Aluin» Billis- AlmttMit- Lniliiillil VAN RIJSWIJK's SCHOENHANDEL - SCHOENMAKERIJ. Donkere Schaduwen Dinsdag 30 November 1S20. 63ste Jaargang. No» 6730. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. Uit en Voor de Pers. Boksrijglaarzen FEUILLETON. Birmenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën ?oo\eel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAKEN. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend dit nummer bestaat uit twee bladen. Eoom, 26 Novy 192<X QeaicLte Redacteur, ■Uw verslag, over hetgeen ik in. de vergadering van Hollands Noorderikwiairtier omtrent mijin werk zaamheden gezegd Ibeto, vestigt bij den lezer een onjuisLeal indrulk, eensdeels door de befknoptüi'eid; doch ooit, omdat .u daarin woorden gebruikt, d'ie ik niet Iitb gebezigd. Uk verzoek u daarom bet vol gende op te nemen. Vermeldende, dat er wel eens beweerd i.s, dat de kaas controle ten doel zou Hebben om dé ikleine fa brieken (het bestaan moeilijk te maken, welke be wering volgens mij ongegrond is, iwie«e,s ik op enkele zaken, d'ie voor den bloei van de kleino. fabrieken wèl scbadelijk zijn, en noemde: lo. (hot slappe regime van' meniig bestuur tegen over de lervoranciero, wat betreft 'de toebandielinigi der Ineke. Controle door deai kaasimalkier of het bestuur op zijn ,m e d e-tleveranciers brengt (hiaar bezwaren mede; ifk vestigde er de aandaic'bt op, dat (het ®ui- \elconsuleantschap deze controle reeds voor enkele fabrieken' bad uitgeoefende Verbetering in den toe stand wordt in die hand! gewerkt door gemeenschap- pel ijken aankoop vanwege de fabriek van deugdelijk me'kgereedsolia,p, buissen, emmers, teemsen 2o. eir wordt nog al eens t.e iainlg (gewiadht met het aanbrengen van noodzakelijke vedbeteringen' in de fabriek, b.v, (het (bedrijfefwater. 3o. de bestoren moeisteu meer algemeen con trole 'laten uitoefenen op die .wieegweiiktuigen en de vaststelling van (het gehalte der melk om te vooir- komen, dait er wantrouiwen ontstaat. •4o. ilflc heb bepleit voor anneenlsiulting itn een bond, die voorziet in de behoeften, welke slechts door samo-riiwedklmlg .t)e veinvez ent ijken 'zijn. Tien «slotte wieeis ;ik er Op, «dat men de j'ongeren«, dé t-9«eik'Oimst.ig'e leden en bestuursleden der fabriek, •moot o])weikik«en tot het «verwerv«an van kennis om trent de melde en melkproducten, opdat izij belang gaan stellen'in de zadcen van de fabriek, die im mers als een deed v«am bet hedrijf beschouwd moet worden. (De. R.L.ïWJS. te iS'clhiaigen, ide 'Vakschool tvtoor de Kaasbereiding en de cursus -voor melkcontroleurs te iH'Oorn bledion een geschikte gelegenheid. Do Bijklsizui'velconsul ent itn «de pnovinicde (Noordholland te Hoorn, L. T. C SCHBIJ. Tot bladen:, die het verslag uit de 'Schager Cou rant 'overnamen, richt lik hetzelfde verzoek. BE LIBERALE FUSIE. Het conservatief nc- coord. De conservalief-liberal'3 fusie ontwikkelt zich overeen- komatig het recept, dat wij, zoo schrijft de Telegraaf', reeds oen paar maanden geleden signa leerden. Nadat eenige parlementaire voormannen van,Vrije Liberalen, Eoonomischen Bond en Liberale Unie op het Binnen hof in principe tot de fusie hadden besloten, hebben thans de hoofdbesturen der genoemde partijen de kop pen bij elkaar gestoken om een mooi program op pa pier tc zetten, waarin „het vrijheidsbeginsel als grond slag van staatsbeleid cn de noodzakelijkheid eener zui ver democratische staatsinrichting" wordt bezongen. Wie lust mocht gevoelen tot-de liberale firma toe te treden, kan 11 Dec. nog aan z.g. „voorloopige" besprekingen deelnemen; dat is de laatste, hoop der vrijzinnig-con servatieven om de vrijzinnig-democraten achten' de groe ne tafel te krijgen, waarvoor de scheuren in het laken zorgvuldig zullen zijn gestopt. [Dan komt de finale als knaleffect. Op éénzellden dag we schreven het in Juni roeds komen de ledenvergaderingen der fusiepartijen bijeen^ ora te prijzen wat de heeren hebben willen wijzen. Met of zonder hoera zal do