Huldiging Burgemeester Wijdenes Spaans nnenlaxui&ch Nieuws. KEMBRANÏW EN JJkX STEEN. Dzer dagen had eene schil derijenveiling plaats te Am sterdam., waar ook een paar -Rembrandts' een „Jan Steen" werden verkocht Deze brachten per stuk een vermogen op. Alen oordeele; Het portret: ^Èphraïm Bonus" door Rembrandt, I 88000: „Jozef, zijn droo- men vertellend", eveneens door Rembrandt, f45000; „Het Jodenbruicliien", door Jan Steen, f 73000. Deze oude schilderstukken waren de duurste, gen schilder stuk van Isaflc van Ostade, „Winterlandschap", bracht f 37000 op. MEER DAN 10 H MILLIOEN AAN RENTEZE GELS. 's Gravenhage, 29 Juni. In de Meiaflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is voor het eerst opgenomen een opgave van het bedrag der door de Raden van Arbeid en de post kantoren verkochte rentezegels, zoomede van het aan tal verplicht verzekerden. Van November 1919 tot cn met Maart 1920, dus in 5 maanden, was in totaal tot een bedrag van f 10.736.123 aan zegels verkocht, terwijl het aantal verzekerden, hetwelk op 28 Maart 1920 ingeschreven was 1,844.109 bedroeg. Onze lezers krijgen hierdoor een klein idee, van welk een omvang do verplichte invaliditeitsverzeke ring is en van het reuzen-kapitaal, dat door de werk gevers (groot en klein) moet worden opgebracht. Hoe veel zou hiérvan wel afstuiven aan tractemen- ten van het ambtenarenleger en verderen rompslomp en hoe weinig werkelijk ten bate kómen van de verzekerden? WAARSCHUWINGEN VOOR HET ZWEMMEN IN ZEE. Nü ook in deze omgeving» Ih-et (bezoek aan de Noordize ©-plaatsjes steeds toeneemt, en ook het ba den in zee door zeer velen wordit beoefend, achten we het goed, hieronder eenögje wenken te geven, welke ontleend zijn aan een wenkje da\ te ScJhe- vènkugen ten behoeve der baders wordt verspreid. Wat voor Scheveningen geldt, zal ook wel in hoofd zaak voor onize Noordzeekust van kracht zijn. Nu we nog, aan het begin van het badseizoen staan, raden we deder belanghebbende aan, van deze wen ken goede notitie te nemen. Met het in acht nemen van de noodige voorzichtigheid zal het baden in zee dan niet gevaarlijker zijn dam in binnenwateren. •Een der grootste gevaren van het baden in zee is gelegen dn de omstandigheid, dat men dn zee met twee stroomingeru rekening heeft te houden, namelijk den bovenstroom en dien omdjeratroom, waarvan laatstgenoemde de sterkste is. Terecht wijzen de wenken van iScheveningen er dan ook op, dat deze stroomen juist de grootste •vijanden en gevaren voor de baders en zwemmers zijn. Op plaatsen tusschem tJwee zandbanken,z.g. muien, staat vaak een zeer sterke stroom. Niet zel- - den. is deze zoo sterk, dat men er niet tegen In kan loopen, laat staan Zwemmen. Gemakt men in zulk een trekking, dan zal men het beste doen door kalm meit den stroom mede te zwemmen en te trachten dn schuinsche richting! het lahd weer te bereiken, Ook in de onmiddellijke» nabijheid der golfbre kers is het zeer gevaarlijik< Meestentijds staat hier een groots zudging, Een eigenaardig verschijnsel is, dait wanneer het water wast, dus de vloed opkomt, de stroom zee 1 n gaat. Vooral de eerste twee uren dat het water op komt, zijn hoogst gevaarlijk, daar de stroom dan1 recht zee in gaat, Be volgende twee uur loopt de stroom van Z. maar N„ terwijl het gedurende de laatste twee uur van den vloed het minst gevaarlijk is, daar de stroom dan maar land toe is. Ook de wind veroorzaakt een stroom, heet (het verder in de mededeelingen 'van Sicheveniegen. Deze is altijd tegen den wind in, (Bij' NjQ. en 12LWI wimd staat er een sterke Wind langs de kust, waartegen een waarschuwing niet overbodig is, De stroomen van '&b en vloed zijn driemaal sterke® dan die van den wind, Zij, die nog niet al te goed kunnen zwemmen, moeten erom denken, dat, wanneer zij verder dan het middel het water ingaan, zij: zich aan de kracht van het water overleveren, waardoor de kans "be staat door een zjg. stroom te worden meegetrokken. De grootst mogelijke voorzichtigheid is dus aan te hevelen, ALKMAAR, 30 Juni. