Raad St. Pancras. Raad Noordsctiarwoude. ooop- Woensdag 11 Augustus 1920. 63sle Jaargang. No. 6667. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 10 Augustus 1920, 's namiddags 2 uur. Voorzitter-Secretaris de heer J. Kroonenburg, Burgemeester. Alle heeren zijn aanwezig. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn verslag van het Prov. Electr. Bedrijf en van den toestand in de prov. Noord- Holland, welke zullen circuleeren. Van den heer N. Timmerman was een schrijven ingekomen naar aanleiding van enkele opmerkingen der laatste ver gadering in het openbaar gedaan. Dit betreft een uitlatmg in verband met smokkelhandel, welke door den heer Timmerman zou zijn gedaan. Een vraag b.v.: wat heb je in den smokkelhandel, «verdiend? was geen bespreking vooreen openbare "verg. volgens aTlressant had deze kwestie niet in het^opeubaar besproken behooren te worden. Voorzitter: Dat deze zaak een openbaar karakter kreeg, daarvan is T. zelf .de oorzaak.*Hij zelfheeft er door uitlatingen in het openbaar aanleiding toe gegeven dat de heer Slijker dit punt in het open baar ter sprake bracht. Ik stel voor om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Ter tafel komt een voorstel van B. en W.,-om de verordening op de distributie in te trekken. Het distributiebedrijf, zegt voorzitter, loopt ten einde, waarmee we ons allen verheugen. Het was een bijhangsel, welke bij een administratie niet past, doch een gevolg is van de tijdsomstandig heden. De verordening, vastgesteld in de vergaderingen van 12 Dec. 1916 en 15 Jan. 1917, wordt hierna met 'ingang van 15 Augustus ingetrokken. Voorzitter deelt mede dat hem meermalen klach ten hebben bereikt dat de kerkelaan zoo donker is. B. en \V. stellen voor om een lantaarn te plaat sen aan het begin der laan. De plaatsing is voor het Electriciteitsbedi ijf en de gemeente betaalt er f 10.— per jaar voor. De heer Kloosterboer is er niet tegen doch acht - het niet minder noodig in de laan van Jb. Tol, deze is zooveel langer en niet minder donker. Voorzitter: Aan elk einde van die laan staat een lantaarn. Ik acht het daar niet zoo noodig. De heer Kloosterboer: Het is de langste laan. Voorzitter: Bij de kerkelaan staat maar 1 lantaarn. In verband hiermede komen ook andere lanen, ter sprake, o.a. de laan bij Gootjes en de Steenen laan. In verband met een-en ander wordt besloten het voorstel aan te houden om een nader onder zoek in te stellen. Het verslag van de lichtbedrijven wordt goed gekeurd. Aangeboden wordt hieina de gemeenterekening over 1919, welke aangeeft een voordeelig saldo van f 1318.3!. De rekening begon met een nadeeiig saldo van f2531.17, zoodat er, zegt voorzitter, in 1919 goed. geboerd is. Ook is nog niet ontvangen de rijksbijdrage voor het lierhalingsonderwijs, welke c.a. f 570 zal zijn. De rekening wordt in handen gesteld van de heeren Van Kampen, Slijker en Schuit. In behandeling komt de gemeentebegrooting voor 1920. welke aangeeft een ontvangst en uitgaaf van f 24460.66'/2 met een totaal H.O. van f 6500.—. Bij de behandeling stelt de heer Gootjes voor, om den post presentiegelden raadsleden, zijnde f 100.geheel te schrappen of op f250.— te bren gen. Als vergoeding is f 100.niets. Dit voorstel is een gevolg van vroeger gedane besprekingen. Gerekend wordt op een presentiegeld van f2.50 per vergadering. De heer Van Kampen kan zich er zeer goed mede vereenigen. Als er arbeiders in den Raad zalen, zou f2.50 nog laag zijn. Voorzitter deelt mee, dat B. en W. meenen het bedrag te moeten laten zoo het was. Hefvoorstel van B. en W. krijgt 4 stemmen het voorstel Gootjes 3 stemmen. (Gootjes, v. Kampen en Slijker.) Het salaris voor 2e en 3e ambtenaar van den burgerlijken stand is evenals andere jaren begroot op f 10.