Alpitü NitlïS- MmtEDÜC- Lllilllltlll Donderdag 5 Augustus 1920. 63ste ,*Io 6664. UITGCVCBS: TRAPMAN CO.. SCflAGËN. Polder HeerHugowaard. FEUILLETON. DE DEGENSTOK. SOHAG Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag:, en Zaterdag. Bij inzending tot 's m;8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het 'eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Op Dinsdag den 3 Augustus 1920 nam. 2 uur, ver gaderden Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den Polder Heerhugowaard, in het Polderhuis bij den Ruigendijk aldaar. Aanwezig waren de heeren W. van Slooten, Dijkgraaf, /voorzitter, P. Schilder, Jz., secretaris. J. Kamp, pen ningmeester; voorts K. Blom, Jn. Schilder, W. Ap pelman, K. Kruier, K. van Langen en K. van Stralen, Heemraden, Jb. v. d. Oord, C Poland, P. Groen Pz., F. Liefhebber, P. Wonder Pi, J. Oudeman, G. v. Lan gen, P. Kieft, Arie de Boer, K. Konijn en D. Schil der, Hoofdingelanden. Afwezig de heer Jb. Wijnkar, Hoofdingeland, met kennisgeving van verhindering. De dijkgraaf als voorzitter opent de vergadering met welkom en licht toe, dat dit een buitengewone spoed- eischcndo vergadering is, hoofdzakelijk belegd om het verzoek dat van den Bond van Bietenverbouwers is in gekomen; terwijl er belangrijke punten op de agenda staan. Voorzitter hoopt, dat de te voeren besprekingen in het belang des Polders zullen zijn. Hiermede is de vergadering geopend en leest de secretaris de uitgebreide notulen voor, die worden goed gekeurd. Voorzitter deelt mede, dat bij de Roskambrug ten aanzien van de kluft aldaar verbetering is aangebracht, op andere manier echter dan men het zich aanvanke lijk had gedacht Verbetering van loqpstraatje bij R.K. Kerk is voorloopig, mede om de duurte der steenön, aluit bouw van brug in Hasaelaarsweg is goedge keurd ingekomen. De brug is nu reeds gereed en in gebruik genomen. De heer Oudeman geeft nog in overweging wat op hooging van de kluft bij de Roskambrug. Voorzitffer zegt, dat daar al verbetering is bereikt, maar er zal aandacht aan worden geschonken. Goedgekeurd ingekomen het besluit tot verhooging salaris penningmeester. Ingekomen is aanvrage van de heeren Kostelijk en Smit om voor zelfbemaling een molentje te mogen plaatsen en zes waterkeeringen, in eigen land. Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur het heeft be handeld en dit meende, dat het met de Hoofdingelanden in bespreking moest komen. Het Dag. Bestuur meent, dat het verzoek wel voor inwilliging vatbaar is, onder conditie echter dat verzoekers zullen mogen malen als er geen pellbelemmeringen zijn en onze machine geen defect heeft, dus dat het zoo moet zijn, dat als zij malen, ook wij moeten kunnen malen. Dc neer Poland vindt, zij hebben hun zomerpeil aan te geven en er moet voor gezorgd worden, aat Imet hunne bemaling de Polder aan zijn waterberging niet kwijt raakt De heer J. Schilder is van oordeel, we kunnen het wel toestaan, mits Oostertocht (waarin verzoekers lan derijen liggen) niet meer dan 10 c.M. water boven zo-1 merpeil heeft. De heer Poland acht dat nog geen zekerheid. De be maling pp hun land kan zwaarder zijn dan die van den Polder en dan zouden zij zonder water kunnen zijn en Oostertocht zou te veel water hebben. De heer L 'Schilder wijst nog eens op de te maken bepaling, dal zij niet mogen malen als Oostertocht meer dan 10 c.M. boven t zomerpeil