Alitmti Nitiïs- llitrttmit- Unilimllil OELVONIA EAU-DE-COLOU De dingen om ons heen. Zaterdag 10 Juli 1920. llITGtVCKS: TRAPMAN CO., SCtlAGCN. EERSTE BLAD. iJixmenlandsch Nieuws. SC HA 6 Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en 0IR0D1ENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Fehrenbach sprak in een van de stuk of tien inter views, die hij voor zijn reis. tijdens de reis, bij aan-, komst 'en tijdens zijn verblijf in Spa kwistig beeft rondgedeeld, van een eerste schrede op den weg naar betere toestanden. Hij heeft deze meening zelis niet eens, doch herhaaldelijk geuit In weerwil van die her haling ia zijn uitspraak toch niet geheel waar. De eerste stap naar betere toestanden werd gedaan aarzelend wel en half, maar tochi toen men de vertegenwoordigers van het Duitsche militairisme voor goed van 't toonecl wist te verdwijnen. De tweede slap eveneens half was toen Versailles het vredesver drag dicteerde, bezield door blinde angst voor een her haling van een poging der Pruisen om t avond of te morgen de wereld nog eens in vuur en vlam te zetten.. Na dien tijd heeft ae wereld" geoolkeerd tw.ee stap vóór,, een achteruit 1 of om wat meer up to date te zijn: de wereld heeft gestept zonder op te schieten. Altoos maar het kleine kringetje in het rond en is niet verder gekomen. De eenige stap, die gedaan moest worden om de twee halve stappen van Duitschland tot één werkelijken stap lo maken, nl. algemeene ontwapening of al thans beperking der oorlogstoerustingen bleef achter wege. Frankrijk durfde het niet aan met minder dan een vijf- of liever tienvoudige overmacht, Duitschland ols huurman te hebben. Een psychologisch ziektegeval, waarvoor evenwel een verklaring niet zéér ver gezocht behoeft te worden. Ruim vier jaar van doodsangst, bloedverlies en geld- offers verklaren veel. Nu komt Fehrenbach niet al zijn „gemuatlikeit" van Zuid-Duitscher en zegtziezoo, nu komt de eerste stap, nu wij, Duitschers, in Spa ook zullen mee reden eeron. Om na to gaan of deze opvatting juist is, dient te worden onderzocht, wie Fehrenbach in Spa aantreft om mede te redeneeren en tevens waarover de onder handelingen zullen loopen. Daar zitten tegenover de Duitsche delegatie aller eerst de Franschcn en Belgen, die geruimen tijd den oorlogsdruk hoofdzakelijk aan den lijve voelden en die dus minder dan een ander zich geneigd voelen tot in schikkelijkheid ten opzichte der natie, die al heeft zij thans andere leiders in 1914 als één man achter de militairen en „Draufgönger" stond. Die twee landen, die, wat nuitenlandsche politiek be treft, hoo langer noe meer gaan lijken op 'n iregat met 'n roeiboot op sleeptouw 1 vormen één groep. De tweede groep .bestaat uit Engeland en Italië, die gaan deweg tot inzicht komen, dat van een kikker piet alleen geen veereu zijn te plukken, maar dat men ■«met èen dooden kikker zelfs niet eens zaken kan doen. En als derde groep fungeert het kleine goedGrieken, Roeme nen en wat dies meer zij, dat ook 'gelooft tegen Duitsch land te hebben gevochten, dat in Spa ook 'n stem heeft, ook mag praten en ten slotte thuis had moe ten blijven. Met dit gezelschap gaat Fehrenbach onderhandelen over de bewapening van zijn land, over den Status van Danzig, over de berechting der oorlogsmisdadigers, over de schadevergoeding en over de toekomst van Duitschland. Proficiat i Als men bedenkt, dat er nu al vijf conferenties noodig rijn geweest, om althans een soort van