Raad Wieringen. Raad Anna Paulowna. NIEUWE NIEDORP. Maandag den 18 October werd alhier op de Kerke- straat vanwege de Rundveefokvereeniging „Voorultcanc" eeiie veekeuring gehouden, waarvan we de verschillenaü rubrieken en prijzen laten volgen j 1. Oudere koeleningezonden 12 stuks le prijs J, A. Miits, alhier, met Rika 3; 2e pr. P. Koopman alhier, met Doorn 13; 3e pr. Jb. Stammes alhier, met Anna; Eervolle vermelding: G. Jonker, met „Langereis". II Twinte.rs; 7 inzendingen: le pr. P. Donker, te Hoogwoud, met „Friesin"; 2o pr. P. Koopman, roet Doorn 17; 3e pr. D. Schermer, met Bontje 7. III. Vaarzen; 4 Inzendingen: le pr. niet toegekend; 2e pr. Jb. Rootjes, met Wjjdhoorn 3; 3e pr. Jb. Kooij, met Klazlne 2. IV. Hokkellngen: 8 Inzendingen: le pr. P. Donker, met Marie 10; 2e pr. J. A. Mijts, met Jantje 3; 3<e pr. Jb. Kooij, met Anna 13; eerv. vermelding Jb. Kooij, met Grietje 3. V Kuikalve.ren; 17 inzendingen: le pr. Jb. Rootjes, met Marie 7; le pr. D. Schermer, mot Glas 5; 2e pr. J. Langediik, met Fries 5; 3e pr. Jb. Kooij, met Calo 2; 3o pr. Jb. Stammes, met Zw. Cruse 14; eerv. vermelding: Jb. Rootjes, met Marie 8 en D. Schermer, met Bontje 10. VI. Stierkalveren; 5 inzendingen: le pr. Jb. Kooii, met Klaas; 2e pr. C. Helder, met Jan; 3e pr. N. Stammes, met Neeltje Max. Ter opluistering: Eerv. vermelding: C. Kamper met Klaas; „Zwartkop fokker C. Helder, eigenaar P. Go- vers te Schagerwaard. t De keuringscommissie bestond uit de heeren Jb. Bak ker Az., te Barsingerhorn, gedelegeerd lid van den Bond en de heeren K. Slik, van Barsingerhorn en D. Kriller, van O. Niedorp. Óver het geheel waren er heel goede beesten ingezonden, ook haar het oordeel der keuringscommissie. SCHAGERBRUG. Dinsdag had alhier plaats de verkooping van een paar huizen, bouwland en tuintje, ten overstaan van Notaris Vrijburg. De uitslag wasle. Het huis in de bocht, bewoond door Wed. Schrieken, f 1400, aan den heer G. Veu- ger St. Maartensbrug. 2. Het huls aan aen Boschweg, bewoond door den heer 'Metselaar, is opgehouden. 3. Bouwland, nabii de Bocht, groot 11.57.20, H.A., aan den heer L. Schrijver, voor f 1090. 4. Tuintje, in polder E., groot 3.10 Aren, voor f 40 aan den heer W. Bos, te Zijpe. Raadsvergadering der gemeente Wieringen, op Maan dag 18 Oct. Voorzitter de heer L. C. Kol ff, Burgemeester, secre taris de heer C. F. van Duin. Afwezig de heer D. Minnes. Na opening door den voorzitter worden door den secretaris de notulen der twee vorige vergaderingen ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Namens het Dag. Bestuur biedt de voorz. de gemeente een Guldenboek aan. Dit heeft ten doel daarin alle hoogstaande en voorname bezoekers van het eiland oene handteekening te laten zetten, zoo- da't dit later eten waardevol bezit zal zijn, De eerste bladzijdo is opengelaten als evfentueel een lid van hel vorstelijk huis op Wieringen komt, wat inzake de droog making der Zuiderzee zeer goed mogelijk is. Do eerste handteekening is geplaatst door den Ex-Kroonprins. Hel titelblad is versierd met een opschrift gemaakt door den heer Windsma, en is handwerk, bestrooid met goudpoeder. Dit album werd door de leden bezichtig don ook de pers ter inzage voorgehóuden en hierna door hei oudste raadslid, den heer Hermans namens den raad in dank aanvaard. Door God. Staten is goedgekeurd bei besluit tot in trekking der verordening tot wering van besmettelijke veeziekten; eveneens goedgekeurd het besluit tot aan gaan eener geldleening. en is tenslotte ook goedgekeurd terugontvangen het kohier Hoofdelijken Omslag, dienst 1920, zoodat binnenkort met de invordering wordt aan gevangen. Van de heeren N. J. Poel en Joh. Takes is bericht ingekomen, dat zy hunne benoeming als zetters aan nemen. Bii den