DERDE BLAD. Raad Hoogwoud. Zaterdag 16 Oclober 1920. 63ste Jaargang. No. 6705. Vergadering van dén Baad' op Donderdag] 14 Oc- I tober 1020, des -morgens half 10. Aanwezig allen. Voorzitter de Ihieer J. Breebaart Dz., burgemeester, j tevens secretaris. Na opening volgt 'letzing dier notulen:, die onver anderd worden vastgesteld. Voorzitter -deelt mede, dat voor f8650 is aange kocht 3 net. Inschrijving Ned. Werk el. Schuld te gen 53.7/8 pet., tot een bedreig met inbegrip van provisie en zegel van f4090.89. Van.het Hoofdbestuur der posterijen is thans een specificatie der rekening ingekomen Ze komen weer tot een bedrag vian f730.met een 4-tal cij fers. De palen zijn er niet bij: omdeiibegrepen, dus die 'komen -nog wel van bet P-ro-v. Ele-ctrisch bedrijf. De (heer Vijn meent dat bet een gespecificeerde rekening is Van niets en gewezen wordt op het be langrijke bedrag aan arbeidsloon f400.De beer Vijn zegt dat het wel n-iet zal geven, maar je zou vragen duidelijker .uiteen te zetten waaraan dat arbeidsloon is uitbetaald. Voorzitter: J e zult toch -altijd bet cijfer f 730.be reiken. 'De verhuring van bet -lanidi in de Benneneer voo-r 2 jaar zal plaats hebben op 25 October dn bet lokaal van L. Smit te Abbekerk. Door B'. en W. is een contract opgemaakt. Er komen geen 'kosten op, ter wijl geen strijkgeld! zal kunnen worden1 gebaald. De heer Bossen, aebt strijkgeld wel wenschslijk. Voorzitter: Het 'is de vraag of bet mag. Over het algemeen ben ik er niet voor. Het lanld zal even goed wel genoeg opbrengen. De heer Bossen: Hoe meer bet opbrengt, boe beter. De beer Vijn: Er is toch een grens. Voorzitter zegt, dat B. en W. een prijs op het oog hebben. Als bet te kort opbrengt, dan houden we bet op. - Het voorstel-Bossen wordlt niet ondersteund. Benoemd zijn tot zetters de beenen J. Horton? en K. Vel Jz. Aan de 3 scholen wordlt herbalingsonderwijs ge- f geven, aan dde te Kerkelaan en Weere aan jongens en meisjes, aan tiie te Aarts-woud -aan jongens al leen. Er bleek hier geen bezwaar te zijn tegen de dagschool. Te Hoogwoud' waren 7 leerlingen, te Aartswoud 9 en te Weere 15. In verband bierimiee zegt voorzitter, dat van Nieuwe Nd'edorp een schrijven, is ingekomen, waar in. bezwaar wordt gemaakt telgen de nieuwe rege ling van bet berbalangsonderwijs 'aan; de gemeen schappelijke school te JJangeneis. Voor den avond1 cursus hebben zich uit Nieuwe Niedorp 6 leerlingen aangemeld -en 1 of 2 uit Hoogwoud'. Nieuwe Nie- dorp acht het daarom noodzakelijk de oude ver ordening te handhaven en- dus den avondcursus te doen houden in plaats van 'smiddags. Voorzatter zegt, dat de verordening naar Nieuwe Nie-dorp is igeizonden, B. en- W. hebben dus geen advies. Het is wel vreemdi dat dot hier aan de Lan- gerels niet kan. De heer Hlarlog: Is dat onwil van de ouders? De heer Bossen: Was vorige veirgadiering niet be- sloten -dat B. en W'. van- Nieuwe Ndedorp de ouders van de kinderen en de werkgevers zouden aanzoe ken om ze te bewegen de kinderen 's middags- n-aar de herhalingsschool té zenden? Spr. acht dat wel wenschelijk. Voorzitter wtil de menschen dn Hoogwoud daar toe wel bewegen, maar voelt er niet voor om de ouders dde in Nieuwe N-ietibrp won-en. op te zoeken. Daarmee hebben we -al eens mee-r moeilijkheden ge had. AjIs B. on W.. van Nieuwe Nie-dorp dat zouden willen doen, zou bet wel igoed wezen en'wij zou- 1 den -er op kunnen wij'zen, -dlat in Hoogwoud 3 dag scholen zijn. De heer Hartog; zou het bejammeren als de kin deren er de dupe van worden. Ook de beer Bossen zou dat verschrikkelijk vin den. Voorzitter zegt dat Hoogwoud de verordening zoo heeft vastgesteld en denkt niet dat de Raad 'haar z'al intrekken. De .e"en&gste we-g lijkt spr., dat Nieu we Niedorp in beroep -gaat bij Ged. Staten, Zoolang er ge-en beslissing is genomen), blijft de ójide ver ordening van kracht en dan. 