flink net Dapeisje. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Gerrlt Jan Weiman, 100 Kg. Wortelen f 1.80 a 3.40, per 100 bos. Schotsche muizen f 7 a 8, schoolmeesters f 5.80 a 8.20. blauwe b 8.80, eigenheimers f 5.10, duc f 3.20 a 3.60, gele nep f 14.20 a 15.30, drielingen f 9.30 a 9.40, slanoonen f 10.50, alles per 100 Kg. Aanvoer 20222 st bloemkool, 100750 Kg. roode kool 14100 Kg. witte kool, 24950 Kg. gele kool, 2200 bos wortelen, 21690 Kg. aardappelen, 1392 Kg. gele nep, 125 Kg. drielingen. WARMENHUIZEN, 14 Aug. Roode kool f 2.40 a 3.10, gele kool f 4.30 a 490, witte kool f 2, uien f 5 a 5.70, nep f 15, Schotsche muizen f 5.90 a 8.50, schoolmeesters f 6.30 a 7 50, alles per 100 Kg., ALKMAAR, 14 Aug. Roterprijs hoogste markt 1 1.57%, middalmarkt f 1.50, laagste markt 1 1.45, aanvoer 1494 kop. Kipeieren f 1414.50, eendeiaren l 1516. ALKMAAR, 10 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt weren aangevoerd: 16 koeien en ossen f 520—850 20 vette kalveren 1 140— 315, p. ned- pond t 2—2.60, 10 nucht. kalveren f 20—45, 35 vette schapen 1 70—85, 139 vette varkens p. nad. pond t 1.70—1.80. AMSTERDAM, 16 Aug. 352 vette koeien, le kw. f 2.05—2.25, 2e kw. f 1.85— 1.95, 3e kw. f 1.20—1.75,7 5 {melk- enk alfkoeien f 550— 900, 122 graskalveren f 100—150, 38 nucht kalveren, f 2d—55, 106 schapen f 35—85, 428 vette varkens, le kw. f 2.10, 2e en 3e kw. f 2—2.05 per Kg. schoonge- wicht. WINKEL, 16 Aug. Appelen f 10—27, peren f 8—25, pruimen f 20—39, aalbessen f 25—50, slaboonen f 3—7, snijboonen f 12 15.50, per 50 Kg. Komkommers f 5—10 bloemkool f 5—6 per 100. f- HEERENHUIS VERKOCHT.' Het heerenhuis aan het Rensgars alhier, bewoond door mevr. de .Wed. L. Helder, en eigendom van den heer J. R. Vlaming, is uit ide nand verkocht aan den heer Bronkhorst te Hoorn. Wij vernemen, dat de heer Bronkhorst Junior, in het perceel de tandartspraktijjj zal gaan uitoefenen. LANDBOUWFEESTEN. De wijk Dorpen—Regentenatraat heeft Zondag in eeoo druk bezochte algemeene vergadering haar plan voor het landbouwfeest als volgt vastgesteld. Zaterdag 11 Septj Kinderspelen (voor Jongens en meisjes uit die wijk), kindertractatie, optocht met ver sierde rijwielen voor ingezetenen uit de gemeente Scha- gen, vocaal en instrumentaal consert, verlichte groepen van Lycurgus, verlichte .en versierde eerepoorten bij Chr .Prins, hoe Roggeveenstraat, bij G. Wit op do Dorpen, bij D. Swakman, Regentenstraat Electriscfi" illuminatie van Dorpen en Regencenm'-'iat gedurende vijf avonden. Nadere Bijzonderheden in de feestgids. AANQ-EN OMEN. Ds. J. P. de Graaft alhier heeft het beroep naar Naaldwijk aangenomen. PENSIOEN. Aan den heer C. Schut, gepensionneerd besteller bij de posterijen alhier is een pensioen van f 973 toege- CM5ME32NTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 1 Juli15 Augustus 1920. GeborenPetrus, zoon van Pieter Blauw en van Maria Neefjes. Veronika, dochter van Antonius Groot en van Anna Schaper. Jan, zoon van Krijn Bak en van Antje Bos. Marie Geertje, dochter van Jacob Kort en van Aafje Langereis. Geertruida Maria, dochter van Johannes van Diepen en van Maria Ruis. Dirk, zoon van Jacob Manshande en van Anna Catharina Schoen. