Binnenianüsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Burger als gast uitgenoodigd. Rondvraag. De heer 6mit wil ter sprake bren gen den bouw van den walmuur te Kolhorn, en wel naar aanleiding van de ingezonden stukken in de Scha- ger Courant. Wat het le schrijven betreft, en waarin verondersteld werd, dat de uitvoerder van het werk wel een goed vrindje van B. en W. zou wezen, ik weet niet of hij een goede vriend van den Burgemeester was, maar de goede vrienden van mij zweven er niet dik, en wat de vakmenschen betreft, dan heb ik ze wel nader aan mijn kant Droog schrijft dat hij niet begrijpt, waarom nij werd uitgeschakeld en of hij niet in staat zou zijn, het werk uit te voeren. M.i. ptaat do heer Droog bekend als een uitstekend vakman en als een eerlijk en solied persoon. Ik heb de gedachte gehad, dat er in onze .gemeente weinig ambitie voor het werk zou wezen, maar het is me gebleken, dat ik hierin heb misgekeken. Het spijt me, dat het zoo is gegaan en dat door mijn handelwijze menschen in onze gemeente zijn benadeeld. Toch hoop ik, dat het besluit genomen is in het voordeel van de gemeente. De heer Burger vraagt, of voor onze gemeente geen maximum snelheid voor motorfietsen en auto's is be paald. Voorzitter antwoordt ontkennend. Do hoer Burger zegt, dat gister te Winkel een 4- jarig paard door eon motorfiets ia doodgereden, 14 dagen geleden stoof spr. een motorfietser voorbij met een. vaart, die, wanneer kinderen op den weg waren geweest, noodlottig had kunnen worden. Spr. meent daarom, dat het noodzakelijk is, dat een maximum snelheid wordt, bepaald. Voorzitter is het geheel en al eens met den heer Burger en acht het noodig, dat dat onbesuisd rijden worat tegengegaan. Het zou wenschelijk zijn, dat in elke gemeente een maximum-snelheid werd bepaald van' 20 K.M. en om die algemeene regeling te krijgen zou spr. willen, dat doorBarsingerhorn net iniatief werd genomen aan het Provinciaal Bestuur te verzoeken te bepalen, dat in de bebouwde kommen van elke gemeente een maxi mum snelheid van 20 K.M. wordt vastgesteld. De heer Blaauboer meent, dat het met te constateeren is of 20 K.M. wordt gereden. Spr. vindt een maximum snelheid van 15 K.M., dat is de snelheid van een paard en wagen, beter. Voorzitter vindt 20 K.M. werkelijk niet hard. De heer EngelOm een hoek is het vlug. Maar als de gemeente het op zich zelf bepaalt zijn we tocb klaar. Voorzitter j Als Winkel bijv.nu geen maximum-snelheid bepaalt en er gebeurt een ongeluk aan de Strook dan mag dat niet in de gemeente wezen, maar het is toch te betreuren. De heer Blaauboer vindt het wel goed een Provinciale regeling, maar acht het gemeentelijk toch ook wel noodig. on dan 15 K.M. In Schagen is het ook 15 K.M. Voorzitter i Maar daar rijden ze toch veel harder. De heor Blaauboerj Ja, dat lijkt niets. Tenslotte wordt besloten een maximum-snelheid te be palen en wel op 15 K.M. De heeren Smit en Buis waren voor 20yK.M. De heer Burger brengt een geval ter sprake waarbij Iemand zijn militaire kleeding met heeft ingeleverd en nu opgeroepen is om in werkelqken dienst te treden. Be doeld persoon had geen kennisgeving gekregen de goede ren in te moeten leveren. Voorzitter zegt, dat deze zaak in onderzoek is. Mevr. Bregman—Gons vraagt of het niet tegengegaan kan worden dat steeds motoren in het water worden gereinigd. We hebben kleine regenbakken en zijn dus voor verschillende zaken aangewezen op reiniging in de 8looten en de petroleum drijft op het water. Voorzitter zegt dat ook geen schotels in de sloot moeten worden schoongemaakt De heer Engel zegt, dat er