ATTENTIE Gemengd Nieuws. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Reclames. MATIGHEID, veefokvsrecpiatew^ op Mnsndnc 27 I>c. te Hwn te houden. Ataevaardigdr is de heer N. Stammes, plaats vervanger de heer P. Donker. De beschrijvingstóeifi wordt behandeld en de afgevaardigde krijgt vrij man daat 'De vergoeding, die f 5 bedraagt, voor den afge vaardigde, blijft met algemeen goedvinden op dat be drag gehandhaafd. Daarna volgt uitreiking van de prijzen, behaald door diverse inzenders van vee op de najaarskeuring dar fokvereenigiiig alhier. Voorzitter merkt bij deze gelegenheid op, dat da najaarskeuring goed geslaagd is. Een jaar was ze niet gehouden, maar dit jaar zijn de leden best uitgeko- unen. Spreker hoopt, dat voortgegaan zal worden met het streven om steeds betere exemplaren voor te brengen. Rondvraag. De heer N. Stammes, vraagt, of er ook voor den winter tijden zijn vastgesteld voor het dek ken der «koeien. Ingelicht wordt dat er geen bepaalde uren zijn vastgesteld, doch dat de meest geschikte tijd is 's mor gens ongeveer 8 uur en 's avonds tegen melktijd. De heer ÏX Schermer brengt namens zijn vader dank. voor de gratificatie die ae fokvereeniging hem heeft geschonken voor het verzorgen van den stier. Mocht de vfereeniging weer zoo in ongelegenheid ko men, dan zal de oude heer Schermer zien weer voor het verleenen van dergelijke hulp beschikbaar stellen. Voorzitter sluit na nog een paar huishoudelijke be- aprekingen onder dank de' vergadering. NIEUWE NIEDORP, Vrijdag 24 December kwam men met paard en bakwagen voor den heer C. Kooiman stoelen halen bij tien heer Peetoom. Bij het keeren geraakte de bakwagen achteruit, tegen het keukenraam van den heer Peetoom en werd zoo het raam ingedrukt, waarbij oen aantal glasruiten en raamroeden werden vernield. KOLHGRN. De Rederijkerskamer „Oefening baart Kunst" gaf in do zaal van den heer Jonker alhier eersten Kerst avond oen openbare uitvoering. Opgevoerd werd „Onze Jongen", een oorspronkelijk drama en „Zwerverseinde", dramatische schotse Beide stukken werden flink opge voerd en men zat er goed in met zijne rollen, 't \Yas mooi werk. Er was veel publiek, dat ach na afloop der voorstelling nog lang met prettigen rfans ging ver meien. NIEUWE NTEDORP. De afd. Nieuwe Niedorp en omstreken van den A.N.G.O.B. hield in de zaal van den heer C. Kooi man alhier, hare jaarlijksche feestavond op den eersten Kerstdag. Door Ds. Schermerhorn werd1 op de hem eigen eenige wijze de feestavond geopend en de heer Du- mont, de zoo gunstig bekende dichter-zanger, uit Rot terdam, liet de zeer talrijke aanwezigen van zijne pit tige nummertjes genieten. De opvoering van „Blinde Nel", volgde daarna en hierbij viel ook veel goeds en aantrekkelijks te waar- deeren. Ten slotte volgde de heer Dumont weer en behaalde met zijn optreden veel en welverdienden .bij val. 't Was een welgeslaagde avond, waarop niet ge noegen kan worden -teruggezien en die mat geanimeerd bal na werd besloten. NIEUWE NIEDORP. Donderdagavond 23 December werd in de Ned. Herv, Kerk alhier Godsdienstoefening gehouden, waarbij Ds. Schermerhorn bet Kerstfeest behandelde en iets van Pol de Mont aanhaalde, waarbij de schrijver door de - Kerstgedacht werd geïnspireerd. In zijn keurige pre diking geeft Domine aan, dat de denkende mensch door den strijd aan te gaan tegen al wat hij verkeerd en slecht acht, den zielevrede zal veroveren. Juist in dien tijd heeft ook Christus zijn zielevrede gevonden. W»ij (moeten weten, dat de liefde van Christus is, de liefde die de menschen sterk maakt en da wereld indrijft om te kampen tegen alles wat onredelijk en omnenschelijk is. Alleen