llltlltl NitlIS- S| VAN RIJSWIJK's SCHOENHANDEL SCHOENMAKERIJ. Dinsdag 16 November 1920. 63ste Jaargang. No. 6722. UITGEVERS t TRAPMAN CO., SCHAGEN. Binnenlands ch Nieuws. 3 Winterm uilen en Pantoffels. Gemengd Nieuws. SCHA6ER Dit blad verschijnt viermaal per week iDinsdag, Woensdag, Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooteel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend BRAND BOOR KORTL>LUITTNO. Te Ilpcndam is; zooals reeds vermeld, Vrijdagmiddag afgebrand het huis en de stalling van den tuinier-vee houder G. Koster, wethouder dier gemeente. Deze brand is ontstaan door kortsluiting. Toen Koster omt 5 uur zijn koeien wilde gaan meiken en het electrisch licht ontstak, en stond vee en een deel van den inboedel werden gered. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering te Ilpen- dam, herinnerde de burgemeester aan de ramp, welke den wethouder had getroffen, die daardoor niet ter ver gadering was De. voorzitter deelde overigens nog mede. dat de heer Koster eenigo uren voor den brand nog had bemerkt, dat de electrische draden gloeiend waren en derhalve aan den lijnwerker gevraagd had de geleiding to controleeren. Deze had echter gezegd daarvoor geen gelegenheid te hebben en was niet gekomen. In verband hiermede stelden B. en Wl voor, om de begrooting voor het G. E, B. 'thans niet te behandel©^ doch tot een volgende vergadering aan te houden. Hierbij zou n.1. een voorstel voor salaris verhooging van den lijnwerker aan de orde komen en B. en Wl wenschten nu oerst te onderzoeken of de lijnwerker zich aan nalatig heid hoeft schuldig gemaakt. Aldus werd besloten. VAX.SCHE BANKBILJETTEN. Ondanks de herhaalde waarschuwingen blijken te Rotterdam nog steeds valsche bankbiljetteni van f 25 in omloop te zijn. Ze ziin het best te herken nen aan de letters B. R. en aan de kleur der (varieerend^) nummers. Blijkbaar behooren deze valsche biljetten tot dezelfde uitgave als die, waarvan 'er indertijd in Araster dam en In September j.1. dn Den Haag werden in beslag S.momen. Ze zijn alle gedateerd 24 April 1919. Een eskundige, die ze voor de Rotterdamsche politie on derzocht, noemde ze „slecht werk", ze droegen zi alle kentoQkenon niet door een goed geoutilleerde valsche munterij vervaardigd te zijn. Naar aanleiding van het voorkomen van dit valsche bankpapier van f 25, verzocht men ons in 't algeméén aan te dringen op nauwlettend toezicht bij de ontvangst van bankbiljetten. Men vermoedt, dat er nog altijd valsche biljetten van f 100, zooals in den loop van het vorige jaar in beslag waren genomen, in .circulatie! "n. Dit zoor bedriegelijk nagebootst papier schijnt te „n uitgegeven in twee series, de eerste is geletterd AQ on gedateerd 10 April 1917. de andere draagt de letters AH en is geda teerd 4D©c. 1915. De zelfde valsche mun ters, die dit papier vervaardigden, hebben waarschijnlijk ook zich gewaagd aan de fabricage van f .1000 biljetten. Althans hiervan is er in het begin: van dit' jaar een door de politie in beslag1 genomen, dat in zijn afwerking buitengewone overeenkomst vertoonde met de valsche van f 100. DE NOOD DER ONDERWIJZERS. In een circulaire door het comité voor salarisactiq! van onderwijzers gezonden aan de afdeelingsbes turen van de Ver. van hoofden!van scholen in Nederland, den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en het Neder- iandsch Onderwijzersgenootschap, wordt medegedeeld, dat liet comité thans de vrij groote zekerheid neeft gekre gen, dat