plaatsen zijn, waar men moedwillig petroleum in het water doet, opdat de men schen dat slootwater niet voor reiniging zullen gebrui ken. Bijv. aan den Langedijk om het typnus-gevaar tegen te gaan. Mevr. Bregman—Gons heeft vorig jaar er reeds op gewezen dat we bronnen moeten hebben. Voorzitter i Ja maar bronnen kunnen we waar li woont niet hebben. Spr. zegt onderzoek toe. Be heer Blaauboer vestigt de aandacht op een kuil in het Kerkepad, die ontstaan is door de plaatsing van 'een bok voor de electrificatie. Het is noodig, dat daar een kar grint opgebracht wordt Voorzitter zegt, dat het in orde gebracht moet worden óf door het P.E.N., óf door dé gemeente. De heer Engel wil nog wel wat zeggen nu de heer Smit de kwestie van den walmuur ter sprake brengt en er zijn spijt oVer uitdrukt, dat andere menschen daardoor be nadeeld zijn. De heer Smit meeAt te moeten erkennen, dat hij niet goed gedaan heeft en daarin zit de conclu sie, dat ook wij, voorzitter en ik, niet goed hebben ge daan. Ik meen echter niets gedaan te hebben zonder op het belang der gemeenschap te hebben gelet en wan neer we opnieuw voor dezelfde zaak zouden staan, met dezelfde gegevens, dan zou ik precies weer zoo handelen. De heer Smit legt naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Droog een verklaring af, die m.i. niet te pas komt Wij waren eensluidend van oordeel, dat het moest gebeuren, zooals wij hebben besloten. De heer Kooijman: Het is toch vreemd dat Droog, die het kleine onderhoud had, niet voor het werk in kwam. Voorzitter i Ik zal er niet 'op antwoorden. II wëet zelf wel hoe het gegaan is. De heer Smit vindt het heel gewoon, dat hij deze kwestie nu ter sprake, brengt Ik heb later de over tuiging gekregen, dat ik iets niet goed heb gedaan. Ik bedoel niet het college van B. en W., ik bedoel mezelf. Het blijkt me, dat ik me vergist heb en veronderstel toch niet, dat we alle 3 een bok zullen schieten. De heer Engel j U houdt me toch tengoede, maar ik meen, dat we niemand benadeeld hebben. De zaak stond nu eenmaal niet anders en ik vind het nu goed ia het openbaar dit uit te leggen. De heer Blaauboer Dat is niet noodig. De heer Engel j Ik vind het nu wel noodig, nu de heer Smit het ter sprake brengt De zaak was, dat het met het oog op den tijd niet nauwkeuriger behandeld kon worden, als is gedaan. Reeds eerder was de kwes tie door den burgemeester besproken maar er moest door den polder een voorstel worden gedaan. De op zichter van den polder heeft een begrooting gemaakt en de burgemeester achtte het noodig, gegevens van een vakman te hebben. Of die vakman mu een vriendje van den burgemeester was, of niet, dat weet ik 'niet, men vraagt het oordeel gewoonlijk niet aan een vijand. We stonden nu voor ao feiten. Voorzitter heeft toen ook gevraagd aan dien vakman, of het zoo goed was en aeze heeft gezegd, dat hij de walmuur er zelf voor wilde maken. Ik had nog voorgesteld, om het werk maar uit to stellen, omdat het 'toch niet zou klaar komen. Toen die vakman evenwel zei, dat het werk kon wor den uitgevoerd, doch de begrooting gold zoolang de bepaalde leveringstijd niet was verstreken, toen is de zaak in den raad ter sprake gebracht We konden in dat geval niet ander» doen. Was er meer tijd geweest, dan zou wel openbare aanbesteding hebben plaats ge had. Ik acht me nu evenwel volkomen gerechtigd tegen over do gemeenschap. Verschillende bezwaren zijn in comité naar voren gebracht U dacht, aldus do heer Engel tot den'heer Smit. dSt er geen anderen zouden zjjn, die het werk wilden doen, door één is nog Droog naar voren gebracht, en er