Marktberichten Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Gemengd Nieuws. SLAAPZIEKTE. Te Kerkrede rijn e!f personen ladende aan slaap ziekte. Er zijn twee sterfgevallen. Ook 5n "Belgisch Limburg zijn gevallen van slaap ziekte, echter tot nu toe zonder sterfgevallen. MILITIE LICHTING 1921. Officieel. De inlijving van de lichting 1921 zal behoudens onvoorziene omstandigheden, niet vóór 1 Maart 1921 geschieden. De tijdvakken van inlijving zullen zoodra mogelijk na de vaststelling ter openbare kennis worden gebracht. DYNAMIET IN DE KOLEN. Bij een bewoner van Oude Tonga is de kachel uit elkaar gesprongen, doordat vermoedelijk in de kolen een dyiiamietpatroon aanwezig was, zegt de „Msb." ^Persoonlijke ongelukken hadden niet pïaalfl. 'T ZAND. Tot voorzitter en Secretaris van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim alhier zijn respect, herbenoemd de heeren J. A. de Wit en B. Elzer. STOLPEN. Wij vernemen, dat het rotkreupel onder de scha pen van den veehouder Th. Sluis alhier genezen is. ZIJPE. In deze gemeente zijn 47t personen voor de mi litie, lichting 1922, ingeschreven. EENIGENBURG. Zondag trad in het café van den heer Krijgsman alhier voor een dicht bezette zaal op de heer Daan Pool van Oudesluis met 12-tal voordrachten. Nu, Daantje is hier voor geknipt hoor, „hij is fijn". Door zijn eenige* wijze van voordragen, heeft hij een ie der der aanwezigen een eenig leuken avond be zorgd. ANNA PAULOWNA. Dinsdag 25 en Zondag 30 Januari trad voor de af- deeling Anna Paulowna van den Bond voor Staats- pensionneering op de tooneelclub „Door Eendracht Vereenigd", den eersten avond voor gehuwde -leden en geintroduceerden, den 2en avond tegen entree. Beide avonden was de zaal van den heer T. IJzen- doorn flink bezet. Opgevoerd werd „Het Goudvisch- je", drama in drie bedrijven, door W. G. van Nou- huis. Voor het optreden op Dinsdagavond herinner de de voorzitter, de heer A. de Boer aan het tien jarig bestaan van de tooneelclub, ging na, wat zij voor de afdeeling Anna Paulowna Jiad gepresteerd, wees op het prachtige vaandel, haar door de leden der afdeeling Wieringerwaard geschonken en sprak tenslotte den wensch uit, dat Staatspensionneering zou mogeh worden, wat het moest zijn: „eene koes terende zon in de woningen en harten der ouden van dagen". De goede naam der club is door de op voering van „Het Goudvischjeweder schitterend ge handhaafd. Op beide avonden werd verdienstelijk werk geleverd, en het spel van het begin tot het ein- dè met onverdeelde aandacht gevolgd, wat het be wijs leverde, dat de aanwezigen werden geboeid. De woorden van dank en hulde, door den voorzitter der afdeeling gericht tot de club, verwierven door een daverend applaus aller instemming. De collectie voor het volkspetitionnement bracht Zondagavond f9.35 op, terwijl zich 32 nieuwe leden bij de afdeeling aansloten, waardoor haar aantal klom tot 270. OUDKARSPEL. Door welwillendheid van den heer P. Kroon Az., is de voetbalclub Blauw-Wit bij wedstrijden en oefeningen weer in de gelegenheid zoo af en toe z.g.n. op eigen terrein te spelen. Zondag had de eerste wedstrijd plaats tusschen Blauw-Wit en B.S.V. n van Bergen, met als uit slag 21 in het voordeel van B.S.V. INBRAAK BIJ PIETER JELLES. In den afgeloopen nacht is ingebroken ten huize van mr. P. J. Troelstra te Scheveningen. De dader heeft zich toegang weten te verschaffen door open sluiting van de serre. Eenig tafelzilver wordt o.a. vermist, doch er kan nog niet met zekerheid worden gezegd, hoe groot de waarde van het gestolene is. De dienstbode van de buren, dfe in den vroegen morgen een haar -onbekend .persoon hqt huis van mr. T, verlaten zag, maakte alarm en riep om de politie. De dader heeft haar daarop toegeroepen: „ik zal de politie gaan halen en is er vervolgens van door gegaan. HAAR KINDEREN GERED. Uit Stiens, 29 Jan. Hedennacht ontstond brand ten huize van G. de Ley alhier. De vrouw was al leen thuis met drie kinderen, die zij uit de vlam men redde, waarbij zij ernstige brandwonden op liep. SMOKKELEN. In een grensdorpje in den Achterhoek kwam de zer dagen een Duitscher bij een boer, die nogal eens koffie smokkelt. Hem werd voorgesteld, ongeveer een twintig balen koffie over de grens te leveren. Aldus geschiedde. Op het afgesproken uur kwam de Hollandsche leverancier met de partij koffie op Duitsch gebie'd aan, toen zijn afnemer te voorschijn trad, gekleed als.... Duitsch douane-ambtenaar en vergezeld van meer Duitsche beambten, die de kof fie als smokkelwaar in beslag namen. De Hollander zag nog kans te ontvluchten, nadat nog op hem werd geschoten. Hij loopt nu echter kans, dat een hem toebehoorend stuk land over den grens deswe ge geconfiskeerd wordt. KOLHORN. Heden hield het Ziekenfonds „Steunt Elkander' al hier izijn jaarvergadering. De gebruikelijke verslagen werden goedgekeurd. De ontvangsten waren (met in begrip van net batig saldo over het vorig jaar)/ f 1839.831/2, de uitgaven f 839.20Vs, zoodat er een over schot bleef van f1000.63. 't Aantal ziekendagen was 678. De aftredende bestuursleden M. v. d. Klooster, Jn. Kossen Kz. en A. Liefhebber Hz. werden met na- noeg algemeene stemmen herkozen. Nieuwgekozen wer den de heeren A. Vis en J. Liefhebber Kz. De heer Jac. Kossen Kz. wera. gekozen in de commissie tot het nazien van de rekening van den penningmeester. De modelstatuten werden behandeld en bijna ongewij zigd aanvaard. Krachtig zal worden gewerkt aan de vergrooting van het ledenaantal tot 200. Alles wat kan, OzaY worden gedaan, opdat het fonds, in stand blijve, wat "Zeker voor de verzekerden in hun geldelijk voordeel zal zijn. Geene 'dure omslachtige Rijks regeling, maar zelfbeheer blijve de leus, desnoods on der controle. De secretaris aoelde mee, dat het leden aantal was gestegen tot 133 en dat 84 leden aanwezig waren. ZUIDSCHARWOUDE. Te Zuidscharwoude is een kolfwedstrijd gehouden, die den volgenden uitslag hadi le Prijs WL Kostelijk en C. Kliffen, met 321 p.; 2e pr. J. Zijp en VG. Wagenaar, mJeit 316 p;.3e pr. P. Hagenaar en K. de Boer Kz., met 300 p.; 4e pr. P. Boon en A. Beikhout, met 300 p.; ^5tö .pr. D. Blom en P. Schoorl, met 298 p.; 6e pr. A. Klin geier en K. Kliffen, met 292 p. Seneprqs A. Kooiman eb A. Groot, met 119 p. VALKKOOG. Maandag had alhier ten huize van den caféhouder A. Buik de verhuring plaats van de dijken en wegen van den polder en de banne, voor den tijd van vier jaar. Door de weinige animo bleef er zelfs één per ceel onverhuurd. Daarna werden de inschrijvingsbil jetten van het slootwerk geopend. Van do drie in schrijvers was de laagste Luc. van der Bel, voor t 1 pér strekkende M., aan wien het werk is opgedragen. —WIERINGEN. Door den jongeheer C. de ;W. werden jl. Vrijdag in 1de Dorpsstraat te Hippolytushoef gevonden twee halve zilverbonnen, welke in elkaar zaten en wel één helft van een gulden- en één helft van een rijksdaalder- bon. De vondst werd gedeponeerd bjj den gemeente veldwachter. WIERINGEN. Voor gezamenlijke rekening werd jl. Zaterdag ten raadhuize alhier door het gemeentebestuur en door het Heemraadschap publiek aanbesteed: het verbeteren der rioleeringen (pl.m. 500 M.) te Hippolytushoef, enz. Inr gekomen waren 5 Inschrijriiigsbiljetten, van de vol gende heeren alhier: D. J. Lont, voor