Alieieti Nitm MraiiMii- Jb. ZIJP Hz. f Raad INieuwe Niedorp. DELVOHIA TANDPASTA ZatercJaa 17 Juli 1920. EERSTE BLAD. vXfl «BRT SC HA 6 V r» fc-i r'-i ir*£>153- DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Toen ons Douder dagmorgen de tijding bereikte dat de beier Jacob iZijp Hlz. van Wieringerwiaard was overleden, kwam dat bericht niet geheel onver wacht. Immers reeds langen tijd .wees de gezond heidstoestand! vian den heer Zijip op een betrekkelijk spoeldig einde. Toch ontroerde ons dat doodsbericht, omdat er met Zijp lal weer een is heengegaan uit de rij 'der mannen, die veel voor onze omgeving heeft gedaan en wiens persoonlijkheid steeds met groote waardeering genoemd! zal worden als van iemand aan wien wij veel hebben te danken. Zijp toch. heeft zich steeds met groote belangstel ling' aan bet publieke leven gegeven en begaafd met een goed oordeel en werklust, heeft hij ook veel weten te bereiken en tal van zaken gesteund en vooruitgebracht 25 'September 1850 in iMidwoud geboren, heeft hij zich bij zijn huwelijk direct in Wierkigerwaard ge vestigd en daar het lamdbouwers!)edrijf uitgeoefend. Ein het was al spoedig dat Zijp ook buiten zijin bedrijf zich bewoog en zich in dienst stelde van de algemeens zaak. Een vian zijn eerste betrekkingen van beteekenis was zijn secretariaat van de beken de vereonigiing Hollands Noorderkwartier. Hij was als zoodanig de opvolger van den heer J. Zijp Kz. van Abbekerk. 'En al mag de heer Jb. Zijp deze functie niet lang hebben bekleed', hij deed daar toch uitnemend werk. Wij wijzen alleen maar op de be langrijke proeven te Wieringerwaard genomen op het gebied der zuivelbereiding. Hij was ook een der eerste Inspecteurs van. het Nederlandsch Rundvae- stomboek en het was mede een gevolg van zijn se- Tie'iizen arbeid, dat 'toen belangrijke veeulivoer naar Amerika plaats had. Ook in. de plaats zijner inwoning, Wieringer waard, trad! Zijp spoedig op den voorgrond. 24 Oc- tobor 1884 nam hij als raadslid zitting en hij bleef dat onafgebroken tot Juli 1910, toen hij geroepen werd. om het lidmaatschap van -Gedeputeerde Sta ten van Noordholland te aanvaarden. Vanaf 3 Sep tember 1889 was hij tevens wethouder. 'En het is in deze beide functies geweest, dat Zijp zich steeds ge toond. heeft een leidonde kracht. Wij moeten hier tevens de aandacht vestigen op het feit, dat Zijp lange jaren, vanaf 15 Juni 1895 tot 30 Juli 1910 Hoofdingeland is geweest van den Anna Piaulownapolder en het was ook daar dat zijn woord gehoor on gezag had Zooa.ls hierboven reeds aangegeven, heeft hij deze functies moeten neerleggen, doordat hij ln de Sta- tienzitting van .Juli 1910 gekozen werd1 tot lid van Ged, Staten van (Noordholland In 1898 tot Statenlid gekozen, was zijn optreden dia ar van dien aard, dat toen in 1910 een «plaats in het college van Gedi. Staten vacant kwam en daar een plattelander dien open zetel zou innemen, het niet veel moeite kostte aan de politieke vrienden van Zijp om hem daarvoor aangewezen te krijgen. Zijn heldere adviezen in allerlei aangelegenheden het platteland betreffende, hadden hem in de Sta ten een positie gegeven, die hem als vanzelf aan wees voor de opengevallen plaats in het college van Ged Staten. Ein bij zijn eerste aftreding als zoodanig werd hij door alle politieke partijen als Gedeputeer de herkozen., en nam hij zijn plaats in dat hooge collego weer in. Aan zijne politieke loopbaan maakte de jongste groote verkiezing, een einde. Zijp