algemeene ge dragslinie vast te stellen en te voorkomen, dat men elkander in de haren vloog, dat zelfs nu die eenheid zoo weinig hecht is, dat ae "Geallieerden in optima forma besloten, dat namens allen bij alle beraadslagin gen met de Duitschers slechts één woordvoerder voor ae Entente zal optreden, omdat het anders mis loopt gevoelt men het gedwongene der positie van de Entente, ftie hij alles wat zij doet moet re.kenen met de tegenovergestelde opinies en standpunten harer leden. De Entente als zoodanig heeft geen opinie pieer. Wat daarvoor doorgaat is het residu van de ver schillende'opvattingen narer samenstellende leden. Kracht is er dus met meer. De vreugde, die na de conferenties tusschen Lloya George en Millerand telkens door de Engelsche en Fransche pers wordt geuit, dat de goede betrekkingen niets hebben geleden, bewijst afdoende hoe doodsbe nauwd men (speciaal m Frankrijk, doch in zekere mate ook in Engeland) is, dat er op een gegeven oogenblik een einde komt. aan de dikke vriendschap. Als er geen vuiltje aan de lucht was, behoefde men niet uit den treure te herhalen, hoezeer het botertje is tot 'den boom Wanneer Fehrenbach en rijn medegedelegeerden nu iets beteekenden, zouden zij van dezen toestand gebruik weten te maken. Maar die beteekenis is ver'te zoeken. Ongetwijefld zijn het alweer beste brave menschen, maar om te onderhandelen en alleen tegenover een groep tegen standers te staan, moet men iets meer zijn, dan „Dest en braaf'. Geen dezer Duitschers had ooit gedroomd vocjr een dergelijke taak te zullen worden gesteld: het nationaal belang en misschien de nationale existentie te verdedigen in een internationaal congres. Daar helpen geen debatershandigheden en redenaars- kunstjes, omdat de tribune ontbreekt Frasen hebben geen beteekenis, alleen feiten. En die feiten staan in ae notitieboekjes der tegenpartij zwart op wit en boven dien zijn zij plechtig neergeschreven en onderteekend in het verdrag van versailles. Of Fehrenbach tranen in zijn stem doet klinken, of Gessier nota's zonder einde voorleest, maakt op „busi- ttessmenschen" veei minder indruk dan een statistiek, dan cijfers, die men kan eontroleeren en waaraan men houvast heeft Wanneer dan als excuus voor de niet-inlevering van wapentuig wordt gezegd: die geweren hebben de ge- demobiliseerden meegenomen, (Se bevinden zich in de handen van 'de communisten enz., dan is het te be grijpen, dat de Entente vindt, dat met zulke lieden niet te praten valt Vooral wanneer diezelfde meneer Fehrenbach stijf en *trak staat te beweren, dat de reactionnairen geen ge- ïaar opleveren. De reactionnairen niet? Of de man nooit van de man- gehoord heeft, die zich achter Kapp verdekt op stelden. Of hij in het geheel niet weet hoeveel gewapendén daar nog steeds ter beschikking zijn van de Pommer- sche jonkers, in Pommeren en elders. Het heet togen het communistisch gevaar noodig, dat de Duitsche regeering een sterker leger behoudt. Maar dat het ook tegen de oude autocraten noodig zou kun nen zijn, daarvan geen woord. En toch is die autocratie in de oogen der Entente} een veel grooter gevaar, dan die communisten, die men in eigen land toch ook heeft en waarvan men aan Ententeziide het gevaar nu eenmaal niet zoo erg inziet. Fehrenbach is dus begonnen met een verkeerden zet. Hij is nu eenmaal geen diplomaat of onderhandelaar, noch van geboorte en milieu, noch van opleiding en oefening. Wedden, dat Brockdorf Rantzau of desnoods