de leiding f 4.72, voor de put f 27, en voor de aansluitingen f 1.80: J. C. Klein, voor de leiding f 4.65, voor de put f 25, en voor de aanslui tingen 'f 2; G. Timmerman, voor de leiding f 4.50, voor de put f 31,: A. Doves, voor de leiding f 4.15, voor de put 'f 25.95 en voor de aansluitingen f 4.05 N. J. Poel, voor de leiding f 3.65, voor de put f 30, en voor de aansluitingen f 15, alles per strekkende M. Gegund aan den heer N. J. Poel. WIERINGEN. De heer W. Hermans Jz., te den Oever, arhier is aannemer geworden van het onderhoud der zee- en havenwerken, op ons eiland, voor de som van f 12840, zijnde het bedrag, waarvoor hij ingeschreven had. INKOMEN PER KOE. In de Zaterdag gehouden raadszitting van de ge meente Wymbritseradeel kwam in behandeling het volgende voorstel van dr. Van Wélederen baron Rengers, V.-L.: Bij de schatting van het inkomen van den be lastingplichtige volgens art. 4 der verordening tot heffing van den Hoofd. Omslag ten behoeve der gemeente, zal voer het thans vast te stellen kohier als zuiver genoten opbrengst van het veehouders- bedrijf worden aangenomen een bedrag van f360 per koe over een belastingjaar van 1 Januari 1921 tot 30 April 1922, of f320 per koe en per jaar. Dr. Rengers lichtte zijn voorstel met cijfers uit voerig toe. Bij aanneming van dit voorstel, zei dr. R., zouden een aantal personen in de gemeente, die buiten het veehoudersbedrijf staan, minder zwaar worden belast. De commissie voor den H. O. stelde als norm voor het veohoudersbedrijf vast: f150—f200 en f250 per koe en per jaar, al naar gelang van omstandighe den, pachtsom en hoedanigheid van het bedrijf. Het voorstel van dr. R. werd na een zeer druk ke discussie verworpen met acht tegen zes stem men. Een voorstel van den voorzitter: f300 per koe en per jaar, nam men daarna aan met negen tegen vier stemmen. Door dit besluit wordt nu voortaan een veehoudér in de gemeente, die bijv. 40 koeien melkt, aangeslagen volgens een inkomen van 40 maal f 300 is, f 12000. f NOODLOTTIG ONGELUK. Uit Rotterdam, 31 Jan. Gisteravond omstreeks 10 uur is hier een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto van een verhuurinrichting hier ter stede, be stuurd door chauffeur B. M. is bij het nemen van •de bocht bij de Melkmarkt aam den Bcfhdefweigi, in de Schie gereden. Door voorbijgangers werd het onge val ontdekt. Daar deze weg op dit uur zeer een zaam is, hadden de chauffeur en de drie inzitten den, een vrouw en twee mannen, waarschijnlijk reeds geruimen tijd te water gelegen, voor men do behulpzame hand kon bieden. Nadat alle vier personen op het droge waren gebracht, stelde het personeel van de Reddingsbrigade, dat spoedig ter pLaaitse wias, met behulp van 'een zuurstofapparaat alle pogingen in het werk om de levensgeesten weer op te wekken. Bij den chauffeur en één der inzit tende mannen, A. H. v. G. genaamd, en wonende in de Coolschestraat alhier, mocht dit gelukken. Hun toestand was echter van dien aard, dat ppneming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Van de vrouw en diem.' onderen' mam, wier namen imtusschem be kend zijn, kon dr«.Cahen slechts den dood consta- tèeren. Beiden zijn naar Crooswijk vervoerd. De politie stelt thans een oederzaeik in naar dje oorzaak vam het giebehrde. De auto ojs met behulp van takels op het droge ge bracht. HARENKARSPEL. Vernadering van de muziiekvereemginjg! „Onder Ons" gehouden op Vrijdag den 28 Januari 1921, in het lokaal van den D. Bruin, alhier. De voorzitter, <k heer L. van der Oord, opent de vergadering en bespreekt hog eens de werkzaamheden van de vereeniging over het afgeloopen jaar en