Alititii Nims- llnrttllit- Luitiiitlii Dinsdaq 13 Juli 192Ö. EERSTE BLAD. RAAD VAN WINKEL. SCHA r* ru?.r-p Wfj_ $650. Dl! blad verschijnt viermaal per week Dinsdag,-Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending lot 's m. 8 uur worden Advertentifin zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer, geplaatst. UlÉütVttiS: TKAPMAN CO., SCHAGEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tol 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte herekend DIT NU3XMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Zaterdag 10 'Juli 1920, des morgenis 10 uur. Aanwezig aMen. Voorzitter de heer J. Koomen Hz., burgemeester, secretaris de heer A. de ffldder. Voorzitter heet de leden welkom en opent do ver gadering. Hij doelt menie dat (hij zooeven bezoek heeft göhad van den heor Van Hattem, schoolop ziener, diie hem mededeelde, dat hij den IGden gaat vertrekken en dus geen gelegenheid zal hebben d.e proefles hij te wonen. Zooals bekend is, is het hier de gewoonte dat' oon proefles wordt gehouden die da leden bijwonen en dat na de proefles de benoe ming volgt. De heer Van iHattem nu is verhinderd, doch deze deelde voorzitter mede dat hij officieel w.Ui dat leiden van den Raad zijn die niet zoo op die proefles gestoldzijn en dat dus wellicht de benoe ming zou kunnen gebeuren zonder proefles, De .be noeming zou dus dan, evenals in andere gemeenten gebourt, op advdes geschieden. Het hoofd der school vraagt inlichtingen over do sollicitanten en de Raad kuu.dan uit eon 3-tal epn keus doen. De heer Breebaart weet niet op welken grond de heer Van Hattem meedeelt, dat de Raad niet op het houden van proefles is gesteld. Wat mij betreft, zegt spr., ik zou hot betreuren wanneer Van dlo ge woonte werd afgeweken, want hot is toch zeker dat dii indruk dde eon persoon maakt van veel gewicht is. illat zal niet allo waarborg geven, want do eon heeft or goed slag, van zich er door heen te slaan, terwijl eon ander examenvrees heeft. Ik zou de oude gewoonte toch graag willen handhaven. Voorzitter ia verwonderd dit van den heer Bree- baart te hooren. Volgens don hr. Van Hattem waren h<-t Juist mijnheer llreehaart en mevr. Houtkooper, die niet op de proefles gesteld waren. Mevrouw Houtkoop er-Bol deelt mee, dat er met de laatste proefles hier in de Raadzaal door haar een gesprek is gevoerd met don schoolopziener en toen is door haar gezegd dat zij persoonlijk weinig voor die proefles" gevoeld. Zii durft niet zeggen dat ook mijnheer llreehaart dat heeft gezegd. De heer Breebaart heeft het niet gezegd. Wel is or op gewezen dat de schoolopziener de voordracht betnrueaceert en dat de invloed van den Raad door oen on ander nlot groot is. Spr. herinnert aan de benoeming van- juffrouw Sieffers, hij .welke benoe- rning da hoofdact®- naar voren werd gebracht en zoo doende werd onzo invloed verkleind. De heer Ka&lj heeft bij de vorige proefles in het begin gezegd dat hij weinig voor eon proefles go- voeldo, doch nadat (h-JJ het eerste gedeelte van de proefles had: bijgewoond, moest hij erkennen, dat een proefles toch veel waarde had en dat men een heter óórdeel kon vellen. Daartegenover is door hem er op gewezen, dat de menschen die advies over de sollicitanten inwinnen, over het onderwijs toezicht houdenden daarin moeten we dus vertrouwen 'stel- len. De.heer Breebaart: 'De schoolopziener, heeft ons blijkbaar verwisseld. 