fusie op 15 Jan. een feit zijn geworden en wie zich niet van bovenaf zijn politjeke overtuiging wenscht te laten decreteeren, zal zich buiten de liberale gemeenschap zien gestooten. Dat is dan de eerste proeve van „zuiver democratiscli© inrichting,, die de nieuwe partij bij haar geboorte zal afleggen. Hebben wij dus eenige bezwaren tegen de wijze waarop de nieuwe partij het levenslicht zal zien, van het feit der conservatieve concentratie kan men met voldoening kennis nemen, want het kan de zuiverheid onzer poli tieke. verhoudingen slechts bevorderen. Daarvoor is echter meer noodig dan het schoon klinkend program waarop verzamelen wordt geblazen, een program dat in veel. zeggende fraseologiën weinig zegt omtrent de juiste staatkundige positie tusschen democratische en kerke lijke groepen in. Uit enkele trekjes valt echter voldoende af te leiden Voor ,jde maatschappelijke welvaart'" blijft het parti culier mialief en het vrije bedrijfsleven onaantastbaar, behoudens de noodzakelijke concessies, die elke conser vatieve partij aan de democratie moet doen. In deze concessies valt iets 'te waardeeren, zooals de wettelijke en economische gelijkstelling tusschen* man en vrouw, bescherming tegen machtsmisbruik van belangengemeen schappen en erkenning, dat de ontwikkelihg van pro ductie mede ten goede moet komen aan de arbeiders klasse en 'dat haar belang daarbij moet worden ver groot. Het zijn schoone beloften, waaromtrent het pro gram voor de vervulling nog geen andere aanwijzing geeft dan dat socialisatie, als omvorming van liet pro- auctiestelsel, wordt afgewezen. 'In dit opzicht onder scheidt de partij zich in 'negatieven zin vrij duidelijk van de S.D.A.P. De conservatieve geestverwantschap met de kerke- llijke groepen treedt aa.n den dag, waar de waarde van het godsdienst!» leven voor maatschappij en Staat" wordt erkend. Dat is de politieke manouvre uit den hoek van den E. B!, welks orgaan „De Loods' de hooge waarde van den godsdienst als politiek propaganda-mid- del tegen socialisme en bolsjewisme warm aanbeval. De vnj-liberale „Nieuwe Courant" acht deze vondst eveneens „.politiek zeer juist." Tegenover de conservatieve partij met liberaal klin kende leuzen, klemt des te sterker de noodzakelijkheid voor de vrijzinnig-democraten, om in een scherp om- sclireven beginselverklaring stelling te nemen tegen het exclusief klassebelang van kapitaal öf arbied en tegen het dogma dat op economisch of geestelijk gebied de vrije ontwikkeling der menschelijke samenleving aan banden wil leggen. Zij dient' te getuigen voor een vrije evolutie naar de eischen van een nieuwen tijd waarin voor half heid of compromisformules geen plaats is. De democra tische vrijheid wordt bepaald noch door liberale bande loosheid, noch door dogmatische gebondenheid; zij wenscht geen antithese tusschen individu en gemeen schap, tusschen klassen of groepen, tusschen volken of werelddeelen; zij streeft naar synthese tusschen belangen en idealen, waarvoor het waard, is te strijden en te leven voor groote meisjes, nos. 36—39, IJzersterk, f 12.50. DOOR NATHALY VON ESCHSTRUTH. ,,Wat ben_ ik blij, mevrouw de barones, dat ik u mijne bescheidene diensten kan verleenen,' zeide Mar gareta zacht dn vriendelijk, en hare stem klonk als muziek door de stille, sombere kamer. „Zoo God het wil, zal ik spoedig het genoegen smaken, u geheel hersteld te zien, Ik ben blij verrast, dat mevrouw de barones er zoo goed uitziet, dat is het beste be wijs, dat do genezing voirdert." Joriède krulde eenigs- zins ironisch de lippen en wendde zich af om iets op de tafel te verschikken, op het gelaat, van de zieke had echter eene groote verandering plaats. Een straal van blijde verrassing Kwam in de moe- geweende oogen, een droomerig glimlachje speelde om ae klcurloozo lippen, en de ingevallen borst zwol op onder een zucht va!h verlichting, van de zaligste verlos sing; na doodsangst. Onwilllekeurig hield zij 'de zachte, warme hand ste viger vast. „Gij