Stinnes het er beter had afgebracht? Wij herhalen wat we reeds vroeger schrevenSpa was niet noodig, is misschien zelfs verkeerd. Er had een conferentie moeten komen van zakenmenschen. Dan had Duitschland met lieden als Cuno, Rathenau, Stin nes en zelfs Helfferich een goed figuur geslagen. Wat Stinnes en Millerand bespraken, lijkt ons dui zendmaal gewichtiger dan het neele gedoe in Villa Freineuse UITKIJK. DE AMSTERDAMSCHE KETTINGPONT GEZON KEN. De Nederlandsche driemast moterschoener „San An- tonio". die de Amsterdamsche haven ging verlaten met bestemming Bremen, is den vorigen nacht in aanva ring gekomen met de Tolhuis-kettingboot. Deze boot was op weg van de De Ruyterkade naar de overzijde en reeds dicht bij den Tolhuissteiger, toen het ongeluk gebeurde. Behalve de bemanning waren er acht passagiers aan bqprd. De kettingboot was zwaar lek en begon te zin ken. De boot van de havenpolitie, die spoedig ter plaatse kwam, trachtte door pompen de kettingboot boven wa ter te houden, wat echter, niet mocht gelukken. Om streeks 3 fliur zonk het vaartuig. De opvarenden hadden dus ruimschoots gelegenheid gehad den wal te berei ken met behulp van ae havenpolitie, zoodat het ongeval beperkt bleef tot de materieele schade. De gezonken boot ligt ongeveer drie meter van den Tolhuissteiger, buiten het groote vaarwater. Een stuk van den mast steekt nog boven het water uit. De motorschoenor kreeg geen schade van beteekenis en "kon de reis naar Bremen voortzetten. De veerdienst wordt door twee andere ponten op normale wijze onderhouden. Het wrak hindert het varen dezer ponten niet DOODGEVALLEN. Een 70-jarige vrouw te Assen viel door het schrik ken van. een paard, dat ze vast hield, met het hoofd op de steenen en is aan de gevolgen overleden. MINDER BEZOEK AAN 'T FRIESCHE WATER LAND. Het aantal pleziergasten, diat verleden jaar in de maan-d Juni naar de Friesche [meren trok was groot, vooral uit Holland. Over dezelfde maand dit jaar hé- draagt (hun getal nog geen derde van dat in 1919. Men trekt nu Weer naar het buitenland. DURE BOTER. In. Friesland, het land van de (boter, is de boter- prijs weer met 10 ct. per pond verhoogd en bedraagt hij tlhans fl.5ö. M'en verwacht binnenkort een stij ging tot f2.—. TOENEMING VAN DRANKMISBRUIK. Te Zwolle zijn van 1 April tot 1 Juni 74 proces sen-verfhaal wegens openbare dronkenschap opge maakt, tegen 25 het jaar te voren. In het le halfjaar 1920 146, tegen in 't le halfjaar 1919 36 processen-ver baal. HET ONGELUK OP DE RODELBAAN TE GRO NINGEN. De rechtbank te Groningen heeft een nieuw on derzoek gelast in de zaak tegen de heeren Hommer- son, eigenaren van de Rodelbaan, die tijdens de ker mis is ingestort. De rechtbank meende, dat het onder zoek niet volledig is geweest, omdat niet is vastge steld, hoeveel personen tijdens het ongeluk hoven waren, en de conclusie der getuigen charge en decharge omtrent draagkracht van de gebroken balk zoozeer verschillen. Als getuigen zullen nog worden gehoord vior der gewonden, de heer Bloeme, arts te Groningen, F. A. H. 