Drankweer-tentoonstelling te Nieuwe Niedorp. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws, De heer Kroon dacht, dat het derde kind het vol gend jaar pas kwam. Voorzitter: Als de raad niet op het voorstel Ingaat, gian alle 3 leerlingen terug. De derde staat eenter uiten de finantiën yan 1919. De heer Kroon; Als we nu besluiten om voor de twee kinderen te betalen, is daar dan in opgesloten, dat we ook voor het derde zullen betalen? Voorzitter; B. en Wj. stellen voor, alleen een bijdrage over 1919 te verleenen. De heer Groen: Het begint me nu zoo langzamer hand duidelijk te worden. Als we nu betalen,, zal het ook het volgend jaar noodig zijn. Ik ga met het voorstel van B, en Wj. mee, doch zou voor het vervolg een klas- sificatie willen. De heer Bekker: De eerste twee werden onverwacht voor het feit geplaatst, doch Kist is er vooruit mee bekend. Met de Nijs en Glas was dat niet het geval, ik voe: er wel voor, later een klassificatie te maken. De heer Kroon: Wat we later willen doen staat hier heelemaai los van. De heer Berkhout} Is er al overleg gepleegd met de twee ouders? Voorzitter: Dat konden en W. moeilijk doen. De heer Berkhout; Ik blijf er bij,, de houding van Alkmaar zeer treurig te vinden, hun houding is a) te dwingend. Er is echter mets aan te veranderen. De heer Zeeman: De houding van Alkmaar vind ik volstrekt niet incorrect, hoewel de uitvoering anders gekend had. Ik kan me hun positie zeer goed indenken. Mooier zou het zijn als het rijksscholen waren, doch dat is nu eenmaal zoo niet. Klassificatie kunnen we doen, doch we hebben ook do U.L.O.-school, en die zal zeker op de klassificatie drukken. Ik zou gaarne zien, dat de gemeente in dit geval wat verder ging. De ouders hebben reeds genoeg, m missen ook ae verdiensten van het kind. Daar er niemand is, die het voorsfel van den heer Zeeman steunt, kwam het voorstel van B. en Wi. in stemming. Het werd met algemeene stemmen aange nomen. Aan Alkmaar zal zoo spoedig mogelijk bericht wor den gedaan, dat de gemeente met hun bericht accoord gaat. Hierna werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Heli was Zondiaigtmdiddagi ruim rtwiee uur, toen Ds. Scherm erfoom d'e idrankweetriemtoonstelling te Nieu we. Ndedlorp opende met eon Ifoartelijk woord van welkom aan de vele belangstellenden die aldiaar ver- eeniigd waren. Spreker twijfelde er niet aan of de be zoekers zouden met gienoelgien kennis nemen van de vele bezienswaardigheden op bet gebied van den alcofool en dien strijd, dien die onthouders daartegen hebben aangebonden. Van deze tentoonstelling kon niet anders dan een flinke propaganda uitgaan. 'Na; de korte rede -waren wij dn de gelegenheid al les op ons gesmak en met aandacht te bezien. Bij (het inkomen reeds gaf de zaal een aangenamen, gezel- ligen indruk, mede door de mooie (bloemen en plan ten die, op sierlijke wijize geschikt, de rtafels en mu ren verlevendigen met hun kleuren en vormen. De anders witte muren waren behangen met ge kleurde en ongekleurde platen- en vele statistieken waarvan sommige dkxxr hun keurige, artistieke wijze van uitvoering, zeer de aandacht trokken, Ook waren er, die in. (helder gekleurde kolomtrrfien aangaven, fooe door gebruik van- alcofool de hersenen veel minder goeden arbeid verrichten dan bij1 niet gebruik daar van. Doch dit ds maar een enkele dB» wij noemen,' en het is ook niet onze- taak om u die tabellen- en cij fers te verklaren. (De bezoekers worden idoor de ver schillende -heeren en- dame* -die zich daarmee be lastten, in alle- opzichten ingelicht omtrent 4» betee- kenis daarvan- en zij: zijn gaarne bereid lal -uwe vra gen, indalen; mogelijk, te beantwoorden. Zoo worden dan al die statistieken, die de leek misschien in (het begin