Alitmtii Mieiws- Alratntit- LniMlil Uil hel Harl van Holland. Zaterdag 28 Augustus 1920. 63ste ^Harqanq. No. 6677. UIIGEVtBS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. EERSTE BLAD. Electro-Technisch Bureau v.h. Kok Schuurman, Schagen. W. SCHUURMAN. DELVONIA Tandpasta Uitbreiding Gasfabriek i angedijk. Staatsloterij. Ingezonden Stukken. HAGE Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8uur worden Advertentiën zooxeel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVËKTRN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. 'n Blij vooruitzicht voor den Hagenaar' Zijn gemeentebelasting, Gie na onderhoudsaftrek bij een inkomen van 1400 gulden 320 bedraagt, d.w.z. 7Va procent zal dit jaar niet. hooger worden. D.w.z. dat B. en W. „slechts in de uiterste noodzakelijkheid den druk zullen verzwaren." Normaal gesproken in vroeger jaren had dit beteekend; geen belastingverhooging. Wat het nu beteekent weten we,niet, aangezien net begrip: „uiterste noodzakelijkheid" verre vaststaat. Zoodra een groepje stemmenbegeerige raadsleden vin den dat een of andere talrijke groep gemeentewerklie den „uitgebuit" wordt of er in een volkswijk een bios coop failleert, (liever gezegd: in drie maanden geen nieuwe is geopend 0 en er dus loonsverhooging ge- wenscht is, sta je voor de „uiterste noodzakelijkneiud" en moet de belasting toch de hoogte in, aangezien men nu eenmaal met guldens, die er niet zijn, noch toe slag ,uoch loonsverhooging kan betalen. Heel lang zal hetdus niet duren of die 7.5 pet. van het genoemde burgermansinkomen moet 8 pet worden. Het is waarlijk geen opwekkend beeld., dat B. en W. in hun ontwerpbegrooting van den financieelen toestand geven. Een gemeente met 350.000 inwoners met een schuld van bijna 113 millioen, zoodat elk Hagenaar met een deficit van 325 gulden ter wereld komt... Ongerekend de beertjes, waar zijn Pa en Ma voor hebben gezorgd, en die, waaraan Pa alleen aansprake lijk is.omdat hij jaren achtereen zijn stembiljet heeft gebruikt om het getal verkwisters in Raad en Kamer principieel te vergrooten..,. Wat een particulier in het latere leven niet gelukt nl. een beertje van een para honderd gulden te lten voortbestaan, zonder manende deurwaarders en incasso kantoren. alleen door maar op tijd rente te betalen, gelukt ek paslgeborcn wordend Hagenaar. Het succes der jeugd' Daarbij komt dan nog, dat het met de bezittingen der gemeente maar zoozoo staat. Zeker, den Haag heeft gronden, huizen, fabrieken, installaties. Maar vanwege e commercieele boekhouding hebben de bedrijven hun eigen bézit en eigen boekschuld. En de gronden? We hebben veel te laat een grondbedrijf gekregen, nadat men alle waardevolle com plexen had laten overgaan in particuliere handen. Het beetje goede grond ,dat overschoot wordt vererf pacht, als er tenminste gegadigden zijn, wat niet altijd net geval is en anders wordt er bij het aankoopbedrag vijf procent per laar bijgeschreven, waardoor zoo'n per ceel natuurlijk al gauw een ferm bedrag gaat vertegen woordigen, zonder dat natuurlijk iemand er aan denkt het er ooit voor te geven.... En voor de juist wel waardevolle terreinen, bijv. het Alexanderveld, de plaatsen der kazerne's, enz. krijgt de Gemeente lauw en denkt het Rijk niet alleen niet aan betaling, doch zelfs niet aan teruggave van wat het niet gebruikt Adres aan het terrein der afgebrande Oranje kazerne, dat nu al ik weet niet hoeveel maanden totaal braak ligt. Op Alexander-veld en Oranjeterrein zouden nieuwe complexen kunnen worden gebouwd, die belang rijk in den woningnood zouden kunnen tegemoet kó men. Zouden kunnen worden gebouwd. Want er wordt nog steeds aan bouwen niet gedacht, aangezien de stucadoors er niet aan denken een slag uit te voeren. Om een of andere reden, die ik in de grijze oudheid heb geweten, doch die me thans is optschoten, wordt er