'Beudt, majoor der Genie, C. H. J. Driessen, ingenieur der Nederlandsche spoor- DIEMEN ZONDER LICHT. Bij het gebouw van de Coop. Ver. „Ons Voordeel'' te Diemen ontstond cisteren een begin van brand, door kortsluiting in een houten transformatorengebouwtje. De brand was spoedig gebluscht. Daar dc transformator defect geworden was, moest de stroom voor de geheele gemeente te Duivendrecht worden afgesloten, zoodat Die- men eenigen tijd zonder licht zit en verschillende elec- trische bedrijven moeten Btilstaan. VEEL LIEFHEBBERIJ!. Voor de betrekking van stadstuinman to Purmerend hebben zich meer dan 200 sollicitanten aangemeld. DE ROGGEBROOD MIS èRE. De roggebróodeters moeten maar bruinbrood gaan ge bruiken, verklaarde de minister van landbouw, een paar weken geleden in, de Tweede Kamer, toen hem gevraagd werd op welke wijze hij de menschen, die aan rogge brood gewoon waren, tegemoet dacht te komen, nu dat- artikel buiten de distributie is gesteld. Gemakkelijk gezegd, maar niet zoo gemakkelijk gedaan voor de pla t- 11 telandbewoners, die niet in de gelegenheid zijn om eiken dag tersch brood te betrekken. Roggebrood blijft ten minste smakelijk, zelfs al wordt het 8 of 10 dagen oud, maar bruinbrood, zoodra het ouder dan 2 a 3 idagen is, wordt voor de menschen, die niet voorzien zijn van een ijzeren gebit en een struisvogelmaag totaal ongenietbaar. De weigering van den minister om de roggebroodprij- zen aan banden te leggen verwekt dan ook m Limburg onder den werkenden stand zeer groote ontevredenheid Bijna algemeen hebben de menschen 't geprobeerd met bruinbrood, omdat het roggebrood niet meer te beta len was een roggebroodje, dat voor den oorlog met <28 a 30 cent betaald werd kost nu al meer dan een gulden maar bijna zonder uitzondering komen ze er van terug. Ze betalen nog maar liever veei geld voor roggebrood, dan dat ze tegen lageren prijs bruin brood betrekken, dat ze na een dag al niet meer kun nen verduwen, terwijl bovendien de menschen, die zwaren lichamelijken arbeid te verrichten hebben, kla- overtreft alle ftyne merken. Overal verkrijgbaar. Voor tnuros: J. STUURMAN, Schagen. een dat ze 't er niet op vol kunnen houden. Maar met aat al wordt de ontevredenheid hoe langer hoe grooter, te meer omdat thans, midden in den zomer, de boter en melkprijzen ook weer zoo geweldig opgeslagen zijn de boter kwam binnen een paar weken tijds van f 2.60 op f 3.30 per Kg. waarom het van veel be lang zou zijn wanneer althans een deel van den thans te velde staanden roggeoogst .in beslag werd genomen, opdat rij, die steeds gewoon waren roggebrood te eten dat artikel ook in den komenden winter tegen niet ai te hoogon prijs zullen kunnen betrekken. ANNA PAULOfWNA. De Burgemeester van Anna Paulowua verzoekt in lichtingen omtrent een verloren dames haar-zijspeld. VERHOOGDE MELKPRIJZEN. De Haagsche melkhandel heeft besloten met Im- gt&ng van 10 dezer dein melkprijs hier ter stadia met 2 cent per iliter te verhoogen. BERLIJNNEDERLAND. Men meldt aan de N. (R Ct., dat binnenkort een passagdersvliegdienst geopend zal worden van Neder land naar Berlijn en terug. iHet imttiaitiel gaat uit van de N.A.V.O. te Cuijk. GROF SPEL ONDER STUDENTEN. Over het geval in Delft meldt het Vad. nog: De schuld is aan den winner reeds gekweten. Toen een deel van de som was betaald, trachtte de familie van de verliezende partij gedaan te krijgen, dat de win ner dit geld teruggaf en van de vordering van het ove rige afzag, teneinde de heele som ter beschikking van den Senaat ider Hoogeschool te stellen, als een fonds voor beurzen voor onbemiddelde studenten. Evenwel, de winner voelde er niet. voor zijn „eerlijk" naar de re gelen der kunst verdiende winst'af te staan. Trouwens de Senaat was niet bereid, aldus verworven geld voor een stichting aan te nemen. De winst is dus opgestre ken en vermoedelijk al voordeelig