Gemengd Nieuws. Reclames. Een dag te bed. ROOKEN DOOR KINDEREN. Het „Maandblad van den Bond ter behartiging van de belangen van het Kind" geeft een artikef'over roo- ken door kinderen van mej. A. Dyserinck (de voor dracht voor de Tuchtunie). De schrijfster neemt op grond van cijfers aan, dat minstens 20 pet der gemeente thans rookverorjleningen hebben. De meeste gemeen ten hebben 14 jaar als lecftgdsgrenwgesteld. GÊEN OPENBAARHEID, Hoofdingelanden van het Heemraadschap „De Vier Noorder Koggen" beschikten afwijzend op het ver zoek van de Vereeniging voor Waterschappen en Ver keerswegen, om de vergaderingen openbaar te doen zijn. Aan oio heeren Hoofdingelanden is opgedragen de belangen te behartigen van een zeer groot aantal bur- Ssrs, en zij belerttcn zelf, dat die burgers aan o weet komen, hoe hun belangen behartigd worden, 't Is wei een benepen standpunt dat dat college in neemt. PRLJS VERHO O GINGEN. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft den gasprijs verhoogd. Hij bedraagt voortaan 20 cent perkub. M. Ook de leidingwatertarieven moeten verhoogd worden. Het voorstel van B. en Wc hiertoe komt neer op een verhooging van f 1.15 per persoon per jaar. De telefoontarieven van de Gemeentelijke Telefoon, waarop nuo en toeslag van*25 pet. bestond, worden even eens opnieuw verhoogd, de toeslag zal 50 pet. bedragen. Inmiddels is bok weer loonsverhooging der Amster- damsche Gemeentewerklieden aan de orcle met terug werkende kracht tod 1 Juli 1920. En zóó gaat het cirkeltje nog maar altijd door. PROF. DB. J. RITZEMA BOS. Den 27sten Juli 1920 zal prof. dr. J. Ritzema Bos, hooglecraar aan de Landbouwhoogeschoöl te Wagenin- gen, zijn zeventigsten verjaardag gedenken, leeftijd c|ie hem noodzaakt zijn ambtelijke betrekkingen neer te durende meer dan een halve eeuw is dr. Rit zema Bos als docent werkzaam geweest bij het land bouwonderwijs, eerst te Groningen (Haren), vervolgens te Warffum, toen te Amsterdam als directeur van het phytopathologisch laboratorium „Willie Commelin Schol ten", en daarna te Wageningen aan de verschillende hier elkander opvolgende inrichtingen van landbouw onderwijs, Was ae heer Ritzema Bos aanvankelijk enkel leeraar in de natuurlijke historie, zijn onderzoekings geest voerde hem er toe naast de gezonde planten en dieren, in het bijzonder studie te maken van de ziekten, bij do planten, van den invloed van dieren en andere oiganismen op het plantenleven, en bovenal op de cul tuurplanten. Deze onderwerpen bestudeerend, werd hij de altijd bereidwillige raadsman van landbouwers, tuin bouwers en boomkweekere in geheel Nederland. Als zich ziekten voordeden bh' de gewassen, als de groei van deze op eenigo wjjze belemmerd werd, richtten zij zich "tot dr. Ritzema Bos, die de verschijnselen .in studie nam, de oorzaken zocht en de middelen tot hulp aanwees. Door die richting van werken werd dr. Ritzema Bos de grondlegger van de wetenschap der phytopathologie In Nederland, een wetenschap, waarvoor wel enkele voorbereidende studies door eenigen in ons land waren g» maakt, maar die door Ritzema Bos hier tot een we tenschap werd gevormd. Daardoor was zijn naam ook in hot buitenland met roem bekend, schreef hij behalve in het Nederlandsch onderscheidene wetenschappelijke werken en studies in het Duitsch, Fransch en Engelsch. Toen het voor onzen handel in tuinbouwproducten naar andere landen noodig was deze vrij van riekten af te lederen, werd door onze Regeering op inijtiatief van dr. Ritzema Bos de phytogathologische dienst ge organiseerd, die in het buitenland algemeen met ver trouwen begroet werd, omdat prof. Ritzema Bos hier de verantwoordelijke leider was. Hierdoor heeft hij ook den handel in planten van