Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Gemengd Nieuws. ten te lezenontzaglijke groote getallen kinderen in jammerlijk onhygiënische lokalen onder toezicht dat alles le wenschen liet. De taak van die bewaarscho len. was zooals de aloude naam aangeeft: de kinderen le bewaren, om de moeders die binnen- of buitenshuis moesten werken, te ontlasten. Toen men evenwei begon in te zien, dat de voor bereidende scholen meer moesten zijn dan „bewaar scholen, dat ze opvoedende beteekenis behoorden te hebben juist omdat de eersste jeugdjaren van zoo groot belang zijn voor de verdere geestelijke ont wikkeling richtten „Nut" ën vooral de gemeenten voor bereidende scholen op, die, vergeleken met zeer velé particuliere schooltjes, modelscholen mochten heetsn. Door subsidieering, zegt de minister verder, wordt het optreden van particuliere zijde geprikkeld. Bij zijn raotiveering van het besluit, niet het advies der Staats commissie die dezelfde bepalingen voor openbare en bijzondere voorbereidende scholen wilde te volgen, zegt de minister dat men het er allerminst over eens is, of kinderen in den leeftijd van vier tot zes jaar beter naar een bewaarschool gezonden worden dan wel in het gezin opgevoed. Hier leent aus de minister het oor aan hen, die een bewaarschool geenszins een ideaal vinden, wat zeker een te verdedigen standpunt is. (Mits men rekening houdt met het feit, dat arbeidersgezinnen met veel kin deren soms tot 10 a 15 toe, waarbij dan drie of vier heel kleine kinderen, in een geheel andere positie verkeeren, dan welgestelde families, met twee of drie kinderen onder toezicht vaa oen kinderjuffrouw). Maar in den aanvang der algemeene beschouwingen van de memorie van toelichting lezen we, dat een wettelijke regeling noodig is, „omdat de maatschappelijke be hoefte aan het opvoedend werk dezer scholfcn, daar voor groot genoeg is en nog steeds toeneemt. Hier schijnt eenige tegenspraak te liggen, misschien onbewust ver oorzaakt, door het zeer bewuste en in de memorie duide lijk uitgetrokken plan, de schatkist, niet al te zeer te belasten. Nu brengen de maatschappelijke veranderingen der laatste jaren hoezeer we met den minister meer voor huisopvoeding dan voor de bewaarschool gevoelen waar omstandigheden dit veroorloven ons tot ae over tuiging, dat meer en meer de bewaarschool noodzake lijk wordt, doordat gehuwde vro'uwen een beroep uit oefenen: „De maatschappelijke behoefte neemt steeds in kracht toe", zegt de memorie van den minister, en de vraag rijst nu, of niet zoowel algemeen belang als rechtvaardigheid er voor pleiten, de gemeenten vergoe ding voor hare voorbereidende scholen te geven. In verschillende groote gemeenten wij noemen als voor beelden Amsterdam en Arnhem is het aantal kin- deren ,dat profiteert van het openbaar voorbereidend onderwijs, zeer groot en men kan 'bich voorstellen, dat de gemeenten met het oog op de kosten nalaten zullen zorg te dragen voor de ook door den minister stilzwij gend erkende behoefte aan uitbreiding. Menigmaal heeft de voorbereidende school invloed o pdejeeuze van lagere school bij de ouders. Als een kind op een zooal met „confessioneele" maar dan toch op een door een confessioneel getinte vereenMng op gerichte bewaarschool is geweest, dan wordt daardoor den ouders de richting naar do confessioneele lagere school aangewezen. Men kan in de bevoorrechting van de bijzondere bewaarschool dus een misschien niet eens als zoodanig bedoelde maar dan toch als zoodanig wer kende propaganda voor de