Mevr. Faber-Groneman Sam Swaap Mej. Trapman MAANDAG 20 DECEMBER. Concertzaal L. ZWAAG. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Bekendmakingen. Gemengd Nieuws. KAMERMUZIEKAVOND SOPRAAN met LUITBEGELEIDING, Elsenacb. MEDEWERKENDEN - SOLO-VIOLIST, 's Oravenhage. ENTREE fl.25, met inbegrip van stedelijke belasting en auteursrechten. SOLO-PIANISTE, Amiterdam. AANVANG 8 uur. 4. Het Kieftenbosch, groot 1.98.50 H.A., thans in huur bij ,W. Biesheuvel, aan denzelfde voor f 371. 5. De Weslcrjager, groot 1.84.30 H.A., thans in huur bij W. Biesheuvel, aan denzelfde voor f 250. 6. De Kleidammen, groot '2.89.80 H.A., thans in huur bij D. Zwagerman, aan denzelfde voor f 000. 7. Het Noordeind van het groote Bosch, groot 2.04.45 H.A., thans in huur bij W. y. d. Stoop, aan denzelfde voor f 260. Totaal verhuurd voor f 2396. Bij de vorige verhu ring, vier jaar geleden, was de totale opbrengst dezer perceelen f 1892. arr.-dissementsrechtbanl Uitspraken van Dinsdag 14 December 1920. F. Roscnberg, Duitscher,. ged., diefstal, met inklim ming, 3 jaar gev. C. Heneweer, Rotterdam, diefstal, f 50 of 50 cLh. C. Bak, Broek op L., heling, f 50 of 50 d. h. M. G. v. d. Vorstenberch, Hoorn, minderjarig, kin- derw. zaak, gesl. deuren, f 10 of 1 mnd. tuchtschool. P. v. Heijningcn, Gastricüm, mish., f 15 of 15 d. h. De eisch tot schadevergoeding niet ontvankelijk Ter-1 klaard. Joh. Dikkeboom, Harenkarspel, diefst. f 25 of 25 d.'h. i Dirkje Zwart, huisvr. J. Groen, Egm. a. Zee, belee diging d.d. ambt., f 15 of 15 d. h. J. J. Meijer, den Helder, wedersp., 14 d. gev. C. Beets, Berkhout, mish. 14 d. gev. Jac. Groot, Koegras, bedreiging met een revolver, niet bewezen, vrijgesproken. S. Hopman, Egraoud Binnen, mish., f 10 of 10d.li. E. M. Koger, Barsing^rhorn, oplichting, 1 m. gev. P. Baken, Callantsoog, ov. Jachtwet, appèlzaak, von nis bekrachtiging. Francina v. d. Leek, Hoorn, verduist, f25 of 25 d.h. —wieringen. Bezoek voor den ex-Kroonprins. De ex-Kroon- Êrins heeft zijn zuster -prinses Louise Hertogin van runs wijk op bezoek. wieringen. Benoemd tot tijd. rijksveldwachter alhier de heer Kooijman, rijksveldwachter te Haarlemmermeer, ter- i wijl de rijksveldwachter Witvliet wederöm naar zijn standplaats Durgerdam is teruggekeerd. be oude truc nog tweemaal mislukt. IDe Rotterdamsche oplichters hebben zich door het mislukken van ihun truc tbij de firma Van Kempen laan die Hoofdsteeg niet uit het veld laiten slaan. Ze hebben Zaterdag getracht de firma Boers aan het Groote Kerkplein en de firma Terstroet aan de Hoog straat er voor eeruige platina colliers te laten' inloo- ■pen. De firma Boers zond op telefonische aanvraag een zending colliers naar de Maaskade, waar de dienstbode het pakje accepteerde en na vijf minu ten werd opgebeld met het gewone verfhaal. Toen even later een wat geagiteerd-doen.de pseudo-bestel- ler van den juwelier de zending kwam terughalen, riep ze eerst haar patroon, die op zijn (kantoor in de stad was aan de telefoon, die natuurlijk van niets afwist. Ze deed daarna telefonisch aangifte bij de politie, doch vond nadat ze gewaarschuwd had den wachtenden -loopknecht niet meer terug. Die firma Terstroet ikneeg opdracht een paar col liers naar de Voorschoterlaan te 'zenden. Toen men van de zaak -uit, de diames, op wier naam de be stelling gedaan was, opbelde, bleek deze sedert het verschijnen van het telefoonboek, waaruit de op lichters op goed geluik maar een naam gekozen had den, verhuisd te zijn-. Door die ongelukkige 'keus van de hoeren lag de oplichting er wel dubbel dik op. Jammer genoeg verzuimde de juwelier er onmiddel lijk de recherche van in kennis te stellen, die dan het hare had (kunnen doen, om de oplichters in den val te laten loopen. ontginning. 