Nederland de grootste dien sten bewezen. Maar bovenal heeft hij rijn naam voor de toekomst verzekerd door de wetenschappelijke studiën en het scheppen der phytopathologie als wetenschap in Nederland. Een aanzienlijke reeks van mannen in Nederland, die de groote vereenigingen vertegenwoordigen, welke zich aan landbouw, tuinbouw, boschbouw, den handel in planten, enz., de phytopathologie en de wetenschap pen welke hiermede in verband staan, wijden, hebben met eenige vrienden een comité gevormd, om prof. dr. J. Ritzema Bos bij rijn aftreden een blijk van erkente lijkheid aan te bieden, ter herinnering aan het vele dat hij voor den lande gedaan heeft VERSTANDIGE WOORDEN, In de Statenzitting van Overijsel heeft een der anti- revolutionnaire leden verstandige woorden gesproken, die bewijzen, dat, toch nog allen «hn den politiekea lei band loopen. Het bestuur van den Bond van Openbare leeszalen in Overijsel, waarbij zeven leeszalen zijn aangesloten, had een verzoek ingediend om een jaarlijksche subsidie van f 16000. Hierover ontstond een principieel debat Van rechts, vooral van katholieke rijde, werd aangevoerd dat evenmin als de openbare school ge~ „Is liet misschien ook Ihet toeval, dat u precies hierheen brengt?" Verwonderd keek ik rond, 'Wij bevonden ons op den boek, waar volgens de inlichtingen, die Leo Van de politie gekregen had, de chaafteurspet ge vonden was, „Hoe weet u vroeg ik verbaasd. „Het was heel slim van "tiw vriend het spoor van den auto na te gaan, hoewel ik me waarachtig niet begrijpen kan wat voof een aanknoopingspunt een verloren chaulfeurspet hier geven kan. Maar dat is rijn zaak. Vannacht heeft hier een auto gereden i doch slechts één, dal zie je dadelijk aan het spoor en het zou niet zoo onmógelijk zgn hem te volgen." „Hij heeft hier natuurlijk een te scherpen draai om den hoek van de tuinheining genomen," 'zeide ik, „en daarbij heeft een tak den cnauffeur zijn pet van het hoofd geslagen." Binnen de heining was een onbebouwde ruimte, waarop de boomen, zonder dat er iemand naar keek, opschoten, zoodat de takken vrij over het trottoir hingen. De detective keek mg aan en haalde onverschillig rijn schouders op. Ik zag hoe het hem hinderde, dat ik hem in rijn onderzoekingen stoorde, en begreep volkomen de ontstemming, waarmede iedere beroeps- detective de inmenging van buitenstaanders opnemen moest Maar ik was nieuwsgierig, brandend nieuws gierig om te zien hoe Lerner met de enkele onbeteeké- nende feiten, die hem ten dienste stonden, tot een resultaat zou kunnen komen. En ik voelde mg heel wat boven hem verheven in het bewustzijn, dat ik allerlei geheimen kende, die zeker voor hem veel waarde zouden gehad herben. „En wanneer u den auto, die vannacht hier voorbij gekomen is, opsporen kunt?" „Dan zou ik dat natuurlijk onmiddellijk aan de heeren Carring en Thorno rapporteeren," antwoordde hij beleedigd. „Maar u weet vermoedelijk meer van deze zaak dan u wilt laten blijken. Enfin, u hebt er belang bij den schurk te pakken to krijgen en daarom kunt u {mij van dionst zijn. Hcbtu lust om met mij den auto op te sporen?" „Natuurlijk." „Bent u gewapend?" Ik liet hom mijn degonstok zien. „Hum/* preveldo do detective. „Een ploertondooder of rovolvor zou bctor zijn. Maar enfin, laten vvo onzen tocht beginnen." Het leverde voor Lerner schijnbaar geen moeilijk- hoid op het spoor van den auto te volgen. Slechts op enkelo plaatsen ging hot over de geplaveide straat en daar ging het dan soms verloren. Ben wonderbaarlijk instinct deed hem echter steeds weer onmiddellijk het 'spoor terugvinden. Op den hoek 'van een straat bleef nij staan. wenscht werd voor alle kinderen, evenmin de Open bare leeszaal kon voldoen aan de