bijzondere lagere school zien. Financieel komt de bijzondere bewaarschool in een zoo bevoorrechte positie, vergeleken bij da gemeente lijke bewaarscholen, dat van „Bevrediging/' geen sprake kan zijn. En de motieven, die de minister aanvoert, lijken ons ook niet bevredigend. Op deze wijze draagt de schoolvrede de kiemen in zich zooal niet van een nieu wen oorlog, dan toch zeker van gerechtvaardigden na ijver. RAAD VAN ARBEID TE HOORN. Met nadruk wordt de aandacht gëvestigd op art. 259 der Invaliditeitswet, waarbij ieder, die arbeider wordt, onafhankelijk van de vraag of htf vorzekeringsplichtig is; verplicht is zich binnen. 14 dagen aan te melden bij den Raad van Arbeid. Bij niet nakomen van deze verplichting, wordt bij art. 389 der Invaliditeitswet strafbaar gesteld met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Het blijkt ,dat er nog steeds personen zijn, die ver zuimen zich aan te melden. Ook dat er werkgevers zijn, die zulke personen in hun dienst hebben. En do arbei der, én de werkgever hebben het ach zelf te wijten wonneer ze bij ontdekknig van het niet bezitten van ©en rentckaart door den arbeider in moeilijkheden ko men. De controleurs van den Raad van Arbeid heb ben opdracht mede bovenbedoelde strafbare feiten op te sporen. Laat men zich voor moeilijkheden wachten door een enkele korte mededeeling aan den Raad van Arbeid te zenden of zich In persoon aan te melden, indien men arbeider wordt. r De inzending van den brief kan portvrij geschieden. VEENHUIZEN Lijst van stemgerechtigde manslidmaten ligt voor be langstellenden ter inzage bij den heer G. Smit Azn. VERDACHT ZIEKTEGEVAL. Het e.s. jJLimihurgtia" is gisteren te IJmuiden met de quarantaine vlag binnengekomen. Aan botord was onder de passagiers een verdacht ziektegeval ge constateerd. Bij onderzoek bleek het een geval van nekkramp te zijn. De „limburgda" is daarop naar Amsterdam door gestoomd. ONGELUKKEN. Maandag otverkwam de landbouwer Oberink te Huppel een ernstig ongeluk. Bij- het vervoer van' een dorschmo'len werd het paard schichtig, waardoor Oberink in een karspoor viel, met het gevolg1, dat een wiel hem over 'de borst ging. 'Niaar het zieken huis te Winterswijk Vervoerd, overleed de man eenfige uren Later. De arbeider B«annink, werkzaam op de steenfa briek van de firma te iSiepe en (Scholten te Win terswijk, werd Dinsdagmiddag dOor de as van een machine gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De man verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. NIEUWE HEERENMODE. Er is een nieuwe heerenmode in Den Haag, die niet zooals de meeste modes een uitvloeisel is van weelde en overdaad, noch 'een speculatie van een ingenieus Parijsch tailleur en vogue, integendeel een uitvloeisel van de nieuwe armoede en een mid del tot bestrijding van de hooge kosten aan Mee ding. Dit is de mode van een licht Norfolk jasje bij •een wille'keurigen liefst donkeren broek. •Het-is een ongedwongen sportieve en elegante kleeding en bovendien heel pr&ctisch en niet onge distingeerd. Norfolk-jasjes staan nooit confectie-achtig, omdat alle snit erin begraven is onder zakken, 'kleppen, banden en ceintuur. Ze gaan niet slecht hangen, want hoe nonchalanter ze zitten, hoe sportiever ze er uitzien. Ze zijn niet duur en sterk. En de broek die- je er bij aan kunt, als al je an dere kleeren versleten zijn, is de broek van je smo king, die als hij nog. van vóór den oorlog is, nooit verslijt. Verder kunnen er alle mogelijke andere broeken hij. Reeds vóór den oorlog heeft me