dan heeft het Kerstfeest voor ons waarde, als wij voelen, dat in ons'zelf die Christus geboren moet worden. Laat er een bede zijn op dezen dag, zoo eindigde de begaafde predikant zijn boeiende Kerstfeestbeschouwing t- dat daar moge zijn de geest van Christus, de geest van waarheid, gerechtigheid en liefde, ook in ons, Amen. NIEUWE NIEDORP. Ds. Schermerhorn deelde Donderdagavond ha af loop der Godsdienstoefening in de N. H. Kerk mede, dat de eerstvolgende bijeenkomst op Oudejaarsavond plaats vindt en er dan collecte voor armoedelijdende Dominé's weduwen zal worden gehouden. ANNA PAULOWNA. Vrijdagavond 24 December vierde Ds. van Griethuij- sen, consulent bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, het Kerstfeest in de Kerk te Kleine Sluis, miet zijne jeug dige catechisanten, 140 in getaL Het kerkgebouw was geheel met "kinderen, ouders en belangstellenden gevuld. Op 't podium prijkte een groote Kerstboom, keurig versierd en verlicht met bijna 100 kaarsen. De commissie, dip voor dezen boom heeft gezorgd, heeft alle eer van haar werk. Na een openingswoord van 'den predikant, waarin de beteekenis van 't Kerstfeest werd uiteengezet en waarbij ieder werd opgewekt de godsdienstoefeningen trouwte bezoeken, zongen de kinderen, onder leiding van den heer A. ae Boer, en met orgelbegeleiding van mej. de Boer, een viertal Kerstliederen, die zeer lief klonken. Gedienstige handen reikten aan de kinderen koek, chocolade en appelen uit en Mevr. van Griet- huijsen deed op zeer verdienstelijke wijze, 2 Kerstver tellingen, waarnaar niet alleen de kinderen, maar ook de andere ponwezigen met vollen aandacht luisterden. Als geschenk ontving elk kind 2 boeken en eena keu rige plaat. Met ecu toepasselijk woord* waarin Ds. van Grietnuijsen ieder bedankte die voor dazen avond de medewerking heeft verleend, werd dit zeer goed ge slaagde Kerstfeest geslote®. BREEKAND. Vrijdagavond 24 Dec, gaf de Muriekwereeniging „Con- cordia" een concert, uitsluitend voor leden en dona teurs. De voorzitter, de heer A. Raap, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Waarom dit concert? vroeg spreker, terwijl men toch Zondag 26 Dec. een openbare uitvoe ring gaf. En dan was het antwoord, dat op zoon openbare uitvoering dikwijls eenige ongewensente de menten waren, die een rustig luisteren vaak verhin derden. Daaraan wilde men donateurs en leden die toch den steun der vereeniging vormden niet blootstellen. Vandaar dat men besloten had, aan hen dit afzonderlijk concert aan te bieden. 'Voorzitter ver zócht échter, dezen avond niet al te critisch te willen zijn: De directeur toch had, door ernstige femilieom- jstandagheden, zich op verscheidene repetities moeten .doen vervangen, terwijl men bovendien het verlies van een vijftal werkende leden had te boeken. Ondanks de genoemde tegenspoeden werden de 9 nummers v£Cn het programma meestal zuiver en be schaafd ten. gehoore gebracht, zoodat de vereeniging ook nu weel* den goeden naam, dien zij zich in. den korten tijd van het bestaan heeft verworven, op lofwaar dige wijze wist te handhaven. De heeren Jb. Kuiken en J. Wiggers zorgden door afwisseling, terwijl tenslotte mej. Oosterling nog een voordracht gaf waarvan reeds de aankondiging met applaus wem begroet. Voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van warme hulde aan den waarneraenden directeur, die zich op de repetities als een ijverig, bekwaam en ernstig leider had doen kennen, alsmede aan het publiek, dat zich tijdens deze uitvoering zoo prijzenswaardig orde lijk had gedragen. Hij hoopte, dat ait zoo blijven mocht, opdat Broezand in dit opzicht met andera plaatsen zou "kunnen