aciiaiier Lont Uit dan Russischen Heilstaat. Zijpe en ttazepoider. De PINK PILLEN DERDE BLAD. Bekendmakingen. Je warmte mat af wekken op. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 24 Juli 1920 63slc Jaargang No. 6657. Karvolg. l)r. Schim vau der Loeft besluit als volgt i Zoo kan het op don duur niot blijven. Daarover zijn allen het eens. De buitenstaander. Hij ziet hoe bij den wedloop tussehén loonsverhooging en prijsstijging do laatste altijd een paar ronden voorblijit; hoe verder het land teert op wat er nog aan oude voozraden aanwezig is, waar wel afgaat, maar niet bijkomt. Dat loopt ten slotte op een debacle uit. Hij ziet hoe een kleine min derheid door machtsmisbruik de groote massa dwingt, en naar haar wil doet leven, zy het dan voor een jdoo ik wil de leiders vertrouwen Zoo'n heer schappij houdt op den duur geen stand. Hij ziet de stijgende ontevredenheid, in alle klassen. Zoo n vuur kan vooral in Rusland, lang smeulen, maar ten slotte slaat het toch uit De adel en bourgeoisie. Al meer dan een jaar ge leden klaagde men in deze kringen„Zoo kan net met blijven, want anders gaan we dood." Ik heb dit argu ment steeds als weinig overtuigend bestreden. De men- schcn zijn by menigte gestorven, maar de toestand is tot dusverre gebleven. De arbeiders. In hun kringen heerscht groote on tevredenheid. Maar velen hebben een boel geld ver diend, en zijn nu op hun beurt bourgeois gewordenk dit is voor hen heit moment zich van verdere bolsje wistische proefnemingen te spenen. De boeren. Zn hebben schatten verdiend, zeer zeker. Maar zij gaan beseffen, dat ze er weinig aan hebben. Het steeds sterk gevoelde tekort aan gebruiksvoolr- werpen moet worden aangevuld, en zij zien wei 'in, dat zij dat zelf met de vergaarde rijkdommen zullen moeten betalen. Ten slotte de bolsjewiki. zeiven. Zij zien in, en er kennen het openlijk, dat zij, om zich staande te hou den, den steun van de bourgeoisie niet kunnen missen; .en zij "overwegen de middelen om die bourgeoisie, door betere bestaansvoorwaarden, aan zich te binden. Zij toonen, nu weer in Londen, dat zij met het kapitalis tische buitenland 'een modus vivendi willen zoeken.... Van het buitenland verwacht bijna iedere Rus uit komst. Na onze gevangenneming werden wij opge sloten met een aantal Russische generaals. Deze ver heugden zich buitenmate over onze arrestatie; nu zou het buitenland wel ingrijpen. De een verwachtte/ jgewapende, een ander althans politieke interventie; ae meestcn waren al blij met materieelen steun... Op dit laatste hoopt ook de regeering. Waar zy aanraking met het buitenland zoekt, is haar doel zeker een deur te openen voor de bolsjewistische propa- 'ganda (het eenige wat Rusland op dit oogenblik inder daad exporteeren kan), maar tevens voor den import van het vele noodige. Noemen wij' slechts alle benoo- digdheden voor verkeerswegen en landbouw; machine- deelen en wellicht heele installaties, om de industrie weer op de been te brengen tot zoolang ook 'alle eerste levensbehoeften, kleeren, schoenen, enz., énz., en niet het minstgeschoolde arbeidskrachten. Zoo kan het niet blijven. Maar waar moet het heen? Wij die midden in dien heksenketel gezeten hebben, die ons zoo vaak in onze prognose nebben vergist, en onze vergissing zoo duur heoben moeten betalen, zijn misschien voorzichtiger ,en bescheidener in ons i oordeel geworden dan anderen. We hadden hun een kort leven voorspeld, en de uitlatingen van de bols jewistische leiders schenen die. voorspellingen te be vestigen. Trotsky schijnt in 't begin meer dan eens gezegd te hebben: „Straks moeten we weg, maar we I zullen de deur achter ons dichtslaan met een slag, dat