eischen, die alie vol wassenen stelden. De subsidie werd gevraagd om meer ontwikkeling op het platteland te brengen, maar Rechts wa svan meening, dat er dan nog meer romans op het plattedand zouden Komen. Alleen de heer Plantenga (A.R.) noemde de leeszalen een zegen voor het volk, hij vróagt aan de rechtsche leden, die het lezen van romans zoo ver- oordeelen, omdat deze alleen gelezen worden „omdat ze elkaar krijgen", of, op plaatsen waar geen leeszaal is, geen romans gelezen worden? Spr. zegt aan het lezen ■van romans veel te danken te hebben, niet alleen „om 'het elkaar krijgen", wat óók al gelukkig is, maar door de ontwikkeling van zijn taalgevoel, zijn sentiment, wat in dezen lijd zoo in verdrukking komt Elk zoekt toch naar rijn ideaal, naar rijn verloren paradijs. Het voorstel der soc.-dem., om een memoriepost op de begrooti^g te brengen, wordt aangenomen met 23 tegen 21 stemmen. EEN GEMEENTELIJK ZIEKENHUIS GESLOTEN. Op grond van het feit, dat een vrouwelijke patiënt gedurende hare verpleging was beleedigd, waarom zij net gesticht had veriaten, nebben B. en W. van Maas sluis het gemeentelijk ziekenhuis tijdelijk gesloten, na dat, behalve de weggeloopene, nog één patiënt uit die inrichting naar huis was overgebracht. Do conciërge, de heer J. de Groot, heeft inmiddels ontslag „gevraagd" EIGEN VOORDEEL GEZOCHT. Donderdagavond heeft de coöperatieve broodbakke rij en verbruiksvereeniging te Tiel met 176 tegen 56 stemmen besloten tot royement van den voorzitter, ter zake van het zich doen uitbetalen van gelden voor het uitoefenen van bouwtoezicht, zonder dat hem dit laatste door vereeniging of bestuur was opgedragen. Of dit besluit politieke gevolgen zal nebben de geroyeerde is wethouder -— is nog niet te zeggen. JBREEZAND. Met ingang van 1 Augustus 1920 is de heer C. Raap benoemd -tot besteller hij, den post- en tele graafdienst alhier. ST. PANKRAS. De heer W. Kloosterboer Cz. alhier, slaagde 21 Juli te Alkmaar voor 't eindexamen R.H.B.Sch. o-j. cursus. NOORDSCHARWOUDE. De heer J. Bugs, onderwijzer alhier, is geslaagd voor de Hoofdakte. ANNA PAULOWNA, Do kermis aan de Kleine Sluis is dit jaar een reuzen- kermis. Behalve eenige groote inrichtingen .van ver maak, als stoomcaroussel, Cake Walk. Bioscoop, Dans tent, enz., rijn gearriveerd twee zweefmolens, de vroo- lijke keuken, schommelschuitjes, eenige schiettenten, werptenten. vischvermaken, slagmacbines, glasblazerij, snclïotograueinrichting, waarzegtent, verschillende suiker-, gebak-, paling-, fruit-, galanterie-, sigaren- en zuurkramen, gswagens, weeginricutingen, hakstallen, te veel om op te noemen. Vanaf café Slikker tot de wipbnig staat alles vol, zoo dat met recht kan worden gezegd, dat voor de kermis- gangers veel te zien en te genieten valt, zoodat mag worden verwacht, dat bg eenigszins gunstig weer het bezoek weer enorm groot zal zijn. GTtMRTrN T K i .T.TTTT5 GELBLEENTNGEN. In antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, den heer van Nierop, in zake de voorziening in het gebrek van groote gemeenten, aan gelden, d ie rij boven en behalve de uitkeering uit de oorlogswinstbe lasting ter bestrijding van buitengewone uitgaven be hoeven, en op de open markt bezwaarlijk ter leen kun nen bekomen, verwijst de minister van financiën naar het antwoord van de regeering op de vragen, door het lid van de Tweede Kamer den heer Duys met betrek king tot deze Ipiaestie gedaan. Zooals uit dit antwoord kan blijken, heeft de regeering er overwegend bezwaar tegen, het rijk als geldschieter voor de gemeenten te doen optreden. Het zal dan ook noodzakelijk rijn, dat de gemeenten, zoo eenigszins mogelijk, niet overgaan tot het doen van kapitaalsuitgaven, alvorens rich er