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het man nelijk geslacht van Cornelis Keizer en van Aafje Sdfciit. Jacob Kort, oud 83 jaren, man van Bregje de Hart, weduwnaar van Antje Langedijk. Ondertrouwd: Jan Smit, oud 22 jaar, van Abbekerk en Neeltje Zee, oud 28 jaar, van Hoogwoud. HET DIERENPARK VAN HAGENBECK. Hagenbeek zal zyn wereldberoemde 'dierenpark 'te Stellingen bij Hamburg, moeten sluiten, als hij niet spoedig worat geholpen door rijk,staat 'of gemeente^ waarop tot nu weinig kans schijnt te bestaan. De die rentuin is zoo goed els leeg. Hagenbeek verloor sedert het uitbreken van den oorlog 200 rodïdieren 74 leeu wen en 9 hjcers, 60 beeren 200 apen, 7 chim pansees en 159 bavianen, alle robben, 14 olifanten, 120 herten, 28 kameelen, 10 zebra's, 65 antilopen, 68 struis vogels, 300 zwemvogels, 1000 schildpadden, 24 krokodil len, 44 slangen 'en nog heel veel andere dieren. Aan vulling is dus dringend noodzakelijk. Maar een aap, vroeger te koop voor een twintig mark, kost nu duizen den. Kt> zonder hulp aai UégfruNy-k rijn dierentuin moeten opgeven. 1 FRANKRIJK WIL DEN VREDE. Uit Parijs, 16 Augustus. In den loop van een toespraak zeide Millerand, dat hij de gelegenheid, die zich' voor deed, aangreep om eens te meer te getuigen van den wil-tot den vrede, die Frankrijk bezielt. „De oorlog is afgeloopen" verklaarde hij met klem, „en ik stel er prijs op, dit te zeggen aan sommigqn, die, naar ik hoop, niet gelooven wat zy vreezen. De regeering van de republiek denkt er niet over ora de verschrikkingen van den oorlog op nieuw to beginnen. Wij hebben den vrede, wij willen, dat hij blijvend zij. Daarvoor ia noodig, dat Frankrijk, dat dien wil tot den vrede heeft nog sterker zij." DE ENGELSCHE ARBEIDERS EN RUSLAND. Uit Londen, 10 Augustus. De Britsche arbei dersraad van actie heeft vanmorgen vergaderd. Offi cieel is medegedeeld, dat een telegram fa ontvangen van den al-Rusisschen ceótralen raad vvan vakvereeni- gingen, den hartelijken dank overbrengend van alle Russische arbeidersbonden voor de getoonde sympa thie met Sowj et-Rusland door de handen der Britsche regeering te binden. Het telegram stelt vast, dat de actie der Britsche arbeiders een schakel vormt voor het verbond tusschen de Britsche en Russische arbei ders, waartegen de kuiperijen der internationale bour geoisie niets vermogen. De Evcning Standard weet mee te deelan, dat Adam- son en Goslmg niet naar Frankrijk zijn gegaan, wijl hun verstaan fa gegeven, dat Frankrijk hun komst niet wenscht. - f l\ Het blad deelt voorts mee, dat de raad van actie van morgen Lloyd Georga had Nyillen bezoeken, doch van den secretaris van aen eersten minister telefonisch de boodschap kreeg, dat indien de raad niets meer te ver tellen haa dan de premier reeds wist, het bezoek on- noodig was. GELD VERDIENEN. De Duitsche posterijen gaan om de Inkomsten te ver meerderen reclamevlakten verhuren op de brievenbussen, de postwagens, de teTograafpalen en aan de loketten in de "kantoren. BUILENPEST TE PARIJS. Uit Piamij*, 15 .AHng, Hier zljta 4 gemllöai v«un buileopeet geconstateerd Een deer lijders 4b gestor ven*. DE PESTGEVALLEN TE PARUS. De pestgievaillein, wieDke te Parijs zijn geconstateerd zijn venmo-efdielij'k vieiroioinaaiakit dJoor de laiaauwietziiglhjeM viac besmettel Fonische wiuchitelingien. Zea nuaiandien gelecDen heeft zich jm de FcrmsoHe hoofdistad ook een geval van pest vboirgiedjaian. Medische autoriteiten hopen die vetrldiecre vienspcrêidkigi viani die ziekte te kunineni tegenigiajam, KOUDE IN AUSTRALIfi. In Victoria, Australië, is het de Laiatsto dagen txul- tengiewloon iko-uldl giewieest. IHet heeft er hevig ge sneeuwd, zelfs tot in Albury, wiaar men, dn 20 jaar geen sneeuw gezien hack ROUW IN KONSTANTCNOPEL. Naar aianleildling; van die onldJerteiekiening' van