Aluini Nitm- Alrattnit- LaiiMlil Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland (Het P.E.N.J Dinsdag 11 Januari 1021. 64ote Jaargang. No. 6762. UITGEVERSTRAPMAN CO.. SCHAGEN. Ingezonden Stukken. De dingen om ons heen. Plaatselijk Nieuws. SÜ1AGIR tifïïïï Dit blad verschijnt viermaal per week .Dinsdag, Woensdag, Donder- Idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8uur worden Advertentihn zooteel mogelijk in het eerstaltkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse r.nmmers 5 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote iletters worden naar plaatsruimte berekend Wij "hebben den heer D. Kooiman, burgemeester van Purmerend, bereid bevonden om zoo nu en dan eens een artikel voor ons blad te schrijven. De heer Kooi man stelt zich voor, om over actueele onderwerpen te schrijven, het belang van de provincie rakende.; Het eerst aan de beurt zijn; het provinciaal electrici teitsbedrijf (het P.E.N.,) het provinciaal waterleidings bedrijf (het PlW.N.), het hoogheemraadschap Noordhol- - lands Noorderkwartier, verbetering van Gezondheidszorg, democratiseering in waterschapszaken, vereenvoudiging en bezuiniging in openbare diensten, enz. Laat ons hier even aan toevoegen, dat de heer Kooi man behalve burgemeester van Purmerend is, voorzit ter van de afdeeling Noordholland van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, lid van Provinciale Sta ten van Noordholland, Hoogheemraad van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, een Éeei bekende figuur op waterschaps- en gemeentegebied, dus wel iemand van wie onze lezers mogen verwachten, dat met kennis van zaken zal worden geschreven. En bovendien in tijden als deze, Waarin nu onderschei dene, gewichtige belangen zoo ernstig naar voren tre den, is er over allerlei zaken, de Noordhol- Lanasche toestanden betreffend, wei net een en ander te zeggen. Hieronder volgt dan als eerste bijdrage van den heer Kooiman een inleidend artikel over het P.E.N. De Uitg. Er is onrust ontstaan met betrekking tot den goe den gang van zaken bij het P.E!.N.onrust in de ver gadering der Provinciale Staten, onrust bij de gemeente en waterschapsbesturen, onrust bij de krachtverbruikerSj onrust bij de lichtverbruikers, onitist niet het minst bij de belastingbetalende burgerij. Onrust èn ongerustheid. Het vlotte niet in eik opricht, al sedert geruimen tijd. Als Statenlid en als voorzitter van de afdeeling Noord holland van de vereeniging van Nederlandsche Ge meenten was het me van nabij beklemd. Er werd geklaagd over te geringe arbeidspraestatie van hooger en lager personeel men verklaarde meermalen niet ingenomen te rijn met handelingen van het bedrijf in het algemeen en met hot optreden van den directeur in bet bijzonder en vooral werd er dat alles niet beter op toen de elektriciteit steeds duurder werd. De overdrijving lag er soms dik op. Het was te vergeven. „Van nauwte komt grauwte." Maar er rees toch ook wel meermalen twijfel. En de belangen van ons dierbaar gewast rijn bij een goede electricitedtsvoorzienlng in zoo ontzaglijk groote mate betrokken. Nu hebben vooral gebeurtenissen tem medédieelingen van den laatsten tijd tot verhooging van onrust en tot ver meerdering van ongerustheid in niet geringe mate bij gedragen. In hoever was er en is er tot het een on ander reden? Het publiek mag wel eens meer daarvan weten. Het weet van het provinciaal electriciteitsbedrijt weinig of niet en die wetenschap is eigenlijk ook 'slechts in geringe mate aanwezig bij de gemeentebesturen, de