OEi-SAISÖHS - ULSTERS, -• WINTERJASSEN, Kledingmagazijn HELDER. ZEER MOOIE KEUZE. daaromtrent gewend tot den minister, die meedeelde, dat een zoodanig schrijven bij Ged. Staten moet zijn. Dat schrijven is verzonden, doch nog aeen antwoord ingekomen. Op het verzoek ota voor 1921 het aantal lesuren op 216 te bepalen is antwoord ingekomen, da! dit verzoek door de gewijzigde LQ.-wet niet voor in williging vatbaar is. tot het besluit genomen, is, was dit niet te voorzien. Goedkeuring 1s ingekomen op de geldleening groot t 60000 voor het gasbedrijf. Bericht kwam in, dat als zetters benoemd zijn de heeren J. Schuit en Jb. Wagenaar Sr. Voorzitter deelt mee, dat de Burgemeesters te Alk maar een vergadering gehad hebben, inzake de vieesch- keuringswet. Daar het nog niet bekend is, wanneer die wet in werking treedt, komen B. en W. nog niet met een voorstel. Waar de gelegenheid echter wordt gebo den van het abattoir te Alkmaar gebruik te maken, zal dit met het oog op de kosten wel de voorkeur verdienen'boven het stichten van een centrale slacht plaats voor de omgevende gemeenten. Dit zal aan Alk maar, doch niet minder aan de kleine gemeenten ten goede komen. De slagers zullen onder dezelfde condi ties staan als die te Alkmaar, Bij de hierop volgende besprekingen werden en kele inlichtingen gevraagd, waarnaar de voorzitter zal informeeren. Besloten wordt om de grafpaa'lljes op het kerkhof te reinigen en opnieuw te nummeren: In bespreking komt de 400 jaar oude kastanjeboom, een oude bekende van velen uit "den omtrek. De boom is op sterven na dood en kan voor het algemeen ver keer gevaarlek worden, waarom B. en W. voorstellen de boom te verwijderen, hoewel ze het jammer vinden. Het voorstel van B. en VV. wordt aanvaard Tevens wordt besloten 12 doode boomen langs den openbaren weg door nieuwe te vervangen. Van de Centrale Brandstoffencommissie te Noord- scharwoude is een schrijven ingekomen naar aanleiding van een betalingskwestie met een van de 7 gemeenten. In de gemeente Broek op Lanegndijk hebben de brand- stoffennandelaars nog f 332.50 te betalen, althans er liggen nog 2 onbetaalde nota's tot dat bedrag. De heer Hart, die de zaken daar regelde, weet niet mee te deelen, welke handelaren nog hebben te betalen. B. en W. wenschen niet hunne medewerking te verleenen omdat ze over de brandstoffencommissie geen controle hebben. De commissie heeft zich gewend tot den Com missaris van de Koningin, die het schrijven in handen gesteld heeft van het gemeentebestuur van Broek, om bericht en raad. Broek wenscht echter geen maatrege len te nemen en daarom heeft de commissie deze ge meente voorloopig buitengesloten. De commissie heeft het 'echter aan de hand van dit feit noodig geoordeeld, om alle gemeenten te verzoeken zich aansprakelijk te stellen voor de betaling van de fn hunne gemeente gedistribueerde brandstoffen. In hoever deze zaak, zegl voorzitter, juridisch uit te vechten is, is niet bekend, doch een feit is, dat de commissie meerdere zekerheid moet hebben. Waar blijft anders de verantwoordelijkheid? Als het zoo moet, zou de commissie genoodzaakt zijn om en bloc af te treden. .Wij moeten den Haag beta len en kunnen toch zelve de verantwoordelijkheid niet op ons nemen. De voorzitter en de heer Zeeman zijn heden naar den Haag om daar besprekingen te houden over de aan te nemen houding. Dat Broek een ander deel van de commissie uitmaakt en verantwoordelijkheid draagt, heeft ze destijds ook bewezen bij da pprichting