door de stucadoors, wier bond modern heet te zijn, doch metterdaad syndicalistisch is, sedert geruimen tijd geen slag gedaan. Natuurlijk heeft dit een verlammenden invloed op de geheele bouwerij. Want een huis heeft nu eenmaal ge pleisterde gangen en plafonds noodig. Buiten Duinoord, halfweg Loosduinen, waar zelfs lijn 3 zich niet meer waagt en waarheen ondernemende [Hage naars een kampeertent en picnicmand meenemen als zij voor dag en dauw uitgaan om uit het centrum het nieuwe Den HaagZuidwest te bezoeken, staat een iiieu- we stad. Reeksen van straten met huizen, zonder ramen, zonder zolders, zonder..... alles. Steenen rompen van huizen in het beste geval niet wat houtwerk voorzien. Die huizen etagewoningen zijn sinds lange weken, soms maanden verhuurd, doch kunnen niet worden be trokken. Want dc stucadoors' Zonder de stucadoors kunnen behangers, ververs, tim merlieden, glazenmakers, loodgieters, fitters, niemand op schieten.. En dus loopen de lieden, wier huur is opgezegd rond met een nieuw contract in den zak, doch zonaer hun nieuwe woning, die nog slechts in geraamte is, te kunnen betrekken. Wel zou er een gemakkelijk middel zijn om het zonder stucadoors te. doen en wel door een balken zoldering te maken, hetgeen eenige eeuwen lang gebruik wes. doch daar evrzet zich de "bouw-politie tegen. Dit is zelfs zoo kras, dat deze autoriteit een mijner bekenden, die in zijn oudheid onder een linnenplafond een balkenzoldering aantrof en er graag gebruik van maakte om een 17-eeuwsche Kamer in te richten, deftiglijk werd aangeschreven een schijnplafond te ma- {e5' De balken, die anderhalf, misschien twee eeuwen hadden gezeten, waren brandgevaarlijk of zoo iets, tenzij er eerst linnen tegen gespijkerd en dat linnen behoorlijk gewit of geverfd werd In weerwil van uw ongeloovend schouderophalen, bekte lezer' verze^er u> d31 mijn. mededeeling authen- Deze oplossingbalken en planken inpïaats van met Kalk en witsel besmeerd, riet als zoldering en afgedikte wanden inplaats van gestucadoorde muren, valt dus weg. c® derhalve blijven er een paar honderd woningen sedert maanden half klaar staan Jaar men zegt, bedraagt het getal 1600 en als men nu anneemt, dat er vierhonderd stakende stucadoors zijn, *rh -Jaen een beeld van de stagnaties die dit heeft Ct °P huizenbouw en dus op woningnood A1 ,Z0T de gemeente dus die gronden, die millioenen waara zijn m haar bezit terugkrijgen, dan zou zij èr voorloopig toch niets aan hebben nu 2 u doen we lekker niets en kijken de kat uit aen boom. Misschien zal het Rijk wei eens dat aangezien onze cavallerie toch maar anderhalve® man en vier paardenpooten sterk is, een terrein als het Alexanderveld een ietwat overbodig luxe is. Aange zien daarop het geheele Nederlandsche leger mits voorzien van zwemvesten zou kunnen paradeeren. Als men nagaat over het bezit van hoeveel gronden en complexen er voortdurend geschil van meening tus- schen Rijk en gemeente bestaat, is het eigenlijk dwaas, dat het nooit tot een beslissing is gekomen. In onzen tijd van „directe actie" zou het toch een kleinigheid zijn voor de gemoeente om het Rijk zoo danig het vuur aan de scneenen te leggen, dat die be slissing kwam. Gesteld de gemeente zou de Frederikstraat, waar de artilleriekazerne ligt, willen herbestraten, zij zal het niet doen, want het plaveisel is er pas een jaar of tien volmaakt slecht' dan zóu de artillerie niet heen of weer kunnen..... Gesteld zii wilde het Alexanderveld rioleeren, om- dab de notulen in de Raadzaal aan de Javastróót ón- ders beschimmelen en de Edelachtbare Heeren rheu- matisch worden tijdens de zitting ook dit doet Den Haag niet, wat ik toejuich, want rheumatische vïoed- vaderen bljjven thuis, .waardoor wij van hun gepraat verschoond blijven' Waar zouden dan de huzaren moeten lcèren exerceeren en bet te paard moerassen doortrekken moeten