Raad Oudkarspel. Binnenlandsch Nieuws. stelt zij voor.de gemeenterekeimg voorioopig vast te stellen in ontvangst op f 174/129.05 uitgaaf f 186.293.00, nadeelig, saldo f 12.163.34* 2o. bij.bet nazien der rekening van bet Algemeen Armbestuur is bet der coinmissie opgevallen, dat de le kolom, niet was ingevuld, wat voor een goed overzicht wenschelijk wordt geoordeelde Een paar betalingsstukken waren niet door d!e betrokkenen ge- teekend, maar waren postwisselrecus aanw.ezig. Het komt de commissie wensohelijik voor diat de betalin gen aan de betrokkenen worden gedaan en dat ze door quitamties worden gedekt, doch in geen geval door postwisselregu's; 3e. betreffende <1© rekening, van bet Algemeen Weeshuis wordt opgemerkt, dat de bescheiden niet waren voorzien van een doorloopend volgno., dat 1 mandaat niet door den voorzitter was geteekend en 1 mandaat niet door den rechthebbende, doch per order was geteekend. In de rekening staat dat aan de regentes S. Rezelman-Grootes een voorschot is betaald van f 12, terwijl dit bedrag niet als ontvangst- post terug is gevonden. De commissie veronderstelt, dat de boeking abusievelijk is geschied en dat het een post had moeten zijn „wegens verschot". Zij acht het wenschelijk hierover inlichtingen aan het college te vragen. Overigens heeft de commissie geen aan merkingen. De ontvangsten yan het Algemeen Arm bestuur waren f22362.45*, de uitgaven f23622.82*, nadeelig saldo f 1260.37. De ontvangsten van het Al gemeen Weeshuis -f9160.50*, uitgaven f5875.81, ba tig saldo f 3284.69*. Voorzitter dankt de commissie voor de moeite aan het nazien der rekeningen verbonden en zegt ten opzichte van de op- en aanmerkingen alleen dit te willen zeggen, dat de meerdere uitgaven voor de eene uniform vergeleken bij de andere, werkelijk een groot verschil geven. Hoe het komt, weet spr. niet. Er is eerst zaken gedaan met de firma Hassing en later kwam er een aanbieding uit Purmerend, die goed- kooper was. Hoeveel goedkooper kan ik niet juist zeggen. Met de opmerking van de commissie om zooveel, mogelijk gelijke uniform voor de veldwach ters te 'hebben, >kan ik wel eenngszins meegaan en zal er rekening mee 'nouden. Verder doet het me genoegen dat de commissie zoo weinig-aanmerkin gen heeft. De vingerwijzingen voor Armbestuur en Weeshuis zullen aan die colleges kenbaar gemaakt worden. De rekeningen worden door den Raad goedgekeurd. B. en W. stellen den. raad voor de commissie voor Oe'zinsverpleging te ontbinden. Voorzitter zegt dat nu de gezinsverpleging een gemeentelijke gezinsverple ging is geworden, B. en W. van oordeel waren dat de commissie geen reden van bestaan meer had1 en bij een onderhoud met de commissie bleek deze com missie het hiermee eens te zijn. Het voorstel van B. en W. is dus in overeenstemming met de commissie zelf. Niemand verklaart zich hiertegen en voorzitter ver klaart de commissie voor ontbonden. Dan rust, zegt voorzitter, op mij de plicht de commissie dank te zegr gen voor hare werkzaamheden en voor de mede werking om tot gemeentelijke gezinsverpleging te ko men. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Za terdag 4 September 1920, des namiddags 2 uur. Aan wezig alle leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen van de vorige zitting gelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen is een schrijven, waarin wordt meege deeld^ dat de demonstratie van brandspuiten op de Sroote tentoonstelling te Schagen niet zal doorgaan, om- at er slechts één firma zich voor deelneming heeft opgegeven. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Langedijkcr motorclub is een schrijven inge komen, waarin kennis wordt gegeven van de oprichting dezer vereeniging. Gevraagd wordt om in gevaarlijke bochten waarschuwingsborden te plaatsen en de maxi mum snelheid te bepalen op 20 K.M. Voorzitter brengt de vereeniging dank voor de kennis geving, meent dat er in deze gemeente geen gevaarlijke bochten zijn en stelt, gehoord eenige mededeehngein, voor om de maximum snelheid op 20 K.M. te bepalen. De heer Meiten wijst op e$n voorbeeld van St Pan- cras gegeven heeft, door bij de kerk een bord te plaats- scn en meent dat de draai aan het Noordeinde daar wel voor in aanmerking komt Om vooral een cenigszins zware motor het rijden mogelijk te maken, is hei noodzakelijk, dat 20 KSl. be paald wordt, doch dan is het ook gewenscht, dat er bij gevallen van overtreding opgetreden wordt. Dat 15 K.M. een te langzame sndheia is, zal b.v. de heer Paarlberg kunnen bevestigen. De heer Paarlberg deelt mede, eens met den heer Mei ten te zijn meegereden en toen tot de overtuiging is gekomen, dat 20 K.M. geen overbodige weelde is. Hij kan zijn stem er zeer goed aan geven, dat 15 K.M. een slakkengang" is. Voorzitter meent, dat in de genoemde bocht een ruim uitzicht is, waarom het plaatsen van een bord niet zoo noodig is. Door den heer De Groot wordt gewezen op de Spoorstraat, waar het misschien meer noodig zou kunnen zijn. Besloten wordt om den maximum snelheid op 20 KLM. le bepalen en omtrent het plaatsen van waarschuwings borden „voorzichtig rijden een nader onderzoek in le stellen. Als een administratieve zaak keurt de raad goed, dat het nadeelig saldo van 1919 op~~de rekening van 1920 wordt overgebracht. De heer Paarlberg vraagt of dit nog gevaar kan opleveren, in verband met uitkeering uit ae 3e0.W.- belasting. Hij meent, dat daarvoor de rekening van 1919 zal moeten worden overgelegd. Voorzitter stelt hem gerust en deelt mee, dat dit daarop niet van den minsten invloed kan zijn. Ingekomen is een verzoek van de Handelswinter- avondsehool V Schagen om subsidie. 13. en W. stellen voor om geen subsidie te verleenen, omdat er geen enkele leerling uit deze gemeente aan dien cursus deelneemt. De beer Bakker zou wel subsidie willen verleenen, het onderwijs dat daar gegeven wordt is van veel belang. Wel is er nu uit deze gemeente geen enkele leerling, doch de gelegenheid is er toch steeds voor open. Het zou jammer 'zijn als een zoodanige inrichting wegens gebrek aan financiën zou moeten worden opgeheven, ook voor inwoners uit onze gemeente, die later eventueel daar heen willen. De heer Meiten is er tegen, omdat de belasting reeds zeer hoog is en het daarom aanbeveling verdient om zooveel mogelijk te bezuinigen. De heer Bakker vindt het jammer, dat er in deze gemeente niet meer voor gevoeld wordt. De heer Paarlberg voelt veel voor dit onderwijs, doch raeent, wetende de beperkte geldmiddelen en het ontbre ken van eenige belangstelling onder de ingezetenen, te gen le moeien stemmen. Met 61 stem wordt op hel verzoek afwijzend be schikt. Voor het geven van herhalingsonderwijs worden alle onderwijskrachten aangewezen. Van de Afd. Langendijk van de vereeniging van-vak onderwijs is de begrooting ingekomen, sluitende in ont vangst en uitgaaf op f 1175.