van de bri kettenfabriek. De heer Duif vraagt, door wie Hart was aangesteld. De voorzitter: Ja, dat zal 'door den Burgemeester moeten zijn. Met algemeene stemmen wordt besloten om de ge vraagde garantie te stellen. De voorzitter deelt nog mee, dat op 1 October de boeken een voordeal aanwezen van f 501.03. Van de afd. Stompetoren van de neutrale geheel- onthoudersvereeniging is de mededeeling ingekomen dat het plan bestaat om in den loop van den winter in deze gemeente een lichtbeeldenavond te houden voor kinderen en geleiders. Gevraagd wordt, om daarvoor 1 avond gebruik te mogen maken van een schoollo kaal. Het zal in overleg met het hoofd dor school geregeld worden. Door B. en W. wordt voorgesteld, aan dit verzoek te voldoen, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt - j Van den Provincialen Bond van Dilettanten Tooneel- vereenigingen is het verzoek ingekomen om een me daille beschikbaar te stellen voor een dezen winter te houden tooneelwedstrijd. Ook de vereeniging in. deze gemeente neemt aan den wedstrijd deel en daarom wordt ook hier een wedstrijdavond gegeven. B. en W. voelen, gelet op de tijdsomstandigheden, er niet voor, om oit verzoek toe te staan. De heer Van Kampen: Ze vragen slechts om een medaille, doch niet speciaal om een gouden. De kosten kunnen er dan ook naar gemaakt worden. Ik dacht dat hel beter was om het wei te doen. We geven dan blijk mee te leven en het vereenigingsleven mag hier wel wal meer op den voorgrond treden. De heer Schuit: Ik ben er ook niet op tegen. De heer GootjesHet is hier natuurlijk een verschil van meening. Ik ben er niet voor. Een deei van de gemeente zal het wel, een ander deel .niet willen. .Ik meen, dat we er dan als gemeente niét voor móeten springen. De heer Duif j Als we ons op dien weg .begeven, komt er geen einde. In stemming gebracht verklaren zich de bedde wet houders en de heeren Gootjes en Slijker voor het voor stel van B. en W., zoodat dat aangenomen is. het ledige leven, zoo arm aan geluk' 'ei; vreugde. Welk eene eigenaardige beschikking van God, dat juist zij daar langs kwam en den jongen man moest vinden. De weg was zoo eenzaam, misschien had de gewonde den ganschen nacht onder den blooten he mel moeten doorbrengen, het was tegen den morgen nog gevoelig koud, welke groote, ernstige gevolgen zou dat kunnen gehad hebben. Of, bij het aanbreken van den morgen waren de fabrieksarbeiders naar het vergelegen fabrieksdorp ge- gian, zij zouden den officier gevonden hebben en bij hunne democratische gezindheid waren zü zeker niet al te geduldig met hem omgegaan. Welk eene stof vvoor de stadspraatjes. De overste zou kennis van het voorval gekregen hebben, en zooafs de oppasser zoo even zeide, zou dat het 'ontslag van den jongen man tengevolge hebben gehad. Welk eene i.ckande, welk eene ellende Voor hpm. Margareta haalt diep adem. Een warme, heldere blik treft den bewustelooze, en alsof zij hem opnieuw be schermend in de armen wilde nemen, buigt zy zich naar hem als een lieftallige beschermengel. Welk een ernstig, schoon, edel gezicht. Kon zij slechts eenmaal 'zijne oogen zira. Al "het bloed stroomt haar heet haar het nart, e«n vreemd, nooit gekend gevoel overmeestert haar het is niet het medelijden alleen, het is eene mengeliDg van smart en geluk, een verlangen naar iets vreemds onbekends, de kwellend© zucht: „Ach, waarom gelijkt mijn ver loofde niet op hem." Het jonge meisje schrikt voor hare eigen gedachten. Zij staat haastig op en