— en f 5.—. De heer van Kampen wil het eerste op f 5.— brengen en het 2e laten vervallen. Als" B. en W. f 100.— voor de raadsleden genoeg achten is ook dit genoeg. Er wordt weinig werk voor gedaan. De heer Duif vindt het de moeite niet er op te antwoorden, dus als de heer v. Kampen meent er een voorstel van te moeten maken, kan hij dat doen: Voorzitter licht toe wat door bedoelde ambtena ren de laatste jaren is gedaan. De heer Van Kampen zegt 'het nooit te hoog te hebben gevonden, doch in verhouding tot hetgeen de raadsleden genieten, is het veel te hoog. VoorzitterMet het oog, dat ze zich hebben beschikbaar te .-tellen en de aankleve van dien, meen ik, dat ze daar niet aan moesten komen. Wethouder Duif: f 10.is al zoo luttel mogelijk. De heer Gootjes: Als het salaris van Burge meester en secretaris op dezelfde leest moest worden geschoeid, zou deze er ook aardig aan moeten. De heer Slijker kan zich niet voorstellen, dat B. en W. met een voorstel van f100.— gekomen zij n Voorzitter merkt op dat het besluit door den raad is genomen. De heer Van Kampen maakt er geen voorstel van. Hij heeft zijn meening kenbaar gemaakt. De heer Gootjes vraagt of het niet noodig is een gedeelte van de-straat te- vernieuwen. Waar de H.O. is gedaald eerst van 15 op 10.000 en nu op f 6500, is liet misschien een zeer geschik te tijd. De heer Slijker. Het is wel noodig dat er aan de straat iets gebeurt. Voorzitter. Wij aarzelen wat door de abnormaal hooge prijzen. Een beslissing wordt niet genomen. De heer van Kampen vraagt, hoe het staat met de Handelsdagschool, voor zoover betreft de kos ten voor leerlingen. Voorzitter deelt mee, dat momenteel geen leer lingen uit deze gemeepte daaraan deelnemen, doch met ingang van de nieuwe cursus 1 leerling daar heen Igaat. De zaak als zoodanig verkeert nog in een onzeker stadium. Als secretaris van de Noordervereeniging van Burgemeesters, heb ik in opdracht van een j.1. Zaterdag gehouden vergadering, een schrijven gericht tot den Burgemeester van Alkmaar, om over deze zaak een bespreking te houden. Ook is gevraagd, om dan omtrent het slachtvee van gedachten te wisselen. De heer Slijker vraagt of de vergoeding die de verloskundige van het Armbestuur ontvangt niet voor rekening van de gemeente kan worden ge nomen. Voorzitter licht toe, dat de verloskundige van de gemeente f 200, van het armbestuur f 200 en van de gemeente Koedijk f 300 ontvangt. De bezoldiging van het armbestuur^ is. omdat dan de mingegoeden met de berekening van het tarief ontzien kunnen worden. De verloskundige gaat echter haar tarief her zien, waarschijnlijk in verband met liet fiasco dat ze heeft bij aanvragen van salarisverhooging. Zij schijnt nu ook voor arbeiders een tarief van f 17.50 te willen berekenen. Deze week bleek mij d;it ze bij een klein bou- wertje dat tarief berekend had. De heer Kloosterboer: Als daardoor die men- schen bij het armbestuur om een tegemoetkoming komen vragen, wordt het voor het armbestuur een strop. Voorzitter: We zijn overeengekomen, dat we maatregelen zullen nemen wanneer ze een te hoog tarief berekent. In een bespreking hebben B/en W. echter be sloten om er aan de hand van dit eene geval nog geen gevolg aan te geven; gaat ze echter ver.der, dan zullen we een verordening ter