het eerstdaags te wachten Kon. besluit tot re geling der onderwijzers salarissen voor het geheele corps oen tolourstelling zal wezen. In een vergadering van bij het comité aangesloten hoofdbesturen word eon eventueele staking besproken. Doch do meerderhei deler aangesloten veroenigingen bleek In geen geval bereid dit miaael aan te wenden of zijn leden in dezen zin te advisecren. Algemceno instemming vond echter oen voorstel tot het beleggen eencr groote meeting in DenHaag, met een daaraan verbonden demonstratieven optocht, naar den voorzitter, van den Ministerraad, ter overhandiging eener motie, een en ander zoo mogelijk in samenwer king met de confessioneele onderwij zersvereenigingen. Wat daarna zal gebeuren, indien ook de Kamer niet voldoende tegemoetkomt, zal eerst later worden over wogen. Het comité wekt voorts de aTdeelingsbesturen op, zooveel mogelijk mede te werken aan het welslagen der demonstratie. INBRAAK EN BRANDSTICHTING? Helder, 13 Nov. Dezen zomer werd tot drie keer toe Ingebroken in de chocoladetent van den heer Boon, HbhoótilB staande het strand te Huisduinen. In het w werd bijna f 400 vermist, zonder dat er eenig spoor van de daders te ontdekken was. Deze week echter zijn gearresteerd de mil.-sergeant der artillerie en twee miliciens, verdacht niet alleen van bovengenoemde dief stallen met inbraak, doch ook van het moedwillig stich ten van den brana, die^ onlangs onder zeer verdachte omstandigheden ontstond in de Artillerie-kazerne. De gearresteerden moeten reeds hebben bekend. Tel. BLOEMBOLLEN NAAR MADRID. De Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft besloten, haar medewerking te verleenen :aan de „Neder landsche week", in April 1921 te Madrid te houden. Dezer dagen worden verscheept 25000 enkele late tul pen, een aantal Spaansche en Engelsche irissen en 10.000 hyacinthen. UITVOER VAN POOTAARDAiPPELEN IN 1921. Indien in 1921 do uitvoer van aardappelen over .het algemeen nog aan beperkende bepalingen zal zijn verbonden, zal ten aanzien van den uitvoer van poot- eardappolen de voorrang voor uitvoer worden gegeven aan de pootaardappelen, welke afkomstig zijn van door een erkenden keuringsdienst in 1921 te velde goedgekeurde gewassen gewonnen uit poters, die op hun beurt afkomstig zijn van aldus in 192Ó goedge keurde gewassen, of afkomstig zijn van kweekers van origineel pooigoed. SOCIALISATIE VAN DEN LANDBOUW. Donderdagavond heeft de hoer P. H. Burgers, direc teur van het landgoed Johanna Hoeve, voor het Stu denten Gezelschap voor Sociale Studio, te Delft, een lezing gehouden over bovenstaand onderwerp. Hoe knap het .socialisatie-rapport van ae S.D1A.P. in elkaar moge zitten, komt net spr. voor, dat in het landbouwgedcelte eenige groote fouten zitten. Ie. De wijze van onteigening kan practisch niet uit- govoerd worden. v ?e' Staatscontrole en beheer van een paar honderd duizend bedrijven, die onder ambtenaren staan, is niet uitvoerbaar. 3e. Het rapport zwiigt over de arbeidsplicht 4e. Een pachter is heter dan een ambtenaar. Terecht wijst het op het feit dat de boer een on gestoord gebruiksrecht eischt ten bato van zichzelf en da gemeenschap, niet principieel eigendom. Helder is het rapport over tal van andere zaken en beschrijvingen over den huidigen toestand, maar bovengenoemde fouten zijn onoverkomenlijk. Spr .meent, dat de socialisatie denkbaar{ althans de voorbereiding daartoe, als volgt mogelijk is. I. Onteigening van woesten grond en bosch in per- oeelen van