VIERDE BLAD. NIEUWE ABONNE's Raad Zuidscharwoude. Raad Oudkarspel. Vrijdag 24 December 1920. 63sle Jaargang No. 6744. VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGEN DE NUMMERS TOT 1 JANUARI A.S. NOG VER SCHIJNENDE GiRATlS. DE UITG Vergadering van den raad dezer gemeente, op Woens dag 22 Dec., 's avonds halfzeven. Aanwezig alle leden. De voorzitter .opent de vergadering, waarna de no tulen worden gelezen, welke na een kleine opmer king van den voorzitter worden goedgekeurd. Van den heer Frielink is een dankbetuiging ingeko men voor de toegestane vergoeding voor de melkcon- trole. Van den gemeenteveldwachter Prins is een dankbe tuiging ingekomen voor de toegekende salaris verhooging. Ingekomen is de rekening van de leesinrichting, waaruit bleek een ontvangst van f 84.61, een uitgaaf van f 54.33, alzoo een batig saldo van f 30.28. De gemeente gaf een subsidie van f 35. Van Ged. Staten is goedgekeurd teruggekomen het besluit tot verkoop van den akker ten oehoeve van het gasbedrijf en net besluit tot aangaan van een tij delijke kasgeldleening voor den nieuwen dienst. Van het nieuwbenoemde hoofd der school is bericht ingekomen, dat hij zijne benoeming aanneemt. Aan den heer Klaver, onderwijzer, wordt op zijn vef- zoek eervol ontslag verleend., met ingang van 1 Fe bruari, wegens benoeming te Weesp. Van dien Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren is het verzoek ingekometi, om een verhoogde bijdrage voor de stichting van het rust- en vacantieoord. Waar dit adres niet gezegeld is, wordt het voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een adres van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, met verzoek om bij evenlueele werkeloosheid passend werk beschikbaar te stellen. B. en W. hopen, mede met het oogi op de werkzaamheden aan gasfabriek en Ulo school, 'dat er geen werkeloosheid zal komen en stellen daarom voor, afwijzend te beschikken. Mocht er wel werkeloosheid komen, zal worden overwogen, wat er noodig is. De heer Zeeman vraagt, of het college van B. en W. zekere plannen heeft'. De voorzitter: Neen, nog niet, wè wenschen maatre gelen te nemen, als er werkeloosheid is, doch niet omgekeerd. De heer Zeeman wijst er op, dat er wel werkeloos heid is, dat vooral bij winterweer sterk toeneemt. Hij zou deze zaak nu nader onder oogen 'willen zien. Ook voor het moreel gevoel van den arbeider is dat beter. Met het, polderbestuur zou te spreken zijn over uitdie pen van de sloot bij de'Kerkeweide. De heer Bekker: Ze zijn daar reeds van particu liere zijde aan den gang. De heer ZeemanIk denk zoo aan het kerkhof, waar de graven veel te kort op elkander zijn. Misschien zou vergrooting in overweging kunnen worden, geno men. Mogelijk zouden akkers van de gemeente daar voor "kunnen worden afgevaren. Het is wenschelijk, haar productieven arbeid te zoeken. Verbetering van de vaart langs de Kerkeweide zou ook met het polder bestuur kunnen worden besproken. Het flink bevaar baar maken daarvan zou niet zooveel kosten. De voorzitter: Er zullen zeker nog vele 'onderwer pen aan "uw lijstje ziin toe te voegen, doch ik hoop, dat de raad gevoelt, dat het beter is om eerst da wer- keloozen af te wachten. U spant het paard achter den wagen. B. en W. willen voorloopig liever geen plannen. Op de begrooting staat reeds I 300 uitgetrokken voor de rtverkeloozen. De raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. Van den directeur van het provinciaal waterleiding bedrijf is bericht ingekomen, dat ze met leedwezen vernomen hebben, de afwijzing door St. Pancras en Noordscharwoude, waardoor deze gemeente niet dan met hooge kosten is te bereiken. De finantieele uit komst zal daardoor geheel anders worden, waardoor met eenige reden kan worden gedacht, dat Ged. Staten die aansluiting van deze gemeente niet zullen toe staan. Aan zoodanige besluiten van bedoelde gemeen ten was bij de berekening in het minst niet gedacht. Wat de straat betreft, was er ntet hel minste bezwaar, mits billijke voorwaarden gesteld worden. Als regel wordt den aannemer de verplichting opgelegd, de straat ge durende. 