'Nabij Uden, N.-Br., zullen door gemelde gemeente 14 boerderijen op eenie1 ontginning gebouwd wordem Het Rijk zal f140.000 subsidie geven. De landbou wers die deze boerderijen exploiteeren, zijn daarvan ma 30 jaar eigenaar. een openbare school verkocht. 'De Raad der gemeente (Losser besloot de openbare school te de Lutte te verfkoopen voor de som van f 40.000. Daarmee zal dus de openbare school tin die buurtschap worden opgeheven. HET CONFLICT MET SERVIÖ. Een interpellatie aanhangig gemaakt. In de 'Dinsdag gehouden Tweede Kamerzitting hoeft de heer D. J. Wijnkoop verlof gevraagd de Regeering te mogen interpelleeren iter zake van het gerezen geschil met Servië. een schandelijk misdrijf. Zooals wij reeds eendge dagen geleden meldden, heeft de politie te Sdheveningen den reeder V. gear resteerd;, verdacht van het plegen van het misdrijf genoemd i® art. 168 en 169 van het Wetboek van Strafrecht beschadigen of doen zinken van vaar tuigen. Naar de „Res.-Bode" thans verneemt, heeft een uitgebreid onderzoek aan het -licht gebracht, dat men in de afgeloopen jaren meer dan eens opzettelijk haringloggers heeft doen zinken, alleen om de hooge prqmiie-verzekering daarvoor machtig te worden. In hoeverre 'bij dit schandelijk (bedrijf ook mensohen- ievens zijn, verloren' gegaan, kon het blad niet te weten (komen. een paard dat lekkers lustte. Zaterdagmorgen rèed een voerman met zijn paard en wagen van de CitoiMij. langs het Haagsche Veer te Rotterdam. De voerman wilde den Coolsingel op maar dat wilde het paard niet. Bles bleef staan voor den chocolade- en suikerwinkel van den heer S., die juist bezig was het St. NikoLaaslekkens uit de etalage te halen, om er 'Kerstboomspul voor in de plaats te stellen. Dit scheen Bles niet goed te keu ren. of, en dit is waarschijnlijker, hij had een niet al te royale Sinterklaas gehad en zag hier dat er toch nog genoeg over was. Hoe U zij, het paard stak plots z'n (kop door de groote spiegelruit en richtte een ware verwoesting^ aan onder het chocolade- en suikerwerklekkers! Winkelier woedend, koetsier bleek van schrik, het paard likkebaardend... öe nieuwe salarisregeling der onder wijzers. Do Minister van Onderwijs, K. enW|. heeft, vol gens „De Nieuwe Courant", thans de volgende wijzi gingen gebracht in de aanvankelijk door hem voorge nomen sa lancering der onderwijzers Do jaarwedde van den onderwijzer, die de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 der L.O.-wet (do nieuwe onderwijzersakte) bedraagt f 2200, na, 1, 2, 3, 4, 5. 6, 7, 8.9. 11. 13. 15 dienstjaren te ver- hoogen telkens met f 100 (max. f 3400). De jaarwedde van de onderwijzeres, die de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 135 der L.O.-wet (do nieuwe onderwijzeres a der laagste klassen) be draagt f 1600r na 1, 2, 3, '4, 5, 6. 