AIihici Nieiïs- Mratniit- LiiHiivHiL VAN RIJSWIJK's SCHOENHANDEL - SCHOENMAKERIJ, Woensdag 17 November 1S20. 63ste «Jaargang. No. 6723. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Wintermuilen en Pantoffels. Reclames. Oorzaken en behandeling SGHAGE Dit blad verschijnt viermaal per week .'Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8uur worden Advertentiön zooxeel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Aan de loden van Jen Bond v. Staatspensionn. Bondsvrienden l Gij weet allen, dat zij, die in loondienst zijn en wier jinkomen of vermogen een zekere grens niet overschrijdt, op 65-jarigen leeftijd staatspensioen krijgen. Gij weet ook, dat zelfstandige werkers zich vrijwillig oen staatspensioentje kunnen verzekeren door premie betaling Doen zij dat niet, dan krijgen zij ook op 65-jarigen leeftijd geen pensioen. Maar het is U ook Lekend. dat tal van eigenwerkers, kleine baasjes, enz., er veel slech ter aan toe zijn. dan vele loontrekkers, 'dat zij met moeite het hoofd boven water houden en beslist onmoge lijk de premie van ruim f 20 of van f 40 (voor mar» en vrouw samen} kunnen betalen. Nu konden wij dit voorjaar in het raadsverslag der gemeente Anna Paulowna lezen, dat een der raadsleden het sympathieke voorstel had gedaan om aan hen, die niet in staat waren, depremie te betalen, dit bedrag van gemeentewege te vergoeden. Dit voorstel vond harte lijke instemming bij de meerderheid der raadsleden, doch kon om verschillende redianen toen nog niet afgehan deld worden. Ben jk goed ingelicht, dan ïs kort Geleden een besluit gonomen, om dit jaar een zeker bedrag (f 300) uit te trekken, teneinde hiermede de bedoelde premiën te bé talen. Bondsvrienden, is dit mooie besluit van het gemeente bestuur van Anna Paulowna voor ons geen vingerwijzing, om ook aan 't werk (le gaan? Kan hot voor ons geen voorbeeld zijn, ook iets in deze richting te doen? Ik geloof van wel. W|ednu, laten wij dan in de eerste afdee 1ngs vergadering een voorstel doen, om aan de respectievelijke gemeentebesturen een adrés in to dienon, waarin wij ent College verzoeken, voor hen, die daartoe niet in staat zijn, da premie van f 0.39 per week te betalen. Niot ieder gemeentebestuur zal een even breed standr punt innemen als dat van Anna Paulowna. Niet overal zal dus een zoodanig adres het resultaat hebben, wat wij er van hopen. Maar wel overal kunnen wij het beproeven. En waar het gelukt, hebben wij de innige voldoening, wederom een steentje bijgedragen te ftébben ojm 'het lot van do armo ouden<van dagen te verlichten. JNa bondsgroet, C VAN TWUIVER Beer. afd. Veenhuizen. r*r- MOND- EN KLAUWZEER. In de Telegraaf lezen wij Zeer zeker zal nog zelden een zuiver technisch) vraagstuk do gemoederen zoozeer in beweging heb ben gebracht als de bestrijding van het mond- en klauwzeer onder het rundvee; niet alleen veehouders on veeartsen, ook politici, theologen en medici na men deel aan den strijdjuist in deze dagen, nu de ziekte tallooze slachtoffers maakt vooral onder het jongvee, en de Staatscommissie nog steeds uitblijft met naar advies omtrent de meest doeltreffende bestrijding, laait het debat weer op ion is het aantal middelen, die worden aangegrepen, grootar dan ooit. In den regel verloopt de ziekte "bij het rund zeer goedaardig; de blaasjes in den bek en aan de hoeven 8mezen zeer spoedig en na enkele dagen zijn de pa- enten gewoonlijk volkomen genezen, intusschen doen somtijds