Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. vergoedt genoeg. Het weer hield zich ook goed, mogen we zeggen, en welwillende menschen hadden allemaal dichte rijtuigen beschikbaar gesteld, dus t is weer een mooi kinderfeest geweest. BAH SIN GERHORN. Corn. Spaans Sz. is toegelaten als leerling aan de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. BROEK OP LANGENDLJK. Voor do betrekking van Kassier der Coop. Boeren leenbank hebben zien 5 sollicitanten aangemeld. Het salaris is op f 1200 bepaald. LAN GEDIJ K. Door het Bestuur der Coop. verbruiksver. „Vooruit" gevestigd to Zuid-Scharwoude, is een circulaire aan de leden gericht, waarin wordt meegedeeld, dat crediteuren f 20000 van hun vorderingen wenschen te laten vallen. Verder is ieder lid aangeslagen voor een bedrag, dat als renteloos voorschot wordt beschouwd en afhanke lijk is gesteld van de vermeende draagkracht. Dit bedrag gaat niet boven de I 130, het maximum van de ver antwoordelijkheid. LANGEJHJK. Treurig is het gesteld met de zieke aardappelen. Er zijn akkers, die totaal niets meer waard zijn. Aan -de veilingen worden herhaaldelijk aangevoerde partijen af gekeurd vanwege de vele zieken. Gegarandeerd ziéktévrijé partijen brengen redelijke prijzen op, partijen, waarvan aio garantio niet kan worden gegeven zijn zeer weinig waard. Er zijn reeds partijen tot drie maal toe afgekeurd, die ten slotte maar te water zijn geworpen. Voor de tuin bouwers is dit alles een geduchte tegenvaller. ZUTDSGHARWOUDE. Ook hier zijn de schoolfeesten uitmuntend geslaagd. De 7de klas en de kinderen die met April de school wettig hadden verlaten gingen naar Den Haag en Sche- veningen, de 6e klasse naar Amsterdam. De 5 laagste klassen gingen per spoor en tram naar Bergen en Ber gen aan zjee De kinderen hebben 'ten zeerste génótén. Goed weer begustigde de feesten. Jammer dat een 25-tal kinderen niet mee mochten omdat zij meer dan 10 on wettige verzuimen hadden. LANGEDLJK. De Nieuwe Langedijker Courant verneejmt, dat de waterleidingsplannen voor den Langendijk in een verge vorderd stadium v^rkeeren. We hopen van harte, dat het niet te lang meer duren eer de plannen werkelijkhid zullen worden. Het komt ons voor, dat er wel wat veel getalmd wordt in deze gewichtige miaestie. LANGEDUK. Alhier is een agentschap gesticht van de Noord-Hol- landsche Bank. HEERHUGOWAARIX Heden Maandagmiddag ontlastte zich boven het noor delijk deel van onzen polder een zware onweersbui: een melkkoe van den heer P. Groen, nabij den Donkeren weg, werd door den bliksem gedood. WIERINGEN. J.l. Zaterdag gedeeltelijk en Zondag en Maandag zi ons eiland geheel zonder witbrood. De oorzaak hiervar. is, dat de bakkers geen gist hebben. Vrijdag ,jL werd van uit Delft de eist verwacht, toch ze was er niet, alleer werd de vrachtbrief overhandigd. Men maakte zich nic' ongerust en verwachte met de eerstvolgende boot de kis', met gist. Maar o wee, de gist is en blijft weg. Heden Maandagvoormiddag nog geen gist gearriveerd. O. gist, waar blijft gij toch? SCHAGERBRUG. Algemeene vergadering der HolU Mij. van Land bouw, afdeelinigi Zijpe, op 26 Juli' 1920, des voorin, 10 uur, in bet café vam den; beer Ju. Beroer, Tegenwoordig zijn, 19 leden. De voorzitter, de beer H, Rezelan-am, opent met een woord van welkom de vergadering!. De notulen van die voorgaande vergadering worden gelezen en na een kleine opmerking van den beer Jib. de Moor eenigtszinia gewijzigd en daarna goedge keurd en geteekiend. Ingekomen is van Hare Majesteit de Koningin de goedkeuring op de aangevraagde loterij. De voorzit ter idoet de mededeelimg, dat de loten aan bet boofd- depot zijn uitverkocht. Van