het vredlesveirdnag, zal er iini KbnsitanÜinopel eoni rouw van> één dag wordJen afgekomdigidl BRAND OP DE TEEMS. Op een petroleumboott ldgigiemidie in de Theems bij het arsemiaal wan Wlotodlwicihj had oen ontploffing plaats, ten gevolge waarvan die brandende olie in die rivier stroomde, zoodiait nog eendge schuiten in brand* geraakten- De igtesagTvoerder vian Ö)e pertro- leumbooit kwam om. DE TOESTAND EN IERLAND. Uit iLicmdbndery wordt gieseSndi dat het daar Zon- dalgavonfdl in die straten weldler ernstig toeging en die m'illitafiren genofodlzaalkt wiaren dioor sicihieten in de lucht die menschen uiteen te doen gaan. Een karrevoeirder, die goederen afleverde In het unüotniisrtdseh deel der stad Het zich vijandig uit en werdl Idoor een opgewonden memiglte verjattigid. Langzamerhan/ds ontstond, em'sitÜige iopigiewomid'enh eid en een paar gepantserde auitob werden1 op sommige punten opgesteld, terwijl! ook mitrailleurs gereed wanden gehoudlen.- Door die (bungieris werden eenige revoiliverschoteni gelost. fEinikJele ltedlen weTdien' dia- nlig melt wtoklkien mislhianldlekk 'ai AJvónids om elf uur wa» dallas weer rujitig. DE POOLSCH-RUSSISOHE OORLOG. De strijd om Wtursohau. Uit Berlijn, 16 Aug. De dag van gisteren kan als de eerste dag van aen eigenlijken slag bij Warschau worden beschouwd. In "het centrum van de noordelijke aanvalslinie ligt Rodzyin, ongeveer 19 K.M. van de voorstad Praga, verwijderd, van waar de Weichselbrug naar Warschau voert. De eerste dag is gusntig voor de Polen verloopen en heeft in elk geval getoond, dat de mnemiDg van Warschau nog niet zoo gemakkelijk zal gaan als men in het hoofdkwartier van het Sovjet- leger had gedacht. Men moet nog afwachten, of de Polen ook in de volgende dagen zich zullen kunnep handhaven. Tegen den avond hadden de Polen Rod- ziyn heroverd en daarmede is het grootste gevaar voor Warschau afgewend. Het schijnt dat de Poolsche officie ren het leger weer goed in de hand hebbe*. Op en kele regimenten na nebben de troepen zich zeer goed gehouden, da Litausch-Wit-Russische divisie zelfs uit nemend. In Poolsche militaire kringen is men van meening, dat de begonnen eindstrijd om Warschau, wan neer er niets bijzonders gebeurt, nog vele dagen zal duren. Uit Londen, 16 Aug. De „Times" verneemt uit Novuo: Naar de staf van het 4e Roode leger te Wilna mededeelt, is Warschau den 15 Augustus door de roode troepen bezet. Er zou te Warschau onder Bolsjewistische elementen in verband met deze gebeurtenis een grooté demonstratie hebben plaats gehad. DE VEEPEST IN BELGIS. Naar aanleiding van de runderpest in België, heeft het Haagsch correspondentiebureau gisteren een onder houd gehad met professor dr. H. Remmelts. inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, die uit België is teruggekeerd van eene reis waann hij een onderzoek heeft ingesteld naar deze zoo gevreesde ziekte. Professor Remmelts deelde o.a. mede, dat de runderpest in vrij hevige mate heerscht in bijna alle provinciën van Bel- t'.