6 maanden voor zijn .rekening te houden. Directe herbcstrating. over de geheele breedte, zooais de raad wenschte, zal veel nadeeliger zijn, dan wan neer voldoende voor het betreffende gedeelte wordt ge zorgd. Naar aanleiding daarvan stellen B. éfa W. voor, met deze zienswijze accoord te gaan, doch niet 6, doch 12 maanden te bepalen. De heer De Jong is het. volkomen met den direc teur eens, waar deze zegt, dat de verzakking toch weer komt, en vraagt, of B. en W. hun eischen niet wat hoog stellen, door 12 maanden te bepalen. Met èen groot verkeer als hier is, zal 6 maanden wel voldoende zijn. De heer Kroon merkt op, dat met het gasbedrijf de ondervinding is opgedaan, dat 12 maanden gewenscht is. De straat zoo goed mogelijk te houden', moet een eerste voorwaarde blijven. De heer Berkhout deelt mee, dat het nooit zijn bedoeling geweest is, de straat direct te verleggen, doch na het verstrijken van den termijn. Hij wil de termijn op 12 maanden gesteld zien, doch de waterleiding daar voor niet laten vallen. Spr. vraagt tevens, oi er niets aan den onwil van Noordscharwoude en St Pancras te doen is. Het is jammer, dat door den onwil van een enkele gemeente de andere gemeenten verstoken blijven van de waterleiding waarom hu al zoolang ge roepen is. De heer Bekker: Eerst scheen het nietf te hinde ren als een gemeente zich niet aansloot. De heer Zeeman zou Ged. Staten nog eens op den ongelukkigen toestand villen wijzen en meent., als de buizen door de betrokken gemeenten gelegd worden, er wel drang uit de ingezetenen zal komen. Het was juist in den tijd dat deze zaak aanhangig was, dat het gebrek aan drinkwater terdege gevoeld werd. Het had erger kunnen ziin, hoewel het al aardig begon te nijpen. Hier bezegelt de ©ene gemeente het lot van anoeré f meenten. Zeer gewenscht is het, dat er niet langer koppen bestaan. Ook deze kwestie zal bij hooger hand zeker van invloed zijn. De waterleiding komt toch, het, is slechts een kwestie van uitstel. De voorzitter: Het gaat tot zoolang Ged. Staten de verplichting opleggen. Besloten wordt, de 12 maanden goed te keuren. Ter tafel komt hierna een schrijven van de com- nmissie ter behartiging van de belangen van overheids personeel, waarin in verband met het rapport van de Staatscommissie o.m. verzocht wordt, om premievrij pensioen en verbetering der salarissen. B. en W. stellen voor, om dit schreven voor kennis geving aan te nemen, temeer tiaar de loonregelingen pas z;jn vastgesteld. De heer Zeeman: Het vorig jaar heb ik reeds gewe zen op de wenschelJjkheld tot net invoeren van een pre mievrij pensioen, doch toen zou op het rapport ge wacht worden, ik wee» toen reeds op de onbillijkheid van deze betalipg. Nu het rapport verschenen is, meeni ik, dat ook de tijd gekomen is, om deze onbillijkheid te herstellen. Er wordt meer op gewezen, dat de ge meenten een toonbeeld moeten zijn voor goede arbei ders voorwaarden. Ik stel dan ook Voor, hot pensioen premievrij te maken, met ingang van 1 Januari 1921. aLs tenminste mijn voorstel als zoodanig gesteund wordt. De voorzitter vindt het gewenscht, in comité nadere besprekingen to houden, waarna de raad in geheime zitting overgaat. Na heropening krijgt de heer Bekker het woord, die opmerkt, dat het met het oog op de benarde