de verschillende successen behaald op net concours te Hoorn en Zuidscharwoude. De notulen worden daarna gelezen en goedgekeurd., benevens heit jaarverslag. De voorzitter brengt zijn, dank aan den secretaris voor diens keurig jaarverslag. Namens de vCQmmissio voor het nazien der reke ning over 1920, brengt de heser Jb. Smit verslag uit en zegt, alles in de beste orde te hebben bevonden. De rekening wordt daarna "door den penningmeester voorgelezen^ zij sloot, evenals vorige jaren met een Vblj^ verkiezing bestuursleden. De voorzitter, de heer L. v. d. Oord, de secretaris, de Jieer J. Homan^ en de commissaris de heer S. v. cl Oord, werden met algemeene stemmen herkozen. De penningmeester, da heer C. Brak, verklaarde vóór de stemming, dat hij liever niet herkozen wilde worden. 22 jaar (begin der oprichting) 'had hij nu die functie waargenomen, hij, Brak, achtte het beter, dat er nu een jongere kracht werd benoemd. Tot stemming overgaande, werd de heer Jb. Smit benoemd 'tot penningmeester. Op voorstel van den beer S. v. d. Oord, werd de heer Brak tot eerelid van de vereeniging benoemd, hetgeen dankbaar werd aanvaard. Tot commissieleden voor het nazien der rekening over 1921, werden bij acclamatie gekozen de heeren G. Bregman en A. J. Veter. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de op 30 Januari jels. te houden bondsvergadering behandeld en werden tot afgevaardigden benoemd de heeren L, v d. Oord en Jb. Smit, en tot plaatsvervanger de heer A. J. Veter. f Na 5de rondvraag, die niets bijzondere opleverde, werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank gesloten, HET PJLN. De afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten hield gistermiddag een zeer druk bezochte vergadering onder leiding van den heer Kooiman, burgemeester van Purmerend. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur het noodzakelijk had ge acht, dat, na hetgeen in en buiten de statenvea'gaueh J met betrekking tot het P.E.N. in den laatsten is bekend geworden, in een algemeene vergadei- van de leden wordt overwogen welke stappen in hef belang van de gemeenten en haar inwoners door de afdeeling eventueel moeten worden gedaan. De voor zitter herinnerde allereerst aan de feiten: overschrij ding door den directeur van dè kosten van twee hoog- spanningsleidingen, eerst geraamd op f 1.834.000, met f 2.264.000, regeling eerst in 1920 van tekorten op bui tengewone werken over 1917, 1918 en 1919 tot een bedrag van f 560.000, en verhooging van de raming voor 1920 me t 1.905.000. Verder van de nog niet gedekte exploitatieverliezen over 1917, lj)18, en 1919 tot ©en bedrag van ruim f 700.000, terwijl over 1920 een exploitatieverlies wordt verwacht van een millioèn gulden. Vooral doordat verscheidene gemeenten nog niet bewilligden in da voorgestelde tariefsverhoogin^ met 50 pet ^voor de maximale belasting, lijdt het be drijf belangrijke verliezen. Gedeputeerde Staten hebben aan de staten toegezegd overlegging van een accoun tants-rapport, alsmede overweging van wijziging ra de bestuurswisseling met betrekking tot het bedrijf. Het afdeelingsbestuur is nu allereerst van oordeel, dat de gemeenten meer medezeggenschap dienen te krijgen in .den gang van zaken met betrekking tot het P.E.N. Thans heeft de afdeeling daar één vertegenwoordiger. Het bestuur vraagt aan de vergadering machtiging bij het provinciaal bestuur aan té dringen op aanwijzing van Dijv. 3 der 12 leden van 'den raad van toezicht, waaronder één gedelegeerd lid, op voorstel van de af deeling. D© raad van toezicht dient naar het oordeel van het bestuur voortaan samengesteld te zijn door