Plaatselijk Nieuws. Marktbencht&u. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Ja, ziet u, ik ben getrouwd, en ik weet niet of mijn vrouw Die neem ik ook mee, viel de Tijger al in de rede. Kom met uw familie; u zult zien. dndië (üs prachtig. Iedereen gaat ér neensedert Alexander de Groote. Turpaud beloofde tenslotte zijn vrouw «te zullen raadplegen. Mevrouw Turpaud houdt echter niet van lange reizen; zij wees de eer van de hand de voetsporen van Alexander den Groote te drukken, zelfs in gezelschap van Clemenceau. Maar zij gaf haar man verlof haarvoor eenige maanden te verlaten. En ziedaar hoe Clemenceau een reisgezel heeft, die zijn vrienden niet kennen. Turpaud is dus noch zijn dokter, noch zijn secretaris. Misschien zal hij, daar Clemenceau nooit verstand van geldzaken gehad/ heeft, zijn penningmeester zijn. HET DüITSCHE PORCELEINEN GELD. De porceleinfabriek te Meissen heeft onlangs aan het rijks-ministerie voor financiën voorgesteld mun ten van een soort porcelein te maken. Op het oogen- blik debatteeren de ministeries van financiën van Saksen en van het Duitsche rijk over de vraag tot welke waarde de door Meissen te maken stukken mo gen zijn. In Saksen wil men porceleinen geld tot 20 Mark-stukken toe maken, terwijl het rijk van meening is, dat de waarde niet hooger mag zijn dan 1 Mark, De in Berlijn ingeleverde ontwerpen en proefstukken zijn door Paul Boerner gemaakt Ze bestaan uit het zelfde aardewerk als het z.g. B ottger-Steinzeug"De grootte is precies dezelfde als die van de vroegere gou den- en zilveren munten. HIJ LEEFT NOG. Gisteren, den zes en veertigsten dag van zijn hon gerstaking, was, volgens een bericht uit Londen, de toestand van den Lord Mayor van Cork onveranderd. VLIEGRAMP BIJ HARROW, (Engeland). Uit Londen, 25 September. Boven het vliegpark van Northolt bij Harrow is een groot vliegtuig met zes personen te pletter gevallen. Drie mannen, o.,w. de bestuurder en twee vrouwen zijn doodgevallen; een meisje is zwaar gekwetst BRAND TE BORDEAUX. Uit Bordeaux 27 September. Er is een groote brand uitgebroken in de opslagplaatsen in de havens. Een groote hoeveelheid tabak van de regie, graan en an dere waren zijn verbrand. De schade bedraagt 4 mil- lioen frank. HET CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE IN EN GELAND. j De conferentie inzake de productie tusschen de mijn eigenaars en de mijnwerkers is hervat. De conferentie houdt zich bezig met pogingen om de basis voor de kolenproductie vast te stellen, die, zoo zij deze basri .overschrijdt, den mijnwerkers automatisch hoo^ere lo<f- nen zal brengen. De conferenties zijn particulier; zelfs de regeering staat er buiten. De discussies zijn van zeer technischen aard. De conferentie, die in haar ge heel een vriendschappelijk karakter droeg, werd tot morgen verdaagd om het overleg van de onderschei dene comité s te bevorderen. Gemeld wordt, dat goede vorderingen zijn gemaakt en vernomen wordt, dat de onderhandelingen op vriendschappelijke wijze worden gevoerd. De definitieve beslissing zal worden onder worpen aan de goedkeuring van een landelijke confe rentie van mijnwerkers ,die 30 dezer te Londen zal plaats hebben. De mijnwerkers van Zuid-Wales hebben een speciale conferentie bijeengeroepen tegen 29 dezer om hun hou ding in den stand van zaken van het oogenblik te be palen TILLY KOENEN LOUIS ROBERT. Op de dertiende jaarliiksche fpurnée door ons land zullen de wereldberoemde zangeres Tilly Koenen qn de Haarlemsche organist Louis Robert zich te Schagen doen hooren in de Ned. Herv. Kerk op Zondagmiddag 3 October a.s. n Het programma bevat liederen van