toestan den aan den Langendijk niet gewenscht is, een gunstige beslissing op het voorstel te netnen. Tweederde worat reeds betaald, zoodat het voor de betrokkenen niet zoo'* groot bedrag wordt. De toestand wordt ïn het algemeen aonker ingezien. Ook moet met de particu lieren rekening worden gehouden, die toet- zullen heb ben op te brengen. Ik dacht, zeaj de heer Biekker, dat het gerust kon worden uitgesteld. De heer De Jong zegt, voor het voorstel van den, heer Zeemanv te zijn. Het vorig jaar, zegt spr. vorder, moest op het rapport van de Staatscommissie gewacht worden en het ligt voor de hand, dat toch spoedig de verplichting zal worden opgelegd. Ook in verband piel de wachtgelden, die mogelijk spoedig moeten worden uit gekeerd, is het gewenscht, nu de knoop maar eens door te hakkej^ De heer Kroon denkt ook, dat de verplichting er wel zal komen,: dan -moet het echter worden uitge voerd. Tot zoolang zou hij willen wachten, temeer daar toch reeds tweederde voor hen wordt betaald. Ik meen, dat de ambtenaren niet in zoo'n slechte con ditie staan, in vergelijking met de anderen, die voor hen zullen hebben te betalen/ De heer Kramer meent, dat het beter is, 'om niet de verplichting af te Grachten. Hij verklaart, zich, om die reaen voor het voorstel-Zeeman, hoewel de toe stand hier slecht is. De heer Berkhout zegt, zich met het Mee van den heer Kroon te kunnen vereenigen, daar er verschillende personen zijn, die het moeten opbrengen, die zelve in oen benarden toestand zitten. Het feit echter, dat toch spoedig de verplichting zal worden opgelegd, doet hem met net voorstel-Zeeman meegaan. De heer Zeeman; Er wordt nogal eens gesprokenvan het genot van pensioen. Ik beschouw het echter als een recht van ae samenleving. Het is wel een belab berd idee, als ze het zelf van hun veelal niet groot salaris moeten betalen. Het recht wwordt ook erkena door de Staatscommissie en zal "ook door de regee ring erkend worden. Waarom moeten we nu juist de stok afwachten. De beroerde toestand weet 'ik even góed als allen, doch het doet me genoegen, dat "mijn voorstel van verschillende richtingen gesteund wordt. Gaarne zou ik zien, dftt het besluit met algemeene stemmen kon worden genomen. De heer Berkhout voelt behoefte, hierop in het kort te antwoorden. Hij wil o peen en- ander niet in gaan, doch omdat het een partijzaak zou kunnen woe den, wat het in het geheel niet is, wil hij alleen constateeren, niet met het gesprokene Van den heer Zeeman in zijn geheel afccoora te gaan. Hierna wordt "met 3—4 stemmen het voorstel van B. en W. verworpen, teggn de heeren Kroon, Bekker en Groen. Het voorstel van den heer Zeeman wordt hierna metde stemmen van de heeren De Jong, Berkhout, Kramer en Zeeman voor aangenomen. Van Ged. Staten is ingekomen het ontwerp-besluit LLangendijk 1, waarvan door ons reeds eerder een uitgebreide meaedeeling is gedaan. De voorzitter stelt voor, hierover niet in bespreking te treden, doch deze zaak in aparte vergadering onder oogen te zien. De heer Zeeman vraagt, of het niet gewenscht zou zijn, om voor -de behandeling nadere toelichting to hebben in verband met de verschillende wetsartikelen, waarnaar verwezen wordt. Dat zal de openbare be handeling bespoedigen. Dc voorzitter deelt mee, "dat het de bedoeling is om de bedoelde vergadering niet openbaar te houden, waardoor dan meteen de wensch van den heer Zeeman ondervangen is. De heer Zeeman meent, dat de burgerij ook wei iets naders zal willen vernemen. Do voorzitter deelt mede, dat toch de binderij haar vertrouwen geschonken heeft aan dien dubbelen raad. Do heer Die Jong vraagt, of er nog meer exem plaren van het ontwerp zijn dan twee, dan zou het niet