te verlagen. Voorzitter deelt hierna melde, dat pogingen zijn aangewend om van de tweede uitkeering der oor- logswinstbelasting mede te kunnen profleeren. Ge zien andere gemeenten die daarvan ontvangen heb ben, heeft het voorzitter verwonderd dat deze go- meente Voorbijgegaan ia. De heer ©akker zegt de bedoeling gehad te heb ben, dit punt bij de rondvraag ter sprake te bren gen. Hij had' aanvankelijk de gedachte dat deze uitkeeringem in hoofdzaak voor de groote fabrieks- centra's waren. Echter gezien de verschillende uit- keentingen die gediaan zijn'aan gemeenten waar mee we gelijk kunnen staan, deden hem denken dat ook deze gemeente wel eenig recht, had. Er is door deze gemeente genoeg aan betaald, door (hlen die nu in moeilijkheid' verkeeren. Besloten wordt tot opheffing van het levensmiti- delenbedrijf. Besloten wotrdt tot het aangaan ,van een geldlee ning groot f 3500.tegen een rente van hoogstens 6 pet voor de vermoedelijke kosten van de distribu tie over 19119. AJf- en overschrijvingen, woiden goedgekeurd op een bedrag van f6308. De rekening van het burgerlijk armbestuur wordt aangeboden met een ontvangst van f 3744.67H, een uitgaaf van f4637.32, alzoo een nadeelig saldo van f892.6424. Circa f150.moet nog van landhuur bin nenkomen en het saldo is ongeveer evien groot als het vorig jaar. Voorzitter brengt een woord van /hulde aan het armbestuur.. JDe armlastigen zijn in deze gemeente niet in een slechtere conditie dan in andere ge meenten, integendeel. Gaat men hun werken na, dan wordt er veel gedaan. Als zetters zijn aftredend en herkiesbaar de hee ren A. Kroon en iF. Bouwens, Op de voordracht worden geplaatst de heeren G. W. Meiten, P. de Groot en G. Hart, J. Schrieken. B. en W. stellen voor om dit jaar de spuit niet te probeeren. Het is niet noodig ,en de stoomspuit wordt elke 14 dagen geprobeerd. De heer Bakker vraagt of de voorzitter de ver antwoordelijkheid diaarvan op zich neemt. Voorzitter: Ja. De heer .Paarlberg zou liever de vergoeding voor al in 'dezen tij'd willen laten vervallen, dan geen oefening houden. De heer Bakker vraagt of een vrij'willige brand weer niet mogelijk ia. Er zijn gemeenten waar dit zeer goèt gaat. Besloten wordt met het kader oefening te hou den en eens een olnderzoek in te stellen in een an dere gemeente omtrent vrij'willige .brandweer. Bij de rondvraag vraagt de heer Paarlberg, hoe het staat met de dokterskwestie. Voorzitter: Nu, dan moet het maar in het open baar, ik metende deze zaak in comité ter sprake te moeten brengen. heer Paarlberg: De zaak hangt nu reedis van Februari af en daaraan moet eens een eind kom'en. Bovendien meen ik, dat de ingezetenen eens iets moe tien weten. Voorzitter: Er is een brief van Dr. .Vogelenzang gekopien, waarin hij meedeelt dat hij met instruc tie zijn salaris op f 1500 bepaald .wenscht te zien en zonder instructie op f1250.Deze brief is geda teerd 15 Mei. Ik was steeds in correspondentie met hoogere autoriteiten en pas heden kan die cor respondentie als geëindigd worden beschouwd. Een besluit kan toch op het oogenblik nog niet worden genomen, waarom ik voorstel deze zaak verder in comité te bespreken. Aldus besloten. De beer Paarlberg. Hoe staat het met de melk- controle, Waarover ik in de vorige vergadering sprak. Voorzitter deelt mee dat /er oen overeenkotmst tot stand gekomen is. Elr is besloten om op on geregelde tijden bij de melkslijters steekproeven te nemen. Een commissie is benoemd die deze zaak ter hand zal nemen. De heer Paarlberg dankt voor de inrichtingen en vraagt, of de persoon die door de commlsisie met de werkzaamheden heiast is, vrijheid heeft om op te trolden wónneer het hem goeddunkt, of dat hij mededeeling van de commissie moet afwachten. Voorzitter zegt, dat hij geheel vrijheid van han delen heeft. De heer De Groot vraagt naar een lantaarnpaal op de Spoorstraat. Ook de heer Paarlberg maakt in deze een opmerking in verband met een slootje, dat niet verlicht wordt. In de gascommissie zal dit worden besproken. 