ilpitti Nleiws Mmtutit- Lailmllil. Woensdag 15 September 1920. 53ete «Jaargenot. N.o, 6687. UITGfcVERS: TRAPMAN CO., SCHAKEN. Gemengd Nieuws. Reclames. FEUILLETON. DE DEGENSTOK. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. 110. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Zij, die zich met in gang van heden op dit blad abonneeren, ontvangen de verschijnende nummers tot 1 October GRATIS de veepest in belgi& Gisteren is prof. dr. Remnelts, die voor het depar tement van landbouw, nijverheid en handel een nieu we studiereis ondernomen heeft tot het inwinnen van gegevens over de veepest en hare bestrijding bij onze zuidelijke naburen, uit België teruggekeerd. Hij heeft het volgende meegedeeld De toestand in Belgiö is belangrijk beter dan enkele weken geleden,. Over het algemeen zijn de groote be smettingshaarden verdwenen en beperkt tot slechts en koio streken. "Wjaar oenigen tijd geleden gavellen van veepest vastgesteld werden over geheel Oost- en Wlest- Vlaanderen, Brabant en Eupcn en hier almede de brandpunten van besmetting gevonden werden ,zijn thans de Brabantsche streken vrijwel geheel gezuiverd; ook tin Eupen komt sllechb nog maar een enkel geval voor. In Oost-Vlaanderen, in de buurt van Gent, zijn de laat ste 14 dagen een zes-tal gevallen vastgesteld, en in West-Vlaanderen, In het weidegebied tusschen Nieuw- poort en Veurne gelegen, vond een uitbreiding van eenige Deteekeenis plaats. Dit kwam, doordat een losgebroken stier zich in verscheidene weiden heeft opgehouden. De Brusselsche correspondent van de Nieuwe Rotter- damsche Courant heeft dezer dagen een bericht ge seind over nieuwe besmettingshaarden. Inderdaad zijn twee nieuwe gevallen voorgekomen in Muesy la Ville, op de zudeilijke grens der provincie Luxemburg. Van deze gevallen weet men de afkomst niet, maar evenmin kan op het oogenblik met zekerheid gezegd worden, of men hier inderdaad met de veepest te doen heeft. Het bericht, dat men ii) Gent en Brugge meer dan honderd dieren moest afmaken, is volkomen juist, maar met dien- verstande, dat men rekenen moet van het begin van Augustus af tot heden. De veepest heeft in v&i hevige mate geheerscht, maar men mag nu toch van een verbetering en langzamen vooruitgang ten goe de spreken. De gunstige toestand in de provincies Antwerpen, Limburg, in Luik en Eupen maakt, dat de minister overweegt, voor de grensbewoners ten Oosten van de Schelde gelegenheid te geven met hun paarden de grenslanderijen weer te gaan bewerken. Mocht dè toe- stand In Oost-Vlaanderen nog gunstiger worden, wat in de naaste toekomst naar alle waarschijnlijkheid te verwachten is, dan zal-een soortgelijke vergunning ook aan Zeeuwsch Vlaanderen wórden toegestaan. Op het oogenblik kan dit .echter nog niet gebeuren. Wat betreft de serumproeven, die met het oog op de veepestbestrijding in Belgiö genomen worden, deelde prof. Reramelts mee, dat de directeur van het Instituut Pasteur te Parijs, de heer Roux, met verscheidene hoog leeraren aan de veeartsenijkundige hoogeschool le Lun- chern (België) bezig is een eerum te bereiden, waar mee reeds, tuenige proeven gedaan zijn. Tot nog toe echter heeft men slechts een enkel dier de ziekte kun nen doen doorstaan. Men tracht dit dier door herhaalde inspuiting met smetstof, in een toestand te brengen, dat het hoog geimmuniceerd serum kan leveren. Aan vankelijk licefl men proeven genomen met serum uit Egypte, dat echter met krachtig genoeg bleek te zijn om. onvatbaarheid bij ons Wjest-Europeesch vee op te wekken. Op de vraag, wat deze serumbestrijding practisch zal uitwerken, antwoordde de heer Remmelts, dat het veo- artsenijkundig staatstoezicht in België van het serum waarschijnlijk geen gebruik zo umaken, omdat het, in dien het al eenige immuniceerende kracht mocht bezit ten, tengevolge zoude hebben, dat de daarmee behan delde dieren, ingeval zij worden besmet., veepest zullen krijgen zonaer duidelijk waarneembare