de wereld er van dreunt". En ook Lenin heeft aan- vankelijk weinig vertrouwen gehad. Pas na twee maanden moet hij zich aldus uitgelaten hebben: „Nu we zoo lang staande gebleven zyn, zullen we 't ook 'wel langer uithouden. Een contra-revolutie als algemeene volksbeweging iis ternauwernood denkbaar. Daartoe zijn de onte vreden elementen, hoezeer groot in aantal, te zwak en onderling te zeer verdeeld. Voor zoover er van eenheid tusschen hen sprake kan wezen, is deze lou ter negatiefanti-bolsjewiek en anti-semiet Inder daad zou affti-semitisme de eenige leuze zijn, waar onder zich de contra-revolutionnailen zouden kunnen vereenigen. Dit wordt door de machthebbers klaar beseft en scherp waken zij dan ojok tegen elke p<^- ging tot anti-semietische actie. Eenerzijds erkennen zij hierin het gevaarlijkste wapen der contra-revo- lutionnairen: en anderzijds weten zij zeer wel dat, als de Jooasche elementen der partij door een ge slaagde anti-semietische beweging vermoord of zelfs maar naar den achtergrond gedrongen worden, hier mede een der hechtste steunpilaren aan het bolsje wisme zou ontvallen. Ik beweer allerminst, dat alle I bolsjewiki van Joodsche bloede, en natuurlijk nog minder, dat alle Joden bolsewiki ziin, maar het valt moeilijk te ontkennen, dat op dei leidende, plaatsen, ;of achter de leiders Joden staan. Dit geeft aan de ontevredenheid met het bestaande regime een be paalde richting, een eigenaardige kleur. Hoever de anti-semietische propaganda heeft doorgewerkt, blijkt misschien uit ae volgende uitlating van eenecht 'Russischen bolsjewiek-arbeider: „Nu hebben we ze noodig. Maar zoodra we kunnen, rekenen we met hen af. Dan bééi zjidóf (sla dood de Joden) I" Als het groote pogróm (die natuurlijk altijd meer onschuldi- Jgen dan schuldigen treft) komt, dan vervalt fiet land |m een toestand van anarchie, en het wordt de prooi van wie er de sterke hand op weet te leggen, hetzij een buitenlandsch consortium tot exploitatie van Rus- Ie nd, hetzij..... een militair dictator, i Dit laatste is de verwachting van vele historici, die •uit het verleden deze conclusie voor de toekomst trek ken. Onmogelijk is deze ontknooping zeker niet. Wie weet welke Krachten er in het roode leger- nog schuilen Spionnage en terrorisme, vrees voor het leven van vrouw en kinderen, moge thans velen weerhouden er kan een oogenblik komen, waarop men over dit alles heenstapt, en desnoods een kaaastrofe ver kiest boven een langzamen maar zekeren ondergang. Het aantal werkelijk overtuigde bolsjewiki, dat buiten gevecht moet woraen gesteld,. Is betrekkelijk gering; en een kleine, mits welgeorganiseerde groep zal hel gemakkelijk klaarspelen met ae breede schare die nu ae roode vaan volgt maar zich gaarne in een ver anderden toestand zal schikken. Het Russische volk is geschapen voor de dictatuur, van wien dan ook. Een andere oplossing schij'nt mij niet minder mo- gelijk. De bolsjewiki handhaven zich in de regeering. jmaar niet langer als bolsjewiki. Hun bewind wordt van rood tot rose. De verschoten róode vlag, die T op het winterpaleis zag wapperen, zou dan een sym- ibolisch-profetische beteekenis krijgen. De nieuwe namen zouden ongetwijfeld behouden worden, maar ze zouden een anderen inhoud krijgen. De sovjets zouden natuurlijk niet worden afgeschaft maar zij zouden hun karakter van jacobijnenclubs al meer en meer verliezen en eenvoudige bestuurs organen worden. Het woord „socialistisch" zou in allerlei samenstellingen in gebruik blijven, maar men zou aan de kleinere en grootere ondernemers de vrije hand laten. Nieuwe wetten zouden den naam van decreten blijven dragen, maar zij zouden ongetwijfeld op ui eer parlementaire wijze tol sUnti konicn. Een nieuwe bouigtoisie zou zien vormii, maar oi.der den naam van arbeiders, terwijl de nieuwe adel met den eerenaam „urotectanaat" zou worden betiteld. Als ik wel zie, is dat evolutieproces hier en daar al begonnen. Zóó kan hot niet blijven. En zoo z& 1 het niet blijven. Rusland staat aan den afgrond. Maar het Russische volk is te groot en te begaafd, het land te rijk, dat het in dien afgrond zou Kunnen verdwijnen. Op de ccn of andore wijze zal het zich redden. Ik geloof in Kusland's toekomst. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd-In- elanden van den Zijpe en Hazeuolder. gehouden op 1 Juli 1020, des voorm. halfdrio, In „Hot Wapen vun de Zijpe" aan de Sehagerbrug. Tegenwoordig jvaren do hoeren Jb. Dos Cz., Dijkgraaf, C. Groenveld, üerbr. Nieuwland, Jb. do Moor, Jb. flmmink, Heemraden, E. Stcijn, Penningmeester, A. brok. secretaris en de Hoofdingelanden, do lieoren H. Hezelmun, W. Nieman, Joh. Bruin Cz., H. Bakker, D. Blaauw, A. J. Kruijcr, Jb. Schilder, G. Rademaker. Alwezig de hoeren O. de Wit en li. Bruin Jbz. inet kennisgeving. De dijkgraaf opent met een woord van welkom de vergadering, en spreekt zijn genoegen uit den heer Dlaauw na zijn ziekte wederom in ons midden te zien De notulen van drie voorgaande vergaderingen worden onveranderd goedgekeurd en geteekena. Dijkgraaf deelt mede, dat ontvangen is 1481 kuh. M. grint, waarvan overgedaan is aan den heer Jn. Ko men 27 kub. M. en aan de geemeente Zijpe 20 kub. M. De heer Joh. Bruin vraagt, of het bestuur tevreden is over de geleverde grint. Z.i. ziet deze geel, spr. is net opgevallen, dat ook op andere plaatsen de grint ;,eel zag en zeer fijn was. Dijkgraaf zegt,, .dat 2 schuiten zijn afgekeurd, deze wa ren te grof. Het schijnt, dat de kleur Tater beter wordt. Door den secretaris wordt medegedeeld, dat by de iaatste kasopname van 9 Juni ten huize van den ran- mngmeester, de ontvangsten bleken te zijn f23220.33V>, de uitgaven f 14210.34, saldo f 9009.Ü9V2. hiervan staat up de Nationale Bankvereeniging te Schagen t 2553.79, zoodat in kas aanwezig moest zijn en ook aanwezig was f 6456.20Vs. Verder wordt medegedeeld, dat de/baggermolen in de Egaiément vanaf de Burgerbrug tót do Stoomzuivel- iabriek „de Dtgeraad' bijna klaar is; dat de kaden aldaar met de baggerspecie zijn verzwaard en dat tot ueden ongeveer f 1500 a f 1600 verbaggerd is. De heer Jn. Bruin spreekt namens de Coop. Zuivel- labriek „de Dageraad" zijn dank uit aan het D. B. voor het verbeteren van do vaart aldaar, maar zou het toejuichen, als ook de vaart naar de Stoomzuiveifabrieik „De Eensgezindheeid" in orde werd gebracht. Ik weet, vervolgt spr., wat het is, als het vaarwater niet in orde is. Het is z.i. een groot algemeen belang. Tot aan de Kein8merbrug zijn Bijna ede boeren lid, zoodat veel melk wordt vervoerd langs bedoeld vaarwater. De heer Nieuwland is het volkomen met den heer Bruin eens en vraagt naar het adres dat vanwege „de Eensgezindheid'," hierover is ingekomen. De secretaris licht toe, dat genoemd adres alreeds behandeld is en dat toezegging is gedaan, dat zoo mogelijk de vaart zal worden uitgebaggerd; dat aan de belendende landeigenaren is gevraagd of deze de baggerspecie op hunne landerijen willen ontvangen. Hierop is evenwel tot heden geen antwoord ver kregen. v De dijkgraaf meent evenwel, dat men. eerst weder om naar de Wester-Egalement moet; door den. te In- gen waterstand kon men daar niet mee doorgaan, on geveer 1250 M. was aldaar aan één kant gedaan. De heer Rezelman geeft in overweging aldaar eerst de helft te doen, dan kan het wtter toevloeien. De heer Schilder is daar niet voor, hij