waterschapsbesturen, ja zelfs bij de leden der Provin ciale Staten. Gedeputeerde Staten 'hebben nu aan Pro vinciale Staten spoedige overlegging van uitvoerige me- dedeelingen toegezegd. En dan....? I Dat het publiek zoo weinig van deze zaken afweet, is voor een goed deel ook wel hiervan het gevolg, dat pers nog als van ouds toen de Provinciale taak een weinig belangrijke was de gewoonte volgt zich met aangelegenheden betreffend het Provinciaal Be-i stuur in zoo geringe male in te laten. Ik wil nu trachten den lezer met betrekking tot het P.E.N. voor zoover ik thans reeds daartoe in staat ben eenige meerdere kennis bij te brengen en daarbij na te gaan in hoever er voor twijfel aan demi "goeden gang van zaken inderdaad reden aanwezig is. Het is noodig daartoe vooraf uiteen te zetten, wat hot P.E.N. is. De naam is een vereeniging der eerste letters van de woorden Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland .Het is een bedrijf dat door de provin- de wordt gedreven, een overheidsbedrijf dus. flat tot de provincie in gelijke verhouding staat als waarin de gemeentebedrijven staan tot de gemeenten. Het bedrijf ia derhalve eigendom van de provincie en het wordt ge voerd geheel voor haar rekening en risico. En het wordt ook vanwege de provincie bestuurd. De opperste macht in het bestuur der provincie be vist bij ae Provinciale Staten. Toen dan ook ongeveer 4 jaar geleden door de provincie alle aandeelen van de nu niet meer bestaande naamlooze vennootschappen de Kennemer Electriciteitsmaatschappij (werkende boven het IJ) en de Hollandsche Etectnciteitsmaatschappij! (wer kende beneden het IJ) werden opgekocht, toen deze vennootschappen werden ontbonden en dia electrische centrales te IJmuiden en Hilversum werden ingebracht Ju «en zuiver provinciaal bedrijf, geschiedde dat alles krachtens besluiten der Provinciale Staten. Inhisschen komen de Provinciale Staten jaarlijks slechts enkele keeren in vergadering bijeen, waarom de Wet de d a g e 1 ij k s c h e leiding en uitvoering van za ken legt in handen van Gedeputeerde Staten. Dit col- van Gedeputeerde Staten wordt 'gevormd dooit den Commissaris der Koningin en zes leden van Ge- deptueerde Staten, door de Provinciale Staten uit hun midden gekozen. De Provinciale Staten nu maakten na de overnef- jarng der genoemde particuliere bedrijven een veror dening op het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. Deze ver- verzekerde aan Gedeputeerde Staten den bij stand van een raad van toezicht en stelde aan hét dcoid van het bedrijf een directeur. Ziezoo, daar hebben we dus nut de Provinciale Sta ten, de Gedeputeerde Staten, dien Raad van Toezicht en den Directeur. Thans volgt een overzicht Van ieders bevoegdheden en verplichtingen. Zooais gezeigidi, hebben Frovinicd'aJe Staten, de rechtstreeks door die kieziens (gekozenen), de opper- ete nuacihlt en zijin 'Gedeputeerde Staten, het uit de otiateniledeu gekozen- college, belast met de dagelijk- ®che leiding. Gedeputeerde Staitani zijn volgens de *wvonicia)le wet te dien aanzien aan de Staten ver- mntwoioirdinig schuldig en zij: geWen aan de Staten door dezen verlangde inlichtingen. Be .Provin ciale Staten bepaien welke die bevoegdheden zi'jn van uen Raad van T-oecslcht' en den Bireots'U van net bedrijf. .En waar het in dit geval op aankomt: de irrovoinciale Staten- hebben -utt te (maken welke som men uit de Provinciale kas voor hot bedrijf beschik baar zullen worden1 gesteldl 'Dientengevolge hebben de Provinciale Sitaten dan1 ook jaarlijks vast