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad, waarin twee leden afwezig waren, werden vastgesteld de financieele voorstel len tot sluiting van het dienstjaar 1919, waaronder een 3e suppletoire gemeentebegrooting, in ont vangst en uitgaat aanwijzende een bedrag van f 55063. Geruimen tijd werd van gedachten gewis seld over het voorstel van B. en W. tot het geven van eene bestemming aan de uitkeering welke deze gemeente zal toekomen als haar aandeel4 in de oorlogswinstbelasting. B. en W. hadden n.1. voorgesteld f 180000 aan te wenden tot delging van crisisuitgaven, welke nog niet in een vaste leening zijn omgezet, voorts f 43431 te doen strekken in mindering van den over 1920 te heffen hoofdeliiken omslag en het restant ad f 190000 te reservee-ren met het doel daarvan met de te kweeken rente gedurende de jaren 1921 tot en met 1926, als wan neer de gemeente zal hebben af te lossen elk jaar f 120000 crisisschuld, elk jaar ƒ30000 te doen vloeien in de gewone middelen en het restant met de ge kweekte rente in het jaar 1927, wanneer nog f 118000 aan crisisschuld is te delgen. 'Voor 1928 en 1929 blijft dan nog elk jaar aan crisisschuld af te lossen f 58000. Door de fractie der S.D.A.P. was een amende ment ingediend om hetgeen na de voldoening van 'de zooeven genoemde f 180000 ter beschikking blijft, aan te wenden tot vermindering van den te heffen hoofdeliiken omslag,evenwel niet in 8 jaren zooals B. en W. wenschen, maar in twee jaar, elk jaar ongeveer de helft. De heer Westerhof verdedigde dit amendement door er in het bijzonder op te wijzen dat welis waar volgens het voorstel van B. en W. het per centage vergeleken bij 1919 met een half procent zal dalen, doch dat dit percentage geenerlei maat staf' biedt, omdat bij de stijging die de loonen heb ben ondergaan, zónder dat nochthans het bedrag, 't welk voor noodzakelijk levensonderhoud in min dering kan strekken, is verhoogd, de heffing van 7l/a °/0 voor den werkman zal beteekenen, dat hij over 1920 meer aan belasting zal moeten betalen dan over 1919 hetgeen niet het geval zal zijn, in dien ongeveer f 160000 ten goede komt aan den dienst 1920 Daartegenover werd juist aangevoeld dat het stelsel—Westerhof niet zal leiden tot ver mindering van druk bij de minst kapitaalkrach tigen Immers zoolang ae aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud niet verhoogd is, zullen indien een zoo belangrijk bedrag in mindering wordt ge bracht op den hoofdelijken omslag als zijne fractie voorstelt, daarvan voor 1920 in de eerste plaats Erofiteeren de hoogere aanslagen. Dit nu voor- omi het voorstel van B. en W. Voor 1921 zal de aftrek herzien worden en dan zal de bijdrage uit de oorlogswinstbelasting in evenredigheid het meest ten bate strekken var. de minder draag- ter bestrijding der kosten van dezen aankoop, als die van verplaatsing en Inrichting op dezelfde voorwaarden als waaronder haar reeds eéfdereen voorschot in eersten termijn van f40000 is verleend, onder voorwaarde dat alle eigendommen der Ven nootschap ten behoeve der gemeente tot een be drag van 49000 voor de richtige betaling van rente en aflossing worden verbonden. Daarna werd aan de orde gesteld een motie- Westerhof c.s. Inzake de weigering van het dage- lijksch bestuur tot gebruik van het Doelenveld der emeente voor het houden van een betooging tegen e anti-revoluliewet Gedurende de discussie