ë Deze ziekte, die sedert 50 jaren niet in do West- uropeesche streken geweest is, heeft zich plotseling met buitengewone snelheid verbreid en grijpt in de Belgische gewesten om zich heen nadat de eerste run deren aan de besmetting zijn blootgesteld. De toestand is daarthans zóó, dat de runderpest geconstateerd fa op pl.m. 90 plaatsen, in alle provin ciën met uitzondering van Antwerpen. De maatregelen door de Belgische regeering genomen tot bestrijding van verdere voortwoekering der gevreesde ziekte bestaat in een verbod.van vervoer van alle her kauwende dieren en varkens in geheel België met uit zondering van het slachtvee en daar ter plaatse waar de ziekte heerscht een afmaken van alle zieke en ver dachte dieren. Verder is nog een stilstand van vervoer geboden voor alle vee binnen een omtrek van 1 K.M. ter plaatse waar een ziektegeval zich heeft voorgedaan. De ziekte is nog niet onmiddellijk aan onze grenzen, de plaatsen waar runderpest is uitgebroken het dichtst aan den Nederlandschen grens zijn jn Oost-Vlaanderen Oost Winkel, Waterschoot, Heijdingen, Deeteldonk en Evergem. En bij Limburg het plaatsje Eupen, onge veer 15 K.M. van de grens. WANORDELIJKHEDEN IN MADRID. Naar de Temps verneemt uit Madrid braken daar Vrijdag ernstige wanordelijkheden uit. De aanleiding was een vrachtauto, die 4 menschen overreed. De me nigte stak hot voertuig in brand Do .politie schoot, waar door 6 volwassenen en een kind van 12 jaar gedood werden. VERVALSCHTE INVOEEBEWIJZEN. Te Keulen ztfn 785 vaten spiritus, die met het schip Karlsruhe IX vanuit Rotterdam daar werden aange bracht en een waarde van ongeveer 25 millioen Mark vertegenwoordigen, in beslag genomen ten bate van het njk. De geadresseerde, een gewezen zeeoföciér, fa cévan- gen genomen. Bij onderzoek bleek nl., dat de invoer vergunning vervalscht was. Tevens nee ft men ontdekt dat nog veel andere goe deren werden ingevoerd op valsche invoervergunnin gen, die met behulp van gestolen stempels en formu lieren zijn vervaardigd en grootendeei9 aan Neder- landsche firma's werden verkocht Men heeft reeds voor 10 millioen Mk. aan ten onrechte ingevoerde goe deren in beslag genomen en den invoer van groote partijen kunnen verhinderen. De laatste dagen zijn» op het goederenstation Keulon- Gereon nog aanzienlijke hoeveelheden spek, vet en vleesch in beslag genomen. DE RUSSISCHE KRÜONJUWEELEN. Naar Reuter uit Washington aan de Engelsche bla den meldt, doet de geschiedenis der Russische kroon- "uweelcn, welke in Amerika in beslag genomen zijn, den- :en aan een cinemadrama. De New Yorksche douane nam 131 diamanten in beslag, welke prachtig geslepen en gepolijst waren en een waarde hadden van 50.000 dollar. Dit geschiedde 22 Juli. De steenen werden ge vonden op een Zweedsch zeeman, toen deze een Zweéd- sche boot verliet De juweelen waren verpakt in een reeks van enveloppen, onderling in elkaar gesloten, welke geheimzinnige letters en kabalistische teekens bevatten. Deze vangst was de oorzaak van de onderbreking der verbenningsmaatregelen tegen Mariens, wijl de overheid onthullingen verwachtte van den bolsjevastischen propa- gandadienst De regeering verkreeg inderdaad inlich tingen over een geregelden koeriersdienst tusschen de bolsjewistische agenten te Stockholm en New York, waarmee groote hoeveelheden juweelen naar Amerika zijn overgebracht Gedurende een tijdperk van zes maanden zijn steenen verkocht ten behoeve van de fondsen voor de propaganda. Twee Zweedsche matrozen verrichten dien dienst voor vijftien dollar per pak. De pakjes werden gebracht aan een Russische dame in een voorstad van New York, waar ze overhandigd werden aan een dik persoon, van ^ien men gelooft, dat het Nuorteva is, die onlangs over Engeland naar Rusland terugkeerde, 13 Juli ging een als zeeman vermomd ambtenaar met eender niet Zweedsche zeelieden naar het huis der Russische, vroeg daai* naar den dikken man, die- niet aanwezig bleek, waarop de overhandiging van het pak ket werd geweigerd. De