Een PRACHTSORTEERING RAPMAN Co. SCHAGEN. De dingen om ons heen. TOT BILLIJKE PRIJZEN, VINDT MEN BIJ DERDE BLAD. Staatsloterij. Bïrmenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Keurige druk Mooie letter Spoedige aflevering. Zaterdag 11 December 1920. 63ste Jaargang. No. 6737. Het oude spreekwoord, dat een kinderhand gauw gevuld is, blijft toch maar steeds waar. Men heeft het deze week weder gezien met de no ta, die Lord Curzon namens de BriJ^he regecrin» had opgesteld inzake de Grieksche quaestro! Het onmiddellijk effect dier nota was, dat men in Rome en Parijs dfe Londensche houding in deze aangelegenheid maar half vertrouwde en er reeds mede begon te rekenen dat Engeland bereid was om den terugkeer van Constan- tijn niet al te veel moeilijkheden in den wieg te leggen inderdaad kon men er dat uit lezen: als er maar ze kere waarborgen -werden gegeven, als Constantijn zich maar kalm wilde houden en constitutioneel zou wil len regeeren, zonder persoonlijke politiek te voeren, zou Engeland het wel met hem aanzien.... Dat die indruk niet alleen bij wantrouwende men scheen zooals aan de Quai d'Orsay, doch ooik elders, werd gewekt, is buitengewoon duidelijk geworden uit de me- dedeeling van den Atheenschen correspondent van de Daily Express, die Vrijdag telegrafeerde, dat de geza menlijke nota der drie Premiers in Athene gewerkt had als een knuppel in het hoenderhok, omdat men over tuigd was, dat Engelands steun, of althans Engelands toestemming voor den terugkeer des konings was ver kregen. Nu juicht men in Parijs over het resultaat en in Athene zit men naar het heet in zak en asch- Waarom?, is men geneigd te vragen. Wat staat er dan in die definitieve nota, dat zoo machtig veel verschilt van de eerste van lord Cur zon?. Eigenlijk zijn de puntjes wat meer op de i gezet. Feitelijk is er niets veranderd. Als Constantijn braaf is en als het Grieksche volk hem metterdaad wil terughebben, is er niet veel tegen, may de geal lieerden hebben eenige dwangmiddelen in petto en als voorproefje van hoe die er uit zien, wordt vast 'ge citeerd, dat de Grieksche schatkist niet nogeens twee honderd millioen francs aan papier in circulatie mag brengen, hetgeen dê regeering van plan was. Nu is dit met die tweehonderd millioen een rare geschiedenis. Reeds Venizelos had er toestemming voor f:vraagd, omdat anders de staatshuishouding vastloopt. ermoedelijk hadden dé drie mogendheden., die sedert 1897 een soort van financieele voogdij over Grieken land uitoefenen, n.1. Engeland, Frankrijk en Italië ,er niet veel tegen gehad, omdat zij van een groot Grie-i kenland de garantie meenden te hebben, dat alles wel terecht zou komen. En vooral omdat Griekenland door middel van zijn leger, in Klein Azië een beetje weifc voor de Entente opknapt, waarvoor het wel een ere-'' diet (tegen goede rente) verdient.. Nu Venizelos er niet meer is en nu, als gevolg daar van het onderpand gevaar loopt, voelde men er niets voor de zekerheid het geleende geld ooit terug te krij gen, nog eens verder te vermindienen, door vergrooting van de circulatie en verslapping van de financieele kracht des Lands. Maar het blijft een open vraag, hoe de Ententq er iets aan zal kunnen doen, wanneer de minister van ifnanciën noodgedrongen toch overgaat tot die verbo den uitgifte. Zeker, men kan de uitstaande schuldetrl opvragen en desnoods Griekenland failliet laten gaan, maar wie wordt daar beter van? En wie' slechter? Griekenland effectenbezitters ten onzent weten het belaas maar al te goed is steeds failliet of onderweg, en meer valt er niet aan te