zou liever niet uitstellen. Dijkgraaf zegt, dat dit ook niet de bedoeling is, het water is daar voor de landerijen een levenskwestie. De heer Schilder vraagt nog, hoever Dijkgraaf denkt te gaan. Deze zegt: Tot de landerijen loenehoorende aan -den heer Bouthoorn. De heer Nieuwland zou eerst de vaart langs den St. Maartensweg willen doen. De heer Joh. Bruin onder steunt'dit, ik weet, zegt spr., hoe „de Eensgezindheid7 sukkelt Dijkgraaf brengt in stemming Tiet voorstel-Nieuwland dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Verder zegt Dijkgraaf: Wij hebben goed personeel op den baggermolen, het werk schiet goed op. Hierna volgt goedkeuring kohier. Het konier wordt door enkele neeren ingezien en hierna met algemeéné stemmen goedgekeurd, met bepaling dat het voor in gelanden ter visie zal liggen, waarvan door aanplakking openbare kennisgeving zal geschieden. De tijd van in vordering wordt bepaald op 1 Sopt. en 1 Januari. Volgt voorstel van het D. B. om een kasgeldleening aan te gaan van f 5000 en verzoekt hierop de goed keuring van Hoofdingelanden. Bedoelde kasgeldleening zal worden aangegaan te gen een rente van ten hóógste 6 pet. en af te lossen uiterlijk 15 Januari 1921. De goedkeuring van H.H. Ged. Staten zal hierop worden aangevraagd. Met alge meene stemmen wordt hiertoe, besloten. Ingekomen stukken: a. van den heer Jb. Vriesman, wonende te Hazepolder, was een verzoek met schets- teekening ingekomen, omtrent het in erfpacht mogen bekomen van ongeveer 60 vierk. M. grond, eigendom van Zijpe en Hazep.older. Het D. B. stelt voor, dit in erfpacht te geven voor de som van f 0.50 per jaar tot wederopzegcingstoe. Allen voor. b. Van aen neer Jn. v. Eeten, wegwerker, een ver zoek om een tegemoetkoming te mogen ontvangen van f 50. Dit in verband met den zeer duren levensstandaara van heden. De heer Joh. Bruin vraagt, hoe hoog het loon is van v. Eeten. Wordt medegedeeld, dat het loon is f 22 per ewek, met f 50 voor het gebruik zijner fiets. De neer Bruin meent, dat toeslag wel noodig is en zou ook anderen hierin willen doen deelen. Ook de heeren Nieuwland en Rezelman pleiten voor toeslag; deze zouden eveneens alle vaste arbeiders hier in willen doen deelen. Dijkgraaf brengt dit voorstel In stemming en het worat met algemeene stemmen aangenomen. Doof dijkgraaf wordt in bespreking gebracht het in dertijd ingekomen adres van neeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Zijpe. De heer Rezelman vraagt,, of het D. B. hieromtrent meerdere gegevens heeft, zoo niet, dan zou spr. graag even naar voren willen brengen, wat hij er na gedane onderzoeking van weet. Dit Komt hierop neer i by de indijking der Zijpe is gegeven 45 morgen land in den Polaer voor de'lpstanahouding van den eeredienst en het onderhoud van kerk en pastorie. Dit zou ztin Ejschied bij de indijking van 1595. Volgens spr. zou in et 'jaar 1808 'voor het maken of herstellen van de sluis te Oudesluis de polder geld noodig gehad heb ben en is toen de 45 morgen land voor dit doel ver kocht en zïjll de gelden gevloeid in do kas van den Polder. Deze schijnt toen de verplichting op zich te hebben genomen, het tractemeiu van aen predikant te betalen en verder kerk en pastorie te onderhouden. De heer H. Bakker merkt op, dat dit dan toch wel op goede gronden zal berusten en er ergens toch wel iets van zaï zijn te vinden. De heer Nieuwland merkt op, dat toondertijd de pre dikant een tractement had van f 600, dit was wel zeer laag, maar hoe is dat toen geregeld? Dat is op heden nog de vraag. De heer wl Nieman vraagt, of het niet mogelijk Is, om het maar af te koopen. Het is z.i. een vreemde zaak, dat de Polder hiervoor moet