ondienstig zijn, het te laten circuleercn. De voorzitter: Ik heb er slechts twee, een voor :den raad en een voor de commissie. De heer Bekker: Kan het evengoed niet circuleer en? De voorzitter: Daar ben ik niet voor. Ze hebben ter visie gelegen en blijven dit nog een poos. Op voorstel van Óen voorzitter wordt besloten ook aan den dubbelen raad het gewone presentiegeld toe te kennen Aan de orde komt de stroomlevering, zooals dit op voorstel van het P.E.N. door de gascommissie .wordt voorgesteld. Een nadere verklaring omtrent de prijs- verhooging wordt gegeven, omdat sommigen meenen, dat de verhooging 50 pet. is óp den particulierend stroomprijs. De voorzitter deelt medej dat de verhooging daarop slechts enkele centen zal zijn, doch er vrij zeker nog wei eens een verhooging zal komen. Ingevolge de bekende circulaire betreffende verhoo ging van opcenten, stellen B. en W. voor, om de op centen voor de onbebouwde eigendommen te brengen van 10 op 20 pet. en van die bebouwde eigendommen van 40 op 80 pet. Zonder dit besluit zal het niet mogelijk zijn de opcenten voor de personeel© belasting hooger te bepalen dan 80 pet, terwijl dit hier reeds 120 pet. is De heer Zeeman vraagt, hoe groot het verschil van inkomsten zal zijn. Het dubbele van het oogenblik, zegt de voorzitter, doch hoeveel dat is, kan op het oogenblik niet gezegd worden. De raad gaat met het voorstel van 0. en W. accoord. Hiernü gaat de raad wederom een oogenblikje in comité. Na heropening deelt de voorzitter mee, dat in ver band met net onderzoek naar 'de torenklok door gebr. van Bergen van Midwolde. rapport is uitgebracht,, waar uit blijkt, dat de klok geheel zal moeten worden om- gegoten en de kosten voor algeheel© herstelling f2162.50 'zullen bedragen. B. en W. stellen voor, om klok 'te herstellen, Gehoopt was, dat het kerkbestuur ook iets van de kosten zou willen dragen, doch op een verzoek als zoodanig is afwijzend beschikt. B. en W. zouden er een leening vóór willen aan gaan en deze aflossen in 10 jaar. Do heer Bekker vraagt, of or geen mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat de klok zou kunnen worden om geruild met een beste klok. Het is in ieder geval te probeeren. De kosten zullen dan veel lager zijn. De voorzitter vermoedt, dat het weinig resultaat zal hebben. Bovendien heeft do klok historische waarde. Ze is van het jaar 1468. De heer Groen: Ik kan me niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. Ik stel me de vraag, of het verantwoord is in dezen benarden toestand oen zoodanige uitgaaf te doen. Het spijt me, dat het kerk bestuur niet genegen is dh vraag, me af, waarvoor de klok gebruikt wordt. De tijd aangeven doet hij evengoed, en voorts is het voor de kerkdiensten. Als hot Kerkbestuur ook in benarde omstandigheden ver keert, zou het beter zijn er nog een jaar mee te wachten. De heer ZeemanHet spijt me, dat het kerkbestuur weigert, moreel hebben ze wel een zekere - verplichting, ïk kan echter niet met het idee-Groen meegaan. De kerkklok wordt ook gebruikt bij brand, bij teraardebe stellingen .bij officieele of nationale gelegenheden, en voor verschillende factoren. Lees het lid van de Triok I maar eens ,om te weten waarvoor de klok dient. Het is zeker een nuttige en een aangename taak, die een klok in de gemeente heeft te verrichten. Het. hoofd- 1 motie fvan net onderzoek Is het opleveren van ge vaar fleweest. Ik ben persoonlek een kijkje wezen ne men, ben natuurlijk geen technicus, doch kon toch wei I constateeren, dat de klok behoorlijk gescheurd was. en het ijzerwerk verroest is. Er hangt een gewicht van 750 kilo in stalen assen, die niet in orde zijn, en dat is onverantwoord. Als we eenigszins