ontzag inboezemen, -levendig en beteekenis- voï. Doch al wordt het op aangename wijze duide lijk gemaakt, er zijn natuurlijk altijd menscfoen die zich niet interesseeren voor cijfers en -tabellen; die kunnen echter, hun hart ophalen aan andere gege vens. Wij- kwamen op onzen rondgang allereerst bij een smakelijk uitziende tafel, -waarop ve-Ie borden en schalen met -levensmiddelen. Eveneens stonden daar twee flescfojes bier en drie glaasjes jenever. Op zeer overtuigende wijze zagen wij toen fooevéel beter, het geld besteed kan worden aan levensmidde len, dan -aam- alcohol. Wij vermoeden1 dat alle huis moeders zonder aarzelen de hand zullen uitstrekken naar de schalen en borden en niet naar de glaasjes en de flesscfoen bier, Wèl naar -de flesschen di-o in de buurt -stonden en"" voorzien waren van' etiq-uetten di-e ons vertelden welke heerlijke alcoholvrije dran ken er in den handel bestaan en dus prachtig als vervangingsmiddel kunnen- dienen voor die perso nen, die niet graag hun wijn aan tafel of versnape ring voor het eten willen missen. Te kust en te 'keur stonden zij' daar en -een flescth! met vergulden1 hals die op leen afstand gezien de gedachte aan' cham pagne opwekte, bleek (bij: nader onderzoek een nieu we mouseerende alcoholvrije wijn te zijn van de firma Pfoaff te Winschoten. Dus ook de illusie van champagne behoeft de niet-drink-er zich niet meer te ontzeggen. Accepten voor een abrikozen- borrel had den grooten aftrek. Iets 'lager naast deze tafel' werd' mijn oog ge boeid' dOor een paar prachtige roode ikooleni, die, zoo als bleek, te koopem waren voor denzetfdfen prijs al» twee fles-cfojes lager en een groot gezin een over vloed van groente kon- verschaffen voor een mid dagmaal. Ook hier leek de keus niet moeilijk. Wij waren intusschen het tooneel aan het einde der zaal genaderd en zagen nu- hoe hier van de (beschikbare ruimte was- partij getrokken. Het tooneel was door doe-k in tweeën verdeeld en stelde links voor het vertrek van- een drinker en rechts een tkroetginterieur Dat zal de aandacht van de jeugd trekken -door de wassen beelden Tot de ouderen' zial ongetwijfeld meer een mooi1 .uitgevoerde landkaart van' 'Neder land spreken. Daar wordt in verschillende overgan gen van lichtgeel tot donkeahruin aangegeven het hoofdelijk gebruik van- het aantal 'liters gedistilleerd per jaar. Die donkerbruin gekleurde plekken die een verbruik geven van 9.31 liter kunnen zelfs -een matigheidsman -niet vroolijk stemmen en het oog dwaalt liever naar de heel licht-geel gekleurde ge deelten. 't Is een mooi stuk werk en de gegevens zijn van zeer jongen datum en het beschouwen over waard. 'Dit is ook het geval met het schilderij „Stil leven", dat wij met welgevallen zagen. De heerlijke vruchten- lokten tot grijpen. Al® tegenstelling 'hang er boven ieen kruik jenever, die voor denzelfden prijs waarvoor de vruchten gekocht waren, te bekomen was. Aan de „chemische -tafel" w-a® het bedrijvig. Men was bezig daar proeven te nemen, die met aan dacht door de omstanders- gevolgd werden. Met ge noegen zag men het vlammetje brandie-n bov-en de glazen- buis die uit de -kolf stak, waarin men' -de wijn op hooge temperatuur bracht en den dloor ver hitting n-u vrij gekolmen vlucfotigen alcohol', liet ont branden. Een reeks kruisen, achter el'kaar in grootte op klimmend', met daarnaast gevulde glazen, bleek zeer aanschouwelijk weer te geven' hoe in' Frankrijk met het meerdere gebruik van- alcohol de sterfte aan tuberculose onder die bevolking grootar werd. Dit moet wel tot nadenken stemmen. Een volgende tafel gaf in verschillende glaasje* het procent alcohol -die onderscheidene alcoholische dranken -bevatten; eveneens zag men fooe verbazend groot het percentage