werd toen niet herkozen. Wij mogen hier zonder overdrijving constateeren, i dat Zijp in. het Provinciaal bestuurscollege een be- minde en geziene persoonlijkheid' was, die vooral voor de belangen van zijn omgeving warm op de bres heeft gestaan. Dat 'hij veel voor zijn omgeving en den bloei en welvaart daarvan ge Voelde, spreekt mede zeer dui- j delijk uit zijn werk op allerlei ander terrein. En dan wijzen wij op zijn krachügen arbeid bij de stichting van de spoorlijn WielingenSchagen, Het is al reeds -een 20 jaar geleden ongeveer, 'dat het voorbe reidende werk daarvoor begon. .En met den hr. Gno- neman en anderen is Zijp ook hier ge'weest de stu wende man. Eerst secretaris van het voorbereidend comité, trad hij later op als vice-voorzltter en voor zitter der vennootschap Spoor-,(Tham)weg Wielin gen—Schagen. En- ook in een ander opzicht mag zijn naam met eere worden genoemd én dan richten wij ons oog op de Westfriesche Kanaalvereenïging. Ook deze zaak had zijn volle aandacht en al mag zijn streven in deze geen direct resultaat nog hebben bereikt, wij weten toch dat het ook mede Zijp is geweest die ln Ged. Staten de belangstelling heeft opgewekt voor de groote vaartverbeteringsplannen die nu aanhangig zijn. Ook aan Zijp zal men in dit opzicht een eeresaluut moeten brengen. Zijn volle attentie had ook de paardenfokkerij in onze provincie en eerst als bestuurslid van de afdee- üng Noordholland van de vereeniging Het Neder landsch Paardenstamboek, waarvan hij medeop richter was en liaiter als Gedeputeerde bleef hij deze zaak steunen en bevorderen. In eigen gemeente gaf hij zich gaarne, vooral in zijn jongere jaren, aan het vereenigingsleven en stelde hij zijn werkkracht ook in meer onderge schikte functies in dienst van het openbare leven. Hij was secretaris van de kaas fabriek Volharding, was jarenlang zetter, en bekleedde de vertrouwens functie van adviseur hij de bekende credietinstelling Landbouwcrediet te Alkmaar. En wij Schogers hebben Zijp meer intiem gekend en zijn werken gewaardeerd! als voorzitter onzer Paaschtentoomstelling. Medeoprichter daarvan, was hij al heel spoedig de voorzitter en in de jaren dat onze Paaschtentoonstèlling bloeit en groeit, is het stee'ds Zijp geweest die zijn energieken steun aan deze voor Schagen. zoo nuttige vereend ging heeft ge geven. Met Jb. Zijp ia heengegaan een man die zijn taak steeds hoogst ernstig opnam. Voorzichtigheid en be zadigdheid waren zijne sterk naar voren komende •karaktereigenschappen, maar daaraan paarde 'hij ook een taaie volharding en. groote werkkracht, als een zaak eenmaal zijn instemming en belangstel ling had. Zijn arbeid is veel en veelomvattend' ge weest en in onze herinnering zal hij1 steeds blijven een dargenen aan 'wie Hollands .Noorden in allerlei' opzicht veel heeft te danken. Vergadering van den Raad op Vrijdag 16 Juli 1920,1 des avonds 7 uur. Voorzitter de heer Koopman, Burgemeester, secre taris de heer Haringhuizen. Aanwezig alle leden. Na opeinng der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Ingekomen zijn: Besluit tot vaststelling van de huur waarde der woning van de Langereizer school, tot het aangaan van een kasgeldleening en van een geldlecning ten behoeve der gasfabriek, alles door Ged. Staten goedgekeurd. Dankbetuiging van den heer D. Pool, voor de benoe ming tot boekhouder der Armvoogdn, idem van het Gemeentebestuur van Winkel, voor de dezerzijds be toonde medewerking tot het wijzigen van