verwisselt opnieuw het kompres. Hare handen glijden over zijn hoofd rij legt de koele rechterhand op zyn voorhoofd en hy haalt diep adem. „Hij leeft. O, lieve God hoe dank ik u". Vreemd. hij ziet er volstrekt niet uit alsof hij van een drinkgelag kwam. Er is geen trek in het fijn besneden gezichtwaaruit men tot onmatigheid, tot al te groote genotzucht zou kunnen .besluiten. Misschien heeft hij zich ziek gevoeld, heeft het ca sino vroeger verlaten is op den onbekenden weg gevallen» Zullen de menschen dat echter gelooven? Zeker biet. De op schandalen beluste wereld houdt er van „het reine te bezwalken" én elke gebeurtenis zoo slecht en vuil mogelijk te verklaren. 1 Ito voorzitter brengt hierna ter tafel de diverse stukken betreffende öe fmantieele aangelegenheden van het on derwijs te Alkmaar. Uit deze gemeente neemt 1 leer ling aan de handelsdagschool en 1 aan de avond school voor ambachtslieden deel. B. en W. meenen. dat de gelegenheid voor het onderwijs niet aan de kinderen moet worden ontnomen, doch meenen ook rekening te moeten houden met den tinantieelen toestand van de gemeente. Wy willen, zegt voorzitter? minstens een derde door de ouders laten Bijdragen; dit geldt voor een-inkomen van minder dan f 1000, dan van f 1000 tot f 1200 50 pel., tot f 1500 75 pet. en daarboven zouden we ./alles van de ouders willen terugvorderen. De beer Gootjes: Hoe gaat het met Alkmaar zelfV De voorzitterDe ouders betalen daar het gewone schoolgeld, doch of ze nog meer betalen, durf ik niet te zeggen. De neer GootjesIk heb er niet zoo in hel bijzonder over nagedacht, doch ik meen, dat de inkomens wat laag en het percentage wat hoog genomen is. We die nen net onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen. De ouders, die hun kinderen naar Alkmaar zenden, mis sen ook reeds de inkomsten. We moeten het bezoek zoo veel mogelijk bevorderen. Wethouder Duif: Het ligt.in de eerste plaats op den weg van de ouders, om er zooveel mogelyk zeil voor te zorgen. Gezien de inkomsten die de meesten hebben, is het niet te laag genomen. De neer Gootjes: Ik zou de eerste catagorie in het voorstel genoemd, bepaald geheel willen vrijlaten. Wethouder DuilHet moet ook betaald worden. De heer Schuit: Dan zou elk zyn kinderen wel kunnen laten leeren. De heer Van Kampen: Hoe wed Alkmaar het recht heeft te eischen, vind ik het toch niet billijk. De zaken- menschen daar zullen het maar al te goed weten dat ze in hoofdzaak op de buitengemeenten zijn aangewezen. Ik vind het niet goed, dat ze nu de kosten van de handelsschool, die niet toekan, op de buitengemeenten gaan verhalen. Ik ben het inet Gootjes eens, dat de kinderen daarover niet moeten vallen. Het kost de ouders evengoed reeds veel. Ze zijn toch wel 300 in hot jaar kwijt. Andere kinderen gaan verdienen. Liever nog zou ik het geheel voor rekening van de gemeente ne- nemen. Ieder moet zooveel mogelijk dezelfde levenskan sen hebben, De heer Druif: De handelsschool is een geheel par. ticuliere instelling. Het Rijk steunt niet eens, moetei dan de gemeenten het doen. Wij hebben hier het dure handelsonderwijs niet noodig. De heer Van Kampen wijst op een kind van wed. Peereboom, dat door lichamelijke zwakte geheel cp studie is aangewezen, maar het door haar zelve niet kan worden betaald. De handelsschool is de inrichting die de kinderen in den kortst mogelijken tijd klaar maakt om te verdienen. De heer DruifIk bezie het niet van de persooiili/ke kiant, doch heb het algemeen op liet