bet tenftoonstellingscornitó te i&cbagen bet pro gramma van de te boude® tentoonstelling aldaar. De aanwezigen badden allen, een programma ont vangen. Vian bet hoofdbestuur der Ho-11. Mij. van Land bouw ,een circulaire inzake de werkeloosheid en den steun- welke de regeering aan de vereeniging van werknemers geeft, met bijgaande vragenlijsten om deze in te vullen, om zoo mogelijk te vernemen of de op deze wijze te besteeden gelden aan bun doel beantwoordep. Besloten- wordt, na enkele besprekin gen, bet aan bet bestuur over te laten deze in te vullen. Volgt bespreking tentoonstelling. De voorzitter deelt mede, dat in bet waarborgfonds gêteekend is voor f800, waarvan- de afdeeling f200 bad geteekiend. Er wordt besloten' een concours te bouden, even als vorige jaren. De wenschelijkheixl wordt naar vo ren gebracht om iets -anders hieraan te verbinden. Door den beer K. v. Loenen wordt medegedeeld, dat Zaterdag alhier geweest is een vliegenier, die zou bier met een vliegmachine willen landen; INa een zeer langdurige bespreking over bet* al of niet kunnen landen van een vliegtuig, en de geva ren hieraan verbonden, wordt besloten, met 7 tegen 6 stemmen en 6 stemmen blanco, om geen onderzoek in- ta stellen naar de kosten hiervan, en al zoo var. verdere pogingen om een vliegenier alhier te doecn landen-, af te zien. Besloten' wordt om bet concours aan te vullen ine* een wedstrijd dn! versierde rijtuigen en versierd? fietsen. Prijzen van f25, f15, f10 en f5 voor ieder* rubriek zuilen1 beschikbaar worden gesteld, De beer Kaüt stelt voor, in- de commissie van beoor deeling hiervoor, ook dames te benoemen, Alleri voor. Hierna volgt vaststelling van' het programma voor de- te- honden tentoonstelling. Het programma van bet vorig jaar wordt behoudens een kléine wijlziiging, en met eene aanvulling van 2 rubrieken voor slacht vee, namelijk afgewisselde en mi-et afgewisselde vette koeien, weer vastgesteld. De heer Jm. Komen zou graag aan bet prograrnom willen toevoegen de rubriek zaaizaden. Verschillende h-eeren meenen dat de aanwezige tent niet voldoende ruimte biedt om dit te kunnen uitvoeren, en dat, vooral met belt oog op de tentoonstelling te S-chagen, niet te veel buitengewone kosten moeten worden gemaakt. Die voorzitter stelt voor dit uit te stellen tot een volgend jaar, om -eens te zien boe -dit kan1 worden geregeld. Allen zijn hiervoor, nadat de heer 'Kornet zijn spijt had uitgedrukt dat het dit Jaar niet kiam worden geprobeerd. De tentoonstellingscommissie wordt met algemeon? stemmen- herbenoemd zooals deze bét vorig jaar wa- samongesteldi evenzoo de terrein-commissie. V-erder wordt besloten1 in de voorwaarden op te ne men -dat minderwaardig vee, dat -volgens do Jury geon prijs toe-komt, niet zal worden bekroond en za'- In die gevallen de eerste of tweede -prijs ingehouden worden. BIJ de rondvraag zegt de beer S. G. de Lange, dai met bet oog op don handel besloten is om vet ve in bot tenitoonstellingsprogram op te nemen. ZLi. zou het dan beter wezen van geldekoeden, daar is (thans een zoer -dirukiko handel in. De beer De Moor merkt op, dat alreeds besloten' is vet vee op te nemen, en dat wij thans niet opnieuw kunnen beginnen. De heer Do Lange begrijpt dit De heer K. Kant brengt in bespreking de wol han del. Spr. zou aan- bet hoofdbestuur, willen vrager wat hiervan de reden is, de wo-1 is onverkoopbaar, en do wollen stoffen zijn schreeuwend duur, Spr. zou graag hiervan- de reden willen' weten. Besloten wordt het hoofdbestuur hieromtrent in lichtingen te vragen; Men vreest -evenwel, dat men ook daar niet volkomen met deze zaak op de hoogte is. De heer W. Klok bespreekt de