belegd. HANDEL AAN DE GRENS. Dinxperlo gaat zijn monopolio verliezen van bazar- nlaats voor Westfalen. De correspondent van het Hdbl. Ut Winterswijk schrijft: Wie gedacht moent hebben, dat de handel aan de Duitsche grens afgeloopen zou zijn, nadat de militaire politie verboden had, aat Duitschers het Nederlandsche grenskantoor te Kotten mochten passeeren, heeft zich deerlijk vergist Er is daar in eenige dagen tijds een handel ontstaan, zoo uitgebreid dat slechts dooT aanvoer in het groot in de behoeften kan worden voorzien. Was het daar aan de grens vroeger heel kalm, in het bijzonder tijdens de oorlogsjaren, tnans is daar op een stukje weg, gelegen tusschen de Duitsche grens cn het Ned. Douanekantoor, eenhandelscentrum ontstaan, waarheen zich dagelijks honderden Duitschers, mannen en vrouwen en kinderen, opmaken om hun inkoopen te doen en op den weg van en naar het dorp is het een verkeer van fietsen, motoren en auto's, zooals hier nog niet is voorgekomen. Ter weerszijden van.den weg rijn tentjes opgeslagen; op handwagens, kruiwagens, trekkarren zijn op primi tieve wijze tal van artikelen geëtaleerd, die de begeerig- heid onzer overburen opwekken. We zagen daar o.a. koffie thee,, cacao, tabak, sigaren, sigaretten, slaolie raapolie, manufacturen, garen, band, sajet, binnen- en buitenbanden, verschillende soorten vetten en zeker niet te vergeten allerlei zeep, van de bekendste tot totaal on bekende merken; bij ae dertig van deze kraampjes Blon den hier Woensdag opgeslagen. Alle waren netjes afge wogen of veipakt De als paddestoelen uit den grond gekomen kruide niers schijnen geen ander Duitsch te kennen dan het woordje „schdn welk woord ze met 'n zekere voor liefde gebruiken. Met schöner Salatöl, schöner Kaffee, schöner Seife, trachten ze het kooplustige publiek te trekken. Met wagens en automobielen, met fietsen en manden wordt alles uit Winterswijk naar de grens vervoerd. Vaten en bussen met raapolie gaan in menigte die rich ting uit en worden' daar uitgemeten. Slaolie wordt daar tegen 30 Mark graag gekocht. Alles gaat grif weg, men is niet eens bij machte al de klanten naar bebooren te bedienen. Geen nood. Morgen of overmorgen komen dc menschen van heinde en ver weer hierheen en de koopman zal voor het gewenschte zorgen. De handel hier heeft geen tijdelijk karakter, neen, ieder nering doende heeft al zoo'n beetje z'n vaste klanten. School kinderen, burgerscholieren, allen benutten ze hun vrijen tijd met handel. Met sla-olie, zeop, raapolie, enz. trekken ze er op uit en beproeven hun geluk. Tabak wordt per automobiel vervoerd. En 't zijn niet alleen de armeren, die hier kcopen, allerlei slag van volk komt opdagen, zelfs goed. gesi tueerden. Met eity-bags, rugzakken, korven en manden, bussen en flesschen gewapend, trekken ze naar de grens. En zijn ze na lang wachten soms in het bezit gekomen van het zoo vurig begeerde en hebben ze zich voor ette lijke honderden papieren marken wat „slim goed" in de handen laten stoppen, dan moeten ze nog eenige uren voor het Duitsche kantoor wachten voor ze hun vrachtje naar het „grosse Vaterland" mogen brengen, want ge regeld staan daar eenige honderden te wachten op „aurchlassen". Bakkers hier ter plaatse bakken, ©enige keeren per dag, alles voor de grens. En geliik te Kotten gaat het ook aan de Vredensche grens. Fabrikanten komen daar per auto hun inkoopen doen. BOND VAN STAATSPENSIONNEERING, Zondag 18 Juli a.s. zijn de afdeelingen der