een doodarm dichter in Laren op deze wijze van bestrijding der onkosten van de kleeding gewezen. Toen bestonden er nog geen „nieuwe armen". Hoe gnoo:t^ de nieuwe armoede 'thans is, kan je opmerken, als je in de stad eens op de vele oude smoki.ngbroeken Let, 'die Ibij Dichte Nbrfolk-'jasjes gedragen worden. Misschien tel je dan nog wel een enkel OW.eeërs kind, dat de mode volgt zonder haar ontstaan te begrijpen, mede, maar daardoor zal de statistiek toch niet merkbaar worden beïnvloed. N. Ct. VUUROELD OP ZONDAG OP MARKEN. De Raad van Marken heeft in zijn j.1. Zaterdag gehouden vergadering een nieuwe verordening op het vuur- en havengeld vastgesteld. Consequent aan het beginsel, dat op Zondag ten koste van welken prijs ook, geen arbeid mag wor den gevorderd van ae ambtenaren der gemeente, tenzij in uiterst noodzakelijke gevallen, heeft de raad met op één na algemeene stemmen besloten, op Zondag geen vuurgeld te heffen. De heer De Jong verklaarde zich hiertegen, om dat hier een bron van inkomsen wordt wegge worpen, die de gemeente in de g.egeven omstan digheden maar moeilijk missen kan. Een der leden .deed later het idee aan de hand een der ambtenaren te ontslaan, dan was Marken gered. Daar werd niet op ingegaan, als hehoorende benoeming en ontslag tot ae competentie van burgemeester en wethouders. Ten slotte bleek naar de meening der meerder heid slechts heil te verwachten van verhooging der plaatselijke belastingen. Nog wordt aangenomen eene wijziging der algemeene- politieverordening voor deze gemeente. Tengevolge dezer wijziging krijgen B. en W. in den Raad meer zeggingschap over het behoorlijk onderhouden van alle beschermingen en beveili gingen tegen oversroomingen en stormvloeden. OPHEFFING VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. Naar Het Volk vernèemt, bestaat bij B. en W. van Amsterdam het voornemen om binnen niet al te .'langen tijd den gemeenteraad voor te stellen over te gaan tot opheffing van het burgerlijk arm bestuur. Overwogen wordt de mogelijkheid om naast een commissie van bijstand uit den raad 1 of meer commissies van advies uit de burgerij te doen benoemen. „Volksonderwijs" en de nieuwe wet op het Bewaar schoolonderwijs. De algemeene vergadering van de vereeniging „Volksonderwijs" heeft naar aanleiding van het dezer dagen door Minister De Visser ingediende wetsontwerp ter regeling van het bewaarschool- onderwijs, ofschoon zich nog niet uitsprekende over de beteekenis van het Ontwerp in betrekking tot bedoelde regeling met algemeene stemmen besloten, nu reeds m'et alle kracht te protesteeren tegen het bij dit ontwerp uitsluiten der gemeenten van het genieten van subsidie voor door haar in gerichte of nog in te richten bewaarscholen. Zij achtte deze uitsluiting in flagranten strijd met het beginsel der fin. gelijkstelling, bij de nieuwe wet op het L.O. toegepast, en een ongewenschte be gunstiging van het bijzonder onderwijs, in die mate, dat deze de oude leus der Rechterzijde „bijzonder onderwijs, regel en openbaar uitzondering" nog voorbijstreeft en het openhaar voorbereidend on derwijs geheel ter zijde zet. Zij roept daarom allen, die van meening zijn, dat het een belangrijke taak der gemeenten heelt te wezen, te zorgen voor deugdelijk voorbereidend bewaarschoolonderwijs, op, om van deze me'ening te getuigen en met naar te trachten, het ontwerp zoo gewijzigd te krijgen, dat ook aan de gemeen ten gelijke subsidie voor 't bewaarschoolonderwijs worde toegekend. De zomertijd. De zomertijd eindigt dit jaar