verschijnselen, hetgeen een feitelijke uitroeiing van de veepest zal in den weg staan, en de kans op verspreiding natuurlijk vergroot. In landen, waar men de runderpest wil uit roeien. mag men geen Berumbehandeling toepassen. Dit geneurt echter wel in landen als klein Azië en Voor- Iiidiü, waar deze ziekte inheemsch is en permanent voorkomt. Het is in dit geval meer te doen om de nadeelige gevolgen te beperken, dan wel om de ziekte geheel uit te roeien. socialistische gemeentebestuur. De heer Scheidemann, burgemeester van Cassel, dus stellig wel op de hoogte van gemeentezaken waarschuwt in het „Gasseler Vulksblatt" tegen het streven van de socialistische meerderheid in den B'erlijnschen raad, om het bestuur in handen te geven van socialisten. De gemeente, zegt hij, hoeft een andere taak als het rijk. De gemeente regeert niet, doch bestuurt. Zij kan beter werken indien zo geleid wordt door deskun digen. Een gemeentebestuur is aan handen en voeten gebonden door rijks- en landswet. Op het belangrijkste gebied, de financiën, heeft het zoo goed als niets meer te zeggen. Wat wil nu de socialistische meerderheid met de „socialisatie" der functies bereiken? Ze begeven zich onnoodig in de grootste moeilijkheden. Geen stad zal dezen winter aan do verplichtingen kunnen voldoen, haar opgelegd. En waarom willen de socialisten alleen en uitsluitend ter verantwoording geroepen worden voor deze tekortkomingen? Dat is geen verstandige politiek. dieven Verraden door een kat. Een kat is oorzaak geweest dat te New-York negentien mannen gearresteerd zijn wegens diefstal van Duitsche verfstoffen, ter waarde van 70.000 pond, twee maanden geleden ontvreemd uit de pakhuizen der „Hobokem Che mical Company". Toen een detective, die deze zaak in handen had, onlangs door de Hoboken-dokken zwierf, kwam e£n kat naar hem toe, die heel vriendelijk langs zijn pan7 talon-pijpen streek. De detective merkte op dat de kat langs zijn smet teloos kleedingstuk oranie-kleurige vlekken haa achter gelaten. Hij ging daarmede dadelijk naar den receerings- scheikundige, die verklaarde dat de samenstelling der verf van dezelfde soort was als djie welke vermist werd. Do detective liet toen deplaat s, waar de kat verblijf 1 hield, omsingelen. De gestolen viérfstoffen werden in een kelder ontdekt en de dievenbende achter slot en j grendel gezet. inkrimpin1g van het leger. De' Petit Parisien had geschreven, dat Dfuitschland zich weer niet hield aan zijn verplichtingen ten aanzien van de inkrimping van zijn leger. De Deutsch Allee i meine Zeitung spreekt dit met de cijfers tegen. Op 1 Augustus telde de rijksweerbaarheid in het geheel i 184.000 man, welk aantal intusschen nog verder ver- minderd is en op 1 October tot 40.000 man in Oost- Pruisen zouden staan, zooals het Parijsche blad had j geschreven. Het zijn er 15.000. Niettemin is nauwlet- tend toegezien op de interneering van de over do I grens gekomen Russen, wier namen geboekt zijn en voor wier doorzending naar de kampen in Duitschlond zorg is gedragen. voor DE gevallen krijgers. Zondag heeft men te Munchen, naar de correspon dent der N.R.Crt. te Berlijn seint, de 12000 burgers van de stad herdacht, die in den' oorlog gevallen zijn. jVlet ontplooide banieren trokken de veraenigingen van militairen en veteranen door do stad. Van talrijke hui zen wapperde de rouwvlag. In 'alle kerken werden de dooden van de stad herdacht. Vérvolgens trokken 20000 personen, waarbij veteranen van 1866 en 1870 in hun oude uniformen, door de straten. Zij droegen talrijke vaandels. Verschillende muziekkorpsen speelden treur- marschcn. Bij het vredesmonument werden kransen neergelegd en liederen gezongeD. Generaal Ludendorff woonde de plechtigheid bij Te Erfurt heeft Zondag een groote vaderlandsche betooging plaats gehad ter eere van de in den oorlog gevallen strijders. Bij het begin van de betooging tracht ten leden van den internationalen bond van in den oorlog verminkten