Alieieei Nitms- Mraiiiiit- Luilinllil. Donderdag 11 November 1920. 63ste Jaargang, fio. 6720. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SC HA GE Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zoo\eel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Zitting van Dinsdag 9 Nov. 1920. DIE WILDEN ZICH IN DE KLEEREEN STEKEN. Do eerste zaak gold Petrus Johannes Hofman en Johannes C. W, Hinten, een paar Alkmaarsche jongelui, die den 29sten September il. ter hunner woonsteae eenige paren sokken en kousen nebhein gestolen van de wasch van Aaltje Jans, Vrouw van C. WicheL Bovendien heb ben ze bij P. Baltus te Oudorp een schilderskiel en een vrouwenpantalon gestolen. Ze bekenden. De O.v.J. vroeg tegen Hofman, die ongunstig be kend staat en een oude bekende bij den strafrechter is, 5 maanden gev. Tegen Hinte werd 3 maanden gev. voor waardelijk gevorderd. Mr. Prins, verdediger voor den gedetineerden bekl. Hofman, vroeg voor zijn cliënt geringere of voorwaar delijke straf. ZE HAD ER NIET VAN TERUG. De volgende beschuldigde, een vrouwtje uit Limmcn, was niet eens verschenen. Zij heet Elisabeth van der Molen- en had den aannemer C. KrUIer, uit Aagt dorp, gcm. Schoorl, een in hooge mate krenkende brief kaart toegezonden. Dat gebeurde in Augustus jl. Het verhoor van den ©enigen getuige, Kriller, was spoedig afgeloopen en daarna kreeg de heer Officier het woord on roquireerde tegen Elisabeth f 25 boete of 25 dagen hechtenis, WIE LAG ER NU BOVEN? Nog altijd een toonbeeld van bloei en gezondheid, trad de reeds 69-jarige, rijzige Piet Spel uit Hoorn voor het beschuldigde bankje. Eigenlijk had zijn zoon Petrus- cr ook moeten "Zijn. maar, hoewel Petrus ai vroeg met do hondenkar in de weer was... tot het Alkmaarsche rechtsgebouw had hij het niet gebracht. Enfin, ouwe Piet al brouwt hij een weinig, kon het alleen wel af. Hij erkende, Jacobus Langedijk onlangs oen schop Lo hebben gegeven. 'Maar dat gebeurde, omdat Langedijk, die ruzie had met Spel's zoon, boven op „m'n jongen" 1 ag en toen heeft ouwe Piet met zijn stevige, 'met klompen geschoeide voeten Langedijk een trap gegeven, zoodat hij van Petrus aftuimelde. Maar dat mag nu eenmaal niet, óók niet als je het doet, om je zoon te ontzetten. Trouwens, getuige Willem Eros had gezien, dat niet Langedijk, maar Petrus Spel boven lag in de vechtpartij, die zich op den grond &£&p©eldo. De O.v.J. vroeg thans schorsing dezer zaak om alsnog getuige Langedijk, die niet was verschenen, te hooren. De rechtbank bepaalde, dat de zaak den 23 November a.s. opnieuw.zal dienen. DL PANTALONS ZIJN IN TREK. Do 48-jarige Ettje Mooij, weduwe de Vrij, heeft zich in hare woonplaats Den Helder aan heling van verschil lende goederen schuldig gemaakt, als; 2 blouses, 2 da mespantalons, een witte zakdoek, een handdoek, een Werkbroek, een vloerklecdje, een boezelaar, een brLek, een vloermat en oen deken. Haar zoontje, loopjongen bij de firma Coltof, had die goederen wederrechtelijk daar weggenomen en vervolgens een en ander thuisge bracht bij mama, die er voordeel uit getrokken had. Eitje bekende, en had, zei ze, uit armoede het feit geploegd. De O.v.J. vroeg tegen haar drie maanden gev., voorw. VAN EEN EGMONDER BROEK. J. C. J. Broek, een breedgeschouderde caféhouder te Egmond aan Zee, was op 31 Aug. jl. zeer verstoord op leen 11-jarig meisje, Guurtje van Pel geheeten. Dat kind deed eenig kattekwaad, waarover Broek boos werd. Hij zegt echter, het meisje alleen maar even op den schou der te hebben aangeraakt en haar te hebben