van te hebben overtuigd, dat de daarvoor uit te geven leening plaatsing zal vinden. Een brief, strekkende om de gemeentebestu ren op deze noodzakelijkheid te wijzen, werd'dan ook dezer dagen door den minister van binnenlandscche zaken tot de Gedeputeerde Staten der provincie gericht Afgezien hiervan echter, overweegt de regeering maat regelen, ten einde de moeilijkheden, welke de ge meenten bij het plaatsen van leerlingen ondervinden, zooveel mogelijk te verzachten. De voorbereiding van deze maatregelen is echter nog niet zoover gevorderd, dat het mogelijk is op h,et oogenhlik reeds verdere mededeelin- gen te doen. DE FUSIE DER LIBERALE PARTIJEN. In de N.R.Crt worden van Unie-Liberale rijde de mededeelingen van De Telegraaf, welke wij in ons vo rig nummer overnamen, beslist tegengesproken. Het is een bekend feit, dat bij concrete onderwerpen samenwerking t"»s«.hen de verschillende vrijzinnige groe pen en de (feitelijk eveneens vrijzinnige) verzamelgroep der neutralen heeft plaats gehad; zoo b.v. bg het mi ,„Hier heeft de auto een tijdje stil gestaan," zeide hg. „En rij waren zoo vriendelijk hun visitekaartjes voor ons acuter te laten. Een van hun Goodrichbanden is gerepareerd en hier hobbon wij den afdruk, evenals overal, waar het- spoor te vinden is." Een uitroep van verbazing ontsnapte mij. Ik be merkte, dat wij in een dwarsstraat waren, die niet verder dan een kwartiertje van het huis van den ban kier Bircherdt verwgdera was. Met een ironisch glimlachje keek de detective mij aan. „Ja, u bent niet de eénige, die dit opmerjkt, mijnheer Thorne", zeide hij. „Het eenige verschil is, dat ik er niet zoo door verrast wordt als u. Ik wist vooruit, dat wij in deze buurt zouden komen."- Wij gingen verder en eerst buiten de stad bleven wii voor een vervallen en, naar het scheen, onbewoond huis, dat achter een hooge, vrij goed onderhouden houten heining lag. Het spoor bracht ons naar een breede poort in die heining. Daar was de auto in gereden. Ik wilde juist de poort openen, toen de detective mijn arm tegenhield. „Niet doen," Duisterde hij. „Zij is zeker gesloten en waarschijnlijk zou een poging, om haar open te krijgen slechts onze aanwezigheid verraden." Wij slopen naar aen achterkant en klommen daar in de schaduw van een op een loods gelijkend gebouw tje over de heining. De detective waagde het niet op ae binnenplaats rijn e/ectrische lantaarn aan te steken; wij tastten in het donker rond tot wij bij het huis waren. Overal waren ,de vensterluiken gesloten, geen spoor van licht wat te zien. Ook hoorden wij niet het minste leven. Het huis was onbewoond of do be woners lagen 'in een diepen slaap. Wij liepen het gebouw heelemaal om. Aan den voorkant was de hoofdingang en aan den zijkant een j kleinere deur, die schijnbaar naar de keuken leidde. Naast deze deur was de trap van den kelder. „Willen wo probceren binnen te komen?" fluisterde ik. De detective pakte mij weer bij mijn arm, ten toeken, dat ik mij stil moest houden. Voorzichtig on derzocht bij do deuren. Zij waren gesloten. Do lage deur, of liever gezegd het luik, naar don kelder ging echter open. Geruischloos als spoken slopen wij de enkelo treden af. De detective voorop, ik vlak achter hem. Nog hadden wij geen geluid gehoord, dat erop wees, dat zich een levend wezen in het huis bevona. Maar de buitenge- wono voorzichtigheid van den detective, zijn blijkbare angst onze aanwezigheid te verraden en daarbg hot mysterieuze zwijgen van den nacht hadden mijn zenuwen in zoo'n overspannen toestand gebracht, dat Jk me heelemaal niet op mijn gemak gevoelde. Iedere seconde verwachtte ik leta verschrikkelijks, en welke catastrophe ook plaats grijpen «jou, ik zou er mij niet over