heeft. Voorzitter; Als wij met onze bemaling voor peil staan of ongemak aan de machines hebben, mogen zij niet malen. Maar overigens moeten we niet te veel bepa lingen maken. Do heer Wonder zou het bijv. voorloopig op proef willen toestaan, nog niet gepaald toezegging doen, hoe wel spreker er nu niet bepaald bezwaar in ziet Voorzitter licht nog toe, dat het enkel om 't uit malen gaat en vindt het goed, dat zij mogen malen als wii ook in de gelegenheid zijn tot malen. Als we overtollig water hebben, kan het gemaal in beweging Detective-roman naar het ZweedscL van 8. A. DTJX - Bewerkt door W, J. A. RlGOJNlALiDUiS Jr. 16. „Zoo," zeide hij kortaf. „Hebt u dien merkwaardi- gen brief ook bij u?" „Neen, maar wel een afschrift" „Zou ik dat misschien ook even mogen inzien?" Blij, dat ik hem op die manier vasthouden kon, wilde ik hem juist het afschrift laten zien, toen Leo Carring's stem mij daarvan terughield. Wij waren zoo m ons gesprek verdiept, dat wij hem niet hadden zien flankomen. „Goeden dag, mijnheer Bircherdt," zeide hij, terwijl QiJ stijf zijn hoed afnam. „Nu wy elkaar toch ontmoeten, ®ag ik u zeker wel mondeling de ontvangst van uw brief bevestigen." De bankier kreeg een kleur. Ik merkte, dat hij het uefat alleen met Leo geweest zou zijn, maar ging toch Qiet weg. „Ik hoop, dat u met mijn wenschen rekening zult houden," zeide hij. ,,Voor zoover dat in mijn vermogen is, heel graag. Dat wil zeggen, wanneer uw motieven zoodanig zijn, dat ik ze aanvaarden kan.," «Ik heb motieven, ernstige motieven." »En die u mij waarschijnlijk liever niet mededeelt?" «Zijn mijn wenschen dan niet voldoende voor u?" «Neen, in dit geval niet 'Ik heb niet alleen met u rekening te houden." Veet wat het resultaat zal zijn, wanneer u het biet doet." Leo lachte zijn eigenaardig, zoo moeilijk te begrij pen lachje. „De wereld is zoo klein, mijnheer Bircherdt", zeide i j"en verkeersmiddelen zijn snel. Een reis heeft den tegenwoordigen tijd zoo weinig nut vooral wanneer de persoon in quaestie zich niet verborgen nouden wil. Ik reis trouwens graag, en zooals u weet, doe ik onder bepaalde omstandigheden graag aan het *eratoppertje spelen mede." "Moet dat beteekenen, dat uweigert op mijn ver- in te gaan?" ,»U vraagt het zoo kategoriseh. Neen, mijnheer Bir- cnerdt ik weiger niets op dit oogenblik. Voorloo pig ral ik met uw wensch rekening houden." worden gezet. Een zeker peil bepalen zou lastig zijn en is het beter ten opzichte van het peil althans, het onbeperkt toe te staan. Komt er wat voor dat tot bij zondere toestanden aanleiding kan geven, dan moeten we nadere bepalingen kunnen stellen, terwijl ze niet zullen mogen malen, als wij voor peil staan of defect hebben. Met algemeen© instemming wordt zonder hoofdei, stemming aldus het verzoek ingewilligd. Volgt verzoek van ingelanden van den Polder tot het maken eener brug in den Laanweg en verbetering van een tweetal brugjes „de Pijpjes" genaamd, gelegen daar waar Middenweg en Laanweg met elkaar in ver binding komen. Het verzoek ls door 73 landeigenaren geteekend en wordt mede verzocht, dat de in het ver zoek bedoelde slooten aan keur eon verordening zullen voldoen, zooals al in het groote vaarwaterplan was opgenomen. voorzitter zegt, dat Dijkgraaf en Heemraden het heb ben besproken en zij adviseeren om op het verzoek in te gaan. Maar een leemte, is er ten aanzien van in