Ope Sc Del I 2. Bi HIJ wijst er verder op, dat door de L.G.C. de stoot gegeven is aan de groote organisatie, provinciale commissie en groepveilingen. Door overleg met de regeering is door deze organisaties veel ten bate van de tuinders gedaan, wat en daarop" wensch ik speciaal de aandacht te vestigen, niet door enkelen kan worden tot stand gebracht. Vooral voor de Jongere leden is het goed dat ze het verleden kennen. Er wordt wel eens critiek geoefend op de organisatie en gezegd, dat organisatie niet noodig is, doch wie het verleden kent, spreekt zoo niet. Tenslotte een persoonlijk feit. Het is nu reeds 25 jaar dat ik in de organisatie heb meegeleefd. Ik heb om de organisatie groot te maken, het mijne bij gedragen, doch gebrek a,an gehoor noopt mij, me terug te trekken. Het is "me niet meer mogelijk de vergaderingen te leiden. Ik geef de leiding ovor aan den vice-voorzitter, den heer P. Slot, en hoop dat de besluiten in het belang van het tuinbouwbe drijf mogen zijn en de besprekingen aangenaam ge voerd mogen worden. De heer P. Slot dankt den heer Gootjes voor alles wat hij in het belang van den tuinbouw gedaan heeft, deelt verder mee dat door de steeds hooger wordende kosten, waardoor vooral de betaalmeester niet toe kan, de heffing voor gèveilde producten moest worden gebracht van IX op 2 dat de be taalmeester ontvangt voor een omzet van 2 millioen 40/100, voor het derde millioen 30/100 én voor wat daar boven gaat 20/100 een en ander met een minimum-inkomen van f 10.000. Deze eisch bleek niet te hoog te zijn, omdat hij daarvoor ook heeft de kosten van personeel en andere uitgaven. Deze re geling is door den betaalmeester aanvaard. De voorzitter deelt verder mee, dat de N.U.M. in de gelegenheid is 90 van de aandeelen te beleenen De Ned. Tuinbouwraad schrijft naar aanleiding hier van, dat er rekening mee moet worden gehouden dat het een leening is en aldus altijd de mogelijk heid openstaat dat de gelden moeten worden te ruggevorderd, al is deze mogelijkheid ook gering en dat voor de 90 6 rente zal moeten worden be taald. De L.G.C. is bereid en door de tot heden ontvangen renten in de gelegenheid de volle 100 pet. uit te betalen. Enkele vragen worden naar aanleiding hiervan gesteld en enkele opmerkingen gemaakt, waarna op voorstel van Koedijk besloten wordt de vergadering een poosje te schorsen om onderlinge besprekingen te houden. Na heropening wordt na eenige discussie met applaus besloten, het voorstel van het bestuur te aanvaarden. Op een desbetreffende vraag wordt meegedeeld, dat later de resteerende 10 pet. in de kas van de L.G.C. komt, wanneer de N.U.M. eventueel in de ge legenheid is de volle uitkeering te doen. Hierna worden de notulen gelezen, die na eenige opmerkingen worden goedgekeurd. Het bestuur stelt voor om voortaan voor de no tulen een commissie te benoemen, dit jaar aan te wijzen door de vereeniging St. Pancras. Hierdoor wordt lezen op de .vergadering overbodig en is het verloop der vergadering beter in geheugen. Inde vergadering gaan verschillende stemmen daar tegen op en anderen willen hiervoor een andere regeling treffen, met gevolg dat het bestuur het voorstel intrekt om er desgewenscht bij eën volgend punt op terug te komen. Het jaarverslag, dat reeds eerder aan de vereeni- gingen is toegezonden en waarvan gisteravond reeds een uittreksel in ons J)lad is opgenomen, pas seert zonder bespreking de hamer. Hierna komt de rekening aan de orde, die elk, aan de agenda gehecht, voor zich heeft. Uit het finantieel overzicht blijkt het volgende: Ontvangsten: Saldo 1919 f 25293.29, gekweekte ren te f2746.16, abonnementen f370, entrée-gelden f200, liggelden vaartuigen f90, huur der gebouwen f280, terug ontvangen belasting f 14.04, veilings f 19503.86, diverse 0.1 f 100.79, boeten f1332.23, V.registratie f204.12; totaal f49534.49. Uitgaven: Gestort in de N.U.M.