ver tegenwoordigers van alle belanghebbenden, n.I. de pro vincie, de gemeenten, de waterschappen en de groot- industrieelen. Voorts meent het bestuur, dat vanwege de afdeeling in het belang van het bedrijf zelf, een ernstig onderzoek dient te worden ingesteld naar aller lei klachten, welke telkens uit de kringen der gemeente besturen worden vernomen over liiet-tijdig nakomen vafft beloften omtrent oplevering van netbouw en an dere zaken, over afwijking van door het P.E.N. inge diende begrootingen, over indiening aan de gemeente besturen van onjuiste rekeningen enz. Zijn deze klach ten onjuist, dan dient het P.E.N. van deze blaam gezuiverd te worden, en anders moet verbetering wor den bewerkt. Het bestuur stelt er verder hoogen prijs op dat ieder vrijuit in deze vergadering zijn meening zal zeggen, opdat blijke wat er in de kringen van de gemeentebesturen met betrekking tot het P.E.N. leeft. Hierop volgden uitvoerige besprekingen. De vraag trad naar voren of het P.E.N. dient te zijn overheidsbedrijf waarop zoo noodig uit de belas tinggelden der provincie mag 'worden bijgepast, of dal bet bedrijf commercieel moet zijn, zoodat net zelf volledig zijn kosten dient te hebben. Naar aanleiding hiervan werd betoogd, dat, indien het provinciaal be stuur zorgt voor electriciteitsLevering door de geheele provincie, daarin billijkheidshalve ook Amsterdam en Haarlem dienen bij te dragen. De provincie moet niel alleen de slechtste gebieden en die welke zichzelf zou- den kunnen bedruipen maar ook de beste iu haar 1 bedrijf opgenomen hebben. Gewezen werd op het ge- vaar, dat andere groote industrieën vooral aan da Zaan den kostprijs niet meer zullen willen betalen en zelf stroom gaan opwekken, zooals dat met een zeer groot afnemer reeds geschiedt. Algemeen vond bijval het bestuursvoorstel betref fende meer medezeggenschap door de gemeenten, als mede de meening van hot bestuur in zake de ver dere samensmelting van den raad van toezicht. Van vele riklen werden over het P.E.N. klachten naar voren gebracht. Het bestuur zal schriftelijk aan de gemeentebesturen vragen deze nader te willen uit eenzetten en dan voor zooveel mogelijk na onderzoek zijnerzijds daarvan mededeeling doen aan bet pro vinciaal bestuur, opdat kunne blijken in hoever het bedrijf hierin scnula heeft. Meerdere sprekers verklaar den over de arbeidsprestatie van het personeel bij het P.E.N. zeer tevreden te rijn. De verwachting werd uitgesproken, dat lagere ko- lenprijzen spoedig zullen leiden tot vermindering van den kostprijs. Van verschillende zijden werd betoogd, dat het .be drijf nimmer uit de financieel© moeilijkheden zal ge raken als niet uit de provinciale kas wordt bijgepast hetgeen het bedrijf tot nog toe is te kort gekomen op de exploitatie, terwijl daarna dan ook door alle ver bruikers zóódanige tarieven moeten worden betaald, dat het bedrijf zelf zijn kosten zal kunnen dekken. Ten slotte werden de volgende vooretellen met al gemeene stemmen aangenomen. Voorstel van het bestuur om aan te dringen op meer medietzeggingschap door de afdeeling Noordholland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Vooretel-Wormerveer, Helder, Schagen en Purme rend, door het bestuur overgenomen: do vergadering, gehoord de besprekingen over de belangrijke tekorten, ontstaan bij het P.E.N.; overwegende dat inderf&ad het electrificveeren van onze provincie een provinciaal belang is; overwegende dat ae kosten die net bedrijf gemaakt heeft niet te dragen zijn voor enkele gebieden; geeft aan de provinciale staten in overweging de bo ven de aanvankelijke ramingen gemaakte kosten voor uitbreidingen