Raad Zuidscharwoude. OelYonia Tandpasta. Reclames. I)g itlegen vergiiügrgii zuuals dg ggzoiKlligid verandert. t den gewonen dienst van.' f 40357754. een oadeelig saldo op den» ibuitiengewionen dienst Tan f 102609.84, alzoo' niet een voord'eelig slot op den gietoaetan dienst van f 210.907.70. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Don derdag 7 OcioDei, 's avonds 7 uur. De heer Kramer was met kennisgeving afwezig, zal een poosje later komen. Voorzitter opent met een woord van welkom de ver gadering en herdenkt hierbij het feit dat wethouder Kroon Linnen enkele dagen 25 jaar raadslid dezer ge meente zal zijn. Hejl zal, zegt voorzitter, spoedig 25 jaar geleden zijn, dat u, mijnheer Kroon, als lid van den raad gekozen werd. Dit feit is wel van dien aard, dat het met eenige woorden kan worden herdacht Dit komt niet veel voor. Gedurende 25 jaar het vertrou wen van de kiezers te hebben is wel een feit, dat niet in stilte mag voorbijgaan. Zeker zult ge het in dien tijd niet elk een naar den zin gemaakt nebhen, doch die aan den weg timmert, heeft het meeste bekijk. Het doel aan het prestige als raadslid niets af. Al verschilt men van meening, elks meening dient geëerbiedigd en ge huldigd te_ worden. Ik dank u voor de diensten die ge in deze 25 jaar als raadslid aan de gemeente beweze(Q hebt. Niet alleen als raadslid echter, het Is reeds 12ya jaar, dat ge de wethoudersplaats inneemt. Ook in het college van B. en Wi zal wel eens verschil van meening geweest zijn, doch al wordt ook eens aanmerking op het-beleid gemaakt, de beste stuurlui staan steeds aan wal. Ook als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en als loco-Burgemeester gaaft ge steeds uw beste krach ten en deed ge zooveel mogelijk, wat de wensch der gemeentenaren was. In de 25 jaar is zeker veel veran derd, wat reeds direct blijkt, als men het gemeenteverslag van 1895 onder oogen ziet. Daarin staat vermeld een aantal inwoners van 1895, iets meer dan nu. De Bur gemeester genoot een salaris van f 400, de wethouders f 9 de secreta/is f 350, de ontvanger f 250, de veld wachter f 400 en het totaal hoofdei, omslag was f 2000. Het totaal der gemèenteschuld was f 13500, ter wijl nu doot 1 leening reeds een schuld gemaakt wordt van f 60000. De tijden zijn wel ontzettend veranderd, doch ook de menschen. Vroeger mag het niet zoo offi cieel en meer gemoedelijk zijn gegaan, doch zeker is die tijd verre te prefereeren boven den tijd van nu. U zult met mij zeggen, kwamen die oude tijden maar weer terug. Eenige raadsleden en uwe voorzitter zijn besloten u voor dit feit met een blijvend aandenken te ver eeren en spoedig hopen *we u persoonlek van onze belangstelling te doen blijken. Ik hoop? dat het u nog vele jaren gegeven mag zijn als raadslid en wethouder nog lange jaren de belangen van de gemeente te be hartigen. De woorden worden met een handdruk door den voorzitter bekrachtigd en de heeren Bekker en Groen bewijzen met een handdruk volkomen met de woor den in te stemmen. Hierna worden de notulen van de beide laatste zit tingen gelezen en onveranderd vastgesteld. Van Gcd. Staten is goedgekeurd teruggekomen de suppl. begrooting, groot f 12500 en het besluit tot aangaan van een geldleening, groot f 60000. Bericht van ont vangst is ingekomen inzake de besluiten tot beperking van drankgebruik. Bij de laatste kasopname bij den gemeenteontvanger bleken de ontvangsten f 106704.22, de uitgaven f 95755.81Va, overeenkomstig de boeken was in kas f 10948.40Va. De kas van het