iliciüi Kinis- AimtEiiit- Luiliivllil De inzendingen ven Vee Landbouwtentoonstelling teüchayen Woensdag 1 September 1920. 63ste *Marqanq. No 6679. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. Ingezonden Stukken. Electro-Technisch Bureau v.h. Kok Schuurman, Schagen. W. SCHUURMAN. Bimienianasch Nieuws. FEUILLETON. DE DEGENSTOK. .,lk r Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentidn zooteel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en Q1R0D1ENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 8 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5. regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijspo inbegrepe'ii). Groote letters worden naar plaatsruimte herekend OP DE In aansluiting aan hetgeen reeds vanwege het Hoofd* comité van 'do Landbouwtentoonstelling, die van 10 tot en met '14 September te Schagen zal worden ge houden, Is gepubliceerd, meenen wij do aandacht van belanghebbenden meer in het bijzonder te moeten ves tigen op de afdeeling Veeteelt In do Afdoeljng Paarden zullen vooral door do inzendingen uit do Haarlemmermeer velo uitstekende dieren uitkomen. De bekende hengsten Zwingli en Primus komen uit, ieder met 5 afstamme lingen, terwijl zij met Cyrus, Crómweli, Compas eh andeyen ook mededingen in de rubriekOuder hengsten. Een groot aantal eerste klasse merrie's zal mede aanwezig zijn. In het geheel bevat deze af deeling 100 nummers. Ook liet Concours-Hippiquo en Springconcours op Zondag 12 September belooft een succes te worden. De Afdeeling Rundvee telt weer een groot aantal nummers. In olie rubrieken tezamen zullen ruim 225 dieren worden tentoongesteld. Op Vrijdag 10 September komen do dienen indivi dueel tegen elkaar uit, terwijl Zaterdag den llen Sep tember de verschillende fokgroepeu beoordeeld zullen worden. Dien dag komen de prijs winners, van beide dagen in den ring. Wio gewoon is, geregeld do fokvoedogen van den Bond van Rundvoefokvereenigingen in Noordholland to bezoeken, zal ook nu weer tal van oude bekenden kunnen bezichtigen. Waar koovele uitstekende dieren aan "den lijix zullen staan, meenen wij ons ervan te moeten onthouden, op onkclo moer, in het bijzonder do aandacht to vestigen. Buitengewoon belangrijk belooft de A f 4eel In 0 schapen te worden. Niet minder dan ruim 300 die ren, verdeeld over ruim 125 nummers, zullen op 11 September worden tentoongesteld. Een tentoonstelling van schapen, zooals zonder eënigen twijfel in Neder land nog nimmer heeft plaats gehad. Het grootste aan tal dezer dieren behoort tot het Teielsche schapenras, doch daarnaast zullon ook uitstekende Lincolna en Wens- loydalcs uitkomen. Wio een goed Inzicht wil krijgen van de steeds grootor wordende belangrijkheid van do Nederlandsche schapenfokkerij, zij een nazoek aan deze tentoonstelling ten zeerste aanbevolen. Do Afkoeling Varkens telt 25 nummers mot ruim 00 dieren; voorzoover het stamboekdieren be treft allo behoorende tot het Noordhollandsche type, dat vrij wol gelijk is aan het Groot Yorkshire. Als hoogst merkwaardig kan hierbij worden vermeld, dat bijna alle .starabockaicren, die op .10 September zullen worden tentoongesteld, meer of minder ver Ver wijderd afkomstig zijn van ééne zeug. Wanneer nu nog vermeld wordt, dat ra do Afdeeling Geiten de fokvereeniging te Berkhout eveneena op 10 September uitkomt met een mooie collectie, dat verreweg hot grootste aanial van allo tentoongestelde dieren in do daarover bestaande stamboeken zijn inge schreven en dat deze stamboeken In het gebouw van do Afdeeling Wetenschap en Organisa tie nog veell belangrijks zullen oxposéeren, dan meenen wij allo veefokkers een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeerste te mogen aanbevelen. De Rjjkaveetecltconsulent voor Noordholland, a L. BAKKER. Rotterdam, 30 Augustus 1920. Geachte Redactie, Zoudt.u mij eenige plaatsruimte