gemeente-ontvanger heeft kasverifieatie plaats gehad. Do ontvangsten bedroegen f 202500.70$, de uit gaven f 202438.80$, zoodat in kas was een/saldo ad. f61.90. Aan de hoeren A' Peoreboom en G. Visser wordt wegens vertrek uit de gemeente respectievelijk 4 maan den en 7 maanden ontheffing Hoofdei. Omslag ver leend. Aan mej. do wed. C. do Wit wordt, een half jaar ontheffing hondenbelasting verleend. Wordt behandeld oen verzoek van den heer D. van Duin om ontheffing van de belaling van f 80 voor ar beidsloon voor het in orde maken van de sloten. Waar hier blijkt, dat dit werk zonder kennisgeving aan Van Duin is in orde gemaakt, en meer is gedaan als van een huurder mag.worden verlangd, wordt met algemeene stemmen besloten voor dit bedrag geen ver haal op van Duin te zoeken. Wordt gelezen een verzoek van de Middenstandsver- ccniging om vrij gebruik Van een schoollokaal mei licht en verwarming voor een te houden cursus in boek houden en handelsrekenen waarvoor veel animo be staat Voorz, deelt mede, dat B. on W. het gebruik van een lokaal voorloopig hebben toegestaan, doch zouden voorstellen, geen vrij licht en verwarming te verstrek ken, daar dit dan ook aan andere vereonigingen moei worden toegestaan. De heer Oden stelt voor, wed licht en verwarming le verleenen, daar hier ruim 50 deelnemers zijn uil alle bedrijven geformeerd, is het een algemeen belang. B. en JV. handhaven hun besluit, en door den heer Oden wordt voorgesteld om ook licht en verwar ming te geven, wat voorstel, in stemming gebracht, met 5 tegen 5 stemmen tot de volgende vergadering wordt aangehouden. Ojp verzoek wordt aan het Centraal Comité voor de drooglegging 'der Zuiderzee eene subsidie toegekend en wel van f 10. Door mej. A. Dekker—Willegrijp is een adres inge diend, waarin wordt medegedeeld, dat haar. tegenwoor dig salaris te laag is en vraagt zij verhooging tot f1200 per jaar, met f 50 voor onderhoud van haar rijwiel en een vacantie van 2 (tod 3 weken per jaar. iDt adres is door B. en W. in handen gesteld van Dr. PiccardL welke adviseerde, dat salarisverhooging wel gewenscht is. vacantie echter niet zoo dringend noodig, daar het nier geen drukke practijk is. B. en W. stellen daarom voor, het salaris, wal thans f 600 is, te brengen op f 700. Wordt goedgevon den. De raad besluit echter dat dan tevens zal worden medegedeeld, dat bij groote gezinnen enz. een billijk tarief bij verlossing zal worden toegepast. Waar thans de distributieworkzaamheden bijna zijn afgeloopen, is door B. en W. aan den laatsten distributie- ambtenaar, den heer Post met October eervol ontslag verleend en zouden B. en W. aan dezen ambtenaar de gebruikelijke 2 maand na-salaris nog willen uitkeciren, De enkele distributiewerkzaamheden die er nog zijn,, kunnen zoo wel geregeld worden. Wordt goedgevonden. Hierna worden de maandstaten van zeegras over Juli en Augustus aangeboden. De verkoop bedroeg respec- tiefeTijk 834 pn 1690 balen. Op het verzoek van den heer Tysen hebben B. en W. ook naar meerdere pakhuisruimte omgezien en kun nen thans bij den heer Sfnit te Stroe nog een 700 balen geperst worden en bij den heer. Bakker te den Oever een 300. terwyl er den laatsten tijd aardig is afgeleverd, zoodat de ontvangst regelmatig gaat. Verordening heffing en invordering belasting op de openbare vermakelijkheden. Deze verordening wordt dooi den voorzitter voorgelezen en blijkt, dat van de diverse pntree's bij feesten enz. eene heffing van 20 pet genomen worden. De heeren Oden en Kaptein vinden dit wat hoog en stelt de heer Oden eene heffing van 15 pet. voor. Bij stemming over het voorstel van B. en W. ,20 pet., staken de stemmen en wordt een voorstel-Oden, voor 15 pet. heffing hierdoor Ingetrokken cn daarna opnieuw gestemd