gewaar schuwd he.t niet meer te doen. Verder niet. Maar de moeder zei, dat haar kind erg over pijn klaagde. En dan had je den ouden B. Hausman moeten hooren als getuige. In Australië. Amerika, ja overal was ie gieweest en véél meegemaakt, maar nooit hadhij een mensch zoo woest gezien als toen Broek was. Een razende stier gelijk. De oude dorst er echter niets van te zeggen toen, bevreesd dat de dolleman ook hèm zou aanvliegen .Maar Hausman had gezien dat Broek, heel toornig uit het café kwam stuiven en in woord en daad zeer ruw tegen het elfjarige kind optrad. Vloeken en schelden geen gebrek en de ontstemde kastelein had het meisje bij herhaling gevoelig op den schouder gestompt Bekl. bestrijdt dit en zegt, dat get door een zoodje visch is bewerkt om zoo te verklaren. De Praesus acht dat een bedenkelijke aantijging, dan moet je boter bij de visch kunnen doen. Had ik 't maar geweten, zeide bekl., dan had ik de getuigen meegenomen. om het te bewijzen. Getuige, hoogeliik ontstemd: „Ik 'n zoodje visch?I... Ik heb niks noodig, van gien mensch l At. De heer Officier vorderde f 50 of 25 dagen brommen. GESLOTEN DEUREN. Volgen twes zaken met "gesloten deuren. INPIKKEN MAAR. Jacob Jacobus Meijer, een Heldersch voddenrapertje, had bij het uitoefenen van die prozaïsche taak wel eens wat afwisseling noodig en daartoe pikte hij voor de variatie een paar overhemden in, die „voor de greep" lagon. Dat gebeurde bij J. A. de Haan en diens ega, Jaantjo den Duik, de spullen missende, deed aangifte. Met gevolg dat tegen Meijer thans een maand gevan genisstraf werd gerequireerd. EEN VRIENDELIJKE ONTMOEETING. Volgende de 25-jarige Klaas Doekes, een landbouwer uit Harenkarspel, die wegens mishandeling was ge dagvaard. In den avond van jZondag 15 Augustus keerden een viertal menschen van de kermis te Haringhuizen terug. Dat waren Pieter Kooijman en diens vrouw Neeltje Weij van Sint Maarten, bonevens Neel's zusters Catrien en Aagje. Het viertal was per fiets en even buiten Haringhuizen ontmoetten zij vier jongelieden, die te voet waren. Een hunner, Klaas Doekes, greep bij het passoeron naar Piet Kooiman, doch miste in zijn greep en toen kreeg hij Catrien te pakken, die door Doekes werd geschopt. De O.v.J. vorderde tegen den ruwen Doekes f 50 boete of 25 dagen de doos in. EEN FURIE. Maria Theodora Pastoor, echtgenoote Van den heer van Koolwijk, te Alkmaar, was als beklaagde weggeble ven. Zij vhiad zich op 8 September jl. zeer onhebbelijk gedragen tegenover hare buurvrouw Anna Johanna Hui- berts, ega van Jacob Dieu Donné Westenberg, aan het Klein Nieuwland, te Alkmaar. Beklaagde scheurde Anna aan de haren ae woning uit en sloeg vervolgens in het door Anna bewoonde perceel 2 glasruiten kapot. Een nogal forsch optreden van een lid van het zwakko geslacht, dat den heer Officier aanleiding gaf om f 50 boete te eischen, te vervangen door 25 dagen zitten^ ALLE EENDJES ZWEMMEN IN HET WATER. De 28-jarige Jan Siewertsen van Warmenhuizen moest terecht staan, omdat hem was ten laste gelegd, dat hij omstreeks in 't laatst van Augustus een 4-tal jonge eenden van zijn dorpsgenoot J. Kunis zou hebben ont- veremd. Kunis verklaarde begin Augustus 5 jonge eend jes te hebben gehad, die bij de moedereend zwommen. Op 1 jSept. waren er vier jonge eenden weg, die/hij den 8sten Sept. bij bekl. in een hok zag. Toen volgde aangifte en heeft veldwachter Pronk cüe vier eendjes uit beklaagde's hok gehaald en ze weer bij Kunis ge bracht, waar men ze liet zwemmen. En zoowaar ze werden dobr de