van het nut van de klok overtuigd z\jn, dan herstellen, hoe gau wer hoe beter. Ze heeft ook historische waarde en het 'metaal schijnt van bijzondere kwaliteit te zijn, ruilen is daarom niet gewenscht. Ik zou nog eens een schrijven tot het Kerkbcstóur willen richten en hun op de moreele plicht wijzen. Ten opzichte van de lee ning zou ik willen vragen, of er ook gelegenheid zal zijn deze ontijdig af te -lossen. Do voorzitter deelt mee, dat deze clausule ongeveer in elke leening opgenomen wordt. Dc voorzitter protesteert ten sterkste tegen de uit drukking als zou het Kerkbestuur moreele verplichting hebben. Niets is minder waar dan dat, daar vroegor roeds besloten is ,aan het kerkbestuur de vrije beschik king over de klok to geven. Als ze gaven, zou hei geheel vrijwillig ^ijn. Het kerk college treft in het minst geen blaam. De heer Kroon deelt mee, dat het door het kerkbe stuur ernstig onder oogen gezien is, doch het totaal onmogelijk was, iets bij te dragen, door de verhooging van het salaris van den predikant. De heer Bekker deelt mee, dat hij tengevolge van de gehouden besprekingen en na Inzage van de desbe treffende stukken er voor was, de kosten geheel voor rekening van de gemeente to nemen. De heer Zeeman deelt mede, dat hij het woord mo reel niet bedoeld heeft in dien zin, 'als er over ge sproken wordt. Het behoeft in het minst niet als een afstraffing beschouwd te worden. De voorzitterHet college behoeft door u in het minst niet op haar moreele Dhcht gewezen te worden. De heer Zeeman: Waarom niet? Ik ben ook lid van de kerk en gevoel ook wel voor het kerkelijke leven. De Voorzitter: Aan de orde is het voorstel van B. en W. Dit wordt met alleen de stem van den heer Groen tegen aangenomen. Aan de orde komt thans het voorstel betreffend^ bijdragen aan te Alkmaar schoolgaande leerlingen, waar over in dé vorige vergadering de stemmen staakten. Het voorstel is tot f 1200 inkomen geen terugvordering, tot f 1500 inkomen terugvordering van 1/4 aer- kosten tot f 2000 van de helft, tot f 2£00 van en daarbo ven van het volle bedrag. Dit voorstel wordt met de stemmen van de heerenBerkhout en Kroon legen aangenomen. Hierna komt aan de orde, het voorstel om d© raads stukken 's avonds tor inzage 'te leggen. Ook daarover staakten de vorige maal de stemmen. Dó,.'hoeren Kroon, Kramer, Groen en Bekker verklaarden zich daartegen, zoodat dit voorstel verworpen is. Aan de orde komt hierna de vaststelling van de regeling inzake de U. I.O. -school, nbineerde welke in de gecombineerde vergadering behandeld is. De heer De Jong verklaart, dat het voor hem moei lijk is zijn stem uit te brengen, omdat hij met den inhoud van de regeling niet .op de hoogte is. Op be doelde vergadering kon hij niet aanwezig zijn en ook bij de ingekomen stukken was niets aanwezig. De voorzitter: Dat is van mij mis geweest. Ik. re kende er niet op, dat enkele heeren daar niet aanwe zig waren .Het beste zal zijn, het stuk nog eens voor te lezen. Na voorlezing wordt de regeling onveranderd goed gekeurd. Van den heer Zeeman is een schriftelijk verzoek in gekomen om inlichtingen ingevolgd een bericht ,dat in de Schager Courant was opgenomen, als zouden aan de tuinders geen aanslagbiljetten voor do rijksbelasting zijn uitgereikt. De voorzitter deelt mede, dat hem daarvan offi cieel niets bekend is, doch gelooft, eerder het tegen deel, omdat een deel deze biljetten reeds hebben ont vangen, wel wat laat, doch ze worden wel terdege uit gereikt. De heer Zeeman: Ik had dit bericht gelezen en :meende, dat dit, wanneer hot bericht waar was, voor :de gemeente ontzaglijke gevolgen zou hebben. De voorzitter: Daar het bericht geen waarheid be vat, is het