Federa- Schagen, in Buitengewone Vergadering opgeroepen, tot het kiezen van candidaten'voor een geheel nieuw Hoofd- stuur. Het Dagelijksch Bestuur der Federatie hoopt, dat alle afdeelingen zullen opkomen, om deze zoo hoogst moei lijke en ernstige zaak goed te kunnen bespreken. Ver der achten wij het niet ondienstig ter algemeene ken nis te brengen, dat alle leden der aangesloten afdeelingen de Federatievergadermgen mogen bezoeken en aan de discussie deelnemen. OUDESLUIS. Jl. Donderdagavond werd alhier in het lokaal Kreij- ger een vergaaering gehouden inzake het te houden schoolfeest. Öe vergadering was heel goed vertegenwoor digd, wel 26 personen waren aanwezig. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er f250 disponibel was. Door aen voorzitter werd, namens de commissie, voorgesteld om met de kinderen van de drie hoogste klassen naar Amsterdam te gaan en Artis te bezoeken, en met de overigen een rijtoer te maken naar Schoorl en Bergen. Dit idee vond bij de aanwe zigen algemeene instemming. De datum van plaatsheb- bing werd bepaald op 27 en 28 Juli a.s. de eersto dag voor de laagste en de tweede dagvoor de hoogste klassen. Als commissieleden werden gekozen, wegens periodie ke aftreding van de heeren J. Kreiiger en J. Delver. de heeren J. Kreijger en C. Nobel. De heer Delver gaf te kennen liever niet meer in aanmerking te komen. Ook werd met bijna algemeene stemmen beasloten voortaan de aftredende commissieleden niet meer her kiesbaar te stellen. Hierna sluiting. WINKEL De afldeelingi Winkel ,^Cenitrajal-Genootschap voor Kind&rherstelüingis- en Vacantiekolonies, (hield na een gedwongen, rust van 3 jaa-r, weer een algemeene vergadering.(Hoewel vertrek, riekte en overlijden van bestuursleden mede oorzaak waren, dat zij niet geregeld hare werkzaamheden kon waarnemen, zoo is toch wel de hoofdoorzaak, dat ouden van kin deren waarvoor een uitzending zeer noodzakelijk is, nog zoo vijandig tegenover deze vereeniging staan. Sommige ouders voelen rioh. zelfs beleedigd wan neer men hen de hulp der vereeniging aanbiedt. Dit is zeer te betreuren, daar d'oor eeit misplaatste schaamte der ouders, de kinderen de kans tot beter schap wordt ontnomen. Gelukkig voelen niet alle ouders zoo en zijn er nog waar ouderliefde zegeviert over valsche schaam te. 'Dank zij de opgebrachte 146 gulden, kunnen weder twee kinderen uitgezonden worden en heeft Dr. Óu- dendal zich met de verdere bemoeiingen dienaan gaande belast. Reeds 26 Juli wordt een kind te Eg- mond aan Zee ter verpleging opgenomen. In het bestuur werden gekozen Da. Nijenhuii Ockhuizen als president, rne'j.. A. KI u ij ver, penning- meesteresse, 'Dr. F. Oudendal en mevrouw A. Groen hof—'Vam «Minnen. Voor ihen die nog Idd wenscfoen te worden f 1. per jaar, om deze vereeniging te steunen, diene dat mevrouw! EB. van HioltlheiW'eidernia, secretaresse is. Wij wenschen die afdeeling Winkel met haar op nieuw ter hand genomen arbeid veel succes. DIRKSHORN. Naar wij vernemen,, staat den bewoners van Dirka- hom> en omgeving tijdens de kermis een genoege- lijken avond te wachten. De Rederijkerskamer alhier schijnt n.1. te "Zullen opvoeren het aan velen reeds zoo gunstig, bekend staande tooneelspel .Mottige Ja nus", een stuk, waarin ernht en luim elkander steeds afwisselen. Wie het eenmaal zag, zal het stellig gaarne nog eens zien opvoeren. MALARIABESTRIJDING. In opdracht van den Minister van Arbeid heeft de geneeskundige inspecteur van