'Voorzitter doet zich kermen, als een voorstander van ihet houden van een proefles, omdat de perso nen die de verantwoordelijkheid dragen van de be noeming, meer in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met de sollicitanten. Spr. gelooft dus dat de conclusie van den schoolopziener niet juist is. Ook de heer 'Kriek gevoelde eerst niet veel voor de proefles, doch later heeft hij erkend dat een proefles toch veel waarde heeft en hij zou het jam mer vinden als geen proefles meer werd' gehouden. Voorzdtter zegt dat we er recht op hebben proefles te houden. Mie>j. Keuken is thians plaatsvervangster, mej. Sieffers gaat 1 September weg, we kunnen dus eerst informaties inwinnen en dan proefles houden, waarbij de nieuwe schoolopziener tegenwoordig kan zijn. Besloten wordt dat van 1 tot half drie gepauzeerd zal worden. (De notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. 'De heer Breebaart vraagt naar aanleiding van de notulen het woord. Spr. kon op de vorige vergade ring niet tegenwoordig zijn, dat speet hem, vooral waar op de vorige vergadering zaken zijn besproken bom aangaande. iSpr. wil er met een enkel woord op terugkomen. Door den hoer Kaaij is heel ge trouw op de vorige vergadering mededeeling gedaan van de pogingen die zijn gedaan om de S.D.AjP. een wethouderszetel te doen innemen. De heer Van Leersum heeft toen op oich genomen die izaak voor elkaar to zetten cn de heer Kaaij heeft geantwoord niet bulten de fractie om e:en dergelijk besluit te nemen. Toen is genaderd de raadsvergadering van 2 September en is geen wethouderszetel aanvaard. Door <le S.D.A.P. is daarna een vergadering uitge schreven, waarin het minimum-program is naar voren gebracht Dat is ons niet -ter hand gesteld, maar dat is op de vergadering besproken.. Voor die vengadering is van iSJD'.AJP.-zijde de Unie-libe rale kies ver ceniging en do Vrijzinnig-Democratische kiesvereenigirig uitgenooddgd, terwijl ook afgevaar digden van verschillende partijen tegenwoordig wa ren. Jk heb me gedrongen gevoeld als een beleefd heid op die vergadering tegenwoordig te zijn- Nadat dat program was voorgelezen, is door mij! gezegd dat ik Winkel op de meest vrijzinnige 'wijze zou willen helpen regeeren en ik begrijp niet hoe de S.D.A.P.- fractie nu tot do conclusie gekomen is dat ik hierin tekort geschoten ben en'weet niet in hoeverre ik mijn woord heb gebroken, zooals op de vorige ver gadering is gezegd. Elr is door mij' op die vergade ring bij Kroon gezegd dat wanneer men die bloote b.elofte van mij niet voldoende vond, dan moest de j S.DjV.P.-fractie géén wethouderszetel aanvaarden. Daarna is de verklaring van mijnheer Van Leersum I en Kamp gevolgd, maar wat ik gezegd- heb, heb ik niet beschouwd als te hebben gozegid namens de fractie. Ik ben nog van oordeel diat het de 'S.D.A.P. toekomt een wethouderszetel in te nemen en zie er geen belang in dat die fractie zich daaraan ont trekt. Wethouder Kaaij heeft toch -reeds de voldoe ning gesmaakt dat de heffing van den hoofdelijken omslag is aangenomen in den geest dien hij wilde. De -heer Kaaij kan in zooverre van mijn persoon geen klacht schrijven. Ik meen dat mon dus niet het recht heeft mij -van woordbreuk te beschuldigen. Mevrouw Houtkooper is zoo eerlijk geweest toe te govon dat ik mijn woord niet had gebroken, ik hoop dat ook de anderen dat zullen doen. Ik acht het in uw belang, en in dat van do gemeente, zegt spr., tot den heer Kaaij, dat u uw wethouderszetel zult be houden. Ik meen nog dat de S.D.A.P. eon zetel toe komt, en een wethouder heeft toch Invloed op de samenstelling van de agenda. De S.