de gemeen schappelijke overeenkomst ter zake van de gasfabriek. Proces-verbaal van kasverificatie, aangevende dat over eenkomstig de boekingen in kas was de som van f 545.01. Mededeeling van mej. de Wed. Fijnheer, dat zij met 1 Juli 1920 genoodzaakt is, als onderwijzeres aan de naaischool af te treden. Voorgesteld wordt, aan B. en W. op te dragen, te onderzoeken, of, en zoo ja in hoeverre, in de bestaande subsidieregeling wijzigingen dienen le worden aange bracht De heer Wit vraagt of al getracht la te vooralen in de vacature, want 'de school staat nu zeker stil. Voorzitter: We dienen toch eerst den Raad te raadplegen. De heer Visser: Daarbij komt nog dat er op hel oogenbllk vocantie is. Voorzitter: Ja, er is nu ln Juli vacantle, lnplaats van. in Augustus, (B. en W. vragen den Raad of hij een oproeping voor sollicitanten wil. De heer Gaijaaidj vraagt nadere inlichtingen over subsidietoekenning. Voorzitter deelt mede, dat mej. Fijnheer profi teert van een zeker bedrag der leerlingen. Er zijn leerlingen die het volle schoolgeld betalen, anderen de helft en weer anderen zijn vrij. De heer Borst: Betalen buitenlui meer. Voorzitter: Neen, dat is gelijk. Secretaris licht in dat de buitenkindaren 26 oent voor leermiddelen betalen. Voorzitter zegt, dat mej. JFijnheer maandelijks on geveer f20 130 .per maand krijgt van de leerlin gen, behalve de subsidie van de gemeente. In totaal ontvangt ze per jaar ongeveer f500. De heer Gaijaard acht voortzetting van de naai school noodig, gezien het gebruik dat er van ge maakt wordt. Voorzitter: Het zou stellig een gemis voor de ge meente zijn als ze werd opgeheven. De heer Visser geeft te kennen dat de Rood zich zou moeten uitspreken dot hij meer zal willen ge ven indien dat hoodig mocht zijn. De heer Gaijaard wil voortzetting, afgezien van de kosten. Het is een nuttige instelling, waarvan' ook buitenleerlingem profiteeren. De heer Borst: We moeten niet op f 100 zien. Voorzitter: Als de Raad die toezegging doet, dat B. en W. op deze voorwaarden de school voortzet ten, zooals Mar ie dat tot nu toe gedaan heeft, don kunnen £B. en W. maatregelen nemen. De heen Gaijaard dringt op spoed aan, opdat de maand vacantle niet verlengd behoeft te worden. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden dat B. en W. deze zaak. verder in orde maken. Voorzitter zegt, dat (hij al sollicitanten gehad heeft. Is verder ingekomen de motie van den Gemeenteraad van Oud-Beierland, uitsprekende^ dat het gewenschl is, dat de gemeentepolitie, rijkspolitie worde. B. en W. achten dit voor deze gemeente niet ge- wenscht en bovendien oordeelen zij de Vereen, van Ned. Gemeenten, het lichaam om dergelijke zaken aan hangig te maken bij regeering of Staten-Generaal. Allen. voor. Van den Kaad der gemeente Termunten is liet be kende adres ingekomen, om voor den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bij den Hoofdelijken Om slag geen beperking in te voeren, zooals de .regeer ring wil, maar deze geheel vrij te laten. Termunten wijst 'op een circulaire der regeering, waarbij voor den geheelen aftrek een maximum van f 900 wordt ge-- noemd. Ook deze motie willen B. en W. voor ken nisgeving aannemen onder verwijzing naar liet mo tief, dat zij de Vereeniging van Ned. Gemeenten het aangewezen lichaam achten om dit te behandelen en hun bezwaren aan regeering en Kamers kenbaar te maken. De heer Gaijaard wil wel adhaesie betuigen. De gé- meenten worden in veei opzichten door