in den nacht van Zondag 2b op Maandag 27 dezer. Dan worden de klokken te 2 uur één uur stilgezet. Beperking van de huisindustrie. Naar liet Centrum meldt, overweegt de regeenng maatregelen te regeling en beperking van de huis industrie, in verband met de invoering van de Arbeidswet. EEN OPLICHTER UITGEBROKEN. Een bedrag van f165.000 verduisterd. Benige dagen geleden is door een Duitscher N ge naamd, bij de politie te 'Rotterdtam aangifte gedaan •dat hij dOor een auto bande Laar A. B. v. d. K, zou zijn opgelicht voor een bedrag van f165.000. Naar aanleiding daarvan is v. d. K. (gearresteerd en in het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. In den nacht van Zondag op Maandag heeft hij, of schoon hij zeer streng bewaakt wend, daat hij ver moedelijk nog meer op zijn kerfstok had, kans ge zien uit te breken, en te ontvluchten, 's Ochtends bleek het slot te zijn verbroken. Hij kwam door een luikje op den zolder, waar hij via het dak en den tuin van de Doelen is ontkomen. Onmiddellijk werd naar alle inrichtingen telegrafisch bericht ge zonden van zijn ontvluchting en allo grenswachten gewaarschuwd. Zoo was het bericht van zijn ont vluchting 's morgens 7 uur over de brug van den Moerdijk bekend. De kans, dat hij naar België is uitgeweken, is zeer klein. Hij' bevindt zich nog niet in handen der politie. Over de oplichting zelf zij het volgende medege deeld: In het voorjaar van 1918 kwam de Duitscher N. naar Rottendam, om in opdracht van de Duitsche spoorwegdirectie te Keulen levensmiddelen te koo- pen. Hij nam zijn intrek in het Zuid-Hollandsehe koffiehuis en kwam daarna in kennis met v. d. K, die. hem allen nood'igen* steun toezegde. Het resul taat was, dat v. d. K. voor den Duitscher zeide ge kocht te hebben twee wagons spek, twee wagons boonen en een Wagon erwten, bij elkaar voor 165 duizend gulden. Hij vertelde dit dus aan den Duit scher, die hem het geld uitbetaalde. In Augustus 1918 was van de afzending, nog niets bekend, v. d. K. deelde den Duitscher med'e, dat de wagons in Maastricht- over de grens waren gezet. Toen de Duitscher argwaan, kreeg, maakte v. d. K. hem top het Duitsche konsulaat uit voor een EngeLschen spion. (Het Konsulaat waarschuwde de Duitsche po litie. liet gevolg was, dat hij bij zijn arrestatie in Duitsckland direct -zou worden gefusilleerd. Dit is echter voorkomen. Daarna ging V'. d. K. naar de Hollandsche politie en vertelde diat de Duitscher een zeer gevaarlijk mensch. was en met allerlei ver dachte bedoelingen hier in Ho-lland vertoefde. De Duitscher, die inmiddels naar zijn land vertrokken was, kon hierdoor gedurende anderhalf Jaar zijn vi sum naar Holland niet verkrijgen. 'Dit gelukte hem tenslotte door bemiddeling van in Duitschland' ver toevende Hollanders. Onmiddellijk na aankomst in Rotterdam deed hij aangifte bij de politie met het bekende gevol'g. Gistermorgen is top alle bezittingen van den vluchteling: bes! re gelegd-, waaronder een autoga rage en vier panden ia- tU Dcnüau WIERINGERWAARD. Voorde a.s. te houden harddraverij zijn tot Woens dagavond reeds 12 paarden aangegeven, zoodat bij mooi weer de sportliefhebbers -weer kunnen pro fiteer en. VERGEETACHTIG. De heer De L. uit 'Spijk 'ha'd een briefkaart in een brievenbus te Gorinchem gestoken. Zijn portefeuille met f3000 aan bankpapier legde hij op een stoep- paal om nog iets op de kaart hij te schrijven. De portefeuille vergat hij op te nemen, en toen de eige naar terug kwam om haar te halen, was het kost bare 'voorwerp verdwenen. Tot dusver is het nog niet terecht. HET NIEUWSTE! In de "buurtschap Kotten tonder Winterswijk is een vere enig inig opgericht tot exploitatie van een 'draai mol es, opdat men bij de feesten ndet weer verlegen behoeft He zijn om een draaimolen. 