7. 8. 9. 11. ,13. 15 dienstjaren te verhoogen telkens met f 100 (max. f 2800.) De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit (de oude lagere akte) bedoeld in art. 134 I.O.-wet, noch de akte van bekwaamneid bedoeld in art. 77 onder b der wet van 1878, bedraagt f 1600, na 1, 3, '5, 7, jS, 9. 11. 13 en 15 dienstjaren te verhoogen, telkens met f 100 (max. f 2500). De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 L.O.-wet, doch in het bezit is van de akte bedoeld in art. 77, onder b der wet van 1878) oude hoofdakte) bedraagt f 1900; na 1, 2, 3, 4, '5, 6. 7. 8. 9. 11. 13 (en 15 dienstjaren, te verhoogen telkens met f 100 (max. f3100) Vier extra-verhoogingen elk van f 100 voor de man nelijke onderwijzers, aie gehuwd zijn ot gehuwd zijn geweest, zoomede- voor de onderwijzeressen, die ge huwd zijn geweest, zoolang zij niet zijn hertrouwd, met dien verstande, dat bij cventuecle hertrouw de verhoo gingen die reeds zijn verkregen, blijven toegekend. Aan de bijakten, waarvoor f 100 wordt toegekend, wordt toegevoegd die voor nuttige handwerken voor meisjes. De hoofden van de nieuwe U.L.O.-scholen en van de bestaande 9-klassige M.U.L.O.-scholen ontvangen een w-eddeverhooging van f 1100. De onderwijzers der z.g. kopklassen krijgen als zoo danig f 500 meer. Deze regeling zou dus beteekenen, dat de gehuwde onderwijzers inplaals van twee, vier verhoogingen van f 100 krijgen boven de maxima van hun ongehuwde collega's (welke onveranderd blijven). DE SALARISACTIE DER ONDERWIJZERS. De houding van het N.O.G. Uit Amsterdam, 14 Dec. Het hoofdbestuur van het Nederlan-dsohe Onderwijzers Genootschap kwaui Zaterdag lil Dec. j.1. bijeen ter -bespreking van de verder -te voeren salarisactie. Verschillende middelen werden besproken: stopzetting der -opleiding, „droog legging", 't oprichten van plaatsingsbureaux voor andere betrekkingen voor jonge onderwijzers, 't ver sterken van. het Weerstandsfonds, het weigeren deel te nemen -aan werkzaamheden in een stembureau hij de volkstelling, het medew-erken met andere or ganisaties in een pers commissie. Omtrent deze mid delen zal met andere organisaties geconfereerd wor den om een basis van samenwerking te vinden. Mede werd besloten tot het zenden van het vol gende schrijven aan den' minister van Onderwijs: „Het Hoofdbestuur van het NjOjB. in vergadering bijeen op 11 December 1920. Gelet op de verklaring van- den Minister van On derwijs, op gezag van Prof. Casimir afgelegd in de zitting der Tweede Kamer van 26 iNov. jj.„ dat een onderwijzer na aftrek van vaoantie en vrijen tijd, in doorsnee 2-uur per -dag werkt, overwegende: le» dat deze woorden getuigen van onwetendheid van den Minister, wat betreft den tijd, dien de onderwijzer in doorsnee dagelijks aan het werk der opvoeding besteedt; 2e. dat deze uitlating in erge mate de verbitte ring in het onderwijzersoorps heeft doen toenemen; 3e. dat mede door deze 'bewering van den Minis ter er onder de onderwijzers zelfs stemmen zijn op gegaan, om onder geen enkele ft vorm iets meer te doen dan wat strikt tot het schoolwerk behoort; 4e. dat prof. Casimir op afdoende wijze .heeft te kennen gegeven, dat hij deze verklaring niet voor zijn rekening wenscht te nemen; is van oordeel, dat bovengenoemde