oveï: ten voorstel-Obreen tot 20 pet heffing, wat met 6 stemmen vpoi;„ 2 tegen en 2 blanco wordt aangenomen en wordt hierna de geheele ver ordening vastgesteld. Vervolgens worden nog vastgesteld de verordening heffing en invordering staangelden voor publieke ver makelijkheden, verordening heffing legesgclden, veror dening tot heffing van bcgrafenisrechten, waarbij voor zitter mededeelt, dat waarschijnlijk volgend jaar zal worden voorgesteld het bestaande kerkhof met het oog op do gezondheid en ook om rbimte te bekomen, niet meer als zoodanig te bezigen en dan een nieuw kerk hof in te richten. Gehoord een advies van de Gezondheidscommissie te Schagen, wordt ,op voorstel van B. en W. besloten; de woning den Oever A 37, van den heer J. W;. Tijscn onbewoonbaar te verklaren en de ontruiming op 15 November uiterlijk to stellen. Rioleering HippolytushoefVoorz. deelt mede, dat hij gesproken heeft met den heer O. J. Bosker, secre taris van het Heemraadschap, welke hem mcdedéclde, dat hel Heemraadschap besloten had te Hippolytushoef eene gehoel nieuwe rioleering te maken en waar ook de gemeenterioleering in een heel slechten toestand verkeert, hebben B. en W. eens eene bespreking gehad met Dijkgraaf en Heemraden, om ook de gemecntc- rioleering te vernieuwen en dit dan ineens voor ge zamenlijke rekening te dben.. De rioleering zal aan geschieden van ronde cementbuizen met platte voet, breed 20 c.M., met om de 50 M. een putje, en zal het werk over twee jaar verdeeld worden. Totaal moet er gezamenlijk gelegd worden zoowal 1000 M. riolee ring en is de raming f 5 por M., totaal dus f 5000. Met oen klein gedeelte zou dit jaar nog aangevangen worden. Voor de gemeente komt ook ongeveer de helft 375 M. is f 2687.50 volgens raming. Een, en ander zou bij inschrijving geschieden en vroegen B. en W., zoo de raad hiertoe besloot, of dan net Heemraadschap ook voor de uitvoering van de gemeenterioleering wilde zorgen, wat welwillena is toegezegd. B. en W. zullen echter natuurlijk in de verschillende zaken gekend worden Hierover "Wordt nog wat gediscussieerd én besloten B. en W. te machtigen tot de uitvoering van dit werk in overleg met het Heemraadschap over te gaan. Vaststelling begrooting, dienst 1921. Deze begrooting wordt nagegaan en met enkele kleine wijzigingen onver anderd vastgesteld. Do heer Tijsen merkte op, dat vermeld is een post f 1000, te ontvangen voor gemaaid zeegras-exploitatie, Wanneer er echter volgendjaar weinig maaiers zijn, kon dit bedrag, op te brengen door'enkele menscheu, de lui terughouden van het maaien. Wordt opgemerkt, dat dit bedrag nader altijd is te verminderen en voorloopig, waar ook nog piet beleend is, hoe het Rijk zal hanaelen mèt de verpachting, onver anderd gelaten. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, aan de Wethouders voortaan voor elke vergadering f 3 pre sentiegeld uit te keeren. Hierna gaat do raad in comité over. Na heropening wordt besloten, afwijzend te beschikken op de reclame van den ex-Kroonprins inzake zijn Hoofd. Omslag. Rondvraag. De heer Oden deelt mede, dat Ijem bij nadere informatie is gebleken, dat zijne op merking over do hoogo rekening inzake repa ratie brandspuithuisje, te Westerland, ongegrond was, Dc heer veerdig merkt op, dat op sommige plaatsen de boomen to veel over den weg hangen. Voorz. deelt njede. dat deze tot 4 M. hoogte door de eigenaars gesnoeid moeten worden en zal het pu bliek "per advertentie daaraan herinnerd worden. Over teveel gras langs de wogen, waardoor deze te smal worden, wordt uitvoerig gediscusseerd. Enkele leden spreken nog over wegverbetering en vraagt do heer G. Koorn eén lantaarn by da kapel aan den 'Oever, Sluiting Vergiadertogi viam den Rioaidi op Ddmisclag! 