Ged. Staten aan banden gelegd en ook in dit opzicht. De aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud is in elke provin cie lang niet hetzelfde en hangt men in dit opzicht geheel af van de inzichten van Ged. Staten in die Gprovincie. Het is b.v. in Zeeland lager dan in Noord holland. En waar dit zoo is, wensch ik een derge lijke motie te steunen. Het college van Ged. Staten wordt niet direct door de kiezers gekozen, maar wel door een verkapte verkiezing en hebben Ged. Staten veel macht en leggen de gemeentebesturen géhéél aan banden. Waar B. en ,W|. wijzen cfp de Vereen, van Nederl. Gemeenten, vraagt spr.. omdat hij daarvan nog zoo weinig heeft gehoord, noe of deze vereeniging werkt, hoe ze .is saamgesteld, en hoe of de afvaardigingV wordt gekozen. Gaan daar de Burgemeesters der ge meenten alleen heen, of de wethouders, zonder dat de Raad gehoord is. hoe zit dat in elkaar? Voorzitter meent, dat er van één gemeente heel wei nig kracht uitgaat Hoe deze vereeniging van Neder- landsche Gemeenten werkt, spr. weet net niet Spr. acht een adresbeweging als Termunten zeer kostbaar en al mag het voor N. Niedorp niet duur zijn om adhaesie té betuigen, het wordt, vreest spr. de stem eens roepende in de woestijn. Als het in handen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten wordt ge steld, gaat er bepaald meer kracht van uit De neer Gaijaard meent, dat als voorzitter niet weet hoe deze vereeniging werkt, dat er dan wel heei wei nig kracht van uitgaat, wat er (jan tot dusver is ge daan, zal wel 'nihil zijn. De kosten Voor adhaesie-- betuiging zijn ook nihil. Zelf heeft N. Niedorp in dertijd ook een adres aan de 1100 gemeenten om adhaesie gezonden en met succes. Ook het adres van Schagen is gesteund door on^ en vele andere ge meenten, waarom 'zullen wij nu Termunten in aeze goede zaak niet 'steunen? De heer Wilken zegt, dat B. en W. volstrekt niet de bedoeling hebben gehad om de zaak van Termun- maakt Uw tanden hagelwit. Ftyne aroma. Overal verkrijgbaar. Voor Engros: J. STUURMAN, Schagen. ten niet te steunen. Zij Wenschten de zaak bij de 'Vereen. van Ned. Gemeenten aanhangig te maken, juist om 't gevraagde krachtiger te doen worden. Maar mis schien is evengoed wel een adres van adhaesie zenden. De heer Gaijaard werpt de vraag op. of Termunten de zaak zelf niet bij de Ver. van Neaerl. Gemeenten aanhangig gemaakt kan hebben. De heer Wit wil aanhouden. De heer Gaiiaard wil beslissen. Het slot is dat het voorstel van den heer Gaijaard om adhaesie te betuigen, wordt aangenomen en te vens de zaak bij de Ver. van Ned. Gemeenten aan hangig gemaakt zal worden. Volgt adres van het Prov. Drank weer' Comité in Noordholland, met verzoek, om de vergunningslokalen op lotingsdagen te «luiten. B. en W. «teilen voor daar toe te besluiten. i De heer Wit vraagt, of het de bedoeling is, jde vergunningsiokalen géheei te sluiten, zoodat ook geen alcoholvrije dranken mogen worden 'getapt. Voorzitter: Zoover zouden wij niet willen gaan. De heer Borst: Er wordt gevraagd sluiting van de vergunningen. De heer De Groot vindt het heel erg nuttig om ze te sluiten. De heer Gaiiaard meent, dat het niet is na te gaan of drank wordt getapt, wanneer de vergunningen niet geheel worden gesloten. De heer Wit meent, dat men dan naar verlofzaken zal gaan en oordeelt dat men de vergunningen wel geopend kan laten voor alcoholvrije dranken. Voorzitter zegt, dat het ziin bedoeling is, de po litie rond te laten gaan