hoeverre het noodzakelijk is, wat aan de Pijpjes te doen. De kwestie is, wat er is te verbeteren aan de Pijpjes., of ze alleen verhoogd moeten worden of ook verbreed. Ze hebben nu een doorvaartwijdte van 2 M. Als dat nu eens 2Vs M. moest worden, dan zou je vrijwel voor de kosten een nieuwe brug ook kun nen hebben. De nieuwe brug in den Middenweg heeft f 5764 gekost. Zeg van f 5o00. Ala je aan de twee Pij pies elk ook zooveel spanaeeren moet, zou je 10 a 11 duizend gulden kwijt zijn. Is het echter alleen het ophalen van den weg en dien even hooger maken dan zijn we met de Pijpjes misschien met f 3Ö00 al klaar. De heer P. Groen meent, dat een kant van de Pijpjes zal kunnen blijven zitten. Voorzitter meent, dat het met het verkrijgen van de benoodigde goedkeuring te Haarlem voor het een en ander nog lang niet mee zal vallen. De heer Wonder: Het groote vaarwaterplan hebben wh laten varen, maar nu zal het nog meer gaan kosten. Voorz.Dat had de Vergadering toch zelve besloten. De brug in den Laanweg wordt bedoeld bij de spoor brug te maken. De heer Wonder vraagt, of de bestaande brug bij 't spoor niet goed gemaakt kan worden. De heer Groen; Dan zou er zoon stuk omgevaren moeten worden. De heer Wonder is niet 'tegen een andere brug als dat werkelijknoodig is. Maar anders zou spr. geen nieuwe brug wenschen. Wat het moeten omvaren be treft, daarvan kunnen we niet ieder vrij maken. Voorzitter: Als er een nieuwe moet zijn en die werd van hout, zooals die in den Hasselaarsweg, die is goedkoop, maar de baas had er zelf hout voor De- schikbaar, dat scheelde ook. Het is de vraag eigenlijk of er genoeg gebruik van gemaakt zal moeten worden om een nieuwe brug te maken. De heer WonderOm een klein stukje omvaren moeten wij geen nieuwe brug gaan maken.' Voorzitter vindt, als het niet noodzakelijk blijkt, dan eerst wei overwegen voor we een nieuwe brug ma ken. Maar blijkt het werkelijk noodig dan de nieu we brug daarstellen. Als enkelen wat moeten omvarer^ dat blijft altijd wel zoo. Zouden we het nu aanhouden en eerst den toestand goed bekijken? De heer Wonder: Als het werkelijk noodig gevonden wordt de brug te maken, is het mij goed. Maar de uit gave moet noodig zijn. Voorzitter meende, dat de bestaande brug alleen tot de laadplaats aan' 't station leidde, maar nu het blijkt, dat men den anderen kant ook 'om kan, moest eerst maar nader onderzoek gedaan worden. Het Dag. Bestuur meende te moeten voorstellen, er in zooverre op in te gaan, dat we de bruo in den Laanweg bouwen en zoo noodig tot verbreeding van de Pijpjes overgaan. .De heer Oudemans: -Als we het niet doen, is het om geld uit te sparen, maar dat is anders niet de gewenschte weg. De heer v. Stralen zou het graag eerst willen bekij- „Daarmede ben ik niet tevreden." „Het spijt mij, maar ik kan u geen ande?/ antwoord geven." „Dan zal ik handelen." „Ik waarschuw u niets overhaast te doen; het zou makkelijk een ander resultaat kunnen hebben dan u verwacht. Denk nog eens goed na over wat ik eezega hebmen kan 'niet zoo makkelijk in het gewoel ver dwenen. Bovendien... weet u beslist, dat uw broeder dood is?" Ik meende te zien, dat de bankier bij die vraag samenkromp. „Daar valt niet aan te twijfelen," zeide hij. „Al mijn nasporingen zijn zonder gevolg gebleven." „Hum. Ik heb redenen om aan te nemen, dat hij leeft. Mag ik een poging wagen hem te vinden?" „U