'k-an' 1 November de ge wone -wintercursus aan jongens worden- gegeven. Op -die manier kriigt Nieuwe Nie-dorp 'haar zin. De heer Vijn vindt dat nu wel aardig, maar de nieuwe verordening is in' de gemeenschappelijke vergadering bij meerderheid van stemmen aange nomen. J Voorzitter: Miaar niet dm het openbaar door den Raad van Nieuwe Niedorp. Be heer Vijn: Ze kunnen het doarwel negeeren. Voorzitter: Ln- elk geval zou ik aam Ged, Staten willen vragen of wanneer de oude verordening wordt gehandhaafd, vergoeding wordt gegeven. Het moet geen fi-n-antie-ele strop wo-rden. De heer Vijn: Bij dat is het April'. Wlat geeflt op die manier leen gemeenschappelijke Vergade ring. Steeds kan wel door een der gemeenten later bezwaar worden gemaakt. Voorzitter is bet er mee eens dat c-p die manier gemeenschappelijke vergaderingen niets geven. De beer Vijn: Ik idOcbt dat ér dan geen booger beroep bestond. Het wordt langzamerhand zoo-, dat het geen onderwijsbel-ang meer is, maar een onder wijze rsb ei ang, D-aar sturen ze op -aan. Het is wel opmerkelijk, -dat bet aan 3 scholen wel kan en te Lange-reis niet: Voorzatter: We moeten de schoolraam de Langere'is apart (behandelen, bet is daar misschien e"en apart soort menschen. De heer Glas: Op die manier behoeven we niet meer gemeenschappelijk te vergaderen. De beer Vijn wil de nieuwe verordening hand haven, daarnaar onderwijs gfevcn en dan kan Nieuwe Niedorp in beroep gaan biji Ged. Staten. De heer Glas noemt -de oplossing v-an Voorzitter de minst Ikwaadlaarddgeu We moeten- toch samen werken. De heer Vijn: Die samenwerking geef ik cadeau. Spr. noemt de -oplossing diplomatiek De meerder heid beeft besloten .tot de nieuwe verordening. Als *e daar niet aan- wll-len, don- maar geen onderwijs dezen winter. Voorzitter vindt bet ook wel van- Nlieuwe Niedorp dwingend optreden. Hij is het met den beer Glas eens dat gemeenschappelijk vergaderen o-p die ma ttier niets geeft. Den beer Bossen bevreemdt bei' -dlat 'die ouders de kinderen niet 'a middags naar de herhalingsschool willen zenden. .Spr. zou aan B. en W. van Nieuwe Niedorp willen vragen de ouders en werkgever^ daartoe op te wekken: Ten slotte komt in stemming de door Voorzitter aangegeven oplossing, waarb'; dus Nieuwe Nie dorp in beroep gaat bij Ged, Staten en de oude re- Reling zoolang blijft gehandhaafd. Voor deze oplos sing stemmen de beenen Htai-iog, Glas, Bossen en ^ortegies. De .heeren Vijn, -Schilder en Deken wil den -de nieuwe verordening bandhaven en dan des noods dezen winter -maar geen bexhalingsonid'e-rwijs. Voorzitter zal onderzoeken of de kosten vian het herhalingsonderwijs -evengoed worden vergoed. Bij de op 24 September gedane kasopname moest in klas zijn en was f 2523.72. De kasopname van 'Het G.EB. op 3 September toonde aan- dat bet saldo moest zijn en ook was f 16012.99, waarvan f16000 is belegd. Het verslag van de Gezondheidscommissie iligt ter inzage. De. rekening van de commissie gaf laian een saldo van f891.22u Ingekomen is een schrijven over de malariabe strijding door verdelging van malariamuggen. Vooi- dat doel wordt de provincie in verschillende groe pen van gemeenten verdeeld, -voor welke groepen