wedijveren. BREEZAND. De Jjsclub „Anna Paulowna II" hield 23 Dec. een algemeene ledenvergadering. Bij afwezigheid van den voorzitter, opende de heer W- Raap de bijeenkomst; waarna de secretaris, de heer B. de Vries, ae notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd. De heer F. Blaauboer deed daarop verslag van zijn beheer als penningmeester, waaruit bleek, dat de ont vangsten haaden bedragen f 105.15; de 'uitgaven f23.031/2 Er was dus een saldo van f 82.11^. De bescheiden werden door de W OwHto® Jb. Borst nagezien en volkomen in orde bevonden. Er was ingekomen van .„Anna Paulowna I" een uit- noodiging tot een bespreking, alsmede een verzoek van den heer Limpers. voorzitter, tot bijwoning der districts- vergadering. Het bestuur was verhinderd geweest, deze vergaderingen bij te wonen, doch de secretaris zou informeeren, wat daar was besloten. 'Het jaarverslag van den Bond werd ter lezing rondgegeven, alsmede het gedenkboek. De secretaris zegt, dat deze vergadering feitelijk een maand eerder had moeten gehouden zijn, maar we gens gebrek aan belangstelling was ook zijn ijver wel wat bekoeld Hij wenschte dan ook van avond te 'be danken, doch liet zich tenslotte overhalen, opnieuw zijn functie waar te nemen. Besloten wordt, zoo mogelijk nieuwe leden aan te werven en de bezittingen der vereeniging bijeen te brengen, na te zien en zoo noodig te herstellen o1 door nieuwje te vervangen. De contributie blijft "f 1. De heer W. Raap ontvangt van den, secretaris 'de me- dedeeling, dat de vereeniging hem, wegens zijn vele en langdurige diensten, tot eere-commissaris heeft be noemd Bij de rondvraag wordt op voorstel van den heer B de Vries, besloten, een dreg met 25 meter lijn aan te schaffen en die te stationneeren bij den heer W. Raap. Ladders zijn overal wel te krijgen. Hierna slui ting met dank voor de aangename samenwerking. KOLEN VOOR DE NIJVERHEID. De kolenprijzen voor de nijverheid zullen, zoo meldt de Nieuwe Ct., met ingang van 1 Januari 10 tot 30 pet lager worden gesteld. RECTIFICATIE. Bij het artikel over „Vorstelijke familie-relaties"-, voor komende in het nummer der Schager Courant van 24 dezer meent inzender ^erna kleine aanvulling te mogen geven. Het betreft nl. de Engelsche vorstenfamilie. Het jong ste kind van Koningin Victoria en Prins Albert, prinses Beatrioe, huwde in 1885 met Prins Henri v. Batten- berg, zoon van Alexander van Hessen. De dochter van Beatrioe en Prins Henri, genaamd Victoria Eugenia, meer 'bekend als Prinses Ena, geboren in 1887, huwde in 1905 met Alfonsus XIII, koning van Spanje. Alzoo mocht ook de Spaansche koning, als behuwd neef van Keizer Wilhelm, van de partij zijn in 1913 te Berlijn gegeven.S. PETTEN. Den eersten Kerstdag hadden wij het genoegen, in het café van den heer Sneeboer voor een volle zaal te zien optreden het gezelschap Het Vrije Tooneel. van Alkmaar (Regie Chr. van Slooten), met het Inaische stuk „Blank en Bruin". Dit stuk, zoo vol waarheid, werd door de aanwezigen met de meeste aandacht ge volgd en door het uitstekend spel, wat gegeven werd, geraakte het geheel onder den indruk'. De hoofdrollen werden zonder een moment van afwijking lot het einde toe, meesterlijk weergegeven, hetgeen ook gezégd kan worden van de tussehenrollen, welke ieder op zichzelf niet gemakkelijk waren weer te geven. In één woord, er weid uitstekend spel gegeven, er is genoten. Wij zullen nopen, dat dit gezelschap wederom dit kleine dorp Petten met een bezoek zal vereeren; wij roepen u aan ook gaarne een tot weerziens toe. Een verzoek aan onzen geachten caféhouder om, indien hij wedejKmi een dergelijk gezelschap bespreekt, er voor te