üaAJP. moet het niet beschouwen als een lokmiddel. Ik meen dat er door mij geen sprake is van woordbreuk en heb h,et betreurd dat op de vorige vergadering zoo is door gegaan. De heer Kaaij begint miet. de verklaring, dat we- derkeerig .wat is voorgevallen, zeer juist is weer* gegeven en dat het verschil alleen begint vanaf het moment dat over samenwerking gesproken is. De S.D.A.P. beschouwt deze heêle samenspreking niet als een persoonlijke, maar wel, een samenwerking als vereen iginge-n. W-lj hebben daar niet met elkaar gesproken als personen, maar als vertegenwoordi gers van i>olitieke fracties on vandaar ook de tegen woordigheid van de besturen der kdesvereenigingen. Had men deze opvatting niet; dan hadden de raads leden de kwestie wel persoonlijk kunnen bespreken. s?pr. wijst in verband hiermee op do vroeger reeds go-dane voorstellen tot htyt bespreken van andere kwesties buiten den Raad om, toen bleek dat het program van overeonkomst in discreddet zou komen, welke conferentie éven wel zijn geweigerd. Spr. wijst er op dat de Liberale kiesverecnlging vroeger zich alleen bemoeide met de verkiezingen voor Prov. Staten on Tweede Kamer on die voor den Raad vrij liot. Maar dat is 'bij de laatste raadsverkiezing toch •wel anders geworden on de heeren zijn door die kies- vereenlging candidaat gestold en als zoodanig ook verkozen en mng dus worden aangenomen, dat zij 1 mi9 de vertegenwoordigers der kiesvereening en hun aanhangers hier zitten.'Daarom o'ok onze conclusie dat, de samenspreking vereen! gingswijze heeft plaats gehad en niet met particuliere personen. En wat de kwestie in deze betreft, meent spr. dat als de heer Breebaart zdch niet gebonden acht aan de Liberale kiesveroeniging, dat door hem op die conferentie duidelijk had be hooren te worden gezegd. En wat de heer (Breebaart zegt over de wothou dors zaak, dat zegt niet veel, omdat, de liberalen ons steeds in allerlei opzichten hebben genegeerd en ln verband hiermee wijst spr. op het steeds mislukken om ar beiders in de levensmiddelencommissie opgenomen te krijgen. Wat ons recht om hier 'n wethouder te heb ben betreft, acht spr. meer 'n moeilijk af kunnen cn spr. wijst in vieihand hiermee op hot feit dat -toen de heer Van Leersum bedankte, de wethoudersver- gadering werd stopgezet, toen de heer Spaans niet present kon zijn, niet rneer gebeurde dan 't nazien van een post en todfi ik, zegt spr., wegbleef, gingen •do zaken ongestoord/ door. Wel eon bewijs, dat wij anders behandeld worden. Het doorgaan der zaken juicht spr. echter toe, jammer als hij het gevonden zou hebben als er stagnatie kwam. De heer Breebaart zegt, dat hij als raadslid geen ruggespraak houdt met zijn kiezers, spr. meent aan zijn eed gebonden te zijn om geen afspraken te ma ken over gomeentezakerr (Het verschil in standpunt is dat, de SjD.A.P. wel te rade gaat met de kiezeis, ik niet. Ik beslis* zelf op het standpunt ingenomen door de beginselen der Liberale Unie. En als ik mijn plicht niet doe, neemt men de volgende maal een ander. Van aan zijn laars lappen,"zooals in de cou rantenverslagen vermeld staat, is bij spr. geen spra ke. Men moest zdch liever van dergelijke uitdrukkin gen onthouden en de wijze waarop ik -mijn -raadslid maatschap vervul is niet aan de beoondeeling der SJD.A.-P. «en wensch ik daarover ook geen verwijt te hoor-en. Ik herhaal den wensch, dat de S.D.A.P. weer een iwethouderszetel aanvaardt, meer als ik dat in het belang uWer fractie zelf acht als. ook in dat van de gemeente. De heer Kaaij meent dat waar de heer Breebaart voor zichzelf opeischt de vrijheid om als raadslid de zaken te behandelen als hij wil, hij het ook maar aan de S.D.A.P. moet overlaten hoe die denkt te handelen ten opzichte van het wethoudiersscbap. Laat u daarvoor de verantwoordelijkheid maar aan ons. .De heer Breebaart: De verantwoording laat ik gaarne aan u, het is alleen maar eGn goede raad. De heer Kaaij wijst