-kas f 1503.52, onder houd f3444.65, vergadérkosten f514.19, contr. betaal- kantoor f 31.50, afgevaard. f 303.60, pres.-gelden f1371.traktementen f7663,99, administratie f941.82 huur en zegel f 400.10, contributie f 2445.88, "hagelslag Heerhugowaard f500—, geschenken f52.06, na'deelig saldo legermest f237.20, stortdam f2393.30, tentoon stelling te Rijsel f29.75; totaal f21832.56. Balans: Kassaldo f 1819.70, spaarboekje f25382.23, 20 aandeelen f25 f 500.te zamen f27701.93. N.U.M.-rekening: Aandeel bij den Nede'rl. Tuin bouwraad f28246.40, op de raiffeisenbank f2793.60, totaal f31.040.—; rente van het aandeel 1918 f 1525.31, rente van de Bank 1918 f58.87, totaal f 1584.18; rente van het aandeel 1919 f 1398.20, rente van de Bank 1919 f105.32, totaal f 1503.52, Saldo f34127.70. Rekening legerpaardenmest: Ontvangsten: 34 wagens van koopers f3373.96, na- deelig saldo f 237.20, totaal f 3611.16. Uitgaven: Koopsom f 1855.94, vracht f 1678.72, ad ministratie f68.diverse f8.50, totaal 13611.16. Het bestuur stelt hierna voor om de volgende ver- "gadering in Zuidscharwoude te houden, doch op voorstel van den heer Groot van Hensbroek, wordt bij acclamatie besloten de vergadering daar; te hou den. De West te Koedijk stelt voos om tot den bouw «Heeft ze den stok over ie rug gelegd, Charter' „Hij krijgt geen ontbijt vóór hij hou thaalt." „Hei, Charley, wil je geen rok hebben i Mijn vrouw wil ie misschien wel een ouden van haar geven.' H3j ging tusschen hen in zitten en lachte als een boer, die kiespijn heeft. Hii stopte zijn pijp op een nonchalante manier, waarmede zijn bevende hand- echter in tegenspraak was, en probeerde het gespot te tarten; zij hadden echter geen genade voor hem. Zij wedijverden met elkaar in beiecdigende grappen. Plotseling wendde hij zich met een schelle stem tot hen„Prairiewolven I Grafschenders. Mogen jullie net als ik bezocht worden door zoo'n duivelin i Dan zulilen we eens zien!'" Dat was het juist wat zij wilden. Zij hielden met hun werk op ien vielen op den grond van het lachen. Chariey liep iden oever op en verborg zich in het kreupelhout Daar bleef hij zitten peinzen en peinzen over het onrecht, dat hem werd aangedaan, tot het hem groen en geel voor de oogen werd. Jaren lang had die. duivel- sche meid hem nu al belachelijk gemaakt Zij was niet van zjjn bloed. Hij wilde het niet langer verdragen. Het resultaat van al zijn overwegingen was dat hij een jj(i]getak van twee vingers dik sneed en daarmede zoo weinig mogelijk in het oog vallend naar het dorp terug sloop. Bij de deur van tepee raapte hij de twee bunzings op en t ging daarmede naar binnen. Hij hadi met opzet den oever niet genomen, maar zy zagen hem en zagen den stok en kwamen dichterbij om gietuige te kunnen zijn van de grap. Gharley's ytouw Loseis was bezig op het erf van de tepee deeg te kneden in een pan, terwijl tcgénovér haar Bela, de oorzaak van alle ellende, op den grond geknield de punten yan haar vischhaken voorzichtig aan het vijlen was. Vischhaken waren moeilijk te krijgen. Charley bleef aan den ingang staan en staarde haar aan. Bela, die ópkeek, zag dadelijk aan zijn met bloed doorloopen oogen en aan de hand, die hij op rijn rug hield, wat er gebeuren zou. Kalm legde zij haar visch- tuig achter zich en stond op. Zii was grooter dan haar zoogenaamde vader en had een boezem