de Volksgezondheid, dr. H. Aldershoff, zich naar Engeland begeven, ter bestudeering van de malariabestrijding daar te lande. Dr. N. H. Swellengro'bel, entomoloog aan het Insti tuut voor Tropische Hygiëne, is voor hetzelfde doel mede naar Ehgeland vertrokken. N. R. Gt. ZWAVELZUUR OP STRAAT. Gistermiddag is op de Koemarktbrug te Schiedam een mandflasch met zwavelzuur van een wagen ge vallen en gebroken, meldt de „Maasbode". Een juf frouw uit Vlaardingen reed met haar rijwiel door de gevaarlijke vloeistof, waarop de fietsbanden terstond vernield werden en het meisje van het rijwiel stort te. Haar kleeren werden door het zuur aangetast en verbrandden gedeeltelijk. Ook bekwam zij brand wonden aan een der handen. Een juist passeerend Weensch jongetje liep ook schade aan zijn kleeren op. Verscheidene fiertsrijders, die niet tijdig de ge vaarlijke plek bemerkten, reden door het ever de brug vloeiende zwavelzuur; geen enkele band ont kwam aan de vernieling. Tijdens de reiniging van de brug door gemeentepersoneel, werd het drukk9 verkeer door de jxtiitie geheel stopgezet In het brugwachtershuisje werd de juffrouw verbonden. ONDER DE LOCOMOTIEF. Ai spelende graakte Woensdag J.L een tweejarig zoontje van J. Visser te Wapenveld' onder een goe derentrein. De machinist, die het ongeluk zag aan komen, remde met alle kracht, doch kon niet voor komen, dat het kindje onder de locomotief geraakte. Wonder boven wonder, werd de jongen zonder eenig letsel opgenomen. FAMILIETRAGEDIE. Een dokter te (Leiden loeft sedert eendgen tijd met zijn vrouw in onmin. Zij wordt door hem niet in zijn huis geduld. Woensdagmorgen is zij, verlangend haar kinderen te zien, toch in huis gekomen en is toen door haar man' in de serre van zijn woning opgesloten. Tot Donderdagmorgen is zij daar opge sloten geweest, zonder eten of drinken. (Door haar ge roep merkten de buren, wat er gaande was en (heb ben deze haar van voedsel voorzien. De dokter is, volgens de „N. Crt.", door de politie in verhoor ge nomen. WARMENHUIZEN. Op verzoek van B. en W. dezer gemeente had ook hier het personeel der Lagere Scholen zich bereid ver klaard, mede ,te werken tot een Volkszangavond van den „Bond voor de Eenheid van den Volkszang". Daar de 8e Juli tot dit doel doc<r 't geheele land was vast gesteld, werd er aan den avond van dien dag aan het Slan uitvoering gegeven. Er werden door de kinderen er 3 hoogste klassen der O.L. scholen een 6-tal, daar voor door den Bond uitgekozen liederen len gehoore gebracht, afgewisseld door de muziek van het fanfare korps T. A. V. E. N. U., dat daarbij welwillend' zijn medewerking verleende, en daarmee de feestelijk heid' niet weinig verhoogde. Er was veel publiek samen gestroomd, waartoe het plein bij het Gemeentehuis zich uitstekend leende, terwijl prachtig weer de uitvoering begunstigde. De kinderen zongen lief, waarvoor zij met een chocoladereep werden beloond TRANS R O SIER VRIJ. Volgens de „Prov. Geld. en Nijm. Crt." is dc be kende Frans Rosier door den minister voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hem is Arnhem als woonplaats aangewezen. Tot zoover het bericht. De directeur van de strafgevangenis '.e Leeuwarden wei gerde bij informatie, aan het „Hrl. Dcbl." inlichtingen te geven. Bij de justitie en politie te Haarlem is niets van het ontslag uit de strafgevangenis bekend. Zijn laatste vonnis is dan ook niet te Haarlem gewezen, maar te Utrecht

Schager Courant | 1920 | | pagina 1