ontmuggingsploegen worden aangesteld. De verdel ging moet plaats vinden Itusschen November—Mei. en daartoe stallen enz., ontmugd- worden. Hoogwoud is als leidende gemeente aangewezen voor de g/oep bestaande uit Hoogwoud, Oude 'Niedorp, Nieuwe Niedorp. Het salaris voor beft personeel van zoo'n on-tmuggliogsploeg bedraagt f5 per dag, met een vergoeding van f 0.50 per dag voor gebruik van rijwiel. Voorzitter zegt dat de .tijd zal ieer-en of -het wat helpt. De malaria schijnt een dreigend .karakter aan te nemen. Afschouw gemeentelijk electri-oiteitsnet Voorzit ter deelt mee, dat aan den ingenieur Van Tthiel een schrijven is gericht over het aanbrengen van de straatverlichting. B. en W. vroegen of dde straat verlichting door particulieren mag worden -aan gebracht. De heer Vian Thiel -antwoordt dat de ge meente geheel vrij staat, maar wiaagt van de ge meente de verklaring, dat 'de netten goed zijn op geleverd. Door De Vries, administrateur van bet G.E.B. as reeds een rapport ingezonden en voorzit ter acht het niet wenschelijk dat -dit rapport nu wordt uitgebracht, maar wil den beer Van- Thiel uitnoodigen om 'dit rappo-rt in B. en W.-vergadering te bespreken- Het lezen v-an bet rapport zou nu toch geen resultaat hebben. Het toepassen van 'hoor en wederhoor is gemakkelijker. De heer Bossen zou het -rapport in het openbaar willen hoor en, De geheele gemeente heeft er be lang bij. Voorzitter zegt dat het als (b-loote med'edeeling voorgelezen zoiu kunnen worden. Er is naet een die de zaak .verdedigen kon. De heer Vijn: Is de Longereds al afgewerkt. Ik zou afschouw over het heele net willen- 'houden, Is het -rapport wel geschikt voor het openbaar? Voorzitter: Dat is geen bezwaar. De heer Bossen: Wij houden van openbaar. De diécussdën er over kunnen vandaag achterwege blij ven. Voorzitter is- het er mee een® dat het geen ge heime zaak is, -en le-est daarop het volgende rap port voo-r: De gummi-aderdraden, welke dienen om de stroom vanaf de buitenleiding naar de aansluitkast binnens huis over te brengen, zijn van te geringe dikte, 1.5 m.M.2, voor den nulleider soms zelfs 1 m.M.2, moet minsten 2.5 m.M.2 zijn, daar ze met 15 amp. afge-ze- kerd zijn. Deze draden liggen buitenshuis tevens veelal tegen wanden, muren of kozijnen; bij gebruikmaking van ijzeren of houten opstanden hangen ze vaak in en door elkaar en tegen het 'dak, wat bij regen aard of kortsluiting, dus stroomverlies en storing zal veroorzaken. De invoertules had men in vele gevallen dichter bij de isolatoren kunnen zetten. Waar genoemde draden door wanden of muren bin nenshuis werden gevoerd, zijn ze zoowel in den wand als binnenshuis niet door een metalen omkokering om geven, doch liggen geheel vrij. (bij S. Met te Aarts woud is zelfs circa 1 meter leiding onbeschut achter 't behang). Eveneens is dat het geval met de draden tusschen aansluitkast en meter, welke apparaten bijna overal op zeer onoordeelkundige wijze zijn aangebracht. Waar de draden aan den meter zijn gemonteerd, zijn deze soms zoolang atgelsoleerd, dat de blanke draad buiten dé invoering te zien is. De leidingsdradem binnenshuis en door wanden dienen in buis gelegd te. zijn, de invoeringen tier meters dienen met chattertori te wor den afgedicht. (Teneinde fraude tegen te gaan). In verschillende aansluitkasten mankeeren bevesti- gingsschroeven en zijn de verzekeringcoudefect. De stroomvoerende deelen dazer apparaten zijn uit zink (ersatz-materiaal) vervaardigd. De meters zijn vóór een groot deel onverantwoorde