verbazen. Aan een zwak, uiterst zwak geluid boorde ik, dat Lerner een deur open deed. Wij bevonden ons nu in een (keldergang, het was pikdonker om ons heen. Ik tastte den weg achter den- detective on vond1 im het voorbijgaan een half open deur. tElen ruk aan limijn arm deed mij stil staan, dan hoorde ik weer I zwakke, knarsende geluiden: het sluiten van de- I deur. litaire vraagstuk, waarbij intusschen de vrijzinnig- dje ra o(cra tejn,. die ook waren uitgenoodigd. rich af zijdig hielden. Dergelijke samenwerking is echter gansch iets anders dan eene fusie. De Unie-Liberale afgevaar digden (en voor de andere fracties zal vermoedelijk wel hetzelfde gelden) zouden tot dit laatste zeer zeker niet zonder voorkennis van partijbestuur en par tijvergadering besluiten. Verschillende invloedrijke Unie- liberalen (zoowel binnen als buiten de Kamer) zijn trouwens nog steeds voorstanders van een samensmel ting van alle vrijzinnige groepen. Daarom zal van die zijae zeker niet m ^en vloek en een zucht beslotejn worden tot de voorbereiding van eene fusie, welke de vrijzinnig-democraten buitensluit ALWEER WAT NIEUWS I De Gemeenteraad van Amsterdam die telkens te kam pen heeft met aanvragen of voorstellen tot loonsverhoo ging van het Gemeentepersonèel, heeft rich dit moei lijke punt van den hals geschoven. Met 27 tegen '4 stemmen (tegen stemden twee vrij liberalen, de heeren Scheltema en Boissevainde Unie liberaal Van Tienen, en de communist-Lisser) heeft hij het voorstel van B. en W., om voortaan het samen stellen van nieuwe loonregelingen voor de gemeente werklieden over te laten aan de te reorganiseereu commissie voor georganiseerd overleg, aangenomen. Wei- bewust, (want net neeft waarlijk aan waarschuwingen in en buiten den raad niet ontbroken), heeft de raad dus rijn eigen rol bü het vaststellen van die loon regelingen zeer beperkt; men mag wel zeggen tot nu] gereduceerd. Naast en boven den raad is gekomen een lichaam, dat „Het Volk" reeds heeft genoemd: het loonparlement Dóór zal in den vervolge worden be slist niet alleen voorbereid, maar, practisch gespro ken, ook vastgesteld (zij het dan ook dat de raad formeel zijn budgetrecht behoudt), hoe groot de loo- nen der Amsterdamsche werklieden zullen rijn. De raad beschikt'van nu af aan op dit stuk slechts over cassatie-recht. En vermoedelijk zal hij van dat recht slechts een zeer spaarzaam gebruik maken. Want, gelijk mr. Z. van den Bergh (vnjz.-dem.), warm voorstander van het voorstel van B. en W.j in de vo rige vergadering opmerkte, na de langdurige voorbe reiding in de commissie voor het georganiseerd over leg zal er in de kringen der belanghebbenden zoó'n spanning zgn ontstaan, zullen er zulke vaste ver wachtingen zijn gewekt, dat de raad verwerping van een voorstel, waaromtrent in het „loonparlement" overeenstemming is verkregen, niet zal aandurven. De verhouding tusschen commissie en raad zal, volgens denzelfden spreker, ongeveer zijn als die van... de Tweede tot de Eerste Kamer. De beslissing over de millioenen die de Burgerij moet opbrengen, berust dus niet meer in eerste instantie bij do Raadsleden, door de Burgerij afgevaar digd, maargrootendeela bij de belanghebbende Ge meentewerklieden. zelf. OOK ELDERS NOODWEER. Nadere berichten over het noodweer, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag boven een gedeelte van Frankrijk heeft gewoed en waardoor vele der geschil derde ruiten van de kathedraal van Poitiers vernield werden, melden, dat vooral in het Loiregebied tenge volge van hagelslag geweldige schade is aangericht, in zonderheid in de talrijke boomgaarden. DE DAGEN IN DRONKENSCHAP. Dezer dagen rijn 28 inwoners van het voorstadje van Straatsburg, Marienthal, tot