levensmiddelenbedrijf had overeenkomstig de boeken een inhoud van fl676.75Va. Van het hoofdbestuur van de vereeniging van Vak onderwijs is een verzoek ingekomen om een subsidie van f 10 en de afd. Langedijk van dezelfde vereeniging verzocht om de subsidie van f 35', die jaarlijks gegeven worden, te brengen op f 75. B. en m stellen voor, bSTtie verzoeken bij de begrooting te behandelen. De heer Kramer zegt, in de begrooting van de afd. gemist te hebben het aantal leerlingen, terwijl er ook geen prov. subsidie in voorkomt. Spr. zou gaarne na dere toelichting wenschen. Voorzitter zegt, nadere inlichtingen aan den secre taris verzocht te hebben. De provincie verleent geen subsidie meer, aan de hand van de nij verheids wet De heer Zeeman vraagt, of wachten tot de begroo ting, voor hen geen stagnatie teweegbrengt. Voorzitter gelooft van niet, omdat de subsidie 1921 betreft. Als het voor hen geen moeilijkheden oplevert, heeft de heer Zeeman geen bezwaar tot de begrooting te wachten,, zoo dit wel het geval kan zijn, zag hij liever directe behandeling. We weten allen waar het om gaat. VoorzitterBijB. en Wl is niet de indruk gevestigd, dat er haast bij is. Wlas dat wel zoo, dan nog is net goed het voldoende onder oogen te zien. De heer Berkhout heeft geen bezwaar tot de begroo ting te wachten. De Rijkssubsidie moet voor 1 April 1921 worden aangevraagd. Het voorstel van B. en [Wl wordt met algemeene stem men aangenomen. Ter tafel komt het verzoek van de Langedijker Motor club, om de maximum snelheid op 20 K.M. te bepa len en borden te plaatsen op gevaarlijke punten. B. en WL willen aan het verzoek tegemoet komen, Ook ia de andere gemeenten zal gunstig beschikt worden. Voorzitter verzoekt, de plaatsing van borden aan B. en Wu over te laten. Den heer Berkhout bevreemd het, dat ze plaatsing van borden aan de gemeentebesturen verzoeken. Spr, meent te weten, als ze bij den bond aangesloten zijn, den spreker kreeg weer iets knorrigs. Titels zün over tollig, als de middelen er niet voor zijn, hinderen zij maar. Maar de geldmiddelen zijn toch de hoofdzaak." „Ho, hol" Agnes zette zich in postuur. „Zeg dat niet. 't Is vreeselijk, als de vrouw op hare geldzakken pocht i Eene rijke vrouw heeft steeds in huis ae broek aan l Zij commandeert en chinaneert en laat het bij elke gele genheid den man merken, dat zij de duiten beeft lEene arme vrouw is veel gemakkelijker. Die moet diep bui gen, zich schikken, heel deemoedig gehoorzamen en don man alle tien vingers kussen, opdat hij haar genoeg zal geven. Zulk een werkzame, stille, moe.gaande vrouw is geluk terwijl eene, die trotsch op haar geld is, altijd een ongeluk isl" De kantonrechter zag er plotseling heel nadenkend uit „Als men het zoo beschouwt, zeker. Hm. daar is iets van aan. Gij hebt misschien gelqk, juf- trouw Hauser „Wel bekome 't ul Drink daar eens opl Magaretha. schenk meneer Hettstadt eens in I" Het jonge meisje was veel te onergdenkend en on schuldig om bij dit gesprek den minsten argwaan op te vatten. q In hare blijde stemming zag zij do wereld door een roosklcurigen sluier en dacht er niet over na; ot die ook bedriegelijk was. Zij wist, ,dat er mijlen ver geen ernstig minnaar voor haar in zicht was, daarom lachte zij argeloos ovor den droom der oude vrouw en over de gedachten aan oen huwelijk, waarmede men haar En daar zq zoo gaarne in dien vroolijken toon instemde en terug plagen wilde? dacht zij er aan, dat de kanton rechter met dokter Lma verloofd heette, hief haar glas omhoog en lachte hem schalks