dame zou telefoneeren, doch gaf het nummer op van Mariens, Als gevolg daarvan ver scheen den anderen dag een secretaris van Mariens, Safron genaamd, op het tooneeL VERHOOGING VAN DEN BROODPRIJS JN EN GELAND. Met ingang van eergisteren is de broodprijs met drie pence per vier-ponda nrood verhoogd. Het besluit heeft in de Kringen der bakkers groote bezorgdheid gewekt, daar men verwacht dat het volk thans minder brood zal eten om het door groenten te vervangen. Tevens zal het banketbakkersbedrijf worden getroffen. Tot een vertegenwoordiger van de pers heeft de secre taris van den bond van brood- en banketbakkers ver klaard, dat het besluit der regeering dwaas is, en in den komenden winter veel ontbering zal veroorzaken voor de minder bemiddelde bevolking, voor wie brood het voornaamste voedingsmiddel is. MAATREGELEN TEGEN DE VEEPEST IN BEL GIS. Dezer dagèn heeft de minister van landbouw, baron Ruzette, de leden der wetenschappelijke commissie, de afgevaardigden van den Landbouwraad en do hooge amb tenaren van zijn departement ontvangen en een uiteen zetting gegeven van de getroffen maatregelen met het doel de uitbreiding van de runderpest tegen te gaan. Deze maatregelen droegen de goedkeuring van do ver tegenwoordigde comités weg. Er is insgehjk sprake ge wéést van het toekennen ©ener vergoeding aan de ge troffen landbouwers ten bedrage van der waarde van de gestorven dieren. In eenige langs de Schelde gelegen weiden had een veehandelaar een 150-tal runderen te grazen gezet. Dins dag werden vijf van deze dieren dood gevonden. 'Men vreest dat ook al de andere zullen moeten afgemaakt worden. ONWEERSLUCHT. Men schrijft uit het Rijnland aan do N.R.CrL: De lang gevreesde malaise fa sinds eenige weken in ons industriegebied ingetreden. Het begon rqeds in Maart, die dreigende slapte in zaken. Met nieuwe bestellingen aarzelde men, want men wist niet, hoe det piarkt loopen zou. Met het on^erbeterlijlie, Duitsche optimisme hoopte men in handel- en nijverheidskringen dat Spa betere vooruitzichten openen zou. Men geloofde inderdaad aan die mogelijkheid. Doch Spa ging voorbij, liet de grie- vendste teleurstelling achter, die Duitschland ooit be leefd had. Waarom men nu juist van de conferentie te Spa zooveel verwachtte, is mij nooit duidelijk ge worden. Was het omdat Duitsche vertegenwoordi gers hier met de Geallieerden in één zaal mochten aanzitten? Maar juist door die .groote verwachtingen kwam het jloover resultaat Sis een "donderslag neer en niet alleen in leidende industriekringen. In arbeiderskringen, die maar al te zeer geloofden, dat de Entêntegeest te zwart geschilderd werd, waar de phrasen van 1918, de goedgezinde stemming tegen over het benijde Duitsche volk, mits het Keizer en leger wegjoeg, nog voortleefden, daar begreep men voor het eerst sinds 1918, dat de belangen van den arbeiders door de afgedwongen kolenleveringen meer dan.ernstig bedreigd worden. Er waren vóórdien reeds te .weinig kolen om de fabrieken geregeld aan den gang te houden en nu werd men door een ander mili tairisme, het sabelgekletter van Foch, gedwongen, grootere hoeveelheden te leveren. Dat is een politiek, die ook arbeiders de oogen opent In dezelfde volkskringen is de voormalige vreugde over de hooge looneu beneden het vriespunt gedaald. Wat krijgt men voor 'n honderd Mark bij het koopen van levensmiddelen? Vroeger ging moeder de vrouw Zaterdags voor het gliziii inkoopen, mopperde, als ze niet met twintig mark uitkwam. Nu krijgt ze veel