goedkeuring aan den Raad voorleggen. Volgens ons idee gaat ze builen de termen. De heer Van Kampen: Ik denk dat de vraag van den heer Slijker niet goed begrepen is. Ik meen er uil te hebben begrepen, dat het Armbestuur deze kosten moeilijk langer kan dragen. De heer Slijker bevestigt dit. Voorzitter: Dat zou tegen de oude traditie in- druischen. De heer Slijker: Als het op een andere manier voordeel kan geven, ben ik er niet tegen dat hei blijlt zoo liet is, anders wel. Voorzitter zegt, dat de zaak de volle aandacht van B. en W. heeft. De begrooting wordt hierna voorloopig vastge steld met een post onvoorzien groot 349.41. Voorzitter deelt mee, dat het totaal bedrag aan gemeenlesclütld, de lichtbedrijven buitengesloten, op 1 fan. 1921 zal zijn t 1575. Ingekomen zijn 4 reclames op den H. O., welke door den geheelen raad zullen worden behandeld. Aan de orde komt hierna de veenderij. De hee ren hebben de zaak hekeken en besproken. In nadere bespreking besloten B. en W. met een afgerond voorstel te komen. Voorzitter zegt, dat nu 'speciaal de werkeloos heid in het oog moet worden gehouden. Tot he den is de zaak prachtig opgelost. De werkeloos heid werd bestreden, zonder dat eenige finan- cieële offers moesten worden gebracht. We voelen er veel voor eventueel met het*vervenen door te gaan. wanneer dit ter bestijding van werkeloos heid gewenscht is. We willen liet groenland daarvoor reserveeren tot het a.s. voorjaar; komt er geen werkeloosheid, kan het voor een jaar als grasland verhuurd wor den. We stellen daarom voor aan Ged. Staten mach tiging te vragen om eventueel met vervenen door te mogen gaan. Dan kunnen we direct beginnen als het noodig is. Is het r.iet noodig, des te beter. De heer van Kampen: Als er geen werkeloos heid komt, doch wel gebrek aan brandstof wat denken B. en W. dan te doen? Er is reeds 2 jaar niet voor werkeloosheid doch voor brandstofvoorziening gestoken. Voorzitter: Dat is een tweede punt en kunnen we daaromtrent de kat uit den boom kijken. Ik geef volkomen toe, dat het voor brandstoffen- I voorziening noodig kan zijn, we worden wel slecht i bedeeld. Het is bedroefd wat e: aan zwarte brand» I stof inkomt. I Besloten wordt de machtiging aan te vragen. De lieer Van Kampen Is er nog iets besproken j omtrent liet vorige raadsbesluit? We zouden nu 100.000 stuks laten steken, doch door het slechte weer kon daarvan tot heden niets komen. We durven het nu niet aan Voorzitter: Dit is door ons ook besproken, doch wij vinden het gevaarlijk om^nu nog turf te gaan steken. De heer Slijker. Het stond mét de laatste ver gadering reeds krap. Allen zijn liet er mee eens, waarna besloten wordt, om dit jaar niet meer te vervenen. Hierna gaat de raad in comité, voor het S.upple- toir Kohier- 1 loofdelijken Omslag. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Dinsdag 10 Augustus, des avonds 7 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Brinkman, bur gemeester, secretaris die beier Reinders. De uitgebreide notulen worden geilezen en zon der 'opmerking, vastgestelde Ter tafel komt. het voorstel om machtiging .te vra gen tot bet aangaan vani een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Oudkarspel en Zuid- s'c har wonde- betreffende stichting U.L.O.