wilt bij mij blijven? „Gy wilt mij waarlijk verzorgen en weer gezond maken?' fluisterde zij. Margareta knikte en glimlachte: „Als mevrouw de barones'met mij tevreden is, wil .ik heel gaarne blijven en wel zoo lang, tot ook het laatste spoor dezer voor bijgaande ziekte verdwenen is." „Gij weet dus reeds, wat mij scheelt?' „Zeker, mevrouw, 'de barones. Ik ben eer nauwkeu rig van onderricht." „En gij gelooft aan beterschap?" „Niet slechts aan beterschap, maar aan volkomen de ziekte is niet eens gevaarlijk". O, hoe werkten die vriendelijke, hoopvolle woorden op de zieke, de provinciale commissie. Jaarvergadering der afileeling Noordholland de Ver-, ecniging „Groep Veilingsvereenigingen'" uit den Nedej- landschen Tuinbouwraad, 25 NoV., in het Gulden Vlies te Alkmaar. (De Provinciale Commissie.) Door den voorzitter, den heer P. Slotx Az., werd deze vergadering geopend waarbij spr. een oogeiiblik stilstond bij den toestand der tuinbouwers in den tegen- woordigen tijd, een toestand, die verre van rooskleurig genoemd moet worden en welke zich ten, deele ook afteekent in de agenda voor deze vergadering. Met hel oog op de uitgebreidheid dier agenda heeft spr. zich beperking opgelegd in zijn openingsrede; 11a de aanwezigen een welkom te hebben toegeroepen en ook bij ben te hebben aangedrongen op beperking bij de discussies, verklaart hij de vergadering voor geopend. De h.h. J. Kliffen en A. Swager worden uitgenoodigd de notulen der vorige vergadering na te zien, en. daar later rapport over uit- te brengen Hot jaarverslag geeft de ald,Hilversum aanleiding tot «een p" pmeriung, welke door oen voorzitter wordt beantwoord, waarna het 'jaarverslag wordt goedgekeurd. De rekening over het dienstjaar 1919—'20 wordt op advies der eomm., belast met het nazien dier rekening goedgekeurd, nadat enkele posten door den secr.-pen- ningmeester, daartoe aangezocht, «waren toegelicht, of verduidelijkt. Na een? korte toelichting van de zijde van den voorz. wordt punt 5, vaststelling der contributie, goedgekeurd Als de begenadiging op eene ter dood veroordeelde. Joriède trad nader en oordeelde het raadzaam de hoop der diakones ook van haar kant door een paar opwekkende woorden te ondersteunen en toen vroeg zij, of zuster Margareta zich niet eerst een paar uur wilde afzonderen om van de lange reis te bekomen. „Elke gelegenheid is mij immers welkom, dat ik u nog hij "de dierbare zieke mag vervangen,' voegde zij er bji, een lichten kus .op het voorhoofd der tante drukkend. Margareta bedankte glimlachend voor het aanbod. „De rit in het open rijtuig was zoo heerlijk en de boschlucht zulk eene ongewone verkwikking na het stof en de hitte der groote stad, dat ik mij waarlijk niet vermoeid, maar juist 'buitengewoon verfrischt voel Mijn handkoffertje zou ik echter gaarne in mijn ka mertje brengen en ik zou wel om water willen ver zoeken." Juffrouw Buschmann, die zeer nieuwsgierig in de kamer was gebleven, knikte bevredigend en haastte zich het jonge meisje de kamer naast net slaapvertrek der barones aan te wijzen. „Gfij zult wel gaarne steeds in de nabijheid der zieke zijn," glimlachte zij vriendelijk. Ja, dat 'wilde zij gaarne, zeer gaarne. Margareta bevond .zich alleen in dp mooie, elegante kamer, waarin zij voortaan zou wonen, en zag met stralende oogen j*ond. Hoe stil, hoe vre«edzaam, hoe aangenaam was het hier. Ach, hoe weldadig zal deze gezegende rust voor haar zijn. Zij trad aan heikopen venster. Voor haar lag het park hoóge, ruischende hoo rnen van verschillende soort, fluweelzachte grasvlakten en heerlijke bloembedden, met duizenden kelkjes bedekt, die bedwelmende geuren tot haar kamertje deden op stijgen. Wilde wingerd, klimop en rozen slingerde zich om de overoude muren omhoog en omgaven haar venster j met een net van ranken en bloesems. 