zorgen ,de zaak boter geregeld te hebben; licht, wijze van bediening enz., lieién veel te wenschen over. DIRKSHORN. Zondagavond gaf de Tooneelvereeniging „Nieuw Le ven" alhier een uitvoering in de zaal van den heer D .Bruin. Gegeven werd het tooneelspel „Onder één dak", door Fabricius, een stuk met zeer weinig actie, dat geheel moet worden gedragen door de spelenden; en het is door „Nieuwe Leven"" gedragen op onberispe lijke wijze. Bij het ophalen van het scherm waanden we ons een oogenblik niet meer te Dirkshorn, zoo'n, echt mooie tooneelkamer vertoonde zich voor onze oogen; een kamer in tegeltjespapier met echten schouw en deuren, ja zelfs een heusch raam, waar men door heen kan zien. Het zeer talrijke publiek was èr dadelijk „in" en het werd vastgehouden tot het schoone einde, want zoowel de hoofdrollen van Wolter en Dora en den Vader, als de bijrollen, bleken met ambitie bestudeerd te zijn on der uitstekende leiding. Wat wij het schoonst vonden uitgebeeld: de nobele stroefheid van Wolter, de roe rende goedheid van Dora, de halsstarrigheid van den vader, de femelarij van Jaoob en de vinnigheid van diens vrouw, de goedmoedigheid van Jan naast de jeri- miades van zijn vrouw, of de eenvoudige overgave van Liesbet we zouden het niét kunnen zeggen. Dave rend applaus beloonde de spelenden voor het goede werk .WH men na zooveel lof een enkele opmerking gaarne op den koop toe nemen, dan zouden wij wenschen te vra gen of bij de ouderwetsche kamer en verdere omge ving de keurige suite en de zoo uitstekend gedragen* kleeding van Wolter en Liesbet niet "wat „afstaken", terwijl de notaris o.L gerust wat meer „den heer" had mogen uithangen. De mooie avond werd besloten met een gezellig bal. ST. PANCRAS. De heeren G. Booij Az. en H. Barten alhier, zijn benoemd tot tellers bij de as. volkstelling. ST. PANCRAS, Naar wij vernemen, zijn de afdeelingen van den Bond Langendijker Groenten Centrale aangeschreven vóór den 20sten Januari a.s. voorstellen voor de algemeene vergadering in te dienen bij den heer S. Zeeman, secretaris te Zuidscharwoude. Deze algemeene vergade ring zal gehouden werden in bat lokaal van den heer H. Gerritsen 'alhier. NOORDSG HARWOUHE. Te Noordscharwoude zijn voor den dubbelen Raad, in verband met het voorstel tot vereeniging der 4 Lan gendijker gemeenten, gekozen de heeren C. Balder, G. Barten, P. Duijves, D. Kansen, N. Kootf, J. Kuijper en L. Schrijver. ZUIDSCHARWOUDE. De uitslag van den alhier gehouden kolfwedstrijd is Öe volgende: le prijs P. Hagenaar 159 p., 2e prijs A. Klingeler 150 p., 3e prijs Pu de Geus Dz., 150 p. en 4e prijs J. Reijne, 149 p., allen te Zuidscharwoude. DE iWERKLOOIZEN-UITKEERING STOPGEZET? VTijdiaigmohgien; is de uiitkeerinsg '-voor de rwemklooze fabri&kisajiibeild-eir's tijid)elijk stëoptgezeit. iDe heersdhlen- 'de disais» is eonzguak dlait de 'kassen -te zwiaiar 'werden heflaistt iEr woaddit op het olcugedblilk onlderhian|d'elid met ;d:e reigöertiinigi om hij ie sprielgien. Naltuurldjlk igiaJat dat allemaal op zijn elf en idertftgsit en sclhijint men bij 'die buirieau.ciraitd'S in Den Hiaaig niét ifce beseffen iwiat hielt beteekenit als vlak wor <de Kerstdagten ploitse- lliinig! het eendfgie 'inkomen! vlam ide laiibeédersgezintnein Wordt Inlgehoiuid'eai. Ook in lamld'ere bedrijven (hebben de torgandsa'fcies moeilijkheden. „Tribune". BOTER C ONTROLESTATION „NOORD-HOLLAND". Men- schrijft uit Alkmaar aian bet HdlbkL, idat in 'de Vrijidfajg aldaar igehloulden .vergdderdmg medege deeld1 werd', dat het ledental' van' 65 ifcöt 70 is gestegen. Tot op belden moesten in bet jaar 1920 voor te hooige wialterlgtehlalten dn <d'e boter 40 