-school. Voorzitter: De'heeren zijn met de zaak voldoende hek end', kan het de goedkeuring weg dragen. De heer Darten wenscht. stemming. In stemming gebracht, ven-klaren zich de heeren Biarten, Zut en Duijve.s tegen, zoodat het voorstel zuiver links tegen rechts, verslagg. wordt aan- genomeini. Goedkeuring is ingekomen op de gemeentereke ning dienst 19(18. Inzake de ingekomen circulaire betreffende 40 pet. verhooginlg-op pensioenen, stellen B. en W. voor hierop niet in «te gaan en de circulaire voor ken- dsgeving aan te nemen. Allen voor. Goedkeuring is ingekomen op de herziening der verordening inzake lager onderwijs. Dankbetuiging is ingekomen van .den heer II. Swa- ger voor het vertrouwen in hem gesteld' inzake zijn benoeming als lid van het armbestuur. Hij deelt mee, de benoeming te aanvaarden. D'oor den Rijksontvanger werd volgens bericht f23.86 aan den gemeenteontvanger uitbetaald. Ter tafel komt hierna het bekende (adres Ter- munten, dat !B. en W. voorstellen voor kenndsgevdnlg aan te nemen. Allen voor. Goedkeuring is ingekomen o.p het kohier II. O. en op de geldileeming voor de lichtbedrijven, groot f 12500.—. De Rijksontvanger heeft aan den gemeenteontvan ger uitbetaald f 1567,32 als opcenten op diverse be lastingen. Van den Minister van Waterstaat «is bericht inge komen, dat de gemeente alle vergoeding betreffende de telefoondienst over 1919 ontvangen beeft, waarop ze krachtens de bepalingen recht heeft, en er geen termen bestaan daarboven vergoeding te geven. Voorzitter licht toe, dat in verhand met de abnor maal hooge kosten, f3754.07, om hoogere vergoeding wias gevraagd. Uit het ingekomen verslag over den toestand van de gemeente blijkt^ dat. de bevolking in aantal is ge stegen van 1726 op 1753. Ter tafel komt het verslag inzake volkshuisves ting, dat voor kennisgeving wordt aangenomen. Van dien heer C. S'lotemaker is bericht ingeikomen, waarin wordt meegedeeld,, dat hij den rente van de f 4000.welke de gemeente van hem in gebruik heeft, wenscht te verhoogen van 4 op 5 pot. Besloten wordt de rente ite brengen van 4 op 5 pet. Ingekomen is een kostenberekening voor verbete ring van de sluis. Het eerste plan,, waarbij gerekendi is op een diep te van 1.60 M., breedte f 3.55 M. en een lengte van 22% M., zal in totaal f 16500 kosten. Het tweede plan •is het bouwen van een nieuwe sluis naast de be staande. Hierbij wordt berekend, diep 2M., breed 4.95 M., lang 25% M., kosten f50.000. De lenlgte der tegenwoordige sluis is 14% M. Voorzitter: Het beste zal «zijn om de besprekingen tot de volgende vergadering te laten wachten. De heer Ootjers merkt op dat het wel noodig zal zijn de uitvoering een klein beetje afhankelijk te stellen van de nieuwe vaarwaterplannen. Zoolang die plannen niet .verwezenlijkt zijn., zal de uitvoe ring van het [groote plan geen nut hebben. De heer Keizer stelt voor de plannen in handen te stellen van B. en W. om ter gelegener tijd met advies en raad te komen. Die voordeelen van sluis bouw zijn in de vorige vergaderingen reeds vol doende in het licht gesteld, zoodat momenteel ver dere bespreking overbodig is. De heer De Geus: De zaak is wel waard voldoende te worden overwogen, het zijn bedragen van betee- kenis.. De heer I-leeman: Misschien zijn er andere corpo raties die het een of het ander plan steunen, b.v. de pol dier en de Noorder markt: Het is echter nood zakelijk dat het vaarwater eerst dieper wordt. De heer Zut: Is het plan tot uitdiepen der vaart er al door? Stemmen: Ja', die zijn er al door. Allen verklaren zich er voor om .de zaak in han den van 'B. en W. te stellen. Ingekomen is het verslag van de lichtbedrijven, Het rapport wordt goedgekeurd-. Als zetters zijn aftredend de heeren P. de Geus Az. en P. Zut. De voordracht wordt opgemaakt: 1. P. de