is er één goweest, die Droog do man niet vond. Als die nu aanstonds wil zeggen, waarom niet, dan weten we dat ook. Ik heb mo van al dio gezegden niets aangetrokken, het zwaarste motief was voor mjj, dat we niet bnders konden. De hoor Blaauboer gaat geheel en al eccoord met het door don heer Engel gesprokene. De hoer Kootiman zegt, dat men van Inzicht kan veranderen en daarom zal do heer Smit de kwestie ter sprake hebben gebracht De hoer Engel i Iemand heeft gezegd t Droog krijgt het in dien tijd niet klaar. J Do heer Smit: Ik zeg het niet om het ingezonden stuk van Droog, maar omdat er meer menschen zijn, die hot hebben govraagd en omdat er meer gegadigden bleken te zijn. Voorzitter acht het niet noodig, dat wordt gezegd, wie Droog niet de man vond. Hierna sluiting. HET ZAND. EN GdUNTVERVOER GEDURENDE DEN OORLOG. 'Men seint uit Brussel aan de Maasbode", dat vol gens de „Nation beige" instructies zijn geopendi te gen zekere scheepseigenaars en 'bevrachters enz., die zand en grind, voor DudtscMand; bebben vervoerd. Onder de aangeklaagden zijn niet alleen Belgen maar ook enkele Nederlanders. Ondanks de officieele verklaringen der Nederlandsehe officieren, die mee deelden, dat het zand en grint, door de (Duitschers in België ingevoerd, niet diende voor militaire wer ken maar alleen voor het herstel der wegen, is men, naar het schijnt, van Belgische zijde besloten, niets na te laten om licht te brengen in deze zaak en de schuldigen te straffen. „VERGASSING VAN TURF". ■Elke 1000 K.G. steenkolen, die uit het buitenland wordt betrokken, kost ons 70 tot 80 gulden en bij de huidige ontginning en verbniikstoestanden moei ten ettelijke millioenen maal 1000 K.G, worden in gevoerd. Met alle macht moet er naar gestreefd wor den het misbruik van brandstof tegen te gaan, eenerzijds, anderzijds onize eigen brandstofproductie te vermeerderen. In het „Polytechnisch Weekblad" wijdt ir. E. C. Verschoor een artikel aan een in' Nederland in zeer belangrijke hoeveelheden aanwezige brandstof, die op lang niet voldoende schaal en zeker niet op de juiste wijze wordt geëxploiteerd: dat is turf. Vol gens den schrijver kan bij matige raming de voor raad hoogveenturf op 36 millioen ton van 1000 K.G luchtdroog worden geschat, welke hoeveel heid door er de laagveenturf bij te tellen nog zeker eenige malen kan worden verhoogd. De reden, dat de turf het maar al te zeer in normale omstandigheden tegen steenkool voor be drijven en tegen anthraciet voor huisbrand', aflegt, is gelegen in het groote watergehalte, *welks verwij dering veel kosten in den vorm van warmte, met zich brengt. Nu is er echter een methode, en wel een, die reeds Jaren lang bedrijfszeker is gebleken, om hieraan ge paard gaande bezwaren te ontgaan en toch van de turf gebruik te maken, rul. vergassing van de turf en daarna gebruik van het turf gas in' motoren. Sinds Jaren is in de Rijkswerkinrichtingen, te Veen- huizen een dergelijke installatie in gebruik. Ih Verschoor berekent üu, dat deze methode in de eerste plaats aanmerkelijk vooröeeliger is dan het op andere wijze verwerken van turf (Seyboldt-stoking, trapn penrooster, turfpoeder-stoken). Maar tevens toont hij op grond van kostcijfers van turf en steenkolen aan dat voor een aantal plaatsenbij kleine en middel groote installaties (de groote bedrijven behandelt hij la ter) met deze wijze van turfverwerking belangrijke voor- deelen rijn te behalen tegenover stoken van steenkool. BESTRIJDING VAN MOND. EN KLAUWZEER. In een adres aan den minister.van Landbouw heeft het bestuur van het Nederl. Landbouwcomité de wen- schelijkheid