1 Hoe schoon, ach, hoe betooverend, schoon vóór een en deze aldus vastgesteld op 1/200 pet. van den omzet. In punt 6 werd door het bestuur voorgesteld, het Hoofdbestuur der tuinbouwtentoonstelling, in 1921 te Enkhuizen te houden, finantieelen steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 200. Door den heer W. Balk wordt een warm pleidooi gehouden voor deze tentoonstelling en spr. vraagt voor haar naast fi nantieelen ook moreelen steun; vooral omdat die ten toonstelling speciaal, op den tuinbouw is gericht. Door Hilversum wordt voorgesteldzoo noodig tot f 1000 subsidie te verleenen, die Langedijker Groente Centrale stelt f 500 voor. Dit laatste voorstel wordt aangenomen. Met vlag en wimpel worden de bestuursvoorstellen aangenomen, om toe te' treden als donatrice tot: a. den Proef- en Schooltuin „Kennemerland' te Alkmaar, b. ideip „West-Friesland" te Hoorn en c. de Nederland- sche Phytopathologische Vereeniging. Onder verdere afhandeling der agenda wordt de be stuursverkiezing gehouden. Het resultaat dezer stem ming is, dat de h.hnn. P. Slot Apz. en J. Ootjers fnet zeer groote meerderheid van stemmen worden herkozen Onder dankzegging voor het blijk van vertrouwen der vergadering nemen beiden hunne benoeming aan. In behandeling komt een ontwerp-statuten. Aangezien dit ontwerp in hoofdzaak is samengesteld naar het bestaande reglement, kunnen vele artikelen zonder eenige bespreking worden aanvaard. Niettemin geven enkele aangebrachte wijzigingen of aanvullingen aanleiding tot zooveel discussie, dat aan het bestuur in overweging wordt gegeven voor het vervolg de vergadering 's mor gens te cloen aanvangen en op den middag een pauze te houden. Bij art. 3 wordt o.m. voorgesteld: wanneer de om standigheden daartoe dringen voor gezamenlijke re kening collectief verkoopen van daarvoor in aanmer king komende producten. Hierover wordt vrij lang ge- discusseerd, en doet ;de afd. Oudendijk (Nieuwleven) mededeeling van het resultaat der gehouden vóórver gadering, waarbij zelfexport tot een ernstig onderwerp van bespreking is geweest Aangezien de aansluiting hij de groep veilingsvereenigingen thans nog .uitsluit vereenigt zich de vergadering met het voorgestelde in art. 3. Op een vraag, of een afdeeling zelrexport ter hand mag nemen, antwoordt voorzitter, dat we hier statuten vaststellen voor den Bond. Op voorstel der afd. Hilversum wordt bij art. 6 besloten tot vergoeding van reiskosten voor één afge vaardigde en tot het vaststellen van een norm voor verblijfkosten. Bij art. 8 wordt besloten, dat voor h«et nemen van een besluit tot collectieven verkoop minstens a/i der op de algem. vergadering uitgebrachte stemmen wordt vereischt. Die overige artikelen werden zonder bijzondere op merkingen geaccepteerd, waarna met algemeens stem men de statuten werden aangenomen. Eveneens werd besloten, hierop de Koninklijke goed keuring aan te vragen, terwijl het bestuur werd gemach tigd redactiewijzigingen aan tc brengen, indièn dit noo dig mochtblijken om de Koninklijke goedkeuring te erlangen. Bij punt 10 der agenda had de vergadering zich uit te spreken over het aF of niet toelaten der pers tot die algemeene vergaderingen. Aangezien hij den aanvang dezer vergadering reeds was besloten^, afgevaardigden tóe te staan een verslag ban de pers te leveren, viel zonder debat 'de beslissing voortaan de pers toe te. laten. Die ervaring opgedaan met den aardappelhandel, had aanleiding gegeven tot voorstellen, waardoor zou wor den voorkomen, td'at de tuinbouwers nogmaals zoo ge voelig getroffen zouden kunnen worden. De verzeke ring te krijgen voor geheel vrijen uitvoer werd 'geacht tot de onmogelijkheden te behooren, doch men achtte het beslist noodzakelijk, de verzekering te krijgen, dat bij beperking van uitvoer toch minstens voor de pro ducten een prijs «te zullen erlangen, die het bedrijf loonend zouaen maken. De besprekingen leidden en toe, dat getracht zal worden, die verzekering zoo spoe^ dig mogelijk van de Regeering te verkrijgen, althans oog, dat slechts het uitzicht over verblindende huismuren en rookende schoorsteenen had gekend. Een gevoel van