Geus Az., 2. J. Ootjers; 1. P. Zot, 2. G. Duijves. Afschrijving op den H. O. werd: verleend wegens vertrek aan A. Oosterlee, C. Dekker, T. Koopman, Jn. Hart en A. Bood Kz. In verband met d>e wetswijziging 5 Juni, art. 177, werd de heer J. Ootjers, Ie wethouder, aangewezen als plaats vervangend burgemeester. Ingekomen is een request, igetee-kendi door de heeren G. Duijves en Joh. Heynselmans, bestuur ders van de 'burgerwacht, waarin gevraagd wordt om een bijdrage uit de gemeentekas groot f444.25, zijnde het tekort wat de bij het verzoek gevoegde be groeting aangeeft. De begroeting loopt over 39 weken van het jaar 1920. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit verzoek hebben behandeld. Zij «zagen wel wat tegen 'het hooge cijfer op en hebben daarom middelen besproken om de uitgaven wat lager te 'krijgen. Wanneer de zaathuur van de begroeting af kon, zou dit al aardig oplich- le-ii, waarom voorgesteld wordt -de 'vestibule van de O. L.-sehool -daarvoor beschikbaar te stellen. De heer Keizer vraagt -hoeveel -daarvoor is uitge trokken: Voorzitter deelt mee, -dat op begrooting voor komt: za-al'huur 78 maal f2.50., onderhoud geweren 39 maal f2.50, aanschaffen schijven enz. f30, loon instructeur 60 maa-l f4.totaal een uitgaaf van f 572.50. De heer G. Duij'ves wijst er op, dat het eerste jaar liet moeilijkste is-, d-at ed-scht de meeste kosten. De heer He-ernan: Is de gem-eente verplicht dat cr bij tie leggen? j Voorzitter: Het betreft wel een zedelijke verplich- t'ing voor de gemeenten, waar een burgerwacht -is i opgericht. Als ze zelf behalve hun moeite -ook de I kosten moesten betalen, .zou het al -een zeer -ondank- baar werk zijn. Het is een zaak voor aller veiligheid. I De heer Heeman: Ik zie de noodzakelijkheid er niet van in. Als het Rijk het nu zoo .nuttig oordeelt, waarom betalen zij -dan niet. I De heer Keizer: Een burgerwacht heeft wel mijn I sympathie. Waar echter -do-or den minister gezegd - is. dat pas in het laatste geval om subsidie bij de gemeente mag worden aangeklopt, -dus wanneer door j particulieren niet voldoende ""wordt, bijeengebracht, j kan ik mijn stem .er nog niet aan geven. Een uit- I gaar van- f 9.per week- voor een burgerwacht is j mij te v-eel. Dat. kan mijn, goedkeuring niet weig- j dragen. Ben klein bedrag geef ik met. genoegen, I doch "f 440 is me te veel, vooral waar het ministerie j voorgaat door te zeggen .pas in het laatste geval. Als er een lokaliteit gegeven wordt, gaat -er een'.heel bedrag af, doch dan nog blijft -er te veel -o-ver. Hoe veel -maal wondt er-oefening gehouden? De heer Duijves: Tweemaal per week. De heer Keizer: Is eenmaal niet voldoende, dat ge beurt cok in andere gemeenten. De heer Duijves: Dia-t zit hem in -de -opleiding, om' niet bij andere -gemeenten -achter te staan. .Boven dien -is er aangegeven' 78 maal en geen 104 maal. De heer Keizer: Ik stel op den voorgrond, dat de burgerwacht wel mijn sympathie heeft, doch we staan voor -vele uitgaven en vo-or de-ze izaa-k vind ik de uitgaven te hoog. Het is een .particuliere onder neming ui-t eigen initiatief geworden. Het heeft wol- licht. -de sympathie van de -meerderheid- der buigerij, doch wellicht zijn er ook die een burgerwacht voor een plaats als Noordscharwoude wellicht niet ge heel' overbodig, .