allerlei complicaties zich voor en ook kan eenc epidemie een bijzonder kwaadaardig karakter dra gen, zooals dezen zomer; dan sterven vele der aange taste dieren en de zuivelproductie ondervindt daarvan den weerslag. Het valt 'dus niet te verwonderen, dat men tracht deze ziekte te bestrijden en dat ook onze wet op denn veeartsenijkundigen dienst van 1870 en de daaruit voortvloeiende besluiten zich bezighouden met de regeling van de bestrijding. Dat neemt niet weg, dat er toch nog steeds personen worden gevonden, die de ziekte niet door de Regee ring wenschen te zien bestreden; zij zeggen, dat men niets van de ziekte afweet, dat de bestrijding dus niets helpt en dat men maar moet laten doorzieken; als alle dieren, die vatbaar blijken, het dan hebben gehad, wat men kan bevorderen door die besmetting zooveel mogelij jk op de gezonde dieren over te brengen, is het afgeloopen en houdt de ziekte van zelf op. Het aantal van deze nihilisten wordt echter steeds geringer; 't is afdoende bewezen, dat eenzelfde dier de ziekte meer dan eens kan krijgen, terwijl in zeer enkele jaren de veestapel uit geheel andere exemplaren bestaat. Scherp hier tegenover staan de voorstanders van het afmaaksysteem; zoodra de ziekte wordt 'geconstateerd, moeten alle dieren op de boerderij, die vatbaar voor de ziekte zijn of de smietstof kunnen overbrengen, wor den geslacht; de vorming van nieuwe smetstof is daar door afgeloopen en de reeds geproduceerde wordt zoo veel mogelijk vernietigd. Het valt niet te ontkennen, dat deze methode eenige bekoring heeft, en, het dient te worden toegegqve/n, in sommige gevallen wordt zij niet zonder resultaat toegepast. Ze heeft echter ook groote bezwaren;, in de eerste plaats van de zijde der veehouders, die hun gcheelen veestapel, waaraan zij al hun zorgen hebben besteed, zien vernietigd, waardoor zij genoodzaakt zijn hun bedrijf voort te zetten met allerlei minderwaardige dieren, welke zij op de markt kunnen koopen. Daarbij komt, dat de maatregel vefbazend duur is, daar de koeien tegenwoordig hoog in prijs zijn; de uitvoering geschiedt dikwijls met ongeschoold personeel, waardoor de smetstof toch wordt verspreid; de aangiften en de herkenning der ziekte komen dikwijls te Taat en bo vendien wordt de ziekte telkens weer uit het buiten land, waar ze in den laatsten tijd minder scherp wordt bestreden, binnen onze grenzen gebracht. Het verzet der veefokkers, die gehecht zijn aan hun vee, is dan ook zeer sterk. Deze veefokkers vormen in hoofdzaak de derde cate- §ono der strijderszij plaatsen zich op het standpunt lÉjrwet van 1870 en het K.B. van 18§6, waarbij ver plichte aangifte en isolatie van het zieke en verdachte vod op den voorgrond staan en waarbij alleen in bij zondere gevallen, te beoordeelen door den districts veearts, mag worden afgemaakt. Deize bestrijdingswijze is evenmin radicaal als de vorige; gezien het goed aardige verloop, dat de ziekte in den regel heeft, meent Een pracht van een ST. NICOLAAS-GESCHENK is een PATHÉFOON oi PATHÉPLAAT. Pathéfoons vanaf f 90.— tot f 315.—. Pathéplaten f 3.