en vormen, die het ideaal voor een beeld houwer geweest zouden zijn. In vergelijking met al die anere vrouwen zonder taille en hals was je slank als een jonge boom en droeg zij haar hals als een 'zwaan. Zy hield haar mond stijf dicht als een jongen en haar van ten bstaalkantoor over te gaan, wat door den heer Zwotsman wordt verdedigd. Hij deelt mee dat 'wel Koedijk er het vorig jaar tegen was, doch omdat ze weten dat de gelden er voor gereserveerd zijn en de tijdsomstandigheden gunstiger geworden zijn, I meenen ze dat nu de tijd van bouwen gekomen is. St Pancras verklaart zich er bij monde van den heer Booij tegen, omdat de prijzen der bouwmate rialen steeds zakkende zijn en dus wel kan blijken dat het volgend jaar zal blijken dat de bouw veel te i duur geweest is. In stemming gebracht, verklaren zich tegen St. Pancras met 231 leden, Hensbroek met 93, Obdam met 36 en Oterleek met 35 leden. Voor verklaren zich Broek op Langendijk met 195 leden, Koedijk met 160, Zuidscharwoude met 102, en Heerhugowaard met 85 leden. Afwezig is Schermerhorn. Op desbetreffende vragen wordt meegedeeld, dat het vorig jaar besloten is om niet hooger te gaan dan f30.000.—. Het kassaldo voor den bouw aanwezig, is f27000; het bestuur heeft nu de later gemaakte teekening vereenvoudigd, waardoor de kosten nu hoogstens f 25000 zullen zijn. Een nieuwe stemming wordt hierna gehouden, waaruit blijkt, dat Hensbroek, Obdam en Oterleek voorstanders geworden zijn. Hierdoor is met 791 stemmen voor en 231 stemmen tegen, besloten tot den bouw over te gaan. Heerhugowaard verklaart zich voorstander als de kosten niet hooger dan f25000 zijn. De West stelt hierna voor, de eerste zin van art. 4 van hot huishoudelijk reglemepi aan te vullen, zoodat zij luidt: Elke aangesloten vereeniging i'a in het bestuur vertegenwoordigd door 2 leden. Zij bren gen zooveel stemmen uit als hun vereeniging leden telt. Het bestuur der L.G.C. stelt voor hieraan toe te voegen: Indien de afgevaardigden van twee ver- eenigingen het willen. Het punt wordt door den heer Butter van Koedijk nader gemotiveerd en verdedigd. De heer Gerritsen vraagt persoonlijk een motie in te dienen, waarvoor hem geen gelegenheid kon worden gegeven. Spreker acht het voorstel onaan neembaar. De voorzitter deelt mede, dat het voor elke stem ming niet mogelijk en noodig is om volgens het aan tal leden te stemmen, vandaar dat door het be stuur het amendement is ingediend. Koedijk verklaart volkomen met het amendement accoord te gaan. Na eenige bespreking wordt het voorstel geamen deerd door het bestuur, bij acclamatie aangeno men. De West stelt voor de pers toegang te verleenen op alle vergaderingen van de* L.G.C. De heer Butter van Koedijk deelt mee, dat dit punt het vorig jaar besproken'ia en toen gezegd is dat van de vergaderingen een uittreksel aan de pers zou worden toegezonden, wat tot heden slechts een enkele maal is gedaan. De West meent dat de leden het recht hebben te weten hoe de houding hunner afgevaardigden is en wat door hen gesproken is. De voorzitter en de secretaris deelen mee, dat er verschillende punten niet voor openbaar geschikt zijn en daardoor vele malen in comité moet worden overgegaan. De pers zal spoedig van de vergaderin gen wègbl ij ven omdat de moeite niet beloond wordt. Bij de verdere besprekingen vindt men het beter dit punt bij het volgende af te wikkelen. De Toekomst' stelt voor een eigen tuinbouwor- gaan op te richten. Dit punt wordt in den breede besproken, bij welke gelegenheid door een door het bestuur uitgenoodigde drukker een begrooting wordt kenbaar gemaakt en nader wordt toegelicht. Daaruit blijkt dat de L.G.C. een garantie zal hebben te stellen van f 1950.