zorgen. De heer De Moor zegt: gevraagd wordt het tracte ment te brengen op f 2300 en f 200 duurte-toeslagf; hiervan is de -rijks-bijdrage f 718, zoodat moet worden gegeven ongeveer f 1800 met onderhoud van kerk en pastorie, welk een som, vervolgt Spr., is daar voor noodig, om dit af te koopen? De heer A. J. Kruljer merkt op, dat indertijd door Dijkgraaf, den heer Nfeuwlnnd en rijn persoon hierom trent een audiëntie is aangevraagd bij den hoer Commis saris der Koningin te Haarlem, waarbij deze toen al reeds adviseerde om toeslag ie geven. De heer Nieuwland vult dit aan met de opmerking, dat de heer Commissaris toen alreeds opmerkte, dat dit zeer zeker moeilijk was uit 'te zoeken, dat ver moedelijk een zeer langdurig proces kou volgen, alle oude stukken daaromtrent zouden moeten worden op gezocht en de uitslag kon wel eens zeer twijfelachtig wezen. i,t Ook de hoer J. Bruin spreekt zijn meoning uit, dat de Polder zijp verplichtingen hieromtrent behoort na te komen. Do heer Rezelman bespreekt den duurte-toeslag, wel ke indertijd Mevr. Groene veld is toegezegd vanwege den Polder en zou deze verplichting willen overbrongen op do Kerkvoogdij. SRr. stelt dnnrom voor, het tructc- mont voor den te benoemen predikant tc brengen op f 2300 met f 200 duurte-toeslag met do verplichte over name vnn do toegozegdo vergoeding nnn Mevr. Groono- veld én dit to doen ingaan l Januari 1921. Door den hoor Do Moor wordt opgemorkt, dat dan do duurte-toeslag van Movr. Groenoveld alreeds zal op houden. De heer Nieuwland zou het willen laten Ingaan wan neer do te benoemen predikant zijn intrede zal doen. Do heer Joh. Bruin zou lievor over het bedrag Jaar lijks willen beslissen. Dijkgraaf zegt, dat een predikant wordt benoemd op een vast tractement, zoodat dit niet mogelijk is. De heer Bruin begrijpt dit, maar zou dan over do f 200 duurte-toeslag Jaarlijks willen beslissen. Dit wordt algemeen goedgevonden. Met algemeene stemmen wordt aangenomen, het trac tement van den to benoemen predikant te Zuid-Zijpe te brengen op f 2300 en f 200 duurte-toeslag, het Iaatste jaarlijks te beslissen, en de verplichtingen omtrent Mevr, Groeneveld voortaan op te dragen aan Heeren Kerk voogden van de Zuid- en Noora-Zijpe. Rondvraag. De heer Rezelman vraagt, of de kluft bij den heer Jn. Komen nu in orde is en al is afgeschouwd. Dijkgraaf zegt, dat Komen tot heden nog geen tijd had 'om de grint er naar toe te brengen, maar zaï hier spoedig mee beginnen. De heer Joh. Bruin brengt zijn dank voor het in ordo brengen van het paarde-pad vanaf St. Maartensbrug tot ae kluft te St. Maarten, hierop is indertijd door hem gewezen en later door den heer De Moor en anderen een opmerking gemaakt. Z.i. is dit een groote verbete ring met weinig kosten. Dijkgraaf zegt, dat ongeveer 1000 steenen zijn verwerkt. Verder vestigt de heer Bruin nogmaals de aandacht op den oprit van den Schoorlschen dijk enz ou Hierin graag verbetering zien. Wordt medegedeeld, dat de Ge meente Schoorl met dezen toestand In kennis is gesteld maar daf tot heden toe geen antwoord is ontvangen, terwijl het niet opgaat op eens anders grondgebied den weg te gaan verbeteren. Besloten wordt de Gemeente Schoorl aan het toege zonden schrijven te herinneren, terwijl by in gebreke hiyven van ae zoo noodige verbetering ter bevoegder plaatse hieromtrent een Wacht zal worden ingodieind Hierna sluit de voorzitter met een woord van dank voor de aangename samenwerking de vergadering. LANDWEER. Overgang van de Militie naar da Landweer. De Burgemeester der gemeente iSchagen hrengit tei kennis van belanghebbenden 'hetgeen volgt: 1. De dienstplichtigen hij de militie, beboerende tot de infanterie de wielrijders hieronder begrepen de vestingartillerie, de pontonniers, de genietroe pen, de hospitaalsoldaten en de administratietroe pen, wier bij de Militiewet bepaalde diensttijd op 31 Juli 1020 eindigt dot is in hoofdzaak het ge val ten aanzien van hen, die deel uitmaken van de militielichting 1914 en in den loop van 1920 een zes jarigen dienst bij de militie hebben volbracht of nog zouden volbrengen, zullen op 1 Augustus 1920 overgaan naar de "Landweer. 