—. Gevraagd wordt een subsidie van f 75.welk verzoek tot de behandeling van de begrooling wordt uitgesteld. Ter tafel komt hierna een uitgebreid rapport van den directeur der waterleiding in deze gemeente en een verzoek om medewerking. In het plan wordt gezegd, dat er twee plannen in de richting Oudkarspel zijn ontworpen vanuit net pompstati on te Bergen, dat de aansluiting van deze gemeente om verschillende redenen! zeer urgent wordt geacht, dat hel doel is orn tot in de perceelen de zaak doqr het provinciaal bedrijf te laten regelen, waarom 'de ge meente er financieel niet bij geintresseerd is, tenzij hel I gewenscht worut geacht om gedeelten aan te sluiten I welke het prov. bedrijf niet voor haar rekening kan l nemen. Voor rekening van het bedrijf komt de leiding tot 40 meter uit de hooldbuis. Verzocht wordt om in de bouwverordening op te nemen, dat aansluiting verplicht is. Verder wordl gevraagd de moreele medewerking van üe gemeente a. voor politietoezicht op de werken in eigendom van het bedrijf; b. een gratis tijdelijke opslagplaats; c. het in geen enkel opzieli in den weg leggen van bezwaren d. geen retributie van in de gemeente gelegen buis- leidingen. Lr wordt op gewezen, dat de voorwaarden voor aansluiting voor elke gemeente in de geheele provincie gelijk zijn, dat de prijs van het verbruik wordt geregeld door het prov. bestuur, dat de abonnementstarieven zullen worden berekend naar de vloeroppervlakte, dal de kosten van de leidingen in de perceelen als regel voor den eigenaar zijn, hoewel er b.v. voor hen die geen grooler oppervlakte hebben dan 80 vierk. M. ge legenheid van voorschol kan worden gegeven, terug te betalen, b.v. in 10 jaar. De heer Meiten merkt op, dat als er streng de hand aan de 40 M. gehouden wordt, de eilanden er tegenaan zullen loopen. Als niet meer dan 40 M. vrij wordt ge geven, moeten de meeste eilandbewoners bijpassen. Ook acht hij het niet goed dat de verplichting van aan sluiting wordt opgelegd. De neer Van bxter meende, dat de vrijheid bestond voor de bestaande perceelen, en het alleen voor de nieuwe gebouwen verplichtend was. Wal de eilanden betreft, meende hij, dat het alleen sloeg op de minder bevolkte eilanden, doch voor de goedbevolkle eilan den geen bijzondere bepalingen golden. Voorzitter licht nader toe hoe ae regeling zal wor den, dal elk de verplichting is opgelegd die met kan aanloonen voldoende zuiver water te hebben. De lieer Paarlberg deelt 'inee, voor hel plan le zijn, doch is zeer nieuwsgierig hoe ze liet zullen inpikken met hen die beslist weigeren. Lr-zal gerechtelijke in vordering van de kosten der binnenleiding moeten plaats hebben, wanneer die tegen den zin van den eigenaar is aangelegd. Dat kan zich elke keer herhalen wanneer er een kwitantie van vloeroppcrvlakberekening wordl aangeboden De heer Van Exter zou het adres willen aanhouden om eerst een en ander nader te onderzoeken. Ook de andere heeren verklaren zich tegen de op gelegde dwang, doch voelen zeer voor het plan van waterleiding op zichzelve. De heer Schrieken acht de verplichting, die in het rapport wordt- gelegd een groot bezwaar. Ook zonder dat komen de menschen wel. Ook de hoer Bakker voelt niet in alle opzichten voor dwang, al moet dat somtijds wel eens worden toegepast. Waar het water niet wordt goedgekeurd, zou het in het belang van de volksgezondheid noodig kun nen zijn. De jieer Van Exter wil liever geen overhaast be sluit nemen. Voorzitter merkt op, dat dit ook niet noodig is. De gemeente Schoor! heeft het aanvaard, waardoor de buis toch door Oudkarspel zal moeten komen. Ik zelf heb er op aangedrongen deze stukken te ontvangen, ten einde een voorloopige bespreking te kunnen houden. Het nemen van een bestuit kunnen we dan ook zeur goed tot de volgende vergadering uitstellen. De heer Hart zou er beslist zijn stem niet aan willen geven wanneer de dwanebepaling blijft bestaan. De heer Paarlberg vraagt, of het punt eilanden in de gecombineerde B. en w.