'Een lijst voor aandeelen zal bij de bewoners gepresenteerd, wor den. VOOR EER EN DEUGD. Naar verluidt zal de op 21 (September a.s. aan te bieden Saatsbegrooting een vrij belangrijke 'poot voorkomen tot bestrijding der zedeloosheid, tenge volge waarvan de Vereeniging „Voor Eer en Deugd" ook het door haar reeds meermalen gevraagd sub sidie bekomen zal. Voorzeker een verblijdend vooruitzicht jubelt „De Tij^". DE BELASTINGDRUK TE LEEUWARDEN. Uit Leeuwarden, 14 September. Nu zoo succes sievelijk velen onze gemeente om de hooge belas ting verlaten 't is ongeveer de 10e penning richt Ihet s.-d. raadslid, de heer Collet, de volgende vragen tot den burgemeester: 1. Is het u bekend, dat de hoofdelijke oiw^, ,»«u het dienstjaar '1920 de raming met plm. f560.000 overschrijdt? 2. Is het mogelijk, gezien bovengenoemde, zeer gunstige uitkomst, 1de belastingpltchtiigen over dit jaar 10 pet. van den aanslag kwijt te (schelden? 3. Indien u im deze zitting niet kunt antwoobclen, wilt Hi dan in de volgende uwe eventueel© bezwa ren tegen de tenuitvoerlegging van vraag 2 mede- de el en? B. en W. zullen in de volgende vergadering "ant woorden. SLUITING ZITTING STATEN-GENERAAL Bij Kon. besluit van 14 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Statan-Generaal zal wor den gesloten op 'Zaterdag 18 dezer, des namiddags te 3 uur. De minister Van binnenliandsche zaken is gemach tigd zich op dat tijdstip te begeven naar dé verga dering der Staten-Generaalten einde *in ©on ver een igd© Vergadering dor belde 'Kamers de zitting in naam van de Koningin te sluiten. WEERINGEN. Bij Kon. Besluit Is benoemd tot Heemraad van het Heemraadschap Wïeringcn de heer M. Bakker Sz. alhier. ELECTRISCHE KABELSTORING. Wij vernemen, dat de storingen op jl. Maandag en Dinsdagavond waardoor onze gemeente een oogenblik in duister gehuld was, geen gevolg is van do aange brachte feestverlichting, doch hare oorzaak heeft in het optreden van een kabelstoring le Alkmaar. Doordat direct op de tweede geleiding werd ovorgo- schakeld, kon do tijd der stroomonderbroking tol een minimum beperkt worden. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jelle, zoon van Jello Fober en van Marie Sangers. POLITIE. Gevonden: een sleutel, een portamonnaie, een stroo it oed .Verloren: oer. kralen beursje. Inlichtingen ter Secretaris. ZONDAG, 19 SEPT. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, .aam. 7 uur, Ds. Barnouw; v. O. Niedorp. Wienngerwaard, geen dienst Kolhorn, geen dienst. Oude Niedorp, voorin. 10 uur, .Ds. de Graaff, uit Schagen Callantsoog, geen dienst Pelten, voonn. 10 uur, Ds. France. Winkel, geen dienst, wegens vacature. Eenigenburg, voonn. 10 uur, Ds. Nijenhuis, Ockhuijsen, van Winkel Nieuwe Niedorp,. nam .7 uur, Ds. Staal. Haringhuizen, voonn. 10 uur,. Ds; v. Lóón. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Julianadorp, voorm. halfelf, Ds. v. Griethuijsen. Huisduinen. ,nami 7 iuut, Ds. v. Griethuijen. Heerhugowaard, voorm. halftien, Ds. Broekema. Oudkarspel, voonn. halftien, Ds. de Leeuw. Kerkebuurt, voorm. 10 uur,. Ds. Damsté. Doop. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Bax. Westcrland, nam. 2 uur, Ds. Bax. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Hippolytushoef, «oonn. halfelf, Ds. Leendertz. Burgorvlotbrug, geen dienst Nieuwe Niedorp, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10, uur, Ds. v. d. Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 7 uur, de heer Boon. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. SCHAGEN, 16 Sept 13 Stieren f 300 a 800, 84 geldekoeien, mag. f 400 a 650. 94 idem, vette f 500 a 1050, 30 kalfkoeien f 600 a 800, 11 nucht, kalveren f 32 a 45, 60 schapen, mag. f 60 a 75, 186 idem, vettéi f 56 a 95, 81 lammeren f 36 a 50, 20 idem, vette, p. Kg. f 1.76 a 1.88, 90 biggen f 50 a 168, 40 konijnen f 0.75 a 1.50, 232 kip pen f 1 a 7, 26 ,K&. boter f 3.20 a 3.40, 4453 .kipeieren 1 14 a 16, 568 eendcieren f 15.50. MEDEMBLIK, 15 Sept. Uien f 1.60 a 1.65, bonte f 2.40 a 2.50, blauwe f 2.10 a 2.20, per 25 Kg. Witte kool f 2.05, andijvie t 1 a 1.10, per 100 Kg. I.ANGEDIJKER GROENTEVEILING. BrOek op L. 15 Sept. Bloemkool, le soort, f 6.20 a 15.40., 2o soort f 2.70 a 3, per 100 st. RoodekooJ f 1.40 a 2.60, gele kool f 4.30 a 5, witte kool f 2.20 a 3.30, per 100 Kg. Wortelen f 3.90 a 4.70, per 100 bos. Worte len f 2 a 2.30, blauwe aardapp. f 4.30 a 9.90, eigenh. f 7.80 f:le kool f 6.50 a 7.80, drielingen f 5.20 a 5.70, uien 5.30 a 5.50, slaboonen f 23.10, alles per 100 Kg. Aanvoer 25900 st bloemkool, 64800 Kg. roodo kool, 33400 Kg. witte kool, 30000 Kg. gele kool, 1950 Kg. wortelen, 1250 Kg. losse wortelen, 8040 Kg. uien, 4275 Kg. gele nep ,12a0 Kg. drielingen. NOORDERMAHKTfiOND. Noordscharwoude. 14 Sept. Schoolmeesters f 8.10 a 9.10, eigenheimers f 6.90, blauwe aardapp. f 8.60 a 9,10. bravo's f 5.30, kleine f 1.50 a 1.60, spcrcieboonen f 14 a 20, grovo uien f 5.30 a 5.50, drielingen f 4.80 a 5.30, nep f 6 a 7.20, peen f 1.70 a 2.50, roodo kool f 1.10 a 2.80, uitschot f 0.70 a 0.90, gele kool f 3.40 a 4.70, vitte kool f 2.90, alles per 100 Kg. Boswortelen f (3.50 a 5.25, per 100 bos. Bloemkool f 9.50 a 12, 2e soort f 2.60 a 4.90, per 1.00 stuks. DE PROTEST-ACTIE DER SINN-FEINERS. Een hongerstaker van zeventien Jaar. Dublin bood den 13den September een eigenaardigen aanblik aan. Naar de „Daily-MaiT'-correspondent aan zün blad meldt, waren op die dag vele zaken, waaronder ho tels, restaurants en café's gedurende twee uur gesloten, opclat de menschen konden bidden voor de hongersta kers in de genangenisesn van Cork en Brixton. De ker ken waren overvol. lleiLiieissy, een jongen vian zeventien jaar, die zich in de gevangenis te «Gotrk bevindt, scheen nog slechts weinige uren te leven te hebben. Er i» geen ioan- klacht tegen hem ingediend en «volgens zijn vrien den is hij- ion-schuldig, miaar nu hij eenmaal gear resteerd is, weigert hij zich te verdedigen en is vast besloten, liever te sterven'dan -een onrechtvaar dige straf .te ondergaan. Er is thans een onderzoek met betrekking tot de gevangenen te Cork, dus ook Hennessy, ingesteld. WAT ER AL NEET AAN EEN AMERIKAANSCHE VERKIEZING VASTZIT. De correspondent van de Times te Washington schjrijft een intressan1- brief over de presidentsverkiezingen m Amerika De uitgestrektheid van het verkiezingsveld. liet eerste wat men daarbij in het oog moet houden is de uitgestrektheid van het verkiezingsveld. Het is net alsof geheel West-Europa een bondstaat zou zijn en besloten had om een president te kiezen, een centrale wetgevende vergadering en ook presidenten wetge vende vergaderingen voor bijna alle aangesloten bond staten. Georafisgch is de vergelijking 'vast niet overdreven. De smeltkroes. -Ook wat 'het groote aantal, rassen betreft, gaat de vergelijking