toch overbodig, over mogelijke gevolgen in beschouwingen te treden. v. De heer Zeeman; U hebt volkomen gelijk, doch Ik heb gevraagd, een beschouwing te moglen houden ln verband met de gevolgen die de toestand van heden zal hebben. De voorzitter: Het bericht is niet Juist, daarom kan ook ©en" beschouwing vefwallen. De heer Zeeman: In verband met hetgeen ons te wachten staat, ben ik het daarmee niet' direct eens. De toestand is benard. D3 voorzitter: Dat weten we allen wel, daarvoor ls geen algemeene beschouwing noodig. De heer ZeemanDus u ziet liever niiet, dat over den critieken toestand gesproken wordt. We komen voor toestanden die critiek zijn. Er zal iets dienen to ge beuren. Het wetsvoorstel 'om 35 millioen uit de O.W.- belasting uit to keeren Is ingediend cn als we den zorgelijken toestand beschouwen, waarin onze gemeente verkeert ,is een bespreking daaromtrent wel gewenscht We weten allen wat ons té wachten staat, is het dan niet" goed, daarover eens een bespreking te houden? Al zijn de biljetten aan de tuinaers uitgereikt, kun nen ze het toch niet volhouden te betalen, waardoor een klein gedeelte de belasting zal hebben op to bren gen. Waar hier die H. O. in verband met de rijks- inkomstenbelasting wordt geregeld, hangt het er nauw mee "samen. Het is wel gdwenscht, dat er ook uit den raad eens eenige drang komt. Wenscht u echter niet., dat er over gesproken wordt., dan zal ik zwijgen. De voorzitter: U houdt er geen rekening mee, dat persoon en de raad geheel twee lichamen zijn. U spreekt steeds of de raad een bespreking wenscht. Er valt niets te bekijken. De circulaires die binnenkomen worden steeds dopr B. en W. behandeld. De heer Kroon meent, dat het vruchtbaarder voor den raad is wanneer een en ander eerst door B. en W. wordt gezien. De heer GroenDaar we hier steeds hebben to wachten op de aanslagen van de Rijksinkomstenbelasting is het wel noodzakelijk dat de toestand eens onder oogen gezien wordt. Het kan nog wel drie maanden duren voor do biljetten zijn uitgereikt. De heer De Jong kan uit goede bron meedeelen, dat de uitreiking binnen een paar weken zal plaats hebben, De VoorzitterIn de krant komen wel meer berichten voor die onjuist zijn. We kunnen daarop niet ingaan. Ik zal altija zoggen officieel is mij biets beleend. B. en W. zijn natuurlijk voldocndjo bezig te trachten de uitkeering uit de O.W.-bolosting te krijgen. Bespreking daarover ligt 'niet op den weg. De heer ZeemanUit de besprekingen moet ik con- cludeeren dat door B. enW. el het mogelijke gedaan wordt. Ik heb dat ook niet in twijfel getrokken, doch de raad blijft altijd geheel onkundig. De Voorzitter: U maakt steeds den indruk bang te zijn, dat B. en W. de verschillende zaken ontgaan, Ze doen hun plicht, wees daarvan overtuigd. Het is zeer onaangenaam het gehamer steeds van u te moeten hoe ren. De heer Zeeman: Mijnheer de voorzitter, u wilt me absoluut verkeerd verstaan. U stelt de zaken in een verkeerd daglicht. D'e VoorzitterMijnheer Zeeman, ik roep u toit de 'orde, en vraag aan den raad of aan u verder het woord moet worden gegeven. De heer Zeeman: Natuurlijk weer de hamer. U stelf mijn opmerkingen verkeerd voor. 1 De VoorzitterEr valt absoluut niets te bekijken. Heeft iemand iets voor de rondvraag. De heer Groen: In verband met de ontslagaanvrage van een onderwijzer zou ik willen vragen,of het ae bedoeling is een nieuwe; oproeping te doen. De Voorzitter: Dat is reeds gedaan. Dto heer Groen: Is dat gewenscht met het oog op het verminderen van de schoolbevolking. Is het noodig om evengoed 5 leerkrachten te behouden? De Voorzitter; Ze moeten volgens de wet gehandhaafd blijven. De heer GroenDan is de vraag voldoende