-vergadering niet onder oogen gezien is, daarbij Was toch iemand van hel be drijf aanwezig. Voorzitter zegt, dat dit ook daar besproken is, ech ter oppervlakkig. Persoonlijk heeft voorzitter den indruk gekregen dat de eilanden buiten die 40 meterbereke- ning vallen. Allen verklaren voorstanders van deelname te zijn, doch er zal alvorens een besluit te nemen eerst een onderzoek worden ingesteld naar de diverse zaken die hier naar voren zijn gekomen. Besloten wordt, om een bepaling in de verordening op te nemen, waarbij de locaal oppervlakte voor een locaal waarin verlof voor den verkoop van alcoholhou dende anderen dan sterken drank wordt gegeven wordl bepaald op 40 vierk. M. en de hoogte op 3 M. Besloten wordt, aan het Armbestuur een subsidie te verleenen van f 2500. Vorige jaren was de subsidie f 3000, doch door een nieuwe regeling met den genees heer heeft de gemeente kosten voor naar rekening die anders voor rekening van het Armbestuur kwamen Daardoor is de subsidie nog een paar honderd gulden hooger. wat wel goed is, omdat er een tamelijk nadee lig saldo gemaakt is. De begrooting van het Armbestuur wordt hierna goedgekeurd met een ontvangst en uit gaaf van f 3542. Besloten wordt, een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f 6000, voor den dienst 1920. Hierna worden ter goedkeuring voorgelegd de be grooling van de gasfabriek en van het clectrisch be drijf. De eerste wordt goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f 279300 en de tweede met een ont vangst en uitgaaf van f 57700. De heer Bakker maakt hierbij de opmerking dat de twee Incasseerders die hetzelfde werk doen een loon tenieten van f 1450 en f 1150, wat zijnsinziens niet in en haak ia. Voorzitter zegt, dat dit In de laatste regeling is vast- 1de begrootingen worden hierna goedgekeurd. Hierna komt degemeentebegrooting voor 1921 aan de orde. Voorzitter vraagt, of er iemand is, die een alge- meene beschouwing wenscht te houden, waarop me mand een bevestigend antwoord geeft Salaris Burgemeester is bepaald op f 3000. De heer Bakker merkte hierbij op, dat er bij de behandeling van de rekening reeds over gesproken is, zoodat aanmerking óp dezen post niet onverwacht komt. Hij stelt voor, dezen post In de begrooting te brengen overeenkomstig de klasse waarin deze gemeente krach tens het zielental thüisbehoort. Ook de heer Paarlberg zag gaarne deze post be paald op f 2500, overeenkomstig de derde klassen Salaris wethouders, 2 m. f 150.—. Voorzitter merkt naar aanleiding van dezen post op dat door een der wethouders Is voorgesteld om dit te verhoogen. Wenscht hierover iemand het woord? De heer Bakker vraagt, of het werk der wethouders zooveel grooter is dan dat der raadsleden. Wel is er veel werk, doch daarbij Is veel waar ook de raadsleden de moeilijkheden van ondervinden. Is het werk daar behalve zoo groot? De heer Schrieken vraagt, of de beide wethouders evenveel werk hebben en zoo niet, of dan met hel toekennen van vergoeding verschil gemaakt kan worden. Voorzitter zegt, dat het werk van den eerste grooter is (Jan van den tweeden wethouder, ofschoon het mis schien mogelijk is, om het werk wat meer te verdee- len. Verschil in salaris maken dat gaat niet. De heer Van Exter zegt, dat "er behalve de verga deringen voor den geheelen raad nogal veel bijeenkom sten van B. en W. zijn, waarmee tijd gemoeid is dat hel eigen bedrijf meestal kan lijden. Voorzitter doet het voorstel om de vergoeding te brengen voor elk der wethouders op f 200. De heer Mei ten merkt op, dat het toch weinig blijft, met het voorstel kan hij zeer góed meegaan. De heer Paarlberg verklaart zich er tegen. De finan- tieele toestand is hier van dien aard dat het beter is nu maar niet aan ons zelve te denken, beter is het om dit tot andere tijden te laten wachten. Hij brengt in gedachten terug de woorden die een der leden sprak toen er een voorstel aanhangig was om bij voorkeur 's avonds te