alcohol is, die sommige huis middeltjes bevatten en- du» feitelijk coieta. dan ver- dooving&middelétn zijn- 'Hoe -Mchaamsorganen; als hart, lever en maag door onmatig drinken mis vormd kunnen worden-; was ook hier te den. Op werkelijk aardige manier werd verder aangetoond hoeveel grooter de sterfte is onder de kinderen van drinkende moeders dan onder niet drinkende- moe ders. Verderop vonden wij' nog ieen- tafel met lectuur, di-e welkom was- aan bezoekers die ga-arno thuis het, een -en ander wilden lezen over de dingen dis zij ge- den hadden. OA. is de zo tentoonstelling de moeite van- het be zien waard en zal het menigeen -aangenaam zijn dat zij nog den. volgenden Zaterdag en Zondag te bezichtigen is, ook des avonds. AUTO TE WATER. Maandagmorgen reed -die heer B, met zijn auto van het land naar huis -langs het smalle weggetje aan de Hale alhier. (Een praatje met een medepas sagier, het verleggen van -een crick, hadden tot gevolg, -dat de heer B. niet voldoende oplette, met het "Voorwiel tegen den harden wegkant stootte en in minder dan geen tijd lag de automobiel te water. De inzittenden, w.o. het zoontje van den heer B., kwamen allen gelukkig, met den schrik vrij. Maar de wagen- -lag, lang niet v-oordeelig, half op zijn kant van -den hoogen walkant dn -de modder sloot. Allerlei hulpmiddelen werden gehaald, de moo-digu mannetje gerequdreerd en men begon -aan het werk. Een -paar bokken werden geplaatst, achter en v-oor de auto Opgeheischen en na eenige uren werken gelukte het de auto op den weg ite krijgen. Alles in aan merking genomen, -liep het malheur nog best af. Ver zekering -dekt -de schade. WUK. DORPENREGENTENSTRAAT, De wijkvereeniging Dorpen-Regenteuslraat hield Zon dagmiddag hare eindvergadering. Ter tafel kwamen de rekening en verantwoording van de Landbouwfeesten in die wijk. De rekening, toegelicht door de noodigö be scheiden,, werd nagezien door de heeren J. Krans, C. Prins en P. Keuris. Bij monde van den heer J. Krans verklaarde deze commissie dat alles volkomen in orde was, welk resultaat bekrachtigd werd door hunne hand- teekeningen. Besloten werd, net kleine batige saldo te plaatsen op de Rijkspostspaarbank. Bij de verdere 'besprekingen word de wensch uitge drukt, om de tijdelijke wljkvereeniging in eene vaste om te zetten Een.maal per jaar kan dan een sportfeest gehouden worden, terwijl ook voor de hygiënische, plaat selijke en stoffelijke belangen der 'wijk ten allen tijde gepleit kan worden. Men juichte dit denkbeeld toe Aan het comité voor de feesten werd verzocht in deze richting plannen te beramen, Daar het comité deze taak aanvaardde, zullen alle wijkbewoners weldra worden aangezocht hunne medewerking verder te verleenen. Daarna sluiting. PLUIMVEE- EN KONIJNENTEELT. Zondagmiddag werd in de Posthoorn alhier eene ver- eeniging opgericht ter bevordering van de pluimvee- en konijnenteelt. Hoofddoel isgemeenschappelijke aan koop van voeder, het verkrijgen van een of meer fok- stammen en het steunen of uitschrijven van tentoonstel lingen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. P jLansen.. voorz., J. J. van der Linde, saer.-penningm. beiden te Scnagen, en mej. Koning—Schager, St Maarten, VERDUISTERING. Tegen den vrachtrijder M. van 't Zand, ls een ver volging ingesteld wegens verduistering van zakjes meel van de firma Meurs alhier. De vrachtrijder haalde voor enkele bakkers meel bij de firma Meurs o.a. ook voor den heer K. van 't Zand Toen de wissel kwam voor K., ging deze daar niet mede accoord; er was een beduidend verschil. Een ingesteld onderzoek bracht de handelingen van den vrachtrijder aan het licht De politie heeft thans de zaak in handen. HET LIEP BEST AP« De -echtgenoot© ram de® heer iK. alhier haidJ Miaan- daigtmiidtilag het ongeluk boven via® de trap maar be neden te vallen. Al -liet zich het «ongeval eerst em- stijg laamzdeni, later bleek (gelukkig! niets gebroken en aal met eenige dagen rust dit ongeluk afloope-ru GEMEENTE 6CHAGEN. Geboreni Wilhelmina Afra, dochter van Pieter Vlaar- kamp on van Agatha Theodora Oud. POLITIE. Verloreni een bril. Gevonden een lorgnet Verloreni een. pakje breiwerk en een vulpenhouder. Inlichtingen ter Secretarie. LAN GEI) IJKER GROENTEVEILING. Br«ak op L 11 Oct Bloemkool, le. soort, f 4.30 a 9.30, 2e soort f 0.90 a 1.50, per 100 st. Roode kool f 0.80 a 2.80, gele kool f 1.80 a 2.80, witte kool f 1.10 a 2.20, per 100 Kg. Wortelen f 3.40 per 100 bos. Losse idem f 1.20 a 1.40, eigenheimers f 10.30, kleine f 2.20, hie len .150 a 2.30, gele nep f 7 a 7.30, drielingen f 5.20 a 5.30, uien f 4.70 a 5.80, rapen f 0.80, Biaboonen f 13.70, alles per 100 Kg. Aanvoer 18000 st, bloemkool, 108800 Kg.-.roode kool, 63150 Kg. witte kool, 63950 Kg. gele kool, 680 bos wortelen, 1375 Kg. aardappelen, 9350 Kg. uien, 300 Kg. gele nep 125 kg. driel., 9100 Kg. bieten, 1400 Kg. rapen, Kg. slaBooncn, 21700 Kg. losse wortelen. NOORD ERMAKKTBOND. Noordseharwoudo. 11 Oct. Blauwe aardapp. f 9.50, eigenheimers f8.40, bravo'* f 7.20 a 8.40, grove uien f 4.20 a 5.20, drie lingen f 5.50 a 6.90, nep f 8.10, peen f 1.30 a 1.50, roode kool f 0.80 a 2.50, gele kool f 1.50 a 3.80, witte kool f 1.90 a 2.30 kroten f 2.10 a 2.30, alles per 100 Kg. Bloemkool f 3.30 a 7.40, per 100 stuks. Bospeen f 2.70 a 3.80, per 100 bos. ALKMAAR. 11 Oct, Heden werd besteed: Tomaten f 14 a 27. per 100 Kg. Bloemkool f 2 a 9.40, per 100 stuks. Roooe kool f 1.80 a 4.30, gele kool f 2.10 a -5.30, per 100 Kg. Wortelen f 2,10 a 10.20, per 100 bos. Uien f 5.10 a 6.20, sprui ten f 15 a 31, per 100 Kg. Appelen f 0.20 a 0.54, peren f 0.24 a 0.60, druiven f 0.70 a 0.92, per Kg. WARMENHUIZE(NI, 9 Oct Roode kool f 0.80 a 1.30, gele kool f 1.60 a 2.50, witte kool f 1.30 a [1.90, uien f 4.30 a 4.40, nep 6.60 a i8.20, alles per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 11 Oct Roode kool f 1 a 2.10, gele kool f 2, witte kool f 1.70, uien f 4.60, alles per 10Q Kg. ALKMAAR, 11 Oct Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 10 koeien en ossen f 500950, 3 vette kalveren t 140 170, p. ned. pond f 2—2.40, 10 nucht kalveren per stuk f 2545, 59 mag. schapen f 60—85, 211 vette varkens, p. ned. pond f L601.76. ALKMAAR, 9 Oct BoterprijsHoogste markt f 1.85, middelmarkt f JL.80, laagste markt f 1.75, aanvoer 889 kop. Kipeieren f 18—19 per 100 stuks. AMSTERDAM, 11 Oct Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 335 vette koeien f 2—2.10, 2e kw. f 1.75—1.85, 3e kw. f 1.251.55, 70 melk- en kallkoeien' f 550—900, 37 graskalveren f 100—160, 19 nucht. kalveren f 20—50, 261 schapen f 4580, 403 vette varkens le kw f 2.10, 2e en 3e kw.-f 2—2.05,. per Kg., schoongewicht. ALKMAAR, 9 October.. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 12 paarden f 300—1000, 2 veulens f 200—250,107 koeien en ossen f 600900, 23 nucht. kalveren f 18—33, 442 mag. schapen f40—85, 47 maig. varkens f 80—120, 156 big gen, 10 weken f 30-^-50, 16 bokken en geiten 4635. VLIEGONGELUK. Uit Berlijn, 10 October. Op een vlucht tusschen Frankfort en Berlijn is de vermaarde vlieger Basser, door mist omtrent zijn hoogte misleid, in Thuringen te gen een berg aangevlogen. Het toestel, Is «tuk, de vlieger ongedeerd. Er waren toevallig geen passagiers invhet toestel. EEN OORDEEL OVER RUSLAND. Men schrijft -uit Londen, cLdi 7 October «on de N. R. Ct.: Een fol-adl -uit Bo-ul-ogne', z-egt een bericht uit Rome van 6 October, heef t een copiie' tn honden giek regen van het -rapport over d-en toestand In Rusland, uitge