zoudt mij daarmede een grooten dienst bewijzen," zeide Bircherdt met een warmte, die een schrille tegen stelling vormde met de koude, waarmede hij tot oogenblik gesproken had. J?Ik zal mijn best doen{" zeide Leo, die'zich dan tot m|j wendde, alsof h(j mij nu pas zag. „Neem me niet kwalijk, beste vriend, dat ik me zoo opdring. Mis schien heb ik een belangrijk gesprek gestoord/' „Ja. ik wou juist mijnheer Bircherdt mijn afschrift van het fragment van den brief laten zien, je weet wel „Dat stukje brief dat je gevonden hebt, bedoel je? Maar dat heb je immers aan mij geleend, en ik heb het tot mijn spijt niet bij mij." Met die laatste woorden wendde hij zich weer tot den bankier. Bi deed alsof ik mij het feit nu pas herinnerde, hoewel ik heel goed wist, dat ik 'mijn eigen afschrift in mijn portefeuille had. „De verminkte regels zijn trouwens heelemaai onbegrijpelijk," ging Leo voort, „en de brief heeft niet de minste waarde. De bankier keek eenigszins verbaasd. Onmiddellijk daarna nam hij afscheid en liep verder. Zoodra wij alleen waren, drukte Leo mij hartelijk de hand. „Beste jongen," zeide hij, „je hebt mij een grooteren dienst bewezen dan je vermoedt" „Hoe zoo?" „Ga mee, dan zal ik het Je vertellen." En op onze wandeling naar huis vertelde Leo mij, dat hij een paar dagen tevoren een brief van bankier Bircherdt ge kregen had, waarin deze hem verbood achter zijn rug om samenkomsten met zijn dochter te hebben. Hij vermoedde om bepaalde redenen, dat Leo en Dagmar het plan hadden hun levenslot te vereenigen. ken en als Hoofdingelanden ons nu volmacht geven, dan zouden wij het kunnen uitvoeren. Voorz.Als het noodig is dan besluiten tot een nieuwe brug in den Laanweg. En dan enkel aanhou den de Pijpjes. De heer C. van LangeEen brug tegenover de spoor brug is het gemakkelijkst, 't Is enkel de kwestie van geld. t De heer Poland vindt dat adressanten er wel veel belanfe bij hebben, daar rij de kosten 'op zich nemen voor 't maken van een overhaal. Aan anderen in onzen Polder zijn dergelijke verzoeken ook toegestaan en bruggen gemaakt, waaraan deze verzoekers ook be talen en vind ik, dit moeten we niet afwijzen ten de brug toestaan. De heer Oudeman kan zich best met spreker ver eenigen. De heer Wonder vindt het werk als het noodig ia, goed en zou uitvoering aan 't Dag. Bestuur willen toe vertrouwen. Als we de brug in Laanweg maken, laten we dan de Pijpjes ook maar goed In orde maken, daarmee hebben nog meer landeigenaren noodig. Algemeen wordt nu goedgevonden, dat in Laanweg «en nieuwe brug worat gemaakt en dat de Pijpjes naar bevinding verbeterd zullen worden, waartoe nu Dijkgraaf en Heemraden worden gemachtigd. Aan de ordja is verzoek van oen Bond yan Bieten- verbouwers, om de bruggen over de ringsloot des Pol ders bij den Huigendijk te Oterleek en te Rustenburg te willen verbeteren om die voor groote scheepvaart geschikt te maken. In het verzoek worden de kosten op f 91000 aangegeven. Daarvan wil onder conditiën de Centrale Suiker Mij. te 's Hage f 70.000 dragen, de Bond van Bietenbouwers f 15000 en de overige f 6000 wordt nu van den Polder gevraagd. Voorzitter zegt, over die zaak is al meer gesproken. De Centrale Suiker Mij. heeft er veel belang bij en wil meewerken. Door de verbetering van Rustenburg'» sluis kunnen daar nu grootere vaartuigen door en zijn de in het adres genoemde bruggen en ook die te