verder op de achtergebleven, samenwerking en meent dat het zeer gewoon, en vanzelfsprekend, is dat men voor het aanvaarden over samenwerking tot een overeenkomst komt. Dat ziet men overal elders gebeuren. Is er geen over eenkomst, dan kunnen wij ook geen wethoudersze tel bezetten. Voorzitter wijst er op 4^-t hij het Steeds op prijs stelt dat alle leden present zijn op raadsvergaderin gen of commissie- of w-ethoudersvergaderingen en' het zoo schikt dat dit .kan gebeuren. Toen Van Leer sum bedankte, heeft spr. al zijn best gedaan deze vacature zoo spoedig mogelijk te vervullen. Toen de heer Spaans niet present was, is met het werk op hem gewacht. Maar toen u, mijnheer Kaaij zeide, -niet mee-r als wethouder hier te zullen komen, had ik geen andere keus dan om (door te gaan met het werk. De heer Kriek wijst in verband hiermee op het feit dat deze raadsvergadering is belegd op Zater dag, terwille van den heer Breebaart, ook wel eens rekening gehouden moet worden met spr. of zijn partijgenooten. Het komt spr. vandaag zeer slecht Voorzitter wijst op de mededeeling van mevrouw Houtkooper, die absent was van 27 Juli, in die dagen geen vergadering te hebben gehouden. De ver gadering was bepaald op a.s. -Dinsdag, maar spr. hoorde van den hèer Trapman1, dat het op dien dag Statenvergadering was en daarom was de ver gadering op heden bepaald. 'De heer (Breebaart komt nog terug op zijn ver klaring dat hij zich tot niets bond en alleen had verklaard Winkel op de meest vrijzinnige wijze te fcullen helpen besturen, daaraan toevoegend dat als -deze bloote verklaring niet voldoende was, dat dan door de -S.D.A.'P. maar geen wetihoud'erszete.1 moest worden aanvaard. Spr. vraagt M de anderen dat niet hebben gehoord? Mevr. Houtkooper zegt, deze verklaring te hebben gehoord, maar wijst er op, dat de hoer Breebaart deze verklaring oplegde, toeen hot over de onderteekenlng liep. Naar haar oordeel, had de heer Breebaart een dergelijke verklaring bchooron af to leggen aan het be gin der vergadering, opdat duidelijk ware gebleken, hoe ae heer Breebaart stond tegenover dezo zaak. De heer Breebaart zegt, dat het programma is go- lczen, eerst in zijn geheel, daarna artikelsgewijze en aat toen spr. do verklaring neeft afgelegd. Mevr. Houtkooper herhaalt, aat de heer Breebaart daar niet als persoon was, maar als vertegenwoordiger zijner partij .Wij onderhandelden als politieke partijen, dat is het verschil. Medegedeeld wordt, dat een bezoek is gebracht aan Den iiuag, aan den referendaris van onderwijs over het verhoogen met f 200 van het salaris van een on derwijzer met hoofdacte? en wiskunde voor do Mulo- school. Uit de besprekingen bleek, dat het noodig ge oordeeld werd, om nog eens een nieuw verzoek te doen om spoed in deze zaak en was mede als gevolg vnn dat verzoek een onderzoek door den onderwijsraaa bij het hoofd der school gedaan. Door den referendaris werd er nog op gewezen, dat men te veel waarde hechtte aan de wiskunde, en wil de men die wiskunde behouden^ dat men dan oen on derwijzer nam zonder hoofdacte. Op deze wijze, was wellicht voor het bestaande .salaris wel in de functie Ic voorzien. De heer Breebaart bleek eveneens niet veel aan dé wiskunde te hochton. Voorzitter en mevr. Houtkooper— Bol echter wel. een belangruke factor voor de ontwik keling der kinderen als zij dat noemden. Besloton werd, het -resultaat vanuit Den Haag af te wachten. Ingekomen het bericht, dat de heer Breebaart zijn benoeming tot wethouder niet aanneemt. Het jaarverslag van hel vakonderwijs in Westfriesland ligt ter lezing. De geldleening f 30000 uitbreiding gasfabriek is goed gekeurd. Het verslag Handelswinteravondschool te Schagen is ingekomen. 