werd de zitting verdaagd tot hedenavond, krachtigen. Het amendement—Westerhof is verworpen met II tegen 6 stemmen en het voorstel van B. en W. met gelijke stemmenverhouding aangenomen. Deze beslissing hield ten nauwste verband met de vaststelling van het perceqtage van het kohier van den hoofdeliiken omslag, 'welk kohier daarna met een totaalcijfer van aanslag van-f 11490345 en een belastingopbrengst van f 861775 werd vastge steld met een neffingspercentage van 7'/a- Besloten werd aan de N.V. Alkmaarsche Export veiling van Land- en Tuinbouwproducten voor f 2725 in koop af te staan een van het Departe ment van Oorlog overgenomen houten militaire logiesbarak en naar daartoe in tweeden termijn een voorschot te verstrekken van f 9000, zoowel ZEGELTJESPLAJULEN, De kantonrechter te Tholen heeft 3 werkgevers uit Stavenisso, die de uitvoering der Invaliditeitswet tegen werkten door geen zegeltjes te plakken, veroordeeld tot geldboete in totaal bedragende 130 maal f 3 boete of 130 dagen hechtenis. ZLJPE. Wij vernemen, dat de afdeeling „Zijpe" van de Hol- landcshe Mij. van Landbouw de Koninklijke goedkeuring heeft gekregen op, de te houden verloting in Septem ber a.s. Woónsdag; 30 Juni -was bet de laatste dag, dat de 'heer C. Wijdenes Spaans bet ambt van Burge meester dezer gemeente zou bekleeden, en de in gezetenen wensebten dit feit niet ongemerkt te la ten voorbijgaan. In de zaal van „Veerburg", die geVuld was met genoodigden en met 'hen die een bewijs van toe gang hadden aangevraagd, werd de Burgemeester en echitgenoote omstreeks 8 uur binnengeleid on der de tonen der Breezander Harmonie, en gebracht op bet tooneel, dat rijkelijk met groen en bloemen was versierd, en waar de raadsleden met hunne dames en enkele ambtenaren, ook nog de oudste polderwerker, den beer iL. van Zandwijk, vooraf badden plaats genomen, en Burgemeester èn echt- genoote opwachtten. Allen waren tijdens de muziek van hunne zetels opgestaan, en eerst, toen. bet echt paar bad plaats genomen, zetten de aanwezigen zich neder. De beer N. JRaap opende de bijeenkomst. Hij sprak als# volgt: Geachte Burgemeester! Reeds 13 jaren beeft u ambt waargenomen, en zeker zijn u in dien tijd een reuzen aantal verzoeken gedaan. Op dezen laat- sten dag zal u als Burgemeester weer een verzoek gedaan worden, maar bet aantal dergjenen, die u dit verzoek wtillen doen, is zoo groot, dat we bet maar 't best oordeelden, u en uw; echtgenoote bier te laten komen, daar, de aanloop biji u thuis te druk zou geworden izijn. Ik zal beginnen, misschien is het overbodig, u het gezelschap der verzoekers voor te stellen, en hoop, dat het verzoek in goede aarde zal vallen. Hier zijn tegenwoordig: 'Het muziekgezel schap van ide Kleine (Sluis, de iHarmonie van Blree- zand, de besturen der afdeeling landbouw, vis-i scherij, post, veilingsvereeniging en middenstand. Verder een betrekkelijk kleine schare verdere be langstellenden,' Op het tooneel zijn de raadsleden, de heeren Speets, Dekker, en de Secretaris der ge meente en de commissie van1 voorbereiding, be staande uit de heeren G, Preijde, ÉL Jonker Hz., A. Wigigens, D. Stammes en mijn persoon, U zietdus, er is allerlei soort 'van belangstelling. Tk ben in zekeren zin het slachtoffer. Altijd betrekke lijk. Wel is het zeer vereerend, dat de opdracht, u te verwelkomen, op mijne schouders werd gelegd, maar ik bezit geen sprekerstalenten en dan wordt het moei lijk werk. Ik hpb het daarom niet op papier willen zetten, uit vrees dan houterig te zullen zijn, dus aan wat ik te zeggen heb, zullen» verguldsel en krullen ont breken. Mijnbeer de Burgemeester 1 Tk zal mij beperken. Bij het afscheidnemen in den Raad zal u zeker uwe re kening al wel