bracht -door een socialistischen -afgevaardigde D'ara- go-nia, die vo-or -de confederatie van de-n 'arbeid naar Rusland geweest is. Het rapport zegt -diat -de rpassa in die steden physiefk -en moreel neergedrukt is, als gevolg van. onvoldoende voeding. M-o-reele en ma terie e ie armoede (kenmerken- inderdaad, zegt het rappo-rt -het leven Sin de steden. Het proletarisch be stuur en) beheer van' de nijverheid werkt rampspoe dig en de machinerie der productie ls in de handen der-arbeiders nutteloos geworden. Sociale gelijkheid, welke voorgeschreven is, komt neer op gelijkheid van alle klassen der samenleving voor het aange zicht van den ho-nger. Terwijl de hervatting van den uitvoer volkomen problematiek is, is- hulp van bulten v-oor Rus-land een gebiedende easc'h. I-n afwachting van de komst van -het syndicalisme maakt Rusland een communistisch experiment door, waarvan, de .theoretische beginselen .lijnrecht in strijd izijn met -d-e praotis-che resultaten. Het kapita listisch' regime is verwoest maar tot nu toe ds de revolutie er niet i-n- 'geslaagd -hie-t te vervangen door iets, dat ook maar -aan de meest elementaire eischen van -een beschaafd vol-k vol-doet. BOOS WEER IN ZUID-FRANKRIJK. Uit Parijs 11 October. Men vreest, dat de onop houdelijk vallende regen in het zuiden van Frankrijk veel schade zal aanrichten. Reeds komen er overstroo mingen voor in het departement der Cevennën, in He- rault, Var, aan de Middellandsche Zee en ook te Nice en Marseille. EEN SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. Meer dan honderd slachtoffers. Parijs is weer «onder den indruk van eten» groot spoorwegongeluk, zoo meldt de correspondent der TeL, dat Zaterdagavond' te 7 uur 20 min. te Houilles op de lijn Parijs-Nlantes plaats vond. Het ongeluk is aan een. fatalen samen-loop van omstandigheden te wijten. Niemand treft hi-er eenige schuld. De kop peling van den. zevenden wagen van een goederen trein uit Nantes brak, -zonder -dat het werd! bemerkt. Pas te Sartrouivi'lle bemerkte men, dat een gedeelte van den trein bij: Houilles was achtergebleven. Juist liep een -sneltrein' uit Parijs het station binnen. Men -trachtte deze' nog, door noodseinen toit stilstand te brengen, doch deze werden door den machinist te laat -bemerkt om, tijdig ite kunnen iStop-pen en met een snelheid van 55 K.0VL -stortte de «sneltrein zich op de goederenwagens. De locomotief viel omver en eenige wagens achter deze vlogen over elkander op de overblijfselen; van goederenwagens. De tweede wagon stond boven op de eerste en de derde werd weer tusscfoen deze overblijfselen geslagen, zoodat deze-zich -ongeveer op de hoogte van de brug van het station opstapelden. De vierde wagon werd' ge heel versplinterd. Het ergste was, dat de .wagons imperiales -hadden, zooals de meeste Fransohe wa gons, en dat deze vol passagiers zaten. Zoo moest het aantal dooden wel groot zijn. Een afgrijselijk gekerm volgde op den donder van brekend hout en ijzer, honderden passagiers, be klemd tus-schen staven en banken, schreeuwden om hulp. Zelf® de nietige wond en, dae verspreid rondom lagen, trachtten weg te komen en gilden luid van angst. Gelukkig, was er dodelijk hulp van het sta- tionspersoneel en inwoners van' Ho uil-les.' Jammerlijke tooneel'en speelden zich af. Ve'le ge wonden moesten uit de overblijfselen uitgezaagd worden. Eien mian -wiens onkel in het ijzer beklemd zat, smeekte dat tmien herni -zijn voet zou afsnijden. Een virouwi diie o-p het punt stond moeder te worden en wier beenen verbrijzeld waren, moest onmiddel lijk naar -een vroedvrouw vervoerd worden, ^-r werd onmiddellijk -een verband-trein in gereedheid ge bracht on een autoiddenst ^georganiseerd'. De gewon den werden naar -een 