3 leerlingen uit Winkel volgden dezen cursus Verhooging gasprijs is goedgekeurd. Bij de kasopname bleek, dat in kas was en moest zijn f 9027.15Va- De lccning f 14000 schoolbouw Lutjewinkel, is goed gekeurd. Verordening uitbetaling jaarwedde onderwijzers is door ..cd, St'iten goedgekeurd. Goedgevonden werd doorGed. Staten de bepaling, omtrent uitbetaling loon bij ziekte, verlof, bevalling, ook van ongehuwde onderwijzeressen, aan ae beoordcèling van B. en W. over te laten. Was ingekomen een brief van Het Witte Kruis over het tonnenstelsel Verzocht wer.d de verhoogde subsidie toe to slaan en 2e om hst tonnenstelsel voor rekening Oer gemeente over to nemen. Met aigemcone stemmen werd de verhoogde subsidie toegestasft cn voor het verdere zal met het Witte Kruis onderhandeld worden over de overname van de eigen dommen, enz. enz. Dc heer Kriek vraagt, of het niet wenschelijk is, te onderzoeken, of hel 'roor de gemeonle niet voor- declig is, dat er een gelegenheid komt de faecaliön op te leggen en-tot mest te gebruiken. Voorzitter zegt, dat B. en'W. bezig zijn, deze zaak voor te bereiden. Mevr. Waiboer zar worden gevraagd, wanneer vanwege haar de faecaliön niet worden opge haald, of dan ae gemeente het rocht krijgt, die iaeca- liün daar te brengen. Van den heer J. Bij-houwer is een schrijven ingeko men, waarin gevraagd wordt, de veranda te mogen verplaatsen van achter het huis naar voren. Daardoor door zal hij door de rooilijn komen en zal die rooi lijn wijziging behoeven. Na toelichting van den voorzitter wordt goedgunstig op het verzoek beschikt. Door B. en W. is aan de Gezondheidscommissie ad vies gevraagd over een te ontwerpen verordening lot de heffing van bijdrage voor ontsmettingskosten. jToege- licht wordt, dat dit jaar verscheidene ontsmettingen zijn geschied, doch dat men niet bereid is, bij le ara- gen in die kosten. Ook niet door een gegoed persoon. B. en W. zouden daarom een verordening willen vast stellen, waarbij dan de personen die daartoe in staat geacht kunnen worden, bijdragen in 'die kosten en wel door die personen tot 50 pet. van de kosten. Het rijk en de gemeente betalen aan ieder 25 pet De Ge zondheidscommissie bericht, dat zij geen bezwaar heeft tegen het in leven roepen van een dergelijke ver ordening. Mevr. Houtkooper—Bol "noèmt een dergelijke ver ordening iets goeds, t— Goedgevonden. Van de Wickeler Woningbouwvereniging is een schrij ven ingekomen,' waarin er op wordt gewezen, dat het noodig is, dat een goede samenwerking bestaat tus- schen het gemeentebestuur en de bouwvereniging en dat zij van haar kant tot die samenwerking bereid is. Zij meent, evenwel, dat de raad voorwaarden heeft gesteld, waartoe hu niet bevoegd is. Door den raad is de bepaling gemaakt, dat de personen aan wie de ko ningen zullen worden verhuurd, de goedkeuring van B. en W. behoeven. De bouwvereeniging meent, oat.de raad niet bevoegd was tot het maken van een derge lijke voorwaarde en gevraagd wordt om aan de bouw vereeniging over te laten aan wie de woningen zullen worden verhuurd en dus die voorwaarde in te trekken. B. en W. stellen voor,, dit adres in hun handen te stellen om advies. Goedgevonden. Van de gemeente Hoorn is het verzoek ingekomen om een overeenkomst te sluiten tot het toelaten van kinderen tot een der openbare scholen. Secretaris deelt mede, dat voor een meisje van den heer Lenghaus toelating tot ^ie M.U.LO.