bepaalde minimum-grootte, Staatsontgmnings- bedrijf en boschbeheer onder ambtenaren. Landbouw aan staatspachters .Arbeiders vrij willigere op contract Ook de pachters hebben zoo'n vrijwillig contract te teekenen. Pachtcontracten samen te stellen en de na leving te doen controleeren door staatsrentmeesters, die tevens leiding geven, ook in het contract, aan de coö peratieve samenwerking. II. Na de totstandkoming van zoo'n staatsgrootbe- drijfj geleidelijk uitbreiding van het staatsbezit door pntcigening van complexen boerderijen. III De. Zuidèrzee op die wijze in staatsbeheer te nemen. Het is goed mogelijk, dat tal van grootbedrijven on der staats-ambtenaren rendeeren en voorbeelden kun nen zijn. Hoe de S.D.A.P. zich denkt de tallooze tuinbouw bedrijven te laten besturen door ambtenaren, dc keu ter bedrijfjes, de gemengde zandbedrijfjes, is niet na te gaan. l De staatsrentmeesters kunnen in hun rentambt, op grond van overeen te komen pachtcondities, de boeren leiden in hun coöperaties en groote projecten van ont watering, ruilverkaveling, e nz. doen uitleveren. Als pachters zal men meestal de tegenwoordige boeren ne men en langzamerhand eLscben stellen aan hun voor ontwikkeling, enz. Tot slot zegt spr. socialisme was en is arbeiders beweging, het moet worden gemeenschapsbeweging. VOORDEELIGE WAGENS. Op een boeren boeldag £n Idaarderadeel brachten hooiwagens, die voor ruim 20 iaar gekocht waren voor 140 gld. per stuk, nu ruim 400 gld. op. ONVOORZICHTIG. Drie jongens van 10 a 12 jaar. zochten Donderdag in de griend onder Zwijndrecht brandhout voor hun ouders, schrijft de „Msb. Zij zagen daar eon dubbel loops jachtgeweer liggen en toen een hunner een spreeuw wilde schieten trof hij zijn 12-jarig kameraadje met een volle lading hagel in het hoofd, met het noodlottig gevolg, dat het knaapje onmiddellijk over leed. Het geweer was het eigendom' van een oom van den jongen, die verlof had om op schadelijk wild te gaan jagen, en het geweer ter plaatse had laten lig gen, omdat hij des middags weer wilde gaan schieten. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De najaarezitting der Prov. Staten van Noordholland wordt 7 December eeopend. De agenda vermelat o.a. d koloniehuis voor tuberculosen en aankoop van grond vermelat o.a. de voorstellen in zake het voor een derde provinciaal ziekenhuis. VARRENSTEELT. Men meldt uit Zeeland j De belangstelling in de varkensteelt neemt in deze provincie meer en meer toe en vooral de fokzeugen' van het veredeld Vlaamsch landvarken, is in trek. In den loop van dit jaar werden 76 zeugen en 12 boeren in het stamboek opgenomen, waardoor het getal, dat in dit stamboek is geplaatst, is gestegen tot 408 zeugen en 43 beeren. HET JACHTWEZEN EN DiE TUINBOUW. De door het centraal bestuur Van den Nederlandschen Tuinbouwraad ingestelde commissie tot bestudeering van het pachtwezen; speciaal met het oog op de be langen van den tuinbouw, heeft haar rapport uitge bracht. De oommissie, bestaande uit de 'heeren prof. MrI. B. Cohen, te Groningen; J. Bakker, lid van de Tweede Kamer, te Menalaum; A. van der Have, kweeker te Kapellé, bij Goes; J.' Heemstra, rijkstuinbouweonsu- it te Groningen, en J. Smid, referendaris bij de di- lent 1U111 UO UI LJ1UIU, luvibuuaiu UIJ uu ui- rectie van den landbouw, te Voorburg, is tot die vol gende conclusies gekomen: I. Publieke verhuringen bij opbod of afmijning be hooren door de wet te worden verboden en andere wijze van publieke verhuring dan door