thuis gekregen hebben. Ik kan niet na gaan, of er een vooraeelig of nadeelig saldo is geweest U zal uwe verantwoording wel al aan den' Raad ge daan hebben. Daarom wil ik mij beperken, omdat an deren misschien nog maaimachines hebben, en Ner gras overgelaten behoort te worden. Voor 4 jaren waren we in de overstrooming en ik wil een beeld geven van een voorval, dat voor u pleiten zal. Ik was uit geweest voor de le maal naar Alkmaar, en keerde weder in den polder terug. Ik vond u in de 2e klasse wachtka mer. Het weer - was onstuimig, de deuren klepperden. Burgemeester, u zat daar te werkén. Ik kreeg van u een kort bescheid en de gang van onderwijs aan school III was gauw in. elkaar gezet Er ontbrak u tijd, om welwillend te zijn. Later, na alles overdacht te heb ben, sprak ik tot mezelf: „Hoe is het mogelijk, dat iemand zóó kan blijven werken onder dergelijke ver schrikkelijke omstandigheden", en daarbij nog te moe ten voeren allerlei gesprekken over kleine en groote zaken. Daartoe behoort een reuzenkracht. Per pootje teruggaande met enkelen, die onder het varen nog grappig konden, zijn. Onderweg kwamen we u tegen. Als ik teekenen kon, hoe gaarne zou ik eene schets gegeven hebben van u op dat oogenblik, staande in een boot. Stug en stil, staande, rondkijkende, over ziende de geheele zaak. Zóó was u in die dagen. Dit is het juiste beeldaltijd werken, altijd martelen, re gelen, alles „in elkaar zetten". Mijnheer de Burgemeester! Na dien watersnood de periode van uitkeering van ;het Watersnoodfonds. Deze was opgedragen aan eene commissie. Ze heeft gewerkt, hard gewerkt, daarnaast .zoo eerlijk mogelijk de Bur gemeester. Het noodzakelijk gevolg was een vreese- lijk gemopper.'Als moeder de koek verdeelt, dan zijn er altijd een paar, die den neu3 optrekken, omdat hun deel te klein was. Of het precies verdeeld js, of het wel precies verdeeld kon worden, we spreken er hier niet over. Misschien heeft- u nog hinder gehad van ontevreden uitingen. Maar u zal misschien gehan deld hebben alsde moeder, die maling had aan dé ontevreden jongens. Toen deze koek op was, toen was u het, die voor een 2e koek zorgde. Vrije teelt, voor ziening zaaizaad, hooi, altijd maar weer waart gij het, die optrad en ae zaken klaar speelde. Wat eene cor respondentie heeft u niet gevoerd, wat tal van bezoe ken afgelegd in het belang vajj de landbouwende be- yolkihg. Niet ik in de eerste plaats, maar u was van dit alles der werkkracht. Oppervlakkig scheen dit werk in liet belang van enkelen, nm. de landbouwende be volking, maar in werkelijkheid heeft het tot gevolg gehad, dat alle inwoners spoedig er weder bovenop waren. De polder ?taat nu weder op zijne pooten, en dit is in de allereerste plaats te danken aan de reu zenkracht van u. Applaus. In het begin heb ik gezegd, me te zullen beper ken. Voor u aanwezigen is net niet noodig en ook niet voor den Burgemeester, dat ik nog verder uitwild. Ik heb me beperkt, en maar dingen opgehaald, die zoo voor 't grijpen lagen. Mijnheer ae Burgemeester?! Ik spreek uit nanm van 450 hoofden van gezinnen, 2 groote arbcidersvereenigingen werkten uit principe niet mede. U is geweest de groote kracht in deze gemeente. „Buitengewone omstandigheden maken buitengewone menschen", zegt het spreekwoord, maar ik wil het anders zeggen. Buitengewone omstandigheden hebben buitengewone menschen noodig. Ir is dit geweest. En nu het verzoek is dit: of u naast onze oprechte be wondering en hartelijke hulde, ook wilt aanvaarden een stoffelhk bcwiis van onze groote waardeering. (Hier werd net omhulsel neergelaten, dat tot nog too het cadeau had verborgen). Het hangt achter u, en wij )hopen, dat het naar uw zin zal zijn. Hoe u het