-scnooi is ge vraagd. De kosten zullen bedragen f 60, terwijl volgens de verordening onze gemeente f 10 van de ouders terug kan vorderen. Het bedoelde meisje is eerst schoolgegaan te Hoorn, bij vestiging hier, is zij op de school nier gekomen, doch om onbekende redenen nebben de ouders besloten haar weer naar Hoorn te zenden. Het verzoek van Hoorn is vanmorgen ingekomen en daarom wordt voorgesteld, het in nanden te stellen van B .en W. Aldus wordt besloten. Aan de heeren Jb. Vethman en N. J. Leijen wordt wegens vertrek ontheffing van betaling hoofdelijken om slag verleend, respectievelijkvoor 8 en 7 maanden. Van den Bond van gemeenteveldwachters is een adres ingekomen, waarin voor den gemeenteveldwachter ge vraagd wordt, over 1919 een maand extra-salaris en het salaris voor 1920 te brengen op f 1600 aanvangsalaris, plus v rije woning en pensionneering, plus f 50 voor politiediplomaverder 8 jaarlijksche verhoogingen van f 100, een verlof van 14 dagen, een vacantietoelage van 14/30 van het maandsalaris. B. en W. zeggen in hun advies, dat de maand extra salaris is gegeven en dat in begin 1920 het salaris is ge-' regeld overeenkomstig het verzoek, toen van den Boud 1 ingokomen. Zij stellen voor, hot adres voor kennisge ving aan to nemen. Goedgevonden. Voorzitter zegt, dat een schrijven is ingekomen, waar door in een ander opzicht de gemeente misschien finantiedïe hulp zal benoevèn te verstrekken. Van den j heer Van Dijk nl. is ccn schrijven ingekomen, waarin wordt meegedeeld dat blijkens dokters advies voor hem een maand ziekteverlof noodig is. In verband uier mode, vraagt hij, of zijn zoon Jan Jb. van Dijk in aanmerking mag komen tot het verrichten van bode dienst. Adressant wijst er op, dat hij de belooning der bijbetrekkingen ook mist. dat hij om voldoende rust to genieten 2 weken naar Den Heldor zal gaan en 2 weken naar Oosterbeek en dit medebrengt het geven van kostgeld. In verband hiermede j,zai net op prijs worden gesteld, indien dc raad eenigszins zou willen tegemoet komen in den geldelijken zorg van zijn ge- j zin. Adressant geeft verder in .overweging zich te wen den tot den districtscommandant, met. hot verzoek de' politiediensten door do rijkspolitie te doen waarnemen Voorzitter zégt, dat wo aus iemand zullen missen die verschillende boodschappen zal kunnen doen. Van die boodschappen zijn er, die door den oudsten zoon van Van. Dijk* zouden kunnen worden gedaan en ook i om het gezin wat tegemoet te komen, zouden B.- en W. zijn zoon daarvoor willen gebruiken en hem daarvoor i' een belooning van f 1 per dag toekennen. De heer Kamp vraagt, of de zoon van Van Dijk den geheelen dag beschikbaar is. Voorzitter zegi, dat hij de M.U.LO.-ichool bezoekt r De secretaris wijst er op, dat voor verschillende werk- zaamheden Van Dijk gemist zal worden en dat getracht I zal worden met eigen personeel en behulp van an- ren zich te behelpen. Er zijn verschillende Doodschap- pen die door den zoon van Van Dijk kunnen wor- den gedaan. Er zal door deze omstandigheid gebruik gemaakt moéten worden van een vervoermiddel en men' i zal wei niet bereid zijn, dat kosteloos te doen. In de I toekomst zal daarvoor dus wellicht een vergoeding wor- J den gevraagd. De heer Kriek kan zich vereenigen met het idee den zoon van Van, Dijk boodschappen te laten doen. Doch bovendien zou hij het gezin Van Dijk nog verdere steun willen toekennen. Hjj zou het gezin dan ook een kleine gratificatie willen geven. Mevr. Houtkooper—Bol vraagt, of hst salaris van Van Dijk gelijk blijft tijdens zijn ongesteldheid. Voorzitter wqst er op; dat het salaris is bepaald, met uitschakeling van de Dij ver-Hensten. Ik geloof wei, dat B. en W. bereid zullen ^ezen, indien het noodig is een gratificatie te verleenen. De heer Spaans kan zich best vereenigen met het ge ven van een gratificatie, maar zou