inschrijving benooren niet te worden toegelaten. II. Ingeval de wetgever meent tot een verbod van publieke verhuring bij opbod of afmijning niet te kun nen overgaan, benooren alle mijn-, inzet, verhoog— en andere soortgelijke gelden te woraen verboden en bij dwingend wetsvoorschrift alle kosten ten laste van de verpachters te worden gebracht. III. Oprichting van pachtbureau's behoort te worden aangemoedigd. De overheid richte de ze op daar waar behoefte aan deze instellingen blijkt te bestaan. Hun rèssort z ij een provincie of gedeelte daarvan. Hun werkkring zij bemiddelend, mot dwingend. IV. Voor de verschillende deelen van het land be hooren modei-pachtvoorwaarden te worden vastge steld. V. Voorbehoud van het jachtrecht door den verpach ter behoort niet door de wet te worden toegelaten. VI. De rechter behoort vrijheid te hebben contra c- tueele boeten te verminderen of niet toe te passen en bij overtreding van de pachtvoorwaarde een eiseh tot ontbinding van de óvereenkomst em tot schadevergoe ding af te wijzen, indien naar billijkheid daarop geen aanspraak bestaat. VII. De oprichting van organisaties van pachters door particulier iniatief verdient te worden aangemoedigd. VIII. Ofschoon van wettelijke regeling van het re- missierecht voor den tuinbouw weinig te verwachten is, verdient oen regeling als door de Staatscommissie voor het Pachtvraagstuk is voorgesteld, mits eenigszins gewijzigd en aangevuld, aanbeveling. IX. Aan den vertrekkenclen pachter behoort vergoe ding voor aangebrachte verbeteringen te worden ver zekerd en wela. voor duurzame verbeteringen, indien deze zijn aangebracht met uitdrukkelijke of stilzwij- ting van landerijen der gemeente Bar- r aen tijd van 4 jaar, op Zaterdag lende toestemming van den verpachter; b. voor bemes- e ni aangewend in het laatste huurjaar, tenzij de ver ter den pachter ten minste een jaar te voren heeft kennis gegeven, dat hij de duur niet wenscht te ver lengen en mits worde aangetoond, dat de mest werke lijk het gepachte ten goede is gekomen. X. Daar waar de pachtbureairs bestaan, behoort aèn pachters en verpachters de verplichting te worden op gelegd aan dezo lichamen kennis te geven van elke ver pachting, mot vermelding van huurprijs. XI. Ten zeerste aanbeveling verdient het verzamelen van gegevens, aan de boekhouding ontleend, inzake de netto-opbrengst van gronden. CALLANTSOOG. Tot notabel der Ned. Herv Gemeente alhier zijn herkozen de heeren G. Baken Jbz. en IX SleutoL NIEUWE NIEDORP. Zondag 14 November werd op het land van' den heer Jan Langedijk een voetbalwedstrijd gehouden tusschen N.E.O. van Twisk en N.V.G. alhier, Dje match ein digde met 5—0 in het voordeel van N.V.G. NIEUWE NIEDORP. Zaterdagavond 13 November jl. zou in de zaal van den heer Kooiman de alhier reeds zoo gunstig bekende declamator Henri Dekking uit Rotterdam voor het co mité tot het houden van winterlezingen declameeren. „Gyrano de Bergerac". De heer R. Keulen, die de bijeenkomst opende, verwelkomde daarbij de nogal tal rijke aanwezigen en deelde mede. dat er een teleur stelling was en dat de heer Dekking had getelegra feerd, door onverwachte verhindering niet te kunnen komen. Nu had men ter elfder ure de heeren Woes- tenburg on Schermer uil Hoorn, van wie men een gunstige fi'tecentie had gelezen, bereid gevonden, bo den alhier op te treden. Zoo kon de avond doorgaan en werd door de optredenden met ijver een programma van omstreeks een dozijn nummertjes afgewerkt, afwis selend in