—, f 3.90, f 4.95 en f 5.55. EERSTE ALKMAARSCHE NAAIMACHINEHANDEL A. HiLUtKIISö - ALKMAAR - TELEFOON 236. Verkoophuis en Gehoorzaal der Pathéfoons Langestraat 44, Alkmaar. men echter, dat de resultaten voldoende rijn en men vindt bij het afmaaksysteem het middel erger dan de kwaal; daarbij komt, dat men bij de bestrijding, zoo als de wet die aangeeft, eprder kan rekenen op die medewerking! d*er belanghebbenden, dan bij het afma ken; anderzijds geeft net isoleeren, hoe gematigd ook toegepast, ^«ftijd lasten en nooit voordeel, terwijl er maar al te veel rijn, dié bij afmaken belang hebben, daar de taxaties der onteigende dieren in den regel hoog rijn en er aan het zaakje nog wel eens iets is te verdienen, zoodat het niet zeker is ,dat niet soms de besmetting met opzet wordt bevorderd. Werd nu de strijd gevoerd tusschen de veehouders onderling, ©enerzijds de veefokkers, die hun veestapel1 willen behouden en anderzijds de meer handeldrijvende vetmesters en zoetboeren, dan zou de strijd reeds lang rijn beslist, het getal der eersten, der tegenstanders^ van het afmaaksysteem, zou dan veel grooter rijn, dan dat der laatsten. De laatsten hebben echter een machti gen bondgenoot in den veeartsenijkundigen dienst, die door dik en dun voorstander is van afmaken. Zóó kan men dan ook gerust zeggen, dat de strijd gaat tusschen de Regeering en de veefokkers, al geven we natuurlijk onmiddellijk toe dat de lijn tusschen beide partijen niet zuiver is te trekken en al rijn er talrijke uitzonderingen. Het is nu merkwaardig te zien hoe volhardend de strijd door de regeering wordt gevoerd. De eerste slag werd door haar verloren in de Tweede Kamer op 23 December 1915, waar eene motie Teenstra-De Wyc- kerslooth werd aangenomen, waarbij bet afmaaksysteem werd afgekeurd. Munster Posthuma boog zich echter niet zoo gemakkelijkbinnen zeer korten tijd diende hij een ontwerp in ten einde gelden voor 't afmaken vap, vee te krijgen voor het jaar 1916 en met het afmaken werd doorgegaan. Het verslag van het afdeelingsonder- zoek 'der Kamer was echter dreigend en toen net ont werp in Februari in behandeling kwam, verklaarde de heer Posthuma, die een zware wolk zag hangen, dat hij alleen zou afmaken in die gevallen, waarbij isolatie on mogelijk was. De Kamer aanvaardde deze verklaring, bet ontwerp werd aangenomen en het compromis was hiermede geteekend; reeds op 29 Februari ging een schrijven naar de Commissarissen der'Koningin, waarbij voorschriften voor eventueele- isolatie werden gegeven. Bij de 39 hoeven, die in Februari-Maart werden geïso leerd, had men hetzelfde succes als bij het afmaken. D estrijd was hiermede voorloopig geëindigd; er zou den voor het afmaaksysteem echter spoedig betere da gen aanbreken; in September 1918 werd de heer Van IJsselstein minister van Landbouw en ongeveer ter zelfder tijd nam het aantal gevallen van mond- en klauwzeer weer onrustbarend toe, vooral in de pro vincie Utrecht. Aan het compromis werd niet meer gedacht; er werd weer afgemaakt dat het een lust was. Ten tweede mate werd echter de slag verloren; nadat een Interpellatie-De Wyckerslooth in behande ling was. gekomen, verklaarde de nieuw opgetreden be windsman op 17 October, dat ook hij in verband met verschillende oorlogsomstandigheden, van oordeel was, dat het afmaken diende te worden gestaakt. Alsof die omstandigheden plotseling aldus waren geworden. Hoe het toen precies is gegaan met de bestrijding der ziekte weten we niet; we lezen echter in 't verslag van den veeartsenijkundigen dienst, dat er werd ge streefd naar isoleering, doch dat men vele 'bezwaren ondervond; de ziekte breidde zich sterk uit tot 2259 veebeslagen in die maand December en daalde daarna tot 663 in de maand April, waarvan alleen in Zuid- en Noordhollland 423 veebeslagen. Toen gebeurde