verklaring in het openbaar geuit, ook in. het openbaaar dient her roepen te worden". HET VERVOER VAN ALLE BRANDSTOFFEN WEDER GEHEEL VRIJ. Uit 's-Gravenhage, 14 Dec. De minister van Landbouw heeft met ingang van heden ingetrokken zijn beschikking van 9 (November 1017 gewijzigd bij beschikking van 22 .December 1917, zöodat van heden, af het vervoer van alle brandstoffen zonder onderscheid weder geheel vrij is. DE VEEHANDEL STAAT STIL. In de provincie Groningen staat, tengevolge der prijsdaling de veehandel stil. INdefs wordt verkocht. Zoowel voor varkens als rundvee verwacht men nog lagere noteeringen in de komende week. ZUEDSGHARWOUDE. .Aan mej. J. B. Nierop, onderwijzeres aan de o. 1. school is opnieuw een ziekteverlof van. 6 weken ver leend. ANNA PAULÖWNA. Hedenmorgen in de vroegte, ongeveer 5 uur. trandde de groote boerderij af van den heer D. tammes aan den Boermamisweg alhier. De ge heel e behuizing is afgebrand., een naJbijstaande schuur bleef behouden. Het v.ee werd gered. Het vermoeden is dat vonken uit een locomotief de plaats ligt vlak bij den spoordijk den brand kunnen hebben veroorzaakt. 'Naar men zegt as van nacht een trein gepasseerd. Een aantal jaren geleden is ook door .locomotief- vuur op deze plaats brand uitgebroken:. De boerderij, inboedel en inventaris was geassu reerd bij „Oudkarspel". REEDERS WINKELS TER DUURTEBESTRIJ - DING. Naar een der Rotterdamsche 'berichtgevers van het Hdbld. verneemt, is in de reederswereld te Amster dam en te Rotterdam een combinatie bezig een ka pitaal van f2 millioen bijeen te brengen, waarvan een millioen bereids gestort is, voor de vorming van een maatschappij 'tot exploitatie van wankels, die tot doel hebben, bestrijding der duurte. De bedde scheepvaartvereenigingen „Noord" en „Zuid" staar achter deze combinatie. Dinsdag zette de Kamer de behandeling voort over de voorstellen van den Minister van Landsverdediging tot een begin van reorganisatie van het leger. Minister Pop verklaarde, het vestingstelsel niet "te kun nen missen, nechtte veel waarde aan ons inundatie stelsel, waarbij de vestingen van veel waarde zijn (hij verwees naar de User, waar het Belgische leger dooi de onderwaterzetting de Duitschers had gekeerd) en dus was de motie-Ter Laan, welke al vast de vestingen wilde afbreken, voor de Regeering onaannemelijk. Deze motie werd verworpen met 46 tegen 28 stemmen. Vóór stemden de Communisten, de Sociaal-Democraten en de Vrijzinnig-Democraten, benevens de heeren Van dc Laar en A. P. Staalman. Een vermakelijk incident werd uitgelokt door der heer Wijk, de afgevaardigde voor de z.g. Weermacht- Partij. Hij diende eene motie in van den volgenden inhoud „De Kamer, van oordeel, dat Nederland zich bij een aanval door een andere mogendheid niet meer behoeft te verdedigen, gaat over tot de orde van den Kamer daverde van het lachen, cn de Sociaal- Democraten zaten met roode hoofden cn gavon alle blijven van verlegenheid. De voorsteller zelf wilde volstrekt niet datgene wal zijn motie uitsprak, maar hij vond dat de socialisten nu maar eens voor de consequentie van hun ontwape ningsleuze moesten worden gesteld. Deze laatsten ga ven echter voor, dat ze aan zoo'n „comedie" niet mee deden en stemden dus tegen, nadat er wees eel her rie was