beant woord. De Voorzitter deelt mede, dat aan de oproeping toe gevoegd is, dat het bezit van tuinbouwacte strekt tot aanbeveling. Of hot zal helpen is de vroog. De heer Berkhout wijst op de geschiedenis in ver band met het zandstrooicn, allen bekend, cn zou het gewenscht vinden, dat bedoelde ondergeschikte or op gewezen werd, dat hot gewenscht is met do scherts wat minder royaal te zijn 01 zich duidelijker uit te spreken De Voorzitter deelt mee, dat dit reeds gebeurd is. De hoer Zeeman vraagt, waarom er bij de laatste brand een bel inplaats van de bekkens ging. De Voorzitter licht dit toe cm'" deelt mee, dat de bekken bij Prins was die ze gebruikt had voor omroepen. De heer ZeemanIs er aan één tekort. Ik heb niets tegen 'n bel, doch de ingezetenen dienen te weten wat het brandalarm is. Die Voorzitter deelt mee, dat or twee bekkens zijn, wat voldoende kan worden geacht. Die heer Zeeman informeert verder naar de wollen dekens, waarover nog al eens wfordt geschreven. 'Zijn deze hier reeds geleverd. De Voorzitter: Ze Worden vrl' zeker binnenkort ge leverd, doch minder dan besteld is. De heer Zeeman: Zijn ze roeds betaald. De Voorzitter. Ze worden betaald. Hierna gaat do voorzitter tot sluiting ovtr en zegt daarbij ongeveer het volgende: Het is ae laatste verga- doring in dit jaar zal worden gehouden. Dit jaar is voor de gemeente vruchtbaar geweest, or zijn be langrijke besluiten genomen. Ik noem slechts <Je Ü.L.O.- school en de waterleiding. Ddt izijn ontzaglijk belang rijke besluiten welke dit jaar worden genomen. Veel zaken zijn verder aan uwe aandacht onderworpen en ook het volgend jaar staan we voor vele gewichtige dingen, die ónder oogen moeten worden gezien. Ik vertrouw dat uwe volle energie weer aan den dag zal worden gelegd, wijs er nog op. dat een onzer dit jaar het feit herdacht dat hij 25 jaar lid van den raad en I2ya jaar wethouder was, hoop dat aan u en uw gezinnen zal worden gebracht wat ge u voorstelt en sluit hiermee de openbare vergadering om over te gaan in comité. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woens dag 22 December, 's morgens 11 uur. Wethouder Hart is zonder kennisgeving afwezig. Do voorzitter opent de vergadering waarna de no tulen worden voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Van mtj. do Jong is bericht ingekomen, dat ze niet voor Januari in functie zal kunnffn treden. Van den 'heer De Wün is bericht ingekomen, dat hij met ingang van 15 Januari zijn functie als hoofd der school hoopt te aanvaarden. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat het be sluit betreffende den aankoop van de oude school te Noordscharwoude voor U.L.O.-school verdaagd is. In verband daarmee is ook het besluit betreffende plaats van 'vestiging verdaagd. Bericht is ingekomen, dat de gemeente ingevolgó kwade posten 'voor de perseneele belasting f 27.49 beeft te betalen. Door den Rijksontvanger is aan den gem.- ^mtvanger uitbetaald f 174.66. Het oesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 50000, voor de lichtbodrijven, is goedgekeurd terug gekomen. Goedgekeurd is het besluit tot verhooging van net salaris van de wethoudere op f 200. Van de brandstoffencommissie 1s .een schrijven in gekomen, waarin wordt meegedeeld, de goede oplossing van het geschil-mot de gemeente Broek. (In het raads- verslag van St. Pancras doden we daaromtrent reeds verdere mededeelingon. Verslagg.) Ingekomen is een voorstel van de gascommissie om het leveringscontract voor eleetrische stroom zoodanig te wijzigen, dat vanaf 1 Mei 1920 50 pet. meer wordt betaald dan op het contract vermeld is, zulks over eenkomstig een schrijven van hot provinciaal bedrijf. De heer Paarlberg