zeer ongelijke scha deloosstelling inzake de Scheurwet en zou een verga dering willen beleggen en dan evenals vorig jaar met het invu-llen van -de biljetten' inzake schadeloos stelling, gezamenlijk deze zaak bespreken. Den h-eer Klok wordt toegelicht, dat voo-r een ieder beroep open staat, dat en bloc reclameeren vermoe delijk niet zou helpen. De heer Klok begrijpt dit wel, maar zou zoo mogelijk de zaak eerst onderling willen bespreken. Ook andere heeren vinden veel onbillijks in de regeling, de een is goed tevreden, bij anderen even wel laat het v-eel te wenschen over. De secretaris licht toe, dat verschillende -dingen, zooals eindigen van huur en meer of minder opbrengst, verschil in schattingen' gaven. Men imoe^bedenken dat ook voor den heer Directeur honger beroep open staal zoodat bij te hooge schattingen deze van zijn recht gebruik kan maken, en dat -dan enkelen verlaagd kunnen worden. Met meerderheid van stemmen wordt besloten geen vergadering hieromtrent -te beleggen. De voorzitter raadt de aanwezigen, die met de schattingen nie.t tevreden' zijn, aan, een oproep te d-oen om de verschillende belanghebbenden bij el kaar te krijgen en zoodoende eone bespreking te bou den. Hierna sluit -de voorzitter de vergadering. INVOER VAN AARDAPPELEN IN DUITSCH- LAND. De -termijn voor -den invoer van vroege aardappelen in Diui-tschland is, naar, bét Cenltr. Bureau -der Vei lingen- mededeelt, 'tot 31 Juli verlengd. De -tot nu toe ver-eis-chte „Ausnabmesche-ine" zijn thans niet m-e-er noodzakelijk, zoodat ook de laatste belemmering voor den- vrijen invoer -opgeheven zijn. D-e N. U. M. heeft de garantiestelling inmiddels van' f 200 -tot f 50 verminderd, terwijl vrijwel aan lede ren exporteur zooveel consenten verstrekt worde®, als bij beeft aangevraagd. BEROOVING. Zaterdag is de ploegbaas De Waal der kanaal- werken op- een eenzamen weg onder Hilvarenbeek door twee vermomde kerels aangevallen en van een bedrag van f4000, -dat bij aan de werklieden -aan w-eekloon moest uitbetalen, beroofd. Toen bij zich verdedigde, zette een der bandieten hem een revol ver op -de borst. (Beiden zijn ontkomen. ONDER DE TRAM. Te Velp is Zondagmiddag bet 14-jarig dochtertje van een seinhuiswachter aldaar, toen zij per rijwiel uit de -Elmmastraat komende de 'Hoofdstraat inreed tusscben een motorwagen en een bijwagen van de electrische tram geraakt, en overreden. Zij was on middellijk dood. HAGEL. Te Rhenen vielen -tijdens een hagelbui stukken ijs, waardoor de tabaksoogst grootendeels word vernie tigd, EN GROS. D,e politie te 'Enschede nam de laatste dagen drie fietsendieven gevangen van resp. 18, 19 en 21 jaar, Vier-en-twintig karretjes, die door dezen trits wer den gestolen, zijn reeds opgespoord, LAT. Te Winschoten werden Zondagmorgen met afge sneden hals dood- in de weide gevonden- twee paar den, van- veel waarde, toebehoorende aan de Coöpe ratieve stroocartonfabriek „Rei-d'eriand". Deze laffe daad wordt natuurlijk in verband ge bracht mét -de -staking, welke aan genoemde fabriek reeds weken -duurt. VLAGEN VAN GEMEENTEGEB OUTWEN. B'. en W. van' 'P.urmerend hebben bepaald, dat voortaan bij- geen énkele gelegenheid, ook niet op de verjaard-agen van- bet Koninklijk Huis, van -de ge- meentegebouwem -de vlag zal worden uitgestoken. WIERINGEN. Vanwege bet visschensfonds alhier, werd j.l. Zondag in 't Hotel „Scheltus" een vergadering gehouden, welke vrij goed bezocht was en waar het onderwerp werd behandeld: zullen de wierwaarden in pacht blijven bij de gemeente Wieringen, of ïs publieke verpachting wen- schelijlcer. Het bestuur van t visschersfonds was van meêning, daar de pachttermijn met de gemeente dit jaar eindigt en van sommige kanten beweerd werd, dat pu blieke verpachting n.1. los van de gemeente te prefe- reeren Was, in een openbare vergaderihg de wiermaai ers hierover uitspraak te laten doen. Na vele en ver schuilende redjeneeringen te hebben aangevoerd, was de algemeene opinie om de wierwaarden aan de gemeén- te te laten blijven. Van een particuliere verpachting zag men 't nut niet in. 