en de vergunninghouders op i het hart te drukken, niet aan tle "lotelingen te tappen. Zoover ik de vergunninghouders ken. zullen ze wel' aan dat verzoek willen voldoen. Deden ze het niet, dan zou het me ontzettend uit de hand vallen. Ik ben ze altijd ter wille geweest en twijfel dan ook niet, ot ze zullen rekening houden met het verzoek. De heer Wit; Wanneer het in die richtiifjj gaat, ben ik ef voor. De heer Borst: Maar blijkt het niet te'gaan, dan Is het toch de bedoeling de vergunningen geheel te sluiten. Voorzitter; Ja, dan is het 'wat anders. Als ze dan toch de lotelingen de buik volpompen, dan moeten er andere maatregelen worden getroffen. Maar dan is het ook geen voordeel voor de vergunninghouders. De heer Gaijaard gelooft wel, dat we de vergunningen kunnen sluiten, want zonder vergunning lot "tappen van sterken drank zullen ze weinig bezoek krijgen. Voorzitter: Dien kant moet het heen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aan 'de orde is aanvulling verordening Oosterkam- perpoider. B. en W. stellen voor, daartegen geen be zwaren in te brengen. Goedgevonden. Volgt circulaire van Ged. Stalen over het vSHee- nen van een stibsidie (voor kieinere gemeenten wordt f 20 per jaar genoemd; ten behoeve van een politie school te Hilversum. De heer Borat vraagt boe (B. en W. hierover den ken. Voorzitter: B. en W, zijn blanco. Ik geef daarom een ieder de gelegenheid zijtn idéé naar voren te brengen. De heer Visser gevoelt wel voor het geven van subsidie. Hij is er op 'gesteld dat er goed geschool de politie komt. De heer Gaijaard zou zich er mee kunnen ver- eenigan, wanneer het hier betrof een betere op voeding van de rijkspolitie. Want wat is de bedoe ling om een geschoolde politie te krijgen. Spr. heeft 'het genoegen gebald mag hij wel zeggen, op minder aangename wijze tegenwoordig te zijn van het op treden der rijkspolitie tijdens de transportstaking en heeft de rijkspolitie daar zien slaan op onschul dige arbeiders, die niets anders deden dlan naar een meelwOgen te kijken. Ik heb dus niet veel respect voor 'do rijkspolitie. Indien het dus ging om het zedelijk peil der politie te verhoogen, dam was ik er vlak voor, maar dat wordt in de circulaire niet genoemd. Anders is het misschien de bedoeling dat ze meer in contact komen met de arbeiders-» ruggen om daar do gummistok op te doen neer komen. De heer Visser is het absoluut niet met den hoer Gaijaard eens. Er staat niet in de circulaire dat het gaat om de rijkspolitie, doch (het gaat om de gemeentepolitie en de politie gerecruteerd uit de gemeentepolitie. Spr. dacht dat het was toe te juicheai als we meer geschoolde politie kregen en dat goed, geschoold zijn beteekent niet het beter kunnen slaan op de iarbeidersr uggenmaar meer geschoold zijn beteekent voor spr. goed' proces-ver baal te kunnehi maken. (De heer Gaijaard: Ik voel er eerlijk niet veel voor. Voorzitter meent dat waar het rijk voor de bui- tenlandsche vijand zorgt om die buiten onze grens palen te houden, dat het ook de plicht van het Rijk is om de binnenLandschen' vijand', dieven 9n moor denaars in bedwang te houden. Het politiecorps is tot dusver, te slecht betaald en laat de regeering in 'deze actiever zijn en m.L behoeft hier de gemeente niet hij te dragen. De heer Wit onderschrijft deze woorden volkomen maar waar het Rijk in gebreke blijft en niett helpt, moet het aan de gemeenten worden opgedragen, want geholpen moet er worden. De heer De Groot noemt