te stel len de begrooting, de balans en de winst- en verlies rekening van het bedrijf. De ProvdncdiaiLe Staten hebben demi iRiaadi van Toe zicht belaist met het onmiddellijk toezicht op de lei ding van het bedrijf door den IDtirecteur en op den gang van het bedrijf. De Raadl vian Toezicht kan daarvoor vian de hulp van! deskundigen' gebruik ma ken. Dit betreft echter meer het' toezicht in algemee- nen zin, waarvoor de Riaadl ongeveer eenmaal' per maand bijeenkomt. Het dagelijksch .toezicht is op gedragen aan den. Voorzatter van den Raadl v. Toez, (het lid) van Gedeputeerde Staten Hendrix), en een uit dien Raad aan te wijzen! gedelegeerd) lid (het lid der Prov,. Staten Dr. Van der Wlaerdlen). Dezen ver gaderen eiken Maandag, met den Directeur van het bedrijf (dien heer Smit Klednie). De Raad van Toezicht dient van advies aan Gedeputeeriie 'Staten, doet hun alle nooddge voorstellen en 'brengt jaarlijks over het bedrijf verslag wit Eindelijk de bevoegdhedld) van den directeur. Deze heeft de leiding vani het bedrijf in. den vollen om vang, Hem is binnen' den (kring zijner werkzaamhe den aBe macht toegekend, die niet overeenkomstig het voremstajand'e aan ProKniinciale Staten, Gedepu teerde Staten' of den' IRaad van' Toezicht is voorbe houden. Het geheele personeel van het 'bedrijf is aan hem ondergeschikt Alleen in zoover is 'de bevoegd heid van- demi directeur beperkt, dat' hij' voor eenige van de belangrijkste zaken' machtiging van' Gede puteerde 'Staten behoeft), die vóór het verieenen dier •machitlgiiinig het gevoelen vragen van den Raad van Toezicht. Die hetanigrijkstje zaken zijin de volgende: 1. het afsluiten van leveringscontracten met gemeen tebesturen on, m-et grootverbruikers; 2. het aangaan van1 overeenkomsten voor 'langer dan -eten jaar; 3. het -openbaar aanbesteden van andere dan onder houdswerken!; 4. het ondershands aanbesteden of op dragen van leveringen en wenkaaamheden voor meer diam f 10.000; 5. het opnemen van gelden «voor meer dan f 10.000. Hm een volgend artikel zal' .ik nu eenige (mededee- linigen doen en opmeakimgeai maken1 met betrekking tot hetgeen tin den liaatisten tijd bij het P.ElN. is voor gevallen' en naar aanleiding daarvan in «een zeer ru moerige Staten'zitümg .is gezegd) en besloten. Dl KOOIMAN. Si Pancras, 8 Jan. '10211. Mijnheer de Redacteair 1 Vian' bevriende zijde ontving .ik ter inzage -uw blad- van' 8 dezer, -waarin -een ingezonden stuik van iuw verslaggever te S't. Maartensbrug. Ik voel mij' 'thans genoodzaakt u een weinig ruimte te vragen om te trachten aan -te toornen', dat uw ver slaggever gehleefll op den verkeerden' weg dis geraakt Hij is de Muts totaal kwijt Hij heeft zich, 'blijkbaar door zijn 'boosheid, laten verleiden tot allerlei persoonlijke en 'kinderachtige insanuatiie's en bedekte toespelingen op de verstande lijke vermogens van, zooials hij! zich uitdrukt, „zijn vriend BlokP' Nu heb ik de eer dezen verslaggever te St. Maar tensbrug mi-et persoonlijk te kennen en zal hem dan ook niet met gel-ijken- munt betalen', want werkelijk, M, de R., 'dergelijke schrijverij is miij1 heusch te laag bij den grond. Doch ter zake. Het ingezonden stuk, dat de boosheid uws verslag gevers te St. Maartensbrug op mijn arm hoofd' deed nederdalen, is namelijk niet van mij, -afkomstig, ik kende slechts vluchtig 'den. inhoud en heb er niet aan medegewerkt, om de eenvoudige reden, dat ik, met de minderheid in onze vereeniging, het wer kelijk niet de moeite waard vond eenige notitie te nemen van het z*g. „opbouwende" critisch