echter het ongelooflijke. In plaats 'van nu kalm door te gaan met een gematigd isoleer systeem, vooral in de provinciën, waar de riekte nog slechts sporadisch voorkwam, kon men in April 1919 in de bladen lezen, dat door den minister verschillende» maatregelen, welke in 1896 bij Kon. Besl. waren vastgesteld, buiten toepassing werden gesteld; er ge beurde dus niets meer. De weidetijd was juist aange broken; het mond- en klauwzeer vloog over het land; reeds in Juni waren 6973 veebeslagen aangetast; de schade was enorm. Men zou verwacht hebben, dat, toen de staltijd we derom aanbrak, de eenvoudige maatregelen die de mi nister buiten werking had gesteld, weer zouden rijn genomen, doch niets van dat alles; de yegeering deed alsof er geen mond- en klauwzeer en geen wetten en besluiten bestonden; ze had in Mei 1919 eene Staats commissie benoemd, die zou alles onderzoeken en ge durende een onderzoek niet waar behoeft men niets te doen. De Staatscommissie echter onderzoekt nog sleeds en "intusschen woedt de riekte door en vraagt vele offers. De regeering doet nog niets;- het schijnt dat er aangifte dient te geschieden bij liet ont dekken der ziekte en dat er toezicht op den aanvoer op de veemarkten wordt gehouden; in hoeverre de voorschriften hiervoor nauwkeurig worden .opgevolgd, kunnen we niet beoordeelen. Van alle rijden wordt thans, nu de staltijd weer is aangebroken, door de vee fokkers aangedrongen op strengere .maatregelen; zij wil len de wet en 't Kon. besluit zich toegepast, althans in dien vorm, dat de toepassing niet al te veel lasten meebrengt. Thans, zoo lezen we in de Memorie van Antwoord van 'hoofstuk "X der Staatsbegrooting. rijn de omstandigheden zoodanig gewijzigd, dat de minister verscheidene tijdelijk opgeheven maatregelen weder van toepassing zal verklaren. Waarom deze maatregelen wel kunnen worden genomen in December 1920 en terwijl dit niet mogelijk was in December 1919, zal wel steeds een geheim blij veen van den veeartsenijkundigen dienst; bovendien is de minister natuurlijk reeds weer minstens een maand te laat. Dit alles wijst er op, hoe de regeering alleen met ernst de riekte bestrijdt afs het gaat om afmaken; er moet en er zal worden afgemaakt; afmaken of niets doen moet rijn de leuze; een andere weg is er niet; de domme boeren moeten begrijpen dat het stelsel van gematigde isolatie malligheid is, hetwelk gelijk staat met doorzieken; welnu, als gebleken is dat door- rieken ook schadelijk is, dan zullen de veefokkers in arren moede eindelijk toch wel zeggenin vredesnaam, dan maai; afmaken. En als er boeren mochten zijn die vragem waarom hebt gij het isolatie-systeem vooral ge durende den staltijd niet beter toegepast, dan zal de veeartsenijkundige dienst en ai zijne organenn het ant woord daarop geven we konden niet meer, dan we hebben gedaan, de bezwaren waren te groot; we had den het altijd wel gezegd, dat afmaken het eenige ware is ;ge hebt maar te kiezen, óf het een óf het ander;- óf afmaken óf doorzieken. Een symptoom hiervan zien we reeds in een bericht uit Alkmaar in „De Telegraaf' van 31 October jl., waar in ook geen andere oplossing kan de hand wordt ge daan dan doorzieken of afmaken; 'het nemen van scher pere maatregelen staat gelijk met afmaken; de oppo sitie, die wij onder .de huidige omstandigheden tegen dat systeem meenden te moeten voeren, bewfees, dat wij voorstander zouden rijn van doorzieken. De strijd is dus nog