doen. Tenzij men natuur lijk oorlog wil gaan voeren, waaraan memand denkt, al was het alleen maar, dat een beetje oorlog m«Mr kost, dan heel de Grieksche schuld waard is'.... Het eindresultaat is natuurlijk dat Constantijn te rugkomt en dat hij over een jaar of wat weer de beminde neef is van de verschillende souvereinen die dan nog (of weer) in Europa zullen regeeren. Waarom zijn dan de Franschen zoo blij? Doodeenvoudig omdat men heeft toegelaten, dat Lord Derby, die sedert zijn aftreden als ambassadeur in Pa rijs gewoon ambteloos burger is, zijn mond heeft voor bij gepraat, of zijn hart heeft uitgestort en er voor heeft gepleit, dat er een blijvend verbond tusschen En geland en Frankrijk zou worden gesloten. Als dat in 1914 had bestaan was er nooit oorlog gekomen, zei de nobele lord en dat woord maakte in Parijs zulk een indruk, dat een van de kranten zelfs senreefGod zegene den man, die dit woord sprak. Waartoe dit verbond noodig is, thans nu de Vol- •kenbond bestaat (al wil Nederland dan ook geen com pagnie vrijwilligers voor het bondsleger afstaan) en nu Duitschland in afzienbaren tijd geengeld en geen 'menschen zal hebben en nu Duitschknid in-afzienba ren tijd geen geld en geen menschen zal hebben om gevaarlijk te kunnen worden, weet niemand en waar om Lord Derby ejr zich zoo druk overmaakt, nog veel minder. Alleen de grenzelooze vrees voor een Duitschen revanche-oorlog, waarin Frankrijk minder dan tien tegen drie sterk zou zijn, kan hier de ver klaring leveren.... Nu Lord Derby heeft gesproken, is het Fransche hart gerust. Met Engeland als helper gelooft men het in Parijs wel te zullen kunnen bolwerken, als al de mar ken van vijf centen en al de niet meer bestaande regi menten en wapenfabrieken weer eens mobiel worden gemaakt. Nu passeert zelfs het geonderhandel van Engeland met Ruilend zonder veel verdere critiek van Peru# uit. Veel heeft ook dit niet uitgehaald, want zooali ik ai in mijln vorig artikel meende te kunnen constatoe ren, komt er van het geheele voorstel nieti. Moekou laat de heeren aan de Theems stichtelijk bedanken. Zij .willen wel handel drijven: waarom niet? Maar dan moet Engeland zijn kooplieden maar vrij laten om dit te doen, zonder beperkingen, zonder inmenging van staatswege. Als een koopman er zijn voordeel in ziet, zal hij toch wel komen..., redeneert men in Moskou en den aard van het beestje kennend, heeft men niet zoo groot ongelijk. Zoo'n koopman is tevreden, wan neer hij zelf geld verdient en bekommert zich niet om de stroppen, waarmede andere oude crediteuren zijn blijven zitten. Waarom zouden zij ook? Geld stinkt niet, heeft een wijze keizer al voor negentien eeuwen beweert en heit schijnt nog steeds waar te zijn. UITKIJK. Trekking van Donderdag 9 Dec. 2e Klasse. 4e Lijst. y No. 15074 1 20.000. No. 7397 I 200. Nos. 8355 14213 16063 f 100. Prijzen van f 20. 252 740 973 1286 2097 2451 2655 2706 2832 3010 3018 3720 4183 4715 4827 4874 5966 5100 5279 5289 5554 5599 5665 5748 5982 6396 6408 6644 6746 7333 7655 7688 7737 7762 8294 8409 9011 9317 9651 9877 10377 10743 10749 11092 11192 11270 11643 —696 12011 12033 12307 12322 12455 12901 13163 13225 13277 13384 13512 13821 13956 14076 14136 15091 15284 15414 15647 15932 15939 16062 16389 16543 16949 16953 17116 17410 17729 17768 17783 17864 17918 17936 17957 18254 18540 18973 19379 19748 19895 20866 20939 21380 21870 22276 22885 BE ONBEmWUZEBS&ALABHSSEN. In het „N. v. d. D>." schrijft de heer L. Nooter ovdr de onderwiizersbezoldiging en zegt: „De onderwijzers staan wantrouwend tegenover de cijfers van minister De Vries. Eerst