boeten -wlorden opge- legydi, terwijl itlwee 'ledem tijldeTijk moesten worden geschorst, varu hum lidmaatschap. Als bestuurslid weild herkozen de heer H. iK. iKoster te Wderdnlger- wvnard en ige'kOzen Idle heer Tyldens ite Punmeremd op ajambewdling dier Vereondlgtnlg van Zuivelfabrieken. (Besloten! twertd Idlat 'voO rhet jiaar 1921 met hét Kiaas- clonttrlolesitialtion een iflmiamc'leel'e overeenkomst izial ge maakt Wooddeni, gebaseerd! op die werkelijke kosten van het BotteroontrolestiaJtoiom, - GIEMEENTE-HANDEL. (H.et levensmüidldieleubédrijï itie A"peldbom importeer de dn dien Iduren tijd! 4000 paar schoenen uit Amerika, die verkrijgbaar werden gesteld vbor f 10.50 per paar Het zeer -opmerkelijk versdhijnisel deekl -zich voor, •dialt slechts een beperkt deel (van id'en voorraad bijna uitfluitend! voor mtèlleotueeeln of middenstanders weild afgenomen. De arbeiders bleken de zeer so- liede schoenen ndet te Willem hébben, odk niet. itoen de prijs tot f8.50 was verlaagd- De gemaande zit nu ndpr «met verreweg bet géfleélto wan den -voorraad, Deze ervaring, die een 'schadepost van1 duizenden Voor ide gemeente beteeikecoi, is 'thans voor het eg- me,enJteb:estuur een grlonld otm ricih tegie maandrang .tot het prijisrggeJenJd opstrédem te verzetten, BRAND IN EEN KERK. Gisteravond om kwart voor tien werd door den agent van politie Van de Haar te De Bilt, brand ont dekt in de Ned. Hervormde Kerk. Onmiddellijk maakte hij alarm en werden maatregelen tot blusschen genomen. De brand, welke zich eerst ernstig liet aanzien, kon gelukig worden bedwongen, hoewel door het vuur he la ngrijke schade werd aangericht Vooral het oude ge deelte der kerk heeft veei van het vuur te lijden gehad. Ook het front van het orgel is zeer belangrijk beschadigd. De sdhade wordt slechts gedeeltelijk door assurantie gedekt De waarn. burgemeester, de heer Kors, en de predikant der .Ned. Herv. Gem., dr. De Lind 'van Wijngaarden, nen verschillende andere autoriteiten waretn op het. ter rein van den brand. De brand is vermoedelijk ontstaan door vuur in een stoof, waardoor de kerkbanken in brand geraakten. MASSA-GNTSLAG. Uit Delft, 27 Dec. De directie van de N, V, De VereenilgldJe Blikflabriieken vJh. J. B. Uorrewia. (heeft aian een 100-tal werklieden onltslag verleend, UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Ui't Enschede, 24 Dec. De te Glanerbrug, op 1 Duitsch gebdedi slaiaulde spinnerij „Edlertoahk", waar- - van eigenaren zijn die hieerén B. -W. en H. ter Kudle j alhier, is grootendeels weer 'in weridnig. Van- de 700 arbeiders, die er vóór den oorlog werk/ten, zijn -er nu reetls 500 werkzaam. Van bevoegde zijde ver nemen1 wij', dat ide Duiitsche textielindustrie, in te- - genstelldng. mét die 'in Holland;, het zeer druk heeft, zooidat thans in Holland gesponnen garens, naar - Dultschilanld Wé-iden uitgevoerd, o-mldlait de Duitsdhe i spinners inliet voldoende kunnen1 pcrloduceeiren. Wlajt den arbeiidisknachlten betreft, schijnt er ook een tekort te 'zijn, want de burgemeester deelde din de gisteren gelhtou]d)en vergadering van den Raad clezer gemeente méde, idat in Duitsch:lian icttextdelar- belders -worden getvnaiagd tegen- een loon van f30 per week. TeL DE MALAISE. Vrijdag a.s. worden wegens slapte te Oddie-PekeLa vier oartOnfabrieken geheel of gedeeltelijk ato.pge- t. Siiand, KAAS CONTROLESTATION N.