beoefenen? Öp die e nop tallooze andere manieren, die vol maakt in het thans vrijwel algemeen gehuldigd sabo- tage-systeem der heeren van de directe actie passen, zou den Haag het RJjk moores kunnen loeren. Wat zou er gebeuren als de burgemeester, de „Rijks- kruier" (naar net teekenend woord van den vroegeren Amsterdamschen burgemeester Mr. van Leeuwen) eens staakte? Maar onze burgervader denkt er niet aan. Wel foei.... Zelfs na gemiddeld twee nederlagen per raadszitting, nadat zijn onbekwaamheid als leider- van dezen gedrochtelijken Raad, met telkens minstens één onbetrouwbaar lid in het Dagelijksch Bestuur, luce cla- rius is aangetoond, kan men van iemand met zulk een plichtsbesef geen sabotage of staking verwachten. En dat, terwijl alles wat het Rijk tegen ons zou kunnen doen, zou zijn dat we de zèvenkwart millioen van de O.W.-belasting niet kregen. 'n Peulschilletje waar de politie ons alleen dit jaar kn millioen meer kost en het Rijk ons voor den nieuwen hoofdcommissaris een tractement van negen tot tien mille dus in de practyk: elf mille afvergtA. Voor electrischen aanleg nergens goedkooper en beter adres. Doet ons prijsaanvraag Levering van motoren uit voorraad tegen uiterst concur- reerende prijzen. Beleeld aanbevelend, wordt gevraagd voor haar fijne Aroma en prima kwaliteit. Overal verkrijgbaar. Voor Cngros: J. STUURMAN, Schonen. Vrijidaigi zijn d'& 5 iRiaden, betrobken bij de gas- fabniieik te Noondiscblarwnuide, dn openbare verga dering bijeen gekomen, met (het doel om een be slissing te nemen op 'voorstellen' van de gascommiis- sie 'tot vernieuwing) en verbetering van diverse za ken en bet bouwen van itwee kaïnerovens, waarmee, zoo heet het, een zeer belangrijke besparing kan worden venkretgien. Een uitgebreid rapport is door den directeur sa mengesteld, waarin de diverse punten worden ge noemd die verbetering behoeven en hoe dae volgens rapporteur op de beate wijze kunnen worden aan gebracht. Uit het rapport blijkt, dat zoo langzamerhand de gedachte gerijpt is d'at er wat gedaan moet worden aan de gasfabriek. Het rapport zegt dat op het terrein groot gebrek aan plaatsruimte is, dat zich overal kenbaar maakt waar men ook komt. Bij' eenige uitbreiding wordt de toestand geheel- onhoudbaar. Volgens officie el e cij fers is voor een gasfabriek met een millioen kub. M. gasproductie circa 5 6000 vieiik. M. terrein noodig, terwijl dit hier slechts 3500 vlerk. M. is. Dit dateert niet van de laatste jaren doch was steeds een voort durende kwelling. Om hieraan! tegemoet te komen is de eenöge oplossing de naast het terrein gelegen akker van de gemeente Noordscharwoude aan .te koopen, waardoor de sloot meegerekend, een terrein kan' worden verkregen van circa 5400 vierk. M. jD'ei kolen-loods kan pljm, *8000 BLQL kolen bevatten, doch wordt groot er wanneer de gewenschte uitbrei ding. tot stand komt. Wat >de stokerij, betreft is reeds in principe door de commissie besloten verbetering te brengen door het bouwen van een 'kalmeroveninstallatie. Deze kan niet in 'de gewone stokerij worden aangebracht, doch kunnen zonder beziwaar in. de open lucht ge plaatst worden. De schaft- en waschgelegenheid is eoo klein en onvoldoende, 'dat deze reeds geruimen tijd door de arbeidsinspectie is afgekeurd. De vrijkomende ruimte in de stokerij kan dan ge bruikt worden voor schaft-, wasch- en kleedgelegen- heid. Ook het magazijn is veel te klein, wat reeds vanaf het begin der fabriek gevoeld is. Ook hier "kan de oude stokerij meer ruimte geven. 