-dan toch wel een niet absoluut ge wenscht instituut vinden. Waar blijft aiu het per soonlijk initiatief? Ik meende <^a-t er wel iets was, waar het Rijk perken stelde en vond 'toen een me- dedeelin-g van genoemde missieve. Ik wil d-e zaak steunen, natuurlijk, doch het moet blijven particu lier initiatief :en -dan kan. de gemeente e-r niet vo-or worden, gespannen om zulke tekorten te dekken. Gaarne geef ik mijn stem, voor eenige subsidie, doch f 440 vind ik v-eel te boog. Wethouder Ootjers: B. en W. hebben geen adwies gegeven, omdat we er n-i-et voldoende inzitten-, en omdat we meenden dat. de heer Duijves- wel de meest gewienschte inlichtingen zou kunnen geven. W-at door de re-geering wordt aanbevolen, kan ten volle mijn sympathie wegdragen. Vreemd vind ik het, da-t de regeering deze zaak -niet meer steunt. Ik meen ook dat we tot een zoodanige .uitgave niet ge rechtigd: zijn. Als de vestibule nu v-oor oefening ge bruikt kan worden en er wordt eens eenmaal per week oefening gehouden, verschilt het heel wat in de 'kosten. Cok de kosten voor een 'instructeur, f4 per oefening, vind ik zeer hoog, waar anderen hun tij-dl belangeloos geven. Da 'heer Duij'ves: De heer Schrijver mag dat we gens de functie -die hij bekleed, het niet minder -doen. Het volgend jaar kunnen we hem echter mis sen, dan kan. een commandant het werk af. De hee-r Keizer vindt het een tegenwerking van -de zij-de -d-er regeering, als die heer- Schrijver hei niet minder mag -dlo-en. Het kl-inkt wel eigenaardig. Het is echter geen eisch dat een -eerste luitenant dat werk doet. In verschillende gemeenten is er een onderofficier voor. I-k geloof niet, dat het Rijk het zal verbieden, -als -de, heer Schrijver het v-o-or niets -zou willen hoen. Dat .staat voor mij vast. In elk ge vat is de uitgave gedaan en het blijkt dat deze uit gave het volgend jaar niet behoeft te worden ge daan. Als dan ook de zaalhuu-r vervalt, zal er slechts een .klein b-edirag overblijven. De heer Ootjers: Dit is tenslotte allemaal voor het volgend 'jaar. Nu zitten ze voor het tekort van f460. De heer De GeusIk vind, als men zoo slecht bij kas is en dan de uitgaven zoo geweldadig ziet groeien; er le weinig overleg is. Ik snap niet wat ze gedacht hebben, doch dal ze zoo roekeloos zoo n tekort maken kan ik me slecht mee vereenigen. Het is kras om zoo'n bedrag zoomaar in de gemeenterekening te brengen. Ik heb er nooit iets meer van gehoord, dan dat de vereeniging was opgericht. De heer HeemanZe hadden toch eerst aan de gemeente kunnen vragen om een lokaal. Ik sympathi seer heelemaal niet met de burgerwacht, doch legen de beschikbaarstelling van een lokaal wil ik me niet ver zetten, echter wel tegen bijdrage. Naar aanleiding van enkele opmerkingen dat het adres wat laat is, zegt de heer Duijves, dat het reeds 8 Mei ingezonden was, doch het toen juist 9 Mei ver gadering was. De heer OotjersAls het de weg uitgaat dien we wenschen; zal er spoedig winst zijn. Ik weet niet hoe het gegaan is, het geld zal wei voorgeschoten zijn, doch anders zou met eenige jaarlijksche subsidie het schuld bedrag kunnen worden weggewerkt. De heer DuijvesEr is nog niets betaald. De heer Ootjers: Het is een gekke geschiedenis, doch eenige jaarlijksche subsidie is misschien het ècnige om uit hel verlies vandaan* le komen. De heer BartenIk hoorde ook van hel hoo°e be drag, doch na rijp nadenken, meen ik, toch, dat de r fri§e[uTacI-11 ?en a,8emeen belang is. Geen particuliere liefhebberij of sport, doch zuiver een algemeen belane /ij stellen reeds hun tijd ter beschikking in het belang van de gemeenschap. Het bedrag is wel wat hoog, doch we kunnen de leden er toch ook niet voor op laten loopen. r i De heer Heeman: Zij hadden toch vooruit kunnen