'Parfjtscfo ziekenhuis vervoerd, terwijl de doodën voorloopi-g iln 'de wachtzaal van het station werden1 'gebracht Zij, die niet herkend zijn, zijn heden naar Parijsche Morgue vervoerd. De trein bevatte voornamelijk mcnschen, die Zaterdag avond van huin werk naar buiten terugkeerden, en lieden die don 'Zondag foudtem bij hun familie gingen doorbrengen. De balans was dro-evdg: -er w^ren meer dan hon derd' slachtoffers, waarvan 39 dood en 29 zeer ern stig gewond. De meesten 'hadden, geen identiteit-pa pieren bij zich, zoadat dertien dboden nog niet zijn herkend. Gisteren hebben zoowel de president Mille- rarnd als- de minister van BinaSelandsche Zaken Steeg een bezoek aan de plaats van het onheil -ge bracht, en in de Parijsche ziekenhuizen de gewonden bezocht Volgen» berichten -uit Houilles is het aantal doo d-en bij het spoorwegongeluk thans vastgesteld op vijf «en veertig. De lijn is bijna geheel'weer vrij. Een -der personen, die foiji het spoorwegongeluk te Houilles gewond werden, ié in hef ziekenhuis over leden^ Een tweede «poorweflonflelufc. Uit Parijs, 10 -Oct. Zondagmiddag had een twee de spoorwegongeluk in Frankrijk plaats op de lijn ParijisArgentierea, in de nabijheid) van Ozères, waarbij door verkeerden -wisselstand een trein van terzijde in een andere reed. Drie wagons werden ver nield, het aantal gewonden bedraagt hierbij vijftig, waarvan er tien naar een ziekenhuis werden ver voerd, NOODLOTTIGE TYFOON IN JAPAN. Uit Tokio, 7 - Oct, Naar aanleiding van den ver- schrikkelijken tyfpon die over Tokio en Yokohama heen streek, verneemt het „Eastern Servioe"-Agentschap tele grafisch nader, dat het aantal dooden 55 bedraagt. Ver scheidene spoorwegen in Zuid-Japan werden ernstig be schadigd, terwijl ae geweldige regens, die dertig uur duurden, meerdere huizen wegspoelden. De tyfoon- maand October heeft zich met deze gebeurtenissen nood lottig ingezet. KRANTENSTAKING IN BERLIJN. De slaking in het dagbladbedrijf duurt voort. De toe stand kan als onveranderd wórden beschouwd. Beide partijen blijven vasthouden aan het standpunt, dat zij nebben bekend gemaakt. Naar wij vernemen, is de re geering voornemens, bemiddelingspogingen aan te wen den. Zij wil beide partijen tegen Donderdag a.s. bijeen roepen. t. i DE MALARIABESTRIJDING IN N.-HOLLAND. In het Stadhuis te Amsterdam' werd gi-stermiddiag on-de-r lei-ding, van d-en voorzitter der -afdeeling N.- Hollan-d' van, de Veireemdigiri-g] van 'Nederlandsche ge meenten een vergadering gehouden van verte-gen*' woord-i'gers van 25 gemeenten, welke zich zullen be lasten met -da lei-dling -der malariabestrijding dn de 25 districten waariln -de provinci-e <i«s verdeeld. De vergadering werd o«ok bijgewoond dloor de he-eren dr. Aldershoff, inspecteur van de volksgezondheid 'en dr. Jenny W-eijerman, 'lid van den gezondheids raad. Medegedeeld werd' diat thans door ruim 100 ge meenten de gevraagde bijdrage is toegezegd, even als door het rijk, terwijl een gunstige beschikking van de provincie spoedig wordt verwacht. Ervaringen en proefnemingen hebben geleerd- dat de eenige uitvoerbare wijze van mialariiabestrijdiing In Noord-Holland, waarvan resu-ltaat is te verwach ten, bestaat in een- stelselmatige verdelging dor in stallen en «hokken overwin terende malaria-muggen- wijfjes. In ieder district zal een ^ntmuggingsploeg van 3—7 man worden opgericht De ontmugging van alle atallen en. hokken, alsmede zoo mogelijk van die huizen waarin malaria voorkomt, zal eens in ds 1 a 6 weken moeten geschieden, gedu rende de maanden November tot Mei. Het aan ae ont- muggers toe te kennen loon zal ten minste f 5 per dag bedrogen en overigens afhankelijk worden gesteld van den pïautselijken loonstandaard. Dc commissie heeft zich 'de .hulp