dienst 1919 ©n 1920 en de kosten, voort vloeiende uit Üe niet sluitende exploitatie over 1917 tot en met 1920 te brengen op het provinciaal budget; terwijl bovendien eventueel zoodanig bedrag aan bui tengewone crisisuitgaven door de provincie diene te worden overgenomen, dat het bedrijf voortaan tegen be hoorlijken kostprijs stroom kan leveren. Voorstel-Loren, dat het bedrijf na het nemen van deze rmaatregelen zoodanig zal worden gevoerd, dat het niet verder gedeeltelijk uit de provinciale kas zal be hoeven te worden bekostigd. Voorstel van het bestuur, dat dan ook door alle afnemers zal Worden betaald de 50 pet. verhoogihg voor de maximale belasting (één gemeente verklaarde zich hiertegen). WIERINGERWAARD. Het bericJht over die lichtdimonstriatie door de firma Kooij en Smit in bet nummer van j.1. Zaterdag, is niet geheel juist Er staat om.: Die motor moet daar voor 1 uur per dag, draaien, wat dan 7 keer f 1.05 kost. Dü't moet eijin: Wanneer de machine 1 uur per dlag draait, koist Ihet 15 cent per dag, .dus f 1.05 per weieik. 9. Benoeming Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. 10. Vaststelling suppletoir kohier Hoofd. Om- slag, dienst 1920. 11. Reclame's Hoofdelijken Omslag. Schagen, 29 Januari 1921. De Burgemeester, J. CORNELISSEN, WARMENHUIZEN, 29 Jan. Roode kool- f 4.20 a 6.50, gele kool f 5.10, witte kool f 4.50 a 5-40, uien f 5.20 a 5.40, uitschot roode kool f 2.30 a 4, uitschot witte kool f 1.3Q. WARMENHUIZEN, 31 Jan. Roode kool f 5.40 a 6.20. gele kool f 2.10 a 5.90, witte kool f 5.10, uien f 5.40, peen f 2.80. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Br. op I* 31 Jan. Roode kool f 5.20 a 7-40, 2e soort f 4 a 5.10, gele kool f 5.40 a 7.20, 2e soort f 4.70, witte kool f 3.70 a 5.90, uien f 5.40 a 6, losse wor telen f 3.20, alles per 100 Kg. Aanvoer 70225 Kg. roode kool, 42100 Kg. witte kool, 84300 Kg. gele kool, 3525 Kg. losse wortelen, 3700 Kg. uien. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 31 Jan. Grove uien f 4.90 a 5.60, drielmgetn, f 6.90, nep f 7.50, peen f 2.80 ar 3.30, roodie kool f 5.60 a 8, gele kool f 5.90 a 7.10, Deensche witte f5.20 a 6.20, alles per 100 Kg. ALKMAAR, 31 Jan. Heden werd besteedAardappelen f 6.20 a 6.70, ra* 100 Kg. Witlof f 0.12 a 0.39, per Kg. Roode kool 4.30 a 7.20, gele kool f 2.60 a 8.10, wortelen f 2.10 a 3.20, uien f 4.80 a 6.70, spruiten f 21 a 30, alles per ÏÖO Kg. ALKMAAR, 29 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt werden aange voerd: 20 paarden f 150—850, 13 koeien en ossen f 500—750, 38 nuchtere kalveren f 1530, 116 vette schapen f 7295, 22 mag. varitens f 5075,. 102 big gen, 10 w. f 28—40, 2 bokken en geiten f 11—13. Boterprijs: Hoogste markt f 1.70, middelmarkt 1.65, laagste markt f 1.60, Aanvoer 632 kop. Kipeieren f 12 a 13, per 100 stuks. AMSTERDAM, 31 Jain. Ter veemarkt zijn heden aangevoerd: 471 vette koeien le kw. f 1.70 i» 1.89, 2e kwal. f 1.40 ia 1.50, 3e kwal. f 0.-90 a 1.20, alle© per K.G.; 95 mellk- ien kalf- feoeiein f 500 a 800, 42 igrasikalveretn1 f 100 a f 1 45, 121' nuchtere kalveren f 15 ia 30, 111 schapen f40 a 75, alles per stuk; 581 vette varkens le 'kw. f 1.58, 2e kwal. f 1.54, 3e kw. f 1.50 per K.G. schoon gewtlchL ALKMAAR, 31 Jan. 1921. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd 9 koeien) en ossen f475 tot 650, 2 vette katve-- ren f250 a 310, per Ned. pond f 2'.40 tot f3, 23 o/uiclflh tere kalveren p. stuk f20 tot f39, 13 vette schapen per stuk f 69 tot f 80, 265 vette varkens p. nedl pond f 1.28 tot 11.38, 16 magere, varken© per stuk 150 tot f75. HUIS VERKOCHT. Door den heer Van Huit, deurwaarder alhier, ia gekocht het burgerwoonhuis a.d. Stationsweg, van don heer A. Visser, thans bewoond door Mevr. de Wed M. v. Vliet. LEERLING-VERPLEEGSTER. Benoemd tot leerling verpleegster aan het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort, mej. Suzanna Kramer, alhier A LOTING. Voor de lichting 1922 zïj'n in onze gemeente 26 per sonen ingeschreven. GEMEENTE SCHAGEN. Loop der bevolking óver het jaar 1920. De bevolking bestond op 31 December 1919 uit. 1740 imannen, 1791 vrouwen, beide geslachten 3532. Zij vermeerderde gedurende het jaar door: Geboorten46 ïn., 39 vr., beide gesl. 85. Vestiging: 207 m., 218 vr., beide gesl. 425. Vermeerdering253 m., 257 vr., beide gesl. 510. En verminderde gedurende het jaar door: Overlijden: 25 m., 24 vr., beide gesl. 49. Vertrek: 179 m., 199 vr., beide gesl. 378. Vermindering: 204 m., 223 vr., beide gesl. 427. De bevolking vermeerderde dus met: 49 m., 3-4 vr., beide gesl. 83, en bedroeg dus op 31 December 1920: 1790 m., 1825 vr., beide gesl. 3615. Gedurende het jaar werden voltrokken39 huwe lijken en 1 geborene als. levenloos aangegeven. RAAD VAN SCHAGEN: Vergadering van den Raad der gemeente Scha gen, op Woensdag 2 Februari -1921, des voormid dags half tien. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stkken. 2. Voorstel tot verleenen van eervol ontslag aan de Commissie van Toezicht op het lager onder wijs. 3. Benoeming onderwijzers en onderwijzeres. 4. Voorstel met betrekking tot de heffing van Hoofdelijken omslag over het Jaar 1921. 5. Voorstel schoolbouw. 6. Voorstel tot het sluiten .van een kasgeldlee- ning. 7. Vaststelling verordening Warenwet. 8. Vaststelling verordening Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs. HET PUBLIEK EN VOETBALSPEL. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Met de steeds grooter wordende belangstelling voor voetbal op het vasteland schijnt de sportieve ontwikkeling ,fan het publiek, dat de wedstrijden geregeld 'bezoekt, geen gelijken tred te houden, want vrijwel uit alle landen komen berichten, dat het publiek tijdens of na de wedstrijden wanor delijkheden beeft gepleegd. In Weenen en Boeda pest heeft men^ enkele malen den scheidsrechter op minder pretüge manier trachten te overtuigen dat zijn opvatting van de spelregels niet in overeen stemming was met die van het publiek, waarvan zelfs het gevolg is geweest, dat de Oostenrijksche Voetbalbond enkele terreinen voor eenigen tijd ge sloten heeft. Uit Italië komen soortgelijke berich ten, hier treedt men niet alleen vijandig op tegen scheidsrechters, maar moeten ook de grensrechters en de spelers het af en toe ontgelden. Nu vernemen we weer, dat in België op den jongsten Zondag verschillende ongeregeldheden hebben plaats gehad. Bij een wedstrijd te Gent had een speler een verschil van meening met een der grensrechters waarbij de speler de juistheid van zijn opvatting trachtte te bewijzen door den grens rechter in kwestie éen paar opstoppers toe te die nen, waarvan er een zoo krachtig aankwam, dat het kunstgebit van het slachtoffer volkomen werd vernield. Een gedeelte van het publiek ging daarna den scheidsrechter en de grensrechters te lijf en slechts door het krachtig optreden van het bestuur der ontvangende vereeniging konden de officials er in slagen per automiel te „ontvluchten". Te Mechelen ging het publiek na afloop van den wedstrijd eveneens de leidende officials te lijf, een der grensrechters werd ernstig aan gelaat en bee- ren verwond. De scheidsrechter, de hoer Chriatop*^, bereikte met veel moeite de kleedkamer. Een spe ler van de bezoekende club, die bij den wedstrijd werd verwond, werd