betoogd om tegen den staltijd te trachten door een x>ver het geheele land ingestelden ontsmettings- dienst, gepaard met een algeheel verbod van het hou den van markten en een scherp toezicht op het vervoer van levende dieren, het mond- en klauwzeer binnen zekere perken terug te brengen. ST. MAARTEN. De heer N. Nap, klerk ter Gemeentesecretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Hilversum. WAARLAND Deze week is alhier bij den heer G. Jongejan ,een postduif aan komen vliegen. Aan rijn rechterpoot had hel een aluminium bandje met de letters L 57520 FG 19, Beloe, en aan 't linkerpootje een gummibandje ga- merkt: 933. Het beestje komt eiken dag terug om een beetje voeder te ontvangen. ZIJPEL Do aanbeveling voor de benoeming van een wijkver pleegster te Noord-Zijpe luidt: 1. Mej. A. Hopma, te Utrecht; 2. mej. G. Pels te Amsterdam. De aanbeveling voor de benoeming van wijkverpleeg ster te Zuid-Zijpe luidt: 1. mej. G. Pels. te Amsterdam, 2 rfie.j Hopma te Utrecht; 3. mej. W. M. G. Adolf te Winkel. WINKEL. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Winkel, op Zaterdag 10 Juli Ï920, des voonniadags ten tien ure (Zomertijd). Agenda j Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoeken om ontheffing van Hoofd. Omslag. Verzoek herziening velawachtersjaarwedde. Motie Termunten, jnzake aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud. Verzoek provinciaal Drankweercomité om op Iotings- dagen geen sterken drank 4e verkoopen. Wijziging verordening op de heffing van opcenten op de Personeele Belasting. Wijziging reglement op het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur. Verzoek afd. Schuttevaer aan den Langedijk, om een bijdrage in de sluiskosten aan het 'Verlaat Verzoek büdrage inzake Malariabestrijding. Voorstel M. HoutkooperBol inzake onbewoonbaar- verklaring van vier woningen. Voorstel M. Houtkooper—Bol, Burgemeester geen lid van den Raad. Voorstel M. HoutkooperBol, inzake verbod verkoop van sterken drank tijdens de kennis. Wijziging begrooting 1920. Verzoek mej. Z. Sieffers, onderwijzeres, om ontslag. Verordening op de heffing van belasting op publieke vermakelijkheden. Wijziging overeenkomst gasfabriek. Voordracht Zetters, wegens periodieke aftreding. Voorstel schoolbouw Lutjewinkel, Idem uitbreiding Post- en Telegraafkantoor. Idem demping yan een gedeelte sloot tusschen het perceel van den heer Egmond en de Veldwachters- woning. Vaststelling van den termijn van betaling van het Primitief Kohier 1919. Suppletoire begrooting 1919. Af- en overschrijving op de begrooting 1919. Betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven 1919. Beslissing op belastingreclames. Suppletoir Kohier Hoofd. Omslag 1919. Voorstel tot "het bepalen van beperkte snelheid van motorrijtuigen. Winkel, den 3 Juli 1920. De BunjesnGerter. J. KOOMEN Ha. LANGEDUK. Ten opzichte van de telefoon zal hier ln de naaste toekomst een groote verbetering tot stand komen. Het ligt namelHk in de bedoeling een streeknet te vestigen waardoor de aangeslotenen van den ceheelen Langeuijk zonder kosten met elkaar in verbinding zullen komen. De abonnementskosten zullen <jan een kleine ver hooging ondergaan, wat evenredig aan do voordeelen van het minste belang is. Ook schijnt het wel, dat het doel is om St Pancras daarbij op te nemen. Met dezen maatregel voorspellen we dat het aantal aangeslotenen in niet geringe mate zal toenemen. Vooral voor de neringdoenden lijkt ons deze maatregel van veel belang. Wat we echter jammer vinden ls, aat deze maatregel nog wel ongeveer twee Jaar op zich zal laten