—, welk bedrag vrij zeker niet noodig zal zijn. St. Pancras wil tot dé oprichting medewerken als ook de vierbond haar schouders er onder zet. De secretaris deelt mee, dat de N.M.B. niet mee werkt en alzoo op den vierbond niet gerekend kan worden. Meegedeeld wordt dat Obdam wel medewerkt, waardoor het bestuur meent dat de kosten door de twee lichamen wel zullen kunnen wórden gedragen. Het wordt geacht te zijn in het belang van de leden. De heer Blaauw; Obdam, meent, dat de kosten niet te licht moeten worden geacht. Ook de redactie zal uitgaven vragen. De voorzitter zegt dat deze voor rekening van den uitgever komen. Groentecultuur en de Tuinbouw zeggen er voor te mogen stemmen als de kosten niet hooger dan 40 ets. per lid zijn. Verschil van meening blijkt te bestaan of de kos ten door de L.G.C. of door de afdeelingen moeten worden gedragen. Het blijkt dat het de bedoeling is, dat de kosten uit de L.G.C. worden betaald. Gevraagd wordt of het blad op de voorgestelde manier aan de eischen en verwachtingén zal vol doen, waarop natuurlijk geen antwoord kon worden gegeven. Ten slotte wordt met 511 voor en 426 tegen be sloten voorloopig voor één jaar tot de uitgave over te gaan. Tegen stemden Groentecentrale en de Tuinbouw. Het bestuur deelt mee, dat ze alsnog zal trachten om de uitgave voor gezamenlijke rekening te krijgen Door het aannemen van dit punt trekt Koedijk het oogen gloeiden met een vuur van vastberadenheid, waar mede geen ander paar oogen in het dorp zich Iconden meten En juist bm die zelfbewuste superioriteit in haar blik was zij zoo gehaat. Iemand van buiten het idorp zou heel gauw gezien hebben hoezeer zij van. de anderen verschilde, maar dit waren domme bastaards. Charley gooide de kleine dieren voor haar voeten. „Stroop zei" zeide hij moeilijk. Zij zeide niets woorden waren maar tijdverspilling, doch zij lette omzichtig op zijn volgende beweging. Hij herhaalde zijn bevel Bela zag het eind van den stok en glimlachte. Met een kreet van woede en zwaaiend met zijn stok sprong hij op haar af. Lening ontweek zij den Slag. Loseis keek roerloos en met groote oogen toe.' Lachend vloog Bela naar hem Joe en greep den stok, toen hij dien voor de tweede maal wilde opheffen Over het erf loopend, tegen de palen aan vallend, in en uit de sintels trappend, vochten zij om het bezit ervan. Loseis beschermde de pan met deeg met'haar lichaam. Eindelijk rukte Bela den stok uit Charley's handen en hief dien nu Op haar beurt op. Charley's moed ging uit als een kaars, die uitgeblazen wordt. Hij keerde zich om om weg 'te loopen. Pats! kwam de stok tusschen zijn schoüders. Met een pijnlijk gehuil dook hij onder het zeilBela hem na. Pats 1 Pats1 Bij lederen slag steeg een klein wolkje pp van zijn jas. en bleef er een dubbele striem op zitten Een spottend geschreeuw begroette hen, toen zij weer onder het zeil te voorschijn kwamen Charley vloog als een konijn de afgesloten ruimte over en verdween in het kreupelhout. Bela bleef staan en keek de van het lachen brullende mannen aan. „Varkens I" schreeuwde zij. Plotselnig vlooc zij met haar stok' zwaaiend op den dichtstbijzijnde al Lachend verstrooiden zij zich. Met opgeheven hoofd ging Bela naar de tepee terug. Haar moeder, een lijdzame, stevige sqauw, zat nog zooals zij haar verlaten hadroerloos met haar handen in het deeg. Bela bleef een oogenblik ^waar ademhalend staan. Dan liet zij zich eensklaps, in huilen uitbarstend, op den grond vallen. Verbaasd, zonder er iets van te be grijpen, keek haar