volstrekt niet uitgestreden; straks komt het advies van de Staatscommissie; hoe dat zal luiden, is niet twijfelachtig; of zou men/ denken, dat daarin de tegenstanders van het afmaaksysteem de meerderheid zouden hebben? Dan zullen de veefok kers een harden strijd tegen den minister, die ten slotte voor alle genomen en niet genomen maatregelen ver antwoordelijk is, hebben te voeren; getracht zal dan natuurlijk worden een groot deel der kosten door de boeren zelf te laten betrien; het desbetreffende wetsont werp is nog steeds niet ingetrokken. Tenzfj er spoedig, wat we niet ondenkbaar achten, een serum moge worden gevonden om door inenting vóór of tijdens de ziekte, de schadelijke gevolgen te doen verdwijnen. In elk geval verwachten we in die richting eerder iets goeds dan van de talrijke dranken en poeders, die met echt kwakzalverslawaai in de bla den worden aangeprezen. Laten we hopen dat de toe stand in de ons omringende landen spoedig aldus moge zijn, dat 'over het vraagstuk 'der bestrijding van het mond- en klauwzeer internationaal kan worden beraad slaagd; tot zoolang in elk geval lijkt het ons toe, dat in ons land het afmaaksysteem niet kan worden aan vaard en men niet verder kan gaan dan tot een gema- matigd isolatie-systeem. E M, TEENSTRA WTERIN GERWAARD. 'Vengiadierinigi wam de Hol!. Mij', vam Landbouw, afd Wdaringerwaiand, op Maandagavond1, onder, 'leiding van den beer K. Z'ijip, Aanwezig, 11 leden. Na opening en voorlezing der notulen!, Ikomem de ingekomen stukken ter tafel. Ten le een verzoek van de afd. En'kihuiizen om subsidie iten behoeve eener te houden tentoonstelling bij gelegenheid vam het 40-jarig bestaan hunner afdeeling. In verband echter met onze niet best gespekte kas, Wordt be sloten het adres voor kennisgeving aan1 te nemen. Dan' is ingekomen' een verzoek om steun voor het bekende 'petitionnement tegen, de wet Aalherse. Aan gezien in onze gemeente reeds een actie wordt ge voerd door onze sterke, afd'. van den Bond voor Staatspensdonneering, die zeker iedereen zal berei ken, wordt het qua afdeeling Landbouw niet- noo- dig geacht. Verder is ingekomen 'een afschrift van den.open brief van den heer Van der Molen aan het Hoofd bestuur. Deze open brief die rnten zou (kunnen noe men een acte van beschuldiging tegen het beleid van het Hoofdbestuur, heeft al heel wat stof opgejaagd. De geheel© brief, alsmede een van de afd. Vlaar- dingen wordt voorgelezen, daarna wordt door het hoofdbestuurslid, den heer R. 'Kaan, voor zoover hij dit kan, de zaak eenigiszins toegelicht, waaruit blijkt dat de brief veel te omvattend is, om door het Hoofdbestuur schriftelijk te worden beantwoord. De zaak zal echter a.s. Woensdag in de algemeene ver gadering worden behandeld en zal punt voor punt worden besproken. De bedoeling is om alsdan klare wijn te schenken. Na breedvoerige discussie wordt besloten aan den afgevaardigde in deze vrij mandaat te verleenen. De heer H. K. Koster brengt hierna verslag uit van de gehouden algemeene vergadering. Punt 4 is behandeling van' cfen beschrijvingsbrief, wat echter geen aanleiding meer geeft ter bespre king. De afgevaardigde 'krijgt vrij mandaat. Volgt verkiezing van een lid der aankoopcom missie. De heer C. Schenk Az., aftredend, wordi met algemeene stemmen herkozen. Verder is nog ingekomen van den Riaad1 der ge meente een verzoek om een. .voordracht te willen opmaken, van 2 dubbeltallen' werkgevers, waaruit de Raad alsdan