't Resultaat was dus, aleemeen voor de „Gemeente-Exploitatie" en achtte men t noodzake lijk, dat een commissie van 3 personen werd afgevaar digd om naar den Minister van Financiënt e gaan om daar de zaak uit te leggen en er bij Z. Ex. op aan te dringen, de wierwaarden in 't vervolg le laten, waar ze zijn, n.1. bij de gemeente Wieringen. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren A. Zo merdijk, G. Dirks en S. Stapel, welke deze opdracht aannamen. WIERINGEN. J.l. 'Zaterddag arriveerde de voormalige Ex. Kroon prins, majoor von Muldner en burgemeester Peere boom weder op 't eiland van hun reis naar Doorn. WIERINGEN. Zondagnamiddag werd op 't voetbalterrein wederom een match gehouden tusscben H.R.C. van Den Helder en onze club. In tegenwoordigheid van een flink opko mend publiek welke met belangstelling den strijd gade sloeg, was de uitslag H.R.G. 21. WIERINGEN. J.l. Zondagavond gaf de muziekvereeniging „Apollo" te (Den Dever, met medewerking van de zangvereeni- ging „Excelsior" in openlucht een instrumentaal-vocaal concert, dat door een groote massa publiek werd bijge woond., (Muziek en zang werden flink weergegeven en vielen bij 't publiek zeer in den smaak. Na afloop ging „Apollo" in optocht een marsch door Den Oever ma ken. gevolgd door eéh groote schare jongens en meisjes. WIERINGEN. J.l. Vrijdag werd met de kinderen der Westerlandei school welke niet aan het rchoolfeestreisje haddendeel- fgnomen schoolfeest gevierd. Om 2 uur werd met alle inders een rijtoer door Westerland, Wester- en Ooster- klief naar Hipgolytushoef gedaan, verder naar de Hau- kes en toen naar de school terug. Op 't schoolplein werden verschillende spelletjes uitgevoerd en na afloop weer de school betreden.* Op de rijtoer werd onderweg evenals in de school flink getrakteerd en liederen ge zongen. Na afloop werden de prijzen uitgereikt aan de; winnaars(essen) der gehouden spelen en verder werd aan elk kind een cadeautje verstrekt, zoodat allen voldaan huistoe gingen. Ook do ouderen, welke door 't geven van financieëlen steun enz. dit feest bevorderden en zh die hun rijtuigen beschikbaar stelden voor de rijtoer, Kun nen over t goed geslaagde feest tevreden zijn en over tuigd hiermede dank der kinderen te hebben ingeoogat. Ook komt nog een woord yan dank aan 't onderwij- (zond personeel en hunne trouwe helpers(sters) too, voor de goede leiding enz. van dit schoolfeest. NIEUWE NTEDORP. Maandagavond' vergaderde de Rundveefokvereeni- ging „Vooruitgang" alhier in bet lokaal van den heer Kooiman, met aanwezig -een tiental leden. Voorzitter de heer J. Kooij Cz., die de vergadering met welkom opent. Door den. secretaris, den' heer O. Strijbis wonder, vervolgens de notulen gelezen, Goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld bespreking over der ou-den stier. 