19 Octobea" 1920, des middiags 2 ,uuir. Afwezig] de beer 14'C'hJthiart- Voorzitter de heer G. J. Lovtok, burgemeester, secretaris de heer KieijBer. Voorzitter beet de heeren welkom en opent de vergiacLertoig, De notulen der twee laatste veangiadortogeai worden gfclefcjfn:, jen onder, dankzegging goedgeikourdl Van heit raadslid!, d'em hr. 'Lichthart is een schrij ven ingekomen/, .wiaariini hij' mededeelt dat hij is ver huisd naar Amsterdam en daardoor ophoudt lid viani den Raad te zijn. Zijn1 taak ora voor de arbei dersklasse te strijden kon hij, omdat het gepaard ging met broodverlies, niet voortzetten, dóch zijd weric wordt, dank zij de evenredige vertegenwoordi ging, waarvoor zijn partij heelt gestreden, door een anderen partijgenoot overgenomen. De heer Licht hart deelt verder mede, dat hij zich nai aanstonds weer aan' do behartiging der arbeidersbelangen zal kunnen wijden, dat het socialisme zal zegevieren en meent dat daarmee ook de raadsleden van 'Anna Paulowna rekening izuLlen moeten houden. Voorzitter zegt, dat het Centraal Stembureau als ovolger van1 den. heer Lichthart had aangewezen d\) heer Pranger, doch dat deze kennis gai, de be noeming! niet te kunnen, aanvaarden. Het Centraal Stembureau heeft (hierop den heer J. Keuris aan gewezen:, van wien nog geen bericht is ingekomen. Tot zetters zijn benoemd1 de heeren H. Jonker en D. Koorn en in de plaats van den heer A. de Graaf de heer Wiggers; De verordening, op de heffing van begrafenisrech ten is goedgekeurd 'terugontvangen. Van den heer Orum is bericht ingekomen, dat hij door familieomstandigheden verhinderd is de ver gaderingen van de commissie tot wering van schoolverzuim te bezoeken en daarom al's lid dier commissie bedankt. Op de volgende vergadering zul len Bi. en W. met een aanbeveling voor -een opvolger komen. Voorzitter deeilt mede*, dat B. en W. een onderhoud hebben gehad met heit P.EwNl en wel met de heeren Dr» Van der Waerden en Boom. Het P.E.N. gaf in overweging, dat B. cn W. zich in verbinding zouden stellen met het polderbestuur, om te vragen of de polder electrische bemaling wil en vervolgens met B. en W'. van. Wiemingerwaard, die zich met dezelf de vraag .tot het polderbestuur van \Vieringerwaard zouden kunnen richten. In het rapport dat het P.KN. over deize 'bijeenkomst uitgebracht, wiordt meegedeeld dat de kosten van het maken van plannen voor re kening van dó provincie zijn: le. wanneer de ge meente mocht besluiten1 niet tot electrificatde over te gaataj' 2e» wanneer de gemeente besluit aan' te sluiten en den métbóuw opdraagt aan het P.E.N. In dien de gemeente evenwel den netbouw aan een an der opdraagt, zuilen de kostten van de plannen voor de gemeente zijn; In hot rapport wordt er voorts op gewezen, dat het niet onmogelijk is, in verband met de rentabiliteit-van het bedrijf, dat aan de gemeen te om een bijdrage zal worden gevraagd. B. en W. stellen den Raad voor aan het P.E.N, op te dragen mei plannen voor electrificatle der ge meente te komen, opdat de Raad' dan Iets weet van kosten, enz. De heer. Wdggers wijist .er op, dat wanneer ,Wierin- yerwaard soms niet imocht .willen laansluiten, ook de aansluiting van onze gemeente 'zou vervallen. Spr. zou onderzocht willen hebben of het wel moedig is dat we dn deze geheel afhangen van Wieringer- waandL De heer Reeelmani merkt op, dlat we in dit geval zouden komen tot het izjg.. kleine plan, dat m de yae* bef, "W* fl» I>« heer Dr. Van.' dótn Waerden echtte het echter heter eerst vaat te houden een het groote plan. Vervalt dat, dan kan het andere plan' ondier de oogen wor den gezien. De heer Koom zegt, dat men tegenwoordig bijna geen courant kan inzien of men leest van manke menten die bij het bedril f voorkonden. <Spr. geeft daarom