verschillende boeten en ge vangenisstraffen veroordeeld. In Nov. 1.1. was een vrachtauto, geladen met58 H.L. alcoholische dranken en panne blijven staan. Terwijl de chauffeur erop uit trok om een repara teur te vinden, werd de auto door de inwoners be stormd en leeggeplunderd. Met het gevolg, dat de bevol king van Marientnal drie dagen lang dronken waai MILLIONNAIRS. Volgens de Amerikaanscho bladen is Philip D. Ar- mour tegenwoordig de rijkste man ter wereld. Hij is do ziel der vijf groote firma's welke den Amerikaanschen vleescch-trust vormen. Zijn jaarlijksch inkomen wordt geschat op 70 millioen dollar. Armour leeft heel eenvoudig. Hij koopt ieder jaar twee pakken, één stroohoed, twee dassen, zes stellen onderkleeding, twee dozijn sokken, om de vijf jaar een overjas en om de twee jaar een slappen viltenhoecL De Vereenigde Staten tellen op het oogenhlik 456 millionnairs, Engeland 148. HET KLOOSTER ALS HULP! De commissie van controle op het smokfteian van Duitsch kapitaal naar het buitenland te Berlijn ge vestigd nad vernomen, dat door bemiddeling van een „Kommerrienrat" getracht werd kapitaal en kunstvoor werpen van groote waarde te smokkelen naar Zwitserland en aat als middel hiertoe werd aangegrepen de verhui- ring van een Beiersch klooster naar Zwitserland. Het bonilaciusklooster in München had toestemming gekre gen naar Zwitserland te verhuizen. De recherche ont dekte, dat de chef van dit klooster, pater Gabriei, |in levendige relaties stond met twee kunsthandelaars, die groote kotters en kisten naar het klooster lieten brengen. Aan de grensplaats Lindau onderzochten ae recner- cheurs het „kloostergoed" nauwkeurig. En vonden in een matras genaaid effecten en wisselbrieven, waar van enkele tot een bedrag van meer dan 800.000 mark. Verder was er in een kist verborgen een echte Raffael „Macfonna met kind en Johannes den Dooper die een waarde moet hebben van zes millioen mark. Een kist gedeclareerd als „machines" bevatte kostbaar kerkgerei, door de kunsthandelaars onlangs in DuitscüLnd opge- eischt. DIEFSTALLEN OP GROOTE SCHAAL. Naar uit Essen wordt gemela, iiebbia sedert dat de fabriek van Krupp voor den vredes-urbrid is ingericht, de diefstallen een ongehoorde.omvang aangenomen. Er is 'voor verscheidene millioenen mark aan ma terialen, gestolen, die, na afloop van de fabricage voor den oorlog, overbodig waren gevonden en in da ma gazijnen waren opgeslagen. Niettegenstaande aat de firma Krupp, ter bestrijding van .deze diefstallen een eigen bewakingspolitie heeft georganiseerd, is men er tot dusver niet in geslaagd, ae diefstallen te voor komen. De rechtbanken te Essen moeten rich telkens weer bezig houden met nieuwe groote diefstallen in de fabrieken van Krupp, waarbg dikwijls de waardevolle werktuigen bij wagons tegelijk worden ontvoerd. Vandaag hebben enkele personen, die in dienst van de firma rijn, tegelijk 10 tot 30000 drilboren gestolen. De diefstallen worden aangemoedigd, doordat ver scheiden buitenlandsche firma s zaken doen door het aankoopen van gestolen werktuigen, en in de bladen tot dat doel adverteeren, zoodat de afzet van de gesto len voorwerpen voor de dieven zeer vergemakkelijkt wordt. Door de rechtbank te Essen zijn nu weer een heele bende dieven, die allen in dienst van de fabriek van KrupR waren, en drilboren hadden gestolen, veroor deeld tot straffen van ten hoogste ïy® jaar gevangenis. Elk van hen had tot een bedrag van 10 tot 40000 mark aan drilboren gestolen. TEEKEN DES TUDfl. De Euxopeesche Goederen en Bagageverzekerings Mg. die het risico van diefstallen van goederen en bagage gedurende het transport oü rich neemt, heeft de wen- fichelgkheid en misschien ook wel het voordeel ingezien