-HOLLAND. - In het café „Central" werd Vrijdagmiddag een buiten gewone algemeene vergadering gehouden van het Kaas- controlestation „Noord-Holland". Deze vergadering was noodig omdat in die te Hoorn gehouden het tweederde van het door de gezamenlijk aangeslotenen uit te brengen stemmental, voor de sta tutenwijziging niet aanwezig was. De voorzitter, de heer G. Nobel, te Lutiewinkel, wees er op, dat de vergadering door een formeele kwestie, die spoedige afdoening véreischte bijeen was geroepen. Na voorlezing van art. 1 en verdere redactioneele wij zigingen werden de voorgestelde statutenwijzigingen goed gekeurd. Mede werd besloten, daarop de ministerieele en ko ninklijke goedkeuring op aan te vragen. Terwijl aan het bestuur machtiging verleend werd om eventueel© re dactiewijzigingen aan te brengen. De voorgestelde wijzigingen van het Huishoudelijk Reglement werden mede met algemeene stemmén goéd- gekeurd. De consumenten, die een waarborg voor het vetge halte van de door nen te koopen kaas verlangen, kun nen niet beter doen, dan hun winkeliei kaas voorzien wan -het Rijksmerk te vragen. De. controle op de aangesloten bedrijven is thans zoo, dat de waarborgen, inderdaad afdoende zijn. MOND- EN KLAUWZEER IN HET BUITEN LAND. Terwijl &n de laatste helft van het vorige jaar en in dit jaar vrijwel geregeld enkele gevallen van mond en klauwzeer in verschillende streken .van Engeland voorkwamen, gelukte het. steeds de ziekte door strenge maatregelen te localiseeren. In de vorige week zijn echter eenige zeer ernstige gevallen voorgekomen, dié aanleiding hebben gegeven, aat de ziekte thans meer verspreid is. Het is namelijk gebleken, dat een aantal dieren, die lijdende waren aan mond- en klauwzeer, was tentoongesteld op drie verschillende veemarkten, zoodat de smetstof goede gelegenheid kreeg zich te verspreiden. Het onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat de ziekte op een vijftal boerderijen in drie verschillende graafschappen uitgebroken is en in al deze gevallen bleek het aangetaste vee op de markten in aanraking te zijn geweest met het zieke vee. Men vreest ,dat nog meer gevallen ontdekt zullen worden. Het departement van landbouw in Engeland heeft zich genoodzaakt gezien uitgebreide maatregelen te ne men om zoo mogelijk verdere uitbreiding aer ziekte te voorkomen; daartoe is het vervoer van vee verboden in een uitgebreid gebied rondom de aangetaste boer derijen, die allen in Centraal Engeland, het gebied der „Midlands" dat voor veeteelt juist zoo "belangrijk is, gelegen zijn. Ook in Belgis gaat het de laatste weken met het mond- en klauwzeer nog niet naar wensch; in .No vember is de ziekte in 163 nieuwe gemeenten opgetre den, zoodat het aantal zieke dieren met meer dan 5000 vermeerderde. Dit is dan ook mede aanleiding geweest, dat de beperkende bepalingen inzake veevervoer en veehandel, die vooral in verband met Jhet optreden der rundveepest genomen zijn, nog niet worden inge- I trokken. Het houden van varkensmark ten blijft in Bel- gië nog verboden, doch in niet besmette of verdachte streken kan het vervoer van varkens onder bepaalde voorwaarden toegestaan worden. DRAADLOOZE TELEFONIE. Te Halle zijn de proefnemingen om draadlooze te- legraphie tot draadlooze telephonie te herleiden, na maanden, gisteren met succes bekroond. Volgens de Hallesehe Zeitung kondigde het draadlooze station van Königswüsterhausen aan, dat tiisschea 3 en 4 uur 's mid dags een draadloos concert binnen een omtrek van 500 kilometer zal kunnen worden gehoord. Precies om 3 uur begon het concert, dat door het draadlooze station van dè veiligheidspolitie van Halle duidelijk 'werd gehoord. Men kon de verschillende instrumenten zonder moeite onderscheiden, de indruk was, zegt het blad, alsof in een nabijgelegen kamer een gramophoon speelde. GROOTE GETALLEN. De Ver. Staten zijn het land der groote dingen en zeer zeker het land der groote getallen, vooral ook in