onbeschrijfelijk geluk, van innigen dank maakt zich meester van Margareta. Zij knielt hfeder voor het venster, vouwt de handen en stort hare ziel uit in een innig smeekgebed. Zij wfeqt niet, waarom zij bidt zij weet niet, waarvoor i^ij dankt zij weet immers niet, of in dit paradijs ook niet de slang verborgen loert, of deze rust werkelijk den hemelschen vrede van zalige eendracht is zij ziet op naar den donkerblauwen hemel, waar de witte duiven hare zilveren vleugels in het zonlicht baden, en plotseling gaat er eene lichte rilling door hare. ziel een plotseling vreemd gevoel van groolen angst. Ach, zij neeft nog eens aan een venster gestaan eri met een zaligen glimlach ndSr "buiten gezien naar de ientepracht. Toen iubelde haar hart van gelukNu zijt gij tehui,s. Nu hent gij een veilig nestje 'gevonden maar ach het geluk, dat haar zoo vertrouwelijk I had toegelachen, had gelogen haar nest trof een bliksemstraal schuw en zonder thuis dwaalde het verlaten vogeltje weer in den vreemde rond. En nu stond zij daar weer en zag met een blik van verrukking naar een stukje Eden vol rust en schoonheid en een verlangen naar het verloren tehuis maakte zich van haar meester. Ach, mocht het hier eene plaats wezen, waar zij rust vond. De hemel lacht stralend, alsof hij zich boven haar heeft geopend.... en de duiven vliegen steeds hooger, als wil den zij haar den weg wijzen, aen weg tot eeuwigen vrede. TWAALFDE HOOFDSTUK Niemand had het zeker voor mogelijk gehouden, dat de barones zich zoo snel aan de nieuwe verpleeg ster zou gewennen als het inderdaad gebeurde. Hare vermoeide oogen verhelderden, als Margareta's slanke gestalte aan haar bed verscheen, het was h'éór eene ware verkwikking, de heerlijks zachte, welluidende, stem te hooren, die als muziek van de lippen van het vóór de werkzaamheden met betrekking tot den aard- appelverbouw worden aangevangen «Indien mocht blij ken, dat de Regeering hiervoor niet te vinden is? dan achtte men ingrijpende maatregelen van de organisaties noodzakellijk. v. Bij de discussie over deze zaak gevoerd, werd er tegen geprotesteerd, dat de Regeering den tuinbouwers de gelegenheid ontnam voor een of ander product winst te maken Het .zooveel arbeid vereischend bedrijf he«eft daar recht op. Worden de prijzen voor birmenlandsch gebruik te hoog, laat dan toeslag worden gegeven. Ook in het bepalen van minimumprijzen ligt onrecht ten grondslag. De tuinbouwer heeft recht op de vruchten van zijn arbeid. Aanvaard wordt het voorstel van inventarisatie, ook voor het product aardappelen, waardoor men steeds een waardevol vergelijkingsmateriaal ter hand heeft, het welk eventueel ook dienst kan doen ter overtuiging van de Regeering. Gebleken toch is, dat deze niet aanvaardt de verklaringen van onze organisatieleiders. Het Voorstel van een toeslag op de stapelproducten tot het verkrijgen van een redelijken prijs, vindt bestrij ding men wil van de Regeering geen fooi, doch recht. Ten onrechte toch is van het zoo rikante tuinbouwbe drijf O.W. geëischt, althans een veel te hoog bedrag, aangezien 1913, een buitengewoon slecht jaar, als grond slag is genomen; een groote onbillijkheid acht men gelegen in de heffing van h Va pet. registratierecht, op de veilingen, Een groote belemmering in voor den tuinbouw nog altijd de N.U.M. Aan het bestuur wordt opgedragen, zich te dier zaken tot de Regeering te wenden. Bij de opmerking, wat "te doen indien onze wenschen onverhoord blijven, wordt gewezen op het betreurens waardige van de zoo geringe solidairiteit in het tuin- bouwvereenigingsleven. Genomen besluiten worden soms vereenigiügsgewijs genegeerd. Allereerst is noodig volko men samenwerking, zonder deze geen krachtige ac tie. Wie zich aan de besluiten niet kan of wil onder werpen, die trede uit het verbond en ga zijn eigen besloten werd- pogingen in het werk te stellen om' te komen tot verlaging der spoortarieven, aangezien deze zeer drukkend zijn voor het thans niet loonend