moeder-eend direct aangenomen. De veldwachter achtte dit een bewijs, dat het wel degelijk de vermiste eendjes waren. Anders toch waren ze stellig niét door de moeder-eend weer aangenomen geworden. Beklaagde ontkende ten stelligste. Het waren eend jes,- door een kip bij beklaagde's ouders uitgebroed. Maar geen der getuigen had vóór bet. feit de eendjes bij Sieuwertsen in 't hok gezien, wel nadat het feit gepleegd was. Sieuwertsen bleef echter hardnekkig volhouden, de eendjes niet te hebben weggenomen van Kunis. De gemeenteveldwachter R. Pronk verklaarde, dat beklaagde niet gunstig bekend staat. De O.v.J. achtte het ten laste gelegde bewezen. §pr. vond het stelen van eenden een ernstig delict en vor derde 3 maanden gevangenisstraf. EEN BEKENDE Dirk Tamis, koopman te Znpe, thans gedetineerd, wenschte als beki. niet te verschijnen bij de behande ling van zijn zaakje. Hij had zich op 16 September jl wederspannig betoond, toen de gemeenteveldwachter F. Flapper te behagen, waar Dirk dronken op straat dool de, hem wilde opbrengen. Rukken, trekken, schoppen en trappen geen gebrek. Dirk maakte het zoo bont, dat de Ov..J. thans 14 dagen gev. requireerde. DE POLDERSCHE BLAAUBOERTJES. Tot besluit werd de strafzaak tegen Dirk en Piet Blaauboer uit Anna Paulowna, die. 26 October ji reeds in behandeling kwam, nog eens gerepeteerd. We heb ben destijds reeds gemeld dat beiden waren beschuldigd van mishandeling, gepleegd in den nachl van 26 op 27 Juni jl. op de kermis te Breezand, gem, Anna Pau- Daar de getuigen niet compleet waren, werd op toen^ ontbrekende getuigeir'x;.vcrdaagdd. Nu waren. Boelsums, destijds verloihouder te Breezand, thans wo nende te Dordrecht en zijn vrouw Petronella Lammerts. Boelsums verklaarde, dien nacht eerst in het verlof lokaal van Landman te zijn geweest en daar Simon Rens Spigt, die' bloedde, te hebben gezien. Landman hield „sluiting" en men vertrok. Later, bij het café Borst, waar de attractioneele „Vroolijke Keuken" stand plaats had, heeft Boelsums nog dienzelfden S. R. Spigt op den grond zien liggen. Eenige personen waren erbij, ook Dirk Blaauboer. die bovenop Spigt lag. Boelsums zelf werd mishandeld door Piet Blaauboer, die hem bij den schouder greep en in het gelaat heeft geslagen. Dirk Blaauboer ontkent, door Boelsums van Spigt te zijn afgehaald. Wel heeft spreker Spigt geslagen. Piet Blaauboer zei, Boelsums niet te «Lebben gezien en hem niet geslagen te hebber.. Vrouw Boelsums verklaarde, hij café Borst eenige personen op Spigt te hebben zien toeloopen en consta teerde, dat dit niet vriendschappelijk was. 't Werd zoo'n lawaa iin den donkeren nacht, dat zij om hulp riep. Ook heeft zij gezien, dat Piet' Blaauboer haar man mishandelde. Gel. Cornelis Boerman, een jonge arbeider, had Dirk Blaauboer met S. R. Spigt aan 't vechten gezien bij de „Vroolijke Keuken". Spr. zag dat Dirk zijn tegen partij in de keel greep en heeft Dirk van Spigt losge maakt, waarop laatstgenoemde achter de schiettent om verdween. Die O.v.J. gaat in zijn requisitoir nog eens de verkla ringen na. die op 26 October hier zijn afgelegd, en acht de aan Dirk ten laste gelegde jnishandeling (Spigt slaan en hem in het oor bijten) bewezen. Ook ten opzichte van Piet Blaauboeifa cht de heer Officier het bewijs geleverd. Tegen Dirk Blaauboer eischt de O.v.J. 3 maanden 'gevangenisstraf, tegen Pieter Blaauboer f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Dirk Blaauboer zegt: Ik heb werkelijk geen schuld en ik heb Spigt niet aangevallen. Hij viel mij