heette het, dat de nieuwe regeling 32 millioen zou kosten boven de sa larissen van 1919, late.r werd dit bedrag gereduceerd tot 25Vs millioen. Als men nu weet, dat in 1919 aan toelagen (duurtebijslag en extra-maand) door de Regeering stellig werd uitgegeven 15 millioen, dan geeft minister De Vries dus toe, dat de onderwijzers in 1920 ruim 100 millioen meer zUllen ontvangen dan in 't vooraf gegane jaar, d.w.z. gemiddeld f 300 per peroon. „Nu gaan de beginners f 500 of r 600 vooruit, en kele bijactenbezitters evenveel of meer, sommige hoofd- acte-menschen eveneens. Gevolg: anderen krijgen niets of gaan achteruit in gezamenlijke inkomsten. „Minister De Visser zegde toe, dat niemand in 1920 minder zou genieten dan hem in 1919 gewerd aan salaris en toeslag tezamen. Hij gaf dus toe, dat er zijn zullen voor wie(n) zoo'n toezegging noodig was. Maar tevens werd toen voor ieder duidelijk, dat op de extra-maand voor 1920 niet kon worden gerekena, en dat achteruitgang voor velen evident was. Verder zegt oe schrijver, na de grieven tegen de regeling opgesomd en toegelicht te hebben „Wie nu de komende actie van den Nederlandschen onderwijzer begrijpen wil, moet zich er van doordringen; le. dat het voor hem gaat om een herstel van grie vende beleediging; 2e. dat hij alle middelen -van adres- seeren, demonstreeren, overtuigen, overreden heeft uitgé- put .Hij staat voortaan tegenover een Regeering, die dit is gebleken onwillig is hem recht te doen. En hij redeneert min of meer bewust aldus„Gij wilt mij achterstellen bij de menschen der nieuwe op leiding? Ik wil niet, dat gij deze ooit krijgt en ik plaats mij vierkant tegenover U open den weg, die naar de nieuwe Kweekschool leidt. Deed hij anders, dan zou hij aan zichzelf, hij zou aan de eer van zijn corps te kort doen. „De Regeering heeft voet bij stuk ^gehouden? Wel neen, zij heeft zich koppig pp haar eenmaal ingenomen standpunt gehandhaafd, tegen recht en rede. Zij heeft daardoor een strijd ontketend, die slechts kan gevoerd worden ten koste van de belangen der Neder- ltandsche jeugd. „Moge het aan het Nederlandsche volk gegeven zijn te voorkomen, dat deze strijd voert tot een noodlottig eind, te bevorderen dat hij leidt tot een voor beidd partijen aannemelijken vrede." ONEER WIJZERSSARISSEN. Naar ..De Tijd'" -verneemt, heeft de Regeering, na overweging der in de Kamer plaats gehad hebbende discussie, 'thans de regeling der onderwijzerssa lar i s- sen vastgesteld, doch het zal uit Iden aard der zaak eenigen tijd duren, alvorens ze kan worden gepubli ceerd. Gelijk men toch weet, moet over een Alge- meenien maatregel van "Bestuur het advies van den Raad. van 'State worden ingewonnen, alvorens deze aan de Koningin ter teekeniing. kan worden voorge legd'. Onwaarschijnlijk acht het blad het daarom met, dat pas omstreeks Kerstmis de salarisregeling bekend zal worden al hoopt het van harte, dat de Raad van State, door bespoediging van zijn advies, het der Regeering mogelijk, «zal maken, dit eerder af te kondigen. HET DEFENSIE-DEBAT. „De Tijd" weet te meiden, dat over de nog te be handelen' defensie-ontwerpen overeenstemming is verkregen tuisschen de partijen van rechts. Bekend, is, schrijft het bladi, al zal ook hier de schijhi grooter blijken 'dan de werkelijkheid d&f tusschen de drie fractie# der rechterztld-e omtrent onderdeelen van het defensie vraagstuk niet algeheel e eenstemmigheid bestond. Omtrent deze zeker niet eenvoudige zaak, het zoo noodige overleg tusschen de j^rle rechtsche groe pen gepleegd, zoodat lverwacht mag worden, dat In de komende dagen een goede