lijk, doordat schroeven met te kleine koppen zijn ge bezigd en deze gemakkelijk door hot gat kunnen slip pen. Verschillende meters zijn beschadigd en niet lood recht opgehangen. Tevens zijn de meters niet geïso leerd opgehangen. In de vliegzekeringen is het zilver draad in vele gevallen niet vastgeschroefd, doch slechts om de contacten heengedraaid, doordat de schroeven niet gangbaar zijn. Bij de weckmannzekeringen is het zilverdraad zoo danig gezet, dat bij eenige beweging der leidingen hel zilverdraad geen of slecht contact maakt. 'Storingen wa ren hiervan reeds het gevolg. Geconstateerd werd vervolgens, dat o.a. in de yol- gende aansluitingen de stroomdraad ofp de nukklem was aangesloten en dus bij het uitnemen der stop de huisleiding niet stroomloos werd. Bij J. Bakker, Pade, V. Schermer, Kerkelaan, Wied Klaver, Aartswoud en Wed. Glas,. Gouw. Bij het gebruik van rooddraad voor den nulleider zou dit niet voorgekomen Uijn en is het mogelijk dat bij meer aansluitingen deze fout gemaakt is. Hier «n daar, waar motoraansluitingen zijn gemaakt, is gebruik gemaakt van houten opstanden, deze zijn -ech ter in verhouding tot de lengte veel te dun, ze staan dan ook steeds in een bocht door den grooten trek der draden. De geïsoleerde leidingen, die hier naar binnen voe ren, zijn alle tezamén in een buis v-ereenigd, welke buizen zoodanig zijn aangebracht, dat zich daarin ge makkelijk water verzamel! Bovendien zijn de buizen meestal zoodanig gebogen dat de isolatie der draden beslist beschadigd is, wat na eenigen tijd storing zal veroorzaken. De nulleider is hier in den regel op zeer primi tieve wijze naar binnen gevoerd. i Bij Wed. Van Diepen en Wed. Schouten in de Weere zijn.de aansluitingen aan de boet gemaakt, alwaar ook de meters op den boetzolder zijn aangebracht, ter plaatse waarheen de meterafl-ezer steeds een ladder moet medenemen. Bij Wed. Schouten is bovendien de boet als stal ingericht met open zolder, wat op de korteren levensduur der meter zeker van invloed is. Bij het transformatorenhuis in de Kerkelaan kruist de hoogspanning het laagspanningsnet en is dit - laatste door slechts een enkel draadje tegen het neervallen der H.S.-draden beveiligd, terwijl de telefoonleidingen daar ter plaatse door een net van ijzerstaafwerk daar tegen beveiligd is: Aansluiting school Weeredoor een openstaand ven ster, kan gemakkelijk kortsluiting veroorzaakt worden, Aansluiting Klaver, Groene Wuiver; de naar het huis voerende stroomdraad maakt sluiting met de 2e stroom draad Aansluiting Be.niL Boekeiwegde onderste stroom draad komt met het dak in aanraking en is op pri mitieve wijze verholpen door het zetten van een iso lator in 't dakriet, wat echter niet afdoende is, daar bij sneeuwval de draad in de sneeuw zal komen te liggen en de bovenste draden, wanneer ze meer door hang krijgen, met de onderste in aanraking zullen komen. Verschillende ijzeren opstanden zijn onvoldoende vast gemaakt en zijn daardoor scheef getrokken: o.a. hij Wed. Reuzenaar, Renooij, aan de Pade, Noenis, Boe keiweg. Scheefgetrokken palen vindt men in de Kerkelaan, Weere (bij den metselaar en de laatste paal richting Gouw). De paal waar de aansluiting D. Konig (Weere) afgaat, dient te worden verankerd. Ook net Aartswoua en Langereis heeft scheefgetrokken palen. Bij Appel, a.d. Boekeiweg is een schoorpaal zooda nig aangebracht, dat hij inwatert. Bij Renooij en Wied. Reuzenaar liggen de stroomdraden tekort aan het dak. Bij Wied, Dekker, Weere, is de stroomdraad over een