verzekerd van d-en" heer dr. F. H. Hehewerth, te Nijmegen, oud-Indisch officier van gezondheid, die plaatselijk inlichlingen zal geven en toezicht zal houden. Binnenkort zullen in ieder district bijeenkomsten worden gehouden met de burgemeesters der betreffende gemeenten, bij welke gé- legenheid ook de ontmuggers zullen worden geïnstrueerd, zoodat met den staltijd krachtig met do ontmugging kan worden aangevangen. DE ZIEKTEWET-TALMA. De Hooge Raad van Arbeid heeft in oen -Zaterdag gehouden fergaderibg een prea-advies van zijn com missie voor de arbeidsverzekering tot wijziging van de Ziektewet-Tulma behandeld. De Raad besloot den minister van arbeid iu overweging te geven, alvorens tot overhaaste invoering van de Ziektewet over ie gaan, met spoed een onderzoek te doen instellen naar Het aantal arbeiders, dat thans krachtens collectieve arbeidsovereenkomsten of ahdere regelingen op "zle- kengelduilkeeringen recht kan doen geiden, op welke wijze deze uitkeeringen zijn geregeld en in verband met de resultaten van dat onderzoek le overwegen, of invoering van de Ziektewet nog \Vel gewenscht is, pc Raaki' *a cnt "liet immers niet uitgesloten, dat zal blijken, dat de voorkeur zal moeten worden gegeven aan een geheel andere regeling van de ziekengelduil- keeriüg waarbij de uitvoering wordt ter hand geno men door de werkgeversvereenigingen in samenwer king met de vakcentralen, terwijl de wret zich zou bepalen tot het opleggen aan den werkgever van de verplichting, om d011 arbeider in geval van ziekte ge durende een bepaalden tijd ziekengeld uit te kceren. Een groote minderheid van den raad achtte de ia- stelling van een dergelijk onderzoek niet meer noodig f en was van oordeel, dat met de invoering van do f ziektewet niet langer getalmd moest worden. Zij wijst er op, dat vele arbeiders thans stellig nog niet i aanspraak kunnen maken op ziekengelduitkocringan en dat de door <le meerderheid van den raad aango- r geven regeling toch niet alle arbeiders zal omvallen. Zij weent, dat de vraag, of dé ziekengclduitkeering op publiekrechtelijke wijze, overeenkomstig de Ziekte- j wet, of op privaatrechtelijke wijze bij arbeidscontract geregeld moet worden, Welke vraag in 1913 'ha gron dige bespreking in eerstgenoeinden zin is beslist, niet eerder tor sprake behoort te komen, vóórdat tot dei in uitzicht gestelde algemeene herkiezing van do ver- zekoringswetgeving wordt overgegaan. Op grond van bovenstaande overweging meende de raad zich van de nadar* bespreking van hot aan hangig* ontwerp tot wijziging" van d« Ziektewet t* moe ten onthouden totdat <Io minister van arbeid Verklaard zou hebben, of hij bcroid is aan het verzoek, een na der onderzoek in te stellen, te voldoen. EEN LUSTMOORD? Te Beilen is gisteren een afschuwelijke moord ge pleegd op het tienjarige meisje G. Schans. Vermoedelijk' zijn eerst onzedelijke handelingen met het kind ge pleegd. Als verdacht van dé gruweldaad is aangehouden de twintig-jarige boerenknecht A. G. DE MELK.V O ORZIENING. Uit 's Gravenhage, 11 Oct. Naar wij .vernemen heeft hedenmiddag een conferentie plaats gehad tusschen den Minister van Landbouw en vertegenwoordigers van de melkslijters, de melkinrichtingen en kaas fabrikanten. Deze conferentie heeft tot resultaat goliad, dut do j prijs van de melk, die door het zuivelkantoor wordt I bijgeleverd, is gebracht van 19Va cent tot 19 cent per liter. Verder zuilen kaasfabrikanten met ingang van ne- don zoogenaamde kaasmclk bijleveren tot oen jjocvcel- heid van 140.000 liter por dag, waarvan Amsterdam f 70.000 liter zal krijgen, «aio geleverd zullen worden uit. Noordholland en Friesland. De kaasfabrikanten, die dezo molk bijleveren zijn met ingang van 1 November vrij- gesteld van het