2. De militieplichtigen, werkzaam bij de Motor- afdeeüng, worden, voor wat betreft den overgang naar de Landweer, beschouwd als bij de Motoraf- deeling gedetacheerd. Derhalve gaan ook diegenen hunner, wier milltiediensttyd op 31 Juli a.s. eindigt, op 1 Augustus naar de Landweer over, die in -ver band met het vermelde in den vorigen volzin moe ten worden geacht te behooren tot een der onder 1 genoemde wapens of dienstvakken. 3. Zij. die op 31 Juli a.s. in het genot zyn van ontheffing van den werkelijken dienst of van vrij stelling van. den iniliHedienst gaan op.1 Augustus a.s. niet naar de Landweer over. 4. Voor de dienstplichtigen, die op 31 Juli 1920 niet in het genot zijn van ontheffing of vrijstelling, als onder 3 bedoeld, doch te 'voren deze opheffing of vrijstelling hebben genoten, rekent de vroeger genoten ontheffing of vrijstelling mede als dienst tijd.4 De ontheffing of vrystelling, brengt alzoo geen vertraging in hun overgang naar de Landweer. 5. By het berekenen van den onder punt 1 vermel den diensttijd wordt niet mede gerekend: a. de tijd, doorgebracht met uitstel van eerste- oefenkig; b. de tijd, gedurende welken de dienstplichtige wegens veroordeeling tot militaire gevangenisstraf of tot gevangenisstraf, tot hechtenis' of tot militaire detentie opgesloten is geweest of gedurende welken hij preventief opgesloten is geweest, zoomede de tijd, door den dienstplichtige doorgebracht da de klasse van militairen, 'die aaneene gestrengere krijgstucht zijn onderworpen; c. de tijd, gedurende welken de dienstplichtige ten gevolge van zijne afvoering als deserteur niet in de sterkte van een korps, der landmacht was begrepen; d. de tijd, voor welken, den dienstplichtige het recht ontzegd om bij de gewapende macht of als militair ee- cmployeerde te dienen, of voor welken hij van dat recht werd ontzet, voor zoover hy daarvan geen gratie heeft verkregen. 6. Heeft «e dienstplichtige zich schuldig gemaakt of maakt hij zich schuldig aan eenig verzuim of eenige overtreding ten aanzien van de Militiewet en heeft hy de aan het verzuim of de overtreding verbonden ge volgen op 1 Augustus a.s. nog niet ondergaan, aan wordt, totdat dit zal hebben plaats gehad, zyn over gang naar de Landweer geschorst. 7. Zy, die op 1 (Augustus a.s. overgaan naar de Land weer en in hunne woonplaats binnen, het Ryk ver blijf houden, moeten zich in genoemde maand, zoo zy alsdan groot-verlofganger rijn, In persoon aanmelden by den Burgemeester nunner woonplaats ter secretarie der gemeente en by deze aanmelding inleveren hun zak boekje met daarin gehechten verlofpas. Ten aanzien van den verlofganger, die hy rijn overgang naar de Landweer niet gevestigd is of rich niet vestigt in eene Ncderlandsche gemeente, moet onder woonplaats ver staan worden de Nederlandsche gemeente, welke hy als zy'ne woonplaats wenscht beschouwd te zien. mits hy binnen dertig dagen na den dag, waarop hij in de oistie van verlofganger der Landweer is overgegaan, en wensch daartoe te kennen geeft aan den Burge meester van de daarbij betrokken gemeente. Doet He- doelde verlofganger deze kennisgeving niet of niet bin nen den bedoelden termijn van dertig dagen, dan is te rijnen aanzien onder woonplaats te verstaan de ge meente, waar hij laatstelijk stond ingeschreven in Het verlofgangersregister van de Landweer, c.q. van de mi litie, dan wel, indien hij te vofren nog mot in bedoeld register stond ingeschreven, de gemeente, voor welke hy hij bij de militie vyerd ingeiyfd. 