vindt, we jiopen bet later te hooren: aaar eene goede beoordeeling nu niet wel mogelijk is, wegens slechte belichting, maar duidelijk kunt u er uit lezen, en moet u cr uit lezen eene betuiging van de burgerij voor het vele en mooie dat ge aft burgemeester in deze gemeente hebt gedaan. (Daterend applaus.) Het cadeau bestond uit "3 schilderijen met zwaar vergulde lijsten, 2 landschappen, van H. J. Wesse- ling en „een dorp aan eene vaart", van Miolee. Nadat het cadeau was bezichtigd, verkreeg de Bur gemeester het woord. Deze sprtk aldus: Dames en Heerenj! Ik meende, dat ik nogal over zelfbeheersching beschikte, maar nu deze zoo op - de proef wordt gesteld, door wat de heer Raap heeft ge zegd, en dit onderstreept door alle aanwezigen, dat is te veel. De beste bedoeling van zoovelen en de vrien delijke wijze van instemming maken het ons gemak kelijk, de herinnering levendig te zullen houden van dezen mooien ingerichteri avond. Gaarne accepteeren wij uw geschenk, zullen het de beste plaats in onze woning geven, als herinnering aan dezen avond, door u ons bereid. Sta mij toe eene kleine weerklank te geven op de woorden van den heer Raap. Hartelijk dank aan' de commissie, den heer Raap en alle aan wezigen en aan hen, die door hunne bijdragen dezen avond hebben mogelijk gemaakt. 13 jaar ben ik hier Burgemeester geweest met vreugde, omdat de burgerij me goed begreep. We konden samen goed opschieten, want we waren van hetzelfde soort. Wie ï>ij mij kwam, heb ik altijd gaarne ontvangen met veel sympathie. Als hier of daar dé polder ter sprake kwam, dan heb ik hem altijd 'hoog gehouden, want ik Yheb den polder lief, 't is ons hier erg naar genoegen. Toen mijne nieuwe betrekking ter sprake kwam, ik verzeker het u, was het voor ons een ernstig bezwaan dat we misschien uit den jpolder moesten gaan. Wjj vinden den polder mooi, den omgang met de menschen uit de plaats aangenaam. We nebben hier een kring van kennissen en goede vrienden. Toen de Commissaris tot 'me zei, dat ik in den polder kon blijven wonen,.(en ik miet deze boodschap thuiskwam, was onze blijdschap groot. Het deed ons machtig veex genoegen, in uw midden te kunnen blijven. Dames en HeerenWat de heer Raap vriendelijk heeft gezegd, was te veel. Alleen uit plicht heb il^ alles gedaan. Dat zal ik als dijkgraaf, ook blijVen doen. Dijkgraaf en Burgemeester is straks in 2 handen, maar 1 hand blijft voor u, en met trouwe werkkracht Ten werklust zal ik graag blijven werken. Ik dank u voor den vorm, die ge gekozen hebt in de aanbieding. JU gevoelt, dat zie ik er in, dat daarin ook aan de vrouw is gedacht Mijne vro.uw heeft mij altijd trouw ter zijde gestaan, menigen avond bij het werk geholpen, ook in Anna Paulowna alle kleine hinderlijke dingen voor mij weggenomen. Dat werkte voor mij licht en gemakkelijk. Ge nebt gevoeld „dat paar hoort bij mekaar" èn daar om het cadeau aan beiden gegeven. (Daverend applaus.) Toen trad de zangvereeniging onder leiding van den heer B. de Vries op. Vooraf zeide deze, dat tot zijn groot leedwezen geen toepasselijk lied kon gezongen worden, maar daar ide burgemeester nog burgemeester was en nog vertegenwoordiger der Koningin, zou het Wilhelmus wel op zijne plaats Zijn. Staande werd dit door de aanwezigen aangehoord. De heer Raap nam nu weder het woord. Ik ben «zóó voorzichtig geweest, en de eerste, die den boel in de war schopt, isde burgemeester. Onze Hen was jarig, kreeg wat en toen zei de jongste van 2 jaar, hij was ook jarig, hij moest dan ook wat hebben. Nu ver gelijk ik u, burgemeester en echtgenoote, met die twee kleinen, maar ik kan me voorstellen, dat nu den man g'ebrfldigd wordt, uwe echtgenoote zegt: „maar ik heb ook mijn aandeel gehad. Al