Bach, Handel, Verdi, v. Rennes, Hüé en Dubois. Orgelwerken van Bach, Cés. Franck en Bossi. Ongetwijfeld zullen vele muziekliefhebbers van dit prachtige concert willen genieten. CONSULENT. Als consulent bij de N. H. Kerk alhier, zal optre den Ds. H. Buijskool te Helder, en als consulent tc Wderingerwaard, in de plaats van Ds. de Graaff, Ds. Warners, mede te Helder. EEN AFSCHEID. Zondagavond nam Ds. de Graaff alhier afscheid van de leerlingen der Zondagsschool. Deze school -verkeert thans in een bloeienden toestand en telt ruim 60 leer lingen. Den vertrekkenden leeraar werd een aardig ge schenk in Delftsch Aardewerk aangeboden. VERPLEEGSTER. Tot verpleegster in het Huis voor Ouden van Da gen van ae N.H. Diaconie alhier is benoemd mej.- A. Mol te Helder. I GESLAAGD, Mej. M. Faus, van Schagerbrug, oudleerling van den Handelscursus alhier, is te Amsterdam geslaagd voor de acte boekhouden, uitgeschreven door de vereenigde leeraren. POLITIE. Verloren een portemonnaie. Inlichtingen ter Secretarie. HERHALINGSONDER'WIIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, maken bekend, dat voor degenen, die het gewoon la- fer onderwijs, hetzij op eene openbare, hetzij op eene ijzondere school, hebben genoten, in de lokalen der O.L. School, gelegen aan de Loet Wijk F No. 17, ge legenheid bestaat tot het ontvangen van Herhalings onderwijs Dit herhalingsonderwijs wordt gegeven: Voor de jongens, iederen Maandag, Dinsdag, Woens dag en Vrijdag, gedurende de maanden Ocober tot en me tMaart, des namiddags van 6 tot 8 uur en strekt zich uit over de volgende vakken: Nederlandsche taal, Rekenen, Kennis der 'Natuur, Aardrijkskunde-, en Geschiedenis. Voor de meisjes, iederen Maandag, Dinsdag, Woens dag en Vrijdag, gedurende de maanden October tot en met Maart, des namiddags van 6 tot 8 uur, en strekt zich uit over de volgende vakken: Nederlandsche taal, Rekenen, Kennis der Natuur, en Voortgezet Handwerkonderwijs. Voor het genieten van dit herhalingsonderwijs zal een schoolgeld worden geheven van 20 cent per maand een voor de kinderen van minvermogenden van 10 oent per maand, kinderen van onvermogenden zullen het herhalingsonderwijs kosteloos mogen genieten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het her halingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden vër- zocht daarvan vóór 29 September a.s. aangifte te doen bij het Hoofd der O.L. School. Schagen, 24 September 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. CORNELISSEN. DeSecretaris, ROGGEVEEN. Predikbeurten. WOENSDAG, 29 Sept. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. Snijdelaar, v. Engelum. NGORDERMARKTBOND. Noord scharwoude. 27 SepL* Eigenheimers f 7.70, blauwe aardapp. f 9.90, bravo's f 7.70, drielingen f 2.40, kleine f 1.70, spercieboonen f 7, grove uien f 5.20 a 5.50, driel. f4.70 a 4.80, g|ele nep f 7.20 a 7.40. peen f 1.10 a 1.80, roode kool f 1.20 a 3.40, gele zool (2a 3.30, witte kool f 3.20 a 330, rammenas f 2.70, kroten f 2^0 a 3.30, alles per 100 Kg. Boswortelen, f 2.50 a 4.50, per 100 bos. Bloemkool f 6 a 9.20, 2e soort f 1.30 a 2.90, per 100 .