in ernstige (overWeging eerst voeling te hou den met de gemeentenarem, hoe die over aansluiting dienken1. De heer lansen meent dat we toch moeilijk kun nen vragen hoeveel lichttpuniteai gewenscht worden wanneer de kosten nog niet bekend zijn. De heer Keuris verwacht, dait de mankementen tot oorzaak hebhen de aanleg in de oorlogsjaren en diaarmee gepaard gaiand gebruik van materiaal van Inferieure 'kwaliteit. Thans zal er wel imatertiaal van betere hoedanigheid zijn, te krijgen. Voorzitter zegt dat het bij B. en W. in de bedoe ling ligt het werk door het P.E.N. te doen uitvoeren, indien 'tot aansluiting wordt besloten, omdat die provincie er dan verantwoordelijk voor is; Voorts wijst spr. er op, dat de polder, hoewel het polder bestuur in beginsel is voor aansluiten, toch teerst moet beslissen. Dat zijn dus izaken voor later. Die heer Wiggers iis niet bevreesd dat er geen vol doende' aansluitingen izullen komen1 en wijst op de schitterende resultaten die 2 jaar geleden de com missie voor .electrificatle, wat betreft het aantal aan sluitingen heeft gehad; Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van den heer IC Keuris is namens de S.-D.-fractie een voorstel ingekomen, om vanaf eene nader bij de besprekingen te bepalen datum, het tappen van sterken drank to de vergunnimgslokiaien dezer ge meente te verbieden, gedurende de uren veilende tusschen idee 'Zaterdagsmiddags 6 uur ien des. Maan- dagsimorgens 8 uur. Heit voorstel is verge/eld vam een memorie van toelichting. Naar aanleiding van. dit voorstel is ingekomen een adres van de vergunninghouders, waarin zij ver zoeken bedoeld voorstel niet aan te nemen, daar aanneming, ervan zou beteekenen een diep ingrijpen to hun zakenleven, terwijl itochi den overmatigen drinker wel gelegenheid wordt gegeven zich even goed van .drank te voorzien. De vergunninghouders stellen er prijs op helt drankmisbruik zooveel mo gelijk te weren, en willen heel graag hunne volle medewerking in deze verkenen ep .verbinden zich als het het geacht college nuttig voorkomt, een lijisit aan te leggen van personen die naar het oordeel van' het naadscollege kunnen gerekend! worden tot overmatige drinkers, om aan' hen, die op die lijst worden: geplaatst, alsmede aan persoden:, die in kennel ijken staat van dronkenschap verkeer en, het schenken of verkoopen van' sterken- of alcohol houdende dranken, beslist te weigeren. B. en W. izeggen to hun prae-advies, dat het drank gebruik in deze gemeente niet zoodanig is dot het uitvaardigen' van een tap ver bod nooddg is, terwijl voorts gebleken is dat de minister het tostellen van zco'n (tiapverbod to strijd' acht met de wet. B. en W. voelen .er wel wiat voor to' de richting te werken als door de vergunninghouders wordt aangegeven. Den heier Keuris bevreemdt dit prae-advies van B. en W», omdat dit 'advies 'in strijd ris met het advies van B. en W. dn de vergadering vian 22 Augustus, toen het college van oordeel wais, dat het drankge bruik moest worden verminderdi. Thans vinden B. en W. het drankgebruik niet van 'dien aard, dat een tiapverbod noodig is. Deze tmeeritoigen zijn wel eenigs- ztos met elkaar in s/trijdi. Dat -een tap verbod to strijd met de wet zou zijn gelooft spr. niet en hij wijst er op dat dn de bepaling van den minister staat dait tapverbod kan worden uitgevaardigd to bijzondere gevallen en niet voor gewone Zondagen zonder meer. Naar spr.'s meentog bedoelt juist dat „zon der meer" dait wanneer op die Zondagen het drank gebruik groot er is dan op andere dagen, wel dege lijk een tapverbod kan wonden ingesteld. Spreker noemt plaateen als Zutphon, Viliaardiintgen cn Dok- kum, waar niet lang geleden een tapverbod is uit gevaardigd en in Dokkum dait verbod nog is ver scherpt Ook al zouden Gedl (Staten eten dergelijk be sluit ter vernietiging bij de Kroon voordragen, dan zo-u dat nog geen reden wezen, wanneer de Raad het nooddg oordeelt, om geen tapverbod .te bepalen. Het algemeen belang wordt gediend door een tap verbod; van den Raad moet een opvoedende krocht uitgaan, wat bereikt wordit door beperking van. hot drankgebruik. 