geweest tusschcn hen en do 'communisten, van wie die heer Wijnkoop den heer Schaper voor oen „laffen leugenaar' uitgaakte, omdat deze hem, door het vóórhouden van een glas water, aan het bekende ver haal over het geval bij de Amsterdamsche kazerne, herinnerde. De motie-Wijk werd verworpen met 66 tegen 3 stemmen; {flleen de rcvolutionnainen stemden voor. Maar.... do namen van de S.D.A.P-ers Brautigain, Rugge. Van der Waerden, Gerhard en Duijs, benevens die van den heer A. P. Staalman, werden tevergoefe afgeroepen. Ecnigcn van die boeren hadden het blijke- lijk een toch wat lastig parket gevonden en waren maar naar de koffiekamer gegaan. Zoo ging het met do ontv^peningsfractie. Zij Sprak uit, dat ons land zich zal moeien verdedigen en er dus een leger op na zal moeten houden. De minister van Oorlog heeft er zijn voorstgllen doorgekregen. Het wetsontwerp tot wijziging der Mi- litiewet zelfs zonder hoofdelijke stemming. Het wetsont werp inzake die landstormmaatregelen met 50 tegen 26 stemmen. Verschillende democraten van links stemden tegen dit laatste ontwerp. Intussehen zullen de betrok ken landstormers alleen opgeroepen worden in geval van mobilisatie, die toch vermoedelijk gedurende 1921 niet zal plaats hebben. De situatie is nu aldus, dat de lichting 1921 met 10.000 man wordt verminderd en dus op 13000 koppen teruggebracht. Wanneer echter vóór 1 September 1921 de Militiewet niet definitief is gewijzigd in den geest van dit noodwetje, zullen die 10000 man alsnog worden opgeroepen. De vraag, of het den minister zal gelukken in het komende voorjaar de Militiewet definitief te wijzigen, is nog niet voor beant.. vording vatbaar. Reeds de vorige week was gebleken, dat 'de anti-revolutionnairen van 's ministers plannen als definitief stelsel niets moeten hebben. Thrns heel.-* de heer Lohman namens zijn fractie hetzelfde verklaard. Daardoor is vast komen te staan, dat twee van de drie rechtsche fracties den mi nister niet zullen steunen. Zoodoende is de definitieve regeling op losse schroeven 'komen te staan en zullen, als de minister zijn plan handhaaft, de linkerzijde, en de Katholieken hem op de been moeten houden. Is er dus nog een kans, dat de lichting 1921 toch op 23.000 man zal komen (al gelooven wij niet, dat dit zal gebeuren), vast staat dat de eerste oefentijd van die lichting is verkort tot 6 maanden voor de infanterie,' 12 maanden voor de bereden artillerie en 18 maanden voor de cavalerie. Hierin kan tenzij 'de Eerste Kamer het ontwerp mocht afstemmen geen verandering meer worden gebracht. De lieer Oud probeerde den eersten oefentijd nog meer in te krimpen, maar mocht daar niet in slagen. In de avondvergadering werd de behandeling der Landbouwbegrooting voortgezet en de -terugkeer van Minister Van IJsselsteijn, die van 25 November tot 7 December ons land in onwetendheid (heeft go- houden of hij Minister bleef of niet, heeft zonder bijzondere emotie plaats gehad. Mr. Marchant heette den Minister ironisch welkom en zette zijn bezui- nigings-campagne voort. Maar zonder resultaat. Ze ker wangunstig op zijn succes van verleden jaar met zijne bezuinigingsvoorstellen, vindt Mr. Marchant ook van die Linkerzijde dit jaar onvoldoenden steun en met name de Unie-Liberalen laten geen gelegenheid