ernst en luim. Niiet al het gebodene kon ons boeien, maar er waren nummertjes onder, waarin veel goeds viel te waardeeren. Voorzitter sloot ter bestemder ure onde rdank aan de beide optredenden en aan het publiek de bqeejn- komst BARSINGERHORN. Uitslag verhuri: singerhorn, voor 13 November 1920. Gelegen in den Kaagpolder j Perc. 1, groot 1.41.50 H.A., vorige huurder G. Smit Gz., voor f 165, thans C. „Kater voor f 313. Perc. 2, groot 1.29.80 H.A., vorige huurder C. Smit Gz., voor f 140, thans C. Kater voor f 259. Perc. 3. groot 1.64.40 H.A., vorige huurder A. Schenk voor f 170, thans Schenk, voor f 247. Perc. 4, groot 1.95.20 H.A., vorige huurder C. Groet voor f 220, thans C. Groet, voor f-293. Perc. Qu groot 0.90.50 H.A., vorige huurder C. Vis, voor f i00, thans C. Vis, voor f 136. Perc. 6, groot 1.36.30 H.A., vorige huurder J. Schenk voor f 160, thans J. Schenk voor f 204. Perc. 7, groot 0.69.50 H.A., vorige huurder A. Schenk voor f 85, thans A. Schonk voor f 104. Perc. 8, groot 1.60.H.A., vorige huurder P. Bakker voor f 180, thans P. Bakker, voor f 240. Perc. 9, groot 0.44.20 H.A., vorige huurder S. Hart man voor I 61, thans S. Hartman, voor f 66. Perc. groot 2.09.60 H.A., vorige huurder G. Bood, voor f 250, thans D. Winkel, voor f 335. Perc. 11, groot 0.35.80 H.A., vorige huurder Dl Bood, voor f 35, thans Dl. Bood voor f 60. Perc .12, groot 1.44—, vorige huurder B. Otsen, voor f 226, thans B. Otsen voor f 231. Perc.' 13, groot 1.49.60 H.A., vorige huurder A. Buik voor f 300, thans G. de Haan, voor f 338. Perc. 14, groot 0.28.30 H.A., vorige huurder G. Bellis voor f 35, thans C. Bellis voor 'f .35. Gelegen in den Hooglandspolder: Perc .15, groot 1.67.40 LI.A., vorige huurder J. v. d. Horst, voor f 170, thans P. Blom, voor f 219. Perc. 16, groot 0.99.— H.A., horige huurder Wl. Visser voor f 100, thans Wj. Visser voor f 130. Perc. 17. groot 1.22.10 H.A., Vorige huurder WL Visser voor f 120, thans J. Broersen voor f 228. Perc. 18, groot 0.88.40 H.A.,/Vorige huurder Wl Visser voor f 100, thans J. Broersen, voor f 240. Perc. 19, groot 0.63.10 H.A., vorige huurder A. Wit, voor f 50, thans P. Grootes voor f 66. Perc. 20, groot 0.59.90 H.A.,/vorige huurder M. Kooij voor f 150j. thans Dl Sleutel voor f 91. Gelegen m den polder Schagen i Perc. 21. groot 1.08.— H.A., vorige huurder P. Raat voor f 370, thans J>. Raat voor f 401. Totaal vorige verhuring f 3187, thans f 4236. OUDESLUIS. De storm van Zondag op Maandag heeft hier een paar slachtoffers gemaakt. Een paar geiten van den spoorwegwachter W. J. lagen 's morgens dood onder een omgewaaide stapel hout. Bij de tegenwoor dige prijzen nog een heele schadepost NO ORDSCHARWOUDE. Maandagmorgen in de vroegte is da broodbakkerij van den heer Kuin tot den grond toe afgebrand. De oorzaak schijnt te zijn, dat hij de achterburen een pe troleumstel in brand geraakte, i Het oude gebouw was mede door den harden wind spoedig een prooi der vlammen, de beide handspuiten van Noord- en Zuidscharwoude hadden moeite om de belendende perceelen te bewaren. De motorspuit ver tikte het om water te geven. De heer Kuin schijnt zoo wel met inboedel als huis zeer laag verzekerd te zijn, zoodat het voor hem een groote schade is. LANGEDIJK. Daar van velen de regenbakken reeds leeg zijn en anderen nog slechts een half akertje kunnen schep pen en dan nog erg pruttig, hoorden we een huis moeder zeggen wordt met verlangen naar een paar dagen flinke regen uitgekeken. LANGEDIJK. Door