Hens broek te smal, aüe.maal zijn ze ongeveer 3.70 a 3.75 M. Die groote vaartuigen zijn meer aan 4 M. breed. De Bond van Bietenbouwera in overleg met de Suiker Mij. hebben plannen laten opmaken door Ingenieurs Dwars en Verheij uit Amersfoort. De Suiker Mij. stelt als ei'ch: klaar >iir met October, als de bietencampagne begint. Een paar aannemers willen wel er op ingaan. De f 6000 die van den Polder nu worden gevraagd, daarin zal mogelijk nog door Goestmer Ambacht Wor den bijgedragen. Dat en wat 't minder dan f 91000 mocht kosten zou dan in mindering op de gevraagde f 6000 komen. De heer Wonder: Het idee was ook andere Polders bijdrage er in te vragen. Niet wij alleen voor de f 6000 staan, dat moeten wij als Polderbestuur vind ik, niet doen. Voorzitter geeft eenige uitlegging van wat er aan de bruggen gebeuren moet, die wel 7ya M. minstens door vaart moeten krijgen, waaraan de hoogere autoriteiten zich houden. Ze moeten aan een kant teruggehaald, nieuw dek, enz. en dan is 't in orde. De sluis te Rustenburg is 6 M. breed, maar de autoriteiten bleven toch eerst bij hun eisch voor de bruggen, totdat het dan later 6 a 6Vi M. zou worden. De bietenbouwers willen, dat de Polder het uitvoert. Het moet begin October klaar. Als wij nog besluiten' van vergadering van verschillende corporatiën voor bij dragen in de f 6000 moeten afwachten, kan het niet October niet klaar. Daarom willen de bieteiibouwera dat wij, die ook nogal belanghebbenden zijn, ons nu uit spreken. De scheepvaart moet tijdens het werk blij ven doorgaan. De heer T. Kostelijk, secretaris Bietenverbouwersbond, ter vergadering aanwezig, licht de zaak nog wat toe,' waaruit blijkt, dat als 23 Sept het niet zoover is ge vorderd, dat net 1 Oct klaar kan, dan zonder vergoe ding aan aandammen, enz. zullen worden verwijderd, maar Polder en Suiker Mij. treft dan geen schade. Zoo dra toezegging van den polder er is, zullen aannemers Maar daarvan zou, zoolang hij leefde, niets komen. Mocht Leo geen rekening houden met zijn wensch, dan zou hij zich genoodzaakt zien zijn dochter naar het buitenland te sturen om haar tegen Leo's vervolgingen te beschermen. Vanochtend vroeg nu had Leo van Dagmar Bir cherdt een verzoek om een onderhoud gekregen. Hii had haar in het park gesproken en Tyra Jeffert had op zich genomen ervoor te zorgen, dat zij niet door ongcwenschte personen gestoord zouden worden. Op de een of andere onbegrijpelijke manier moest de bankier intusschen op de noogte zijn gebracht van hun ontmoetinc. En slechts door mijn iDgrijpen was hun een pijnlijke verrassing bespaard. Bij het vertellen van dit alles zag hij er gedrukt uit. Het gesprek met Dagmar Bircherdt W9S blijkbaar niet zoo heel opgewekt geweest. „En wat zeide zij?" vroeg ik. „Voegt zij zich naar den wil van haar vader?" „Dat is juist het onbegrijpelijke. Zij houdt even veel van mij als ik van haar en heeft mij verzekaPO, aat zij liever sterven wil dan van mij afzien. En een uur geleden verklaart zij, dat alles tusschen ons uit moet zijn. Een reden daarvoor kon rij mij echter niet geven." „Daar steekt iets achter,'" viel ik hem in de rede. „Natuurlijk. Maar ik rat/gauw achter dat geheim komen, dat zweer ik." „Kan je niets uit haar krijgen?" „Iets, George, en dat zal ik je vertellen. In dit geval zal jo alles vernemen, want het zou mogelijk kunnen zijn, dat Je mo bij mijn werk In deze