deze in de war te sturen. De veilig heidspolitie werd zelfs te hulp geroepen, doch be- ihoefae niet in te grijpen. vlotten losgeraakt. Men verneemt uit Hamburg, dat eenige houtvlotten, bestaande uit 130.000 boomstammen uit Zweden; bestemd voor Nederland, voor de monding der Elbe zijn losge raakt. Tal van losse stammen spoelen hier en aaar één. vergeptigingsgev allen. Achter het Chemische Laboratorium te Utrecht ligt een bij dit Laboratorium behoorenden tuin; in dezen tuin worden eenige pionten gekweekt, die voor het che mische onderzoek noodig zijn. Nu bemerkte een der hoogleoraren Zaterdagnamiddag, dat kindoren, die in de buurt aan 't spelen waren, zien toegang tot dezen tuin hadden verschaft, vermoedelijk door overklimming en bezig waren bessen te plukken van een zeer vergiftige heester, de Astropa. Bella Donna. Dadelijk is aaarop de politie gewaarschuwd; de recherche wist een tiental kinderen te vinden die van de bessen reeds hadden ge- §eten, kinderen woonachtig in de omgeving van oen pringweg. Deze kinderen zijn met spoed overgebracht naar net Algemeen Ziekenhuis en daar direct opgeno- j men. Zondag was de toestand van een der kinderen i hoogst ernstig,, die der anderen was naar omstandig- I heden bevredigend. Voorzorgen van boden VERZEKEREN IN D'E TOEKOMST GOEDE GEZONDHEID. Kalm af te wachten is niet altyd verstandig en nooit bij beginnende nierkwalen. En wel, omdat nlaas- zwakte. rugpijn en rhcumatische pijnen tot de eerste waarschuwingen van dreigende nicruitputting behoor en en dé eenige veilige weg onmiddellijke verzorging. Verwaarloozing kan leiden tot spit, ischias en rheuma- tiek of tot de ontwikkeling van waterzucht, niergruis of steen en zelfs voeren tot ongeneeslijke nierziekten. Grijpt nu in. Helpt de nieren over haar eerste moei- lijkheden heen. Uitstel is werkelijk gevaarlijk. Begint nog heden voldoende lichaamsbewegihg te ne men, frissche lucht, geregelde slaap, geregelde 'maal tijden (met niet te veel vleesch), en voldoende water te drinken. Dan doet gij wat in üw vermogen is om nieruitputting te voorkomen. Om de hei Detective-roman naar het Zweedsch van S. A» DUX Beiwerkt door w. J. A. rolniaijdus Jr. 29. Lerner hield het voor een grap, toen hij het ver haal van Carring's verdwijnen hoorde. „Hij bezit ioeh geen bovenuaiuurlijke krachten, wel?'^ zeide Lij. ,,Zoo spoorloos uit de detectiven- afdeeling te verdwijnen lijkt mij, om het zacht uit te drukken, ongelooflijk. Het onmogelijke kan ik niet gclooven." „Maar je hoort toch wat wy zeggen," viel de pre sident hem barsch in de rede. „De man heeft nog een paar minuten geleden hier gestaan en is verhoord. Alleen maar omdat we op u moesten wachten, is hij een oogenblik in dat kamertje gebracht. Jouw ver vloekt laatkomen is de schuld van alles." Hij knarsetandde van woede en barstte in vloeken en verwenschingen uit tegen de detectiven, die Leo niet beter bewaakt hadaeg. Ook Sanderson kreeg zijn deel. Ik wist reeds lang, dat de voorzitter voor grof en driftig doorging, en nu merkte ik, dat dat oordeel niet zonder grond was. Eindelijk stortte hij zijn gal ook over mij uit „Hier nebben wo nog zoo'n mispunt1" gilde hij. „Dat verdwijnen zal natuurlijk weer een lekker hapje voor je courant zijn* Je zult er wel een smakelijk artikel van fabriceeren. En ons voor iedereen be lachelijk maken. Satansche kerels, die alleen maar van schandaal leven." „Ik vind, dat menschen, die schandaal veroorzaken, nog erger zijn," zeide ik heftig. „Ik zal er een fijn artikel van maken, daar kunt U op rekenen. Mag ik misschien uw portret en dat van den commissaris verzoeken?" ,.Ik wou, p.'at fk je op een fatsoenlijke manier den mond kon stoppen," knarsetandde hij. „Dan kunt u evengoed Carring terugwenschen", reide ik scherp. „Weet jij misschien waar hij zit? Jij bent zijn medeplichtige en hebt hem geholpen door de eetn ot andere truc te ontsnappen. Beken het maar." Ik kon alleen maar lachen. Lerner had, zonder