daarmee willen wachten tot we zien welk verloop de ziekte van Van Dijk heeft De heer Breebaart vraagt, of Van Dijk onder behan deling van onzen gemeentegeneesheer ie. Voorzitter zegt, dat hij zidi eerst door een professor heeft laten onderzoeken. De heer Breebaart wil helpen, wanneer steun noodig is maar kan zich met het idee-Spaans vereenigen om af te wachten tot die maand voorbij is. Hiertoe wordt met aigemeene stemmen besloten. In behandeling' komt he* verzoek om adhaesie-betui- ging op een door de gemeente Termunten gezonden moue aan de regeering, om de gemeenten vrij t« laten in het bepalen van aen aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud bij de heffing van den hoofdei, omslag B. en W. stellen voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen en wijzen er op. dat het geen aige meene aanschrijving is, dat de aftrek niet hooger dan f 900 'mag wezen en zij wijzen er op, dat met den kinderaftrek in onze gemeente de aftrek hooger is dan f 900.-. De heer Kriek meent, dat het goed is, dat de ge meente haar vrijheid behoudt en aat zij niet geheel aan banden wordt gelegd door Ged. Staten en de Kroon. Z^j moet de vrijheid hebben zelf de aftrek te bepalen en spr. wil daarom adhaesie aan de motie betuigen. Voorzitter zegt., dat de wetten door de Kamers wor den samengesteld. Het komt B. en W. voor, dat hier een vergissing met Termunten in 't spel is, want hier is de aftrek bij een goedgekeurde verordening toch bo ven f 900.-. De heer Kriek vraagt, of Termunten misschien de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud boven f 900 zou hebben willen bepalen en niet, zooals hier, dat de aftrek met den kinderaftrek boven dat bedrag komt Het gaat bij spr. over het zelfbestemmingsrecht van de gemeente. De raad kan beter beoordeelen dan Ged. Staten en de Kroon wat 'noodig is. Voorzitter: Ged. Staten letten op den finantieelen toe stand der gemeente. De heer Breebaart gelooft niet, dat het goed is zich met allerlei moties tot de regeering te wenden. Dit is ook het gevoelen van den voorzitter. Het voorstel-Kriek, wel adhacsiebetuiging, wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen.; voor mevr. Houtkoo per—Bol en de heeren Kaaij en Kriek. In behandeling komt het adres van het Provinciaal Drankweercomité, om op de lotjngsdagen de vergunnin gen to sluiten, of een tapverbod af te kondigen. B. en W. kunnen meegaan met het verzoek om tij dens de loting de lokaliteiten, waar sterken drank wordt verkocht te sluiten en zouden dat willen doen op de lotingsdagen van 's morgens 9 tot 's middags 2 uur. Zij meenen echter niet, dat deze maatrege lalle misbruik oi gebruik van sterken drank op dien dag zal voorkomen, ^mdat als men dat wil, drank zal kunnen bekomen in andere plaatsen. De heer Kriek wil natuurlijk graag zijn stem geven aan het voorstel van B. en W. en wijst erop, dat hij verleden jaar een dergelijk verzoek tot den burgemees ter heeft gericht. De burgemeester echter meenae toén dat alleen de burgemeester had te bepalen of een der gelijk besluit zou worden genomen or niet Achteraf is nu wel gebleken, dat de raad wel degelijk dat recht had en vandaar nu het voorstel. Spr. zou evenwel aan het voorstel willen toevoegen, dat behalve de lotingsdagen, ook met de keuringsdagen de lokaliteiten worden gesloten, omdat er op die da gen evenveel drankgebruik plaats heeft al® op de lo tingsdagen. Voorzitter heeft er op de keuringsdagen niet veel van gemerkt. De secretaris merkt op, dat op de keuringsdagen alle ingeschrevenen komen, op delotingsdagen niet. Voorzitter zegt, aat de ondervinding toch heeft ge-

Schager Courant | 1920 | | pagina 1