verslag van1 Uw verslaggever te St Maartensbrug. Evenwel de overgroote meerderheid was vóór plaatsing, zoo dat het stuk werd ingezonden namens de vereeni ging en voorzien van- heft adres van den secretaris. iGeachite heer Red., zou het thans uwen verslag gever te 'St. Maartensbrug eenigszins duidelijk zijn, dat zijn persoonlijke scheldpartij; geheel misplaatst is- 'als niet ter zake en ons slechts sterkt dn onze over tuiging dat hij: -niet de capaciteiten' bezit, noodig voor het zakelijk en goed critiseeren van' een dilêttanteai- toon eeliuit voering ilk wil .hier -slechts constateeren hoe zonderling hij personen en zaken en rolopvattingen' idooreenhas- pelt en notaben-e dn' zijn slot-tirade de vereenigin.g nog, een pluim op 'den hoed steekt! 'Verder wemsch ik op zijn geschrijf ni'eit in te gaiam, vertrouwende dat 'de auteur ivan het, ma/mena K. n. K. ingezonden stuk, de verslaggever te "S-X Maartens brug nog even zal trachten 'in .te M-chten omtrent de p-ortée van- het tooneel'spel ,yCosmo". •Mijnheer de Redacteur, u bij voorbaat beleefd dankend voor de opname van dit persoonlijk ver weer, teeken' Ik thans. Met de meeste hoogachting, Uw) 'dienstvaardige dienaar, F. BLOK, BELASTING OP DE ZEELUCHT?? Geachte Redacteur, Vergun ons s.v.p. eenige plaatsruimte in uw geacht blad aanleiding van het verslag der vergadering der V.V.V. te Callantsöog, op Woensdag 5 Jan. jX, voorkomende in uwe courant van Zaterdag 8 dezer. In dit verslag komt o.m. voor: Besproaen wordt het vragen om eene bijdrage van stalling van auto's, rij tuigen en rijwielen; de V.V.V. zal zorgen, voor kaarten. Gehoopt wordt .dat de menschen die voordeel hebben van het ''vreemdelingenverkeer, hierin zullen medewer ken, opdat ook de V.V.V. eenige inkomsten trekt. Ver der- Breedvoerige discussie woldt gevoerd over het kennisachtige gedoe van tentjes enz. op het strand, waarvan de beslaande zaken veel nadeel hebben. Het zou volgens dat verslag op den weg van het gemeente bestuur liggen, om ook hierop belasting of zooiets te leggen. Bijdrage voor stalling van auto's, waar mb. als de beide auto's van Kooi en Smit hier zijn, ner gens een plaatsje is te vinden dan op den openbaren weg. .Rjjüugen kunnen niet anders dan op den gemeente grond worden geplaatst, dus zou door het Gem.-bes.tuur hiervoor staangeld knunen worden geheven, wat ech ter ó.i. ten zeerste is te ohtradm. Voor die paarden, die bij die rijtuigen behooren ,zóu dan bij den een of ander wei een onderdak gezocht kunnen worden. Zoo ook met de rijwielen; maar of voor deze categorie het heffen van eene bijdrage ten bate der V.V.V. be vorderlijk is voor het vreemdelingenverkeer ,is iets wat door eenige der onderteekenaars ,die uit ervaring mede kunnen spreken, ten stelligste kan worden te gengesproken. Veeleer zouden wij kunnen voorspellen dat juist door 't invoeren van dezen maatregel het vreem delingenverkeer een gevoelige slag zou worden toe gebracht Het z.g.n. kermisachtige gedoe van die tentjes enz. (bedoeld worden hier zeker de perso nen die deze inrichtingen expl oiteer.den) bewijst adt de persoon, die deze opmerking heeft gemaakt nooit op een echt'e badplaats is geweest, waaar in dergelijke inrichtingen ook muziek wordt gemaakt, even als in de „bestaande zaken' in onze badplaats. Ddt kermisachtige gedoe had echter in onze inrichtingen niet plaats en iets onbehoorlijks Js in een der tenten nooit voorgevallen. Alleen hebben die ondernemers zoo veel mogelijk getracht om vooral de dagjes-mionschen een zoo aangenaam mogelijk zitje aan zee te verschaffen, met -goede consumptie en billijke prijzen. Als aangevoerd wordt, dat de bestaande zaken hiervan veel nadeel onder vonden, dan kan deze klacht als onzin beschouwd worden, omdat juist de eigenares van het z.g. hotel alhier zich den vorigen zomer als eene groote voorstand ster tot het plaatsen van dergelijke inrichtingen op het strand heeft verklaard, om reden het volk naar de bad plaats trekt Belasting of zooiets door den Gem.