wachten. OUDKARSPEL. Heden vernamen we, dat zich in de aardappelen al eenige ziekte begint te vertoon^. ZUEDSCHARWOUDE. Ds. van Meurs, die voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk hedankt had, is thans op dit besluit te ruggekomen en "heeft het "beroep alzoo aangenomen. OUDKARSPEL. Het verslag van de gemeenschappelijke gas- en electniciteitsb©drijven is heden in druk verschenen, waaruit we meenen voor onze lezers het «volgende uittreksel te moeten kenbaar maken. Uit het algemeen overzicht blijkt, dat het jaar 1919 nog stond in het teeken van buitengewone om standigheden. In de eerste 4 maand moest nog met bruinkolen gewerkt worden met alle nadeelige ge volgen van dien: slecht gas, slechte cokes, minder waardige teer enj geringe ammoniakophrengst Daarna werden geregeld kolen toegewezen en werd de kwaliteit van het gas beter, wat direct te bespeu ren viel in de afname van het gasverbruik over het tweede half jaar. De gaslevering bedroeg 1.082,440 of 7440 kub. M. meer dan het vorig jaar. De kwaliteit van de kolen was soms zeer slécht, zoodat niet dan met de (grootste moeite in den af- geloopen winter de gasproductie kon worden gaan de gehouden, te meer daar nog steeds geen uitbrei ding aan' de stokerij werd 'gegeven en de ovens, ten gevolge van het ontbreken van ovenreserve, slechts^ gebrekkig' konden iworden gerepareerd, herhaalde malen stond het er dan ook hachelijk voor, stagnatie in het bedrijf is gelukkig voorkomen, echter zal het duidelijk zijn, dat voorziening dringend n-oodig is. Uit (het verslag blijkt verder dat er dringend'be hoefte wordt gevoeld! aan meerdere magazijnruim te, vergrootiing van de schafitge 1 egëniheid voor de arbeiders, verbetering van de smederij en bergplaats voor diverse materialen. 'Een oven begint, wat de retorten betreft, slecht te worden, zoodat déze spoedig' van' een ndeuVen bo venbouw zal moeten worden voorzien. Alle ovens zijn in gebruik, zoodat er geen reserve voorhanden is. Verder wordt gesproken van een te kleine capa citeit van' dteni teerafscheider, waardoor voortdu rend teer in den amnnoniakwasscher wordt aange troffen. Op het terrein doet edch de behoefte steeds drin gender gevoelen aan meerdere ruimte voor berging van cokes en gruis. Van de sulfaatfaibriek gaf het distilleertoestel veel moeite, waardoor veel ammoniak is Verloren ge gaan. Het buizennet is met 345 meter uitgebreid en ls nu 17515 meteer. De straatverlichting heeft 239 lantaarns, waar van 24 met gas. De kolenprijs was gemiddeld f3.90 per HA*, tegen 1.8BK in 1915 en f3.09 in 1917. De opbrengst van de cokes was f2.63 per HA. en van bet gruis fl.40 per HA*, totaal 63771 gulden. De opbrengst van de kol onteer iwas f 8227.37 K of f4.63 per 100 kilo, van de zwavelzure ammoniak f 1402.50 of f55.10 per 100 Kilo, De voorraad' grafiet is 4000 kilo. Het aantal kub. M. afgdleverd gas is 1082440, waar van particulier vertsruik 91.63 pet, straatverlichting 0.87 pet, eigen verbruik 320 pet en verlies 4,30 pet, De gasproductie per HA* kolen bedroeg 25,1 kub. M. 0 De grootste etmaalproductie Was 4190 kub, M., de kleinste 2020 kub. M. Per inwoner werd totaal afgeleverd ongeveer 121 kub. M. Het aantal gasverbruikers was op 91 December 2180, waarvan 7 voor industrie. De bruto-winst bedroeg, na de gebruikelijke af schrijvingen' met inbegrip van' gekweekte rente f3433,42, welk bedrag verminderd' werd met regi stratie en notarieels kosten deelname St Pancras f1845; rente f11815, onkosten commissie f295.62, onderhoud en afschrijving meubilair f150.dito brandspuit f 239.55, totaal f 13845.17. Het verlies be droeg derhalve f 10411.75, hetgeen werd afgeschre ven op het reservefonds, nadat dit bedrag er van de reserveuitbreidingen in was gestort Het reservefonds bedroeg op 31 Dec. f 18162. De productieprijs van het gas rwas met inbegrip van kosten f 15.1935. •Uit het overzicht van het elecitriciteitsbedrijf blijkt, dat het verbruik met bijna 41 pet is toege nomen, waarvan 16.7 voor particulier verbruik en de rest voor straatverlichting. Het kabelnet is uit gebreid met 7225 meter, en bedraagt nu 49044 meter. Ingekocht werd 167089 K.W.