oplossing zal worden verkregen en wel In overeenstemming tusschen de drie groepen van rechts, terwijl het zich laat aan zien, dat althans een deel der linkerzijde wijl het geldt een zoo groot landsbelang der Regeering haar steun niet zal onthouden. - HEERHUGOWAARD. Na den derden dezer te zijn ontslapen, werd 7 Doe. te Alkmaar ter aarde besleld mej. A. M. Kraijenhagen, onderwijzeres aan school no. 3 alhier. We herinneren ons niet een begrafenis te hebben meegemaakt, waarbij zóóveel deelneming en hulde werd betoond. De lijk baar was gedekt met tal van kransen en grafbouquetten van leerlingen, oudleerlingen, collega's, vrienden, dienst bode. Door de begrafenisvereeniging te Noordscharwoude werd alles keurig geregeld. Ongeveer half drie (door een voorafgaande begrafenis verlaat) bereikte de stoet de gemeentelijke begraafplaats te Alkmaar (de plaats, welke de overledene zich tot laatste rustplaats had verkozen) en voegden zich nog eenige belangstellenden daaraan toe. Bij het graf werd de overledene door den hetfr Brugman herdacht, als collega, als onderwijzeres, als opvoedster der jeugd, gedurende een reeks van dertig jaren .Het was spr. goed, hier te mogen getuigen van warme waardeerihg, vooral van de zijae van leerlingen en oudleerlingen, voor den arbeid van haar, die nu rustte in het graf. Hij stelde met nadruk deze spontane huldebetuiging en. waardeering tegenover hetgeen in 's lands vergaderzalen zich dezer dagen ten aanziein van onderwijs en onderwijzers had afgespeeld. Hij weet de tolk te zijn van vele jonge vrouwen, die zeil en wier kinderen van juffr. Kraijenhagen, onderwijs, vooral handwerkonderwijs, hadden ontvangen, wanneer hij daarvoor dank zegt: men had dit te Veenhuizen reeds getoond bij het neerleggen harer functie aldaar, hier sprak de bloemenhulde. Met een: Rust zacht, lieve doode! eindigde hij. Door Dr. Post en daarna ook door Dr. Spierings werden aan haar graf eenige woorden van warme waar deering gewijd voor haar als mensch, doch vooral als» huisvriendin. Vooral den laatsten spr. viel het moei lijk het uit te zeggen., hoeveel zijn vrouw en hij zelf in de afgestorvene verloren. Namens de eenige zuster werd door den heer Brug man dank gezegd voor de eer en hulde aan de afgen storvene bewezen. Werd door haar collega's vooral met diepe teleur stelling opgemerkt, dat zich aan dit graf geen enkel officieel persoon had vertoond, het zal ,hun goed doen te vernemen, dat van den Districtsschoolopziener een zeer waardeerend schrijven is ingekomen met betuiging van leedwezen, dat hij te 2 uur op de begraafplaat tevergeefs heeft getoefd, zoodat Z.E.Gestr. de gelegen heid heeft moeten missen, het geschreven woord van waardeering en hulde uit te kunnen spreken aan het graf van mej. A. M. Kraijenhagen. Vooral ook voor h#>ar zuster was dit een zeer gewaardeerd schrijven. En nu er is een mensch gestorven, die een le venstaak achter zich heeft, welke vruchtdragend is ge weest voor velen en dit nog zal worden voor velenf; er is een mensch gestorven, van wie we mogen ge tuigen, nog lang voort te zullen leven in de hartlan van velen, in harten, vol van dankbaarheid voor ge leerde van juffr. Kraijenhagen. Zij ruste in vrede I RQTTERBAMSiCiHE HANDELS- EN LANDBOUW- BANK. De substituut-officier van justitie rnr. A. Rombach •en de recht er-commissaris mr. A. S. Rueb hebben gisteren' met de recherche te Rotterdam huiszoeking godaam in de -woningen van vijf personen,, als com missaris of od andere wijze aan de Rótte ndamsche Handels- en Landbouw bank verbonden. Een groot aantal obligaties van de bank en andere