dat ook izijn meening. Voorzitter herhaalt er niets voor ite gevoelen, er is steeds rijkspolitie 'te kort geweest en soldaten te veel, laat de regeerihgi dat maar veranderen. De heer Borst vraagt of er nog eenige opvoedende kracht van die politieschool kan uitgaan. De heer Visser wijst er nogmaals op dat steeds gesproken wordt van rijkspolitie, het is voor de gemeentepolitie. Voorzitter zegit, politie is politie. De heer (Borst: Het is hetzelfde of ge van de kat of van den kater wordt gebeten, en vraagt of deze subsidie voortduurt. Voorzitter meent, dat als men eenmaal begint, men er aan vast zit. In etemming gebracht, verklaren de hoeren Borst, Gaijaard, Wilken en voorzitter, zich tegen subsidie, de andere drie heeren voor, dus is het verworpen. Daarna volgt een schrijven van Ged. Staten, waarin deze te kennen geven, dat zij in de verordening rege- i lende de uitbetaling van de jaarwedden der onderwij zers de bepaling wenschen te zien opgenomen, dat aan onderwijzers en onderwijzeressen bij verlof buiten de gevallen van piekte, beValling of militairen dienst een i Bedrag wordt uitbetaald, gelijk staande met de door I hen verschuldigde pensioensbijdragen. B. en W. stellen voor, daaraan gevolg te geven, j De heer Gaijaard wijst op het eigenaardige geval j dat te Winkel goedgekeurd is, dat aen de ongehuwde onderwijzeres by bevalling ot ziekte salaris wordt uit- j betaald, terwijl hét hier, wordt afgekeurd. I De secretaris geeft verschillende inlichtingen, waar- 1 uit volgt, dat Gea. Staten het woord onderwijzeressen i' in gehuwde onderwijzeressen wenschen veranderd 4e zien. Besloten wordt, om de redactie van het betrekkelijke artikel van Winkel op te vragen. De heer De Groot verwacht hier niet veel van, spr. j meent, dat een meisje dat zoover komt zichzelf moet I redden. Is ingekomen een verzoek van ingezetenen uit de Moerbeek, om aansluiting aan het electriciteitsnet en aan de gasfabriek. B. en W. stellen voor, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid daarvan. Het zijn een tweetal adressen uit Moerbeek, een om aansluiting bij electricitelt, één om gas. Een 45-tal inwoners van Moerbeek "hebben deze adressen ge- teekend. Voorzitter zegt, dat wij ons met de electriciteit niet hebben te haasten daar de hoogspanningskabel nog niet is doorgetrokken. Spr. heeft reeds een 7 a 8 maanden geleden een conferentie met den héér Mé melink uit Schagen gehad over de electrificatie der gemeenten. Er zou een plan worden gemaakt voor N. Niedorp, Winkel, en Oude Niedorp, elk dorp op zich zelf en alle drie tezamen. Maar er is tot dusver nog niets over gehoord. Wat het gas betreft, zullen B. en ,W. ter gelegener tijd een onderzoek instellen. De heer JBorst vraagt, of er niet wat pressie kan worden uitgeoefend op aen heer Memelink. Voorzitter wijst op de hoogspanning, die nog niet is doorgetrokken, maar zal bij den heer Memelink aan dringen op spoed. De heer Wit wijst op de uitdrukking van voorzitter gelegener tijd. Spr. noemt dat rekbaar en dringt op groote spoea aan, willen de menschen er dezen win ter nog van profiteeren. D eheor Borst wenscht in de volgende raadsvergadering een plan. Voorzitter zal het den directeur der gasfabriek 'op dragen. De heer Do Groot wijst bp **de groote kosten aan het plan verbonden- en iv-ids door den heer Visser genoemd. Spr. wil echter evengoed een onderzoek. De heer Wilken zegt, dat het de bedoeling van B. en W. was spoedig m de volgende vergadering met