minder voor het 'hooge bedrag dan vroeger voor het vijfde deel. Door de hooge bedrijfskosten en dikwijls door ge brek aan grondstoffen staan reeds een aantal fabrieken stil. In het meerendeel wordt slechts enkele dagen ge werkt en nolens volens moet de werkman zich tevreden stellen met het loon voor die werkdagen, 'waarmede hij natuurlijk heelemaal niet kan uitkomen. Doet hij het niet, ,dan wordt de fabriek eenvouc8b stilgezet. In oorlogstijd konden juist de goedbetaalde werk lieden zich allerlei luxe gunnen. Dat is nu uit en in winkels van allerlei aard merkt men het dani£. Met levensmiddelen beperkt men zich tot het allernoodig- ste en nieuwe kleeren of schoenen koopen, daarvan is heelemaal geen sprake. Gekocht wordt er dus bijna niet en de winkeliers spreken van een koopers-staking. Vroeger in oorlogs tijd mocht men blij zijn, wat goeds te kunnen koopen. Dames werden door de vrouwelijke bedienden slecht bediend, heeren kwamen beter klaar en evenzoo kregen aardige, jonge meisjes meer gedaan van de winkel bedienden. Dat behoort nu alles tot den goeden, ouden tijd. De winkelier is blij', als er iemand in zijn winkel komt, de bedienden zijn het ook en wedijveren in beleefd heid. In de etalages liggen de voorwerpen veelai' ge- prijst en groote opschriften verkondigen een gewel dige prijsverlaging. Ih schoen- en federwinkels vooral kan de aspirant-kooper leeren, wat de waar vroeger gekost heeft en wat ze nu kost. En in kranten pro- Beert men het publiek wijs te maken, dat men, ondanks groote schade, onder faktuurprijzen verkoopt. Het helpt echter allemaal niets,'bijna den ieder be perkt zich tot het hoognoodige bij het inkoopen en de malaise blijft. Ondanks don overvloed van apiergeld moet men zich beperken en heel wat wenschen onvervuld laten Achter de industrieels coulissen wordt het Maardoor nog rumoeriger. Het is niet aangenaam e^n groot inkomen te nebben en ontberingen te moeten lijden. Dat gaat boven het begrip van den werkman. Nu komt nog de regeering en vordert onverbiddelijk den tienden penning. Het plannetje leek zoo verlok kelijk, men trekt eenvoudig 10 percent van het loon af en draagt dit aan het belastingkantoor over. Geen na^poringen noodig naar de verdiensten van elkt werkman,, Vrijdags of Zaterdags wordt de 10 pet een voudig ingekort Doen de heeren in Berlijn vergaten, dat vroeger de werkman evenveel belasting per jaarbetaalden als nu per week en dat de huidige, gespannen verhouding van arbeidgever en -nemer niet verder belast mocht worden. Voor da onafhankelijke raddraaiers was dit juist een kolfje naar hnn hand. De fabrikanten komplot- teerden met de regeering. Ze hadden geld genoeg om de noodige belastingpenningen op te brengen, doch verhaalden dit n uop hun werklui. Moest er belasting betaald worden, goed, dan moest de fabrikant dit maar boven het loon betalen. t De bittere pil y^erd nog onsmakelijker, omdat do fabrikanten evenmin gesticht waren over de rol van tollenaar, die Berlijn ongevraagd op hun schouders lei. Arbeidskracht is duur en al deze belastingbereke-i ningen moeten gratis door de fabrikanten verricht worden. De regeering legt den fabrikant* plichten opr doch geeft hen geenerlei rechten of bescherming. Zij staan eenvoudig machteloos tegenover het gewela der groote massa. Tegenwoordig is het geen baantje om fabrikant te zijn en al menig fabrikant, die met moeite en kosten zijn fabriek aan den gang houdt, heeft de vuisten van werklieden voor zijn neus dreigend zien verschijnen. Karakteristiek