bescheiden zijn daarbij in beslag genomen. Mede zijn in het pand Singelzicht, op den Noordsingel', waarin het 'kantoor van de bank is gevestigd, eenige glasplaten in beslag genomen, waarop de initialen van de bank voorko men. Verder heeft mr. Rueb eergisteren, in samenwer king met de Haagsche en de Rotterdamsche recher che.,,een inval gedaan in een huis in de Kettingstraat in D o-nHaag, waarin een bijkantoor van de bank is gevestigd. Daar was niemand aanwezig. Ook daar zijn glasplaten met initialen, ter aanduiding, dat de •bank er gevestigd is. in beslag genomen. EEROOVING EN MISHANDELING. Te Arnhem werd dezer dagen een Duitach inge nieur, die kennismaking zocht met een meisje van de straat, die in gezelschap van' een 24-jarigen jon gen man in de 'Stammelstraat wandelde, -door laatst genoemde tegen den grond geslagen en van zijn por tefeuille met f2000 heroofd. Terwijl het meisje, naar zij voorgaf, logies voor den Duitscher ginig zoeken, begon haar metgezel den IDudtscher lastig te vallen om 'een bedrag van f3 dat hem was toegezegd. De Duitscher verklaarde, dat hij alleen bankpapier hij zich had. Daarop volgde de mishandeling en de be- roovtiwg. De Arnhemische recherche' dis er in geslaagd den jongeman op te sporen'; hiji werd reeds wegens dief stal veroordeeld, (Ook het meisje is aangehouden. 'Beiden hebben bekend. Het geld dat door den dader in zijn woning was weggestopt, is geheel teruggevon den. PRIJSDALING DER VARKENS. ImvTwenthe zijn de prijzen der vette varkens de laatste dagen gedaald, van 81 op 65 cent per pond, ruw gewicht. CALLANTSOOG. De hoeve „Waaroml" te iKoegras, eigendom van den heer HoogenboSch c.s., is onderhands verkocht aan den (heer G. Bijvoet te Koegras. STAKINGEN IN WEENEN. De torrespondent der N. R. Ct. te Ween'en schrijft 0 December: Alle Weensche bladen hebben sedert maanden een nieuwe vaste rubriek: stakingen; hetgeen niet te verwonderen is, daar zoowel in alle takken van han del en nijverheid, als in die van staats- en gemeente dienst, ambtenaren en arbeiders, vrij regelmatig, van tijd tot tijd, staken om hun lOoneischen door te zetten. Tot een staking dn de metaaliiwduisïrie is het geluk kig niet ge komen; na langdurige onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers Is men ten slotte 'tot overeenstemming gekomen. De arbeiders hebben hun zin gekregen; en het gevolg daarvan is, dat ververs, timmerlieden, en pottebakkers, zoome de het personeel der stoomwasscherijen, chocolade fabrieken en ijsfabrieken nu met dezelfde vorderin gen voor den dag zijn gekomen, en met staking drei gen, wanneer zij niet worden ingewilligd. De spoor wegarbeiders, die in t Zuiden des lands, voor ruim twee weken het werlk neerlegden, hebben het sinds dien gelukkig hervat, zoodat 'het spoorwegverkeer nu weer normaal is.. Eien onaangename verrassing was de plotselinge staking van de winkelbedienden in de groote waren huizen, die verleden Maandag begon; zij eischten 100 'pet. meer loon en een dUurtetoeslag van 3 maan den tractement. Wat die staking voOr de warenhui zen in de maand, juist vóór St. Nikolaas en Kerstmis beteekenf, behoef ik waarlijk niet 'toe te lichten. Het was dan ook duidelijk, dat de winkeliers, de pil, hoe bitter ook, zouden slikken,, o"m zich voor groote scha de te behoeden!, en verleden Zaterdag om 2 uur heb ben ziji dat ook gedaan. (Het gevorderd minimum loon van kr. 60.000 en een duurtetoeslag van kr. 8000 worden toegestaan. iVoorts staken, wat arbeiders betreft, mog de meu belpakkers, die als minimumloon kr. 78.000 eischen en de suikerbakkers, die 60 pet. opslag willen