een spier te vertrekken, de belachelijke beschuldigingen van zijn chef aangehoord. Nu vertrok hij zijn gezicht tot het scheeve onaan gename lachje. i es taande nierzwakte te herstellen en de verschijnselen te verdrijven, dient gij de nieren te ver sterken en heelen door een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij bewezen baat te geven aan nierlijders over de geheele wereld. Zelfs in gevallen, waar aan herstel gewanhoopt werd, hebben Foster's Pillen den lijder een duurzame, krachtige gezondheid hergeven. Ten volle kan op dit speciale niergeneesmiddél ver trouwd worden. Het dient enkel voor de nieren en blaas, en ziekteverschijnselen in verband met deze or ganen. Foster's Pillen werken hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden. Neemt u in acht voor namaak. De echte Fosterls Rugpün Nieren Pillen voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Schagen ver krijgbaar bij Gebr. Rotgans f 1.75 per doos of f 10.— per zes doozen. het tap verbod. De minister van Arbeid heeft naar aanleiding van een door den Frieschen Bond van hotel-, café- en sociëteitshouders tot H. M. de Koningin gericht ver zoek om vernietiging van verschillende gemeentelijke verordeningen waarbij voor bepaalde dagen een tapver- bod wordt vastgesteld, tot 'de betrokken geme-entcber sturen een brief gericht Daarin zegt de minister: „Bij doorlezing van de verordeningen bij dit adres gevoegd, hebben voorshands reeds de volgende punten mijn aandacht getrokken. 1. In verschillende verordeningen wordt een tapver bod uitgevaardigd soms nog versterkt door beper kende bepalingen ten aanzien van het slijten van ster ken drank o.a. gedurende den Zondag. 2. In sommige verordeningen wordt aan den burge meester de bevoegdheid verleend in het belang oer openbare órde, voor een door hem te bepalen tijd den verkoop of het verstrekken van sterken drank In het klein in de voor het publiek toegankelijke ver- gunnings-lokaliteiten te verbieden. Wat het le punt betreft,* er is m.f. geen bezwaar tegen, dat een gemeentelijke verordening voor bepaalde dagen een tapverbod vaststelt Art. 35 der Gemeentewet, waarnaar de aanhaf van art der Dr&nkwet uitdruk kelijk verwijst, laat hiervoor ruimte. Een dergelijk tapverbod mag echter in zün strekking niet verder gaan dan het sluitingsgebod, bedoeld in art 7, lid 4o der Drankwet. Nu houdt laatstbedoelde be- Kling voor het uitvaardigen van een sluitingsgebod op paalde dagen uitdrukkelijk de beperking in, dat alleen i zulke dagen daarvoor in aanmerking mogen komen, I waarop wegens bijzondere omstandigheden misbruik van i sterken drank is te vreezen. Daarbij is blijkens de toelichting hoofdzakelijk ge dacht aan lotingsdagen van de nationale militie, of bijzondere nationale feestdagen. De Zondag valt hier eenter als een wekelijks terugkeerende dag zonder meer i niet onder. In ieder geval zullen bijzondere omstandig- j heden moeten worden aangevoerd om eern sluitings- i gebod en dus ook een tapverbod op bedoelden dag te wettigen. Zulks klemt nog te meer, waar in sommige der onderhavige verordeningen het tapverbod is verscherpt door een beperkende bepaling ten aanzien van 't slij ten van sterken drank. Wat het tweede punt aangaat, de hierbedoelde be paling is m.f. zonder meer in strijd met de wet te achten. Uitgaande van mijn boven uiteengezette opvat ting, dat een tapverbod in zün strekking niet verder mag gaan dan een sluitingsgcbod, is in de gemaakte bepaling ongetwijfeld te zien een ongeoorloofde dele gatie van wetgevende macht. Op grond van de hier aan den burgemeester gegeven bevoegdheid kan deze feitelijk voor onbepaalden tijd het. tappen van sterken drank in vergunnings-localiteiten verbieden. De eenige beperking aan deze bevoegdheid gesteld is deze, dat hij daarvan slechts mag gebruik maken in het belang der openbare orde, een terminologie, die doet v. rmoe- den ,dat deze bepaling bedoelt aan te sluiten aan de bij art. 188 der