willen afstaan voor wat hier volgt? Bij voorbaat vriendelijk dank. In den Bond voor Staatspcnsionncering, waarvan vooral in Noord-Holland tal van afdeelingen zijn, droigt een crisis, tengevolge van het aftreden ,van het geheele Hoofdbestuur. Twee der verleden jaar gekozen leden, de heerén Van Mever en Postma, uitten grieven tegen het overig bestuur en hebben aanmerkitigen op perso nen en op de geheèle gestie van het 'Bestuur, zoodat ten slotte do Bondsleden gesteld worden voor een ge heel nieuwe verkiezing. Nu is door eenige federaties en afdeelingen ©ene circulaire verspreid, gotoekend door den lieer G. Kalf te Ilpendam, nanïcns een Comité van Actie, over welke circulairé ondergeteekende dit heeft te zeggen le. dat niet alle genoemde afdeelingen. Dij do^ daar bij vermelde federaties zijn aangesloten; 2e. dat afdeelingen genoemd worden, die niet meer ais zoodanig bestaan; -3e. dat eenzijdig uit mfln laatste artikeltje in het Maandblad van den Bond wordt geciteerd, waarin ik a IJlen Hoofdbestuurders de eer gaf, die hun toe komt, terwijl het nu lijkt alsof ik enkel de heeren Van Mever en Postma op <io iütóte waarde heb geschat; 4e. dat inderdaad vóór de intrede van beide ge noemde heoren in het college de harmonie in het Hoofd bestuur weinig te <jvensehen overliet, terwijl nd hun intrede bijna geen enkele vergadering verhop zonder teekenen van rasharmonie. Ten slotte nu mijn naam in deL circulaire is ge noemd sta hier de verklaring, dal naar mijn inzicht de hoofdleiding van den Bond steeds geweest is zoo als het behoort, d.w.z. steeds is voorgeschreven ge- wprdeh door het belang van de oude mannen én vróu wen in verband met de mogelijkheden van het o ogenblik. En" ik wéét zulks, omdat ik in de 21 jaren, die de beweging oud is, zoo goed als altijd in de vergade ringen van net Dagelijksch Bestuur en van het Hoofd bestuur ben tegenwoordig geweest. PERIO. Voor electrischen aanleg nergens goedkooper en beter adres, r- Doet ons prijsaanvraag Levering van motoren uit voorraad tegen uiterst concur- reerende prijzen. Beleeld aanbevelend, SCHAGERBRUQ. Dinsdag had alhier de groote Handicapdraverij plaats, waaraan door 7 van do beste dravers werd deelgeno men. Xe prijs f 800, was voor Bandage, eigenaar de heer J. A. Bakker, te Wieringerwaard: 2e prijs f 150, voor Agc W.. van W. Keetman te Winkel. 3e prijs f 50, voor Albert R., van D. de Boer te Stompctoren; 4e prijs, f 25, voor Favoritien, van v. d. Zei te Boven- karspel. De verdere deelnemende dravers warenVitesse, van Schermerhorn, te Alkmaar, Anna C., van D. Lange- dijk te Schagen en Gloriette van v. a. Zei voornoemd. SCHAGERBRU G, Maandagavond werd, ter gelegenheid van de kermis alhier in de tooneelzaal van den hcer,J. Broer door ,,'t Vrije Tooneel"' van Alkmaar opgevoerd het be kende tooneelstuk „Blank en Bruin". Het spel was uit stekend. Jammer 'dat de zaal niet geheel gevuld was. WIERINGERWAARD. Vergadering van Me Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvcreoniging bij den 'heer P. Schenk, op Maandagavond Wegens ongesteldheid van den heer Speets wordt de vergadering geleid door den heen Rezelman, tevens secretaris Notulen worden onveranderd Vastgesteld. Van 10 leden was bericht vap verhindering rtTigekomen7 le den waren present, zoodat er nog 13 in de termen vallen van boetebetaling. De Middenstanders loopen ook oh'niet warm meer naar de vergaderingen: Toch niet goed hoon Na enkele mededeelingen van ondergeschikt belang wordt aan de orde gesteld: Bespreking boek- houdcursus. Voorzitter zegt, dat de bedoeling is dezen winter een vervolgcursus te doen houden voor hen die den vorige winter de le klasse hebben doorloopen. Nu do M.U.L.O. alhier is gekitst ligt het op onzen weg om zoo mogelijk deze" cursus in stand te houden. We zou den kunnen beginnen om een oproeping te plaatsen, want dan moet ook weer