vergaderen. Toen werd gezegd, als men voor het vervullen van de functie niet voldoende den tijd kan nemen, was het beter geweest om de functie niet aan te nemen. Deze woorden kunnen, als ze daar geldend waren, ook hier van toepassing worden ge- rachL Toen cle heer van Exter de functie aanvaardde wist hij wat voor vergoeding er aan zat De lieer Van Exter merkt op, dat de werkzaamheden steeds toenemen, waardoor een hoogere vergoeding al leszins gerechtvaardigd is. In stemming gebracht verklaarden zich de heer en Mei ten, de Groot en Schrieken voor, de heeren Paarl berg en Bakker tegen verhooging van dezen post, zoo dat de vergoeding op 2 m. I 200 is bepaald. De bei de wethouders stemden niet mee. Salaris secretaris, vereenigd met het ambt van bur gemeester voorgesteld op f 2200. De heer BakkerHetzelfde als bij salaris Burge meester. Voorzitter; Dat wordt dan f 1800. De heer PaarlbergHet spijt me ten zeerste, dat Ged. Staten nog nooit geantwoord hebben op ons be sluit van de vergadering in Februari, waarbij we het voorstel deden, om deze gemeente terug te brengen in de klasse, waarin ze krachtens het zielental thüisbe hoort. Deze heele discussie had dan misschien geheel achterwege kunnen blijven. Salaris ontvanger, bepaald op f 1800. Voorgesteld wordt, dat in verband met voorgestelde te brengen op f 1400. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten om de verlaagde posten op de begrooting te brengen, zooals ze volgens de derde klasse zijn aangegeven. Ambtenaar ter secretarie en schrijfloon 'Y 510. De heer Schrieken merkt op, dat het voor den raad een heel lastige zaak was om ter sprake te brengejn. Er zou onwillekeurig den indruk gevestigd worden, dal de zaak een persoonlijke was. Wij waardeoren echter wat de burgemeester voor de gemeente heeft gedaan en de vele arbeidskracht die hij in het belang van de gemeeente heeft gedaan. Hierom gaat het niet, doch we achten de fmantieele bezwaren voor de gemeente te groot. De heer Paarlberg meent te weten, dat deze post destijds verhoogd is met het oog op het meerdere werk dat er ter secretarie was. Nu deze meerdere werkzaam heden als vervallen kunnen worden beschouwd, zou het misschien den tijd zijn om verlaging van dezen post onder oogen te zien. Voorzitter zegt, dat het na niet zichzelf betreft en hij dus vrij kan spreken, en gaat verder na hoe in verband met zijn benoeming als secretaris deze post op de begrooting is gekomen. Toen de oude raad er op sesteld bleek te zijn, miJ als secretaris te hebben, wera besloten, het voordeel dat de gemeente 'door de combinatie der beide betrekkingen had, beschikbaar te stellen voor een ambtenaar. Wat die ambtenaar ineer noodig had zou ik hem dan persoonlijk kunnen be talen. Zoo Is de zaai en niet anders. De heer Paarlberg^ meende, dat de vergoeding eerst bepaald was op f 260, doch Tater door de meerdere werkzaamheden gebracht werd op f 510. Voorzitter merkt op, dat het in beide gevallen het verschil van salaris voor den secretaris betrof. Door verhooging der salarissen werd het verschil f 500. Voorzitter: Als de raad van oordeel is, dat net sa laris verlaagd moet worden, moet ze dat zelf weten, maar dan zet ik een ambtenaar en na Januari kom ik niet meer dan noodig is om mijn betrekking van Bur gemeester te behartigen. Wc hebben zelf zooveel mo gelijk werk gedaan dat anders zou moeten hebben gekost De heer Van Exter merkt op, dezelfde gedachten te hebben gehad, als do heer Paarlberg. Ik heb er ech ter met den voorzitter over gesproken en kwam toen tot èen andere raeening. De heer Bakker spreekt er zijn leedwezen over uit, dat een en ander door den voorzitter van den per soonlijken kant wordt bezien. Dat