'Spr. noemt de aangegeven wijze door de vergunninghouders een lapmiddel. De heer Lubbert verklaart het geheel met den heer Keuris eens te zijn. De heer Looij wijst erop dóJt het er niet om gaat den verkoop van sterken drank aan dronkaards te verbieden, maar het giaat er om het jonge geslacht, 'dat opkomt, er vanaf te houden dronkafinds te wor den. Als er getopt wordt totdat .ze er aan verslaafd zijn. dan ds het te laat. Spr. wijst op do mooie resul taten in Amerika, waar gouverneurs en burge meesters die voor, natte gemeenten waren, zich nu daarover schamen. Spr. geeft daarom de raadsleden w-el to' overweging het voorstel van zijn fractie te steunen', opdat ook zij zich later niet behoeven' te schamen. Heel de wereld gaat to die richting cn laat ook Anna Paulowna dat doen. De heer Jansen was aanvankelijk voor het voor stel-Keu ris, de .katholieken zijn voor afschaffing van alcoholhoudende dranken, maar bij nader Inzien leek 'hem. 'het voorstel .toch eenigsztos gevaarlijk, om dat het hót, ontstaan van hier reed» aanwezige ge il eigenheden -die geen vergunning hebben en waar toch sterken drank wordit geschonken, nog meer to de hand' zal werken. iSpr. lis hanig dait de jongelui daar meer heengaan, dames meetroonen en «al die. fraaiigheden meer en daardoor de onzedelijkheid in de hand wordit gew-erkt.. Voorzitter zegt, dat de heer Jansen' ihem een groot pleister zal doen wanneer hij hem die adressen noemt Spr. geeft wel de verzekering zich daarbij niet zoo gemakkelijk neer te leggen als de heer Jan sen doet. Dat moet afgeloopen zijn. De heer Jansen zal die adressen ter gelegenertijd opgeven. De heer Koorn noemt het een izwakachtig punt hen die geen geheelonthouder zijn, gedurende den Zater dagavond en Zondag, aan handen te leggen. Het zal de. kliandestieme handel bevorderen 'en spr. noemt in dit verband het blauwe wagentje van Kolhorn. Het, drankgebruik to gezinnen: zal meer en meer op den voorgrond treden.. Voorzitter richt tot den heer Koorn' hetzelfde ver zoek als hij tot den heer Jansen heeft gedaan. De heer Stammes acht het voorstel-Keuris niet doeltreffend; Wat geeft het al® Anna Paulowna dat al doet en men naar naburige gemeenten gaat. Dat Dokkum de bepalingen heeft verscherpt is best mo gelijk, de bestaande bepalingen bleken zeker niet doeltreffend ite zijm. Voort® wordft er alleen gespro ken van sterken drank, doch van andere dranken kan men wel genoeg gebruiken om als dronken ge kenmerkt te worden. De heer Wdggers voelt veel voor het aanleggen van eien .lijist dis door 'de vergunninghouders aangegeven. Spr. wijst op he't 'ingrijpen in het zakenleven en op de belasting, die de vergunninghouders betalen, f 960 per jaar. De heer Looij zegt dat we moeten letten, op het, algemeen belang en niet op het particuliere. Spr. wijst er nogmaals op dat het gaat om het jonge ge slacht voor drankgebruik te beh.oed.em Wlot de onze delijkheid betreft, die spruit Juist voort uit het drankgebruik. Ook de heer Keuris zegt dat geen rekening moet worden gehouden met de todivddu maar met het ■algemeen belang. We kunnen nu eenmaal niet alles vrijlaten: en we zullen dius wel eens de mienischen aan banden moeten leggen. Voorzitter zegt, dat wanneer het de drankbestrij ding betreft, B. en W» aan de ztjdle staan 'van den •hoor. Keuris, De kwestie Je f# 'dó. julrt achten. Niet alleen dlat zij geien heil zien to dat voorgestelde tapverbod, het 'is nog niet gebleken dat h-e-t drankgebruik Zaterdags en Zondags zoo erg is, Maar de hoofdzaak is, de minister zal de verorde ning voor vernietiging voordragen, al® zijnde to strijd! melt de wet. 