geldzaken. Wij maken, om dat nog eens te onder strepen, melding van een bankfusie, waaromtrent de zer dagen in New York onderhandelingen worden ge voerd. Volgens de Amerikaansche bladen overwegen de Liberty (National) Bank en de New York (Trust Cy.) Bank een samensmelting. Het kapitaal van de Liberty Bank is 5.000.000, de deposito's bedragen 74.921.000: voor de Trust Cy. zijn de bedragenkapitaal 8 3.000.000 deposito's 78.925.000. De nieuwe inrichting, die den naam zal dragen van New York Trust Cy., zal wer ken met een kapitaal van 10.000.000 en deposito's heb ben van ten naastenbij S 200.000.000. (DE ELLENDE I NPETERSBURG. Wij hebben al meer gewag gemaakt van de ellende te St. Petersburg. De Trud, net blad van heit Peters- burger vakverbond, schreef in het begin van Decem ber, (dat de toestand nog verergerd was. Als er niet dadelijk hiilp geboden werd, zou het beetje nijver heid, dat er nog te St Pctertóurg gedreven wordt, ook - tot stilstand komen. De werklieden zijn zoozeer verzwakt, dat zij ternauwernood nog in staat zijn om hun werktuigen te hanteeren ten de machines te be dienen. In October zijn, naar de Ekonomitsjeskaja Sjisn meedeelt, op de verschillende Russische spoorwegen 84800 wagons brandhout geladen. Gerekena was op 134.633 waggons. Gemiddeld zijn in October per dag 2327 wagons geladen tegen 2977 t* Sspterpbnr. Vaa* kou. dat 22413 wagons zou krijgen, ontving er slecht5 11346, dus ongeveer de helft, d. w. z. 2663 wagons 'W 19 pércent minder- dan in September. St. Petersburg kréég 2849 wagons in plaats Xan de beloofde 4340 tegen 3470 in September. Zoolang de rivieren nog open waren kregen St. Petersburg en Moskou langs dien weg nog do noodigo brandstof, thans, nu het winter is. moet allo vervoor per -spoor geschieden. Gezien ae resultaten van October schijnen de spoorwegen in hun laak verre tekort te zullen Schieten, alle mooie beloften dcS rcgccring ten 'sjftjt. Vooral voor do uitgehongerde bevolking van St Petersburg staat dit voor velen met don dood door koude en gebrek gelijk. AARDBEVING IN CHINA Uit Parijs, 24 December. Het Journal verneemt via New York, uit Sjanghai, dat een hevige aardbe ving heeft gewoed1 in de Chineescho provinciw Kansoe. Er zijn daar verscheiden steden vernield. Het aantal dooden bedraagt 2000. ALKMAAR, 24 Dec. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 76 stapels, wegende 66566 Kg. Kleine Fabriekskaas met rijksmerk f 71, zonder rijks- merk f 67, Commissie Fabriekskaas niet rijksmerk f80, kleine boerenkaas met rijksmerk f 67; Commissie boeren kaas met rijksmerk f 80, zonder rijksmerk t 67. ALKMAAR, 24 Dec. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 2590 H.L. Tarwe f 19—25.50, rogge f 19—20, gerst f 14.50—10, chev. f 20.50-23.50, haver f 15-19 panrdebooncn f 17.50 —18.50, bruine paardeboonen f 22.50—28, citroen paar- JJeboonen f 25—27.50, witte paardeboonen f 40 rood en geel mosterdzaad f 30—37, blauwmaanzaad f 34.50, groene erwten, groote f 40—50, id, grauwe f 55—70, ld. vale f 31 per 100 Kg. NQORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 24 Dec Grove uien f 6.90, peen f 3.30 a 3.60, roode kool f 4.30 a 6.40, gele kooi f 4.60 a 5.80, Deensche witte f 4.70 a 5.50, alles, per 100 Kg. 27 Dec. Blauw ejaardapp. f 6.80, eigenheimers f 6.80, peen f 2.80 a 3.50, roexie kool f 3.80 a 6.10, gele kool f 4.30 a 5.10, Deensche witte f 4.50 a 5.60, alles per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 2-1 Dec. Roode kool f 4.20 a 5.40, gele kool f 5 a 6, witte kool, Deensche, f 3.90. peen f 3.20, uitschot roodo kool f 1.20 a 3.50, uitscliot gele kool f 1 a 2.10, uitschot Deensche witte kool f 0.80 a 2.60, LANGEDUKER GROENTEVEILING. Br. op L. 27 Dec. (Roode k»ol f 3.70 a 6.30, 2e soort f 1.80 a 3.60, gele kool f 3.40 a 5.60. 