is niet noodig, want we zitten hier alleen voor de finantieele belangen van dc gemeente. Hij drukt er tevêns zijn leedwezen over uit, dat voorzitter met een dreigement komt. Als de verlaagde bedragen van vorengenoemde betrekkingen worden goedgekeurd, heb ik, zegt spreker, legen de f 510 geen bezwaar, doch Anders zou ik nel van Üe begrooting willen afvoeren. Dit punt zou daarom kun nen worden aangehouden. Het gaat er om, dat we in een te hooge klasse staan. Den, heer Paarlberg doet het leed, waar er Mar ge sproken wordt van als de raad... dan... Dit beschouwt ook hij cenigszins als een dreigement, wat hier zeer I zeker achterwege kan blijven. We kunnen zeer kalm j en zakelijk de verschillende punten bespreken. Wc zit- 1 ten hier alleen om naar ons beste weten de belangen van de gemeente te behartigen. Voorzitter zegt, met niets te dreigen, doch men moet begrijpen,, dat hij dan zijn tijd op andere wijze productief maakt Acht jaar heb ik voor de gemeente mijn best gedaan, doch dan doe ik niet meer dan noodig is. De heer Paarlberg meent, dat dit op zijn plaats zou zijn ais voorzitter alleen burgemeester was, doch voorziller is ook secretaris. Voorzitter: Als ik dat door een ander bevoegd per- loon laat doen, ben ik daar vrij in. De heer Meiten heeft do overtuiging, dat alles al tijd tip top in orde is en zou den post 'van f 510 willen handhaven. Tenslotte wordt met 52 stemmen besloten om den post op f 510 te laten, legen stemden de heeren Paarl berg en Bakker. Voorde bestrating is f 1000 op de begrooting gebracht. De heer Schrieken vraagt, of het met het oog op de waterleiding niet beter is om alle bestrating uit to stellen. Voorzitter is van oordeel dot er iels zal moeten* wor den gedaan. De heer Paarlberg merkt op, dat voorzitter gezegd heeft, dat de waterleiding over een jaar zeer goed een feit kan zijn. Ook hij zou met het oog daarop niets aan de straat willen doen. Na eenige bespreking wordt besloten om dezen post te handhaven, waarbij de heer van Exter meedeelt, dat er zoo het gewenscht altijd kan worden gewacht tot de buis er in ligt. Bij den post toelago veldwachters vraagt do lieer Bakkor, wat de gemeente betaalt voor den rijksveld wachter. Voorzitter deelt mee, dat de huishuur tezamen met do gemeente Noordscharwoude betaald wordt. Do heer Bakkér vraagt, of een vredige gemeente als deze niet buiten een Rijksveldwachter kan. Voorzitter deelt mede, dat de standplaatsen door het Rijk ^worden aangewezen. De heer Paarlberg vindt het eigenaardig, dat de gemeente voor dezen huur inoet zorgen, waar het Rijk de standplaats aanwijst De post subsidie f 40 vbor den omnibusdienst blijft gehandhaafd, nadat de heer Bakker de opmerking ge maakt heeft, dat er volgens zijn meening niet vol doende malen naar het station Noordscharwoude wordt gereden. Hij noemt de trein van 11 uur. Als er meer mee bereikt kon worden, zou hij de subsidie wel ver hoogd willen zien. Voorzitter merkt op, dat als de trein van elf uur belangrijk was, Hoogeboom zelf wel zou gaan rijden. Subsidie Vakonderwijs komt hierna aan. de orde. B .en \V. stellen voor, dit evenals het vorig jaar weer op f 35 te bepalen. De heer Hart vraagt, of deze post met het oog op de U.L.O.-school niet zou kunnen vervallen. De heer Paarlberg merkt op, dat daar in hoofdzaak ander onderwijs wordt gegeven. Bovendien is de U.L.O.