moeder haar aan. Voor Indiaansche vrouwen is huilen al iets ongewoons, maar huilen in een oogenblik van triomf iets ongehoords. Bela was een ts vorsn genoemds voorstel in, als de toezegging gedaan wordt dat de meest uitvoerige mededeelin- gen in het nieuwe orgaan zullen worden opgenomen, Aldus besloten. De Toekomst stelt voor in samenwerking met de andere bonden, of door de Provinciale Commissie uit de veilingen, voortaan de stapelproducten, zoomede ook den vroegen aardappelenbouw te inventariseeren Als verrassing voor den voorzitter, die zich een oogenblik verwijderd heeft, wordt op voorstel van den heer Zeeman besloten dit punt zonder eenige bespreking aan te nemen. De Toekomst stelt voor bij de veiling een wacht lokaal te plaatsen voor de aanvoerders. Op voorstel van den heer Kramer wordt ook dit punt zonder bespreking aanvaard. De Tuinbouw stelt voor: niet-leden, woonachtig op plaatsen, waar vereenigingen aangesloten bij de L.G.C. gevestigd zijn, betalen een hooger veilingsper centage dan de leden. Het bestuur gaat hierin volkomen mee en stelt voor niet-leden 1 pet. boven het gestelde percen tage op te leggen. Koedijk vindt 1 pet. te laag en wil van hen dubbel percentage heffen. S. Wagenaar, Groentecultuur, is het daarmee niet eens, omdat toch het doel moet zijn de afgevallenen weer lid te maken en het blijkt reeds dat ze al ko men, omdat ze weten dat het hier besproken wordt. Koedijk zegt, dat voor hen het doel is beboetingen te voorkomen. Een kleine boete heeft men er voor over als men denkt er iets mee te kunnen verdienen. De heer C. Slot vraagt hoe het zal gaan met de tamelijk veel kleine kooplieden die aanvoeren en al thans van Groentecultuur geen lid kunnen worden. De heer P. Zeeman vraagt hoe het zal gaan met de L.T.B.-leden te Zuidscharwoude,, die bij de Noor- dermarkt zijn en in Broek veilen. Goedgevonden wordt in beide gevallen een rege ling te treffen als het voorstel aangenomen wordt. Besloten wordt 1 pet. meer te heffen en zij die ge royeerd worden pas na een zekeren tijd de gelegen heid te geven na het betalen van de bepaalde boete, weer lid te worden; dit laatste door de plaatselijke organisaties te regelen. Door Groentecultuur is de volgende vraa~ ge steld: Hoe is de verhouding van de plaatselijke ver eeniging tegenover het bestuur van de L.G.C.? Uit de toelichting blijkt dat deze vraag is naar voren gekomen in verband met het nemen van be sluiten door de L.G.C., zooals stopzetten der markt tijdens de aardappelcampagne, het inventarisee ren van de kool, enz., zonder hierin de plaatselijke vereenigingen te kennen. Door den heer C. Ooievaar wordt dit punt nader toegelicht. De heer S. de Boer, bestuurslid, deelt mede, dat deze vraag zeker een eigenaardige is, toch is ze door het bestuur onder oogen gezien. Hij wijst er op dat met veel moeite de prachtige organisatie in 'den tuinbouw is tot stand gekomen, dat de L.G.C. een machtige markt ia, doch er zijn meer markten waar mee rekening moet worden gehouden. Alle markten zijn samengevat in de prov. commissies, waarvan ook de groepsveilingen deel uitmaken en allen deel uitmaken van den Ned. Tuinbouwraad. Deze orga nisatie heeft zeer nuttig werk verricht, vooral in de oorlogsjaren. Er wordt gevraagd welke macht en dan wordt in dat verband genoemd het stopzetten dor markt tij dens de aardappelcampagne. We hebben dan slechts te denken aan de protestvergadering te Alkmaar van 8 Juli. In deze moest zeker de prov. commissie nog meer macht gehad hebben. Ook wordt genoemd het inventariseeren. We wis ten niet dat Groentecultuur daar zoo tegen was, doch hebben