«tuks. UKÜP GROENTEVEILING. Broek op L 27 Sept Bloemkool, le soort, f 8 a 13.50, 2e soort f 1.70 a 2.20, per 100 st. roode kool f 1.10 a 3.20, gele kool f 2.20 a 3.70, wittee kool f 2 a 3.40, per 100 Kg .Wortelen f 6.20 per 100 bos, Losse id. f 1.70 a 2, kleine aardapp., f 2, koksianen f 4. bieten f 2.90 a 3.20. gele nep i 7.70 a 8, drielingen t 3.80 a 430, uien I 4.50 a i5;60, rapen f 2.70, slaboonen 18.20, a 19, alles per 100 Kg. Aanvoer 21500 st. bloemkool, 94500 Kg. roode kool, 62500 Ég. witte kool, 74800 Kg. gele kool, 920 bos wor telen ,1565 Kg. aardappelen, 11500 Kg. uien, 90J Kg. gele nep, 3800 Kg. bieten, 600 kg. driel., 1700 Kg. rapen, 70 Kg. slaboonen, 38050 Kg. lossee wortelen. ALKMAAR, 25 Septemberi Óp de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd14 paarden f 300 tot f 900, 3 veulens f 150 tot f 250, 71 koeien en ossen f 450 tot f 850, 18 nuchtere kalveren f 25 tot f 50, 506 ma gere schapen f 60 tot f 80, 1 vet varken per Ned. pond f 2.90, 75 magere varkens f 90 tot f 125, 147 biggen 10 weken f 45 tot f 60, 10 bokken en geiten f 16 tot f 30. r WARMENHUIZEN, 25 Sept. Roode kool f 0.90 «e 3, gele kool f 2.30 a 4, witte kool f 1.7Ö a 3, uiefl f 5 a >5.40, nep f 7.20 a 7.70, peen f 2.20, bloemkool, le soort f 4.90 a 9.60, 2e soort f 2.10 a 5.70, slaboonen f 17.80 a 18.90, alles per 100 Kg. Peen, per 100 bos, f 3.90. ALKMAAR, 25 Sept. Boterprijs. Hoogste markt f 1.821/:?, middelmarktf 1.75, laagste markt f 1.70, eieren f 16—17. Aanvoer 905 kop boter. ALKMAAR, 27 SepL Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 22 koeien en ossen f 450—850, 3 vett ekalveren f' 150 250, p. ned. pond f 2.40—3, 15 nucht. kalveren,, per stuk /f 15-^-45, 47 vette schapen f 76—80, 121 vette varkens, per Ned- pond f 1.701.88. Anna Paulowna, 28 Sept. 1920. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ondergeteekende nogmaals een heel klein plaatsje in uw blaa, bij voorbaat mijn dank. v Waar ik hier nogmaals kom bevestigen dat ik niet anders "he b geschreven dan de volle waarheid, uitgezonderd dat ik natuurlijk niet kon weten wanneer de brand was uitgebroken, dit had moeten zijn ont dekt en verder laat ik de beoordeeling over aan de lezers die berichtgever en mij beidien kennen. D*. KOORN. VERGIFTIGING. Te Lisse werd Woensdag jl. de werkman J. v. cL B.,1 vader van 5 kinderen, plotseling onwel. Aangezien de man werkzaam was aan de gasfabriek, dacn de geneesheer aanvankelijk, dat hij gas had ingeademd, waarvoor hij. naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den werd vervoerd. Vrijdag is hij aldaar overleden. Uit een Zaterdag ingesteld onderzoek bleek, dat de man door rattenkruid was vergiftigd. Daar de politie ter oore was gekomen dat z"n vrouw ongeoorloofde betrekkingen onderhield met den 45-jari- gen bij haar als commensaal inwonenden bloemist knecht C v d... L., arresteerde zij beiden. Bij het ver hoor bekende v. d. L. met medeweten van B.'s vrouw hem door middel van rattenkruid, dat hij in een voor B. bestemden kop chocolade had gedaan, te hébben ver giftigd. V. d. L. is voor de tweede maal gehuwd, maar woont sinds langen tijd niet meer met zijn vrouw sa men. Hij, alsmede de vrouw v. d. B.j. zijn giste ren gevankelijk naar het huis van bewaring te liaar- lbem overgebracht TEN VOLLE TOEGEWEZEN. Naar wij vernemen, worden de inschrijvingen op 1.000.000 gulden ,6 pet. pandbrieven der Overijsselsche Hypotheekbank ten volle toegewezen. ANNA PAULOWNA. Uitslag der Handicap Harddraverij op Zondag 26 September 1920. le prijs, f 50, Derby, van A. de Wit, te Zand, berijder D. Stammes; 2e prijs, f 25, Nelly, van A Blokker, te Heerhugowaard, berijder P. de Wit; 3e prijs ,f 10, Corri, van Jb. Stammes, Oudesluis, berij der Jb. Stammes Jr.4e prijs, f 5, Puck, van P. Stroo- per, te 't Zand, berijder P. Strooper. Een talrijk publiek woonde deze harddraverij bij, en sommige spannende ritten verhoogden de belang stelling. De Harmonie liet zich onverpoosd hooren en bracht er het hare toe bij, om de hardrijderij naar wensch te doen slagen. In het geheel waren 15 paar den ingeschreven, doch 13 namen aan de harddraverij deel. ANNA