passeeren om dc Vrijzinnig-Democraten den voet dwars te zetten. De politi-ekerij ligt er af en toe in de "debatten duimen dik op. Maar het Landsbelang? gen van hen die in de vcrmogensbclastnig zijn aange- I slagen, is vermeerderd met f 4000 millioen en innlaats dat men nu die meerdere schuld van f 1300 millioen laat betalen door hen die die f 4000 millioen rijker zijn geworden, wil men die 1300 millioen dekken door liet sluiten van ccn leening, die gedurende 20 jaar, aan r?nte en aflossing zal vorderen, boven de gewone uitgaven., f 97 millioen. Voor sociale raaatre gelen is geen geld. Blijkens het rapport van do Staats commissie tot herziening van de Grondwet is men het er mee eens, dat de waarde van hiel geld tot dc helft is verminderd, doch toen voorstel, dezer «lagen gedaan, om het pensioen van de ouden van dagen, te verdubbelen werd verworpen. Men komt met belastingen die de kleine menschen moeten betalen, teneinde de kapitalistische klasse te sparen. De bezittende klasse heerscht staatkundig over de arbeiders klasse. Sor. gaat na, hoe we in den loop der jaren hebben gehad een lange roeks van ontwikkelings processen:" Hoe we kregen na het tijdperk van patriar chale huishouding, het tijdperk van ruilhandel, van sla vernij, van het gildewezen, van groot-groridbezit, het tijdperk van feodale machten, en we aan nu hebben het tijdperk van het kapitalisme. Spreker wijst erop, dat dit is geweest een gewone ontwikkelingsgang -en door dien ontwikkelingsgang zullen we komen tot het socialisme. Het socialisme is geen geloof, het is een stuk wetenschap. Het socialisme is het gevolg van den ontwikkelingsgroei. De kapitalistische samenleving is bezig zich te ont wikkelen naar den kant van het socialisme. Het socia lisme is er niet, omdat bet gepredikt wordt door op roerkraaiers, zij "kraaien omdat het socialisme er is. Spreker wijst op den concurrentiestrijd' die er hij het kapitalistische stelsel heerscht, de vloek voor de arbei ders. Doch juist die concurrentiestrijd zal de verlossing voor de arbeiders brengen. Door den grooten strijd onder de concurrenten zullen we het tijdperk krij gen, dot de bedrijven, komen aan de geheele gemeen schap, dien kant gaat het uit. Het is de natuurlijke ontwikkelingsgang. Doch 'wanneer door den inaatschap- pelijkcn groei het kapitalisme rijp is, dan moeten wij zorgen, dat de vrucht op tijd geplukt wordt, dat is hel groote belang .der arbeiders. Met oen opwekking om mede te strijden tot dat doel, waaraan spr. tevens de opwekking verbindt, om te lezen de socialistische bla den, inplaats van de burgerlijke bladen, eindigt de spreker zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, wordt door een der aanwezigen gebruik gemaakt, die vroeg waarom de sociaal-democraten tijdens de mobilisatio voor de oorlogscredieten- hadden gestemd. Over het al gemeen hadden de sociaal-democraten weinig tegen den oorlog gedaan. Door den spreker werd geantwoord, dat niet voor de oorlogscredieten werd gestemd, maar voor de mo- bilisatiecredieten, teneinde ons land buiten den oorlog te houden. Spr. ging uitvoerig na, het standpunt van de S.D.A.P. ten opzichte van de verdediging en wees er op, dat hoewel de partij ten opzichte daarvan niet eensgezind was, thans het standpunt geen