op. Want ongeveer de helft van het Aimo- rikaansche volk is op het oogenblik van niet-Augel- saksische afkomst. Het verschil tusschen de Ver. Staten en Europa is, dat de verschillende elementen zeer verspreid van elkan der wonen, tusschen het 'volk van Engelsche afkomst. Eveneens parlementsverkiezingen. De grondwet schrijft dan voor, dat bij de verkie zing van een president, ook het Huis van Afgevaardig den en een derde van den Senaat opnieuw wórden gekozen. Een parlementaire verkiezing gaat dus samen met een presidentsverkiezing. En ook de meeste gouverneurs en do wetgevende vergaderingen der staten onderwerpen^ zich in Novem ber aan een nieuwe verkiezing. Het systeem der verkiezing. Iloewel door directe stemming verkozen, wordt de president niet gekozen door een nationale volksstem ming. Hij wordt gekozen dopr het Volk van al de 48 staten, maar door middel van den staat als eenheid. Het stemmenaantal dat elke staat heoft, is gebaseerd op de bevolkingscijfers, zoodat bijv. New-York 45 slem- men heeft als de dichtstbevolkte staat en'Nevada maar 3.'' De verkiezing door de staten maakt het voor de leiders der verkiezingscampagne meer dan noodzakelijk met plaatselijke gesteldheden rekening te houden eti over al hun werkzaamheid te betoonen. De candidoat is ge lijk aan een premier voor een algemeene verkiezing. Zijn succes hangt af van plaatselijk gunstige uitslagen. De „managers^' moeten overal hun net uitzetten. Al oit kleine werk maakt 'Jat oen presidentscampagne zoo veel tijd kost. Het publiek, dat einde September roerig begint te worden, weet niet, dat er al weken en weken is gewerkt. Zoo ziet een Amerikaanschc ver kiezingscampagne eruit, besluit de correspondent. STAKINGSWOEDE IN ENGELAND. Stakingen links, stakingen .rechts, stakingen over al. Het is een refrein zonden «einde. De mogelij'k'beid van een 'staking in bet mijnenbedrijf blijft bestaan. Nu worden wij ook bedreigd1 met een «staking rvtam •de ©Jectrici'&ns. Het gaat bier. niet om een «loonsver- «boogiingv In de stad Penistone bad een fabriek een meesterknecht aangjpmotmen «die geen lid van de vak vereeniging der electriciens was. De werklieden weigerden met hem 'te arbeiden en staakten. Daar op proclameerden de patroons van bet «district een uitsluiting van electriciens in bun fabrieken. Het ministerie van Arbeid verzocht ben echter deze in te trekken tot een oplossing in het conflict van Penistone bereikt was. Dit wilden de werkgevers echter niet doen, en als vergeldingsmaatregel heeft thans de vak vereeniging der. electriciens besloten over 7 dagen het werk in het geheele land te doen stopzetten. Dus geen «licht, geen electrlsch vervoer, geen electrische drijfkracht voor fabrieken. In andere deelen van bet land zijn in den laat- sten tijd stakingen uitgebroken om een veel dwa zere reden, en wel omdat een« werkman zich had aangesloten bij een vakvereeniging, waarbij hij, vol gens zijn kameraden, niet behoorde. De vakvereeni ging, die hem opeischte als lid, er niet dn gelukt zijnde, baar zustorvereeniging te overtuigen, procla meerde de staking en duizenden bevinden zich op straat! Het is dus voldoeafde, dat twee vakvereeni- gingen met elkaar ruzie maken om bet economische leven te belemmeren. In Manchester en Liverpool blijven de setters der drukkerijen staken, tegen den wil van bun vakver eeniging in. De «etters in deze twee steden eischen een hooger loon dan bun eenige maanden gelden door arbitrage was toegekend en door hun leiders

Schager Courant | 1920 | | pagina 2