'De motorkamer dient noodzakelijk te worden op geknapt, 'deze diende, tevoren voor smederij en heeft nog steeds hetzelfde aanzien. Van de 'toestellen is alleen de teerscheider te klein, waarvan steeds veel last wordt ondervonden. Een gebruikte kan hiervoor worden, aangekocht. De hoofdmeter voor het meten van, de hoeveelheid geproduceerd gas is (berekend voor 150 kub. M. per uur. Daar in den wünter 200 kub. M. en meer door gaat, zou ook deze te klein zijn, ware het niet dat het op andere wijze kan iworden gevonden. Ook 'de 'fabriekleidimgen zijn te klein, echter komt er door den bouw der ovens hierin reeds een ge deeltelijke verandering. Wordt bij elke uitbreiding aan de toestellen tevens die aansluitende buisleading verzwaard, zal mettertijd die geheele leiding van de vereischte grootte worden'. De gashouders bieden Voorloopig voldoende ber ging, de putten voor teer kunnen voldoende geacht worden, tewijl te putten voor aimmoniak feitelijk te klein zijn voor een fabriek van deze grootte. Ver groeiing is echter geen directe behoefte omdat de fabriek zelf het ammoniak water verwerkt tot zwa velzure ammoniak. Het smederijtje voldoet niet aan de eisdhen dde daaraan gesteld' moeten1 worden en zou dus daar voor een plaatsje dn de oude stokerij moeten .worden ingeruimd. De ruimte voor cokesberging is al reeds te klein en zal door den bourw van 'kamerovens nog kleiner worden. Reeds vanaf de eerste jaren is hierdoor groot na deel teweeggebracht omdat veelal de cokes voor elk aannemelijk (bod moest- worden opgeruimd. Voor de olievaten, de fitters wagen, het oude ijzer onz., ontbreekt geheel de bergruimte, 'Dit moet steeds in de open lucht worden geplaatst. De adimi nistrati eaifde elimg lis reëels lang een stiefmoederlijk bedeelde af deeling geweest. Verbete ring, daar is noodzakelijk, wat reeds meer* naar vo ren is gebracht. Behalve meer ruimte, behoort een behoorlijke kluis te worden aangebracht, terwijl* privaat en waschge legenheid voor het kantoorpersoneel geheel ont breekt. Ook een teekonkamer zou geen overtollige weelde zijn, omdat nu de teekenlngen soms elders gemaakt moeten worden, wat bij ©enige ruimte hier /kon blij ven. Ook spreekt het rapport va® een ijikiniatallatliie, waarvoor een vertrekje noodig is. Het ijken der me ters kost f 1800 per jaar, terwijl een geheele ijkin- atallaitie op f2000 komt. Hat Ijken der electriciteits- meters ikan .dam dOor den. electricie® verricht wor den. Het buizennet Is absoluut onvoldoende, waardoor de uiteinden in de uren van groot verbruik onvol doende gasdruk hebben. Om. St. Pancras van goed gas te kunnen voorzien, is het noodig de parallelleiddng die tot de veillngbrug 'oe ligt, te verlengen tot het einde van Broek, j Om Oudkarspel van het noodlge te Kunnen voor zien, dient een parallelleidlng .tot aam het begin dier gemeente te worden aangelegd, Na deze uiteenzetting volgt een begroeting van kosten van een en ander, welke be.grootinig door de voortdurende prijsveranderingen slechts een globale kan genoemd worden. De posten zijn echter, alles zins ruimfgenomen. De begroeting laten we hier dui delijkheidshalve geheel volgen. Aankoop van den naastgelegen akker vam de ge meente Zuidscharwoude en^inrichting van het achterste deel daarvan tot cokesbergplaats f 1500; Voor schoeien, orioleerem en ophoog en van het nieu we 'terrein, voor het stoppen van de sloot, voor afscheidingen en voor het bestraten van de co kesbergplaats en de bestaande ikolenloods f 20.000; Voor bet bouwen van 'twee kamerovens, een van drie en een van 5 kamers, benevens de fundee ringen f158.000; Voor het inrichten van de bestaande stokerij tot wasch- en isc/haft,gelegenheid, smederij en maga zijn, benevens de inrichting dezer lokalen met de benoodigde omdendeleen, als memoriepost f 10.000; Voor het opknappen der mo torkamer f500; Voor het vervangen van de bestaande teerschijder door eien grootere f,1000; Voor de cokestranpxjrtmrichting, zooals die door de firma 'Klonne is voorgesteld f22.000; Voor het maken van een bergloods voor olie, vuur vaste materialen, fitterswagen-, ijzeraarde, enz., met gebruikmaking van het bestaande emede- rijtje f500; Het uitbreiden van de kantoorruimte f12000; Voor het aanschaffen van een jjkinstallatie f2000;. Het 'leveren en, leggen van circa 1250 meter buis in Broek en circa 1000 meter in Noordscharwoude, met inbegrip van bestrating f 45000; Voor onvoorziene uitgaven, vrachten en dergelijke, kosten van toezicht enz. f8000. Totaal f285000.