PAULOWNA. Gevonden aan den van Ewijcksvaartweg een zilveren bril in etui. Inlichtingen ter Secretarie. ANNA PAULOWNA. K. Kas alhier heeft met gunstig gevolg het toelatings examen gedaan voor de RiikstuinbouwwinterschooL te Alkmaar. WTERINGERWAARD. Waarschijnlijk al weer door het gebruiken van min derwaardig vleesch is het huisgezin van den heer P. Boon tamelijk ongesteld. Hij nad jl. Donderdag een stukje gerookt vleesch gekocht van een zekere Konijn van "Spanbroek. Zaterdagmorgen waren ze allen on gesteld, nl. P. Boon, ziin dochter, de huishoudster, haar zoon, en de knecht. Maandagmiddag kon de dochter en de knecht er nog niet aan denken om op te staan. De andere drie waren nog wel niet ge heel in orde, doch konden toch het bed weer ver laten. Het overschot van het vleesch "was door Boon weg gegooid en het is na vruchtelooze pogingen niet ge lukt het terug te vinden. Jammer genoeg. Intusschen wordt een streng onderzoek ingesteld. ZUmSOHARWOUDE. Aan mej. J. B. Nierop, onderwijzeres aan de <o.l. school te Zufdscharwoude, is opnieuw een 'ziekteverlof van 6 weken verleend. ZUID SCHARWOUDE. De heer A. Grabowsky is benoemd als onderwijzer in het teekenen bij het herhalingsonderwijs te Weesp. BROEK OP LANGEND IJK. Ds. H. Stehouwer is beroepen als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Schipluiden. NOORDSCHARWOUDE. De heer J. Buis, onderwijzer aan de o. I. school alhier, heeft een ziekteverlof van 2 maanden aange vraagd. NIEUWE NIEDOCRP. Onze voetbalclub N.V.C. speelde Zondag jl. bij de wedstrijden te Medemblik, tegen M.F.C., van Medcin- blik, met als uitslag 2—1 in 't voordeel van N.V.C. En ook heeft N.V.C. tcgon de voetbalclub van Boven- karspel gespeeld, met een eindstand vap 5—1 in 't voordeel der N. Nicdorpcrs. N.V.C. heeft den eersten prijs (verguld zilveren medaille) gewonnen. NIEUWE NTBDORP. Mej. C. Oostwald, sinds Januari 1911 onderwijzeres aan schooi No. I., in do kom van het dorp alhier, is als nummer één op dc voordrachf geplaatst als on derwijzeres te Purmerend. NIEUWE NIEDORP. Het concert, jl. Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Hoogwoud gegeven, waarbij Niedorps Strijkorkest me dewerking verleende, terwijl een tweetal zangvereni gingen, nl. uit Abbekerk en van Hoogwoud, optraden, was flink bezochL Vele belangstellenden hebben het mooie concert bijgewoond. WAARLAND. Door de beide plaatselijke tuinbouwvereenigingen is alhier een 2-jarige tuinbouwcursus opgericht. Aantal leerlingen 14, terwijl do heer Smeets, Jïoofd der o.l. school, als leeraar is aangewezen. NIEUWE NIEDORP. Onze plaatsgenoote. mej. A. Korf, behaalde het di ploma practiscn boekhouden der Neaerl. Postschool te Ams teraam. WARMENHUIZEN. Op de tentoonstelling 1e Rotterdam gehouden 26 Sep tember jl., behaalde de Hazewindhond „Kithy" (leef) van den heer N. Sevenhuijsen Pz. alhier, in'de Na tionale Fokkersklasse den eersten pijs, én in de Nieuw- lingsklasse en Limiteklasse den tweeden prijs. WIERINGEN. Vergadering^ der Witte Kruisafdeeling Wieringen, op Zaterdag 25 SepL 1920, ten huize van den hoer Jb. Bruul. Aanwezig ongeveer 50 leden. De voorz., de heer P. Kaan opent de vergadering met een hartelijk woord van weihom, tot de aanwe7 zigen, in hel bijzonder tot den Burgemeester den heer Kolff, en zegt dat door Z.Ed. Achtbare 5 ledikanten met toebehooren aan de vereeniging geschonken zijn, welk cadeau onder dank is aanvaard. (Applaus). Naar aanleiding van dit mooie geschenk dacht het bestuur nog iets verder te gaan en te trachten to komen tot oprichting van een ziekenhuisje. Hierna worden door den secretaris, den heer L. Berghuis, de