aan. Mr. de Groot, verdediger van Dirk, wijst er op, dat Spigt als zeer lastig beken staat en stomdronken was Het bijten in diens oor acht spr. niet bewezen. Het slaan heeft Dirk erkend. Maar het spijt Dirk Blaauboer dat hij tegen Spigt niet een aanklacht heeft ingediend. En moet nu door zoo'n kerxnisvechtparLij, waar geen dood zijn gevallen, Dirk 3 maanden in de gevangenis? Pleiter vindt het geen doeltreffende maatregel om hem in 't vervolg van zooiets af te houden. Pleiter concludeert tot het 'opleggen eener geldboete. Als de rechtbank gevangenisstraf wil opleggen, dat die dan voorwaardelijk zij, onder nadere voorwaarde, dat aan Dirk wordt vdrboden, het café te bezoeken. Na nog eenige re- en dupliek van Officier en pleiter is het: Fine. A.s. Dinsdag uitspraken. De oversnelle verslimnnering van de valuta, welke sedert enkele dagen waar te nemen is, stemt sommige menschen tot paniek. Als de zaken reeds slap staan en ei* kesnt .nog een verhooging der prijzen van grondstof fe!^ door de werking van den wisselkoers, ja dan het om alles totaal stil te leggen. Tienzij onze ongunstige munttoestand den uitvoer naar de landen met hooge geldwaardein de hand zou gaan werken. Het bouwvak en iJfi kolennijverheid blijven zeer wel varend. Van de kolendelvcrs mag nuen echter zeggen, dat de broodkruimels ze 'steken. In het bekken van Charleroi staken op dit oogenblik 500Ö0 mijnwerkers en in dat van het Gentrum een paar duizend. Tengevolge van hun hand over hand toenemende eischen staan "ae kolen niet meer binnen het bereik van tal van scha mele menschen. Daar de overheid steeds bezorgd is om de stakingen te doen eindigen, krijgen de arbeiders telkens voldoening, zoodat zij zich op den duur al machtig gaan wanen. Doch het gevolg van die zelf overschatting is, dat de prijs der kolen elke maand hooger wordt en dat de levensstandaard derhalve even- ëens gestadig stijgt. Wanneer men de prijzen van allerlei onontbeerlijke artikelen met die van twaalf maanden geleden vergelijkt, kan nien haast zijn oogen niet gelooven. Brood, aard appelen, boter, alles staat thans veel hooger geprijst. Het jongste bericht luidt, dat de suiker van deize maand af 50 pet. duurder worat Het moet dan ook niet verwonderen, dat de Brus- selsche trambedienden met s'taking dreigen als zij geen spoedige loonsverhooging verkrijgen. Zij kunnen een voudig met hun salaris niet meer rondkomen. Het re sultaat zal onvermijdelijk een tarief-verhooging wezen, hetgeen dan weer de begrooting Van de overtalrijke trambezoekers zal beïnvloeden. Ik heb verder uit goede bron vernomen, dat het stoatspersoneel een uitgebreide actie tot herziening der salarissen op 't getouw aan '.t zetten is .Dit zal een warkluwen zijn waarmee het nieu we Kabinet den tijd zal "kunnen verdrijven. Indien de politieke leiders op de hoogte zijn van wat er aan 't broeden is, moet het niet verwonderen, dat ze zoo weinig voor een portefeuille voelen. De kleinhandelaars zijn van hun kant ook 'aan 't morren, daar zij pas hun belastingformulier ontvangen hebben. Iedereen vindt de rekening danig gepeperd en oordeelt, thans dat het zuurgewonnen geld wat al te gemakkelijk uitgegeven wordt. Hoe kwaad de zaken ook 'gaan, voor pret is er alfiy „CO-W JUIOE!?