Ü. stroom, Waarvan 131359 nuttig werd afgeleverd. Het verlies was der halve 35680 K.W.U., waarvan berekende transfor- matorverliezen 20148 en netverlies 15532 of 10.8 pet Het aantal stroomverbruikers is 1017 voor licht en 60 voor kracht. .Er zijn 76 electromotoren aangesloten met totaal 209.2/3 paardenkracht. Het totaal aantal electrisdhe straatlantaarns is 215, Uit het finantieel resultaat blijkt een ontvangst van f 45515.91, een uitgaaf voor exploitatie, afschrij vingen en rente f 445Ö3.61M, alzoo een voordeelig saldo van 192229/4, 'wat gebruikt ds voor afschrij ving op de oprichtingskosten. CALLANTSOOG. Dinsdag 6 Juli werd alhier de eerste oefening ge houden met de nieuwe reddingvlet Alle leden der Plaatselijke Commissie waren aanwezig; het hoofdbe stuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij was vertegenwoordigd door den heer De Booij van Amsterdam. Mede was aanwezig de heer Kuiper, opzichter van Petten, die als technicus zich verdienste lijk heeft gemaakt bij het maken, ook van de lorrie, die zeer praóüsch is ingericht en voorzien is van een draai- stel. De voorzitter der Plaatselijke Commissie, de heer Lovink, dankte namens Commissie en bemanning voor de reddingvlet en boothuis. Het te water brengen der vlet -ging vrij vlug en hoewel het ruw we^r was en er danig branding stond, werd een eind m zee ge roeid. De boot dobberde flink op de hooge golven en voldeed uitstekend. Er was nagenoeg geen water over boord gekomen. De heer De Booij was over de oefening zeer voldaan en bedankte ook nog den heer Kuiper, voor wat hij in deze aan de Redcungmaatschappij be wezen had. Voor deze gelegenheid wapperde de drie kleur van het boothuia. De bemanning ontving eenige traktatie. OALLANTOSOG. De heer P. de Haan, alhier, is aangesteld tot agenit van politie te Amsterdam. WINKEL. Zondag 4 Juli hield de Gym. Verceniging „Sparta'" met hare jongens- en meisjesafdeelingen een rijtoer naar Schoorl, Bergen en Bergen aan Zee. De rijtuigen wer den gratis door de burgerij van Winkel disponibel ge steld, waarvoor een woora van dank hier zeker niet is misplaatst Te Bergen aan Zee werden wedstrijden gehouden voor de kinderen, met uitslag: Hardloopen meisjes: le prijs A. Lenghaus: 2o prijs G. Stapel. Hardloopen jongen»: le prijs C. Bestevaer; 2e prijs J. Kamp. Verspringen meisjes: le prijs A. Gevers; 2e prijs A. Homngh. Verspringen jongons: le prijs K. Kaaij2e prijs C. Butter. Na de wedstrijden gingen allen pootjebaden. Wat werd er toen genoten. Daarna werden de paarden weer inge spannen en ging men over Alkmaar huiswaarts, waar men ongeveer 10 uur aankwam. ANNA PAULOfWNA, Het Hollandsch Tooneel, directie de heer H. Wensma, dat hier dezen winter met het tooneelstuk „Alleen op de Wereld"* zooveel succes heeft geoogst, komt Maan dagsavonds van de kermis (26 Juli) in do zaal van den heer C. Slikker ten tooneele brengen het wereldbe roemde successtuk „Kermis Klanten" (Douleurs de Pail- lasse) drama met zang in 5 bedrijven van d'Ennery en Ed. Tournier, vrij bewerkt door Henry Wensma: in het eerste bedrijf