oog. Als de handelsschool z$ klaar maakt, waar .Is dan de hoogere handelsschool voor. De heer Van Kampen; De handelsschool maakt ze in 3 jaar zoover klaar, dat zer in diverse bedrijven een plaats kunnen krijgen. De heer Druif; Moeten dan alle kinderen leeren. De jongens die naar den akker gaan, zijn veel slechter af. De heer Van Kampen: Er wordt steeds gezegd, dat er op den akker géén droog brood meer te verdienen is. Dan is er toch alles voor tè zeggen, dat ze aan hei kiezen van een andere nog geholpen worden. Dc heer DruifOnze jongens moeten ploeteren voor de jongens die leeren. De neer GootjesHet Rijk doet ook veel voor hel onderwijs. Ik wil dat gevoel ook hier wakker maken. Het onderwijs taoet bevorderd worden. De heer Druif: De menschen die hun kinderen mee naar den akker nemen, krijgen er niets voor en ze kunnen er toch aan betalen. De kinderen van den land- en tuinbouwer staan overal buiten. De heer Schuit: Je weet op het laatst niet waar Je blijft. De heer Druif: De menschen moeten hier ploeteren van den ochtend tot den avond. De heer Gootjes: Als we dan toch zoo'n onnoozel bedrijf hebben, wordt het juist tijd, dat het onderwijs aali gewakkerd wordt Ik ben het echter niet met u eens ovei' het algemeen is het een uitstekend bedrijf, ai moet ik t>egeven, dat het nu leelijk vastloopt Laten we ze de wee zoo gemakkelijk mogelijk maken. De neer Druif r De menschen kunnen hun kinderen niet missen en toch zullen ze er voor hebben te betalen. De heer SlijkerAls we het zaakje afstemmen, kan «r niemand meer heen. De heer Druif: Zeker wel, we kunnen de garantie stellen en alles terug vorderen. Zelfs de meisjes kunnen naar een handelsschool gaan, er zit veel meer aan vast. De heer Gootjes: Het mdet betaald worden, het is Iuist het verschil of u gemeenschapsgevoel bezit Ik wil iet bevorderen. f De heer Duif: Het Ügt op den1 weg van de ouders er zooveel mogelijk, zelf voor ie zorgen. De heer Gootjes: Dat ben. ik met u eens, doch u vraagt te veeL De voorzitter: Het ie moor ons een moeilijke po sitie. Wij zitten in B. en W. niet alleen, doch heb ben soms drie gedachten, dan' moet er genomen en gegeven worden om tot een omlijnd-' voorstel te ko men, Ik wil toch mijn algemeene gedachten zeggen. Wethouder Duif: Als u dat doet, doe ik het ook. De voorzitter: De een geeft toe en de ander ook, doch wat het beginsel betreft, schaar dk me aan de zij dé van de heeren Gootjes en Van Kampen. Ik heb w dn !B. en W, -terdege op gewezen, dat we zoo- gemaakt oi naar maai. Onze KLEEDING fe ANNA PAUL0WNA verkrijgbaar bij firma H. STELLINGWERff, HEEREN MODE-ARTIKELEN firma A. SCHENK veel mogelijk do gelegenheid moeten- openen. Wethouder Duif: Dan kan dk toch ook mijn per soonlijke gedachten' zeggen. Ik heb gerekend met den fin-antieelen toestand van» de gemeente en ik meen -diat dat in de eerste plaats onzen plicht is. -De heer Schudt: Dat moet. De heer Duif: De ftlmantie-ele zijde mogen we niet voorbijzien. De heer Gootjes: Ik wil1 het ook in het belang van de gemeente, doch u hebt het oog -gericht op de duiten en ik op de kinderen', dat ds het verschil. De heer Van Kampen: Je kunt toch ook steun vragen! voor tuinbouw onderwijs. Mijn steun heb je. De heer Duif: Hier hebben de tuinbouwers niets aan. De heer Van1 Kampen: Dat is het hem judst. D-e Voorzitter: Het Rijk met er toch ook het alge meen belang van het land van in. De heer Duif: Wij hebben veel meer aan men schen die werken kunnen en voor den handel. Daar hebben we