—. Bij de (bedragen is gerekend op een. markenkoers van 6tt. Het rapport zegt verder dat hot bedrijf in de laat ste jaren reusachtig is toegenomen en er ettelijke j.airen geen uitbreiding van belang heeft plaatB ge had:, zoodat zich. alles ophoopte. Daartegenover staat, dat door de invoering vian kamerovenbedrijf een zeer belangrijke besparing verkregen wordt, zoodat rente, en aflossing der ite sluiten leening meer dan gedekt izijn. Wanneer er in tien jaar wordt afgelost, wordt dit een jaiarlijiksche rente en amortisatie van circa f 30500.wordt in 'twintig jaar afgelost, zal dit een jaarlijlks mindere 'uitgave vorderen van circa f 13000. Uit de rentabiliteitsrekening blijkt, dat bij d'e ka- merovens aan loon moet worden gerekend f 4§00, terwijl dit bij de gewone ovens f 11250.is. Bij de kamerovens is het verschil tusschen ont vangsten en uitgaven' f 102000, wat door den gasprija gedekt moet worden. Bij' gewone ovens zal dit f 160510 zijn, een verschil dus van f 58510, ten gunste van de kamer-ovens, waarvan moet worden afgetrok ken een grootere uitgave aan zwavelzuur voor de bereiding van het meerdere sulfaat dat wordt ver kregen van f3510, zoodat het gunstig verschil zal blijven f 55000. Hoewel evengjoedl een .uitbreiding zou moeten plaats hebben, waardoor de gasprijs noodwendig zou moeten ©tijgen., is daarop bij1 de berekening niet ge rekend De voordeelen van kamerovens zijn nog dat met hetzelfde, personeel een veel grooter productie kan worden voortgebracht, zoodat het in het belang Van de zaaik is de gasproductie zoo boog mogelijk op te voeren. Het maken va®' reclame voor kookdoeleinden en eventueels .propaganda voor gas verwarming in. de huizen tegen lager tarief, zou als gevolg een gun stige 'uitwerking op de® gasprijs kunne® hebben. Verder zou gas voorziening van naburige gemeen ten door "middel van persgas in studie kunnen wor den genomen, enz. Nog «wordt meegedeeld, dat er reeds minstens een twintigtal gemeenten .zijn die de kamerovens heb ben ingevoerd of plannen daartoe hebben opgevat, terwijl de firma Klonne boven alle andere firma's als bouwfirma wordt geprefereerd. Al de raden namen de voorstellen aan, bebal've de raad wan' Oudkarspel, die een paar punten nog nader onder het oog wensichte te zien en ld.e raad va® St. Panera© waar de stemmen staakten. Trekking van Donderdag SIS Aua 3e Klasse. 4e Lijst No. 509 f 5000. No. 5316 f 200. Nos. 10913 '12723 f 100. Prijzen van l 45. 205 347 419 521 534 1009 1343 2286 2354 2650 2777 2925 2941 4190 5005 5084' 5298 5299 5516 5526 5703 5814 5846 6142 6247 6269 6572 6615 7180 7325 7524 7589 8944 9677 9799 9885 9951 10529 10589 10604 10825 10889 11077 11629 12090 12134 12233 12604 12628 12724 14061 14107 14295 14459 14758 14839 14976 15005 15674 15766 15899 16219 16296 16591 16922 16940 17004 17045 17256 17506 17549 17748 17835 17898 18281 18383 19261 19445 19528 19561 19731 20429 20764 21190 21304 21357 21530 21706 21725 —986 22211 22036 22344 22407 22613 22790 3e KI. 3e lijat18148 m. z. 18149. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij eenige plaatsruimte in Uw. veel gelezen blad, waarvoor onzen dank. KAAS-CONTROLE. Naar aanleiding van het verslag der vergadering var 20 Augustus jl van de. Vereeniging Nieuwe Bona var Zuivelfabrieken" en een aangehoord debat of gesprek van eenige kaashandelaren en producenten of Directeu ren, tusschen den heer Dr. Schey, zuivelconsulent voor Noordholland, op de kaasmarkt te Alkmaar,, willen oondergeteekenden in deze hunne bevindingen a.g. het gesprokene en de voorgewende bezwaren verachten en voor onwaar verklaren. In de eerste plaats verachten wij het gezegd, van den Voorzitter der genoemde vergadering, den heer Jac. Met „[Waarvoor er eigenlijk een zuivelconsulent bestaat." Dus deze is overcompleet,, zoo niet een sta in den weg? Dit kan geen uitlating zijn, die op eene alge- meene deugdelijke vergadering op zijn plaats is, dus voor een persoonlijke kwestie moet worden gehouden, daar de heer Met zeer' goed weet, dat de vele werk zaamheden aan dit Consulentschap verbonden en door Dr. Sfchey verricht, ten nutte en bate der Zuivelpro- ducenteu zijn, nl. Dij bedrijfastoornis, melkvervalsching opleiding melkonderzoek, enz. (Zie jaarverslagen). Eerst-ondergetcekende verklaart als zelfkazende en ali gewezen Directeur eener Kaasfabriek, veel hulp met de beste resultaten van Dr. Schey ondervonden te hebben, met de meeste bereidwilligheid en zijn persoonlijk mede werken en mocht de heer Met zijnsinztens achtergesteld worden, dan weet deze zeer goed de weg, om daar verandering in te 'krijgen. Onze meening is in deze een persoonlijke kwestie Qaag pijl) doch de heer Met denkt met schreeuwen kr„ijg je de jongens wakker." Verder zegt Met: „Als wij nu niet zeggen ,we merken niet,, dan zijn we toch verkouden." Onze ondervinding is, dat verkouden zijn niet doode- Hjk is, doch 't kan er uit voortkomen. Hierdoor geeft de heer Met te kennen, voor een goed lezer, dat het bestrijden der Controle geen hoofdzaak is, maar het bestaan van den Bond. (dus als stokpaardje gereden1 wordt). Ook bewijst dit zijn vorige gezegde; n.1.„wij staan voor een moeilijk parket en ik ben er tegen, di rect 't hoofd te buigen." Dus koppigheid' Behoort dat bij een zoo groot besluit? Nu rijst voor ons de vraag, als zelfkazende boeren: „Is die ontferming over ons uitgesproken (niets be wezen) wel gemeend en degelijk bedoeld? Wat toch zou de reden wezen, om ons van het plak ken (merken) te weerhouden? (Voor een oogenblik persoonlijk). Plakt de heer Met ook niet, nl. op zijn produkt (rijtuigen)? Veel gezien: Jac. Met, Heer-Hugowaard. Voor welk doel? Zijn waar garandeeren en aanbevelen. (Dit prijzen wij, maar 't geeft tc denken). Waarom ons van het merken te weerhouden? Neen, je waar garandeeren, verkoopen wat het ia, dat is ons inziens de aangewezen weg cn eerlijk. Hoe was het ge steld met de boter? Ondervinden nu niet reeds de m>- terproducenten rin den exporthandel de beste resulta ten? .Hoe verzette de Groothandel zich niet tegen de Proefstations, en nu, bijna ieder, met zaak van betee- kenis, is aangesloten en volgens prijscouranten en ad vertenties, doet dit steeds dienst als reclame„Leve ring op A.H.V." Zoo moet het ook worden met de Noordhollandsche kaas en zoo zal het worden, daarvoor is ons product borg. Er moet aan het verknoeien van ons produet een einde komen. Het is ons en bijna ieder producent be kend, dat er op de markt een flinke hoeveelheidm kaas verhandeld wordt, maar in 't café of z.g. „beurs", schui ten vol ontroomde Friesche kaas wordt bijgekocht $n geleverd. Die kwamen dan in N.-Holland en gingen uit N.- Hoïland voor '„Noordhollandsche". Dit weet de heer Met net zoo goed als ieder ons. Hoe kan hij nu voor deze, Voor de N.-H.. Kaasindustrie, zoo belangrijke zaak. zoo zijn? Kan dit op het gebied van vooruitstrevendheid samengaan met zijn Lidmaatschap in 't Provinciaal Bestuur? Was het niet flinker van u geweest, om hij het gesprek (of debat) op de markt, met en tegen Dr. Schey, ridderlijk op te treden, dan zooals u nu deed; het la chend aan te hooren, zichtbaar denkend: „dat is wat je noemt"? In dit gesprek werd aangevoerd door een Kaashan delaar, dat ae merken er af gingen, als de kaas een jaar (of zoo iets) werd opgezet. („Maak eerst je merken beter'" werd Dr. Schey toegesnauwd.") Wij dachten: ,,'t Ie mogelijk, maar wie bewaard zijn

Schager Courant | 1920 | | pagina 1