opnieuw subsidie worden ge vraagd aan de gemeente. Door een der leden wordt de vraag gesteld, of er ook nog een diploma behaald kan worden en of leer lingen die nu voor dc 3e maal den. cursus willen volgen nog andere vakken geleerd worden. Voorzitter gelooft, dat er wel een Mcrcurius-diploma 15 te behalen en voor andere vakken zou met don hoer Hazeloóp in overleg kunnen worden getreden. Na eenige bespreking wordt besloten, een adverten tie te plaatsen in de Schager Courant, opdat deze cursus althans nog kan blijven doorgaan. Laten we hopen, dat er niet alleen jniddenstanders, maar nu ook eens velen uit den boerenstand zich aanmelden, omdat meer en meer blijkt, dat goed boekhouden een cisch des tijds wordt. Hierna wordt ter sprake gebracht Electriciteit. Over dit punt wordt wel een beetje gesproken, doch het bestuur heeft geen bepaald voorstel, .zoodat het (vooral voor kracht) wel wat duur zal uitkomen. Misschien is 't voor verlichting nog wel rendabel. Als punt 5 op de agenda staat vermeld: Bespre king vaarwater. Uit deze besprekingen blijkt, dat dit weer veel té wenschen overlaat. Ook van ae wissel plaats wordt niets meer vernomen. Er is door sommige leden van het Polderbestuur wél eens beweerd, dat het oen particulier belang was, .doch het is wel dege lijk een algemeen belang. Het heeft dit voorjaar wei nig gescheeld, of de vletscnippera hadden Wieringerwaard willen boycotten, en wanneer Haverkorn b.v. niet 'weg kan komen, zouden de boeren zelf hun zaad naar Oudesluis moeten brengen. Er wordt dan ook mei algemeene stemmen beslo ten om Weer een. request bij het Polderbestuur in te dienen, met verzoek hierin verbetering te brengen. Wanneer hier en daar wordt uitgediept, zou er veel verbeteren. Hierna b1 uiting. DE UITSLUITING IN DE BOUWBEDRIJVEN. Hei (hoofdbestuur'van. dé landelijko Federatie van Bouwvakarbeiders (heeft gemeend zijn afdeelingen te moeten ad vi se eren tot aanvaarding' v.an de collec tieve arbeidsovereenkomsten en do'punten van over eenstemming, verkregen in de conferentie van 19 Augustus j.l., een conferentie waarvoor bet geen uit- noodiging gewerd, doch waarvan het resultaat per schrijven van 27 Augustus 1.1. Is toegezonden. Verwiaoht kan worden dat de afdeelingén, nu er een groote verandering in de situatie is ingetreden Detective-roman Kaar het Zweedsoh van 8. A. DUX Bewerkt dqioW W, J, A. RiOtLiNlALDUS Jr. 25. „Hebt u al een theorie? „Maar al te veel tenminste wat betreft de wegen, die zij nemen kunnen. En dat maakt de zaak buiten gewoon moeilijk voor mij. U moet bedenken, dat het geen wedloop in den gewonen zin van het woord is. Zij ehbben minstens een kwartier voorsprong, en ook al wist ik op dit oogenblik den weg, dien zij genomen hebben, dan zou het toch oen heel zwaar werk zijn hen in korten tijd in te halen. Hier zijn een snelle, zekere berekening en de strategische blik van een veld heer boodig om hun plannen te doorzien en ze te overwinnen. Hoe denkt uzelf er over?" „Ja, u» U zult toch wel niet aan een zoo waanzin nigen tocht deelnemen zonder een plan te hebben? Waarheen zoudt u gaan, als u te besllissen hadt?" Al n toon ergerde mij. „Naar hun oud hol, waar rij mij gevangen gehouden nebben," zcide ik, na even nagedacht te nebben. „Het lijkt mij volstrekt niet onmogelijk, dat z^ daar hun toevlucht nemen zullen." „Nog zoo'n kwaad idee niet Misschien doen zij het voor éen nacht Langer zullen ze er wel niet durven blijven. In ieder geval rijden zij er niet direct heen." „Waarom niet?" „Oindat zij niet alleen zijn. Zij hebben immers een gevangene bij zich, die, wat richting en rijtijd betreft, misleid moet worden. Daarom maken zij ongetwijfeld een omweg, waarheen zij ook rijden. En wanneer zij zich naar oen ons totaal onbekende plaats begeven, dan moeten we veel geluk 'hebben, als wij erin slagen willen ze te pakken te krijgen. De