2c soort f 2.60 a 3.20, witte kool f 3.30 a 5.80, uien f 7.30, losse wortelen f 3.10 a 3.40, alles per 100 Kg. Aanvoer 143625 Kg. roode kool, 45425 Kg. witte kool, 156000 Kg. gele kool 9700 Kg. losse wortelen, 775 Kg. uien. ALKMAAR, 27 Dec. Heden werd besteedRoode kool f 2.60 a 5.80, gete kool f 2.40 a 5.20, wortelen f 3.10 a 3.30, uien I 4.80 a 7.60, spruiten f 26 a 33, alles per 100 Kg. ALKMAAR, 27 Dec. Op de heden gehouden weekmarkt waren Aangevoerd 11 koeien en ossen f 475675, 4 vette kalveren f 80— 190, p. Ned. pond f 1.802.50, 14 nucht. kalveren per stuk f 35—50, 25 vette schapen f 70—83, 320 vette varkens, p. Ned. pond f 1.4—71.50. AMSTERDAM, 27 Dec. Aangevoerd: 426 vette koeien, le kw. f 1.80—1.90, 2e kw. f 1.5B—1.60, 3e kw. f 11.30, 50 melk- en kalflcoeien 400—750 per stuk, 27 graskalveren f 100— 130 per stuk, 33 nucht. kalveren f 30—35, 185 scha pen f 40—75, 537 vette varkens, le kw. f 1.75, 2e en 3e kw. f 1.65—1.70, per Kg. schoongewicht. Deze week verschijnt de Schager Courant nog op WOENSDAG en VRIJDAG dus niet op Donderdag. DE UITGEVERS. KERSTFEESTVIEiRING „VREDERUST". Het was weer een groot feest den 2eu Kerstdag-avond, als alle jaren* maar telkens toch nieuw. Niet alleen voor de kinderen der Zondagsschool „Bid en Werk", maar ook voor de ouders en belangstellenden, in grooten getale opgegaan. Vulden de pl.m. 80 kinderen thans met het koor de geheele voorzaal, toch kwam ook dit maal nog weer plaats tekort. Een schitterende boom, mooie liederen, de koorzang, ditmaal vierstemmig, de oude en nieuwe vertelling, ae versnaperingen, en het laatst,, niet het minst, de kostelijke, meest nuttige ge- schenken, 't gaf alles een rijke en reine vreugde (wat niet steeds samengaat). Een woord van dank moge hier wel een plaats vinden, aan de velem die door gaven en medewerking aan het weslagen bijdroegen. GEVALLEN. De heer G. B. van Eenigenburg had in de Regenten- straat alhier 'een wagen met biels geladen. Toen B. zou vertrekken, begon de wagen wat te schommelen, waardoor hij kwam te vallen en wel zoo, dut hij in z'n val een heen brak. Binnengebracht in de schilders werkplaats van den heer K. werd het been gezet doof Dr. Aldershoff. Daarna werd B. naar huis vervoerd. VERKOCHT. Het perceel van den heer G. Zwakman, op het Noord, en tot dusver in gebruik bij den heer Posthumus, is verkocht, aan den heer Schoen, metselaar. BOUWEN. Door de firma Tuinman en Voorman alhier, zal op het land van den heer Schoorl aan den weg bij de Witte Paal, een timmerfabriek worden gebouwd GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Geertje Kant,70 jaar, weduwe van Klaas Plevier. 1 POLITIE. Gevonden een bontje (grijs). opgewektheid, frissche lucht, ^regelde gewoonten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorg zame leefwijze, is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij. er ooit iaan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig beschermen tegen het klimaat, onmatigheid en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestooi^iisseiij waterzuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst 'die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Fos- ter's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken ni<et op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig nier- geneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Fosterts Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Schagen verkrijgbaar bij Gebr. Rotgans a f 1.75 per doos.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2