den tijd, dat hij voor anderen werkte, moest ik mijn man missen. Herhaalde malen bracht ik mijn echtgenoot met hoofdpijn naar bed, en dan moest ik het maar in 't reine breng Spreker vervolgt, gaarne ondersclhxijf ik deze re- •deneerinig. Al komt mevrouw nu niet In aanmerking voor een Ion prijs, voor een poedelprijs toch wel. Hierna reikt hij mevrouw; Wijdenes Spaans eene schilderij' over, Voorstellende eene vaas met bloe men, geteekend door HL Heuff, met de wooiklen: „Ziehier een bewijs van waardeering, want u heeft het mogelijk gemaakt, wat uw iman deed!" Da verend applaus. De Burgemeester, Dames en Heerenl Mijne vrouw fluistert me daar in:. „Als het werkelijk zóó is, dat ik jou zoo- geholpen heb, help mij dan nu eens, en spreek in mijne plaats/Mijnheer Raap, ik bied u mijn exculus, het gras straks voor uwe voeten te hebben weggemaaid. Ik heb uwe fijne gevoeligheid niet genoeg vóórzien!. Ook de teekeuing getuigt voor de goede keuze. Mijne vrouw houdt van bloe men. Ook op Oudendijk-hadden we veel bloemen en we hebtben den lust voor bloemen behouden. Ge paster vorm dan dit itableau van bloemen was niet mogelijk. Namens haar bied ik u hartelijk dank. Applaus. Hierna liet zich de Haranopie (hooren, Nu verkreeg de svoorzitter der Visscherfjvereeni- ging, de heer Sieuwers, het woord. Naniens de ver eend ging wensohte hij een enkel wioörd tot den Burgemeester te spreken. U is altijd welwillend geweest. Als u zich voor eene zaak plaatste, dan werd deze tot een goed einde gebracht. Het spijt ons zeer, u als burgemeester te verliezen. Onze 'vereenlging heeft vele zaken, den dijkgraaf betref fende, en ik hoop ook weer, dat u zich als zoodanig voor onze belangen zal plaatsen Hartelijk dan-k namens onze vereeniging. Applaus. De burgemeester dankte voor deze woorden. Het was hem aangenaam geweest, van den heer Raap te hebben mogen hooren^ dat ook de vlsscheiijVer eend ging had medegewerkt Het zal hem vreemd voorkomen, als menschen met nooden en noodje-s niet meer zoo als voorheen tot hem zullen komen. Hij: stelde er zich .echter beschikbaar voor, als men maar geen al te ruim gebruik hiervan maakte. Zijn 'opvolger mocht niet voor eene leege zaak komen. Hilariteit en applaus. De zangvereeniging gaf hier 2 nummers en wel: ,,'t .Is stil"' en „AVond", INla het applaus, diat er op volgde, kreeg de heer D. iS'taimme-s het woord. Mijnheer de (Burgemeester!' Toen u voor 13 -jaar hier kwam, bleek het al dade lijk, dat u voor landbouw en landbouwers een warm hart had. Ge beweest. dit, door lid van de afdeeling te. worden, en de afdeeling schonk u haar vertrou wen, door u weldra tot bestuurslid te benoemen. Van uwe adviezen is vaak gunstig gebruik gemaakt. In' den watersnood, klopte men nooit tevergeefs bij u aan. Gij bezorgdet ons „vrije,teelt", vrije „con senten". Later werden de werkkrachten door de mo bilisatie weggehaald, maar gij zorgdet weer, dat er •geïnterneerden kwamen. iZeker ben ik er van, de tolk te zijn van land- en tuinbouwers als ik u har telijk dank zeg, voor 't geen ge gedaan hebt. Applaus. •Na een paar muzieknummers, bood de heecr Raap aan mevrouw Spaans oen bouquet aan. De (Burgemeester beantwoordde de woorden" vah den heer Stammes. (Het indtiatief was in vele geval len van de boeren zelf gekomen: drievierde van eene zaak werd hier rijp thuis gebracht De heer Raap had er veel in mee gewerkt. Een groot ge deelte van den lof aan zijn adres, wenschto hij over te brongen, op de personen, die zich zeiven moeite en inspanning getroost haidden^ moest eene zaak in orde gebracht worden. De samenwerking had1 veel gedaan. In Aima Paulowna bestond een mooi vereonigingsleven, en spreker stelde „een dronk" in op de goede