zingt de eerste tenor van .het Rembrandt-theater te Amsterdam, de heer M. Vigeveno het smartlied uit de. opera Paljas, in het 3e bedrijf „ik wil een mensch ik wil ceen Paljas zijn." Over het stuk en het spel te Hertogenbosch ln het Concertgebouw schrijft de Prov. Noordbrabantsche Cou rant: Hot was de geschiedenis van een clown, die gehuwd .is met een vondelinge, die later blijkt van adel te zijn en van haar man is weggevlucht naar de familie om haar kind, dat ziekelijk is, door betere verpleging van den dood te kunnen redden. Maurits Vigeveno beeld de de vreugde en het leed van Paljas uit in aangrijpend spel. Mevrouw Wensma stond hem in haar zware taak flink ter zijde. Menig traantje moest worden weggepinkt. Hoogst voldaan keerden de talrijke bezoekers huiswaarts. WIERINGERWAARD. Dinsdag 6 Juli maakten de leerlingen der hoogste 2 leerjaren hun reisje naar Amsterdam. In 't maga zijn „de Bijenkorf' werd eerst een uurtje vertoefd en daarna ging het naar Artis en het Aquarium. Toen werd een bezoek gebracht aan het Koninklijk Paleis op den Dam, waar den leerlingen vooral gewezen werd op de pracht van het bouwwerk zelf. Vervolgens bezocht men de Nieuwe Kerk en werden de praalgraVen van Michiel de Ruyter en andere beroemde zeehelden be wonderd. Per „Alkmaar Packet" werd de terugreis aanvaard. Van dezen tocht langs de bloeiende Zaanstreek en over het Alkmaarder Meer hadden de kinderen meer kunnen genieten, indien het weer meegewerkt had. Dit was heaiaas niet het geval en van tijdtot tijd moesten ze in de kajuit beschutting zoeken tegen den neer- plassenden regen. Van Alkmaar werd de reis per spoor tot Schagen voortgezet Daar stonden de rijtuigen klaar die de feestgangers, die in wëerwil van het siechte weer, in de beste stemming verkeerden en volop ge noten hadden, huistoe brachten. EEN AARDIG TEKORT. Uit Delft. Het nadeelig saldo van het levensmid- delenbedrij'f dezer 'gemeente bedraagt over 1910 niet minder dan f400.000. RUIM ZAKGELD. Te Delft is in sommige .gezinnen geen gebrek aan contanten, dit bemerkte dezer dagen een onderwij zer van een der openbare lagere scholen aldaar. - Hij kwam jlI. tot de ontdekking dat enkele kinderen ruim van contanten waren voorzien, o.a. bad een 12-jarig meisje drie gulden in baar bezit, die zij 't geen overeenkomstig de waarheid bleek te zijn van baar vader voor zakgeld had gekregen, ten einde daarvoor versnaperingen te koopen. 't Was zijn gewoonte bet kind geregeld zoo ruim van zak geld te voorzien. TAFVERBOD VOOR SOCIëTEITEN. De Raad van Deventer besloot in Med de kermis droog te leggen; bet tapverbod zou ook gelden voor de sociëteiten. De vraag rees, of de Baad hiermee zijn bevoegd heid niet was He buiten gegaan, ©n bet bestuur van de sociëteit ,JDe Hereendgimg" lokte dan ook een bekeuring uit, teneinde een beslissing, te krijgen. „De Gemeentestem" bespreekt deze quaestie, en meent, dat, daargelaten de vraag of de Baad in het algemeen bevoegd! is tot vaststelling van een tapiveifeod, een dusdanig verbod slechts als bin dend beschouwd ikan worden voor zoover bet steun kan vinden in art. 185 Gemeentewet. De ver koop van sterken drank in' een sociëteit betreft niet de huishouding der gemeente, en een verbod dienaangaande kan ook niet geacht worden ver- eischt te zijn in bet belang der openbare orde, om dat 't een inwendige aangelegenheid eener niet pu blieke lokaliteit zou regelen; een tapverbod kan zich dus in geen geval uitstrekken over den ver koop van sterken' drank in een sociëteit. Verwezen wordt tenslotte naar bet arrest van den Hoogen Raad dsd. 3 December 1894. VROEGE