meer aan. De heer Schuit: -En daarbij een beetje centen, want -anders begin- je nog niets. De heer -Gootjes: We moeten een beetje water -in den wijn doen, dlan -komen we wel klaar. Ik wil het voorstel een trapje opschuiven, doch heb er niet nader over gedacht, hoe precies. Die onder de f20 inkomen hebbenv kunnen die een derde niet be talen. De heer Schuit: Laten ze die dan naar den akker sturen. Wethouder Bakker: Neen, ze moeten elkaar op vreten. De heer Schuijt: De menschen' prestoeren te veel. De heer Gootjes stelt Me-rma.de volgende regeling v-oor: -tot flOOO inkomen vrij-, f 1100—f1200 betaalt 30 pet., .f1200—f1500 50 pot., f 150O—f 2000 75 pet. en d-aarhoven be-taalt men de volle kosten. De heer Van Kampen steunt het voorstel. De -heer Gootjes: Als ik er nader over gedacht had, zou dk het misschien nog hio-oge-r voorgesteld heb ben. De heer Gootjes, Slijker en Van- Kampen zijn voor dit voorstel, zoodat de stemmen staken en bet de vélgende vergadering opnieuw in stemming komt. Wethouder Duif tot den- voorzitter: Ik kan mij er nog niet mee vereenigen^ dat u u-w persoonlijke meendnig hebt weergegeven. Ik dacM dat dat bud- 'ten 'bespreking moest blijven. De voorzitter: Ik zftu Met weten waarom. Ik heb toch het voorstel- van B. en W. verdedigd-. De heer G-ootjes tot demi he-er Duif: Jij- hou ook Je momd niet, baasje. De voorzitter: Al hou ik me aan bet standpunt van' Bu en W,, kan- dk toch mijn (edgen meening naar voren brengen. Gij lag ook uw persoonlijk stand punt bloot. De heer Dudf: Ik heb toch het voorstel van B. en W. v erd edigd. Voorzitter: Op een wijze waar ik niet mee accoord L. De heer Duif: Ik heb mijn persoonlijk standpunt niet uiteen gezet. -De voorzitter: I-k wenschte het voorstel van B. en W. niet verdedigd .te raten op de wijze, zooals u deed u op uw standpunt, dk op het mijne. De heer Gootjes: Je ging te ver Duif. De heer -Schuit: Ik zi-e h-e-t toch wel dm, dat we het ten slotte toch zelf hebben te 'betalen-, zoo stom ben ik niet. Hierna komt aan de orde een verzoek van hei hoofd der school, om een lichtpuntje aan- het school gebouw, omdat het bij den afloop van' het berha- lingsonderwijs zoo verbazend donker kan zijn. Toegestaan.. Van- Ged. Staten is bericht ingekomen, dat geen besluit mocht worden- genomen om het maximum aantal vergunningen op nihil te bepalen. Sub I, 2e* -lid van- art. 4 van de Drankwet spreekt van ver laging, doch zegen Ged 'Staten, dit is geen verla ging, dit Is niets. Wel geeft sub 2 bet recht om een besluit to nemen dat aan de 'Kroon- voorgesteld „O hoe goed, hoe goed, d®t de menschen nooit zul len vernemen, wat er in dezen nacht gebeurd is. De oppasser zal zeker zwijgen, cu zij? Margereta drukt de fijne lippen op elkaar en glimlacht als verheer lykt. Ook zij zal zwijgen tot eiken prijs. En dan rust haar blik weer met zoete, meisjes achtige dweperij op zijn gelaat zij glimlacht en peinst De klok slaat het is reeds elf uur. Zij schrikt plotseling uit al hV© droomen wakker. Hoe, zal Agnes op haar wachten. Hoe boos zal Hettstadt op haar zijn. Het doet er niet toe; als zij hun mededeelt door welken nood zij in het huis van den muziekmeester gedwongen was te blijven, zullen zij spoedig verzoend zijn. Goddank,, eindelijk hoort zij haastige schreden top straat.... d-e oppasser komt terug, hij brengt den dokter. Voor het eerst vliegt haar blik door de kamer. Waar Is zij eigenlijk? Wietwoont hier? En dan vliegt zij plotseling op en al het bloed stijgt haar