twee leden kan 'Mezen, die deel uit zullen, maken, eener commissie der arbeidsbe middeling. Tot stemmen overgaande, is de uitslag dat het eerste dubbeltal luidt: Jb. Waiboer Hz. en R. Bakker; het tweede Hl K. Koster en A K. Karna. Rondvraag. De heer Koster zegt dat we lang zamerhand in gelukkiger conditie komen, dat we meer veevoeder ep kunstmest kunnen 'krijgen en vraagt of het ook zaak wordt voor de aankoopver- eeniging hier weer eens werk van te maken. Ali voorbeeld wordt slechts genoemd gedroogde spoe ling, wat in de maand Mei coöperatief voor f 10.11 kon worden, gekocht, hetgeen particulier toen fll moest kosten. Zoo staat het ook met de grondnoten- koek. Voorzatter, die over 't algemeen de boeren slof noemt, ziet er weinig heil in. De bestelkaarten wor den door den bode bezorgd en wanneer ze terugge haald worden zijn ze in de meeste gevallen nog steeds oningevuld. Het zou z.i. echter - t beste zijn een lijst te presenteeren met verschillende hoofden, op dat direct kon worden ingevuld wat verlangd werd. Aldus besloten. Verder werd door den heer/Koster ter sprake ge bracht de 8-uren-werkdag in Verband met het land bouwbedrijf en brengt de wenschelijklhedd naar vo ren om ons daarmede bezig -te houden, wtat door den heer R. Kaan krachtig wordt ondersteund. Deze meent echter dat het beste .zal zijn alvorens de ver gadering zich uitspreekt, eerst kennis te nemen van een desbetreffend rapport, wat onlangs door het hoofdbestuur is ingezonden. Ten slotte vraagt de heer Koster in verband mot de Scheurwet, tot wien we ons kunnen wenden in dien de uitspraak van de commissie van beroep ons niet bevredigt. Voorzitter zegt, dat men zich dan kan wenden tot de Kroon of bij den burge lijken rechter. De heer R. Kaan noemt het onbillijk dat zij, die hun scheurplicht hebben afgekocht, niet in de gelegenheid gesteld zijn geworden daarvoor DEEN KOUDE VOETEN MCEB. VAN ECZEEM. Eczeem Is dikwijls te wijten aan bloedarmoede, li chamelijke of geestelijke inspanning. Ook kan het een gevolg rijn van besmetting, het voortdurend omgaan met natte of droge waren in winkiel, of werkplaats, of overgevoeligheid voor buitengewone warmte of kou, De behandeling eischt veel zorg en zindelijkheid De lijder dient eenvoudige, voedzame spijzen te gebruiken en vooral zwaar voedsel en alkohol te vermijden. Ge regelde stoelgang is noodzakelijkj verstopping verergert de kwaal. Tot beteugeling der ontsteking en om de last van eczeem te doen verdwijn" n, bestaat niets beters dan Foster's Zalf. Deze verdrijft de prikkeling en de ge neigdheid om de aangedane plaatsen te krabben Foster's Zalf beeft een antiseptische, verzachtende en heelende werking, droogt met te spoedig op, laat zich niet te gemakkelijk afvegen en dringt tot op, iedere aangedane plek 'door. Deze zalf is zeer succesvol bij alle jeukende huid kwalen en heeft tal van hardnekkige en langdurige ge vallen genezen. Zij is ook een uitstekend geneesmid del voor aambeien. Foster's Zalf (let op den juisten naam) ïs te Schagen verkrijgbaar bij Gebr. Rotgans a f 1.75 per doos. schadevergoeding te vragen of te ontvangen. Met algemeene stemmen wordt besloten over deze beide zaken namens de afdeeling een brief .tof hei Hoofdbestuur te richten. Naar aanleiding van eenzelfde besluit van de af deeling Anna Paulowna, vraagt de heer R. Kaan of de afdeeling er iets voor gevoelen zou in dezelf de richting werkzaam te zijn. Er is veel voor te zeg gen om b.v. een