tuinbouwbedrijf. Inmiddels begint de vergadering te verloopen, wat aanleiding geeft tot ihet voorstel, om in het vervolg de jaarvergadering 's morgens uit te schrijven. Nadat bij de rondvraag nog enkele zaken ter sprake zijn gebracht, haast de voorzitter zich, de vergadering te sluiten, waarbij hij dank zegt voor de medewerking der afgevaardigden en tevens een woord van dank richt tot den heer Hazeloop voor diens tegenwoordig heid en eindigend met van deze vergadering de zoo gunstig mogelijke resultaten te wenschen, be rotterbamsche handels- en land- bouwbanx. Die beer G. Werkhoven, secretaris van de S.D.A.R, deelt thans in Voorwaarts mee, dat in de vergadering van de Rotterdamsche federatie der S.D.A.P. de stem men hebben gestaakt over een motie, welke de onmid dellijke aftreding van den heer Van Staal als lid van den gemeenteraad eischle. Die heer Van Staal heeft aan oen verslaggever van Het Volk verteld, dat hij directeur van de Rotterdam sche Handels- en Landbouwbank was geworden: „Mijn advertentiebureau plaatste in de laatste jaren Broekhuys' advertenties. Toen de Landbouw- en Han delsbank werd opgericht, kreeg ik opdracht om de "advertenties voor de fiieuwe zaak te plaatsen. Het werd een kostbare campagne en ik haa reeds voor ongeveer f 20.000 advertenties geplaatst, toen ik een beetje bang begon te worden voor mijn geld Die angst steeg, toen ik in «de lokalen der bard: zag, dat het met de administratie mis moest loopen. Er lag een stapel postwissels ter hoogte van een tafel, ingezonden door lieden, die een obligatie van f 10 wenschten. Met vier man voerde men ae orders uit. Dat was veel te weinig. Men zou nooit door dien steeds aangroeienden stapel heenkomen. De adminis tratie moest rnisloopen. Zij was reeds mis, want er waren bij de Rotterdamsche politie reeds honderden klachten ingekomen uit alle dcelen des lands van lieden die wel een postwissel hadden gezonden, maar geen obligatie hadden ontvangen. Ging dat zoo voort, dan moest de zaak spaak loopen en was ik mijn geld kwiit. Ik ging dus naar Broekhuys, sprak met hem over de administratieve moeilijkheden en bood hem aan, hem des avonds met het personeel van mijn adverten- jonge meisje klonk. Eene sympathieke en welluidende stem is iets zeer schoons. Wint die reeds in het gewone leven terstond alle harten, in de ziekenkamer heeft 'ze eene toover- achtige uitwerking, en de oude predikant aan het clia- konessenhuis had «diep geroerd de hand op Margareta's hoofd gelegd en zacnt gezegd: „Hoe gaarne hoor ik u spreken. Bij de klank uwer stem begrijp ik het .schoone woord: „En ze spraken1 als met 'engeltongen". Ja, er lag een bijzonder welluidende klank in de volle, weeke- stettn tfer verpleegster, en reeds op de kostschool en ook later te Rugenfurt had Margareta de ervaring op gedaan, dat hare stem eene bijzondere uitwerking op den toehoorder uitoefende. Zenuwachtige menschen, wien een schel, hard stem orgaan gemakkelijk tot last kan worden, ondervinden de weldaad eener lieflijke vrouwenstem dubbel, en zoo sloot ook mevrouw von Thungen dikwijls als in een zaligen droom de oogen, als mejuffrouw von Uttenho- ven naast haar zat en uit haar lievelingsboeken voorlds niet met verveling' en voortra telend zooals Joriede, maar met innig gevoel, met vrome ontroering en met de warme vroomheid van een rein en onverdorven gemoed ,dat de godsvrucht nog niet als ballast over boord heeft geworpen en nog in geestdrift kan ont vlammen voor edele, kuische poëzie. Margareta ging geheel op in de verpleging der oude dame. 1 Niet slechts plichtsgevoel, maar ook oprechte deel neming boeide haar aan het ziekbed der barones en het was, alsof met de grijze, schaduwachtige, gestalte der diakones gouden zonlicht stroomde in de vroeger zoo sombere kamer, waaruit eenzaamheid en verlaten heid nu voor altijd schenen verbannen. Stilzwijgend had men aan zuster Margareta haér vreed zaam, klein rijk overgelaten. «Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1