samenwerking. Dit vond navolging. Natuurlijk weder applaus. De heer A. de Boer wenschte naar voren te bren gen, dat de burgemeester toch é-éne zaak geheel alleen heeft gedaan, en in dezen nu eens niet den lof 'zal kunnen verdeel en, zum. djeze, hij ia dè oprichter geweest van de Boerenleenbank. NH het nut Van die bank. uiteengezet to hebben; besloot spreker, met dank en hulde te brengen aan den Burgemeester voor dat werk. Applaus. De zangvereeniging gaf hierna „Hymne aan den nacht"' en „Herfst en Lente", en ontving daarop een welverdiend applaus. Nadat de Burgemeester den heer De (Boer had beantwoord, er aan herinnerde, dat de (Bank wel werd genoemd de Boer zijn leenbank, eene woord speling. op spreker, die kassier is en de zoo rechte man 'op de rechte plaats was, gaf de heer Raap het woord aan den heer C. Preijde. Deze sprak als bloembollenkweeker en roemde de welwillendheid van. den Burgemeester, die vele vreemdelingen had getroffen. Hij had geen opdracht, sprak voor zich zelf, maar geloofde toch, dat meerderen niet hem gaarne den Burgemeester huldigen. De heer W. Komen1 sprak namens de Oudleer- linge-n van het land- -en ituinbbu/wonderwijis -en klap te uit de school, hoe de financieele moeilijkheden der .vereeniging door den Burgemeester op zoo welwillende wijze waren opgelost. Beide sprekers werden door den Burgemeester beantwoord. Aan genaam was het hem geweest, den heer Preijde aan te hooren. In Breezand woS de noodzakelijkheid; gevoeld -aan ontwikkeling -en kennis,, om den bodem meer productief te maken. -Er waren in Breezand menschen, die wat wilden eru daaronder behoorde vooral de heer Komen. 'Applaus. De heer Raap wees er op, dat de tijd voor «luiten was aangebroken, maar...... er was nog een rond vraag, dus die nog wat zeggen wilde, kon daartoö de gelegenheid krijgen. Van deze gelegenheid maak ten de heeren Stammes enr A'. de (Boer gebruik. 'Ds eerste om te wijzen op de gezelligheid die heerschita als hij met Dirk Koorn en de Burgemeester eene commissie-vergadering hield: de twee Dirken waren meest altijd -samen. De heer -De Boer dankte den -heer Raap voor diens degelijke voorbereiding en leiding. Dit laatste verwekte een daverend applaus. De heer Raap wees er nu op, dat er een tijd van •komen en gaan was en dat de laatste wias aange broken. Officieel wilde hij de vergadering sluiten, maareen gezellig tijdije bijeen zijn, dat kon nog wel. Zich richtende tot den Burgemeester zeide hij: >yDe heele burgerij, uit wier naam ik spreek, mag ik wel zeggen, neemt thans afscheid van u als, Rurgemeesteer. Dit afscheid is niet droevig: we kunnen u feliciteeren, daar gij -geroepen zijt voor ander werk, dat u zeer sympathiek is. Voor dat waterschap zal noodig zijn reuzenkracht. <Wij ho pen, dat u nog jaren lang zal mogen werken en ookdat -wij weer zoo'n 'Burgemeester terug zullen krijgen r Applaus en „Lang zal hij le ven!" Tot slot sprak de Burgemeester: (Dames en Heeren! 't -Ia werkelijk, zooals de heer Raap zegit, ik ben wel geneigd, nu heen te gaan. Gaarne wensch ik de gezelligheid, (waarop de heer •Stammes straks doelde. Ik betuig u allen, ook na mens mijne vrouw, mijn hartelijk en dank. Inzon derheid' den heer 'Raap voor zijne, leiding. Ook dank aan allen, die met hem hebben, samengewerkt en aan hen,, -He gerzo-rgd hebben voor vocale en in strumentale' muziek. Deze dag is. er voor mijn vrouw en mij een, om nooit te vergeten.' (Aangedaan voort gaande). Zeer hartelijk dank. Ik isteek mijn hand op, om die in gedachten u allen toe te reiken en spreker besluit met de opzegging van het vers-je onder het wapenbord der gemeente en polder, om -daarna nog een van eigen maaksel op te laten vol gen, dat ook reeds in de