duizelend naar de slapen hier woont Olmutz Zij heeft het gevoel, alsof zij verschrikt weg moest vluchten, maar ae deur gaat reeds open en de jonge officier staat tegenover haar. ,„Maiigareta 11 Als een kreet van stille, onbe schrijfelijke verrukking klinkt het van zijn lippen, hij snelt haar tegemoet en reikt haar beide hanaen toe. Zij omklemt met de hare de stoelleuning, hare slanke teedere gestalte schijnt 'te groeien. Zijn uitroep - de uitdrukking van zijn gezicht schijnen haar bijna be- leedigend toe. „Luitenant Olmutz wij hebben een zieke in uwe kamer geborgen neem het niet kwalijk...." Reeds staat hij naast haar en vat hare hand. Zoo koel, zoo rustig en kalm als het bleeke gelaat van den gewonde voor haar in de kussens ligt, zoo door den wijn verhit en onberekenbaar in zijn harstochtelijken gloed buigt zich het gelaat van den ander naar haar toe. Onwillekeurig deinst zij terug. „Margareta eindelijk eindelijk' - mompelt Olmutz. Hare0 oogen zien hem toornig dreigend aan. „Mijne aanwezigheid is hier wel overbodig, nu gij hier zijt om op den zieke te passen," zegt zij met hoog opgericht hoofd. „Mijn werk als barmhartige zuster is gedaan, goe den nacht," Juffrouw von Uttenhofen om alles ter wereld, heb ik u beleedigd?" roept Olmutz, plotseling nuch ter wordend, en hij volgt de vluchtende, rukt de huis deur open en staart haar na. „Margareta I" als een zachte, smeekende uitroep van Verlangen en eene be de om vergeving, klinkt net. Tevergeefs; als eene scha duw snelt de slanke gestalte de trap af, welke naar den voortuin voert. Margareta vliegt met koortsachtig jagende polsen de nachtelijke duisternis in, zij rukt de kleine tuindeur open en tuimelt op straat; tegelijker tijd deinst zij ontzet terug. Vier gedaanten komen haar tegemoet zij ont moetten haar juist op het trottoir. „Heer in den hemel I" riep eene schelle vrouwen stem. „Mijnheer de kantonrechter 1 Uwe bruid 1" „Hoe? wat?" klinkt eene diepe altstemd daar tus- schen, „en die komt bii nacht en ontijd uit het huis van luitenant Olmutz?!. Een knarsetanden van woede. Margareta voelt haar arm grijpen, zij ziet in het door woede verwrongen gelaat van haar verloofde. ,Hier zit gij dus en gij laat mij thuis vier uur te vergeefs op u wachten? Ilier in het huis van uw aanbidder gij eerloos schepsel gij gij..." Een zachte Kreet van pijn. Maigareta tuimelt te len het hek aan en slaat wanhopig de handen voor iet gezicht. „AnneTtoj kom, mijn kind, mijn lieveling, weg uit de nabijheid van .dit schepsel roept de vrouw van .vd-en burgemeester en trekt ha re "-dochter vol af schuw naar zich toe. 1 ,Albert" kermt Margareta „Albert, hoor mij aan." Een hoonend lachen antwoordt haar. Ik verzoek mij niet meer 'zoo te noemen. Na wat ik hier zoo even in de tegenwoordigheid van getuigen beleefd heb. verklaar ik elke betrekking tusschen ons verbroken Iets blinkends vliegt door den maneschijn en valt neer dicht by Margareta's voeten, 't is de verlovings ring, dien de kantonrechter van zijn vinger getrokken en het jonge meisje toegeworpen heeft. i Dan Leert Hettstadt naar met den toornlgon - trots van een theaterheld den rug toe en volgf de burgemees tersfamilie, die zoo haastig haar weg voortzet, alsof de lucht om Margareta heen vergiftigd was. Margareta' klemt zich aan net staketsel vast om niet neer te zinken. Zii heeft een gevoel, alsof de aarde zich voor haar geopend heeft, om haar in de gapende, zwarte diepte te verslinden. Wat was er gebeurd? wordt aan B. en W.,het recirt, van het verleenen van vergunning te ontnemen. Bes-loten wordt om het vorige besluit in te trek ken en een nieuw besluit aan de hand van auh 2 te men. Hiermee wordt hetzelfde bereikt. De gesrom-miMde stelt war om Vftc de gemeente ZuJ-dscbarwoude 10 maw l«<nd en water ie koe-pen voor f250.