'Deze zou met vijf koeien als inzending naar de -landbouwtentoonsteelling te Schagen, doch daar de stierencommissie het bepaald ontraadt, daar de stier -naar haar oordeel niet mak genoeg is daarvoor, wordt van de geheele inzending de vijf koeien en de stier waren één' inzending te zomen afgezien en zullen dus nu ook de vijf koeien zonder stier miet g-aan. A'angaan-de het verkoopen van den ouden stier, dat wordt overwogen, geeft de vergadering de stie rencommissie vrij mandaat, doch zal er nog wat mee worden gewacht in afwachting van de premie en ook omdat dé jongere stier n«og niet weder ge schikt is om (te dekken. Eenige wijziging wordt gebracht in de uren aan» gewezen om met koeien bij den stier te komen ter dekking. Die uren worden thans -gesteld: 'smor geus half 7 tot half 8 en 's av-onids v-an 7 tot 8 uur, ingaande na 1 Augustus. (Na ron-dvraag, -die geen bijzonderheden oplevert, volgt sluiting: EXPORTVEREENIGING VAN VEE, Men meldt uit Alkmaar dat verschillende ver- eenigingen op het gebied van den landbouw in de provincie Noordholland werkzaam, besprekingen hebben gehouden omtrent de wenschalijkheid van oprichting van •exportv-ereenigingen van v-ee, waar onder zoo wel d-e verkoop in het binnenland van ge slacht v-ee als wel van. den uitvoer naar het buiten land wordt begrepen. GEEN UITVOER VAN KALFSVLEESCH. De minister van landbouw- enz., heeft met ingang van 1 Augustus 1920 ingetrokken zijn beschikking van 16 April 1920, houdende verleendng van dispen satie v-an het uitvoerverbod van rund v-leesch, inge steld bij Koninklijk Besluit van 18 Februari 1915, voor zoover betreft vleesch en slacht af valt en van nuchtere kalveren, van het mannelijk geslacht, en brengt ter -algemeene kennis dat met ingang van bovengenoemiden datum de uitvoer van vleesch en sl-achtafv-aEen van nuchtere kalveren niet meer zal zij® toegestaan. WIERINGERWAARD. Mej. G. J. van Wijk, onderwijzeres alhier, iis al-s n-o. 2 geplaatst op de voordracht voor de Burger school te Alkmaar en als cao. 1 voor de le Gemeente school te Alkmaar. KEURINGSDIENSTEN. Bij K-on. besluit van 19 -dezer is bepaal-d dat in de gemeenten 's-Hertogenbosch, .Eindhoven, Breda, Arnhem', Nijmegen, Zutphen, 's-Gravenhage, Rotter dam,, Leiden, Dordrecht, Amsterdam, Haarlem, Alk maar, Go es, Utrecht, Zwolle, Enschedé en Maastricht een keuringsdienst moet gevestigd zijn. I-edere keuringsdienst omvat een bepaald gebied. ALKMAAR. Aan de gemeente Alkmaar is ingevolge het Kon. Besluit van 6 November '1919 een bijdrage toege kend uit 's rijks kas van. ten hoogste f81.000 ten be hoeve van -den bouw van 20 middenstands woningen door de Woningibouwvereeniging Middenstand, al daar. ROTTERDAM EN ANTWERPEN. De Indépendance Beige deelt mede, dat, nu Rot terdam te Straatsburg de maquette van zijn haven tentoonstelt; Antwerpen het plan. heeft opgevalt, te gen hol-f September een serie pho-to's benevens ook de maquette van zijn haven ten toon te stellen. BREEZAND. Onder af en toe een regenbul, had Maandagmid dag de jaarlijksche harddraverij plaats, waarvan de uitslag was als volgt: le prijs de heer A. de Wit met „Jito W", 2e prijs de heer J. Zander Sr. met „Diateur", 3e prijs de heer D. Stammes met „Jolie; le troostprijs de heer H, Koster met „Eindelijk", 2e troostprijs de heer C. Huij'berts met „Cato". (Er waren 14 deelnemers. GEEN GRENSHANDEL. Men meldt uit Winterswijk: Ondanks het Dudtsche grenshamdelverbod, -dat niet voldoende bekend gemaakt scheen, stonden van-mor gen circa drieduizend koopgrage Duitsch era -aan -de grens. Dui-tsche -militairen hielden hen -tegen, maar een oogenblik dreigde de m-a-ssa -door te breken. Onze autoriteiten' hadden echter ook d-e verkoop verboden, wat wel heftige .protesten van de stalletjes- kooplui uitlokte, maar met den Duitschen maatre gel in zooverre gunstig werkte, dat de orde bewaard bleef. EEN GROOT BOUIWWERK. (Na o-nderbandiscbe aanbesteding voor den bouw v-an 155 woningen, voor de (Boqwvereeniging „Voor uit" te Ede, is laagste inschrijver de heer W. Geel te Utrecht vio-or f 1.148.000. PJLN. Wij vernemen, dat de Minister van