gemeend dat het in het belang van de tuinders noodig was. We hadden bij de afdeelingen moeten komen, dat is een verzuim geweest van de L.G.C. en het centraal bestuur. Art. 8 zogt dat het bestuur alles moet doen wat in het belang van de leden wordt geacht en we meenden dat het stopzet ten van de markt in de aardappelencampagne in het belang van de leden noodzakelijk was, omdat we wisten dat er geen enkel consent meer was. We moe ten toch dermate het vertrouwen van de leden heb ben, dat we kunnen ingrijpen waar het noodig is. De heer Ooievaar: We meenen hieruit op te kun nen maken dat het bestuur in de toekomst rekening zal houden met den wil der leden. We kunnen dus tevreden zijn. De voorzitter merkt op dat het hier gaat om de machtsverhouding. Als maatregelen van belang noo dig zijn, zal het bestuur voeling moeten houden met de organisaties. Het is echter soms noodig'op het moment maatregelen te nemen. De heer Zeeman merkt op, dat het bestuur ter ge- legenertijd moet kunnen ingrijpen en handelend op treden, waar dit noodig wordt geacht. In de aardap pelencampagne deed zich dat terdege voor. liet is beter dergelijke dingen aan de leiding over te laten. Ik hoop, zegt spreker, dat de weg die gevolgd is als de juiste aangemerkt wordt. De heer Ooievaar wijst ook op het samenstellen van de statuten van de prov. commissie, waarvan de afdeelingen niets wisten èn er toch naar zullen hebben te handelen. De voorzitter hoopt, dat voor goed den tijd achter den rug is, dat zooveel directe maatregelen noodig zijn. Het was werkelijk voor het bestuur geen aan genaam werk. Groentecnltuur geeft blijken maar matig tevreden te zijn. lUTI bit Ni Totgan IBIClub Introdt Aanvai OONEE SC KOOS Voi !»TH1 af Wil Blrtctie :ht, T len net de Oi Hi9tori Sarak )e heei Dt West stelt voor: dat de L.G.C> tracht tot ons leg te komen met den Transportarbeidersbond,, om stagnatie in het tuinbouwbedrijf te voorkomen ol op te heffen, vooral ?egt de beer Butter in zijn toe* lichting, om er voor te zorgen dat het voor de leden zoo min mogelijk geldelijk nadoel zal "brengen. De voorzitter doélt mee, vooral dezen zomer nogal wat last met de transportarbeiders te hebben gehad, waarbij, omdat we de gevolgen voor ons vreesden, het onze hebben gedaan de zaak zoo goed mogelijk af te wikkelen. Het gaat echter buiten ons om en we dienen ons als derden daar zoo lang mogelijk buiten te houden. Blijkt het op een stagnatie te zul. len uitloopen, is het bestuur wel competent om han- delend op te treden. De West is met dat antwoord volkomen tevreden. Rondvraag. Obdam geeft de afgevaardigden den raad een vol. gende maal minder aan het touwtje van do-afdee lingen te loopen. De heer Kloosterboer, St. Pancras, vraagt of het juist is dat van de verzonden aardappelen op 9 en 10 Juli f 1.60 winst gemaakt is. We hebben maar 10 ets. ontvangen. De voorzitter weet de juiste cijfers niet, doch wijst er op dat verschillende veilingen geen consenten hadden, doch evengoed een verkoopprijs van f 10 ge garandeerd moest worden. Het is niet zooals ge- meend wordt aan den strijkstok blijven hangen. De heer Kloosterboer wijst er verder op dat door kooplieden misbruik wordt, gemaakt van de gelegen, pldda beid 9a de veiling bij te koopen. De voorzitter zegt dat de keopman mag bijkot pen, als hij volmacht van den veilingleider heeft. Erl zal ^vel eens misbruik gemaakt worden doch het zal gering zijn. De heer S. de Boer zegt dat wat wordt bijgekocht, miniem is en wat wordt bijgekocht, wordt denzelïden dag verladen. Het is ook door den Vierbond aange- norhen en er wordt absoluut geen misbruik van