— per snees. De heer Gootjes: Dait i-s te hoog, doch het zal moeilijk zijn er de publieke waarde van te bepalen. De voorzitter: Zuidscharwoude heeft te kennen ge geven er niet vanaf to zullen wijken. De heer Duif: Wij vonden het'in de goscommissde allen hoog. De heer Slijker: Het is vreemd dat ier niet eerder naar geïnformeerd is, wat het zou moeten kosten. De voorzitter: Toen het besluit -genomen werd om uit -te breiden, ds Ziuddischarwooidé gevraagd. De heer V.ah Kampen: Er was voorgesteld o-m udt -elke gemeente een persoon aam te- wij-zen, -elite ver stand van- -lanidiprij'zeiu heeft, -doch de leden: van ZMidisobarwoude deelden, mee dat er aan het be drag niét te tomen vie-1. De heer Gootjes: Ze hadden net even -goed f500 kunnen vragen-, wie hebben- hot noodig. Niemand zou het op dezen -prijs getaxeerd hebben. De heer Duif: Er was zeker niemand düe het zoo hoog verwacht had. Voorzatter: Het beste is, als wie in de gelegenheid zijn aan de gemeente Zuidscharwoude onze zaad- turven- te leveren, dat w-e het maar weer terug zien te krijgen. Hierna wordt het besluit met algemeene stem' men genomen, Op voorstel van de gasoommi-ssde wordt besloten tot -het -aangaan van een ge!dlee-ndn-g groot f3000 voor de uitbreiding van- heit -eilectrisch bedrijf; -de 1 eeniing 'aan te -gaan -tegen- -een rente van ten h-v»,giste 7 pet., af te lossen! in 20 jaar. Hierna 'gaat de Raad in -comité voor het behan delen van- een twaalftal reclames op den hoofd-e- lijkeu om-slag. Birmenlandsch Nieuws. KOFFIE NAiAiR DTJTTSCHULND. Men schrijft uit Maastricht: De uitvoer van koffie naar D-uitschland aan do grens bij Kerkrade heeft zoodanige afmetingen aangenomen, dat dag en nacht wordt doorgewerkt. De eene vracht auto met balen koffie is nog niet w-eg, of leen iand-ere, wordt weer geladen. Ons werd verzekerd, dat een firma uit Amsterdam eiken dag 6000 kilo koffie afleverde haar de grens. Hoeveel dit aantal hier in Maastricht bedraagt, is niet te benaderen; alle koffiebranderijen werken onaf gebroken voort. De koffie wordt gebracht naar en ver kocht te Kerkrade en van daar tóiat ze de grens 'over. Of voor den uitvoer van al die koffie consent gegeven wordt? Het zijn dikwijls tusschen handelaars, die hier de koffie koopén en ze in Kerkrade van de hand doen. OPROER IN EEN OPV-O ED IN GSGESTIC H T. Eenigen tijd geleden hoeft de heer J. C. Du burg als directeur, van het Rijksopvoedingsgesticht Veldzicht te Balkbrug ontslag genomen wegens zenuwziekte, en een tijd lang bleef de vacature onvervuld, wat niet bevor derlijk was voor de tucht, tot de nieuwe directeur, do heer Bernard, in functie trad, Met strenge hand nam deze de teugels van hot 'bewind, en de joygens kwa men daartegen in verzet D© belhamers vormden een vereeniging. De Zwarte Hand, en het plan werd beraamd Zondagmorgen U om 7 uur de bewaarders te over vallen, neer, te slaan, uit te breken en de plaat te poetsen Een der jongens even wed verried het plan, en Zaterdag kwamen er eenige bewaarders uit andere plaatsen. Zon dagmorgen 6 uur werden de belhamers uitgenoodigd, uit hun slaapkooien te komen. De een was m het be zit van een scherpen beitel, een ander had een groot scherp