Waterstaat aan den onwi-lligen landeigenaar te Nieuwe Niedorp en Winkel -de verplichting heeft opgelegd -te gedoogen, dat -op diens landerijen palen geplaatst worden ten behoeve van- de H-oogspanninggeleiding Behagen— Hoorn. Binnen eenige weken zullen wij -dus voor onze ge meente van' twee kanten- stroom kunnen krijgen, waardoo-r de bedrijfszekerheid grooter wordt. BENOEMD. Jongejuffrouw) A. J. Blaauw van St. Maartensbrug, thans volontair ter Secretarie te Zijpe, is benoemd als 2e ambtenaar ter Secretarie te Schagen. MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Schagen maakt bekend!, dat de tweede zitting van den Militieraad voor de inge schrevenen voor de militie, lichting 1921, dezer ge meente zal plaats hebben ten 'Stadhuize te Alkmaar op Woensdag, 4 Augustus 1920, des voonniddags 9 uur. In de tweede zitting wordt uitspraak gedaón om trent: 16. geschiktheid voor den -dienst van hen, te vier aanzien het gevoelen- der geneeskundigen vian den Keuringsraiad niet van- gelijke strekking, was; 2o. geschiktheid! voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aange vraagd; 3o. vrijstelling van' dn hetzelfde jaar geboren1 broe ders; 4o. vrijstelling waaromtrent buiten schuld van hen wie zij. geldt, in -de eerste zitting van de militieraad! geen uitspraak kon worden gedaan; 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting van' de® militieraad -eene red-en tot -uit sluiting hek-end geworden is, voor zoover zij miet •reeds bij onherroepelijk geworden -uitspraak vrijge steld of ongeschikt bevonden zijn. De Burgemeester voornoemd, J. CÜRNELTSSIEN. MBDEMBLIK, 24 Juli 1920. Aardappelen: Groote muizen f 1.25 a 1.70, kleine muizen f0.7 5a 0.90, bonte 12^5 a 2.40, blauwe t2M a 2.40 per 50 K.G. *70 OHDEEIMAHKTBOND. Noordsoharwouda. 26 Juli. Schotsche (muizen f 6.25 a 6.90, koksianen f6 a 6.10, Duken f 5.60 a 6.10, Schoolmeesters f 5.10 a 6.S0, eigenheimers f8.20, blauwe aardappelen f 10.80, drielingen f2.40, kleine f2.40 a 2.60, zilvemep f20 a 21.50, drielingen f7.60 a 8.90, uien f3.70 a 4.20, roode kool f4.10 a 5, per 100 K.G., boswortelen f2.20 per 100 bos, bloemkool f 11.90 a 13.80, 2e soort fS a 4 per 100 stuks, negentigvoud f 6 a 6.10, gele nep f 18.10, drielingen f5, gele kool f4.40 per 100 K.G. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. BrOek op L. 26 Juli. Bloemkool le soort, f 12.10 a 19.30, idem 2s soort f4.60 a 5.20 per 100 «tuks, roode kool f4.20 a 4.70, gele kool f6.20 a 6.70 per 100 K.G., wortelen f 1.70 3.10 per 100 bos, Juliamuizen f5.50 a 6.80, Schotsche muizen f7.50 a 9, schoolmeesters f4.30 a 7.50, blauwe f 8 a 10.30, eigenheimers f 7.90, Duc f 4.80 a 5.S0, drielingen f2.80 a 3.40 per 100 K.G. Aanvoer 8280 st. bloemkool, 94900 K.G. roode kool, 2600 K.G. gele kool, 32800 K.G. aardappelen, 10830 boe wortelen. WINEEIL, 26 ïuB 1920. Appelen f 6 a 12, peren f 10 a 25, aalbessen, zwart, f 50 a 76, aalbessen, rood, f 10 a 20, kruisbessen f 10 a 20, aardbeziën f 18 a 20, elaboonen f 7 a 11 per 50 K.G. Bloemkool f 10 a 13, perziken f 10 a 13 per 100 st. WABMIEN'HIUIEEN, 24 Juli 1920. Schotsche muizen f 4.70 a 7.20, schoolmeesters f 4.50 a f 5.30, drielingen f 4.70 a 5, graafjes f 9.10, blauwe aardappelen f 10.30, Julla's f4.70 a 4.90 per 100 K.G. WAiBMENHUKïïEN, 26 Juli 1920, Schotsche muizen f5.80 a 8.20, schoolmeesters f5.10 a 5.80, negentigvoud f6.10, graafjes f8.40, eigenhei mers f 7.30, bloemkool f21.60 per 100 K.G. WAPENSTILSTAND TUSSCHEN POLEN EN RUS LAND. Te Londen 1® een draadloos bericht udt Moskou ont vangen, dat de sovjet-regeering het voorstel van een wapenstilstand met Polen heeft aanvaard. DE WAPENSTILSTANDSONDERHANDELINGEN. Uit