van de invoering eener nieuwe hedrijfsbranche een verzekering tegen diefstal van alle in bewaring ge nomen goederen op Duitsche station». De premie bedraagt 0.25 Mk. voor elke 500 Mk. Maxi mum te verzekeren bedrag 25.000 Mk. Als gij overwerkt, overkropt van zorgen en uitgeput rijt, blijft dan een dag te bed. Dit geeft rust aan de nieren. Een beroemd geneesheer zeide eens„Het bed is een geneesmiddel, een goede dienaar, maar een slechté meester." En ongetwijfeld is een dag te bed een goal begin voor de uitgeputte man of vrouw, die Foster's Betere Gezondheid Methode beproeft om het urinezuur te verminderen en de nierzwakte 'te overwinnen. De methode is eenvoudig en zoo gemakkelijk, dat iedereen haar kan toepassen. Vermijdt om de "taak der nieren het filtreeren van het bloed-— te verlich ten, zware maaltijden en onnoodige prikkels, overschat uw kracht niet en maakt u geen zorgen. Weest integen deel matig en opgewekt, neemt voldoende lichaamsbe weging in de buitenlucht en slaapt iederen nacht acht uren. f 4 De natuur wijst ons reeds op het voorafgaande, en de wetenschap verschaft ons het tweede deel der me thode. Zwakke nieren kunnen haar zware taak niet vol brengen, rij vereischen de hulp van een speciaal nierge neesmiddel. En wat die hulp betreft, kunt gij vertrouwen op de opwekkende en versterkende werking van Foster'g Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen werken niet 'op de ingewanden. De hoogste chemische wetenschap is toegepast om haar genezende eigenschappen uitsluitend op de nierorganen te richten en om nierverschijnselen als rugpijn, urine- stoornissen, graveel, rheumatiek, nier-waterzucht, ischias, steen, onzuiver bloed, ontstoken nieren en blaas, spit en urinezuur-vergiftiging te bedwingen. Ziet toe, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt teneinde de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen te verkrijgen. Te Schagen verkrijg baar bij Gebr,. Rotgans a f 1.75 p. doos of f 10.— per zes doozen. Het volgend oogenhlik stak Lerner zijn zaklantaarn aan, bij het licht waarvan ik in een lange, smalle gang voor ons keek: in de steenen muren aan de kanten waren een paar donkere, massieve deuren. De detective liep verder en gaf mij een teeken om hem te volgen. Ongeveer tien pas verder de giang, waarin wij ons bevonden, leek mij' tweemaal aoo lang sloeg een zijgang rechts af. ILerner bracht er zijn lantaarn in en wij zagen aan het einde ervan een steile trap, die naar boven leidde. Nu meende ik de bedoeling van den detective te begrijpen. Hij (hoopte op die ma nier in het (huis te komen. Hij gaf mij een wenk te blijven staan en ging zelf •door de gang, 'die wij het eerst betreden hadden. lik zag hem in het voorbijgaan aan de deuren voelen. Slechts een was niet dicht, maar daarbinnen ont dekte hij; blijkbaar niets. De gang kwam uiït op een breede deur, die in tegenstelling met alle andere, ovn boven een raam had. Ook deze deur was dicht. Lerner klom op 'een 'ledige kist en liet zijn lantaarn .door het raam schijinen. Een gil, die veel op het huilen van' een hand ge leek, verscheurde de nachtelijke stilte. Hij kwam van deru kant, waar de detective stond. Onmiddellijk was hij naar beneden gesprongen en 'Rep hij: naar den kelderingang terug.. Ik zag, ,dat hij: mij 'een wenk gaf hem te volgen, en ik geloofde, dat het mij gelukte den schrik ite overwinnen, 'die zich bij dat onmen- schelijkie gehuil van mij meester gemaakt had. ik heb tenminste nu nog! de vaste overtuiging, dat ik een paar passen gedaan had, toen ik een geluid' ach ter mij hoorde, ala, werd het kelderluik weer toege slagen. Het volgend oogenhlik kreeg ik een harden klap in mijn nek en verloor ik htt bewustzijn. Toen ik weer bijkwam, lag ik op een kleinen hoop stroo dn den hoek van een slechts half door een wal mende, aan1 den zolder hangende petroleumlamp ver licht vertrek. Aan een tafel midden in de kamer zat I een grijsharige vrouw, dde mij scherp opnam. Ik trachtte mg op te richten. Qnmogeigk. Ik was aan handen en voeten gebonden en mgn hoofd deed i ondragelijke pgn. „Waar ben ik?" stamelde lk. !