-«. M Arf) h.crf ren en draaien, noemt -men thans op .z'n Engelsen „dancings". Een enkele dier inrichtingen heeft aan den Staat op een halfjaar 217.839 frank aan belasting op de inkomgelden afgedragen. Van een anderen kant wórdt echter vastgesteld, dat het publiek uit de al te prachtige magazijnen wegblijft In ae zeer drukke Nieuwstraat te Brussel had een fi- nanciersgrocp een Duitsch winkelgebouw voor 36 mil- lioen aangekocht. Daarna werden nog verschillende mil- lioenen aan verfraaiingen besteed. De schittering van licht, de glans van het 'koper «en de vlooiende too- nen van het marmer maken er samen een waarlijk ver blindend© pracht uit. Het nieuwe warenhuis is nu reeds één maand open en in de eerste dagen krioelde de bieten ingekuild tot 's voorjaars, thans zullen dade lijk veelal de vruchten aan 't vee worden voorgezet, terwijl de bovenaardsche deelen geënsileerd worden, om later te worden gebruikt. Ook op den oogst vanf 't volgende jaar heeft dit droge najaar reeds een zeer nadeeljgen Invloed: op de laag gelegen gronden, die naar debouwlaag zelfs bij lang durige droogte veel vocht uit de diepte krijgen toege voerd gaat net nog, maar op de hooger gelegen percee- len is het uitgezaaide koren bijna overal slecht aange slagen. Vele stukken rogge en tarwe, die anders om dezen tijd van 't jaar bij vochtiger weer zoo'n gezon den, "^eligen indruk kunnen maken, zien er thans schraal en armelijk uit, terwijl op verschillende gedeel ten het uitgezaaide in 't geheel niet is opgekomen. Tenzij dan ook deze maand nog veel vochtige dagen brengt met een betrekkelijk hooge temperatuur, zullen er 't volgend voorjaar vele met een wintervrucht bezaaide perceelen moeten worden omgebouwd, wat groote schade beteekent, daar er dubbele kosten gemaakt moeten wor den voor zaaizaad en bewerking. EEN AMSTERDAMSCHE LEENING IN DE VER, STATEN. Wi ij hebben onlangs melding gemaakt van ©en tele gram uit New-York, waarin beweerd werd, dat een paar Nederlandsche gemeenten pogingen hadden aan gewend om in Amerika een ïeening geplaatst te krij gen. De namen der geme.ntt.u werden in het bericht niet genoemd, en waar juist onze twee grootste steden hier te lande hun geldelijk© behoeften hadden trachten te dekken door uitgifte van 7 pet. leerlingen. scheen het dat er aan pogingen van dien kant niet behoefde te worden gedacht. Intusschen komt 'Wall Street Jour nal van 23 October il., naar de Telegraaf meldt, met het b^icht, volgens hetwelk da gemeente Amsterdam poogt, een dollarleening in Amerika te plaatsen. Het bedrag van die leening wordt niet vermeld, doch naar verluidt, had reeds een der groote trusts een bod op de obligaties gedaan. Naar het Amsterdamsche blad uit ingewonnen informaties is gebleken, wordt, na de mis lukking van de laatste Amsterdamscne leening inderdaad Uog overwogen, in Amerika een dollarleening te sluiten. ONDERWIJZERS-SALARISSEN. Gistermiddag hadden de heeren Bongaerts, Dressel- huys. De. Groot, Kolthek .Marchant, Otto, Rutgers, Schokking .en Troeislra in net gebouw der Tweede Kamer een_ onderhoud met den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad en den minister van Onderwijs, de' salarisverbetering tot bedenkelijke gevolgen zou lei den; èn zij meenden erop te mogen aandringen, dat de Regeering aanstonds tot de nieuwe regeling zou willen besluiten. Te meer verklaarden zij dat de zaak urgent is, omdat ook de terugbetaling der pensioenstortingen, welke ten aanzien der burgerlijke ambtenaren reeds plaats vond, voor de onderwijzers zich nog steeds liet wachten. De ministers verklaarden, de urgenti evan deze zaak volkomen in te zien en zegden dan ook toe, dat de nieuwe regeling weldra zal volgen. Op de vraag, hoe spoedig deze kan worden tegemoetgezien, verklaarde de minister-president, dat deze zaak nog slechts dagen, het