notulen gelezen, welke onder dank wor den goedgekeurd. Aanwijzing eenër commissie van drie personen oïrt de rekening na le zien, en worden hiervoor aange wezen de heeren N. Kaan, D. Oden, en S. Mostert Jbz. Verkiezing van een bestuurslid, wegens vertrek van Ds. de Vries. Hiervoor wordt gekozen de heer L. C. Kolff, vtelko zijjic benoeming aanneemL Bespreking agenda van de algem. vergadering, te houden op 4 October le Amsterdam. Hierin wordt besloten den afgevaardigde geheel vrij mandaat te ge>- ven en worden geen instructies vermeld. Verkiezing van een afgevaardigde naar die vergade ring. Hiervoor wordt gekozen de heer P. Kaan. en als plaatsvervangend afgevaardigde de heer L. Berghuis, welke heeren beiden hunne benoeming a&nnemen. Bespreking voor een eventueel te stichten zieken huisje met toebehooren. I Voorz.Onze Burgemeester meende met het oog op de Zuiderzeewerken, dat het wrel gewenseht zou zijn dal een dergelijke inrichting hier verseheen en geeft de voorz. het woord ter nadere verklaring aan den voor steller. De heer Kolff zegt, dat waar het te voorzien is dat met de Zuiderzeewerken inzake de droogmaking veel volk hierheen zal komen, zullen ongelukken niet uitgesloten zijn en meende spr., dat het wel op den weg van het Wi. K. lag, 'om tot «stichting van een zie kenhuisje over te gaan, opdat dergelijke mensehen niet naar den overkant noodig hebben, doch hier ver pleegd kunnen worden. Door spr. is eenige dagen te rug eene reis naar Alkmaar gemaakt en neeft hij ge zien hoe een auto op en af de postboot werd geplaatst, Dit gaat werkelijk heel aardig, maar voor een zieke kan dit toch le lastig zijn. Wij zouden hierover met den Zuidcrzccraad bespreking kunnen houden, daar deze betrekkelijk een der eerste belanghebbéndén is en moet dan verder ook uitgemaakt worden waar het geplaatst kan worden. B.v. achter het Wilte Kruislokaal. Ik heb er met den ingenieur ook over gesproken, deze meende met 't oog op de Zuiderzeewerken den Oever of Oosterland te moeten prefereeren, De dokter ver klaarde er echter meer voor te zijn, dat de plaatsing le Hippolytushoef was, daar hij toch de behandelende geneesheer zou 'feijn, was eene plaatsing te Hippoly tushoef meer in overeenstemming met zijne practijk. Dit als inleiding en hoopt spr., dat zijn voorstel een goed oor bij de vergadering mag vinden. Dr. Piccarcjt merkt op, dat het ook niet al te klein mag zijn en zou er bv.. plaatsing voor 8 mannen en 4 vrouwen moeten zijn, verder een observatiever- trek, enz. Hoewel spr. gelooft, dat plaatsing te Hipp. het beste is, weet s'pr. nu niet, of wel juist achter het Witte Kruisgebouw de beste plaats is. De heer Kolff stelt de vergadering voor, gehoord de bespreking van den dokter en ondergeteekende, het bestuur te machtigen in onderhandeling (corresponden tie) te treden met den Zuiderzeeraad om deze zaak na der te onderzoeken. Voorz.: Dat zou ook het voorstel van het bestuur geweest zijn. De heer Bakker: Kunnen er dan ook operaties ge schieden? Dr. PiccardtNeen, daarvoor is een chirurg noodig. Het zal echter ook voor Wieringen zelf zijn voordeel hebben, er zijn toch patiënten die geen of weinig na bestaanden hebben en daardoor niet voldoende op passing bekomen. Deze patiënten kunnen ook in een ziekenhuis worden behandeld. Dé heer ObreenWanneer wij in de toekomst garnizoen bekomen, hoe zou het dan loopen? De heer Kolff: Door den minister en defensieraad zijn hieromtrent wel rapporten uitgebracht, die zijn echter geheim. Komt hier echter garnizoen, dan zal er zeer zeker een militairhospitaal komen. Het bestuur zou mo gelijk ook ^hiernaar eens kunnen