verschillende leden van de coöperatie wordt het plan opgevat, zich aaneen te sluiten met het doel om verzet aan te teekenen tegen de komend© gevolgen van het faillissement Men meent, dat er voldoende aanwijzingen zijn, dat de schade onstaan is door fraude, waarom net niet aangaat om de leden voor de beta ling aansprakelijk te stelden. LANGEDIJK Aan den Langedijk worden op het oogenblik aange boden door een schoenmaker een ruime sorteering por- temonnaie's, portefeuilles enz.; door een koolhandelaar een mooie sortoering damestasschen en door een krui denier kinderlopsboeKen en speelgoederen. Wij meenen dit als curiositeit eens te moéten meedeelen, niet om dat we meenen, dat de Langedijk de eentee plaats is waar men dergelijke combinaties vindt, aoch omdat we, eens willen aantoonen, op welk laag pijl het za kenleven somtijds begint te dalen. In tijden van kettinghandel waren we dergelijke com binaties gewoon, doch we meenden, dat nu toch den tijd van gezond zakendoen eindelijk wel eens was aan gebroken. BROEK OP LANGENDIJK. Wegens overlijden van den hoer Jb. Kostelijk is tot raadslid verkozen verklaard de heer J. den Hartig LANGEDIJK. De Commissie van Advies voor het verleenen van Regeeringscrediet aan kweekers, bestaat van den Lange dijk en omstreken uit de heeren J. Ootiers, Noorai- scharwoude, S. Zeeman en Jb. Groen, Zuidscharwoude, P. Klant, Hugowaard en F. Kwant te Warmenhuizen. GEEN KOLDE VOETEN MEER. HET HAAR GEVAL DER KRANTEN. Een zeer merkwaardig beeld van den zonderlingen toestand, waarin de kranten door den oorlog zijn ge raakt, wordt gegeven door hetgeen onze collega de „Boston Transcript" overkwam. Ddt is een der meest bekende Amerikaansche bladen, dat des Zaterdags uit komt met tal van bijzondere bijvoegsels,* zoodat het geheele nummer bijna een Engeisch pond weegt. Het kost vor 't publiek tien Amerikaansche centen, doch daarin zit 40 pCt. voorfde kioskhouders, kranten venters en dergelijke tusschenpersonen, die zes dollarcenten be talen. Nu was den iaatsten tijd 'de oplage van het blad reus achtig gestegen, zóó dat hu onrustbarend begon te worden, en tegelijk deed zich het feit voor, dat tal van menschen klaagden, omdat ze nergens een nummer konden krijgen. Een onderzoek werd ingesteld, en wat bleek? Dat do krantenjongens er in 't geheel niet meer de §traat op gingen, maar de geheele pakken verkochten aan lieden, die inpakpapier noodig hadden. Want nergens konden ze papier koopen voor den grijs van dit blO(L De „.Boston Transcript" heeft thans haar prijs zoo hoog gesteld, dat de lezers althans het papier wer kelijk betalen En nu zal 't publiek misschien eindelijk gaan be grijpen, hoe dwaas het is, dat men alle andere ar tikelen koopt met winst Voor *den verkooper, maar een krant verlangt voor een bedrag, waarvan zelfs één grondstof nog niet kan worden bekostigd. Want dit is niet alleen in Amerika het geval. DE GROOTE STILTE. De correspondent van het Hdbl. schrijft d.d. 12 Nqv. over de herdenking van den wapenstilstand i Ik bevond me en had ju die den j 7 gewonnen heeft", naar zijn 'laatste rustplaats bracht Verkeer was er sedert uren niet meer op Londen'^ mooiste en anders zoo drukke plein, doch duizenden en nog eens duizenden stonden geschaard rondom de Nelson-zuil en op de trappen van de National Gal- lery. Dan laat de klpk van St. Martin's de eerste van de verbeide ielf slagen hooren en nemen alle mannen den hoed af, terwijl iedereen twee minuten onbeweeg lijk blijft staan. En ineens