toe. „Geef mij maar oen goed voorbeeld, wat het trouwen aangaat betreft, dan zal ik ook niet in gebreke 'blijven I" Hij knikte haar met een beschermenden blik toe. „Wie weet wie weet! Menig meisje heeft reeds door bekwaamheid m 't koken haar geluk gemaakt!" En toen schoof hij weer ernstig den bril op den neus terecht en begon te vertellen, welke groote moeilijk heden hq in den laatsten tijd weer in zijne invloedrijke betrekking had overwonnen, hoe zijne superieuren hem niet genoeg konden roemen en prijzen, hoe men hem eene buitengewone carrière voorspelde I De wierook, dien hij met steeds vollere handen op het altaar zqner eigen heerlijkheid strooide, rookte als een deze voor de plaatsing zorgt. De heer Kramer meent, dat deze in samenwerking met de gemeentebesturen kunnen worden aangevraagd Voorzitter; B. en Wl zullen zeker gaarne met uwe opmerkingen rekening houden. De heer Kramer wqst ©r op, dat het bij de Kromme- brug een zeer gevaarlijk punt is. Besloten wordt, do maximum snelheid op 20 K.M, te bepalen en borden te plaatsen waar het noodig is.. Van den heer Grabowsky ishet verzoek ingekomen' om eervol ontslag als hoofd der school en als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Voorzitter stelt voor, hot ontslag op de meest eervolle wijze tc verlecnen. We zullen van den heer Grabowsky steeds de meest aangename herinneringen blijven be waren en zeker zullen ook de veie leerlinegn steeds een aangename herinnering behouden van de gemoede lijkheid waarmee de heer Grabowsky hun de noodige wijsheid heeft getracht bij to brengen. Voor de commissie zullen B. en Wt de volgende ver gadering met een aanbeveling komen. Het ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen waarin Gze meedeelen, dat de Inspecteur van de drankwet en de afd. Volksgezondheid adviseeren terug te ko men op het besluit om het maximum aantal vergun ningen terug te brengen van 6 op 2. Zij zouden hel op verschillende gronden op 4 willen bepalen. Ze gronden hun meening op diverse redenen, die de voor zitter niet nader noemt, omdat allen er in de ingekomen stukken kennis van konden nemen. B. en W. kunn- nen zich met dit advies vereenigen, ja, zouden verder wilten gaan, door, vooral met het oog op 'de hangende plannen Langedijk I geen voorstel te doen, doch he'. te laten zoo het is. B. en Wi. achten zich niet verant woord, die enkele vergunninghouders nu in slechter condities te brengen. De heer de Jong betreurt de houding van B. en Wl Langedijk I zal daarop niet de minste invloed kunnen uitoefenen. Dat hier geen proces-verbaal wegens clan destiene verkoop worden opgemaakt, kan geen motief zijn, daar daarvoor toch zeker wel eens gelegenheid is Het drankgebruik is aan den Langedijk nog niet gering te noemen. Voorzitter interuppeert, en zegt, als u spreekt, spreek dan voor u zelf, want ik ben het niet met u eens. Do heer De Jong: iDatok u. In die (motieven wor den meer onjuistheden genoemd, wiant de plaatsen waar geen vergunningen zijn, (bewijzen voülkomen dat het algemeen vermaak er niet onder lijdt. Ver laging aal op Langendijk I niet /van invloed' zijn, daar het pas over 5 jaar dn wertking treedt De Iheer Zeeman stemt volkomen met de woorden van den heer De Jong in,. Die gronden, waarop de Inspecteur zijn advies meent te moeten geven, heb ben, zegt de heer Zeeman, voor mij geen iwaarde. Het algemeen verkeer zal ier niet onder lijden. Raadsleden die hier steeds gewoond hebban, !kon- nien zeker de gemeente boter dan d'e Inspecteur. Er is zeker alle reden om