vragen of we een oefenplaats hadden. De heer Barten: Het kwam bij ons ook pas later op. Het is misschien goed, dat met subsidies het tekort wordt weggewerkt. De heer De Geus: Ik hen niet tegen subsidie Of schoon geen groot voorstander van een zoodanig corps, kan ik toch ook het goede er niet van wegredeneer™ Jk ben in zekere male voor subsidie, doch blijf op liet standpunt, dat er roekeloos is gehandeld en liet Rijk te weinig bijstand verleent. Daarom ben ik er tenen dal de gemeente de portemonnaic (e wijd open doet' De heer Barten meent, dat het Rijk wel terdege mee: «v Als we een lokaal kunnen aanwijzen kost h»t zoo goed als mets. De heer Heeman: Het Rijk geeft nog niet eens een eermees er, terwijl ze ze heeft, t 1 per keer voor één leermeester is grof. Jullie zien echter het nut er van m, ik met. De heer Keizer vraagt, waarom ze zich niet gewend nebben om particulieren steun, ür zijn er toch die de zaak ter witte zijn en willen voorstaan en bevor deren. In verschillende gemeenten wordt particulieren steun gegeven. De circulaire mpet er zijn, waarin staal dat de gemeente geen subsidie dient le geven alvorens bekend is, dat door particulieren niet voldoende wordt bijeengebracht. Van het Rijk moest het streven uitgaan om mannen op te roepen die zich gratis met de Ieidin» zouden willen belasten. nitHfc hT\SchTe\ de reclllc man op de rechte plaats, doch wel wat duur. Hij behoeft het niet voor virLl6 doe*n' doch d,°?r,het Rijk zou het hem niet vei boden zijn. Het geldt hier een zaak, die voor de algemeene rust van het land bevordelijk moet worden geacht. Ik ben er tegen om de schade voor rekening van de gemeente le nemen. De heer OotjersDe zaak is misschien geheel ter :goeder trouw, verkeerd aangepakt. Het geld is uitge- geven zonder le weten door wie het zal worden betaald tiet is niet geprobeerd om steun van particulieren of een gral.s instructeur te krijgen. Er is geheel ter goe der trouw geld uitgegeven, zonder te welen, waar hel vandaan moet komen. De heer Duijves: Ik steun niet op particuliere bii- rdragep, omdat er velen zijn, die geen sympathie voor Je ,zf!; hebben. Als alles van een kant moet komen, gaat het mei. De leden zijn al driemaal op eigen kosten naar Bergen geweest. Ze geven hun tijd, ze kunnen nu ook n.°S »iet hun geld gaan geven. Misschien was een verzoek om particuliere bijdrage gegaan doch het is mei geprobeerd. - De heer Keizer: De zaak der Burgerwacht heeft aller eerst mijn ssympathie. De gronden daarvoor behoef "ltee" [c zel'en. De aanvrage is echter geen kleinigheid. Als we subsidie geven; komen we toch voor de dekking van hel tekort Ik-wensch ook het tekort niet in gedeelten te dekken. Ik wil de schuld der vereeniging niet op rekening van de gemeente nemen. i De heer Ootjers: De schuld is er en wie staat er vim voor? StemmenDe Burgerwacht. 17e heer Ootjers: Ik stel voor, om hun den raad te geven hel eerst met particulieren steun te probeerén. Ulijkt die steun voldoende, is er voor de gemeente geen reden om subsidie te geven. Als er tekort is, laat ze dan voor de tweede maal bij de gemeente aanklonnen 17a n kunnen we weer zien. Kan het niet geprobeerd worden een eoedkoopere instructeur te krijgen? De heer DuijvesDan komen de reiskosten er ook nog bij Voorz.: Hoe staat het in Zuidscharwoude? 