'De heer Bakker Vrnngt naar aanleiding wat zich inzake vle eischtvergif tigtn g in de gemeente Gebo gen heeft afgespeeld, of hier in .dit opzicht maat regelen kunnen worden genomen. /Kunnen b;V. noodslachtingen paar het abottoir te Alkmaar ver voerd' worden. Voorzitter had over deze zaak ook nagedacht en overwogen of er iets gedaan kon worden. (Hij' zal zich in verbinding stellen, met den, direct,eus» te Alk maar om te bespreken wat in deze mogelijk 4». De heer Bakker: Hoe staat het met de M.UjL.O.- school? Kan dat nu pdet wat bespoedigd: worden? Voorzitter: 'Ik weet er ook niets van mee te deo- len. Het, beste zal zijn 'het te onderzoeken. De heer Bakker informeert verder naar de sloot bij Slikker, waar hij een kijkje is wezen nemen. Lang en breed wordt over dit punt gesproken, waarhij de voorzitter opmerkt dat de menschen daar zelf alles in het water werpen. In den aanvang is daar een fout begaan, maan daaraan is niets meer te veranderen. Aan Ooievaar zal worden ver zocht; daar de zaak eens wat op te knappen. De heer Bakker vraagt, of door de "vereeniging van Ned. Gemeenten bij de regeerdng geen actie kan worden gevoerd om de ongemotiveerde kosten voor de onderwijzerssalarissen van de gemeenten af te wentelen. Voorzitter zegt dat de bonid reeds in die rich ting werkzaam ris. De heer Paarlberg wijkt er op, dat het vermenig- ivuldighigscijfer op de aanslagbiljetten voor den/ H. O. niet juist is, daarop staat 1.462, terwijl dat zal moeten zijn 1.780. Deze mededeeling kan misschien enkele reclames voorkomen. Voorzitter zegt, dat dit getal door den ontvan ger verzuimd: was te veranderen. Hierna gaat dé Baad in comité voor diverse be sprekingen, MANDATEN, In het Britsche Parlement kwam dezer dagen, de quaestie ter sprake van NlAiUlRfU. Het is wen schelijk dit woord met hoofdletters te spellen, aan gezien we het een zetter niet kwalijk zouden kun nen nemen, als hij (door onbekendheid met het woord er iets van maakte. Wie of wat is Nauru?, zal de lezer vragen. Dit vroeg ook het parlement zich laf. Wélh/u, Nauru is -een -eilandje van acht mijl dn het vierkant, bewoond: door 1700 menschen, waar van 1300 inboorlingen, gelegen ergens in de Stille Zuidzee, zoowat in de buurt van Australië. Dit speldeknopje was in 1888 door Duitschland in bezit genomen en in September 1914 door Engeland ver overd. Dat wil zeggen: zonder slag of stoot bezet, terwijl „de bevolking de komst der Britten gaarne gezien had". Waartoe nu over dit eiland: een debat te voeren, dat volgens de verslagen in de Engelsche pers minstens een paar uur heeft geduurd en waaraan allerlei kopstukken van regeering en oppositie deel namen? Eenvoudig omdat dit eiland een zeer bij zondere waarde vertegenwoordigt, aangezien het zoo goed als geheel bestaat uit fosfaat, het bekende meetmiddel, waarvan in het geheele Britsche we reldrijk zoo goed als geen kruimel Is te vinden. De zichtbare voorraad bedraagt 100, de geschatte 210 millioen ton. Zoodra de Duitsche vlag van het eilandje ver dween, heeft een Britsche maatschappij de aandee- len opgekocht van de maatschappij', die tot dusverre als concessionaris der Duitsche regeering de ex ploitatie van de ftisfaat'velden in handen had. Thans luidde het voorstel der regeerimg aan het Parle ment deze nieuwe maatschappij uit te koopen, voor 3.500.000, en wel in samenwerking met Nieuw- Zeelnnd en Australië. Groot-Britannië en Australië zouden elk 42 pet, N.