aan1 het genomen besluit vast te honden. De heer Barkhout sluit zich volkomen1 bij de vo rige sprekers aan en begrijpt niet dat B. on W. nu het genomen bestuit weer willen: intrekken. Het is gjenomen na rijp beraad en breedvoerige 'discussie. De heer Kramer: Ek heb mijn stem gegeven en ben nog voor vermindering. De gronden van den Inspecteur zijn ook voor mij niet van dien aard, dat op het besluit moet worden teruggekomen. Het voorstel van' B. en W. en dat van d;en In specteur wordt hierna met 4—3 stemmen van de hand gewezen, zoodat het maximum aantal op 2 blijft. Tegen het voorsted van B. en Wl stemden de heieren Kroon, Bekker en Groen. Aan de orde komt hieirna het schrijven van het gemeentebestuur van Alkmaar betreffende de uit te kleenen bedragen voor ide (Handelsscholen. Uit déze gemeente namen ito 1919 twee leer,langen aan de Handelsdagschool deel, wiaarvoor f300 zal moe ten worden betaald, willen de kindèren van Zuid scharwoude niet van dit onderwijs verstoken zijn. Een van deze twee heeft nu de.school verlaten. B. en W. stellen voor niet op het voorstel van Alkmaar Ln te gaan. Voor deze 'eene leerling zal nu bet be drag van f300 betaald' moeten worden, wat in het belang van de gemeentefinantiën niet aangaat. 'Hot belang van het 'kind wordt niet over het hoofd ge zien doch ook het belang van de geaneentefinancdën moet in. het oog gehouden wonden. De heer Zeeman heelt speciaal op het oog de stichting van de UJ^Oi.-school en kan, met dat voor oogen, volkomen meegaan inrichtingen als deze niet te steunen. Dat betreft echter een leerling die het onderwijs reeds geniet en zou door dit besluit moe ten afbreken. Spr. zou in deze de meest tegemoet komende houding, bepaald willen' zien en dan ver der geen steun meer geven. Het klinkt vian mij waarschijnlijk wat eigenaardig, doch de gemeente kan niet alles doe'n. Door de UX.O.school zorgen wie in' de naaste toekomst zdLf voor hooger onder wijs. De heer Berkhout: Ik ga ito vele gevallen met den heer Zeeman mee. 'Mijto gedachten zijn wel ©enigszins hetzelfde, nu ik echter hoor dat d'e f300 ook van het vorig jaar betaald moet worden is dit voor 1 leerling wiel wat erg. Het is wat dtrijverig van Alkmaar. Het gaat veel te /ver. Ik vind het zoo on gehoord, dat' ik mijn stem er niet aan zal geven. Het spijt me voor den betrokken leerling, doch het zou een uitgave van minstens 1450 worden. De heer Kroon: We betreuren het allemaal, doch. we kunnen er niet op ingaan. De heer Biekker.: Ik was er eerst voor die leer- Éénmaal geprobeerd en U gebruikt nooit meer een ander merk. Overal verkrijgbaar, Voor Enqros: J. STUURMAN» Schaam. ling te begunstigen. De persoon in kwestie wilde zelf ook wel iets doen. Nu het echter dubbel wordt, zal het niet gaan. De heer Kramer vraagt of in Alkmaar nog niet iets te bereiken 't Is nu het mes op de keel, dat is wel het toppunt. Ze zj|n gerechtigd, doch gaan wel wat ver. Voorzitter: Alkmaar zit zelf in een moeilijk par ket De school kost veel. Ik geloof dat wij hetzelfde zouden doen. In verhouding van het schoolgeld' mag en kan het niet gevonden worden. De heer Berkhout zou mee kunnen gaan, als het voor 1920 was. De heer Zeeman: Ik sluit me bij voorzitter aan en begrijp de houding van Alkmaar volkomen. We kwamen er altijd voor een (koopje at Zij kunnen de buitenikinderen. geen onderwijs geven ten koste van h,en zelf. Als wij' niet betalen, izal' de gemeente Alk maar het moeten doen. Het zou van' haar echter meer tactisch geweest zijn wanneer ze een meer tegemoetkomen>d]e