-raad; alweer belasting op de zeelucht, want deze belasting zoude weder in den vorm van prijsverhooging der consumptie op onze cliëntèle moeten worden verhaald en o.L zijn er al belastingen meer dan genoteg die Ook niet in 't belang van prijsverlaging zijn. Nog enkele vragen: Waarom is door een der voocrstellers(sters) dezer uit- Xvindingen niet voorgesteld om eene bijdrage te heffen (van de pensiongasten of andere personen, die hier den zomer of een gedeelte ervan komen doorbrengen? Deze toch komen met een goed gevulde portemonnaie, terwijl velen onzer klanten, w.o. voornamelijk de kin deren, met eene beurs met meer bescheiden inhoud eveneens graag van de genoegens onzer Noordzee-bad- plaats willen gemeten? Zijn er geene andere v oordeel trekkers (sic) dan iuist de in het verslag genoemden? P.S. Wat bedoelt de V.V.V. met het aanschaffen van strandstoelen om hieruit ©enig voordeel te trekken? Wil zij zelve soms meedoen aan het kermisachtig gedoe op het strand? Dankend voor de plaatsing; W. H. HL GROOTHOFF. W. H. SGHOLTS. G. BAKEN Sz. K. TEN BOEKEL. ADR. VOS J.A.Z. Callantsoog, 10 Jan. '21. Mijn/beer d'e Redact eau, Beleefd verzoek ik -u- voor onderstaand een. wei nig ruimte in uw veelgelezen) blad, bij. voorbaat ifnijn daink. Waarsdhuwiinig iaian de muntigasveibroiikeins van Nieuwe Niedorp, Winkel en Oulde Niedorp. Naar aanleiding vani een- feit, diat bij mij aam huis is gebeurd, 'kam Ik ieder miumtgas verbruiker aanraden, zijn meter direct door een igerneente zegel te latem verzegelen, indien er een afwijking (ge constateerd wordt, idiaar zooiets in sommige geval len1 minder aangename gevolgen kan1 hebben. Mij persoonlijk is zooiets gebeurd! en heeft mij', doordat dk nie't direct die meter, van gemeente wege heb laten verzegelen, heel onaangename ge volgen 'bezorgd. Hopende door deze waarschuwing een ieder voor mogelijke onaangenaamheden te noedem, verblijf ik, met achting en nogmaals klank voor de plaats ruimte- JtAN 'KONING. Nieuwe Niedorp, 8 Januari 192 X dat Engeland volstrekt niet met dit geschrift accoord gaat, althans niet met de dreigementen er door Parijs aan vastgeknoopt voor het geval, dat de bevelen niet worden uitgevoerd. Zeker, er is een officieus© verklaring gekomen, dat Engeland het er mee eens was, dat aan het Verdrag van Versailles de hand diende te worden gehouden, maar voor ieder, die lezen kon, was het duidelijk dat de Britsche regeering er niet aan denkt het Roergebied te laten bezetten. Om maar in het geheel er niet van te spreken, dat zij zin zou hebben, daartoe mede te werken. Engeland ziet er blijkbaar geen kwaad in, dat er eenige tienduizendtallen meer rustbewaarders in Duitsch land rondloopen en nog een poos zullen blijven rond- loopen, dan was overeengekomen. Het ligt er boven op, dat Engeland liever ziet, dat de Duitsche regeering in gegeven omstandigheden over voldoende maent be schikt om een of andere communistische beweging.) neer te slaan, dan dat die troepen met geweld wor den ontwapend. En dit is wat zou moeten gebeuren), sinds de Beieren heel duidelijk aan