8. Zij, die naar de Landweer overgaan, in Augustus 1920 groot-verlofganger zijn en in die maand verblijf houden buiten hunne in dat punt bedoelde woonplaats, behoeven rich niet in persoon j^an te melden, doch zijn alsdan verplicht hun zakboekje met daarin gehech ten verlofpas bij aangeteckcndcn brief waarin hun adres dufdeiyk en volledig mort *worden ermeld toe te zenden «»<n der» Burgemeester dier woonplaat; 9. Zij die opwl /Augustus n.s. riKar de Landweer over gaan, 2*yn van dien datum of onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven. OPGAVE VAN ADRES. Den verlofgangers wordt in hun eigen belang dringend aanbevolen, to zorgen, dat hun nauwkeurig adres steeds by den Burgemeester der gemeente, wuar zij voor de Landweer staan ingeschreven, bekend is, hetzij zy binnenslands, hétzy zij buitenslands verblijf houden, Aan hen uamolyk, vnn wie het adres hij den Burgemeester bekend, is, wordt door dions zorg eene persoonlijko kennisgeving toegezondon van bij openbare kennisgeving te hunnen aunzien geduue oproeping onder do wapenen of in wcrkelykcn dienst voor oefeningen, voor slrul lol het ondergaan van hot JuarlIJksch "bnaerzoek of tot het inlovcren van inilitairo goederen. Zy, die familiebetrekkingen hebben, die in het bui tenland verblijf houden en In do termen vailcn van overgang naar do Landweor, worden uitgonoodlgd be- langnebEenden to herinneren aan do bopaling van urti- Uel 24 bovongonoomd en hon in konnis to stollon mot hetgcon hierbovon vermeld is onder „Opgave van adros". Schagen, den 20 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, J. CORNBLISSEN. Reclames. Gedurende de -darme dagen beklagen de menschcn zich oVer Vermoeidheid, oVcr Ver» mindering Van Veerkracht, oVer Vertlea Van eetlust. BY heel Veel menaohen brengt de terugkeer Van den zomer den terugkeer Van allerlei ongesteldheden te 'deeg, als uitslag,, eczeem, pulsten; en de eJarmte maakt deze brandlge huidziekten nog des te onVerdrage* lyker. riet misbruik Van te koele dranken en Van onvoldoend rype Vruchten- Verzaakt en bederft de maag. Neemt de PlnkPUlen gedurende de eiarmte. De Pink Pillen-gcVen krachten, ontwikkelen de eetlust en bevorderen dc spY«Verterlng. Zy geven bloed en Versterken het zenuwstelsel. Zy Wekken de Werking Van alle organen op en bestryden de Vermoeidheid. ZV zyn onmisbaar Voor al degenen die niet naar net land of naar de zee kunnen gaan, om daar door een lucht- kuur nleuWe krachten te Verzamelen. Dt Pink Pllltn liordtn <ftrko<bl d f. 1.7f de doos rtl f. 9 dt xts donzen, franco, In bel HoofddepotNassau- kade V '4 Ie Jtmshrdam. ZOO GEWONNEN, ZOO GERONNEN. Tc Breda is aancehoudcn een Rotterdamsche kantoor bediende, die f 3000 geïnd had op door hem ten na- deele zyner firma ontvreomde quitanties en op quitan- ties ,door hem zelf geteekond. Met dit geld was hy naar Antwerpen gevlucht, waar henT in het logement, waar hti vertoefde, een som van 5600 francs ontsto len werd. Van armoe is hii toen weer de grens over gekomen. By rijn aanhouding was hy nog slechts in t bezit van enkele guldens, GEMO E DELIJK. Een verloofd paar. dat, ook al door de tijdsomstan digheden, genoodzaakt was don dag van het huweiyk een paar jaar uit te stellen, zou <ian eindelijk in het huweiyk treden, aldus meldt de „Ned." De jonge man begaf zich naar do secretarie van de kleine gemeente, waarin zijn aanstaande