ge maakt. De heer Zwetsman, Koedijk, raadt de aanwezigep aan, lid van den Proeftuin Kennemerlaud te wor den. Het kost slechts f 2.50 en voor het bekomen van ziektevrijé pootaardappelen kan het veel voordeel brengen. Hij wijst er verder op dat de veiling som9 niet op tijd begint, omdat de ambtenaren niet aan wezig zijn. .Hij vraagt of het niet gewenscht is om Rolvo te trachten den zomertijd van de baan te krijgen en )e Hee hoopt verder dat de veiling het eigendom van de i L.G.C. wordt, waartoe hij vertrouwd, dat het bestuur de stappen zfal doen die noodig zijn. De voorzitter doelt mee dat het punt zomertijd staat op de agenda van de Groepveilingen of van den N.T.B. en de aankoop veiling door het bestuur on der oogen gezien is. In den Raad van Broek op Lan gendijk is het behandeld en daarvan is een ongurai stig antwoord ontvangen. Het zou niets geholpen; hebben meer water vuil te maken. Nu met de kwestie Langendijk één is het opnieuw naar voren gekomen het zou zeker nader besproken geweest zijn als do ziekte van den voorzitter van den Raad yan Broek er niet tusschen gekomen was. De heer Beets, Koedijk, pleit voor het daarstellen van een vluchthaven. waar de bouwers hun vaartui gen kunnen bergen als ze niet kunnen lossen. Hot gebeurt nogal eens dat er een schuit in den grond gaat. Het bestuur deelt mede, dat dit punt den heelen winter al aan de orde is doch het moeilijk is om het voor elkaar te krijgen met niet al te veel kosten. De heer C. Slot deelt plannen mede, die bij den caféhouder De Boer in voorbereiding zijn, welke plannen aan dit punt tegemoet zullen komen. Stemmen gaan op dat het beter is om dit zelf ter hand te nemen. De heer Zeeman ontwikkelt een ander plan, dat z.i. niet zooveel zal kosten en veel verbetering zal brengen. De heer S. de Boer oppert eeü denkbeeld vrijwi in denzelfden geest. Er is, zegt voorzitter, een commissie voor benoem» die zeker een en ander nader onder oogen zal zien. De heer Pijper wijst nog eens op de onzuivere stemmingen, waarvoor de heer P. Zeeman bij refe- rendum een oplossing zou vinden. De heer Zeeman wijst er tevens op dat het noodig zal zijn er voor te zorgen dat er ook nu nog niet to veel kool komt. De voorzitter is het er volkomen mee eens. De heer S. de Boer deelt hierna namens hot be stuur mee, dat de nieuwe toevoerlijn klaar is, dat vrijwel zekerheid bestaat men den eenen dag kan zien of er den volgenden genoeg wagons zijn. Verder raadt hij aan steeds de vrakke kool mee te nemen; aan den werkman mee te deelen hoeveel kooien er in een krat gaan en wijst er verder op dat de slor dige aanvoer, waarover meermalen geklaagd is, bo ter wordt, doch ten opzichte van do vuile bladeren nog niet tot het verleden behoort. De lange struiken worden niet meer gezien. De heer Visser, Koedijk, zegt het bestuur dank voor de bereidwilligheid vroeger in het voorjaar te vergaderen en de heer Gootjes dankt den voor zitter voor zijn emeninente leidifig. De voorzitter dankt hierna de afgevaardigden, be stuur, woordvoerders, gasten, de betaalmeester, de keurmeester, de afgevaardigde van Koophandel en de pers, voor hun belangstelling en de hospua voor de beschikbaar gestelde zaal en sluit do vergado- ring met de hoop, dat de besprekingen en besluiten allen nader tot elkander zal brengen tot bloei en welvaart van de markt. [ej. Jl Vaud luizen vreemde voor haar eigen moeder. „Varkens 1 Varkens' Varkens!" schreeuwde rij tus schen haar snikken in, „Ik haat ze 1 Ik wist niet wat varkens waren voor ik ze in het hok bij het missiehuis gezien heb. Toen dacht ik dadelijk aan deze mannen. Varkens zyn het. Ik