houding (had aa/ngenomen. De heer Kramer vindt bet een Russische maat regel dat het 1300 moet izijm. (Hij zou -afwijzend wil len beschikken' onder betuiging van leedwezen en bereidwilligheid tot' onderhandelen. De heer Kroon is daar niet tegen, doch alles ia al gedaan. Aldus wordt besloten. Aangeboden wordt hierna de gemeentebegrooting en de begrooting van het burgerlijk armbestuur en van d'e lichtibedrijven. Voor het nazien worden aan gewezen de 'heeren Berkhout en Kramer, die 'hier toe bereid zijn. De heer Berkhout wijst er op diart vorige jaren de begrooting is rondgestuurd. Vorig jaar niet en nu ook niet. Het zou wel gewensebt zijn, waarom ik dit gaarne zag gebeuren. Voorzitter: Er is altijd een uittreksel gezonden- en het is stellig mijn voornemen dit ook nu weer te doen. Hierna (komt aan de orde het ponut aansluiting bij het (Prov:. Waterleidingbedrijf. B. en W. steller, voor in -principe dlalatrvoor te izijtn. Het kan vermoe delijk geen biezwaar zijni, oimldat het geen bezwaar voor die rekening! wordt. •De heer Zeeman vinaagt 'hoe het met de eilanden zal gaanu Voorzitter: Ook die worden aangesloten. De heer Zeeman1: Br (wordt gesproken over 40 M. De heer Dekker: Dit punt is ond'er oogen gezien. Het zal vermoedelijk heel wat kosten, doordat zin kers moeten aangebracht worden. Voor flink be volkte eilanden bestaat geen bezwaar en de In specteur heeft van de minder bevolkte eilanden niet gezegd1 dat het niet gebeurt. De beer Kramer: Ze zullen, zeker niet aan de eilatoden kunnen ontkomen. Voorzitter: De 40 meter betreft alleen de afge legen- gedeelten. De heer Zeeman: Dus ook het Kenkepad valt er niet onden Voorzitter: Neen. De heer Kramer wijst op het woordje „moet". Voorzitter juicht toe, dat -dit 'er in staat. An ders zouden velen, vooral eigenaren van meerdere 'huizen niet aansluiten. In (Heiloo b.v. heeft 'deze be paling, zeer gunstig gewerkt. In het algemeen be lang is heit noo'dlilg!. Die heier (Kramer wijist op het nut, vooral ook om dat er nü v.eel in de slooten gedaan wordt. 'Het be zwaar'zal voor sommigen zijn, de finantiën. Het was vooral daarom dat' ak op het woordje „moet" wees. 'Het kan tot onaangenaamheden leiden'. De heer (B erkho ut as het volkomen met den voor zitter eens. Het is alleen jammer dat het woordje „moet" -er in moet. (Nla 5 of 10 jiaar zouden toch ze k-er allen aangesloten' zijn. Ais er waterleiding moei komen, zal ook de dWangbepaling noodig zijn. Oop met het oog op het plassen in de edooten is 'het nood zakelijk. De 'heer Zeeman: Die geen water gebruikt, kan die toch -tot betaling gedwongen worden? Voorzitter: -Het v-erbruik wordt volgens vloerop pervlak berekend!. De heer De Jong wijst op de straiat. Die dient weer goed jn orde gemaakt. Ik geef *B. en W. in overweging vooral ook daarop te letten. Voorzitter zegt dat dit punt mondieling met dien directeur besproken is, in diezen geest, dat de straat onder toezicht van H. en W. door een bekwiaarr, stratenmaker wordt in orde gebracht Ze laten dit aanbesteden. De heer Berkhout: Het komt mij voor dat de straat nooit meer goed in orde komt, tenzij ze ge heel wordt verlegd'. Dat kan, voor hen niet zooveel meer kosten, omdat alle steen-en nieuw zijn. Voorzitter voelt veel voor het etellen van dezo voorwaarden. De heer Bekker zou v-oor ben die zich niet'direct aansluiten^ die 'bepaling willen (maken, (dat (ze minstens 4 a 5 jaren moeten wachten. Voorzitter: Dus u is ook voor de dwangbep&ling. De heer Bakker zegt niet voor een dwang van aansluiting te