voor den huidigen toestand zijn de voorvallen in de chemische fabrieken te Leverkusen bij Keulen. Deze inrichting is een d61" eersten geweest, die op sociaal gebied het beste voor de werklieden zorgden. In elk opzicht \verd voor hen gezorgd en er was zelfs een gestudeerd ambtenaar, die voor de geestelijke ont wikkeling der werklieden te zorgen had. Prachtig in gerichte eethuizen, badhuizen, conversatiezalen, biblio theek en speelzalen, voordrachten, enz. vond men in het kleine dorp, dat ginds aan den Rijn gebouwd is. Maar... er was een groote maar bij. Hoe begeerd Bayers fabrieken ook waren, 't was moeilijk om er werk te vinden. Eerst wera "onder zocht, of men lid was van een sociaal-democratische vereenimng. Zoo dat het geval was, kreeg men geen werk. Zeelfs het feit, dat méfi lid geweest was, was voldoende om de fabriekspoorten gesloten te vinden. Dat was natuurlijk vóór 1914 In oorlogstijd, toen de fabriek8productie hoofdzakelijk op het vervaar digen van gassen gericht was, kon men door ge brek aan arbeidskrachten de oude, beproefde lijn niet meer volgen en na de revolutie heerscht er naast de directie de bedrijfsraad en hebben er de' Engelschen geheerscht, die de groote directeurswoning als logies Van een divisiestaf gebruikten, zoodat de vroeger almachtige geheimraad Duisburg den ingang voor dienstboden moest gebruiken. Uit dien tijd dateert een kleine voorraad van munitie, die m een grot in den tuin geborgen was. Wel werd de Engefsche overheid verzocht dezen voor raad te laten halen, doch deze liet niets van zich hoonen, s Voor den bedrijfsraad der fabriek was dat oen mooie gelegenheid om de werklieden op te stoken. De direc tie, zoo heette het,, hield mitrailleurs en handgranaten verborgen, om er de eigen werklieden op te trakteeren. Men bestormde dus het directiegebouw, vond niets. Doch de pratonen in den tuin bewezen, dat de booze directie wel wat van plan geweest was. De eerste proef was gelukt, „und der zweite folgt sogleich". zooals Bunk zegt Met geweld werd de directie gedwongen de 10 pet belasting te betalen. Nu zijn de fabrieken stilgelegd, de directie wenscht onder deze hardhandige manier niet langer werkzaam te zijn en heeft de uitgebreide inrichtingen gesloten. Alleen de afdeeling Elberfeld is nog in gang. Wat hier in het groot geschiedt, herhaalt zich in het klein in vele fabrieken. De ontevredenheid ligt een vuist hoog In de fabrieken, de leiders missen den lust en de werklieden ook. De eersten voelen bo vendien het zwaard van Damoclea boven zich. Er zyn plannon ontdekt voor den eerstvolgenden staatsgreep. De vorige begon met. een algemeen© staking. Bij de volgende fa men voornemens de fabrieken 's nachts door gewa penden te laten bezetten en te laten door werken, terwijl de fabrikanten en verdere leiders als gijzelaars onder verzekerde bewaring worden ge houden. Vandaar, dat velen onder hen langer dan ge woonlijk een verblijf in badplaatsen noodig vinden. Van een geestelijke malaise kan dus eveneens ge- sjproken worden. Men is er beu van onder den eeuwigen druk te leven en... men ziet asen uitweg, Het wordt te zwaar na al hetgeen voorafgegaan is. Aan deze desparate stemming is het ook toe te schrijven, dat men min of meer openlijk den blik naar het Oosten richt. Van het Westen, men weet het, is niets, hoegenaamd niets te verwachten. Op Rusland vestigt zich de hoop van velen, zelfs in kringen ,waar men dit geheel niet verwachten zou. Typeerend is, bijv. het feit, dat de bekende bankier