17c heer DuijvesIk meen, dat ze daar f 250 subsidie krijgen. De lieer Barten wil niet te schriei zijn, voor de Har monie wordt f 50 gegeven en dit is toch geheel een par ticuliere liefhebberij. De heer Ootjers slelt voor, om het adres aan te hou den in verband met pogingen om particuliere bijdragen De heer Zut is er niet tegen, mits er spoed gemaakt wordt met onderzoek naar de ruimte in de school. Dat kan de kosten verminderen. De heer Duijves kan er in meegaan, mits er nu be sloten wordt of er subsidie wordi gegeven of niel De heer Ootjers: Dit beeft weinig zin. Als de parti culieren genoeg bijeen brengen, is gemeentesubsidie niet noodig. De lieer Barten: Duijves kan dal wei intrekken. Dal komt toch in de volgende vergadering. De heer Duijves trekt zijn voorstel in, in de noop, dal er spoedig werk.van gemaakt wordt. Het adres wordt aangehouden. Ingekomen is een verzoek van 'het Harmoniegezelschap om -evenals het vorig jaar weer subsidie te mogen ontvangen. B. en* W. stellen voor,, om weer f 50 te geven. De heer Duijves vraagt, of ze geen ontvangsten op het terrein hebben bij volksconcerten. Voorzitter: Ja, ze hebben een kleine entree, tol dek king «der kosten. Allen voor. Ingevolge een ingekomen bondsverzoek stellen B/ en \V. voor, om hel salaris van den veldwachter met f 100 te verhoogen, met ingang van 1 Juli. Hij heelt nu I 1100, vrij wonen en f 150 voor kleeding en schoeisel. 17e heer De GeusHet is wei. noodig, doch het gaal zoo maar door. J7e heer OotjersHel salaris is hier laag, doch hij heelt nogal wat bijbaantjes, waar hij de tijd voor krijgt, allen voor. Besloten wordt tot het doen van af- en overschrijvin-- gen op een totaal bedrag van f 3562.25. Opgemaakt wordt een tweede suppl. begrooting '19, groot f 1607742a. Daaronder is ruim f 139000 voor den woningbouw. 17e gemeenterekening geeft aan een gewone ontvangst van f 42506.16, buitengewone ontvangst f 15124488, to taal f 193/51.04. Gewone uitgaven f 49520.52, buiten gewone uitgaven f 151183.13, totaal f 200703.63, Nadee iig saldo totaal f 6952.61. De rekening wordt in han den gesteld van de heeren Zul, Keizer en De Geus. -- Het koh. hondenbelasting wordt vastgesteld op T 120.75. Rondvraag. De heer Barten wijst er met het oog op hel besluit lol stichting van een U.L.Q.-schooI op, dat het gewenscht is, om" spoedig plannen le ontwer pen tot bouw van een onderwijzerswoning. 47e heer Oosterlee, die door de B. en W. s als op zichter voor den verbouw van de oude school, is aan gewezen, heeft het gewenscht geoordeeld, dal de nieu we woning nog voor den winter onder de kap komt. De bedoeling is om hel U.L.O. met Augustus in wer king te stellen. De heer De GeusHet zal wel het beste zijn, dal B. en W. dit onder oogen zien en met voorstellen komen. De heer OotjersDat ligt wel op den weg. De heer OotjersZullen we de spuit probeeren en kel met commandeurs? Voorzitter wil daarop in comité terugkomen. De heer OotjersMet de manschappen is ook wei gewenscht, doch dan zou het om het jaar kunnen ge schieden. Wordt nader besproken. De heer KeizerWoel u nu al voor wie het onder houd van de bruggen van den toevoerweg zal zijn? Voorz.Het onderzoek is nog niet afgeloopen. De heer De Geus wijst op een groote knip in de straat. De heer OotjersDat is dè eenige kwade knip niet. De straat begint er slecht uit te zien. Ik weet niet of de reparaties wel erg oordeelkundig geschieden. Het zal niel kwaad zijn, er den directeur van de lichtbedrijven op te wijzen, èn hem te verzoeken een grondig onderzoek te doen instellen. Goedgevonden. De neer Heeman wijst er op, dat de leuning van de brug over de sluis vlak ligt. Dit zal in orde worden gemaakt. Hierna gaat de raad in comité.

Schager Courant | 1920 | | pagina 5