Berlijn, 26 Juli. Volgens een hier ontvangen draadloos bericht uit Moskou, heeft de opperste Russische legerleiding in een draadlooze mededee- ling het opperste Poolsche legerbestuur uitgenoodigd j den 30sten Juli 's ochtends om -acht uur op den i straatweg BaranowitsjiBreist Litowsk, onder dek king van de wiitte vlag, -onderhandelaars te zenden om- over den wapenstilstand te beraadslagen. POLEN EN B OLS J E WEKEN. De boilsjewiki hebben aan het P-oolsche fronlt nleu- we vorderingen gemjaokt, IZij hebben Baranowiitsje bezet en de Po-len over -de rivier -de Tsara geworpen. Ten -Zuidoosten van Doehno -zijn zij de Zbrucz, de vroegere grensrivier tusschen Rusland en de Dó- nau-monarchie, overgetrokken' en daarmee het ge- i bied van Oost-Galicië binnengerukt. De eerste groote s-tad die 'idiaardoor bedreigd wordt, is Tarnopo-1. TRANSPORT VOOR POLEN? Uit Marburg, 26 Juli. Naarde ,;Hessische Landeszei- tung" meldt, is gisteren een uit Giessen komende Pool- sche transporttrein in Marburg aangekomen. In den trein i bevonden zich eenige buitenlandsche officieren met vfou- wen en kinderen, alsmede eenige waggons met gewerén en munitie. Op het station van Marburg was bij het vernemen van de aankomst van den trein een groote menigte sa mengestroomd, die tegen het transport protesteerde. Eeni- ge waggons Werden opengebroken en de zich daarin bevin dende geweren er uit gehaald en kapot geslagen. De trein zal tot nader bericht der riiksregeering in een station in de nabijheid van Marburg blijven staan Officieele berichten bevestigen, dat een oogenschijn- lyk met oorlogsmateriaal voor Polen bestemde trein, uit Koblenz komend, in Marburg is aangehouden. Het betreft klaarblijkelijk een z.g. Polentrein, d.w.z. één van de 155 treinen, welke volgens de Duitsch-Poolsche overeenkomst - van 220ctober 1919 ten deele met militaire goederen, ten j deele met goederen voor de burgerlijke bevolking door Duitschland worden jgeleid. De spoorwegdirecties hadden reeds vóór het gebeurde telegrafisch bericht gekregen dergelijke treinen met méér 1 te aanvaarden, doen het schijnt, dat zich deze trein bij ontvangst der verordening reeds op Duitsch gebied bevond. Wanneer nadere officieele berichten over den inhoud van den trein en over het gebeurde zijn inge komen, zulllen verdere vetfcrdeningen worden uitge vaardigd. DE KOLEN OVEREENKOMST VAN SPA. Bochum, 24 Juli. In een heden hier gehouden confe rentie van mijnwerkers uit het Ruhrgebied bracht de afgevaardigde Hue verslag uit over Spa. De regeering was gedwongen geweest, de kolenovereenkomst te onder teekenen om het Rijk niet te laten verminken. In een met algemeene stemmen aangenomen resolutie werd gé- protesteerd tegen een bezetting van het Ruhrgebied én verklaard, dat de mijnwerkers zich daartegen te weer zullen stellen. De mijnwerkers zijn vrijwillig bereid, de kolenproductie met 80 pCt. op te voeren, om de door de Entente geeischte kolenhoeveelh^eid, en bovéndién dé voor Duitschland noodige kolen benevens de ingevolge de gesloten overeenkomsten te leveren hoevéélhédèn kolèn j aan Nederland, Zwitserland en Scandinavië te kunnen leveren. De voorwaarde daarvoor is echter een betere voeding der mjijnwerkers. Tenslotte werd onverwijlde socialisatie verlangd. Voorts werd nog een voorstel aangenomen om voor die landen, waar 'separatisme wordt nagestreefd, den kolentoevoer stop te zetten. POSTZEGELNOODL In Dui-tschlamd beerscbit thans een postzegelnood. De hoofdoorzaak is hel verhoogde post'tarief in het binnenlan-dsche Duiitsche verkeer; ook ei-scht hett door den stand der Duitsch e valuta duurder gewor den buitenlandsche postverk-eer -een zoo geweldig