informeeren. Voorz.Hoe denkt de vergadering over deze zaak? Ik moet»voorop stellen, dat de miadelen uit anderen bron zullen moeten komen, daar de Witte Kruismiddelen eene dergelijke zaak niet toelaten. De heer StavengaNiemand kan in beginsel legen de zaak zijn.' De heer Brouwer: Dit ben ik met den heer Sta venga niet eens. Ik had echter gedacht, dat het be stuur met bepaalde cijfers, enz. gekomen bad. Voorz.Zoover is de zaak nog niet. Wij vragen thans slechts goedkeuring dat het bestuur, zonder eeni ge verbintenis, stappen in die richting mag doen. De cijfers kunnen later wel veel te hoog blijken te zijn. De heer Bfouwer; Om er voor te stemmen, zou ik gaarne weten' weflk nut die instelling heefL Stel voor, dat iemand eens een vreeselijk ongeluk krijgt, kan die daar dan geholpen worden? Dr. Piccardt; In vele gevallen wel, b.v. deze week is er iemand op sen der schepen gevallen, de man had niets gebroken, raaar ernstige vleeschwonden. Waar moet een dergelijk persoon ondergebracht worden? De bewoners van de keet aan de Haukes waren zoo wel willend om den man onderdak te geven, dit was heel mooi. Dit blijft echter toch eene klechte plaats. |Dè man. was bv. vreeselijk van streek en moest veel rust hebben; hij lag 'echter in het verblijf waar 40 men- schen zijn ondergebracht. Een ander geval is: Op een der sehepen was een patiënt met pleuris, er was aan de Haukes geen on derdak te krijgen. Ik moest hem alzoo naar den over kant zenden. Was hier eene inrichting geweest, had den wij den man daar kunnen opnemen. Hierover vwo^dt nog wat gediscusseerd en ten slotte bij accla- rnatie besloten ebt het bestuur stappen in die rich ting zal doen. 'Rondvraag: De heer D. Minnes merkt op, dat wanneer het bestuur kosten moet maken, of de ver gadering dit goedvindt. Wordt besloten dit toe te staan cn het Bestuur in overweging gegeven deze kosten zeto gering mogelijk te houden. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorz. do vergadering. WIERINGEN. De heer H. C, Engel, te Hippolytushoef, heeft zijn café „De Ster' uit de hand verkocht aan den heer C. SchelUus Nz. alhier, voor de kapitale som van 415000. HET ARBEIDSVRAAGSTUK VOOR' DEN LAND B0UW, Eene vanwege de Fricsche Maatschappij van Land bouw ingestelde commissie ter bestudeering van het arbeidsvraagstuk voor den landbouw heeft enkele da ge ngeleden haar rapport gepubliceerd. Hierin wordt omtrent invoering van den tien-urigen arbeidsdag ijl het landbouwbedrijf bet volgende opgemerkt: „Tegen invoering van een. normalen arbeidsdag van tien uur in de bouwstreken kan uit den aard der zaak geen bezwaar bestaan, wijl de praktijk zelf dien reeds vrij algemeen heeft ingevoerd De commissie is zelfs van meening, dat een werktijd van negen uur per dag zeer goed voor doorvoering vatbaar is, mits aan ook negen uur wordt gewerkt en het loopen van en naar het land onder den werktijd wordt begrepen. Voor de melkers zal dan tien uren noodzakelijk zijn. In de greidstreok veroorzaakt de omstandigheid, dat het gewenseht is, de beide dagelijksche melktijden met een gelijke tusschenruimte te doen geschieden, eenige moeilijkheid. Hieraan zou tegemoet kunnen worden ge komen door den werkdag vah 4 uur 's morgens tot 6 uur s avonds te stellen en dien dooi* vier schafturen te laten onderbreken." De commissie acht het verder noodzakelijk, in verband met de afhankelijkheid van den landarbeid van de weersgesteldheid, afwijkingen mogelijk te maken, die echter tot het strikt noodzakelijke beperkt moeten blij ven en zich moeten aanpassen aan ae plaatselijke om standigheden. Zij beveelt daarom aan, bij invoering van een wet tel