Berlijn te verstaan hebben gegeven er niet aan te denken die wapens over te geven en daarmede zichzelf bloot te stellen aan een tweede „Soviotrepubtiek-Beieren". Eenmaal die ervaring te hebben opgedaan, is blijk baar genoeg voor de heeren in Munch-en en dus zeg gen zij kort maar krachtig; het spijt ons, dat jelui onze wapens aan de Entente hebt beloofd, maar we geven ze niet. Wil je ze hebben, komt ze dan halen) I Iets waar Berlijn niet over denkt, Ook al omdat het er de macht niet toe heeft en misschien omdat het zelf niet ongaarne ziet, dat die Beiersche rsutbewaar- ders niet machteloos worden gemaakt Als we de kwestie dus goed bezien, bestaat er ten deze een volmaakte overeenstemming van inzicht tus- scben Londen en Berlijn. Geen dier twee moet van Spartacus of Lenin iets hebben en Londen vindt ©en uitbreiding van het communisme een veel grooter ge vaar, dan de mogelijkheid dat Duitschland mat die honderdduizend man weer opnieuw een oorlog zou be ginnen. Frankrijk evenwel denkt er andere over. Daar zit men vlak bij het ingebeelde gewaar van een nieuwen oorlog met Duitschland en in België zit de schrik er pok nog in. Wanneer men evenwel bedenkt, dat het Belgische leger met ©en paar Fransche divisies ver sterkt, al precies even sterk is als alle Duitsche strijd krachten tezamen en bovendien veel beter geoutilleerd met technische strijdmiddelen, dan is toch die Fransch- Belrische vrees meer dan normaal overdreven. De ontstemming in Londen over het eigenmachtig verzenden dier nota was dan ook groot genoeg en de oogenschijnlijk o zoo poeslieve afficieuse verklaring was metterdaad zoo scherp, als men onder vrienden en bondgenooten maar kon zijn En nu komt bovendien ook Amerika verklaren, dat het Fransche dreigement in bet geheel niet te verde digen is met een beroep op het Verdrag van Ver sailles en dat de maatregelen door Frankrijk in uit zicht gesteld, veel en veel to hard en te scherp rijn in verhouding tot het Duitsche verzuim. Voeg daar nog bij, dat ook Italië volstrekt niet bereid is Duitsch land verder te helpen villen, alleen omdat Parijs dit zoo graag wil, dan ziet men hoe geïsoleerd Frankrijk met rijn sabelgekletter staat in Europa. Dit is zuiver een gevolg van het optreden der onbekwame tweede klas menschen, die er de lakens uitdeelen, Soldaten, die iets hebben te regelen, vergeten elk machtsmiddel be halve sabel en .geweer. Wil iemand' niet zooals zij willen, dan „de lat er op". Doch rij vergeten, dat aie sabel wd iemand kan verhinderen iets te" doen, maar hem nimmer kan dwin gen tot het verrichten van deze of gene daad. Met onwillige honden is het kwaad hazen vangen, zegt^het spreekwoord terecht' De dood van Bethmann Holweg is alweer e©n aan leiding om terug te denken aan de dagen van 1914 en aan de rol toen door de leidende Staatslieden in Europa gespeeld. Steeds weer wordt men dan voor de keus gesteld de gebeurtenissen op een der twee wijzen te verklaren opzet, of totaal gemis aan inricht, aan kijk op de conse quenties van woorden en handelingen. Van Bethmann is men gaarne geneigd aan onbehol penheid, onbekwaamheid voor zulk een post in zulke aagen te denken. Immers een eerste klasse figuur was deze trouwe dienaar van rijn meester alles behalve. En dus deed hij en voerde hij uit wat hem gedicteerd werd: een Staatssecretaris in de volste beteeke- nis van het woord. Zulk een man hoe eerlijk, hoe werk zaam, met hoeveel en hoe groote kennis overigens ook toegerust, behoort niet op het eerste plan en het ïs Duitschland'® ongeluk dat hij er