haat zei Zij zijn mijn volk niet1" Met een ruk als van een automaat begon Loseis het deeg weer te kneden. Bela keek haar moeder verwijtend aan. „Waarom heb je zoo'n man genomen'?" riep rij hartstochtelijk- uil „Een wezel, een muis, een vloo van een manl Een hond heelt meer van een man dan hij' Hij loopt voor mij weg als een puppy. (III)." „Mijn moeder heeft me aan hem gegeven," preveld*} de vrouw bij wijze van exuus. „En jij hebt nem genomen I" riep Bela uit. J5Jij bent met .hem meegegaan 1 Was dat de, beste man, dien je krijgen kon? Ik spring nog net zoo liet' in het meer dan dat ik mijn kinderen ten schande maak met een prairie- wolf als vader I" Losies keek haar dochter vreemd aan. „Charley is je vader niet," zeide zij kortaf. Bela hield midden in haar uitbarsing op en keek haar moeder stom verbaasd aan. „Jij bent twintig," ging Loseis voort „En negentien jaar geleden ben ik met Charley getrouwd. Ik heb eerst een anderen man gehad," „Waarom heb je me dat nooit vertel?" prevelde Bela verwonderd. „Het is al lang geleden," antwoordde Loseis, terwijl zij haar schouders-ophaalde. „Waar was het goed' voor r' Beia's tranen v^ren gedroogd. ,?Wat voor een soort man was mijn vader?,, vroeg zy nieuwsgierig „Een blanke I" „Een blanke!" herhaalde Bela, recht voor zich uit starend. Een diepe blos kwam op de wangen van het jonge meise. „Hoe heette hij'?" vroeg zij. „Walter Forest." In den mond van de sqauw klonk do voornaam als ^Hoo-alter." „Echt blank?" vroeg Bela. „Zijn huid was zoo wit als de tand van een hond,*1 antwoordde Loseis, „en rijn haar goud als de zon." Een glans, die, terwijl rij dat zeide, in haar doffe} oogen kwam, verried, dat de stevige squaw ook een mensch was. „Was hy goed voor jeT' „Hij was heel goed voor me. Heelemaal niet als een Indiaansche man. Hij vond het .prettig mij mooi nun to kleeden. Altijd lachte hij en maakte hij grappen. Hij noemde mij Tagger-Leelee I" „Is hij weggeloopen van je?" Loseis schudde haar hoofd. „Hij is met zijn slee door het ijs gezakt" „Mijn vader verdronken!" prevelde Bela. Dan keek zii haar moeder verwijtend aan. „Jij hebt een goeden, blanken man gehad en daarna Charley kunnen nemen I" „Mijn moeder was het!" zeide Loseis met droevige domheid. Opgewonden dacht Bela over dit alles na. Haar moeder kneedde het deeg. „Ik ben een half-blanke vrouw," prevelde het jongs meisje .eindelijk, meer tot zichzelf dan tegen de andere. „Daarom ben ik hier een vreemde." Weer keek haar moeder haar vreemd aan, precies alsof zjij tiog een openbaring wilde doen. „Mijn vader is ook een blanke." zeide rij dan plotseling. „Niemand wetut het meer." Bela staarde, snel ademhalend, haar moeder aan ,Dan ben ik bijna een blanke." fluislerde zij met ver- Musq'oosis gevraagd mij te vertellen wat zij doen, Ik houd yan ze, omdat zij mooi leven. Het zijn geen varkens zooals deze menschen. Dat is mijn volk l Nu is mij alles duidelijk." Zij stond op. „Wat ga je doen'?" vroeg Loseis angstig. „Ik ga naar mijn volk f" riep Bela uit, terwijl rij voor* zich uitstaarde, als zag rij m de verte het geheels blanke ras. De Indiaansche moeder sloeg haar oogen ?n een vluggen blik vol hartstochtelijk smeeken naar haar op maar haar lippen bleven gesloten. Bela zag dien blik niet „Ik ga met Musq'oosis praten," zeide zij. „Hij zal my alles zeggen wat ik doen moet." X fond A door op Dil ln he 8CIIC Pre Aa Ent Let de p» Dii vrijei Na P.S lokal Kb i gelei Vrouwen van Noord-Amerikaansche Indianen. Een soort Indiaansche pantoffels. III) Een jonge hond. Wordt vervolgd. op en (voo Pi 1. E: aut» A

Schager Courant | 1921 | | pagina 6