lengte van 'circa 5 meter slechts 2.60 meter van den grond verwijderd. Bij vele ijzeren opstanden ia de stroomdraad minder dan 3 meter van den grond en zijn de invoerdradén met de hand te bereiken. Bij P. Truijens kruisen de leidingsdraden het dak raam op geringen afstand. Aansluitingen Dr. Pool en P. Brouwer zijn de nul- draden loodrecht boven de stroomdraden, terwijl de telefoonleiding .zich daarboven bevindt. Bij P. Blaauw te Aartswoud is de opstand zoodanig gebogen, dat stroom- en nuldraad zeer dicht bij el kaar komen. Aansluiting J. G. Spaander, Noordeinde, is met G.A. draad 1.5 m.M.2 uitgevoerd, inplaats van met 6 m.M.2 draad. Aansluiting H. v. Scheijen, Aartswoud etn D. Bak ker, Gouw; de isolatoren zijn niet vast genoeg in gedraaid, of te wel, het hout waarin ze zijn gezet, is in zoodanigen toestand dat het de isolatoren niet vost- kan houden. Bij Van Scheijen ziin de draden bovendien veel te sterk gespannen, wat hij strenge vorst draadbreuk of uittrekken der losse isolatorstutten tot gevolg zal h-ebben. jf. de Vries, Adm. G.E.B. Dan is over biet net ook nög een brief ingeko men van Lamgemeizer menschen, zegt voorzitter. Deze klagen dat het "zoo bromt, dat (het het geheele huis doordrinlgt, terwijl nog geen bespe uiring van verbetering: valt te constateeren. Adressanten vra gen, inidien mogelijk, verbetering. Voorzitter heeft De Vcraes opdracht (gegeven een onderzoek' in te «teilen en gal den- heer Vian Thiel ook schrijven. De Vries idiacüxt idot er wel weinig aan te do-en waa. De heer Bossen ds bij! Bart geweest, maar het brommen ds zoo erg., dat spr. dacht dat er een vlieg machine boven het huis was. AI kon ik het licht voor niemendal krijgen-, dan wou ik het niet heb ben, zegt spreker. Dan, zegt voorzatter, vraagt de heer Van Thiel van ons een verklaring, dat het net in orde is. -Ik heb daarover met iemand gesproken, maar die zed: „laait de heer Vian Thiel verklaren -dat alles in orde is. Als ingenieur heeft de heer Vian Thiel gezegd te z-ullen leveren een net dat dn orde is. Spr. vond dien naald' zoo goed,, dat hij hem hier ter sprake wioiu brengen. 'Laat de heer Van Thael die verklaring géven. Wognum heeft een ingenieur ge nomen om na te gaan ot het goed is, maar daar goot heel wat tijd overheen en d'e kosten zullen niet gering zijn. Wanneer de heer Van Thiel zegt dat het net in orde is en dat de gebreken1 die door De Vries naar voren zijn gebracht, zuilen worden her steld, dan is- dat genoeg: De heer Bossen: Em als de heer Van1 Thiel die verklaring niet kon- geven?. Voorzitter: Dan is dat het bewijs dat het net niet goed iSi De heer Glas- wil met afschouwen een jaar wach ten. De heer Vijn: Afschouwen is noodig met het oog op straatverlichting. De heer Glas: Laten we dan de straatverlichting een jaar opschorten. De heer Hartog wil de verklaring hebben van den heer Van Thiel. De heer Gilos: IMoar daar heeft hij (Van Thiel) niet aan: Voorzatter: Maar daar hebben wij aan. Hij^is de vertegenwoordiger vah dé p-rovincie. Spr. zou niet direct met een ingenieur willen beginnen. De heer Glas: Het net is niet klaar om af ge schouwd te worden. Dan boor ik dat deze meter niet werkt, "dan die weer niet. En- het is geen won der dat zoo'n groot net tot in de allerfijnste puntjes nieti n orde is. Ik wanhoop niet aan het net Voorzitter wijst er nog eens op dat als de heer Van Thiel -die verklaring geeft, dan kan er met de straatverlichting worden begonnen. Spr. wil niet afschouwen, maar een verklaring dat het net in orde ds. De- heer