prijsopgaaf te komen. De heer Gaijaard is eveneens voor spoed, maar wijst eveneens op de groote kosten. Spr. bejammert het dat hij de oprichting der gasfabriek niet direct Moerbeek, Langereis en de andere wijken zijn aan gesloten, dat had veel geld bespaard. Het is «treurig dat niet dodelijk de geheele 'gemeente van gas is voorzien, dan hadden, Moerbeek, Langereis enz. niet gedurende de mobilisatie bij een kaarsje behoeven te izitten of met de kippen op stok. Dat is helaas niet gebeurd en spr. betwijfelt of wanneer er tus- schen den, gosprijs van Winkel en 'Nieuwe Niedorp maar oentt 'verschil mag zijn of de berekening van den directeur der gasfabriek wel zal kloppen. Spr. wil echter toch een prijsberekening, want al hébben wij nu petroleum en zitten wij niet in het duister, is het toch treurig dot Nieuwe Niedorp in de kom steeds in het licht baadt en wij zonder gas zijn, de buitenwijken worden steeds stiefmoederlijk bedeeld, of komen als een hinkend paard achter aan. Want terw ijl Moerbeek en Langereis in de prutmdsère en duisternis zitten, is het hier in de kom schoone stra ten en licht Daarom is spr. er voor om de buiten wijken van licht te voorzien en is de kostenbereke ning spoedig moedig. De adressen zijn geteekend door ruim 40 personen, spr. vertrouwt dat deze menschen het gas ook zullen gebruiken, andere wiordt het een schadepost •De heer Wit vraagt of het B. en W. bekend i» waarom 'heit zoolang duurt Voorzitter: Die electrificatie bedoelt u, dat weet ik niet Uk heb nog «een paar conferenties gehad, maar de opgaven komen niet De heer Wit: De elektrische zaken gaan niet vlug. Voorzitter zegt, dat B. en W. den heer Meme link zullen vragen naar de opgave en tevens dein gasdirecteur naar een opgaaf ven kosten voor gas leidingen naar Moerbeek en Langereis. De (heer Gaijaard geeft in overweging den heer Memeldmk ook te vragen of misschien Moerbeek en 'Langereis kunnen worden geholpen aan electrisch licht, misschien eerder dan de kom. Wij hebben hier gas, licht en warmte. Spr. zou graag willen dat de buitenwijken voor den winter werden geholpen. De heer Wit zou dot ook toejuichen, maar hij 1» er bang voor. Voorzitter zegt den beer Mamelink te zullen pol sen. Van de Vereeniging Nosokomos is een verzoek in gekomen, om de wijkverpleging te maken tot een tak van gemeentelijken dienst, en de positie der wijkzus ters te regelen. B. en W. adviseeren daarop niet in te gaan, wijl hun dat niet noodzakelijk voorkomt, waar de gemeente tegenwoordig door het geven van een belangrijke sub sidie voldoende invloed kan uitoefenen. De heer Gaijaard Vraagt naar de toelichting. Secretaris leest de toelichting voor. De heer Gaijaard vraagt hoe groot de subsidie van. de gemeente is. De heer Visser zegt dat 'Nieuwe Niedorp f900 geeft, Oude Niedorp f600. NosokomOs mag de eerste stoot gegeven hebben, maar een commissie uilt Het Witte Kiruds is direct' 'gevolgicL 'Naar alle waar schijnlijkheid zal Het Witte Kruis een provinciale, subsidie krijgen en daarbij een salaris is genoemd van f1300.— met 4 jaiarlijkscbe verhoogingen van f50.terwijl de zuster een rechtspositie zal krij gen. Het Rijk zou 'dan die helflt van de salarissen betalen. Wij, Het Witte (Kruis, «zijn reeds bezig om van. deze subsidieering te profiteeren én de wijkverpleging zal daardoor over voldoende geld middelen hebben te beschikken. De zuster krijgt dan f1500 met vrij pensioen op 55-jorlgen leeftijd.,

Schager Courant | 1920 | | pagina 1