droge, harde wegen vërraden pns absoluut nietsu" Tyra Jeffert ..had zich voorovergebogen om ons ge- gesprek te kunnen hooren. Ikvoelde haar adem in mijn nek, maar rij sprak geen woord. Toen wij de laan voor Bonnel's zomerverblijf op reden, werden wij omringd door drie mannen met opgeheven revolvers. „Handen omhoog f* riepen rij ons toe. lerner nam rijn chauffeurspet at „Prachtig", «eida tej lachend. „Ik zie, dat jullie oppast, jongens." Zij lieten bun vuurwapens zakken. „Jullie hebt een gevanrane in den kelder, nietV ging de detective voort „Ja, Berntson bewaakt haar,," zeidfl een der mannen „Heb je haar indentiteit al kunnen vaststelllen?., „Berntson gelooft een oude bekende gevonden te hebben. Maar zij heeft al dien tijd haar .mond nog niet opengedaan. Zij antwoordt op geen enkele vraag. Houdt je oogen maar goed open", zeide Lerner. „Het is niet onmogelijk, dat haar kameraden ook fauw hier komen. Zij hebben in ieder geval een vrouw ij zich vvermoedelijk geboeid. ITet is de dochter van bankier Bircherdt.. Pakt de kerels, zoodra rij zich laten zien, en schiet, wanneer' het noodig is. Maar bedenkt goed, dat de dame beschermd moet worden." Wij Ratten onzen tocht voort. Weldra waren \&j buiten op den landweg xn versnelde 'de detective het tempo. „Bent u gewapend?" vroeg hij. Ik liet mijn dcgirstok dien ik uit louter \erslrooid- heid medegenomen had, zien. Hij schudde zijn hoofd. „Die satansche stok schijnt ons te vervolgen," zeide hij. „Maar in dit geval zou er weinig mede te beginnen zijn. In het kastje onder u liggen twee re volvers. Neem u den eenen en geef den anderen aan juffrouw Jeffert. Ik hoop, dat zij kan schieten.." „Maak u maar niet ongerust," zeide de jonge dame; „ik weet met die dingen om to gaan." Ik gaf haar den eenen revolver ,en liet den anderen In mijn rokzak verdwijnen. De detective leek my zenuwachtig en onrustig. De koelbloedigheid en wonderlijkekalmte, waarom Lerner ook in kritieke oogcnblikken bekend stond, schenen hem^ geheel verlaten te hebben. Telkens weer vroeg hij mij hem de plaatsen te noemen, waardoor wij vólgens de kaart kwamen. Op mijn vragen gaf hij korte barache antwoorden en nu en dan mompelde hij iets binnensmonds als iemand,^ die buitengewoon opgewonden is. In één woord, hir leek absoluut niet op den Lerner dien ik vroeger had leeren kennen. Na lang zwijgen vroeg ik weer waarheen hij van plan was te rijden. „Ik heb u toch gevraagd den weg op de kaart na te gaan," antwoorddfe hij kortaf. „Ja, dat is allemaal goed en wel," zeide ik boos. „Maar daardoor weet, ik het einddoel nóg. niet. Waneer de stad daartoe uitverkoren is, dan maakt u een kolossalen omweg." .„Afwachten." Weer een lange stilte. „Gelooft ur dat Bonnel ook met het verdwijnen van juffrouw Bircherdt to maken heeft?" vroeg ik eindelijk. „Zonder eenigen twijfel." '„Maar de kerel kon toch niet zoo dom zijn aan te nemen, dat hij door een ontvoering dichter bij rijn doel komen zou. Zij is trotsch en heeft een vast karak ter. Op die wijze zou hij haar nooit gewonnen hebben." door de opfhefifng van die uitsluiting! voor de leden van de moderne en neutrale bonden, dit advies ze ker zullen, aanvaarden. Uiterlijk Woensdagmorgen i§ de uitsla# daarvan (bekend. MOORDAANSLAG. Een motorrijder uit (Rotterdam kwam met een mo tor mot zijspan' 'door Kruisland gereden. Door eenige kermisvicronde boeren werd (hij lastig gevallen en aangehouden. Toen de motorrijder een van ben poogde weg te duwen, trok zekere Mies," uit Zegge, zijn mes en stade den man in de linkerzijde ter hoog te van bet hart, t EEN GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS. Een der correspondenten vdn bet Hdbld. .schrijft: Eén Duitsche kunstenares, afkomstig uit een der groote steden niet ver van de Nederlandsche grens, bad in het begin v.an dit jaar een kunstreis door ons land gemaakt, vergezeld van haren