man en geen cent heeft gezegevierd en de partij is voor volledige ont wapening. Sluiting. De vergadering was Rink bezocht. &0lser en hesse. leni Kerstavond treecit in bet iNoordhollandsoh Koffiehuis van.' den beer L. Zwaag liet gezelschap Solser en. Hesse op met een zeer varië erend program ma. GEMEENTE ZLJPE. GeborenElisabeth, d. v. D. Pronk en A. Blom. gemeente heerhugowaard. Geboren: Maria Johanna, dochter van Theodorus Baij en van Klaartje Groenveld. Simon, zoon van Jan Stam en van Maria Besseling. Nicolaas, zoon van Eg- bert Groot en van Maria Kok. Petrus, zoon van Jan Biersteker en van Johanna Catharina Swinkels. Cor- nelis, zoon van Jan PI uister en van Neeltje Meurs. Cornelis, dochter van Jacob Piers en van Grietje Gut ter. Simon Pancratius, zoon van Dirk Rijkes en van Conielia Min. Mattheus, zoon van Simon Bos en van Maartje Smit. Aafie Neeltje, dochter van Jan Scheltus en van Louisna Visser. Franciscus, zoon van Johannes Baars en van Catharina Schotten. Cecilia Adriana, dochter van Gerardus Wijnker én van Arijaantje van Diepen. Adriana Johanna, dochter van Adrianus Va- dér en van Anna Bloothoofd. Cornelis Johannes,. zoon van Johannes Smit en van Cornelia Klaver. Arien, zoon van Jan Cornelis Knibbe én van Neeltje Hoog land. Petnis Jozef, zoon van Petrus Bot en van Maria Beerepoot. Anna Agatha, dochter van Jacob Bleeker en van Catharina Huibers. Overleden: Pieter Amels, oud 21 jaren, zoon van Cornelis Amels en van Jannetje Bronder. Pieter Ra ven, oud 56 jaren,, weduwnaar van Antje de Jong. Catharina Zwemmer, oud 9 maanden, dochter van Ni colaas Zwemmer en van Trijntje Appelman. Antje Borst, oud 33 jaren, echtgenoote van Pieter. de Boer. Klaas Kruier, oud 70 jaren, zoon van Jan Kruier en van Trijntje Vader. Levenloos aangegeven kind' van Petrus Antonius van Schaiek en van Magdalena Cor nelia Maria Loomans. Getrouwd: Johannes Swier van Alkmaar en Maar tje Kooij, alhier. TEGEN DE REACTIE, VOOR DE SOCIALISATIE. Met bovenstaand onderwefp trad gisteravond ten lo kale van den heer Igesz, voor de afdeelin® Schagen van de S.D.A.P. op de heer Duijs, lid van ae Tweede Kamer. Spreker begon met te herinneren aan November 1918 toen Troelstra die beruchte of beroemde redevoering hield, waarop door de Koningin een proclamatie, aan aet volk werd gericht, waarin werd te kennen gegeven dat geen reactie zou moeten plaats vinden, doch dat men vooruit moest in het tempo dat zich aansluit aan den polsslag van den tijd. Aan de hand van die proclamatie zou men zich dus kunnen afvragen, of er dan wel reactie was, om dat dit dan toch van deze regecrinfi wei zou zijn iiet toppunt van ondermijning van het Koninklijk gezag. Spreker herinnert aan de angst en aan de lust van de verschillende partijen tot het invoeren van democra tische dingen in November 1918. Dat ietsje hebben we te danken aan het moment toen de heer Troelstra in de Tweede Kamer zijn redevoering hield, de bezit tende klasse heeft dat uit angst gedaan. Dat de tegenwoordige regeering thans zoo brutaal durft optreden vindt zijn oorzaak in het feit, dat zij hoopt, dat het vrouwenkiesrecht haar partijen straks flink zal versterken en in verband hiermee wekt spre ker de vrouwen op, zich méér bezig te houden met de maatschappelijke zaken en de