raadszaal werd' uitgespro ken. Daverend applaus volgde op deze woorden, en onder de tonen der muziek, verliet Burgemeester en echtgenoote, naar .alle zijden groetende, de van hun zetel opgestane aanwezigen. Hierna bleef men nog een gezelligen tijd bijeen. BOYCOT VAN EEN COURANT. Naar aanleiding van het voorstel in den Raad te Amersfoort, waarbij tot het tapverbod werd be sloten en waarbij de heer Leinweber (V.D.), tegen stander, zich 1 in den Raad danig heeft geweerd, heeft de Amersfoortsche Courant in een desbe treffend artikel de houding van den heer Leinwe ber afgekeurd. Tengevolge hiervan hebben de vergunninghouders te Amersfoort thans stelling genomen tegen genoemd blad en zeggen allen, die op het blad geabonneerd zijn, hun abonnement op bij wijze van boycot. Reeds velen gingen hier toe over, wier namen thans geregeld door de Amersfoortsche Courant gepubliceerd worden. ANNA PAULOWNA. In de gister gehouden raadsvergadering werd met 5 van de 9 uitgebrachte stemmen (1 lid was afwezig en 1 stem werd blanco uitgebracht) tot tijdelijk wethouder gekozen de heer K. Keuris. Hoewel het bij de sociaal-democraten gewoonte was een overeenkomst aan te gaan betreffende program-punten, alvorens een wethouderszetel te aanvaarden, verklaarde de heer Keuris de benoe ming thans te aanvaarden, zonder dergelijke over eenkomst omdat het hier betrof een tijdelijke waar neming van dat ambt. GEORGANISEERDE DIEVENBENDE. Men meldt ons uit Alphen aan den Rijn Sinds geruimen tijd kwamen herhaaldelijk dief stallen voor in Alphennen omstreken, zonder dat de daders gevat konden worden. Het in het open baar dragen- van gestolen goederen gaf de politie aanleiding een inval te doen in een bepaald huis. Hiervan waren de resultaten verrassend. Van onder den yloer kwamen dingen van allerlei aard te voorschijn, hetwelk op wagens naar het politibu- reau gebracht. Eén drietal personen werd gearres teerd en door den commissaris in verhoor geno men. Het onderzoek gaf nog verrassender resul taten Men blèek n,l. te doen te hebben met een' groote bende van stelers en helers, welke hun ar beidsveld verschillende kilometers in 'trond hadden. Niet minder dan 21 personen zijn in verhoor ge nomen, waarbij ter sprake kwamen diefstallen van meer dan driejaar terug en die thans opgehelderd werden. Het onderzoek duurt voort. Kabaal in een Weensche gevangenis. Uit Weenen 3u Juni. In de stadsgevangenis te Weenen, waar ongeveer twee uizend personen gevangen zitten, zijn al deze lieden gis erenavond tegelijk geweldig aan het schreeuwen gegaan om te protesteeren tegen het honger lijden. Het baar de geweldig opzien en een ontelbaar aantal nieuws gierigen hoopte zich voor de gevangenis op. 300 politiemann'en hebben tot nu toé tevergeefs ge tracht stilte te krijgen. Na een korte pauze begint het ontzaglijk geschreeuw telkens weer. DIAMANTDIEFSTAL TE HONOKONO. Uit Hongkong. 28 Juni. Inbrekers hebben uit de magazijnen van de Üllmann-Maatschappij diaman ten ter waarde van 200.000 gestolen. POLDERBENOEMINGEN. In de provincie Noordholland t tot heemraad van den Anna Paulownapolder de heer C. Geerligs, te Anna Paulowna; tot heemraad van den Schardam en Keu- kendijk de heer S.. de Wit, te Beets. LAN GEDIJ K- Het ia of men aan de regeeriQgstafei meent, dat we hier op een goudmijntje zitten. Pas zjjn dc bouwers weer in de gelegenheia om iets te ontvangen waar naar ze reeds-geruimen tijd verlangend hebben uitge zien, of er wordt reeds weer overgegaan tot verbod van uitvoer van aardappelen, waarvan natuurlijk een ge drukte pHjs het gevolg is. De teelt van aardappelen viel niet mee, doch de prij zen maakten hetvnog ©enigermate goed. Nu echter deze

Schager Courant | 1920 | | pagina 2