verbod van kaasaanmaak. De hoeveel- ncid die wordt bijgeleverd, kan door do kaaai'nhrikantca desnoods worden opgevoerd tot een half miiiioea liter per dag WAARLAND. Zondagmiddag werd1 alhier dloor het muziekcorps „Onder -Ons" «van1 -Ddrkehonn^ een "dpenhicht-concert -gegeven. Weinig «als hier overigenis te genieten valt, werd -dit door velen op -prijs gesteld; aan (belang stelling ontbrak het dan ook niet 'Het was voor l'jfhebbers van m-ooie muziek -een «aardige «attractie dien midd-ag. WÏERINGEN. Ji. Zondagnamiddag bracht de muziekver. „Harmonie" een serenade aan haar nieuwen oere-voorzitter, burgem. Kolff. Daarna gaf zij noö een paar muzieknummers in de muziektent, als afscheid van de zomerconccrten. 't Een 'en ander werd door voel publiek bijgewoond DE VERDUISTERING VAN EIEN HALVE TON. In verband: met «de verduistering van f50.000 ten - n-ad-eele van -de Jav.a Export Coanpany, «vernemen wij van -d'e zijde der politie, al-du® het Hdlhld., dat het grootste gedeelte van -dit bedrag wee-r in het bezit der benadeelde is. NIET ALLES DUURÏ Op den „St. Jozefafsiag" te Med'emblik, kwam oen aanvoerder, met een schuit bloemkool, inhoudende 225 stu-ks. Deze «geheele partij bracht op22Ya ct. I WETHOUDERSSTAKING. Uit Leerdam, 9 October. Wegen» de herbenoe ming van den heer J. R. Mees tot (burgemeester van Leerdam zijn beide wethouders reeds tweemaal niet verschenen op de vergadering van !B. en W, SCHAGERJ3RUG. Wij vernemen dat Den «huize van- den heer -P. Schrijver te Stolpen een geval van roodvonk is ge constateerd. KOLHORN. Op de hoeve van'den heer G. Kistemaker alhier, is men met den tractor «aan het ploegen. Het 1® op 't land' bij -de voormalige steenfabriek, vanaf dén dijk te Kolih'orn -kan men het dus gadeslaani. Ddt allernieuwste in het land-bouw(bedriji -heeft uit dien aard der zaak veel bekijks. NA DE POSTSTAKING. Het bestuur van den Ned. Federatieven Bond vaD Personeel in Openbaren Dienst heeft „een ernstig woord" gericht tot het P.T.T.-personeel en tevens tot het Ne- derlandsche publiek. In dit „ernstige woord" wordt gezegd, dat de staking van het post- en telegraafpersoneel door de moderne en neutrale organisatieleiders, met aan het hoofd de heeren Stenhuis en Dekker, „schandelijk is verraden", en dat daardoor het P.T.T.-personeel weerloos is overgeleverd aan de Nederlandsche „Christelijke, zich van macht be- wuste regeering". Het „ernstig woord" vervolgt: „Als de postmannen en -vrouwen nog langer deel uit zullen blijven maken van de moderne en neutral» r organisaties, zijn zij' waard in hun ellendige positie van', tekortkoming te blijven verkeeren en voéden zij blijk-B baar niets van het verraad' aan hen gepleegd. „Kameraden, ambtenaren end ambtenaressen in dienstj' der regeering, maakt u dan los van deze organisaties, die hand in nand met de regeering gaan en schaart u in de rijen der Federatie van Personeel in Openbaren Dienst, opdat uit dezen strijd geboren worde een versterking d-cr strijdende arbeiders-bewering en -een eindegemaakt aan een bedelaarspositie, welke vandaag den dag mot medewerking der neutralen en modernen 'wordt besten digd" 1 Morgenavond zal tn de Beurs voor den Diamanthan del een openbare vergadering worden gehouden, waar de heeren B. Lansink Jr., voorzitter van het N.A.S.,. en J. Schenk, voorzitter van de Federatie, het standpunt van de onafhankelijke vakbeweging en van de Federatie-* zullen uiteen zetten. De heeren Stenhuis en Dekker zullen daar worden „aangeklaagd voor het gepleegd» verraad aan den mooien strijd." BRANDSTICHTING 7 Zondagavond zijn elf korenmij-ten, -bevattende rog- ge, (haver, vlos en paardebooneai, ter waarde van 20.000 gulden en toebehoorende «aan K. Dijkstra, ach*

Schager Courant | 1920 | | pagina 2