- school een dagschool en deze een avondschool, waar door men vanzelf andere leerlingen krijgt Hij zou de gevraagde subsidie van f 75 willen verleenen, omdat ze het mindere anders op het lesgeld zouden moeten verhalen. De heer Mei ten wil het op f 35 laten, gezien de gemeentefinantiën. De heer Bakker acht goed vakonderwijs van het groot ste belang. Hij wijst er op hoe de minister op een vraag 'waarom er zooveel vaklieden uit het buitenland kwamen, terwijl hier toch werkeloosheid* is, te ken nen gaf dat daar meer geschoolde krachten zijn. Ne derland komt bij bet buitenland veel ten achter. Hier op te bezuinigen, zou bezuiniging op dc verkeerde manier zijn. De heer Meiten: De centen moeten er yezen pn de vakman verdient veel geld, waardoor ze zelf wel wat voor het onderwijs kunnen uitgeven. De heer Bakker: Maar hier niét. Met 4—3 stemmen wordt op het verzoek om f 75 subsidie afwijzend beschikt. De neeren Schrieken, Paarl berg en Bakker stemden voor. De subsidie voor den hoofdcursus stellen B. en W. voor in te trekken. Voorzitter merkt op, dat de loonen van de onderwij zers hooger worden. De heer Bakker wijst er op, dat de salarissen in aanvang laag zijn. Voorzitter: Met 1 Januari wordt het f 1300. De heer Bakker; Daar mee kunnen ze nog niet veel bokkensprongen maken. Het kostgeld is ook zeer hoog. Met 52 stemmen wordt het voorstel van B. en W. aang^mome.n. Tegen stemden de heeren Paarlberg ©n De subsfdie drankbestrijding hebben B. en NV. op de begrooting opengelaten. Ze rijn van oordeel, dat de subsidie zooveel als het mogelijk ïs moet 'worden Ingetrokken. De heer Schrieken vraagt, of er om subsidie ge vraagd is. Voorzitter deelt mee, dat de regeling van verdoeiing aan B. en W. wordt 'overgelaten. Er schijnen nu 3 vereenigingen te zijn, onder wie over 1920 de subsidie wordt verdeeld. 1 ot heden werd het verdeeld omar de vragende vereenigingen. De neer Schrieken merkt op, dat hij voor de sub sidie voor de vakschool was, omdat zij een begrooting overlegden. Hij is niet voor al dio subsidies, omdat niet altijd gezien kan worden of het noodig is. Kun nen ook zij geen begrooting overleggen? De heer Paarlberg merkt op, dat het vorig jaar be sloten is met 5—2 om f 25 subsidie te geven, toch niet omdat er niets voor gevoeld werd. Hij meent dat dezelfde gronden kunnen worden aangevoerd als het vorig jaar; het is nu niet minder noodig. Dat ze altijd met de finantiën hebben te kampen, aie verzekering kan hij den heer Schrieken wel geven, armoe is ook daar altijd troef. De heer Bakker merkt op, dat een zoodanige vereeni ging geen begrooting kan overleggen. Jje heer Paarlberg merkt op, dat er natuurlijk ge werkt wordt voor zover de finantiën het toelaten. Is de kas leeg, is het werk vrijwel op. Hoe meer geld er beschikbaar is. hoe meer propaganda er gemaakt kan worden. Dat net maken van Zooveel mogelijk propa ganda goed en gewenscht is, zijn, vertrouw ik, de mees ten wel van overtuigd. De heer Bakker wil de subsidie oft f 50 brengen evenals hij het vorig jaar voorgesteld had. De heer Paarlberg zou er gezien de gemeentefinan tiën voor zijn om f 25 te handhaven, de heer Melfen zou het op f 15 en de lieer Hart op f 10 villen brengen; Eerst wordt in stemming gebracht of er een pSst op f de begrooting zal worden gebracht, waar de heeren De Groot en van Exter zich tegen verklaren. Dit is dus aangenomen. Het voorstel van Bakker wordt met 5—2 stemmen verworpen, waarna het voorstel-Paarlberg met 34 stemmen wordt aangenomen. Het eerste stemden de heeren Paarlberg en Bakker voor, het tweede de heeren Meiten, van Exter ©n Hart tegen. De begrooting wordt hierna aangenomen met een ontvangst en uitgaaf van f 60249.40, rond f 61000, waarbij dan de post onvoorzien f. 817.45 is. De hoofdelijke omslag kan, in verband met de be sluiten verlaagd worden tot f 25000.