Po-rtegies: Die verklaring kan hij niét ge ven, het net is niet' ah Voorzitter: Dan- kan hij een dergelijke verklaring ook niet van ons vragen. De heer Schilder noemt de meters die niet in orde zijn. Dat is ook een strop voor de gemeente. Voorzitter deelt nog mee, dat de me-dedeeling is ontvangen, dat het aanbrengen van vangnetten niet méér als eisch gesteld kan worden. Daartoe is.de provincie niet meer verplicht. De heer V-ijn: Bij het vallen schijnt' dé stroom er direct af te zijn. De heer Glas: Ik wil er toch maar liever niet onderstaan. Goedgevonden wordt met den heer Van' Thiel een bespreking te houden over het geven van een verklaring en over het uitgebrachte rapport van De Vries. Voorzatter deelt medé dat aangekocht is een een voudige lamp voor de raadzaal, Voor -een -goede f 90, voor 5 punten 50 kiaianseristenkte. Goedgevonden. Voor de b-ewap-ening van de buitengewone ge meente veldwachters, geeft de brigade-commandant in overweging (het koopen van gummistokken, die per stuk f 3, f 4 of f 5 kosten. Voorzitter vindt dat niet zoo duur, het ie een goed wapen, niet zoo gevaarlijk als een vuurwapen en toch kam je ze er een rare k-atjewaai mee geven. De heer Glas vraagt of die gummistokken zijn voor die- 4 jongens uit de Weere, waarop voorzitter bevestigend- antwoordt. De heer Glas begrijpt dat niet Hij' moet dat eer lijk z-eggen. ©de 47 jaar die spr. hier heeft gewoond is* heit -altijd zonder -stokken gegaan, hij ziet niet in, waarom 'dat veranderd moet worden. Eerst sche nen er revolvers te moe-ten dienen, nu van die stokken, ik begrijp hét niet. Voorzitter: Maar u heeft ook hooit bijgewoond dat er dn de Weere, Gouw en in de raadzaal is inge broken. De heer Glas: Zou je die inbraken daarmee voor komen. Ik geloof dat de remédi erger zal wezen dan het kwaad. Het zijn -toch altijd nog maar jon gen® ook. De heer -Schilder: Het1 is eien verdediging. De heer Glas: Ik vih-dJ h-et niét noodig dm de Weere, zoo'n rustige bevolking. De heer Po-rtegles: Het is niet voor dé bevolking, hét is voor verdediging. Het ds niet pleizierig om daar 's nachts te tLoopen. De (heer Bossen vindt het ook niet nOodig die be wapening. (Drie jaar geleden1 i® er ingebroken en heb ik er op aangedrongen- een -politiehond aam te schaffen, ti-aar a-s noodt van1 gekomen. Ze kunnen -evengoed een -knuppel nemen. Voor het aanschaffen van -gummistokken verkla ren zich -de- heeren Vijn, Schilder, Portegieis en De ken, tegen de heereh Hartog, Glas en Bossen, zoo dat met 4 -tegen 3 stemmen is besloten tot aanschaf fing. De heer Bossen: Als er hier in Hoogwoud1 een stuk of -8 van die (buitengewone gemeenteveldwach ters komen, moeten die dén ook van die gummi stokken hebben?? Voorzitter: Dat wilde ik in bespreking brengen. Door burgemeesters is in Hoorn- een vergadering gehouden over het politietoezicht dn den- wdnte-r en -de kosten daarv-o-or gesteld1 op 50 cent per inwon-e-r, per jaar. iEén -g-erneente-vetdW&chter 'kan ni-et alle nachten surveilleeren en het is die bedoeling een 2e -persoon bij te nemen, die dan. -met d.en- gemeente veldwachter op ongeze-tte tijden zal -behooren te sur veilleeren. Spr. zou -willen dat -een creddet daar voor werd verleend. S-ijbekarspel heeft f800 toege zegd. De heer Bossen.: De aanvraag was f2000. Voorzitter: IJa, maar mijn (bedoeling w-amet] niet meer mensichen te surveilleren -dan die 2. Die heer Bossen: En wie krijgt dde voor zijn deur om te ischiltiieren. Het Is -toch niet do-enllfk om dbor de geheele gemeente te' 