propaganda-avonden le bezoeken. Als één van de eerste dingen wan reactie wordt ge noemd de belastingkwestie. Voor den. oorlóg had de Nederlandsche Staat een schuld van f 1200 millioen, in dezen oorlog is de schuld gestegen tot f 2500 mil lioen. Gewezen wordt op de winstvermeerderingen van da stoomvaartmaatschappijen, bonken enz. Het vrmo- 'PURMfEREND, 14 Dec. Kleine fabriekskaas z. m. f70, m. m. f71, kleine boerenkaas z. m. f70, m. m. f74 per 50 'K.G. Boter 961^ K.G», f 3.20 a 3.30 per Jv.G. Rumd'eren, vette, f 1.60 a 2 per K.G., igielde f350 a f500 en melk- if 450 a 750 per st.uk, stug; 12 paar den f200 a 350, stug>; vette kalveren f2.60 a 2.90 per K.G., matig; schapen f35 a 86, stug; 37 ganzen f 10, 41 zwanen f 14 per «tuk, kippeneieren f 17 a 18 per 100 stuks. LANGEDLJKER GROENTEVEILING. Br. op L, 14 Dec. Bloemkool le soort f 16, per 100 st Roode kool f 2.50 a 6, 2e soort f 1 a 2.-10, gele kool f 2 a 4.80, 2e soort f'0.80 a 1.90, witte kool f 2.80 a 4.20, 2e soort f 1.50 a 2, uien t 6.50 a 7.10, 2e soort f 1.10 a 2.20, losse wortelen f 2.80 a 3, alles per 100 Kg. Aanvoer 220 st. bloemkool, 86825 Kg. roode kool, 9575 Kg. witte kool, 109800 Kg. gele kool, 2600 Kg. losso wortelen, 16225 Kg. uien. NOORDER MARKTBOND. Noordscharwonde. 14 Dec. Grove uien f 6.50 a 7.30, peen f 2.20 a 2.60, roode kooi f 3.70 a 5.30, gele kool f 3 a 4.20, Deensche witte f 3.50 a 4.30, rapen f 1.60, alles per 100 Kg. 1 WARMENHUIZEN, 14 Dec. Roode kool f 2 a 4.60, gele kool f 2.50 a 4.10, uien f 6.30 a 6.70, peen f 2.50 a 2.80, uitschot roode kool f 1.40 a 2.10, uitschot gele kool f 1.20 a 1.80, Deensche kool f 1.70 a 2.50. de 10de volkstelling. Wie goed regeeren wil, dient liet volk -te (kennen. Om die kennis te bevorderen, worden in alle ont wikkelde landen periodiek volkstellingen, of be ter gezegd „volksbeschrijrvingen" gehouden. ïn ons land is alles in gang voor de 10e Volkstelling, welke ons volk zal beschrijven pp het tijdstip van den overgang, var. oud naar nieuw. Het is de plicht van {Leder, door nauwkeurige in vulling en door prompte inileverinig vtern de tel- kaarten, naar vermogen mee te werken aan (het welslagen van de 10de Volkstelling; waar eigen ken nen of kunnen te kort 'schiet, is bij de volksteller» raad en hulp te krijgen. Medewerking is niet (alleen ieders plicht, zij dient ook eigen belang» Wie goed geregeerd wd* worden, moet de overheid steunen dn haar streveh om het volk «te leeren kennen. de fransche steenkool. Prijsverlaging van 50 pet. te verwachten? Volgens een vertegenwoordiger van het „Peilt Journal", die een onderhoud heeft gehad met een der leden van de Centrale Vereeniging van Steen- kolenimporteurs, is er binnen een maand of twee, drie dn Frankrijk >een aanzienlijke prijsverlaging van de steenkool te verwachten, misschien wel van 50 pot. „Reeds* terstond na het sluiten van den wapen stilstand", izedde. hij, „zijn onze Amerikaanscho vrien den begonnen zich te organiseer en met het oog op den uitvoer in het algemeen en op dien van steen kool in het bijzonder. Deze organisatie Is thans com pleet; zij functionneert. 'En na verloop van tijd zullen de resultaten er van niet alleen aan den dag komen» maar ook hij den dog gunstiger voor ons .-worden,

Schager Courant | 1920 | | pagina 2