Gemeentewet aan den burgemeester opgedragen politie over herbergen etc. Intusschen kan ral. ter rechtvaardiging ven mcerbedoelde bepaling op art. 188 der Gemeentewet geen beroep worden gedaan. Kon op grond van dit wetsartikel aan den burgemeester feitelijk een ongelimiteerde bevoegdheid worden ver leend ten aanzien van het uitvaardigen van tapverbo- den, zoo zou de bepaling van art. E, le lid 4o der Dankwetr feitelijk illusoir kunnen worden gemaakt Hetzelfde argument tegen een poging tot rechtvaar digen der gemaakte bepalingen met een beroep op art. 13o der Gemeentewet Zeker is er geen bezwaar tegen, dat den burgemeester bij de uitvoering der gemeente lijke verordening de noodige vrijheia van Deweging. „U beweerde daareven, dat ik door mijn laatkomen schuld heb aan Carring's ontsnappen," zeide hij. „Daar in hebt u volkomen gelijk. Want u kunt er zeker van zijn, dat het, wanneer ik van het begin af hier ge weest was, advocaat Carring niet gelukt zou zijn te ontsnappen. Wie ooit met dezen man te maken ge had heeft, weet dat gewone voorzorgsmaatregelen tegen over hem niet voldoende zijn. Hij "kan niet als andere menschen behandeld worden, want hij beschikt over hulpmiddelen, waarvan niemand een flauw idee heeft U staat' nu allemaal hier alsof u van Lotie getikt bent, en denkt dat er een wonder gebeurd is. Maar ik kan u verzekereen, dat alles, wat gebeurd is, slechts het resultaat is van advocaat Carring's superieure intel ligentie, zijn buitengewoon combinatievermogen en niet het minst van den voorsprong, dien hij heeft door de de domheid van zijn tegenstanders." Een afkeurend gemompel liet zich hooren. De pre sident was zoo woedend, dat hij geen woord zeggen kon. Het leek, alsof hij ieder oogenblik een beroerte zou krijgen. Do commissaris kwam dreigend naar hem toe. „Wat vermeet jij je?" blafte hij hem aan. „De waarheid te zeggen. Ja, die te hooren is niet altijd even prettig, speciaal niet voor u. Waarom moest u Carring juist vandaag arresteeren? Bedenk dat ik u gewaarschuwd heb en geprobeerd u ervan af te houden. Trouwens ik begrijp deze haast vol strekt nieL Dacht u, dat hij naar het buitenland zou vluchten?" „Ja, waarQnvniet?" neen, daar bestaat geen kans op. Maar waérom hebt u u den tijd niet gegeven met mij te overleggen voor u maatregelen nam? Ik alleen ken de methoden van advocaat Carring precies. Bovendien ben ik inge wijd in alles wat deze aangelegenheid betreft. En toch negeert u mij volkomen om het zaakje on uw eigen houtje op te knappen, en, zooals gewoonlijk, alle eer voor u zelf op te eischen. Nu ziet u hoe het u gelukt is. Ik benijd u heusch niet. U moogt alle eer voor u zelf houden. Ik hoop, dat uw goedgelukte streek u naar het hoofd stijgt." Mocht Lerner's brutaliteit grenzenloos zijn, het antwoord liet ook niets te wenschen over. De beide heeren schreeuwden als om strijd wat zij voor de waarheid hielden. Ik begreep, dat Lerner's toekomst In de detectiven-afdeeling vernietigd was. Lerner's optreden verbaasde mij ook in andere opzichten Nooit te .voren had hy zich als een be wonderaar van Carring doen kennen. Nu stak hij hem in de hoogte ten koste van zijn collega's. Geen wonder, dat zij woedend waren. Werktuigelijk had Ik naar Lerner gekeken, terwijl hij sprak. Hij stond met zijn rug naar mij toe en gesticuleerde heftig. Plotseling werd mijn aandacht ge trokken door een kleinigheid, die mij schrikken deed. Ik bleef staren, zonder dat ik mij bewegen kon.. Lerner had aan zijn rechtermouw een grijze vlek, precies op dezelfde plaats, waar ik die zooeven bij Car ring gezien had. Een oogenblik stonden mijn gedachten stil. Was het slechts ten toeval, een eigenaardige samenloop van omstandigheden? Het toeval hééft dikwijls zoo won derlijke streken. Ik ging wat dichter bij hem staan en nam Lerner's kleeding eens goed op. Zijn broek was met pultees omwikkeld. Ilii droeg een slappe kraag, een ouds donkergroene das, maar geen manchetten. De donker