na afloop op den koop toe nog mishandeld en tenslotte moest het gezelschap in auto's de vlucht nemen. Het record van den dag werd echter geslagen bij een wedstrijd in Vlaanderen, waarbij een soort krijgsmuziek den wedstrijd opluisterde. Toen een speler der bezoekende vereeniging gewond werd, en op den grond bleef liggen, z#te de muziek de „Marcho funèbre van Chopin" inl Grenst zooiets niet aan waanzin? Het Officieele Belgische voetbalorgaan La Vie Sportieve, deze zaak besprekende, zegt dat de groo te fout is, de groote onbekendheid met het spelre- glement niet alleen bij het publiek, maar ook bij de spelers. Het blad is van meening, dat men zoo spoedig mogelijk afdoende maatregelen zal moe ten nemen om aan dat euvel tegemoet te komen. Op bet publiek heeft men geen directen invloed, maar tegenover spcieiskan men wel maatregelen naman. Het blad \r»agt wat of men zou denken van een maatregel om voortaan den. spelers een examen in de spelregels af te nemen. Het blad is van meening, .dat geen enkel speler er een bezwaar tegen zou hebben zich na eenige voorbereiding aan een dergelijk examen te onderwerpen. Wanneer men de spelers bij die voorbereiding wat helpt, kan men tenminste er voor zorgen, dat de spelers zelf voldoende op de hoogte der regels komen. Met medewerking der vereenigingen zou men ten slotte ook wel invloed kunnen krijgen op het pu bliek en er voor kunnen zorgen, dat het meeren- deel der toeschouwers ten minste de hoofdbepalin gen van het spelreglement machtig werd. Inderdaad schijnt het ons toe, dat gebrek aan kennis der spelregels vaak oorzaak van onaange naamheden op een voetbalveld is. De beslissingen der scheidsrechters worden daardoor verkeerd be oordeeld en de opgewonden toeschouwers trekken daaruit al heel spoedig hun conclusie, welke ze la ter dan wel eens met hun vuisten ingang trachten te doen vinden bij den scheidsrechter. KOSTEN VAN ADVERTENTIëN. Men hoort in Nederland door adverteerders wel eens beweren, dat de couranten zoo duur zijn met hun advertenties. Maar hoe goedkoop adverteeren zij nog, vergeleken bij Engeland. De Daily Mail vermeldt dat de advertentie op de voorpagina van^genoemd blad moet betaald worden met .£1000, zegge twaalfduizend Hollandsche guldens, per dag. BRITTANNIë'S OORLOGSDOODENLIJST. Het ministerie van oorlog heeft thans het reeds vroeger aangekondigde boekwerk met de namen van de ruim 600.000 Britsche soldaten, die in den oorlog sneuvelden, uitgegeven. Het bestaat uit niet minder dan tachtig deelen. In de meeste gevallen geeft het de namen, de geboorteplaats, de plaats van recruteering, de plaats van overlijden en de oorzaak van den dood. GRATIS WONEN IN RUSLAND. Uit Moskou, 31 Jan. Een besluit van den raad van volkscommissarissen heeft van 1 Januari 1921 af het betalen van huishuur afgeschaft voor de woningen, oie bewoond worden door arbeiders en de personen, die te hunnen laste zijn. Zij zullen eveneens gratis gebruik kunnen maken van wa ter, gas en electriciteit en. ook van openbare bad huizen. GROOTE HOTELBRAND IN AMERIKA. Uit Londen, 30 Jan. Uit New-York wordt ge meld, dat gisteravond brand is uitgebroken in het Colonial Palace Hotel te Hoboken aan de overzijde van den Hudson. Het geheele hotel brandde af. De 'brand brak uit in de benedenverdieping, en daar do trappen en liftkokers spoedig vol rook waren, was de eenige weg voor ontvluchting een ijzeren brandladder aan de buitenzijde van het gebouw. Slechts een dertigtal gasten die tijdig den brand bemerkten, wist langs dien weg te ontsnappen; de overige kwamen in do vlammen om.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2