heb ben. De muzikanten, die 's avonds in 'koffiehuizen en catfó's chantant spelen, willen niet alleen 100 pet. meer loon, maar verlangen:, dat dit verhoogde trac tement vanaf il October zal gelden, zoodat het ver schil nu op eens mioet worden betaald. De koffiehuis- houders, die beweren'idat dit op een gift van kr. 70000 per lokaal neerkomt, zijn daartoe niet bereid en laten voorshands alleen een piano bespelen. De staking van apothekers-bedienden,, die vandaag zou beginnen, werd gelukkig voorkomen, daar de apothekers hebben goedgevonden 200 pot. opslag te geven. Maar daarentegen is vandaag een kwade staking uitgebroken voor den toch al zoo armen staat. Alle staatsambtenaren, die onder het departement van fi nanciën resorteeren, hebben het werk neergelegd, omdat 'zij, naar hun meening, slechter wórden bezol digd dam- enkele groepen van andere ambtenaren. ALle staatskassen zijn' gesloten; die staatsboekhoudlng is stop gezet; de kantoren, van de directie der be lastingen werden niet geopend, en niemand is in staat belasting te betalen. Het ergste daarbij is, dat ook geen betalingen geschieden en dat de staatskas niet over de middelen der belastingkantoren kan beschikken. Ook op het „iHauptzollamt" doen de amb-* tenaren geen dienst, en werden.de treinen met bui- te nlandsche goederen vandaag niet meer gelost, het geen voor alle kooplui, die nog goederen voor Kerst mis hebben t'e ontvangen, oen hard' gelag is. Op het paspoortenbureau worden geen paspoorten afgege ven. Plak zegels worden niet verkocht. De ambtena ren der tabaksregie, die eveneens staken', zijn oor zaak dat al heel spoedig geen sigaren en sigaretten meer verkocht kunnen worden. Kortom, een toe stand is door deze ©taking in het leven geroepen, die, wanneer zij slechts een week duurt, verregaan de gevolgen voor den staat en de 'bevolking zal heb ben. IDe arbeiders uit de lederindustrie zijn door sta king er in. geslaagd, dat hun minimumloon op kr. 72.000 is vastgesteld. DE STEENKOOLPR ODTJCTIE IN ENGELAND. Uit Londen', 9 December. De opbrengst van steen kool uit de B'ritsche mijnen blijft op bevredigend peil. De tweede week van den proeftijd;, gedurende welken volgens de overeenkomst die een eind maakte aan de mijnwerkersstaklng de productie een grondslag zal vormen van de loonsverhooging •der biijnwerkers in Januari, leverdë 5.176.000 ton op. Hoewel dit een /weinig minder is dan de voorafgaan- die week, is het toch veel meer dan in eenige week van dit jaar werd bereikt en bijna een half miljoen tón meer dan in de overeenkomstige week van het vorige jaar. EEN OFFICIEEL SOVJET-VERTEGENWOORDI GER. Uit Rome, 9 Dec. De „Tempo" meldt, dat de re geeringen van Itallië en Rusland het in 'beginsel eens zijn geworden over de benoeming van dan ingenieur Vodonosof lals vertegen woordiger der sovjetregecring in Italië; hij zal worden bijgestaan door een han delsdelegatie. WILSON DE NOBELPRIJS? Uit Londien, meldt men aan de .„Matiif", dat de commissie, die belast is met de 'toekenning van den Nobelprijs voor den vrede, daarvoor president Wil- son heeft uitgekozen en het besluit over een paar dagen zal bekend maken, zoodra het door het Noor- sche Storting, volgens het gebruik, is goedgekeurd. ERNSTIGE BRAND. Uit \Londen, 9 December. In de City is hedenmor gen brand uitgebroken in een 'groot pakhuis vol Kerst waren. Meer dan 100 brandweerlieden bestreden het vuur, dat gebluscht werd nadat schade was toe gebracht1 aan struis- en andere veeren, zijde, satijn en dergelijke, ter waarde'van duizenden ponden. VISITE-HAARTJES

Schager Courant | 1920 | | pagina 9