echtgenoot, een gestudeerd man. Het verblijf iin ons land van melk en honing had het echtpaar doen' besluiten zich voorgoed hier te vestigen en alle maatregelen voor de verhudaing. werden getroffen. Het kapitaal der familie werd hij een Nederlandsche bank gede poneerd, die meubelen werden getransporteerd en in het begin van Augustus werd in. een groot hotel van de Duitsche grensstad aan vrienden en beken den een afscheidsfeest gegeven. Terwijl het feest in vollen gang was, trad uit een zijdeur, toegang ge vende tot de feestzaal, een lange, bleeks, zwarte man binnen, die den echtgenoot der kunstenares eenige oogenblikken sterk fixeerde en zich daarna' weer verwijderde. Een enkel' moment hielden de feestelingen zich met dezo opvaHendo verschijning bezig.' De gast vrouw wendde zich tot haar moeder met do vraag of die zwarte mijmheer de hotelier was, terwijl de moeder nog de aandacht vestigde op de vreemde handelwijze van den als -toevalligen indringer. 'Er' werd echter over- het kleine incident heen gefeest, dodh de volgende gebeurtenissen (hebben het we ar in de herinnering der gasten terug geroepen. 's Morgens vroeg' te half zeven stond de echtgenoot, die met zijn vrouw te half twee ongeveer .onder heel gewone omstandigheden zich te bed {bad begeven op, om zich naar het, toilet te begeven. HIJ heeft, zich, zooals later gebleken is, geheel gekleed, alleen zijn vest is blijven liggen is langs den portier naar bulten" gegaan, dien hij.gezegd beeft om half acht te- j rug. te zuilen komen om to ontbijten: bij wilde een uurtje de ïrissche lucht dn gaan. Sedert dien heeft men ih de -Duitsche •tad miert* meer van den man vernomen. Het gekste van het geval is echter, dat ree dis .en kele urep daarna, het geheele kapitaal der familie, die bijna een halve Ittyn bedroeg, bij d:e bank dn. d( •Nederlandsche stad, waar het gedeponeerd) wias door den man zelf werd opgenomen.. HIJ zóu dus me een auto in razende vaart of anders per vliegma chine naar de stad, waarin (hij' zich. vestigen wilde, l moeten gekomen zijn. Dezer dagen kwam nu aan.' de afdeeling post© re- stante van het postkantoor in diezelfde stad een draadloos telegram, geteekend door don verdwenen I 'Duitsoh er en afkomstig van een zich In volle zee 1 bevindend Nederlandsch passagiersschip mot het ver- zoek alle aan hem geadresseerde brieven door te j zenden naar Lissabon. De in doodelijke ongerustheid verkeerende Itounwte- j naris heeft zich, tot, de recherche van bedoelde stad I gewend, die een (Sherlook Holmes onder bare dn- i 'Specteurs heeft, opgedragen dit '.mysterieuze' geval op te lossen. Volgens de verklaringen van. de vrouw is er geen sprake van, dat (haar man om een of andere reden is gevlucht en hum- (huwelijksleven was „Wat bent u toch naief," zeide de detective. „Bonnel zou' immers niet laten merken, dat hii met aeze boeven onder één hoedje speelt Zijn doel was ongetwijfeld haar te zoeken en de rol van redder te spelen. Wanneer zij vrij lang gevangen gehouden, misschien gepijnigd en mishandeld en tot wanhoop gebracht was, zou hij als haar redder opgetreden zijn en haar bevrijd hebben. En dan móest zij uit dank baarheid de gemalin van den edelen ridder worden" „Nog zoo kwaad niet gedacht," zeide ik. „Maar daardoor weten wij nog niet, waarheen, zij het jonge meisje ontvoeren." Ongetwijfeld naar een heele nieuwe schuilplaats. Maar ik heb toch reden om aan te nemen, aat ik ook die ken. U riet op de kaart tusschen de stad en de villa van Jeffert een molen, aangegeven met den naam van LSnntorpct Daar heeft Bonnel ,dien. Ik ten gevolge van de aanwijzingen van Carring in den laatsten tijd heb laten nagaan, vannacht een geheim zinnige samenkomst gehad met twee mannen, ver moedelijk dezelfden ,rae wij nu zoeken." „Maar daar rijden we toch niet heen," rieffc ik en heild hem bij het licht van mijn electrsche