geheimzinnige aangelegenheden, die steeds gecompliceerder schijnen te wórden, een handje moet helpen. En mocht ik eenmaal met in staat zün Dagmar Bircherdt helpend en beschermend ter zijde te staan, dan moet jij me beloven mijn plaats in te nemen." Ik beloofde het en Leo scheen gerustgesteld. „Uit haar woorden maakte .ik op, dat de wil van haar vader tusschen ons staat en dat hij een anderen man voor haar uitgekozen, heeft Een man, dien zij uit het diepst van haar ziel verafschwt En dat die man Frans Bonnel is, staat voor mij zoo vast als een paal boven water. Maar de wil van den bankier kan niet voldoende zijn om een vrouw met een zelfstandig en edel-karakter als Dagmar Bircherdt te buigen. Hij moet nog andere pijlen op zijn boog hebben dan vader lijke macht om haar tot gehoorzaamheid te dwingen. En dat hij op zqn beurt tot een dergeiyken stap gedwongen wordt, staat vast voor iedereen, die weet hoeveel hij van zijn dochter houdt" ,Die vervloekte Bonnel ranet een fetalen invloed teekenen en met de gestelde voorwaarden geuoegén Voorzitter zegt, dat het doel is, onderhands uit besteden. Een paar vertrouwde personen zijn gevraagd, De opgaven zijn hoog, ook voor de risico, t Is in hun belang als de boel niet moet worden opgeruimd, waarvoor ook een post is gerekend. De heer Wonder vindt, ook andere belanghebbende polders in onze omgeving moesten bijdragen en niet wij alleen. Wij moesten niet maar moeten afwachten wat we in mindering van Geestmerembecht en ande ren zullen krijgen. Dé heer Poland wil publieke aanbesteding. Voorzitter vreest, dat net dan niet op tijd meer Uaar kan. De heer Poland meent, dat dat evengoed nog kan en dat het dan wel beneden de genoemde JV1000 blijft als 'het publiek gaat De heer v. d. Oord vindt, dat de polder belang genoeg heeft om de gevraagde f 6000 toe te staan. Voorz. zegt, de bruggen Huigendijk en Rustenburg zullen f 74450 kosten, die te Oterleek f 10.000, met wat verdere kosten voor plannen maken, uitvoering, op zicht, enz. wordt het f 91000. Als we publiek aanbe steden zal het nog meer worden, dank ik. De heer J. Schilder vindt, evenals Wonder, als wij bijdragen, dan andere polders ook. De neer Kostelijk geen nog eenige toelichtingen, waar na de heer Wonder zegt, (tót de Bond van Bietenver bouwers ook bij andere Polders om bijdrage had kun nen aankloppen. Voorzitter vindt het namens den polder uitvoeren van het werk geen bezwaar. De heer Ouaemans; Al zou het werk niet op tijd klaar zijn, dan heeft de polder nóg geen risico. Voorzitter; En er kan contract gemaakt worden. De aannemers moeten een paar "borgen hebban voor de uitvoering. Maar 't is een moeilijxe zaak om aan een eind te komen. De heer J. Schilder is niet tegen f 6000 bijdragen als Geestmerambacht ook zooveel en Schermer ook 16000 bijdroeg. De Hensbroeker brug is hier nog buiten. De heer Wonder vindt het een groot bezwaar voor den Polder om er nu zoo maar in te springen. De heer Poland houdt zich overtuigd dat bij publieke aanbesteding het goedkooper zal rijn dan f 91000. Voorzitter: We nebben nu opgave van een paar aan nemers, maar die staan maar enkele dagen voor het opgegeven bedrag in. We zouden nu kunnen stemmen er over of wij f 6000 bijdragen in de f 91000, kosten voor het werk aan de bruggen. Met 15 stemmen vopr en 3 tegen wordt daartoe be sloten. TegenWonder, Kieft en D. Schilder. Voorzitter: Nu rest ons nog te beslissen, of we publiek zullen aanbesteden en misschien aan andere polders bijdrage verzoeken. De heer Poland wil publiek aanbesteden, waar de heeren J. Schilder en W. Appelman wel voor zijn. De heer Oudemans: We jonnen er misschien wat mee uit, maar 't is wat gevaarlijk. De heer Poland meent, dat het minder kan, vindt de heer v. d. Oord. De heer Poland zegt, in een uur dat niet bepaald te kunnen zeggen, wel als hij het een paar dagen thuis gehad had. De heer v. d. Oord vindt, dat het dèn nu. ook moeilijk is, oordeel uit te spreken. De heer Poland geeft nu eenige berekening aan. Bij stemming over voorstel-Poland publieke aanbe steding wordt ait mat 7 voor en 11 tegen verworpen. Voor; A. de Boer, D. Schilder, C Poland, P. Groen, Blom, J. Schilder en Appelman. Voorzitter zegt: Dus zal 't onderhandsche aanbeste ding zijn. De heer T. Kostelijk spreekt zijne dankbaarheid uit voor uitslag stemming. Want als voorstel-Poland ware aangenomen, waren de f 70.000 der Suiker Mjj. verloren geweest. De heer Poland bestrijdt dit en zegt, niet roekeloos op den bankier hebben." „Duimschroeven, vriendlief, echte duimschroeven, die hij zooveel als hij wil aandraaien kan. Bircherdt is eenvoudig in de macht van dien man. Hier zit de knoop, die we moeten ontwarren." Ik knikte. „Heb ie soms al plannen?" vroeg ik. ;;Op het oogenblik niet. Maar ik 'zal niet werkeloos blijven. Over een paar dagen geeft Jeffert een groot feest, om zijn verbouwde zomervilla in te wijden. Jij en ik worden allebei geinviteerd de uitnoodigmgs- kaarten liggen al bij ons thuis. En vóór dien aag hoop ik al wat nader bij mijn doel te zullen zijn In ieder geval zal ik bij den juwelier een slag slaan, die menigeen verbazen zal." Vergeefs trachtte ik meer over zijn plannen te •weten te komen. „Ik heb je hulp op het feest noodig vóór dien tijd zal ik je wel het een en ander vertellen.' zeide hij. „Het is het veiligst, wanneer je nu non niets weet. Zonaer dat je het 'zelf wilt, zou je zoo makkelijk iets belangrijks kunnen verraden. Hoe weinig scheelde het aaarnet of Je hadt den bankier het afschrift van den brief laten zien." „En wat had dat gehinderd?" „Dat had misschien alles voor goed in den war ge stuurd," zeide Leo kortaf. „Vergeet niet, dat ie zoo weinig mogelijk over die dingen-praten moet. Je hebt toch aan niemand iets verteld wat niet in de couranten staat?" „Tyra Jeffert heeft mijn volkomen vertrouwen," aei- de ik. „Maar op haar kan ik mij verlaten." „Heb je haar ook dien nachtelijken overval en het gevecht met den verkleeden chauffeur verteld?" „Ja, natuurlijk." „Dat is Jammer genoeg. Niemand dan wij tweeën en de schurk natuurlijk mag daar iets van weten. En daar niets daarvan in verband met de Hepson-affaire bekend geworden is, zal hij niet zoo erg op zijn hoede rijn, in de overtuiging, dat zelfs jij geen verband tus schen den moord en die zaak aanneemt Telephoneer echter voor alle zekerheid aan Tyra Jeffert en vraag haar geen woord over de raak te spreken, in ieder geval niet voordat het feest voorbij is. Daar ral ik een staatsgreep uitvoeren, die alle verdere zwijgen, naar ik hoop, overbodig maken aal.'- „Een staatsgreep?" „Ja. En zijn mijn veronderstellingen Juist en de spo re^ die Ik volg, goed, dan ral die staatsgreep mij nadar tot het doel brengen." Woed* vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1