zijn, omdat de kosten toch zeker fabrieksschoorsteen, en de magere, aamborstige gestalte van den kantonrechter scheen steeds grooter en held haftiger uit de dichte wolken, en Agnes vouwde de handen over de dikke maag en staarde bewonderend naar den man der toekomst, voor wien alle ministers en rijks kanseliers zouden inkrimpen als schaduwen voor de zon. Welk een mensch 1 Ook de professor onthield hem niet de verschul digde hoogachting. Margareta slechts zag langs den 'ver velend voortstappenden, zeer gewiehtigen man heen het venster uit. waardoor dé gouden lentezon scheen, en een stil, warmverlangen sloop haar hart in, naar lente- geluk en jonge liefde....... „Ja, een verstandig veelbeteekenend man heeft eene vrouw noodig, die als eene deemoedige, denkbeeldige schaduw hem ter zijde gaat een belichaming van het strengste plichtsgevoel, een wezen, dat slechts dient, slechts geeft slechts offert zonder voor zich zelf het minste te eischen eene dienares, eene ziekenvér- plecgster., eene bescheiden lijdzame vrouw, eene vrouw me haar geluk slechts vindt in het zorgen voor een dierbaren echtgenoot." De heer Hettstadt zeide dit met ve#l pathos en aanmatiging en Agnes gaf door een levvendig knikken hare instemming te 'kennen maar Margareta hoorde nauwelijks wat hij zeide zij ver langde naar buiten, naar de geuren en bloesems der gouden lento, die zulke schoone, heerlijke sprookjes van zoete liefde en ideale droomen in het oor aer jonge meisjes fluistert. Zq slaakte een lichten zucht De kantonrechter kwam weer en telkens vaker, op de dringende en vleiende uitnoodigingen van Agnes. In het eerst was Margareta nog geheel onbevangen, ja. zij verheugde zich zelfs op aie bezoeken, omdat zq dan telkens in de keuken mocht helpen, ja zelfs sommige spijzen geheel alleen mocht koken. De kleine toespelingen en grappen van Agnes Hauser begreep zij niet evenmin hechtte zij de minste waarde aan de zoetsappige complimenten van den heer Hettstadt, die ftaar zelfs tegen dé borst stuitten. Dat zij deze als hofmakerij moest opvatten, kwam haar volstrekt niet in den zin. De kantonrechter had zulk eene droge, nuchtere wijze van doen, zulk eene gren- zenlooze zelfoverschatting en neerbuigende vriendelijk heid, dat Margareta slechts den ouaachtigen, ziekelij- ken man in hem zag, den egoist en ingekankordcirf bureaucraat, die even ver van lente en liefde stond als de nacht van den dag. Op welk eene andere wijzé huldigden haar de jonge officieren. In de eerste plaats Olmutz. Maar ook deze was niet naar haar smaak. Hel vu rig, hartstochtelijk hofmaken van- den jongen luitenant maakte haar angstig en verschrikt. Zijne hliKken, zijne verborgen handdrukken, zijne woorden, die haar met heeten adem dikwijls in het oor fluisterde, kwamen niet overeen met haar lieflijken, schuchteren meisjesdroom van heilige ernstige hemelhoogverheffende liende. Wat er bij den kantonrechter te weinig was: diep, teer ge voel, dat was bij Olmutz te veel wat er bij. genen ontbrakj schuimde bij dezen over, wat er bij den een nauwelijks als een armzalig vonkje glom, dreigde bij den ander als vernielenden brand in wilden gloed, op te stijgen. En het eene beviel Margareta evenmin als het andere. Zij schiep zich zelve in stille droomen de ideale ge stalte van naar geluk, en daar dit zoo hoog, ach zoo onbereikbaar hoog in de wolken zweefde, kwam het haar volstrekt niet in den zin, dat zich beneden op de aarde eene harbaarsche hand zou bevinden, welke haar het zoete tooverbeeld zou kunnen verpletteren. Tegenover