mes en bedreigde .den bewaarder. Men was er op voorbereid, de bewaarders waren met revolvers ge wapend, „Schiet me maar dood, dan ben ik meteen uit dit pesthol bevrijd", zeide de jongen met hot jncs, H ij w erd met een bankje tégen den muur gedrukt, tot hy het mes liet vallen. Zwaar geboead -hebben Maandag rijksveldwachters uit Zwolle de zes belhamers naar Alk- maar overgebracht. Een klein, tenger jongetje was de aanvoerder. Nog moet de rust niet weergekeerd zyn, cn alle bewaarders zijn gewapend. "T ZAND. De ziektêvereeniging „Help U Zelf', te Schagen, heeft het initiatie ^genomen in onze plaats 'eene at deeling op te richten. WOGNTJM. Tot kantoorhouder bij den postdienst te Woggura is benoemd J. M. Koóter, aldaar. BROEK OP LANGENDUK. Door de brandstoffencommissie, omvattende 7 go- meenten in den omtrek, is deze gemeente voorloopig buitengesloten, van de distributie van brandstoffen, om dat aan de commissie nog ruim f 300 uit dezo gemeente moet worden afgedragen. Er liggen nog twee onbe- j taalde notas, doch het is niet bekend welke handelaren, tot heden in gebreke zijn gebleven. De heerIiai% die de administratie gevoerd heeft, en inmiddels vertrok ken is, kan hieromtrent ook geen nadere verklaring geven. Uit de gevoerde administratie is het niet te Bewijzen, en hét gemeentebestuur wenscht zich er niel voor aansprakelijk te stellen. De zaak is in Haarlem en in den Haag aanhangig gemaakt. Zij wrijft zich met ijskoude, bevende vingere liet voorhoofd om het vreeselijke, ontzettende te begrijpen. En als dan het bewustzijn terugkeert, dan komt er een zacht steunen over hare verbleekte lippen, eeno huivering 'loopt door hare gestalte, evenals een bloem siddert, wanneer eene moorddadige vorst haar getrof fen heeft. Zij wankelt voort, zij staart met droge, heete oogen naar den helderen, nachtelijken hemel als een kreet van smartelijke verbittering gaat het door hare ziel „Beloont gij de werken der barmhartigheid aldus o, God, gii, die U "de barmhartigheid zelve noemt?" De nachtegalen zingen in de struiken, zachte, geu rige lentelucht waait om haar voorhoofd, en het maan licht schijnt over Margareta's hoofd als zegenende gees- leshanden. Tranen stroomen 'over haar gielaat, heete, ontspan nende, reddende tranen Donker en stil is het ïn Aet huis, welks deur ge lukkig nog niet gesloten 16. Als eene slaapwandelaarster, werktuigelijk, vermoeid, gaat Margareta ae smalle hou ten trap op. In ae gang verschijnt Agnes, reeds in négligé, de handen in de zijden, het roode gezicht verwrongen van toorn. Een vloed van smaadredenen wordt uitgestort over het naderende meisje. Dat heette dus de beloofde teerderheid en beminne lijkheid jegens den bruidegom, als de juffrouw in 't geheel niet voor het avondeten verscheen en zonder eenige billijke reden den halven nacht bleef rondzwer ven De. kantonrechter was verontwaardigd, zeer be leedigd, en dat terecht. En als de juffrouw het mor gen niet weer, in het reine bracht en het er misschien toe kwam, dat mijnheer Hettstadt haar afschreef, dan kon zij wel dadelijk haar boeltje pakken, want de professor had ook goen lust, zulk een meisje verder den kost te geven. Margareta antwoordt niet, zij kruist de bevende han den in stomme smart, óp 'de borst, en Agnes Hauser schijnt ook geen rechtvaardiging te verwachten, rij werpt de deur dreunend achter haar dicht, en he\ jonge meisje gaat tastend In de duisternis naar haaf kamertje. i Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 6