'De vergunninghouders, hebben het recht om ite tappen, daarvoor hebben ,zij betaald, en dan zal bet moeilijk zijn hun toe te staan dat he't publiek to hun lokalen is, terwijl het tappen hun wordit verboden. De heer Kornis zegt, dlat het tapverbod kaai in gaan, wanneer de tijd la verstreken' waarvoor dat recht ds betaald. Voorzatter meent dat hdt niet opgaat dat de ge meentewet,geving zich verzet tegen de rijkswetge ving. Na eenige bespreking wordt tenslotte het voorstel- KieuriiS' to stemming gebracht on verworpen, met 7 tegen 3 stemmen; voor de heeren Looij, Keuris en Lubbert. Het voorstel ivan B, en W, wordt hierop aangenomen. Aan; de orde komt een verzoek van de afdóelimg Anna Piautowna van den 'Nedi Bond van .arbeiders to heit Landbouw-, Tuinbouw- ien Zuivelbedrijf, om toeslag op 'Uitkeertog uit de werkloozenkas en wel 80 cent per dag, zoodat die uitkeering wordt ge bracht van fl.60 op f2.40, een uitkeering van van f 1.60 per dag aian georganiseerde werkloozen boven 60 jaar en verschaffing, van productief werk. !B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, om dat zij oordeel en. diat dit is een rijkszaak en de af- dealtog zich daarom tot het rijk moet wenden, des- nood® om steun' tot d:e Vereenigtog van. Nederliand- ®che Gemeenten. Wat betreft de uitkeerinig iaan 60- jiarigen, er 'zijn. oo|k nog andere dan' die uit de ge noemde bedrijiven, terwijl1 ook de niet-georganiseer- den niets zouden krijgen. Voor productief werk heb ben B. en W. zich weer tot het polderbestuur ge- wiend en dit zal op de vergadering weer voorstel len to dien geest doen. De heer Looij wijist 'uitvoerig óp het feit, dait de georganiseerden hebben getoond zelf ook wat te wil len bijdragee voor het geval dat werkeloosheid mocht ontstaan en zij uit dat oogpunt du® het vol ste recht hehbee geholpen te worden. Wat de 60- jarigen betreft, spr. deelt mee hoe zij 5 jaar geor ganiseerd moeten zijn willen 'ze een uitkeering krij gen en wanneer iemand dus op 57-jarigen leeftijd georganiseerd was, hij pas op 62-jiarigen leeftijd voor uitkeering, to aanmerking komt. De heer Stammes verklaart voor uitkeering aan georganiseerde 69-jiarigen te zijn, doch, tegen het ge ven van, toeslag op uitkeering uit werkloozenkas, Spr. zegt dat dó gemeente toch reed® ieen vierde van de uitkeering bijdraagt. Het verzoek van de .afd. Anna Paulowna van den Ned. Bond van 'Alrbeiders in, her L.-b T.- en B.-B, wordt verworpen. Voor de heeren Koom, Looij ei Keuris; het voorstel om taan georganiseerde arbei ders die 1 Novepaber 1919 lid van een organisatie wa ren en boven 60 jaar zijn, een uitkeering te ver strekken van fl.60 per dag bij werkeloosheid, word aangenomen, tegen de heeren Rezellman, Wiggers ei Spigt. Op het verzoek van' de Ambachtsschool voor Alk maar en omstreken om exitma bijdrage voor de leerlingen .die uit onze gemeente die school bezoe leen, wordt met algemeene stemmen goedgunstig be schikt. Het tekort voor. die 2 leerlingen bedraagt tc taal f80. ](n behandeling komt een voorstel van B. en 'W tol, intrekking van. de verordening op1 de maximum snelheid voor rijwielen en motorrijtuigen en tot vast stelling van eene verordening als voren' voor de ge vaurlijkste deeilen der gemeente. Van Ged. Staten is ingekomen het bericht dat z: zich niet kunnen vereenigen met de wegverdeelto. der gemeente, waarvoor de maximum snelheid word aangegeven. In .een uitvoerig schrijven1 van de; hoofdingenieur van' Waterstaat wordt er op ge we zen .dat to deze gemeente geen, bebouwde