er van bezoekers. Thans kan mem er de menschen geen weken zou vorderen. tellen, zoodat het bestuur van de zaak reeds 200 juf- Ten aanzien van de terugbetaling der pensioenstor- frouwen heeft moeten afdanken. De concurrentie tus- tingen gaven de ministers te kennen, dat van de zijde schen de groote winkels, die. allen door banken gerug- der departementen de noodige spoed voor die terugbe- steund zijn, is geweldig geworden. Weinige menschen taling is en wordt betracht, zoodat^ met^ medewerking zouden verwonderd wezen, indien het eerlang tot een paar krachs kwam. EEN RARE 'STAKING. De lantaarnopstekers te Baireuth zijn reeds sinds ja ren zonder went, omdat de gaslantaarns niet meer wor den gebruikt voor de straatverlichting. Destijds heeft echter 't gemeentebestuur medelijden met de lantaarnopstekers gehad en besloten, dat zij hun loon zouden blijven ontvangen. Nu doet zich het wonderlijke geval voor, dat deze lantaarnopstekers loonsverhooging eischen. Het gemeentebestuur wil natuurlijk mets van dezen eisch weten, en nu hebben de lantaarnopstekers tot staking besloten. Volgens de Neue Berliner Zeitung zal deze staking daarin bestaan, dat de opstekers zoolang hun eiscnen niet zijn ingewilligd, de oude lantaarns 's avonds weer gaan aansteken. HALLO!! D;e LiondenScbe telefoonabonnee's zijtn gelukkig ge maakt met eièn telefoongids, dil© bijna duizend1 blad zijden dik geworden is. Twee van deze .bladzijden zijn- gevuld! met beih«antemswaardige wenken -voor de «aangeslotenen, die bovendien1, naast de vele plich ten ook nog ©enige rechten heibiben gelkre'gen» Die bestaan in bet (mogen beizoeken1 vata tlie telefooncen trale, om zoodoende vertrouwd te ralken met de ma nier, waarop bun gesprekken worden 'tot ©tand ge bracht. 'En voorts hierin, diat de huurders van1 par ticuliere centrale© de bedienaren daarvoor op 'kos ten van den S«taat kunnen doen «onderrichten in de bediening. Maar bet meeöt opvallende is de strijd die door de leerjaar moet zijn. jx__. ttT A "D TMT*\TTT van gemeente- en schoolbesturen deze bedragen zeer spoedig in "handen van de onderwijzers zullen zijn. EE DOOIE HOiND. In de „Leeuwarder Courant" van 28 October stond de volgende advertentie met rouwrand: Tot mijn groote droefheid is mijn lieve trouwe hond LEENTJE Maandag 25 October, 1920 gestorven aan hartver lamming. Mevr. F. G. van Eijsinga, geb. Rinia van Nauta, „Boschoord". De Delftsche Crt. geeft dit aanleiding tot de volgende rake ontboezeming „Mevr. v. Eijsinga is blijkbaar te zeer door droefheid bevangen geweest om ons nader in te lichten over de hoedanigheden van hare dierbare. Hoe oud was zij (de hond bedoelen we), heeft ze een zachten dood ge had, heeft Leentje nog afscheid kunnen nemen van vereerders en van favorite-kTntaarnpalen, was 't wel een hartverlamming waaraan Leentje overleed en geen ,vergjfpil haar tersluiks toegediend door den heer van Eijsinga, had ze onderscheidingen, was ze karaerzinde- lijk, hoe was haar stamboom, naar ras, hoeveel jongen heeft zij gehad? Er rijzen steeds meer vragen en we hopen dat mevr. v. Eijsinga, geboren Rinia van Nauta, de wereld daarover spoedig zal inlichten." LANGEDIJK. In ons bericht betreffende U.L.O.