ij ken lienurigen arbeidsdag, de beslissing over afwijkingen te leggen- in handen van plaatselijke com missies van werkgevers en werknemers, met een onpar tijdig voorzitter. De oplossing, die door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voorgesteld is, om in der gelijke gevallen aan den burgemeester het recht van be slissing te geven, wordt door de commissie ontraden. Over de invoering van vrije Zondagen en vacantie- dagen vooi de landarbeiders wordt in het rapport o.a. het volgende meegedeeld) „De inwonende knechts en de vaste arbeiders verkc©- ren in een sUat van'gebondenheid, waardoor zij zelfs geen enkelen Zondag geheel vrij zijn. Wanneer men in den arbeider nog iets meer dan een werkmachine wenscht te zien, is het dringend noodig, daarin verbe tering te brengen. In de bouwstreek, waar naar ver houding weinig vee 'gehouden wordt, is dit zeer goed mogelijk; het wordt evenwei moeilijk, aierv:k,r in de greidstreek een regelinc te treffen, wijl 't aantal ar beidskrachten gewoonlijk niet grooter is, dan voor de verpleging van hét vee in normale omstandigheden noodig is. Voor vacantiedagen geldt het zebue. Voor zoover door onderling overleg tusschen werkgever en werknemer geen regeling ris te vinden. li]t het top den weg der landbouworganisaties, maatregelen te tref fen, waardoor personeel ter vervanging beschikbaar komt." De bepaling van het arbeidsloon* acht de commissie een zaak, waaromtrent werkgever en werknemer tot overeenstemming moeten komen. Zij voorziet echter, dat in de toekomst conflicten te verwachten zijn, en dat de arbeiders daarbij georganiseerd zullen optreden. Daarom beveelt zij afsluiting van collectieve arbeidscontracten, die voor een bepaalden tijd gelden, aan. Daardoor toch wordt het persoonlijk karakter aan den strijd ont nomen en blijft deze beperkt tot bepaalde tijdpunten, die vooraf bekend zijn, als verlenging van de contrac ten moet plaats vinden. Omtrent <le ziekte-, ongevallen-, en invaliditeitsverze kering concludeert de commissie, dat het gewenseht is, deze te doen geschieden met medewerking van de werk gevers, en, voorzoover de arbeiders mede in de kosten bijdragen, ook van de arbeidersorganisaties. Wat de vakopleiding voor de landarbeiders betreft, de commissie beveelt o.a. aan de* oprichting van wintercur- suêsen voor theoretische vorming van landarbeiders en bijzondere cursussen in theorie en praktijk, van bepaal de werkzaamheden, bijvoorbeeld voor het melken, de melkbehandeling, behandeling van zaai- en maaiinachi- nes, enz. Ten slotte noemt de commissie nog verschillende maat regelen, die tot strekking hebben, het platteland ge schikter te maken als woonplaats, zooals bouw van goéde arbeiderswoningen, verstrekking van grond om eigen voedsel te verbouwen, drinkwatervoorziening, elec- trificatie en de oprichting van vereenigingsgebouwen, die dienstbaar kunnen worden gemaakt aan dc ver- spreiding van populaire wetenschappelijke kennis. EEN KIND IN EEN BRANDKAST. Donderdag waren kinderen aan 't spelen in een uitdragerij te Haarlem waarin zich een brandkast be vond. De deur werd opengemaakt en door nieuws gierigheid gedreven kroop een 4-jarig meisje in dc kast De vriendinnetjes deden de deur dicht en pas daarna begrepen ze, dat er iets ernstigs was gebeurd. Huilend werden de ouders gewaarschuwd, maar er was geen sleutel. Een 6mid werd gehaald, die de kast ope'nhakte; tien minuten duurde aeze arbeid. Eindelijk kon de deur geopend worden en kwam de kleine ongedeerd voor den dag. DE INVALIDITEITSWET. Naar de Tel. meldt, is de voorbereiding van de wij ziging Van de Invaliditeitswet zoo ver