afdeeliiigisd'epot op te richten, ter wijl zi. veel kans bestaat dat door het hoofdbe» stuur hiervoor, steun zal worden verleend. De aanwezigien gingen1 met 'dit idéé volkomen aceoordi, Niets meer te behandelen "volgt Bluitbig, WINKEL. Op Zondag 14 Nov, jl. werd in de kolfbaan van den heer F. Klaver te Winkel opgevoerd het too- neelstuk „Kleine Mienschen", door net Vrije Tooneel uit Alkmaar. De zaal was slechts matig gevuld, het geen jammer moet worden geacht voor het goede spel dat er geleverd werd. Bal na afloop hield de bezoe kers nog eenigen tijd bijtten. WINKEL. 1 Door het bestuur der Goop. broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging „De Tijdgeest' alhier, is besloten een nieuwe bakkerij te stichten voldoende aan de eischen des tijds, daarin te doen bouwen drie dubbele heet©- luchtovens naar het nieuwste systeem. BARSINGERHORN. Bij de stemming, Maandagavond gehouden, voor ge machtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, rijn herkozen de heeren Jb. Bakker Az., K. Beek, J. Smit Gz .en C. Bellis en voor de vacatures gekozen de heeren C. Klerk, K. Bakker en P. Nes. OUDESLUIS. Het door 3 gezinnen bewoonde huis nabij de draai brug alhier, behoorende aan iruej. de Wed. Joch. Kreij- ger, is onderhands verkocht aan den heer Daan Pool, welke er zijn kleermakerij voor dames- en heerenkle»- ding in wil overbrengen. ZUIDSCHARWOUDE» Als ouderlingen bij de Ned. Herv. Kerk rijn herko zen de heeren P. de Ruiter Sr. en A. Klingeler. SCHAGERBRUG. De veiling der perceelen van den heer S. Groot ten overstaan van Notaris G. Vrijburg te Zijpe, haa tot uitslag dat de huismanswoning met wei- en bouw land, groot 7.83.20 H.A.. werd gekocht door den heer K. de Boer te Wi Blokker, voor de som van f 21810. Het huis met tuin aan de Groote Sloot, groot 45 A., werd gekocht door den heer Abr. Jongeling, alhier voor de som van f 4825 STOLPERVLOTBRUG. Het woon- en koffiehuis van den heer P. Kapi tein, is in veiling ten' overstaan van Notaris G. J. van Leersum te Winkel, gekocht door den heer D, Bakker alhier, voor de som van l 3925. AARTSWOUD. Herkozen als notabelen de heeren P. Hartog Jbz. en D. Slooves. ARR.-D ISSEMENTSRECHTB ANK ALKMAAR, Uitspraken van Dinsdag 16 Nov. 1920. P. j. Hofman, J. C. m Hinter, Alkmaar, diefstal, 1© 4 fnnd. gev., 2e 3 tand. gev. voorw. Elisabeth v. d. Molen, LimmftTv beleed, in geschrifte f 10 of 10 d. h. Petrus Spel, Pieter Spied. Hoorn, mish.j behandeling dezer zaak geschorst tot 23 Nov. Ettje Mooij, wed. van J. de Vrq, Helder, heling. 2 mnd. gev. voorw. D. Blaauboer en P, Biaauboer, A, Paulowna, mish. elk f 30 of 30 d. h. J. G. J. Broek, Egraond fc. Zee, mish. ,f 15 of 15 d.h. J. J. Meijer, Helder, diefstal, niet bew., vrijgesproken. K. Doekes, Harenkarspel, mish., f 40 of 40 d. h. M. Th. Pastoor, huisvr. A.. van Koolwijk, te Alk maar, mish. en vernieling, f 15 of 15 d. h., en beta ling van f 3.50 schadevergoeding Jan Siewertsen, Warmenhuizen, eendendiefstal, na dere instructie gelast Dirk Tamis, Zijpe, ged., wedersp., 14 d. gev G. Salm, te Helder, minderj., kinderwettenzaak, gesl. deuren, diefstal, 6 mnd. tuchtschool. Nicolaas Pover, gesloten deunen, voorw. vonnis ten uitvoer gelegd. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, worden de ingezetenen van den Ruigenweg, behoorende onder dit hulppost- kantoor, in net genot gesteld van een tweede post bestelling.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1