'surveilleeren: Voorzitter zegt, dat d)e gemeenteveldwachter toch ook 's nachts surveilleert en die blijft ook niet voor iemand® huis schilderen. (De heer Vijn: Wlat zal het weildg worden? De heer Bossen: Laten de menschen zich assureer ren. Voorzitter: (Maar «r is nog geen assurantie voor je leven. We hebben het in Tvri.sk gezien hoe noo* dig het i® dat gesurveilleerd1 wordt. De heer 'Vijn: Och! De heer Bossen noemt het geildi weggooien. Voorzitter: Wanneer -dé heeren oieenen het cro- dlat niet te m-oeten gev-eni, moeten zij het wefeni, maar dan sta ik niet in voor -de veiligheid. De heer Vijn: Staat u dan wel dn voor de veilig heid als dat crediet wordt gegeven. Voorzitter: Dan kan ik er toe meewerken: De heer Vijn: U zegt dat u er -niet voor instaat wanneer wij geen crediet verleeuen, dat sluit ini dat u w-el voor insta-at als we het geven. De heer Bossen: Staat u dn voor de veiligheid van; 'die 4 mensche-n met 'die gummistokken? Voorzitter: Daar sta dik. nie-t svoor in 'en diaoriom moeten- -ze wapenen hebben. De heer Vijn merkt op dat (dit punt niet op da convocatie staat De heer Blossen zegt dat het begint met kleine be dragen en eindigt met groote. Spr. wijst op de groote (uitgaven die 'sommige gemeenten doen en daardoor leeningen moeten sluiten tegen 6, 634 of 7 pot Spr. 'wil daar niet aan» meedoen. He-t is begonnen1 met burgerwacht, nu onbezoldigde veldwachters. Voorzitter: -De burgerwacht heeft het bij- u gedaan. De heer Vijn: Maar vele kleintjes imaken toch een groote. 'De heer Schilder zegt -dat Vorig jaar itoch wel ge bleken is dat de veiligheid wlat te wensdhen over laat. 'Al® er w-at gebeurt ten -er wordt niet gesurveil- 1-eertij dlan verwijten de menschen iB, en W: dat er niet wordt gezorgd: De heer Bossen 'Laat het (Rijk er voor zorgen. Voorzitter: -Er zou (hier een rijksveldwachter Wor den geplaatst, maar die kan- geen woning krijgen: De heer Bossen: 'Dat' is he-t Rijk zijn schul-d, Dat zorgt ook voor woningen Voor sluis- en pontwach- tera Voorzitter stelt voo-r oen bedrag beschikbaar te stellen -voor de beveiliging gedurende den w&nter. Geïnformeerd w-ordt hoeveel het zal moeten we izen. - Voorzitter noemt f 1000.—. De heer Bassen meent dat er nbg wel f 1000 bij zal komen. Het voorstel tot het verleeneri van een crediet wordt in1 stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Hartog, Glas, Vijn en Bossen; Voor de heeren iS-chdlder, Por-tegi-es ©n Deken. Voorzitter vraagt aan den1 (heer Vijn me-dedeeling te wallen doen ov-er een bergplaats voor vuil. De heer Vijn zegt -dat er de volgende week verga dering van; het Kerkbestuur is en hij dus nog niets kan meedeel en. De heer Bossen: Het publiek begint er anders mee -te zitten. De heer Vijn: Bij 'ons is er -toch ook vuil, dé meeste men-schen hebben toch een tuintje,, waarin ze het kunnen stoppen'. De heer Bossen: De op-per-vlakte -i® hier niet zoo -als in -de B-oekel* Het slootje hier achter as al bijiniai dichtgegooid-. De heer Vijn: Don moet er proces-v-erbaaJl Opge maakt worden. De heer Glas: Er is toch wel een gaatje te spat ten. De heer Vijn: Wel ja, waar .een wil is, is een -weg. De heer Hartog: Ze kunnen het vuil bij mij neer gooien. Ik heb daar een (halve bunder water. De heer Schilder noemt dat een goede oplossing, -maar -Voorzitter meent dat het Weigbrenigen v-an dat vuil de gemeente heel wat zou kosten: Het punt wordt laan-gehouden tot na de vergade ring v-an het .Kerkbestuur. Goedgev-onlden wordt de aanschaffing vanl oen chronometer voor den