-Zeeland de rest van deze som betalen. Als men niets anders kent dan deze toelichting, lijkt alles doodeenvoudig; er is echter heel wat meer aan vast, en wel een en ander, dat een' vreemd licht laat schijnen op het mandatenstelseï van den Volkenbond in het algemeen en fan Engelands op vattingen. daarvan in het bijzonder. Nauru was n.L door de Geallieerde en Geassocieerde Mogendheden aan het Britsche /Rijk als mandataris toevertrouwd. Niet door den Volkenbond, die door het Verdrag van Versailles alleen is aangewezen om in het be lang der bevolkingen van „achterlijke gebieden" een mandataris te benoemen. Uitdrukkelijk zegt het Verdrag bij de regeling der mandaatquaestie, art 22, dat de mandataris niet het recht heeft een deel of de geheele productie van het gebied, waarover hij tot voogd is aangesteld, voor zich te reserveeren. Integendeel alle naties 'zonder onderscheid moeten daar voor hun 'handel de open deur vinden. Nu was het vroegger op Nauru zoo, dat de Duitsche exploitatiemaatschappij elk kooper van fosfaat toe liet en geen onderscheid van nationaliteit maakte. Dit zal voortaan uit zijn, wanneer althans de Vol kenbond toelaat, dat Groot-Brittanndë zijn plan uit voert. Dit plan/ is kort en goed, 'dat de geheele fosfaat- voorraad uitsluitend ten goede zou komen aan de drie staten, die de „Pacific Phosphate Company" uitkoopen en zelf de exploitatie en de winst- en verlieskansen op zich nemen, zoodat elk ander gegadigde zich elders moet wenden. Daar de drie staten de exploitatie tegen kostprijs zouden doen geschieden, beteekent dit bovendien, dat Engeland, Australië en Niouw-iZeeland deze meststof ver on der* den wereldprijs zullen kunnen ontvangen en daardoor een aanmerkelijk voordeel kunnen beha len boven alle concurrenten. Natuurlijk hadden de Britsche onderhandelaars ingezien, dat als men wachtte tot de Volkenbond de beslissing, over het mandaat zou geven, er van dit fraaie plan niets zou .terecht komen en vandaar de haastige spoed, waarmede men zich het mandaat reeds bij voorbaat door de colleges Het geven. Op dit fait accompli zou, zoo dacht men in Londen en Melbourne, de Volkenbond wel niet terugkomen. Vermoedelijk zal dit dan ook wel niet geschieden en zal het drietal wel in het ongehinderd genot van de fosfaatvelden van Nauru blijven. Immers ten slotte zijn 'er slechts benadeeld de be zitters van andere fosfaatvelden, die de klandizie van de drie Britsche landen geheel of ten deele zul len moeteen missen en althans van hen de extra- winst moeten derven, misschien zelfs hun wereld- prijs wat lager zullen moeten stellen. En dan, ja, dan is er ook door 'dit slimmigheidje een principe in het gedrang geraakt, een principe, waarvan men oorspronkelijk zeer 'veel goeds verwachtte en dat nu misfedhiën zal blijken slecht in plaats van goed te werken. Wamt het spreekt van' zelf, dat thans ook andere landen, die mandataris woTden, zullen kij ken naar het voorbeeld .van 'Engeland en aan het moreele voordeel van tot voogd te zijn benoemd, gaarne ook een stoffelijk prof ij tja zullen pogen vast te knoopen. Dit brengt het systeem der mandaten lm discreidiiet, En het had al niet voel noodig...... Het ggtob met het mandaat Over Armenië is be kend. /Desgelijks, hoe men in Frankrijk allesbe halve gecharmeerd' is over helt mandaat voor Syrië, dat vermoedelijk diets dan <een lastpost en een zinkput 'voor Fransch gohd en soldatenlevens zal blijken te zijn. Vooral in de laatste dagen is het gevaar, dat de Fnamschen in iSyrlë loopen belangrijk grootar geworden. Uit da. telegrammen i» bekendi, dat herhaaldelijk Fransche posten zijn aangeval len, Dit heette te rijn geschied door zwervende ben den, door soldaten der Turksche nationalisten, doch thans zal het wel diuidelijik zijn, dat het gevaar veel ernstiger is, dan men het in Parijs heeft doen voorkomen. Immers thans is bekend geworden, waf er op het Syrische Congres in Damasous ls behan deld en besloten, en welke houding de bekende Elmir Feysul daarbij heeft aangenomen. De Arabie ren en speciaal Feysul -werden destijds als redders bo'groet toen het noodig was tegenover de Turksche macht ini het nabije Oosten een andere macht te plaatsen. De Arabieren deden het hunne, de ko ning der Hedshas werd erkend als zoodanig, maar

Schager Courant | 1920 | | pagina 2