-school van Dins dag, schreven we zevendie leerjaar, wat natuurlijk zesde ECONOMISCHE CRISIS IN RELGIë. In de Nieuwe Crt. uit den Haag lezen wij Op dit oogenblik lijdt België niet alleen aan een hard nekkige Kabinetscrisis, doen ook op economisch ge bied heeft het met taaie jnoeilijkheden te worstelen. Sedert verschillende weken reeds is de texticl-nijver- heid aan 't slabakkon. Op de markt der weefstoffen heb ben zich plotselinge en. belangrijke dalingen voorgedaan, zoodat de fabrikanten "hun voorraad eer met verlies dan met winst moeten afzetten. Jot overmaat van ongeluk is de kooplust van 't publiek tegelijkertijd gaan stokken. Er zijn aan ook reeds duizenden werkloozen in het vak. In den laatsten tijd nu zijn de metaalnijverheid en de glasblazerij eveneens aan 't sukkelen geraakt. Op sommige metalen is een daling tot van 7000 frank per ton ingetreden. In de glasblazerijen, waar toen telefloondirectie wordt aangebonden 'tegen den tra ditioneel en „Hallo"-roep, töiie zoowel in Engeland al© itn on© land inheemsch Is. Dat 'wil zij ©en© en vooral «afgeschaft heibiben. En- de directie waarschuwt daarom de ahonnó'®: «„'Geef uw uaaim en telefoonnum mer 10p, voordat helt gesprek begintRoep nooit meer: „Hallo DE DROOGTE EN DE VELDVRUCHTEN. Nu de vorst sinds een paar dagen geweken is en de toestand overzien kan. worden, blijkt het gelukkig mot de aangerichte schade onder de suikerbieten nogal meo te vallenwat nog niet gerooid was en nu uit den grond gehaald wordt, blijkt in 't geheel niet 'te hebben geleden en ook de voorraden, die op het veld opgetast lagen, vertoonen slechts sporadisch teekenen van beschadiging, dank zij 't droge weer dat voorafging en dank zij de omstandigheid, dat er gedurende de oogst- periode geen sneeuw viel. Erger zijn de yoederbieten er echter aan toe; door hun veel 'hooger vochtgehalte heeft de vorst daarop veel grooteren invloed gehad en daar 't begon te vrie^ zen eer men met het inkuilen klaar was, dreigt er tot op heden geld verdiende als slijk, zijn de inko- hier en daar heel veel verloren^ te gaan, als de aan- mende bestellingen zóó schaarsch, dat men er begint getaste bieten niet dadelijk vervoederd worden. Vele de magazijnen te vullen. Ook de automobiel-nijverheid boeren besluiten daarom thans om de gewone orde heeft sterk te lijden, terwijl de talrijke groote schoenfa- van zaken maar om te keerenworden in normale brikanten van hun kant eveneens scherpe klachten uiten. omstandigheden de bladeren 's najaars gevoederd en WARMENHUIZEN. Voor de vereeniging van Burgemeesters in het 'Ar rondissement Alkmaar, heeft jl. Zaterdag de Hoofd inspecteur van Politie van den Berg te Alkmaar eene lezing gehouden over „Moderne 'Opsporingsmiddelen". Het dactylosoopisch onderzoek werd met lichtbeelden verduidelijkt. In een zeer interessante en leerzame causerie wees de heer van den Berg op het feit, d%l het onderzoek ten platte lande vooral door gebrek aan voldoende hulp middelen veel te wenschen overliet en dan door ae onkunde van het puliek om na een inbraak de voor werpen aan te raken, alvorens de politie te roepen, het instellen van een goed onderzoek soms zeer werq bemoeilijkt f BREEZAND. Voor het herhalingsonderwijs aan school II hebben zich 20 jongens aangemeld. HERZIENING DIENSTPLICHTWETTEN. De Mimis'ter viam Oorüoig heeft demi burgemeesters verzocht bij de iuschrijvdinig «voor de militielicMm'g 1922 'gegevens te verzamelen omtrent den militler- dierret, weJ'ken de broeders der «ingeschrevenen heib iben vervuld, alsmede omtrent het getal zonen, dat tot het gezin, behoort «en de rangorde van den in geschrevene dn «de rij der zonen. DIEFSTAL VAN WATER! Bij den caféhouder, den "heer De Vrieis, te .Wervers- hoof N.-H., heeft men 's nachts den buitenstaan^ djen regenbalk geheel leeg&escbept. Of het ook droog isl

Schager Courant | 1920 | | pagina 1