is de stilte er, de "groote. min of meer beangstigende stilte. Heel Londen, heel Engeland houdt .den adem in. Alleen hoort iedereen op Trafalgar Square het vleugelgefladder van een paar duiven; Dan barst ineens ergens een vrouw in een luid en, door de overigens absolute stilte, akelig snikken uit. „Mijn broer, mijn arme broer, waarom ben je weg gegaan? Wiaafom ben je dood gegaan?" vraagt een door tranen verstikte stem'. Er gaat een lichte bewe ging door de zwijgende menschenmassaNog een paar hartstochtelijke snikken en de stilte is weer grooteüj dan ooit Dan zijn de plechtige twee minuten voorbij. Eerst hoor je nog de\duizenden mannen hun hoed weer opzetten, maar dan lost alles zich weer op in voetge- schuifel en stemgegons. Hiert leven gaat weer gewoon zijn gang. Toch niet heelemaal, want verschillende straten ble- ven dien dag voor het verkieer gesloten en met W[hite- hall zal dit nog wat langer duren, ten einde iedereen in de gelegenheid te stellen de nieuwe oenotaph te zien of aan den voet daarvan bloemen neer te leggen. Den heelen dag tot 's avonds laat toe, bleef hetbij- zonder druk in het Wiest End, waar de restaurants spe ciale dat wil zeggen: in prijs verhoogde Ar- mistice dinners serveerden. Op straat had de politie soms wat moeite om een al te groote opeenhooping van menschen te voorkomen. Maar alles verliep toch rustig en werd gekenmerkt door den oigenaardigen geest van goedmoedigheid, die altijd ledgen is aan een En- gelsche crowd. DE KETTINGHANDEL IN DTJTTSCHLAND, Gedurende de maand October zijn in Saksen meer dan 1 millioen kilo's kettinghandelaarswaren in be slag genomen. Daaronder 72.000 buitcnlandsche cigaretten, 120.000 Kg. lijnolie, 328 vaten vet, duizend Kg. suiker en 132 kisten met gecondenseerde melk. De verder in beslag genomen goederen bedragen ongeveer 10 millioen mark die geheel bet rijk ten goede komen. Sinds September heeft de waarden en het gewicht der in beslag ge nomen goederen zich ongeveer 300 pet verhoogd. HUWELIJKSGELUK. Voor den rechter te Willesden (graafschap Londen) verklaarde deze week een man, dat zijn vrouw hora had mishandeld* Op de vraag van den rechter, wat er dan was voorgevallen, antwoordde hij, cj{?t zijn. vrouw hem dwong* eiken morgen om zeiven uur haar ontbijt te halen. Onlangs had hij verzocht, nog een paar minuten in bed te mogen blijven, waarop vrouw lief hem met de tang uit bed trok en zijn neus mei de pook bewerkte. Er zal een gerechtelijke vervolging tegen haar worden ingesteld. DE GRADUëEEL PRUIK. Zaterdag 6 November. Een van de weinige din gen die nog resten te worden uitgevonden is ook al weer door een vernuftering te voorschijn geroepen uit het niet: de gradueele pruik. Wanneer ge, geleidelijk-aan,zijt kaalhoofdig gewor den, dan behoort er heel wat zedelijke moed toe ook al zoudt ge het willen om een pruik aan te schaffen. De bruske overgang van kaal tot fraai-geilokt, vertegenwoordigt een psychologisch moment, waarvoor de meeste lux, die door hun haren gegroeid zijn te rugdeinzen, Een kapper uit de rue de Rivoli heeft, om in een dergelijk geval uw aarzeling te 'overwinnen, de gradueele pruik bedacht Goed beschouwd, is het een heele serie van pruiken, bestemd uw vrienden en kennissen in den waan te brengen, dat uw haargroei zich hervat heeft op de meest voorspoedige "wijze. Den eersten dag een nauwelijks waarneembaar donsje van enkele milime- ters; een week later reeds zooveel, dat een „scheiding"

Schager Courant | 1920 | | pagina 1