den kantonrechter was zij geheel onbevan gen, tot op zekeren dag voor de eerste maal deze on- ergdenkenaheid aan het wankelen werd gebracht. Zij ontmoette op straat Lina van den dokter, wilde haar vriendelijk begroeten en haar de hand reiken tot hare groote ontsteltenis echter zag het niet meer jonge meisje haar met een blik vol haat aan en keerde haar zonder den groet te beantwoorden, den rug toe. Ge heel ontdaan door deze onverwachte bejegening vroeg Margareta aan eene juist voorbijkomende, met haar be vriende dame, wat dit beleedigende gedrag van Lina te beteekenen had. De andere lachte een beetje ironisch. „Maar, mijn beste kind, gn kunt toch niet verlangen, dat men een meisje, hetwelk u den vrijer wegkaapt, nog om den hals zal vliegen?" „Den vrijer wegkaapt?" „Mijn hemel, wat kunt gij, kleine deugniet, verbaasde oogen opzetten I Meent gij dan, dat het in Rugenfurt onbemerkt en onbesproken zou blijven, als een jong heer plotseling van koers verandert? Vroeger was 'Hett stadt de dagelijksche gast bij dc doktersfamilie. De dames naaiden zelfs reeds het uitzet, en nu plotseling oTerrw^glnjgi ve^IéiDea IH&t 'kost' todh elk mncta minstens 25 otis. peer wlsek. Ik hen voor waterleiding 'doch cnieit voolr toen diie goed wlater hebben. In de keuring! van' toet watier héb Ik niet veel vertrouwen. De toeer Zeeman: M^n Is van: goed. water nooit verzekeren Ik hoop dlat er zoo weinig mogelijk goed- keurl-nigien komen, ook ineit toet oog op de straat. Ale iten 'algemeene nutte -eenige diw'amg móet wor- d'emi toegepast, is toet niet zoo erg. De Ihieer Bekker m-e-eimt zich izielf als voorbeeld:. Zijn Water is uitstekend en hij heeft ruim voldoende. Moet men in zulke gevallen dwang opleggen. De hieer Berkhout: lik snap de toeer Bekker niet. Hij wil zelf een dwangihe'p'aldng voor hen die zich niet direct aansluiten en. hij is -tegen dwang. De heer Bekker: «Dat is met het oog op de straat Die heer Berkhout: «Dat doet niets ter zake. De heer Kramer: Die dokters pordeelen het drink water 'hder niet slecht. Het moest meer gefilterd worden. Misschien kan dit tot gevolg hébben, dat meer water goedgekeurd- wordt. Leidingwater is toch ook niet anders dan gefilterd regenwater. De hoofdzaak is hier dat -er onvoldoende Water is, waar door er te zuinig gedaan word-'t. De hee-r Berkhout: 'Het zwaartepunt bij mij is het vele geplas in het slootwater. Als er waterleiding is, kan -dit ten strengste worden verboden. De hie-er Kroon: De h-uurwoningen zijn meeren- de.els slecht van water bedeeld. Allen verklaren zich voor waterleiding, onder be paling dat de s'traiat geheel verlegd wordt. «Bij de rondrv-raeg vraagt de heer Zeenuan hoe het staat met het reglement vion orde, waaromtrent in een der vorige vergaderingen besluiten zijn ge nomen. Voorzitter deelt mee, dot B. en W. nog niet in de gelegenheid -zijn geweest daarover, hun pr-ae-advies uit te brengen. Het 'hoeft echter hun vc-lle aan dacht. Hierna wordt de openbare vergadering gsslo-ten. Er is tusschen den geestestoestand en den toestand waarin zich de gezondheid bevindt een groóte overeen komst. Zoodra de lichaamsgesteldheid in hare werkzaam heid is aangetast, doet zien de invloed daarvan dade lijk gevoelen op het karakter, op het humeur, wat dan ten gevolge heeft een neiging tot neerslachtigheid cn sombere gedachten, terwijl zij die gezond rs, een opge wekt, vroolijk en tevreden karakter heeft Mej. Poulard te Bourg-de-Péage (Dröme-Frankrijk), verkeerde in zoo'n toestand. De oorzaak ervan was een