Éon afschuwelijk lachen was het antwoord. „Dat moest oen rat, die met open oogen in de val liep, toch niet vragen", antwoordde de vrouw, .terwgi zl] opstond. „En je zal ndet zoo gemaktoefijk uit dis rattenval komen, beste mgnheer, daar kan je don- dor op zeggen 1" „Geef mg wat te drinken 1" Een nieuw lachen was het antwoord, zg keerde mg haar rug toe en verwaardigde zich niet een enkel woord te zeggen. Mgn lippen brandden, mgn keel was uitgedroogd. 'Wat zou ik voor een slok wa ter gegeven hebbenI Langzamerhand kwam mijn herinneringsvermogen terug. De 'tocht door de keldergang, het griezelige gehuil en de overrompeling. Ik bevond mg natuurigk nog dn hetzelfde hui», gevangen en bewaakt door een oude heks, die, naar haar uiterigk te beoordee- len, tot alles dn staat was. De beide vensters in hst vertrek waren aan de binnenkant met dik bordpa pier bedekt. Je kon onmogelijk zien of het buiten dag of nacht was. Ik kan1 niet zeggen, dat ik mij erg ongelukkig voelde over wat gebeurd was. Vreemd genoeg zag ik ook volstrekt niet met angst op tegen wat nog komen moest Toen ik daar lag en de be wegingen van de vrouw met mijn blikken volgde, was ik vóór alles nieuwsgierig naar wat er nu ge beuren zou. En wat was er van Lerner geworden? Lag hij misschien, gebonden als ik, in een ander vertrek? Ben daarop betrekking hebbende vraag zweefde reeds op mijn lippen, toen ik plotseling weer dat zelfde gehuil hoorde. Het scheen nu van beneden te komen en was gedempter, maar langgerekt en angst aanjagend. Dan hoorde ik een gemompel van zware stemmen, een plof, en daarna was alles weer stil. De oude vrouw had: geluisterd. Nu keek zg mg met een 'loerenden blik aan. „Pas op voor den. hond, mgnheer", zeide zij. „Hg bijt!" Dan -begon zij1 huisraad' en allerlei andere dingen bij elkaar te zoeken en in .een groote mand te pak ken,, die zfi naar buiten droeg. Voor de deur hoorde ik haar met iemand praten» Het gesprek werd fluisterend gevoerd, zoodat ik het niet verstaan kon. Toen de oude weer terugkwam, had zij iets in haar hand, dat op een opgerolden handdoek ge leek. „Hier heb ik Iets om je de mond te stoppen", zedde zg met een gemeen gegrinnik. En voor ik goed be greep wat zij bedoelde, hod ik een dikken prop in mgn mond. Zij bond dien vast in mgn nek, zoadat lk bgna stikte. q „Zoo, nu kunt u er kalm en rustig over naden ken boe u bier vandaan moet komen zeide zg. „Ik geloof niet, dat de kans heel groot is. 'Maar zoo gaat het, wanneer je je neus steekt in dingen, die Je niet aangaan". Dan liep zg naar de deur, maar vóór zg het ver trek uitging, keerde zg zich om en maakte een diepe buiging voor mg. „Vaarwel 1" zeide zg. „Ik hoop, dat we elkaar nooit meer zullen' ontmoeten. IMaar wanneer een genadige voorzienigheid u hier levend vandaan brengt, dan zou dk u raden geen gemeene zaak mee^ m&t de speurhonden te maken. Een volgend» maal zou u er niet zoo goed afkomen!" Met die woorden verdween zg. De deur werd aan den buitenkant gesloten. Een ruwe lach was ver- moedeigk het antwoord op een gezegde van de oude heks. Dan hoorde ik zware stappen als werd er heen en weer geloopen. Deuren werden toegeslagen en ge grendeld en edndeUjk hoorde ik het snorren van1 een automobiel Na enkele minuten heerschte er een diepe stilt». Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 6