blauwe jacquette was precies die, welke Carring aan gehad had, en zijn broek was even kaal. Lerner had na zjjn Iaatsten uitval zijn handen op zijn rug gelegd. Ik stond nu vlak achter hem en bekeek de vlek nauwkeuriger. Geen twijfel. Het was dezelfde Op dat oogenblik. zeide de president, dat hij ons niet meer noodig had. Hij zou met Sanderson over leggen hoe men Carring het best zou kunnen opsporen. "Langzaam liep Lerner naar de deur. Ik volgde hem en in do gang legde ik mijn hand, op zijn schouder. „Veroorloof mij één vaarg", zeide ik half fluisterend. „Hoe bent u binnengekomen?" Hij keerde zich vlug om. „Waarom wilt u dat weten?" „Ik héb zoo'n idee, dat u ons allemaal voor den gek houdt," zeide ik, „en dat u volstrekt niet door een van de deuren van dit gebouw binnengekomen bent, tenminste in de laatste twee uur niet." Weer verscheen dat scheeve, onaangename lach ja „Scheid toch uit met dat gemeene lachje", zeide ik heftig. „Luister liever naar mij. Het is toch vol komen duidelijk, dat Carring niet door deze gang heeft kunnen ontsnappen, vindt u ook niet?" „Wanneer men gelooven mac begon hij. „De twee detectiven, die hier buiten zaten, zijn volkomen betrouwbaar," zeide ik kortaf. „Deze weg is echter de eenige, dien hij heeft kunnen nemen. En als hij dien niet genomen heeft, wat concludeert u daar dan uit?" „Ik begrijp u niet" „Dat doet u wel, als u maar wilt. De zaak is hoogst eenvoudig. Carring kan niet ontvlucht zijn, du* „Dus?" moet hij ergens anders zitten." „Deze conclusie kan men zeker logisch noemen," grijnslachte hij hoonend. ,,U schijnt u vroolijk vopr mij te willen maken," zeide ik woedend. „Misschien zult u de zaak niet zoo vroolijk meer vinden als ik den president roep en hem zeg waar hij den ontvluchten Carring vinden kan." En fluisterend voegde ik eraan toe: „Laat het nu uit zün met deze comedie. Ik heb je doorzien." Dadelijk werd hij ernstig. „Stil, in 's hemels naam," zeide hii. Vernietig du ik het eindelijk aooveer gebracht heb, alles niet Ga liever mee naar buiten. Nu is het het oogenblik om te verdwijnen." Ik voelde een bijna onweerstaanbaren lust zijn bril en zijn pruik af te trekken en allen mijn ontdek king bekend te'maken, dat detective Lerner en advocaat Carring één en dezelfde persoon waren. Welk een meesterlijk acteur was deze man toch. En met zijn vermomming héd hij allen cm den tuin geleid, behalve mii. Geen wonder dat Carring verdwenen was toen Lerner zich vertoonde. Hij had zich natuurlijk in allerijl verkleed en was toen geruischloos in de gang geslopen, waar hij plotseling voor de beide detectiven stond, die in een roman verdiept waren ik had gezien, dat zij een paar boeken wegmoffelden, toen wij In de gang kwamen. Zij dachten dus natuurlijk, dat Lerner door de buitendeur binnengekomen wa Veel wat mij tot dusverre onbegrijpelijk toege schenen was, wera mij nu duidelijk. Nooit immc had ik Lerner en Carring samen gezien. En de ku dien Lerner aan de .bewustelooze Dagtaar Birchen t gegeven had. Carring's onbegrijpelijke handigheid a.s detective vond nu ook een verklaring. In zijn dubbel bestaan was hij immers beroepsdetective. „Hoe heb je het toch ontdekt f' vroeg hij, toen wij op sTraat waren Ik wees op de kleine vlek aan zijn mouw. „Nooit heb ik zoo levendig als thans beseft, dat alle meqschelijke berekeningen hoe goed zij- ook zijn mogen, door een onbeteefiende kleinigheid omver geworpen kunnen worden", zeide hij. „Deze vlek heb ik, omdat i*c gisteravond de hengsels van de gangdeur cesmeerd heeb. Vanochtend vroeg heb ik aan de twe« detectiven een paar heel boeiende romans geleend. En den politie-agent, die de deur moest bewaken, hei' ik tol bondgenoot gemaakt" Hij zuchtte diep. „Waarom die zucht?" vroeg ik. „Allee is je toch gelukt? „Nu is hei afgeloopen met detective Lerner", zeide hij triest. „Jammer van den kerol. Hij had nog zoo'n mooie loopbaan voor zich." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1