zaklantaarn de kaart voor. Lerner wierp een vluchtigen blik op de kaart en haalde minachtend zijn schouders op. „Wij zullen er nog wel komen, wanneer we ze, niet eerder Hij voltooide zijn zin niet en bleef in ge peins verzonken zitten, terwijl do auto over den door de maan verlichten weg schoot. „U bedoelt, wanneer we ze niet op den weg té pakken krijgen?" „Ja. Natuurlijk zou ik hen kalm met hun gevangene bij den molen laten afstappen, om ze dan daar te arresteeren. Maar zij hebben zonder - eenigen twijfel alle maatregelen voor een krachtige verdediging ge troffen èn net zou vermoedelijk een formeele belege ring worden, waarvan de gevolgen niet ie berekenen zijn." „Bedoelt n voor mejuffrouw Bircherdt?"' „Ja. Dan eerst- zou zij zekergevaar loopen. Het beste zou zijn, als wij de kerels onderweg kónden overrompelen." „U zegt dat alsof het 'de eenvoudigste zaak van de wereld is. Welken weg hebben rij dan genomen? Waar móeten wii ze vinden?" Lerner was langzamerhand wat spraakzamer ge worden. Het 'was alsof hij zich nu weer wat meer beheerschte en hij maakte thans niet zoo'n opgewon den indruk als bij het begin van onzen tocht. „Ja, hoe Alenkt u daarover?" ,vroeg( hij. „Kijk eens op de kaart en neem aan, dat de schurken een omweg maken om hun gevangene op een dwaalspobr te bren gen en ook om ongemerkt hun doel te bereiken welke richting denkt u dan, dat z# ingeslagen zouden hebben?" „Om die groote bocht hier," antwoordde ik zonder mij een oogenblik te bedenken. „Maardat zou een omweg van bijna twee mijl zijn. U denkt toch niet, dat „Neen. Ik zal nu probeeren ovër de landtong hier te komen. Het is een smalle weg, ais ik me niet vergis. Maar op dezen dwarsweg zou ik wel den vooi-sprong inhalen, dien zij hebben/' De auto sloeg een kromme dorpsstraat in, waaraan men "heel goed zien kop, dat rij zelden bereden werd. De detective moest' rijn vaart aanmerkelijk vterminr deren. De oufle, slechte weg moest o(ns volgens de kaart op ongeveer een mijl van den molen op den grooten landweg brengeh. Mijn nieuwsgierigheid en spanning hadden nu haar toppunt bereikt. Was het vermoeden van den detec tive juist, dan bestond de mogelijkheid hun op den landweg voor of tenminste dicht bij hen te komen. Maar- zouden we hen in dat geval voor of achter ons hebben? Iets zoo moeilijks als deze achtervolging had ik nog hooit medegemaakt. Wannéér het toeval ons' niet te hulp kwam, zou het ons nooit gelukken. Maar F-ortuna was ons goed gezind. Toen we nog een honderd meter van het einde der oude dorpsstraat verwijderd waren, snorde oen auto zon der lantaarns op' den landweg voorbij. „Daar heb je zcf" riep ik. t „Ja„" zeide de detective, "we hebben geluk fNu is het oppassen 9" Hij versnelde het tempo. De auto sprong en vloog over den hobbeligen weg. zöodat ik nauwlijks kon blijven zitten. Lerner reed mei een brutaliteit, die ik nooit gewaagd zou hebben. Ik bewonderde zijn scher pen blik en de ijzeren spieren van zijn armen. Een beroepschauffeur zou zijn auto niet beter kunnen be sturen. Wij waren mi op den landweg. Voor ons zagen wij in den helderen nacht den anderen auto als een donker spook. Steeds meer gas liet Lerner ontsnappen. De motor werkte, dat de hcele wagen/trilde.' In razende vaart schoten we vooruit. Zich verstaanbaar maken was te eenenmalc, buitengesloten; ik kon'in den sterken luchtdruk nauwelijks ademhalen. Toen ïk omkeek, zag ik, dat Tyra Jeffert bescher ming gezocht had achter onzen rug. Zij beantwoordde mijn blik met een hoofdknikje en een lachje. Het kwam mij voor alsor we den anderen auto al een heel stuk ingehaald hadden. De. afstand tusschen ons kon nauwelijks een honderd meter zijn. Maar zij reden ook nog niet in hun snelste tempo. Wanneer zij merkten, dat zij vervolgd werden, zou de wedloop pas good beginnen. *- IWordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1