rijksveldwachter. Voorzitter zegt, dat de rijksveldwachter (hier zou worden, gestationneerd maar geen woning kan krij gen. In verband daarmee en ook om een woning te hebben! voor den ambtenaar van het postkantoor, verdient het wellicht overweginlg een paar huizen te bouwen. Het zoulden gewone woningen moeten zijn, geen mid-denstandlswionangen', die zijn; veel -te .duur. Het zou voor -de gemeente wel -goed' wezen, •dan hadden we eten huis voor hét postkantoor. B, én W. zouden -een en -ander kunnen onderzoeken. De heer Bossen noemt het een zaakje voor het rijk. De heer Vijn: Dat vind ik ook. De heer Bossen: Het 'komt er bij (het Rijk -niet op aan 70 millioen voor oorlog, 50 millioen' voor ma rine en dat ze dan de menschen' niet helpen vaan w-onirigeu, verwondert -me. Voorzitter: Het is de bedoeling om zekerheid' te krijgen 'dat we den rijksveldwachter hier krijgen, De toestand op heit p-ostkiantoor Üs zoo, dat ver andering boolg nioodig is. Eir dis geen gelegenheid voor de telefoon te wachten. Het voorstel om naar dé kosten enz. van het bouwen- van 2 woningen een onderzoek door B. en W. te doen instellen, wordt aangenomen met 4 tegen- 3 stemmen, -tegen- de heeren Glas, Vijn en Bossen. Goedgevonden wordt een -deskundige, genoemd wordt -de heer Vis te Kolhorn, te raadplegen. Besloten; wordt aan. (dien (heer Jh. Koeman een toe slag op zijn pensioen te geven-van 40 ip-ct. -Zijln pen sioen be-diro-eg f66, de toeslag, dus f26.40. De heer Glas informeerde, waano-m besloten' werd geen toeslag te geveri aan- onderwijzers. Voorzitter licht in- da-t dié door het Rijk wonden betaald! en (de Raad meendé dat het Rijk don ook voor het penéi-oen van -die ambtenaren behoorde te zorgen: Koeman is' de «enigste, die door de gemeen te gepensiornieerd wordt Besloten wordt dé toeslag voorloopdig te geven ove-r 1920 en 1921. Medegedeeld wordt, dlat vo-or verlichting aaii het tramstation! Hoogwoud wil zoggen Willeme en dat de 'k-o-sten zich d-us zullen' (bepalen tot een lichtpunt, zijnde f 6. Be verlichting "vanl het tramstation (AartSWoud zou vanuit het huis van- Wed. Reuzenaar kunnen •geschieden1 en goedgevonden wordt een onderzoek naar de kosten in te stellen. Voorzitter zegt, dat de" lijkwagen is ondergebracht in dein schuur, van Modder, doch (dat die schuur te laag is en men aan den- wagen moet gaan hangen om -hem er uit te krijgen. B: en Wu zouden de z-oMeriing willen verh-oogen, wiat f 110 f 115 zal kosten. Er wordlt op gewezen -dat het goed! zoui z-ijn een -contract met (dien' -eigenaar van dit perceel -te sluiten, om dat dé -gemeente anders wel een® de kan® kon loo pten dat de wagen daar 'niet meer kon worden on dergebracht. Met den teg-emwoordigen bewoner zal dit wél gaan, maar voorzitter acht het moeilijk met het oog op e -eneventueele andere bestemming van het perceel, een dergelijk contract mét den_op volg er te sluiten. B. -en W. stellen' voor.-aan de hand van; de be- groo-tli!ng van het Burgerlijk Armbestuur, aan- -dat college -een- -subsidie ite verstrekken van f 2500/ Goedgevonden. 'Het salaris van den boekhouder van het Burger lijk Armbestuur wordt gebracht van f 100 op f 150. De begrooting. sluit dn ontvangst en uitgaaf op f 6843.onvoorzien f 364.0034. De heer Bossen heeft het toegejuicht dat de steun door het Burgerlijk Armbestuur evenredig is aan die -door de Diaconie verstrekt Spr. ds evenwel tot de conclusie gekomen -dat -er iets aan de Ondersteu ning 'hapert. Aan wed. iP. Rood- wordlt door hét Kar

Schager Courant | 1920 | | pagina 9