crisis van bloedarmoede. Ziet nu eens hoe die zaak is afgeloopen. N Mej. MARTHE POULARD. (Cl. Boyer.) „Sedert eenigen tijd leed ik aan een volhardende en verzwakkende bloedarmoedeschrijft zij, „Ik gevoelde mij zoo slecht, ik had zulk een gevoel van zwakte, dat ik onderhevig was aan sombere gedachten en dat ik niets liever aeed dan weenen. Men heeft alles gepro beerd om dien toestand te veranderen, alles wat in zulk een geval wordt aanbevolen, als afleiding, rust, buiten lucht. Maar niets hielp." „Mijne ouders besloten eindelijk mij de Pink Pillen te doen gebruiken. Het daarmee verkregen resultaat overtrof onze verwachtingen daar nu, na eene betrek kelijk korte behandeling, al mijn kwalen zijn verdwenen, en ik zoo gezond ben als ik maar verlangen kan.," Welnu om zulk een grondige verandering te weeg te brengen ,is niets meer noodig geweest dan eenige pillen. De Pink Pillen hebben het bloed aangebracht (lot ontbrak. Men weet dat het een spreekwoord is gewur- den te zeggen dat de Pink Pillen, bloed geven niet iedere pil. Het is daarom dat zij onovertroffen zijn te gen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maag pijnen, scheele hoofdpijnen, zenuwpijnen, verschietende pijnen, zenuwuitputtine, zenuwstoring. De Pink Pillen worden verkocht a f 1.75 de doos en f 9.dë zes doozen aan het hoofddepot: Nassaukade 314, te Amsterdam en bij alle goede apothekers en dro gisten. Elscht Hollandscht gebruiksaanwijzing en strook je Nassaukade 314, komt hij er niet meer over den dzempel, maar is bijna om den anderen dag bij u." „Bij mij?" Ais een kreet van verontwaardiging klonk het van Margareta s lippen. „Nu bij u of in het huis van uw oom, dat is toch hetzelfde. Om den professor 'of de dikke Agnes zal hij wel niet komen." „Dat doet hij toch. Slechts ter wille van oom," stiet mejuffrouw von Uttenhoien met bevende stem uit, „de kantonrechter is. "mij geheel onverschillig o, ik ver zeker u......" „Nu nu I. Die verzekeringen kent men" een schou derophalen en een lachje „dat heeft menigeen reeds gezegd. Maar nu, adieu, mijn kind. Ik wensen u het meeste succes 11" x Zwarte schaduwen dansten voor Margareta» oogen. Als gejaagd stormde zij naar huis „Juffrouw Agnes, juffrouw Agnes weet gij, wat men zegt?" en met verschrikte oogen verfde zij het zooeven gebeurde. De oude vrouw haalde bedaard de volle schouders op. „Nu, eens moet het toch bekend worden. In zulk eene kleine stad kan men nu eenmaal niet met ver lovingen verrassen."- „Verloving? 11 De oude greep stevigi den arm van het jonge meisje vast. „Dank den lieven God op uwe knieën, als zulk een vwelgesteld man als HetiSiadt u het hof maakt. Waar wilt gij op wachten? 'Een arm meisje vliegen de prinsen en graven niet in de armen. Wilt gij misschien eeuwig uw oom ten laste blijven, u levenslang door den ouden man laten onderhouden? Hij heeft er nu reeds genoeg van. Hij ontbeert veel om uwentwil, hij kan niet eens zijne noodzakelijke vacantiereis maken, omdat wh èen eter meer in huis hebben. Bid den lieven God, dat Hettstadt zich over u ontfermt en neemt; een grooter geluk kon u niet ten deel vallen." Bijna dreigend staarden de fonkelende grijze oogen naar aan, dan sloeg de deur dreunend achter de spreek ster dicht Margareta voelde hare knieën sidderen. Alsof een vuistslag haar plotseling ter aarde geworpen had, zonk zij op een stoel neer. Zij weende en zuchtto niet, roerloos en doodsbleek als een steenen beeld staar de zij naar buiten in de lente. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2