was. Dat hij daar was in een positie waar niets hem deren, kon zoolang hij met den Keizer accoord ging. De kortzichtigheid der Staatslieden in Juli 1914 heeft millioen menschen leven en gezondheid gekost en mil- liarden doen verloren gaan. Dit zou een buitensporig dure les rijn geweest, maar als rij gebaat had, als men er iets van had geleerd, zou men desnoods over de hooge kosten kunnen heen stappen. Alles wijst er evenwel op, dat er voor doovemans ooren gepredikt is, dat het allemeel niets heeft gebaat en dat de heeren van de middelmaat nog evenals voor heen het heft in handen houden. En erger nog dat rij het oude spelletje, dat Europa in zulk een catastrophe bracht, rustig verder spelen, als ware er geen Vuiltje aan de lucht, als ware de herinnering aan oen wereldoorlog voor hen niets anders dan een aan maning om de kaarten opnieuw en dan anders te schudden... Speciaal de Franschen maken het bont Dit blijkt weer uit de nota der Entente aan Berlijn, betreffende ontwapening der overgebleven organisaties van bali militairen aard. Hoe het mogelijk is, dat die Nota in zee is gegaan is buitengewoon onduidelijk. Immers, het staat vast, groote gebaren en dreigementen komt men er niet, wanneer Berlijn zegt: ik kan niet. Tenzij natuurlijk Frankrijk zelf een leger naar Btedo- ren zou willen zenden met de opdracht daar de wa pens te gaan halen. Dit 'echter is absurd, daar Frankrijk wel Iets an ders en beters te doen heeft dan nogmaals vele millioenen en een reeks mcnschenlevens op te ofle- ren voor het (misschien) bereiken van een papieren sucoes. 'Nog daargelaten, dat het Fransche volk, even- goed als elk ander naar rust verlangt en die rust hard noodig heeft Hoogstens zou de Fransche regeering voor zulk een expediue de steun kunnen krijgen van do roode groe pen in haar cdgen land, die het wellicht niet onoardig zouden vinden, wanneer een Fransch leger door oen opmarsch tegen Beieren het daar voor de bolchö- wisten gemakkelijk ging maken de „botirgeols-socialls- ten" ten val to brengen. Want zonder de wapens der Sicherhcitswehre spreekt hot vanzelf, dat geen regee ring het uit kan houden tegen wel-bowapend gepeu pel, dat voor 1 pet door idealisme, voor 9 pet. door politiek en voor w> pet. door gowona roofinstlnkten In beweging wordt gebracht. De Fransche regeering met de felroodste elemen ten in Parijs en Berlijn samen optrekkend tegen de Beiersche burgers en boeren zou een merkwaardig schouwspel zijn. Goed dat de wereld üeze consequentie van mi litaire doordrijverij en kortzichtigheid wel niet te zien ïal krijgen..... UITKIJK. AMBTEN ARENXTVER. Opgevangen aan het loket van ons postkantoor. Eeni ge ambtenaren ritten zoogenaamd welkend, druk te pra ten en hebben het blijkbaar over den jl. Zaterdag in- gevoerden beperkten dienst op den Zaterdagmiddag. Een der heeren noemt het ©en wassen neus. Maar de tweed© acht het een berin, en uit zich verder als volgt t „Hoofdzaak is, dat we het zoover brengen, tot de dienst Zaterdags na 1 uur geheel stil staat, en dat we dan Dinsdagsmorgens terugkomen. We staan lang genoeg voor Jan Publiek ,hoor. ZAXRUBELBOND. Naar wij vernemen zal de secretaresse der afd. Ne derland van den Zakbijbelbond, mej. v. d. Mersc-h, uit Scheveningen eenige voordrachten houden over den arbeid van dien bond. Donderdagavond a.s. 13 Jan. om 7.30 uur, is zij in Schagen (in 't gebouw der Evangelisatie). Daar deze bond den laatsten tijd meer van zïch deed spreken, verwacht men wel belangstelling.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1