verbruik aan postzegels, Itlat de aanmaak diaar- mede geen gelijk-en tred kan boude®. Ook worden postzegels -thans veel gebruikt in plaats van pas munt. H-et hoofddoel van d-e post is thans om meer postzegels te -drukken. Hiertoe kan de vervanging van de -tweekleurige postzegels in -eenkleurige mee werken, terwijl men voorts de zegels van de lage waarden in kleiner formaat wil laten drukken, waardoor het getal der gelijktijdig (te drukken ze gels aanzienlijk verhoogd wordit. VOOR DEN OOGSTI De overvloedige Fronsche oogst dreigt te niét te gaan, omdat er geen handen1 genoeg zijn om- hem binnen te halen. Senator Cauvin heeft tot de pers een dringende oproep gericht, waarin hij verklaart," dat iedereen: mannen-, vrouwen, kinderen en grijsaards te hulp moeten komen. Voor de kinderen, die thans vacan- tie hebben, zou het bovendien een heilzame lucbt- kuur zijn. De staat moet, volgens den- senator, maar enkele' werken, -die -niet zoo'n haast hebben, laten rusten, opdat de -daarmede belaste werkkrachten beschikbaar komen voor den oogist! Indien geen hul-p van -alle kanten en iedereen komt, zullen de volle aren op het land verrotte®, BRAND TE VENETIë. Uit Venetië, 25 Juli. Eir is vannacht brandi uitge broken dn het tuighuis, die aangewakkerd door een lichten wind, zich ove-r een groot gebied uitstrekte. Tal van gezinnen verlietéen hun1 buizen, hun- kost- j baarste bezittingen imeenemeiidi Daar de brand heit museum- bedreigde, werd1 het ontruitn-d. In! het -tuig huis geraakten! dicht ontvlambare stoff-en met zware ontploffingen in' brand. 'Tiail van lo-odsen zijn inge stort Soldaten, matrozen' en de brandweer wisten j ten slotte den' (brand meester te worden. De schade bedraagt verscheidene md-llloenen. OPSTOOTJES IN BEZET DUITSCHLAND; Uit Parijs, 25 Juli. Bij- he-toogingen tegen de duurte van het leven- te Ttrier zijn' tal van winkels geplun derd. D'e politie maakte gebruik van de wapen-en. N-egen agentenen zes beto-o-gers zijn gewond, dertig burgers gevangen genomen. De Fransche troepen moesten tusschenbeide (ko men om de orde te herstellen. ENTENTETROEPEN DOOR DUITSCHLAND. In de Saksische Kamer is gisteren gesproken over de geheimzinnige transporten van vreemde troepen over Leipzig en Dresden. In dit verband deelen de bladen nog de volg9nde bijzonderheden mede: Donderdagnamiddag omstreeks 2 uur ontving de Sak sische minister Held een deputatie van Saksische süoor- wegwerklieden, die hem mededeelden, jdat twéé trèinén met 'Tsjecho-Slowaksche krijgsgevangenen het station te Dresden-Friedrichstadt waren gepasseerd. Bovendien wa ren er nog twee treinen aangekondigd. De spoorwegwerk lieden verklaarden den minister deze twee treinen mét meer te zullen begeleiden, daar zij vermoedden, dat slechts een gedeelte van de soldaten, die in de eérsté twee treinen zaten, Tsjecho-Slowakken waren. In elk geval waren het geen krijgsgevangenen, want de soldaten wa ren volledig uitgerust.... Zij droegen echter geen wapens. Toen enkele maanden geleden Tsjecho-Slowaksche knjgs- gevangenen uit Siberië over Dresden naar hun vaderland terugkeerden waren zij in lompen gehuld. De arbeiders deelden verder mede, dat verschillende wagens van de doorgaande treinen geplombeerd waren. Zij vermoedden dat deze wagens wapens en munitie vervoerden. erder waren ze van meening, dat een aantal vervoerde soldaten l Engelschen waren. De Saksische regeering kon de beide f treinen niet meer bereiken, daar die mtusschen net station Bodenbach reeds hadden bereikt, waar zij door president Masaryk ontvangen werden. Eigenaardig is ver ader, dat de twee aangekondigde treinen met meer te

Schager Courant | 1920 | | pagina 2