merkt op, dat er wel weinig ann te doen zal zijn, hoewel nog lang niet vaststaat, dat de tekorten, die dat bedrijf heeft opgeleverd voor het grootste gedeelte veroorzaakt zijn door de kleine stroom* verbruikers. De grootverbruikers houden zo allo aan zich zolf. Besloten wordt, met het voorstel van do commissie accoord te gaan. Van Ged. Staten is de mededeeling ingekomen, dat ze zich niet kunnen vcreonigen met de schoolgeldre- öoling voor leerlingen die to Alkmaar schoolgaan. Zil wijzen er op, dat het bedrag der heffing niet vermeld is en zouden de schaal van het inkomen verhoogd zeer aan te bevelen zijn, dal het glos apart verza meld werd, omdat het bijna niét to doen is dat or uit te zoeken. Ook do voorzitter wijst or op, dat meerdere mode werking van die zijde der ingezetenen in deze wel gewenscht is. De voorzitter doet hierna mededeel ing van. een schrij- vven van Gedi. Staten, waarin wordt gevraagd om oon opgave van de belastingen over de jaren 1913 cn 1919, en de uitgaven voor crisiszaken in dezelfde jaren, zulks in verband met de uitkeering uit de O.W.-belnsting. Van den Ned. Bond van arbeiders ^in het landbouw-, tuinbouw- cn zuivelbedrijf is een verzoek ingekomen om beschikbaarstelling van passend werk voor \le»wer- keloozcn en daarbij in dc eerste plaats rekening te houden met de aangeslotenen. B. en W. stcllon voor, om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Meiten wijst er op, dot het moeilijk zal zijn aan het verzoek to voldoen, omdat or geen werk is. De voorzitter wijst op het eigenaardige dat gevraagd wordt, om den voorrang voor de aangeslotenen. De heer Bakker merkt op, dat de oorzaak daarvan wel zal gelegen' zijn in de opmerkingen van minister Aalberse, waar deze gezegd heeft dat het in verband met de uitkeeringen gewenscht is, de aangeslotenen zooveel mogelijk aan net werk te houden. De heer Paarlberg wijst er op, dat het adres vol komen in de lijn is van den wensch van den minister en meent, dat voor hen die zich niet aansluiten, toch de weg openstaat, die voor hen altijd opengestaan heeft. De aangeslotenen trachten in tijden van werkeloosheid door het betalen van hoóge contributiën zichzelf to redden en hebben daardoor ook wel recht op eenige bevoorrechting. De niet-aangesloten zouden op deze ma nier parisiteeren ten koste van hen, die zich offers getroosten. Niet inwilligen van het adres zou tenge volge kunnen hebben, dat dc aangeslotenen zich gaan terugtrekken, of in elk gevtfl do niet-aangeslotenen er no&t aan zullen gaan denken, om tot aansluiting over w<mschen te zien. B. en W. stellen voor, de regeling, onveranderd, te handhaven. Dö heer Paarlberg: Hot doot mé genoegen, dat Ged. Staten zich niet met de schaal kunnen vereenigen. Zij geven daarmee blijk, in ons schuitje te staan. Wij verklaarden ons tegen het voorstel van B. en W.,, om dat wc meenen dat met de vastgestelde regeling ©en eatagorio van personen wordt uitgeschakeld. Ik vind het echter niet gewenscht, met 'het advies van Ged. Staten moe te gaan, omdat het besluit na overweging genomen is. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. om f 50 uit den post van onvoorzien te betalen, als gratificatie voor den reinigingsdienst ln verbond mot. de duurder geworden levensomstandigheden, verder om met ingang van I Januari 1921 om dezelfde reden het salaris te verhoogen van f 2t)8 op »f 275 per jaar. Met algemeene stemmen worden aeze beide voorstellen aangenomen. De heer Van Exter 'deelde mee, dat het gewenscht zou zijn, dat de ingezetenen meer met dezen dienst hunne medewerking verleenden. De uitvoerder klaagt er over, dat er zijn die niets hebben om do vuilnis

Schager Courant | 1920 | | pagina 5