woonde, om den dag voor onder trouw op te geven. De burgemeester stond hem te woord, maar toen deze den datum hoorde, gaf hij den jongenman te verstaan dat hy maar een anderen dag moest nemen, want op den door hem genoemden dag had hij geen lust voor de papieren, enz. te zorgen, want... dan was het kermis. DRIE SLACHTOFFERS, Dc aanvaring op do Maas in den nacht van Zaterdag op Zondag van de motorboot Wilhelm, welke hengelaars uit Rotterdam naar het Voornsche Kanaal bracht, met het Fransche stoomschip Brignogan, blijkt ten slotte drie slachtoffers te hebben gemaakt. Onder Schiedam zyn opgevischt de lijken van A, J. Degens uit de Baan le Rotterdam en van R. Reinderse van den Westzeedijk. en onder de gemeente Rotterdam is opgehaald het luk van G. Smit van den Breeden HilledyK. Alle drie de iyken zyn door de familie herkend. MOOIE TORENS IN ZUID-BEVELAND. Prachtige gedenkstukken van aloude bouwkunst, maar niet minder van offervaardigheid onzer voorouders voor bouwwerken, vormen in het schoono Zuid-Beveland de meeste dorpskerken mot bijbehoorendc torens, die zich uren ver in den omtrek als reuzen ten hemel verhoffon. Het latere geslacht heeft blykbaar heel wat meer zorg om de gelden bycen to krijgen, niet voor nieuwen bouw, maar voor restauratie. Met name worden ge noemd de zware en hooge torens van Kruiningcn, 's Ilcer- Arendskerke, Kapelle, en de sierlyke van Kloetinge en Nisse. Tal van torens zouden nog te noemen zijn die in vorige eeuwen zich mede hoog in de lucht verhie ven uit de Zeeuwsche landouwen, maar door watervloo den enz. ten gronde gingen. Thans worden offers gevraagd voor herstel van de torens te Nisse en te Kapelle en nog is het niet uit gemaakt of de restauratie zal geschieden, want de Sta ten van Zeeland moeten daarin nog beslissing nemen. Voor den toren van Kapelle wordt f 53000 geëischt: van het Rijk f 26000, van de Provincie f 1Ö000, en de rest van de Gemeente. Ongetwyfeld mag deze toren de hoogste 'en fraaiste genoemd worden onder al de andere. t HET CONFLICT EN DE BOUWVAKKEN. Vrijdagmiddag heeft te Amsterdam een conferentie plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de pa troons en van de arbeidersorganisaties in de bouwbe drijven, ten einde besprekingen te voeren in zake de uitsluiting. Een begin van toenadering dus. Van patroonszij ae waren vertegenwoordigd do Cen trale Raad voor de Bouwbedrijven en de R.-K. Bond van Bouwpatroons. Van arheiderszijde waren vertegenwoordigd de Cen trale Bond van Bouwarbeiders, de Federatie van Bouw arbeiders, de Stucadoorsbond, de Grondwerkershond en da Neutrale Timmerliedenbond. Tot een bepaald resultaat is men niet gekomen. De patroons hebben verklaard niet van hun ingenomen standpunt te kunnen afwijken. In den loop' der vol- eiide week zaf een nieuwe confcrentio plaats nebbon van vertegenwoordigers van beide party m. DR. KUYPER VOOR EEN ONGELUK BEWAARD. Men meldt uit* Velp aan de Christ. „Amst": Als bijzonderheid omtrent den brand in de Rosen- daalsche laan, kunnen wij nog berichten, dat Zijne Excellentie de minister van Staat dr. Abr. Kuyper, bij de familie v. D., waar de brand uitbrak, logeerde. Door den ontzettenden rook, die uit den kelder opsteeg; moesten de bewoners zich langs een. ladder uit de bo venverdieping in veiligheid brengen en zoo kwam het, dat ook ae neer Kuyper met behulp van eenige sterke armen langs dien weg naar beneden kwam, en in een villa aan de overzij dg wat bekomen kon van den schrik. UITVOER AARDAPPELEN. Door Duitschland is de termyn van invoer van aardappelen uit Nederland en andere landen, dio oor spronkelijk lieg tot 20 Juli, verlengd tot SI

Schager Courant | 1920 | | pagina 9