AARDAPPELEN. De (N. U. M. deelt miede, dat voor de week loo pend e van 12 tot ©n met 18 Juli e.k. consenten voor den uitvoer van eene beperkte hoeveelheid vroege aardappelen kunnen worden uitgegeven. Aanvragen om consaot, die telegrafisch kunnen worden ingediend, mwten uiterlijk Vrijdag 9 Juli e.k., des v.m. 10 uur,, in bet bezit dér maatschappij zijn. KAASUIT V OER. Blijkens ©en mededéeling in bet „N. v. d. «D." is voorloopig de uitvoer van 15 millioen EjG. kaas toe gestaan. GROF SPEL ONDER STUDENTEN. In den laatsten tijd Wordt er onder studenten van de Technische Hoogeschool te Delft grof gespeeld. Te Delft werd' het zoo érg zoo verloor een jong- mensch bij het spel maar eventje f 138.000, zes cijfers, dat de Senaat der Hoogeschool noodig vond, van het recht, dat de wet hem geeft om studenten van 1 tot 5 jaar den toegang tot de Hoogeschool te ont zeggen, gefahuik te maken. Bij aanplakking is nu bekend gemaakt, dat twiee studenten, met name ge noemd, voor een Jaar geen toegang tot de lessen zullen hebben. Ook de Senaat van het Studenten korps gaat met kracht tegen het kwaad in en heeft de twee leden geschorst. Bovendien is hij' voornemens, of heeft hij reeds besloten, een van de twee, die als oud-pre sident van den Senaat daarvan eèrelid is, van dat ©erelidmaatschap vervallen te verklaren. Vad. GEMEENTETARIEVEN VERHOOGD. Volgens Het Volk zijn B. en W. van Amsterdam voornemens om den Raad voor te stellen, den gas- prijs opnieuw te verhoogen en te brengen wan 18 op 20 cent per kubieken meter. Deze verhóoging is een gevolg van de aangekon digde stijging der kolenprijzen. Naar het Hdbld. meldt, zijn veihoogingen van andere tarieven in' vooibereiidiiig. iZoo zullen bin nenkort den Raad voorstellen van B. en W. berei ken, beoogende den waterleidingsptrijis en het tele foontarief aanmerkelijk op te voeren. HARENKARSPEL. De jongeheer J. Burger alhier, heeft met gunstig ge volg examen afgelegd yoor 't diploma Handelsdagschool te Alkmaar. WINKEL. I Mej. M. W. ,G. Adolf komt als no. 3 voor, op de aanbeveling voor de benoeming van wijkverpleegster j te Zuid-Zij pe. WINKEL. Dinsdag 6 Juli vergaderde de commissie voor het or- «ganiseeren der schoolfeesten. Woensdag 21 Juli zullen 42 leerlingen een reisje naar Amsterdam maken per spoor en boot Donderdag 22 Juli zullen 66 kleinen worden bezig gehouden en orilhaald in de kolfbaan van de Wed. A. Wat Vrijdag 23 Juli gaan 24 leer lingen naar IJmuiden per spoor en 51 leerlingen met rijtuigen naar Schoorl en Bergen aan Zee. WINKEL. m I Men deelt ons mede, dat tusschen den eigenaar van het paard, dat tengevolge van het aanrijden met de I motorfiets gedood werd, en den moterberijder een min- j nelijke schikking is getroffen waarbij do laatste een J bedrag van f 1000 als schadeloosstelling zal betalen. DE AARDAPPELENVEILINGEN. Heden Donderdagmiddag houdt de Provinciale Gom- i missie uit de veilingen in Noordholland eene provin- ciale vergadering van de aardappelveilingen, ter be spreking van het vroege-aardappelcnvraagstuk. Daar zul len de nooden en bestaanscischen van het bedrijf scherp naar voren worden gebracht ACTIE ONDIER DE TIMMERLIEDEN. Het schijnt onder de uitgesloten ambachtslieden nog al te gaan 6pannen. Woensdag brachten eenige uitgesto tenen een onvriendschappelijk bezoek aan een werken de collega, Donderdagmorgen werd een ander onderweg opgewacht en tot terugkeeren gedwongen, terwijl tegen over een derde eveneens met klem van redenen wéra opgetreden. Alles om hen tot het neerleggen van den arbeid te dwingen.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2