Osthaus, de eigénaar van het bekende Folkwarymu- seum openlijk m de gelederen der linksche socialisten fatreden is. In zijn landhuis door Van de Velde ge- ouwd, heeft hij zelfs een anarchistische school in gericht, waar de leerlingen zich vrij individueel kun nen ontwikkelen. Men hoopt op de onverwoestbare levenskracht .van het oude, Russische Rijk, die door geen politieke richting ondermijnd kan worden. De lezer in het buitenland zal de onloochenbare neiging nauwelijks kunnen gelooven. Maar men vergete niet, dat ons hier een groote pers ontbreekt Men leest meestal de lokale blaadjes, die geen plaats ruimte hebben om het groote wereldgebeuren naar den eisch te beschrijven. Hetgeen hier over Sovjet- Rusland te lezen is, doet veelal als dik opgei egde - propaganda aan. Iets dat te vergelijken is met de serieuze opstellen van dr. Schim van der Loeft in onze kolopmen is hier niet "te vinden. Tegenover het onheteekende, geschreven woord- stelt Sovjet-Rusland de macht van het gesproken woord. De nu heerschende Russen zijn, ondanks hun moder- jiiteit, getrouwe navolgers van de door hen zoo ge hate regeringssystemen. Ze betreden blijkens de onder handelingen met Polen de gladde banen der diplomatie met onwederlegbaar meesterschap. Is het nu toeval, dat ik in de laatste veertien dagen driemaal van lieden gehoord heb, die nu een paar maanden naar Rusland gegaan zijn én nu „even" terug komen om hun familie te bezoeken? Twee, ervan zijn arbeiders, de derde is koopman. Hun verhalen over Rusland luiden zeer geloof waardig. Hetgeen in de pere staat, is uit de vuile, nationale bron afkomstig. Zij, zy zijn er geweest en weten, dat alles gelogen fa. Natuurlijk lijdt Rusland nog onder de gevolgen van den oorlog, maar het is er veel heter dan m Duitschland. Zy ten minste willen in geen geval meer hier terug. Zulke uitingen van ooggetuigen slaan In, ze over tuigen en het is zeker geen toeval, dat er in de laatste dagen groote aanplakbilletten verschijnen, die het oordeel 'van gezaghebbende socialisten als Snowden over Sovjet-Rusland den volke bekend worden. Van welke 'zijde deze verschijnen, kan men niet uitmakeiL maar het is in ieder geval opvallend, dat men zoo openlijk tegen de sympathie van Rusland moet gaan argiteeren. Een tweede verschijnsel kan men in algemóener kringen opmerken; de haat tegen Frankrijk. Dit is te merkwaardiger, omdat vóór en tijdens den oorlog hiervan niet het minste merkbaar was. In de oorlogsjaren beschouwde men de Franschen als offers der Engelsche politiek, had meelij met het volk, dat zijn vele steden en dorpen tot puin in een zag storten onder de Engelsche en Amerikaansche' raten. De Fransche soldaat was een tegenstander, men respecteerde en zelfs in krijgsgevangenschap waren de Franschen in hetzelfde aanzien gebleven. Door de politiek van Clemenceau, voortgezet door Millerand wordt onwillekeurig een krachtigo revan- chegeest gekweekt. Men haat Frankrijk, men haat het van ganscher harte. De gediende lui, ook in werkliedenkringen, denken er niet aan weer het geweer aan den schouder te hangen, het allerminst tegen Rusland. Doch als het ging tegen Frankrijk? Geen oogenblik zouden zy zich bezinnen. Men kan begrijpen, dat 'de slimme Sowjels met aarzelen^ van deze stemming gebruik te maken. Heden overleed onze lieve Man Zoon, Behuwdzoon en Broeder in den ouderdom van 24 jaren. H. HOBBHLMAN—Kuiper. Hoorn, 15 Augustus 1920. 3 Boomlaan 82. GEVRAAGD: een Lilndbouwstraat 30.

Schager Courant | 1920 | | pagina 3