gevorderd, dat dezer dagen het ontwerp tot wijziging is gereed ge komen, het departement van arbeid heeft verlaten en om advies is gezonden aan verschillende bij deze zaak betrokken colleges. Het ontwerp zal echter geenszins brengen, wat de Kamer, door 10 SepL 1919 de motie van >den heer Duys te aanvaarden, uitdrukkelijk als haar meening heeft uitgesproken. De regcering blijkt wèl bereid om den verzekeringsplicht van de Invaliditeitswet ,uit te brei den van de personen, die resp. f 1200 en f 2000 per jaar verdienen, tot hen die resp. f 2000 en f 3000 ver dienen, maar verder wenscht zij met het oog op de daaruit voor den staat voortvloeiende kosten niet te gaan. EEN ZELDZAME LOTERIJ Men meldt aan de N.R.Crt. Munchen heeft de heeren dr. Konrad Weinmayer en Johann Schmidt als gevolmachtigde met een bijzon dere opdracht naar ons land gezonden. De stad is namelijk, uitvoerster geworden van hef testament van JHermine Bland, 14 November 1919 te Munchen overleden. Hoewel Weensche van geboorte, heeft Hermine Bland een menschenleeftijd lang als hoftooneelspeelster in Munchen geschitterd. Koning Lo- dewijk II, bewonderaar van de als kunstenares qo als mensch even hoog staande vrouw, schonk' haar vele kostbaarheden. Bij testament heeft Hermine Bland de koninklijke geschenken aan Munchen vermaakt, om deze te verkoopen en de opbrengst te laten strekken voor een fonds ten bate van het armé Munchener kind. Aangezien d€ze sieraden in. het ook zeer verarmde Beieren vermoedelijk lang niet haar waarde zouden op brengen, zijn dé genoemde heeren naaY ons land af gevaardigd, om hier een loterij in te richten. Be Ko ninklijke goedkeuring is daarvoor aangevraagd en ver kregen. De Koninklijke geschenken bestaan uit 13 armbanden, 3 halskettingen, 1 gouden kruis; 1 kruis met smaragd' en opalen, 6 medaljons' 1 paar oorringen met broche, 1 paradijsvogel van edelgesteente, 1 gouden waaier en 1 ring met robijnen en diamanten. De sieraden zullen te Amsterdam en te Rotterdam worden uitgestald. Hermine Bland (ook wel geschreven Bland-Steiner, omdat zij haar moeders naam etbij heeft aangenomen) is 24 Dec. 1850 te Weeneji geboren en 14 Nov. 1919 te Munchen overleden. Zij maakte zich vooral naam door een voortreffelijke uitbeelding van Schiller s en Shakes- peares vrouwefiguren. TEGEN HET ZEGELTJESPLAKKEN. Voor het kantongerecht te Middelburg is tegen een landbouwer uit Grijpskerke, die geen zegels plakte en een ambtenaar van den Raad van Arbeid den toegang tot zijn hofstede weigerde en hem geen inlichtingen wilde geven 32 maal f 2 en nog eens f 15 boete gevor derd. 1 Twee personen uit Middelburg, die verkeerde inlich tingen ghven, hoerden f 25 eischen. ROOIMACHINES. 1 In zeer vele plaatsen in Drente, waar onder de aard appelrooiers een staking is uitgebroken, zijn aardappel- rooimachincs in gebruik gienomen. HOOGWOUD. Vergadering der Hdogwouder Burgerwacht voor Sec tie A, oij J. Modder, Hoogwoud op 23 >SepLvoor Sec tie B bij Wi. de Lange, Weere, op 24 Sept Voorzitter opent met een welkomswoord, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. De kas van den penningmeester wiist een saldo aan van f 11.38. Voorzitter aeelt mee, dat on danks vele moeilijkheden thans weer kan worden aan gevangen met schietoefeningen. Hij licht tevens nader toe: de opgerichte Federatie, kring Hoorn en O., feest 't reglement voor, waaruit blijkt dat bijna alle gemeen ten zich hebben aangesloten. Burgemeesters van ver schillende politieke richtingen betuigden hun' instemming en namen deel in 't Bestuur. \Vonder mag het daarom genoemd worden, dat in

Schager Courant | 1920 | | pagina 2