—. Bij de ipndvraag informeert de heer Bakker of er al iets naders bekend is betreffende de regeling school geld Handelsschool Alkmaar. Voorzitter deelt mede, dat het in verband met han- gende besprekingen wenschelijk is een afwachtende hou- ding aan te nemen. Daar de rondvraag niets meer oplevert, wordt de ver- j gadering door den voorzitter gesloten, waarna de raad in comité overgaat OUBKAiRSPEL. De Raad dezer gemeente beeft reeds in zijn in Februari gehouden openbare vergadering besloten om aan Ged. Staten -voor te stellen de gemeente wat betreft de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger ie plaatsen in de klasse waarin ze vol- .gens bet aantal zielen thuis behoort. De oude Raad bad destijds voorgesteld om deze ge meente in een hoogere klasse >te plaatsen, omdat hij meende dat ihet salaris >toen te laag was. Daaraan is toen voldaan, doch hoewel de salarissen in niet ge ringe mate stegen, handhaafden Ged. Staten even goed. de verhoogde klasse. Daar de Raad na dt sterke verli<ooging der salarissen meende dat de functies nu voldoende bezoldigd' werden, verzocht zei terugzetting in de derde klasse. Nu is het September en nog steeds is pp dit besluit geen antwoord' van God. Sitaten ingekomen, waarom de Raad' niet beter meendie :te ikunnen doen dan de posten overeenkomstig bet raadsbesluit in de derde klasse te plaatsen. Eir wordt daar in Haarlem blijkbaar niet vlug go- werkt OUDKARSPEL. We vernemen dat de verpleegden in het Diaconie huis reeds ïduds een paar weken geheel van genees kundige hulp verstoken zijn. De geneesheer die steeds de patiënten daar be handelde, moet door de regenten onder dankzegging voor de bewezen diensten ontslagen zijn. Daarna: moet een andere geneesheer voor het huis benoemd zijn, die deze benoeming niet aanvaard heeft. OUDKARSPEL Mej. A. iPlersAdmiraal, is benoemd als naai- onderwijzeres aan de gemeeatenaaischooi te Nieuwe Ni ©dorp. MOERBEEK. Zondag J.l. werd' ter gelegenheid van de najaars kermis door de Ronvereenlging alhier hardrennen voor paarden onder den1 imam gehouden, waarvoor 8 deelnemers waren. Het was een geanimeerde wed strijd met spannende ritten, die met veel belangstel ling dioior het zeer talrijke publiek werden gevolgd. De uitslag! was: le prijs 'f7.50, „Rooseveld", van K. v. d. Oord, berijder W. de Vries; 2e prijs f6, „Nap- pi<e" van K. Del ver, berijder H. Delver 'Kz.; 3e prijs f4, „Dapper", van J. Kouwenberg, berijder II. Kou- wenberg; 4e prijs f2.50, „De Witvoet", van D. Wit Cz., berijder P. Waaij. VooTts werd nog deelgenomen dioor „Vitesse" van| P. Oo-tjers. „Snel" van J. Zijp, „Huntress" van A.j Vetman, en „Iwan de Kozak" van S. v. d. Wal. De welgeslaagde middag, werd door goed weer begunstigd' en verder werd tot in den nacht in (het café van den beer Dart gezellig gedanst cn kermis* gevierd en voorts van den draaimolen druk gebruik gemaakt. WIERINGEN. Jl. Zaterdagavond werd door de muziekvereniging „Harmonie" fn de concertzaal „Concordia" voor dc 3e maal opgevoerd de revue „Wieron's Staking". Ook ditmaal een eivolle zaal, ja, opnieuw moesten ae men schen weer bij bosjes weggezonden worden, daar de zaalplaatsen reeds na den middag waren uitverkocht De revue liep ook thans weer flink van stapel en viel bijzonder .in den smaak. A.s. Vrijdag en Zaterdag gaat Harmonie" naar de groote landbouwtentoonstel ling te Schagen tot het geven van concerten, „Ilarmo- nio' geniet dan aldaar de eer te cohcerteeren voor H.M. de Koningin en Prins Hendrik. WIERINGEN. Ten overstaan van notaris Obreen had Zaterdag 4. Sept. jl. ten verzoeke van den heer P. de Ruijter, wegens diens vertrek 'naar Egmond aan Zee, in 't café van den heer H. Koster te Oosterland de' pu-; blieke verkooping plaats van een woonhuis met'tuin aldaar, groot 11/4' sneei. Kooper werd de heer P. Rot gans Nz., tc de Gest, voor f 2410. Ëüf t

Schager Courant | 1920 | | pagina 2