kommo aanwezig zijn, hoewel enkele met name genoemd gedeelten al® zoodanig beschouwd1 kunnen worden B. en W. stellen voor voor die gedeelten de maxi mum 'snelheid niet te bepalen op 20 K.M» doch op 30 De heer Wiggers begint met te zeggen, dat vori* maal met de behandeling van deze zaak door ver schillende leden er maar een lolletje van is gemaakl en dat de gedeelten waarvoor een maximum snel- j hedd werd bepaald, veel meer .uitgebreid werden dan oorspronkelijk de bedoeling van den heer Jan sen was. De heeren Keuris en Stammes gaan hiermee niet accoord en zeggen, dat het punt in allen ernst is be handeld. En hierna krijgen we weer vrijwel dezelfde opsom ming van argumenten, die vorig mam nadr voren werden gebracht en we meenen dan ook te kunnen volstaan met de mededoeling, dat als maximum snelheid werd bepaald 25 K.M. Tegen 4ie verordening stemde Vle heer Stammes. In comitévergadering zullen worden besproken een paar aanvragen om premiebetaling voor de vrijwillige ouderdomsverzekering. Dc raad keurt goed een betaling van f 61 30Vs, zijn de li/a cent per inwoner als aandeel in de kosten voor extra-politietoezicht in het kanton Schagen. Benoemd wordt het personeel voor het herhalingson- dcrwijs en welJongenscursus School I HoofdK. L. van Gorkom: schooi II, Hoofd: B de. Vries; school [II, HoofdN. RaapMeisjescursusschool I, Hoofd K. L. van Gorkom; onderwijzeres M. J. van Bommel; school II, HoofdB. de vries, onderwijzeres A. B. Zelvelder; school III, hoofd: N. Raap, ónderwijzereis Ph. Swart. Vastgesteld worden de kohieren van schoolgeld over het 3e kwartaal 1920. Voor school I op f 106.30, school II óp f 132.82, school III. op f 47.52. B. en W. stellen voor, de ingekomen adressen van de gemeente-ambtenaren om vrijstelling van pensioenbij- arage, van de commissie tot wering van schoolverzuim om verhooging van jaarwedde' van den secretaris en wel van f 30 op f 50, en van de Commissie voor Gezins- veroleging om subsidie over 1921, tot een bedrag van f 600, bij de begrooting te behandelen. De gemeentebegrooting 1921 wordt aangeboden, slui tende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 143760.18. De heer Looij zegt, de hogrooting te hebben nage rekend, maar niet tot dat uitgaafbedrag te hebben kun nen komen. Tevens noemt hij een paar onjuistheden die in de begrooting voorkomen. Voorzitter zegt dat een en ander zal worden na ge- zien. De heer Koorn informeert bij de rondvraag hoe het staat met de verstrekking van de schoolpantoffels. Secretaris deelt mede, dat ze eenige maanden leruc ziin besteld, dat ze dan ook aan de bijzondere school zijn afgeleverd en reeds cfoor de gemeente betaald. Waarschijnlijk zullen ze ook wel aan de andere scho- i len geleverd zijn, maar daarvan is nog geen opgaaf ontvangen De neer Koorn brengt voorts in bespreking het hef- fen van staangeld van inrichtingen die hier met ker mis komen te staan. Spr. wijst er op, dat de ^rond daartoe door den polder aan de gemeente wordt af- gestaan en hij het gewenscht oordeelt, dat die in- richtingen die met een smak geld onze gemeente ver- laten, staangeld betalen. Spr. noemt als voorbeeld Scha gen, waar een f 1500 staangeld wordt ontvangen, ter- j wijl men zegt, dat de Polaersche kermis nog druk- ker is. i De heer Rezelman meent, dat do polder dan ook wel kan zeggen, we moeten er ook wat van hebben, De heer stammes acht dan belasting op publieke vermakelijkheden beter. B. en W. zullen deze kwestie onder de oogen zien. Do heer Koorn zou ook graag zien, dat voortaan de kermis wat werd verdeeld, en dot niet, zooals dit jaar, alle inrichtingen zoo op één plaats stonden, wat ge vaar oplevert voor de bevolking Voorzitter doet toezegging. Fvf ia a-oiiiofl.

Schager Courant | 1920 | | pagina 6